pixelg
Portfel pasywnego inwestora - Wojetek's stocks - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Portfel pasywnego inwestora - Wojetek's stocks

srebrnyptak
Wpisów: 361
Wysłane: 11 grudnia 2013 12:08:54
dzieki za krotki komentarz, co do IPX to tu jedynym minusem jest postawa BRS - ktory traktuje IPX jak prywatny folwark. To zniecheca, zacheca za to PMI no i co za tym idzie cyklicznosc.
Co do reszty sie zgadzamy, na kpx moze sie zadziac jesli okaze sie ze np jakis finansowy wejdzie w spolke na budowe kopalni.
Grajewo - wciaz uwazam warto wchodzic - roe na spolce to ponad 20%. Plyty rosna wiec...
Co do reszty to czas pokaze.

kolega
kolega PREMIUM
Wpisów: 202
Wysłane: 12 grudnia 2013 12:39:29
Impex wyleciał?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 568
Wysłane: 12 grudnia 2013 14:02:41
Tak - IPX wyleciało na SL. Podsumowanie po sesji.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 12 grudnia 2013 18:06:17
Aktualizacja portfela po sprzedaży IPX

kliknij, aby powiększyć

Dziś Impexmetal wyleciał na stop lossie po 3,22. Podsumowanie tej transakcji -
Impexmetal
IPX Kupno 7450 3,5 26 174,09 zł 13-11-17 12:00
IPX Sprzedaż 7450 3,22 23 897,84 zł 13-12-12 13:30 -2 276,24 zł -8,70%

Jest to trzecia strata poniesiona w czasie trwania portfela. Biorąc pod uwagę że ostatnia poniesiona strata była w lutym 2013 (na akcjach KRU przez zbyt krótki stop) statystycznie musiało to kiedyś nastąpić.

Sytuacja na rynku nie zachęca do pochopnych zakupów tak więc pozostaje czekać na okazje.

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

nowy1
Wpisów: 27
Wysłane: 12 grudnia 2013 19:10:29
Wojtku c do Dudy miales racje pozostaje tylko pogratulowac.Gdzie teraz szukac wspaercia i czy waro sie usredniac?

gucio
Wpisów: 314
Wysłane: 12 grudnia 2013 19:45:02
Ponieważ też interesuje mnie Duda to wtrące się. Wsparcie mi wychodzi na 0,75. Oby nie doszło a jak już to niech się odbije.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 12 grudnia 2013 20:12:01
Cytat:
Gdzie teraz szukac wspaercia i czy waro sie usredniac?

Nie uśredniam w dół. Są osoby, które się pewnie ze mną nie zgodzą, nawet powiedzą że tak zarabiają itd ale moim zdaniem jest to amatorskie zagranie. Uśredniam tylko w górę rosnące pozycje. Kupowanie większej ilości spadającego aktywa jest raczej mało logiczne.

Odnośnie szukania wsparcia - zakładałem scenariusz dojścia do 0,84 i odbicia od tego wsparcia. Niestety to wsparcie się złamało i dziś mieliśmy tego pokłosie.

duda week

kliknij, aby powiększyć

Nie podoba mi się dywergencja kursu z RSI, złamana została linia trendu. Bardzo niepokojąco wygląda AD (do sprawdzenia samodzielnie). Gdzie szukać wsparcia ? 0,84 nie zadziałało, więc może 0,75 albo okolice 0,64. Najprawdopodobniejsze wydaje mi się zejście do 0,75 i korekta spadków - jednak mam wątpliwości czy z tego będzie od razu powrót do trendu wzrostowego, może jeszcze zejście trochę niżej. Oczywiście obecny słaby sentyment na rynku spółce nie pomaga.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

mishtall
Wpisów: 31
Wysłane: 13 grudnia 2013 16:57:29
@ Wojetek

Witam, ABC obserwuje juz od jakiegos czasu, ladnie zaczelo odbijac RSI, obroty tez dosyc duze i zaliczona korekta, kontynuujaca marsz w gore zgodnie z trendem,
Jak sadzisz, warto miec ja portfelu? Obserwowalem tez Action, ale wykres wyglada juz duzo gorzej i przebil pewnie wielu osobom SL, sle poobserwuje w celach edukacyjnych.

