pixelg
Wywiady z inwestorami - system - Kozetka - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Wywiady z inwestorami - system

darkshibe10
Wpisów: 11
Wysłane: 30 czerwca 2015 15:00:38
Witam,

Zacząłem czytanie książek inwestycyjnych od wywiadów z inwestorami, sporo ich już przeczytałem i mam pytanie. Bardzo często w nich pada sformułowanie "system"; "mam system". Czy tutaj chodzi o program który za nas tradinguje? Tak zwany bot? Czy chodzi o to ze gdy ufromuje się dana formacja i będzie np trend wzrostowy na interwale 5m 15m 1h to ja wchodzę i gdy takie zdarzenie się powtórzy to ponownie wchodzę i tak w kółko, dobrze to rozumiem?

Najlepsi traderzy mają wiele systemów? Obecnie dużo osób korzysta z botów do tradingu?

cyzo
Wpisów: 717
Wysłane: 30 czerwca 2015 23:56:31
Pod pojęciem 'system' należy rozumieć spójny zbiór zasad selekcji spółek, momentu/sposobu otwierania i zamykania pozycji, metodykę kontrolowania i reagowania na rozwój wydarzeń oraz dobór wielkości pozycji ( ogólnie zarządzanie kapitałem/money management). Najistotniejsze jest, aby to był "Twój system", czyli plan gry stworzony przez Ciebie, dla Ciebie, zgodnie z Twoimi umiejętnościami i charakterem. Oczywiście to nie musi być nic przełomowego - nie trzeba na nowo odkrywać koła. System to sposób gry, który znasz, lubisz, rozumiesz, jest Ci z nim dobrze, umiesz go kontrolować a jak się coś wykrzaczy, to wiesz gdzie, dla czego i jak to naprawić :)

Mikaelson
Wpisów: 8
Wysłane: 1 lipca 2015 08:51:17
Boty chyba nie są aż tak popularne jak zakłada autor wątku.

Ja bez spojrzenia 'żywym' okiem nie wszedłbym w nic. No ale nie jestem też graczem zawodowym...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 812
Wysłane: 1 lipca 2015 10:14:05
cyzo napisał(a):
Pod pojęciem 'system' należy rozumieć spójny zbiór zasad selekcji spółek, momentu/sposobu otwierania i zamykania pozycji, metodykę kontrolowania i reagowania na rozwój wydarzeń oraz dobór wielkości pozycji ( ogólnie zarządzanie kapitałem/money management). Najistotniejsze jest, aby to był "Twój system", czyli plan gry stworzony przez Ciebie, dla Ciebie, zgodnie z Twoimi umiejętnościami i charakterem. Oczywiście to nie musi być nic przełomowego - nie trzeba na nowo odkrywać koła. System to sposób gry, który znasz, lubisz, rozumiesz, jest Ci z nim dobrze, umiesz go kontrolować a jak się coś wykrzaczy, to wiesz gdzie, dla czego i jak to naprawić :)

Napisałbym nawet w innej kolejności:
To szczelny zbiór zasad zarządzania wielkością pozycji jej wielkością w miarę niekorzystnego i korzystnego rozwoju wypadków, jej zamykania i na końcu najmniej ważne czyli otwierania.

cyzo
Wysłane: 1 lipca 2015 10:28:53
Cytat:
na końcu najmniej ważne czyli otwierania.

Tego nie potrafię zrozumieć. Może to jest dobry moment, żeby mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczył.
Jak moment otwierania pozycji można uznać za najmniej ważny, skoro to właśnie punkt wejścia determinuje wielkość pozycji?... bo SL'a ustawimy w tym samym miejscu, zakładając, że ma to być np. najniższy ostatni dołek.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 1 lipca 2015 11:08:19
Tak, z jednej strony tak, ale SL może być niekoniecznie poniżej dołka, tylko np 3*ATR od ceny wejścia, może być oparty na wolumenie, a może... a może zależeć np od zachowania innych instrumentów jak w portfelu których uruchamiasz :)

cyzo
Wysłane: 1 lipca 2015 11:35:14
A widzisz :)
Więc należy stwierdzić, że w zależności od strategii moment wejścia na pozycję może być istotnym elementem system, tak samo ważnym jak zamknięcie pozycji.
Już mi trochę lepiej:)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 1 lipca 2015 11:54:47
Tyle tylko, że moment wejścia może być losowy, a nie może nią być wielkość pozycji, nie może być moment zamknięcia :)

cyzo
Wysłane: 1 lipca 2015 12:12:58
W portfelu, który uruchamiam za równo wejście jak i wyjście są losowe, bo zależą od zachownia innych instrumentów. Jedynie wielkość pozycji nie jest losowa.
Ponownie wychodzi, że nie można jednoznacznie zabetonować twierdzenia, że wyjście jest ważniejsze niz wejście. To kwestia umowna zależna od przyjętego sposobu gry.

darkshibe10
Wpisów: 11
Wysłane: 13 sierpnia 2015 02:48:24
Dzięki za wyjaśnienia :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość