pixelg
Jak kupuje sie obligacje na rynku pierwotnym? - Obligacje dla początkujących - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Jak kupuje sie obligacje na rynku pierwotnym?

kszyrztow
0
Wpisów: 66
Wysłane: 17 grudnia 2013 17:29:29
Witam Forumowiczów
Chcąc przestać być jedynie początkującym kiedyś trzeba było zadać te pytanie. Jak kupować obligacje na rynku pierwotnym? . A tu w odróżnieniu od poprzednio zakładanych wątków już jakieś blade pojęcie mam to znaczy na pewno muszę mieć rachunek maklerski. Problemy jednak są dwa bo :
1) Co jeśli Emisje obligacji korporacyjnych są organizowane najczęściej przez banki lub domy maklerskie niż te gdzie mam rachunek ? Jaki wtedy jest schemat postepowania?
2) Wiadomo mi już jest że emisje obligacji dzielą się na prywatne gdzie informacje o emisji kierowane są do co najwyżej 149 inwestorów i odbywa się to bez rozgłosu oraz publiczne do powyżej 149 inwestorów co co podawane jest do publicznej wiadomości np. poprzez prase telewizje. Ale jaka wtedy jest najmniejsza ilość obligacji na którą moge się zapisać?
Czy jest to jakaś stała ich liczba czy też liczba ta jest zależna od emitenta? Gdzie można znaleźć taką informacje?

zgred
3
Wpisów: 1 211
Wysłane: 17 grudnia 2013 20:06:50
tak... potrzebujesz rachunku maklerskiego...

ad1.

a) jeśli chodzi o emisje prywatne to:

nie ma znaczenia kto jest oferentem/organizatorem emisji... jeśli obligacje mają trafić na Catalyst to będziesz je widział na swoim rachunku maklerskim... jeśli nie - to będą złożone w depozycie np. domu maklerskiego...

b) jeśli chodzi o emisje publiczne to może być tak, że musisz mieć rachunek maklerski w oferującej jednostce ale nie ma takiej reguły...

ad2.

zawsze wszystko jest napisane w tzw. Propozycji nabycia obligacji... ale np. Jeśli spółka chce zebrać z rynku powiedzmy 2 mln zł to 2mln/149=13,5 czyli zapewne najmniejsza wartość zapisu będzie wynosić 15 tyś zł.

kszyrztow
0
Wpisów: 66
Wysłane: 20 grudnia 2013 16:01:13

"zawsze wszystko jest napisane w tzw. Propozycji nabycia obligacji."
Znaczy to jest coś w rozumieniu "prospektu emisyjnego" gdyby chodziło o akcje. Gdzie tego szukać czy na stronie emitenta(tak to sie chyba nazywa) czy np :
http://www.pib-obligacje.pl/
Czy też są może lepsze strony ?

PIB-obligacje
0
Wpisów: 17
Wysłane: 30 grudnia 2013 16:34:21
Nie spotkaliśmy się z tym, żeby w przypadku oferty publicznej był wymagany rachunek w domu maklerskim przeprowadzającym ofertę.
Czasem może być to jednak wygodne: gdy ktoś ma daleko do POK-u, może wcześniej otworzyć rachunek korespondencyjnie, aby potem móc złożyć zapis przez Internet.

Wielkość minimalnego zapisu w ofertach publicznych bywa różna i jest ustalana przez emitenta i oferującego (dom maklerski). Przykładowo w przypadku emisji PCC Rokita było to 100 zł, w przypadku Kruka serii T1 – 10.000 zł, a w przypadku Getin Noble Banku – 25.000 zł.

Część dokumentów emisyjnych już po emisji prywatnej (po fakcie) można znaleźć tutaj: gpwcatalyst.pl/dokumenty_infor...

Aby być na bieżąco informowanym o ofertach prywatnych warto rozważyć wypełnienie formularza na wspomnianej przez Ciebie stronie.

Kamil Bard
0
Wysłane: 31 grudnia 2013 10:07:58
zgred napisał(a):

ad1.

nie ma znaczenia kto jest oferentem/organizatorem emisji... jeśli obligacje mają trafić na Catalyst to będziesz je widział na swoim rachunku maklerskim... jeśli nie - to będą złożone w depozycie np. domu maklerskiego...

b) jeśli chodzi o emisje publiczne to może być tak, że musisz mieć rachunek maklerski w oferującej jednostce ale nie ma takiej reguły...

ad2.

zawsze wszystko jest napisane w tzw. Propozycji nabycia obligacji... ale np. Jeśli spółka chce zebrać z rynku powiedzmy 2 mln zł to 2mln/149=13,5 czyli zapewne najmniejsza wartość zapisu będzie wynosić 15 tyś zł.

Zupełnie się nie zgadzam z przedmówcą, w emisjach prywatnych w ogóle nie musisz mieć rachunku w jednostce oferującej to jakieś bzdury. Możesz mieć rachunek maklerski nawet przy emisjach notowanych ale nie musisz. Jeżeli go nie posiadasz obligacje będą zdeponowane na rachunku sponsora emisji.
Druga kwestia to minimalne zapisy 2mln/149=13,5 to tak zupełnie n ie działa. Zapisy minimalne to z reguły 50k przy emisjach prywatnych niezależnie od całej emisji. Zdarzają się od 30 k, ale na niższe bym uważał bo to może być podejrzany emitent typu ekancelaria lub cashflow. Niskie zapisy rzędu 10k zdarzają się w emisjach publicznych tak jak to było w przypadku orlenu.

zgred
3
Wysłane: 31 grudnia 2013 12:10:09
Kamil Bard napisał(a):

Zupełnie się nie zgadzam z przedmówcą, w emisjach prywatnych w ogóle nie musisz mieć rachunku w jednostce oferującej to jakieś bzdury. Możesz mieć rachunek maklerski nawet przy emisjach notowanych ale nie musisz. Jeżeli go nie posiadasz obligacje będą zdeponowane na rachunku sponsora emisji.
Druga kwestia to minimalne zapisy 2mln/149=13,5 to tak zupełnie n ie działa. Zapisy minimalne to z reguły 50k przy emisjach prywatnych niezależnie od całej emisji. Zdarzają się od 30 k, ale na niższe bym uważał bo to może być podejrzany emitent typu ekancelaria lub cashflow. Niskie zapisy rzędu 10k zdarzają się w emisjach publicznych tak jak to było w przypadku orlenu.

a gdzie ja napisałem, że w emisji prywatnej trzeba mieć rachunek w jednostce oferującej ???

zapis minimalny to z reguły 50k???
nie wiem skąd masz takie informacje, ale ja przez ostatni rok dostałem grubo ponad 50 ofert prywatnych i twoja reguła 50k nie sprawdziła się u mnie....
oczywiście były takie 50k oferty ale nie były większością, więc nie można mówić tu o regule....

Kamil Bard
0
Wysłane: 31 grudnia 2013 12:58:42
Kamil Bard napisał(a):
zgred napisał(a):

ad1.

ad2.

Napisałeś: "tak... potrzebujesz rachunku maklerskiego..."
No to wyjaśniłem, że nie potrzebujesz. Jak chcesz handlować na Catalyscie to wtedy potrzebujesz.
Nie wiem skąd bierzesz oferty w takim razie, ale jak większość z 50 prywatnych, które dostałeś były poniżej 50 k, a też się przyglądam temu rynkowi to radziłbym zrobić przegląd portfela.
Ja też dostałem wiele prywatnych ofert i większość miała zapis na poziomie 50k, poniżej były inwestycje według mnie dużego ryzyka. Może napisz w takim razie na co się zapisałeś poniżej 50k to zobaczymy jak to ma się do rzeczywistości.

zgred
3
Wysłane: 31 grudnia 2013 14:20:02
no właśnie... sam już nie wiem...

sprawdziłem 3 różne formularze zapisu nabycia obligacji i w każdym należy podać swój rachunek papierów wartościowych... dotyczyło to obligacji, które miały trafić na rynek Catalyst...

więc może być tak, że trzeba posiadać rachunek jeśli chce się zakupić obligacje, które mają być notowane na Catalyst...?

a jeśli chodzi o te 50k... nie rozmawiamy tu o jakości obligacji firm oferujących zapisy poniżej 50k tylko o ilości tych emisji... a tych było sporo w 2013 roku...

z mojego portfela z emisji poniżej 50k mam:
FDK z zapisem minimalnym 10k
VIG z zapisem minimalnym 10k
GC Invest. z zapisem minimalnym 10k
WDB BU z zapisem minimalnym 15k

Kamil Bard
0
Wysłane: 2 stycznia 2014 11:52:26
Nie no jest tak jak mówiłem, jest możliwość zakupu obligacji na rynku pierwotnym, które mają być notowane -bez posiadania rachunku maklerskiego. Chodzi tutaj o to głównie, że te obligacje są zdematerializowane i muszą być albo w ewidencji domu maklerskiwego albo na rachunku maklerskim osoby która je zakupiła w tym przypadku obligatariusza albo jeżeli nie zależy ci na handlowaniu na catalyst a chcesz mieć emisje, która jest notowana i czekać do końca inwestycji nie mając rachunku maklerskiego wtedy jest ta 3 opcja, gdzie mamy papiery notowane, ale są one zdeponowane na rachunku maklerskim sponsora emisji.

PIB-obligacje
0
Wysłane: 3 stycznia 2014 11:57:23
Czy trzeba posiadać rachunek, żeby złożyć zapis, warto sprawdzić w dokumencie ofertowym dotyczącym konkretnej emisji, lub dopytać oferującego.