Dziekuje i bede wszeczny za ABC

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 13 grudnia 2013 17:19:31
Z ABC byłbym ostrożny. Obecnie mamy odbicie po spadkach i jest w ciekawym punkcie. Spekulacyjnie można oczywiście próbować ale wątpliwości są:

ABC Data day

kliknij, aby powiększyć

Nie podoba mi się negatywna dywergencja na RSI - nowe szczyty nie zostały potwierdzone na nim. Jeśli obecne odbicie nie wyniesie RSI chociaż powyżej poprzedniego szczytu będzie to sygnał słabości trendu, podobnie na AD widać lekkie cofnięcie (spowodowane wzrostem obrotów w korekcie). Trend oczywiście ciągle jest na ABC wzrostowy ale byłbym ostrożny. Kluczowe jest wsparcie na 4 zł - wybicie go dołem oznaczało by nowy niższy dołek.

Pisząc o spółkach prowadzących podobną działalność jak ABC, miałem akurat na myśli inny podmiot (i również nie Action który faktycznie osłabł). Czy fundamenty tych spółek faktycznie poprawią się po IVQ zobaczymy dopiero w lutym, obecnie można jedynie gdybać.

Uwaga ogólna - na RSI podobne objawy słabnięcia trendów widzę na wielu spółkach. Nie wyciągam jeszcze daleko idących interpretacji bo WIG czy SP500 jeszcze nie weszły w konsolidacje.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 13 grudnia 2013 17:27

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 17 grudnia 2013 12:13:04
Apator wylatuje na SL - 36,97 zł. Pozycja kończy na minimalnym zysku (+ można doliczyć 0,7% dywidendy zaliczkowej wypłacanej 23.12). Podsumowanie po sesji.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 17 grudnia 2013 18:02:37
Aktualizacja 17.12.2013

po wypadnięciu Apatora na SL.

kliknij, aby powiększyć

Niestety dziś Apator wybił SL i opuszcza portfel. Nie jestem do końca zadowolony z tej transakcji, mimo że zakończyła się minimalnym zyskiem (0,63% + 0,7% div). Możliwe, że dziś na APT widzieliśmy czyszczenie stopów. Z drugiej jednak strony negatywna dywergencja na RSI jest niepodważalnym faktem. [Jak pisałem na początku kroniki - dywidend nie doliczam do wyników portfela - są zyskiem extra]

APT Kupno 270 PCR 33,14 8 947,80 zł 34,00 zł 13-09-09 17:00
APT Kupno 380 LIM 39,39 14 968,20 zł 56,88 zł 13-11-17 12:00

(średnia kupna 36,88)
APT Sprzedaż 651 36,88 23 825,12 zł 17.11.2013 150,89 zł 0,63%

W portfelu obecnie 1/3 to gotówka co w hossie nie jest pożądane ;). W przypadku zakończenia korekty z pewnością zostaną poczynione zakupy. Z drugiej jednak strony - rynek wybijający stopy jest niebezpieczny i daje klarowny sygnał słabości tak więc ewentualne zakupy trzeba podejmować bardzo ostrożnie.

Wydaje się że dla WIGu logiczne wsparcie jest na ok 50 300 pkt a Mwigu40 3520 (ewentualnie ok 3000 pkt). Prognozowanie dołków czy szczytów z reguły jest obarczone dużym ryzykiem błędu tak więc jak będzie w rzeczywistości i które wsparcie zadziała zobaczymy.

Wycenę portfela na koniec miesiąca (jak i roku) wrzucę po sesji 30.12 - do tego będzie analiza ex post zakończonych zagrań jak i możliwe że paru prognoz/analiz, które zamieściłem w wątku.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 17 grudnia 2013 18:05

cad_man
Wpisów: 1 159
Wysłane: 17 grudnia 2013 20:10:16
napisz i namaluj parę kresek dotyczących WIG20 - oczywiście jeśli masz ochotę... widzisz gdzieś jakieś wsparcie? Próba wyrysowania jakiegokolwiek kanału sugeruje zniżki do poziomu 2200-2300...
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 17 grudnia 2013 21:47:30
Analizować W20 zbytnio nie lubię (przez charakterystykę indexu) no ale z racji instrumentów pochodnych czasem trzeba ;p

W20 week

kliknij, aby powiększyć

Jako najbardziej prawdopodobny scenariusz oceniałem, że obecna korekta dojdzie do 2500-2480 pkt, będzie jakiś stop grabber (np młot) i marsz w górę. Za takim scenariuszem przemawiała linia trendu spadkowego od 2011 (złamana) jak i szczyt z czerwca 2013 jako wsparcie. Niestety ten scenariusz się nie spełnił.

Na wykresie oznaczyłem możliwe miejsca odbicia W20 - trochę tego jest jak widać, najczarniejszy scenariusz zakłada dojście do okolic 2200-2250. Bardziej prawdopodobne wydają mi się jednak scenariusze pośrednie.

W20 day

kliknij, aby powiększyć

Dodałem zniesienia fibo. Obecnie stoimy na 50% ale nie wydaje mi się by zadziałało, stawiam bardziej na 61,8 gdzie znajdują się dodatkowe wsparcia (dołek z października 2013, szczyt z lipca 2013). Wskazywałoby to na wyczerpanie spadków w okolicy 2350. Możliwe jest, że po odreagowaniu w okolice 2450 zobaczymy znów spadki (tam przebiega wspomniana złamana LT bessy od 2011, dołek z listopada 2013 który może zadziałać jako opór.

Na wykresie dziennym na RSI oznaczyłem dywergencję RSI z kursem w okresie październik-listopad - W20 rósł a RSI nie - kto to zauważył i dobrze wszedł w shorta dziś ma ładny zysk. Do tego na indexie 25.11.2013 pojawiło się spadkowe porzucone dziecko - bardzo interesująca formacja potwierdzona później.

Obecny mój podstawowy scenariusz to dojście do okolic 2350 i odbicie - możliwe że tylko korekcyjne do 2450 i później walka o trend - wzrostowy bądź kontynuację spadków. Jak będzie zobaczymy - z pewnością na obecną chwilę spółek z W20 kupować nie zamierzam.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 17 grudnia 2013 21:48

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 27 grudnia 2013 15:44:18
Podnoszę stop lossa na Forte do 32,39 zł

Po poniedziałkowej sesji podsumowanie grudnia jak i całego okresu portfela na SW (blisko pół roku) jak i podsumowanie roczne.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 30 grudnia 2013 17:46:12
Wycena portfela na 30.12.2013.

kliknij, aby powiększyć

Wartość portfela: 289 764,32 zł (było 297 796,84 zł), -8 032 zł (-2,70%)
Zysk kwotowo: 209 764,32 (było 217 796,84 zł zł)
Zysk % od początku: 262,21 % (było 272,25 %) - 10,04%
WIG 51 284.25 (29.11 było 54 704) - 6,25% . WIG od początku (02.01.2012 było 38 318) % +33,83% (-8,93%)

Pierwszy miesiąc od lipca na minusie - do tego grudzień (gdzie ten św. Mikołaj ?), w czasie miesiąca stopy trzeszczały a nawet pękały wysypując akcje więc nie można się dziwić efektom. Pocieszeniem może być znów bicie indexu w skali miesiąca (-2,7% vs - 6,25% WIG). Kwotowo cofnęliśmy się do początku listopada (wtedy wartość portfela była podobna). W portfelu obecnie zalega sporo gotówki co oznacza że trzeba pomyśleć nad nowymi inwestycjami. Z obecnych - FTE zbliża się do 40% udziału w portfelu co jest bardzo dużą wartością. Udział ZKA też mały nie jest. Nie planuję jednak skracania tych pozycji - jeśli wybiją stopy to wypadną. Pod względem kursów - FTE trochę urosło, ZKA na lekkim minusie - choć praktycznie cały miesiąc nie działo się na nim nic. Omówienie techniki razem z losami akcji wywalonych na SL w następnym poście.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 30 grudnia 2013 17:48

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 30 grudnia 2013 19:41:11
Przegląd składu portfela na przestrzeni 2013 roku. Kolumna % to stopa zwrotu z inwestycji od daty rozpoczecia do daty ostatniej sesji danego miesiąca. Zmiana to % zmiana tej stopy zwrotu (nie m/m - te można znaleźć na stooq przestawiajac wykres na miesięczny) w stosunku do miesiąca poprzedniego. W uwagach wpisuję datę opuszczenia komponentu portfela.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Po dobrym starcie - widać że marzec i szczególnie kwiecień były dużo gorsze. Od maja praktycznie do września w portfelu widać było regularną hossę. Październik i listopad były niezłe ale już bardziej zmienne. Rok kończymy słabym grudniem który wyczyścił parę SL.

Parę stóp zwrotu może się różnic (bo tutaj nie obliczałem uśredniania w górę).

Można zauważyć też parę prawidłowości:
1) Spółka wylatuje na SL z reguły gdy w miesiącu jej stopa zwrotu z inwestycji (względem początku) spada o 10-20%. Wynika to z przesuwającego się SL (trailing-stop). Przy mniejszej zmianie na minus akcje wylatują z reguły na początku inwestycji.

2) Przez cały rok w portfelu było ZKA i FTE - dały też najlepszą stopę zwrotu. Kolejna prawidłowość dla systemu opartego na trendzie - tym dłużej trend trwa (a SL nie jest wybijany) tym większa stopa zwrotu. Widać że w tym systemie cierpliwość jest dobrym doradcą - wystarczy trzymać się rosnących walorów. Te spadające wylatują same na SL.

3) Niektóre z inwestycji mogą wyglądać na spekulacyjne - choć wcale takie nie musiały być. Głównie to dotyczy nieudanych inwestycji które wylatują na pierwszym-drugim SL - nie zdążyły one jeszcze zarobić.

4) Wadą systemu jest fakt że jeśli spółka się konsoliduje dłuższy czas - to nie wylatuje na stopie ale też nie zarabia (a np rynek rośnie). Na szczęście jednak to z reguły dłuższe konsolidacje kończą się dynamicznymi ruchami (w dół lub w górę).

Jeśli jakiejś jeszcze wnioski są widoczne z w/w zestawienia a ja ich w tej chwili nie widzę o to oczywiście liczę na czytelników kroniki :)

W 2012 roku portfel zarobił 97 696 zł (zgodnie z wyceną tego co w nim było na koniec 2012 jak i zakończonych transakcji). Daje to 122% stopy zwrotu za rok 2012 (WIG zyskał 17,86%). Wartość portfela po 2012 roku wynosiła 177 696 zł.

Na koniec 2013 roku wartość portfela to 289 764,32 zł. Portfel zarobił więc 112 068,32 zł. Ile to jest od początku inwestycji wiadomo. Rok do roku to 63,07 % - o połowę mniej ale trzeba pamiętać o zachowawczym podejściu przez blisko pół roku jak i większym mianowniku 2x. Rok 2013 dla giełdy też był znacznie gorszy - WIG wzrósł tylko o 6,6%.

W roku 2013 zakończono 9 zagrań (FTE i ZKA nie liczę bo ciągle ich nie sprzedano). 2 z nich zakończyły się stratą, jedno na 0, 6 było zyskownych. Skuteczność 66% :). Najlepszym z zakończonych zagrań była SKA (49,06%), nie ustępowała wiele KAN (a w krótszym znacznie czasie niż SKA) 46,18%. Najgorszym zagraniem był IPX (-8%).

Następny post z wykresami AT (do tego nie dodaję bo już się zrobił długi).

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 30 grudnia 2013 19:45

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 30 grudnia 2013 20:38:49
Zagrania które wyleciały na SL. Wybrałem ciekawsze - celowo bez IPX i APT bo zbyt mało czasu minęło by to analizować.

Kania - wyleciała 04.12 po 3,83 zł (powinna 2.12 ale w zleceniu obronnym był błąd)
day

kliknij, aby powiększyć

Obecny kurs to 3,92 - więc trochę wyżej niż wybił SL. Notowania spółki jednak bywały już niżej. Wygląda to na przedłużającą się korektę, na RSI ciągle trend spadkowy - możliwe że tam właśnie zobaczymy pierwsze objawy siły i możliwy koniec korekty z sygnałem kupna. Na wykresie strzałkami oznaczyłem wejścia (pierwsze i uśrednianie) oraz wyjscie)

Cukier - dźwigniowana pozycja (cert turbo). Było to trochę spekulacyjne zagranie (choć liczyłem na średnioterminową perspektywę). Ostatecznie szybko wyleciało z portfela ale dało zysk.

day

kliknij, aby powiększyć

Doskonały przykład jak stop loss potrafi obronić zyski. Gdyby certyfikat trzymać bez stopa skończyło by się to mimo dobrego wejścia stratami. Skala spadków jest naprawdę zaskakująca - dopiero wsparcie na 15,9 usd zadziałało - pytanie jakie z tego będzie odbicie i czy nie zobaczymy nowych min na cukrze.

Sniezka week

kliknij, aby powiększyć

Zagranie bardziej długoterminowe - pierwszy zakup był w połowie 2012 roku. Akcje zostały sprzedane w listopadzie. Obecna cena to 45 zł (a SL wybił przy 49,22). Sądzę że trend wzrostowy na SKA się skończył i jeszcze zobaczymy na tych akcjach dalsze spadki.

Na koniec omówienie Forte (bo na ZKA nie dzieje się nic godnego uwagi)
Forte day

kliknij, aby powiększyć

Kurs wybił na imponującym obrocie opór na 36 zł. Potem był jeszcze powrót do starego oporu jako wsparcia - obecnie mamy walkę z kolejnym oporem w granicach 38,5-39 zł (plus pewnie psychologia na 40zł). Ponieważ spółka atakuje nowe maksima pozostaje tylko czekać na rozwój wydarzeń. Oznaczyłem logiczny poziom SL.

Edit: Widzę parę błędów w datach w sprzedaży w zestawieniu zmian składu portfela. Chochlik drukarski pewnie zadziałał ;p

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 30 grudnia 2013 20:44

Ammianus
Wpisów: 313
Wysłane: 30 grudnia 2013 20:54:16

Wojtku, odnośnie wybitych SL, masz jakieś przemyślenia co do ew. zajmowania pozycji na Apatorze?
Spore pakiety fruwają na ostatnich sesjach, testujemy poziom ok 35.00zł, spółka ponadto zawarła
przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji Elkomtech za 90 mln.
Czy nadal jest na Twoim celowniku ?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 30 grudnia 2013 21:50:37
APT trochę odreagował (miał co - 13 % spadkow ponad) ale nie jestem do końca przekonany czy to jest to miejsce na zakup. Spółka oczywiście dalej jest na moim celowniku ale wątpię czy będę ją kupował (kolejny raz...). Dzisiejsza sesja z objęciem hossy na niezłym obrocie plus wyprzedanie na RSI sugeruje większe odbicie - pytanie tylko czy trwałe.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 31 grudnia 2013 12:38:29
Z powodu nowych obowiązków (więcej o tym w portfelu użytkowników SW) zamykam projekt portfela pasywnego inwestora.

Wyniki zamieszczone można uznać za finalne (minus prowizja jeszcze jaka byłaby od sprzedania FTE i ZKA - razem 739 zł). Można jeszcze odliczyć podatek od sprzedanych akcji - dla uproszczenia zysk 209 025 * 0,19 = 39 714 zł podatku więc finalnie portfel zarobił 169 310 zł czystego zysku (po drodze jeszcze były dywidendy których nie doliczałem), (do wartości całości oczywiście doliczyć trzeba wkład 80 000 zł). Daje to razem ok 211% w 2 lata dość pasywnego inwestowania. Wynik uważam bardzo ładny, osiągnięty na samych akcjach z domieszką jednego certyfikatu, bez inwestowania w NC.

Zdecydowanie średnioterminowe inwestowanie oparte na AT (przy oczywiście uwzględnianiu fundamentów jako pomocy) jest skuteczne na naszej giełdzie. Powyższy wynik po podatkach jest urealniony, każdy może sobie odpowiedzieć czy jest to dużo czy mało - mam nadzieję ze będzie to pomocne dla kogoś kto zastanawia się nad inwestowaniem na GPW. Oczywiście nie uważam tego wyniku za jakiś max jaki można wykręcić - raczej wynik powyżej średniej ;) na średnim rynku (lekko wzrostowym).

Możliwe, że w przyszłości powrócę z projektem portfela do kronik SW. Z tym że będzie to na pewno inna koncepcja, próba innego podejścia, możliwe że też na innych instrumentach niż akcje. Projekt pasywny uważam za zamknięty (w pierwotnej koncepcji miał trwać jeszcze rok - ale wyszło inaczej).

Dziękuję wszystkim widzom jak i komentatorom. Mam nadzieję, że trochę wiedzy z tego wątku udało się wynieść a czas spędzony na jego czytaniu nie był czasem straconym.

W 2014 roku życzę wszystkim udanych inwestycji :)

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 31 grudnia 2013 12:50

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21