Jeśli spodziewany jest duży popyt na dane walory, oferujący i emitent nie ma chyba zbyt dużego interesu, żeby 'bawić się' w zapisy na sponsora.

Poza tym jest wiele ofert bezpłatnych rachunków inwestycyjnych. Chyba lepiej mieć papiery zapisane na własnym rachunku, móc się w każdej chwili zalogować, sprawdzić ich obecną wartość, sprzedać itp...
W przypadku papierów zapisanych na rachunku sponsora jest to mniej wygodne.

kisiol
0
Wpisów: 13
Wysłane: 11 stycznia 2016 18:25:02
czyli rozumiem, że jak jakaś nowa emisja będzie planowana to jakaś informacja na moim koncie maklerskim się pojawi?
Jeśli nie to skąd wiadomo o tych emisjach?

Kalashnikov
0
Wpisów: 537
Wysłane: 13 stycznia 2016 19:24:31
A tak całkiem szczerze, powiedz mi, po co chcesz się ładować w temat obligacji? Jeżeli chcesz pomnożyć swoje pieniądze to trafiłeś pod najmniej odpowiedni adres...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
128
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 431
Wysłane: 13 stycznia 2016 19:46:04
Kałasz, na rynku są też wiarygodni emitenci... Nieliczni, to prawda, ale są. Tylko okres na nabywanie papierów raczej słaby - potencjalny wzrost stóp procentowych.

kisiol
0
Wysłane: 15 stycznia 2016 10:10:55
dlaczego potencjalny wzrot stóp procentowy oznacza że teraz jest kiepski okres na zakupy?
Większość emisji ma oprocentowanie zmiennie.

Vox
92
Wpisów: 6 498
Wysłane: 15 stycznia 2016 23:08:56
Cytat:
A tak całkiem szczerze, powiedz mi, po co chcesz się ładować w temat obligacji? Jeżeli chcesz pomnożyć swoje pieniądze to trafiłeś pod najmniej odpowiedni adres...

Kazdy musi sam stracić pieniądze żeby się nauczyć. Obligacje sa o wiele bardziej niebezpiecznym instrumentem od akcji, wbrew obiegowym opiniom.

Przynajmniej te notowane na GPW blackeye
Edytowany: 15 stycznia 2016 23:09

kisiol
0
Wysłane: 18 stycznia 2016 18:36:33
ja właśnie uważam, że jest odwrotnie.
Oczywiście to zależy kto jak ryzykuje.

Ja póki co się nastawiam na trzymanie obligacji dłużej, więc przy założeniu, że nie będę się rzucał na te najlepiej oprocentowane obligacje to mogę założyć, że mam stosunkowo większe szanse na udaną inwestycje.

Dla mnie też ważnym aspektem jest całkowita wartość emisji (nie wiem dlaczego, ale czuje, że bezpieczeństwo wzrasta proporocjonalnie do całkowitej wartości emisji).

Mając max 5 spółek w portfelu to można to monitorować w miarę na bieżąco nie marnując zbyt dużo czasu.

pozdrawiam

Vox
92
Wpisów: 6 498
Wysłane: 18 stycznia 2016 19:50:23
Powodzenia, bedzie ci potrzebne.

Cytat:
Dla mnie też ważnym aspektem jest całkowita wartość emisji (nie wiem dlaczego, ale czuje, że bezpieczeństwo wzrasta proporocjonalnie do całkowitej wartości emisji).

Z tego co pamiętam GANT miał przyzwoitą wielkość emisji - wg. twojego kryterium inwestycja bezpieczna.
wave
Edytowany: 18 stycznia 2016 19:50

Kalashnikov
0
Wpisów: 537
Wysłane: 18 stycznia 2016 22:39:38
Kolego kisiol, wydajesz się być świetnym materiałem do rozdrobnienia przez tryby Catalystu. Raz jeszcze dam Ci dobrą radę - w dziale Notowane instrumenty masz do przejrzenia kilka set stron lektury obowiązkowej dla każdego żółtodzioba (nie wiem czy bezzwrotny dawca kapitału nie brzmi lepiej) który choruje na obligacje, jak przeczytasz co ciekawsze wątki i się nie spawiujesz na ten rynek to znaczy że trafiłeś wprost doskonale. A twoje założenia to przerabiało wielu z nas w 2012 roku. Większość ten rynek wyruchał, nie liczni albo się nie przyznają do klęski albo wcale nie inwestowali - bo ja osobiście nie znam takiego inwestora który by na obligach nie umoczył.

@anty tereso. Tak mamy dobrych emitentów. Dlatego rentowności ich papierów równają się rentownością lokat bankowych. Warto? Pan Bierecki pokazał nam, jak drenować BFG mamy w razie co salute
Edytowany: 18 stycznia 2016 22:40

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość