Liczenie płatności za obligacje - Obligacje dla początkujących - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
Liczenie płatności za obligacje Opcje
Stopień: Ostrożny
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 9
Wysłane: 21 sierpnia 2016 00:46:31
czy dobrze rozumiem?
http://gpwcatalyst.pl/instrument?nazwa=ALR0421
1)aby kupic taka obligacje musze zaplacic:
10000 (wartosc nominalna) * 114 (kurs)=11400
11400 + 239,63 (odsetki skumulowane) + 19 (prowizja marklerska, przy zalozeniu ze wynosi 0,19%)
czyli w sumie 11 658,63 zlotych za taka obligacje? czyli ponad 11 procent przeplacam na start?

2)za to otrzymuje co pol roku odsetki w wysokosci: marza(5,8%)+wibor6m, czyli naprawde przyzwoicie
natomiast w najblizszym okresie kuponu wyplaty odsetek odtrzymaalbym odsetki liczac okres od momentu zakupu do platnosci odsetek a podatek belki zaplacilbym jakbym przez caly okres trzymal je? czyli przy bliskim okresie nawet moglbym stracic?

dobrze rozumuje??
nie chodzi mi o konkretna obligacje alior banku ze chce ja kupic, chodzi mi po prostu o sposob liczenia tego wszystkiego
Stopień: Rozgadany
Wpisów: 156
Wysłane: 21 sierpnia 2016 11:33:39
Tak obligacje kupujesz po cenie brudnej czyli z narosłymi odsetkami. Dorzucasz prowizję maklerską od ceny czystej obligacji. Co do pytania drugiego to dostaniesz odsetki za cały okres półroczny, dlatego też w punkcie pierwszym "spłaciłeś" odsetki poprzedniemu właścicielowi za minione dni okresu odsetkowego i całe uprawnienie przeszło na Ciebie.

Także jesteś "stratny" tylko prowizję maklerską oraz różnicę między ceną emisyjną, a bieżącą wyceną.
Wysłane: 21 sierpnia 2016 12:17:33
czyli tak:
1)placac po kursie 114 czyli 11400 za obligacje (już nie uwzględniając prowizji i odsetek skumulowanych i podatku), i otrzymując kupon powiedzmy te 7,5% (marza+odsetki) tak: 7,5% razy 10000 daje 750 za rok (nie uwzgledniajac juz tez kapitalizacji polrocznej kuponow) i 750 za drugi, czyli jestem na niewielkim plusie po 2 latach, z zyskiem procentownym pi razy drzwi: 15%-11,4%=3,6% ? (nie uwzgledniam duzo rzeczy typu zmiany wibor6m, ale chodzi mi o takie wstepne zalozenie), a dopiero potem jak odrabiam strate przez 2 lata zanim nie bedzie wykupu rzeczywiscie zarabia wibor6m + marza na kuponach co pol roku, i na koniec zwracaja tez oczywiscie cene nominalna obligcji

2)natomiast druga strona medalu: jezeli sprzedaje te obligacje, to otrzymuje tak:
10000 (wartosc nominalna) * 114 (kurs)=11400
11400 + 239,63 (odsetki skumulowane za trzymanie w tym czasie)+ 19 (prowizja marklerska za sprzedaz?, przy zalozeniu ze wynosi 0,19%)
czyli w sumie 11 658,63 zlotych za taka obligacje

ps. polecasz jakies fajne artykulu/poradniki o obligacjach dla poczatkujacych ?
i jak to jest z plynnoscia takich obligacji wiekszych firm typu alior, , pkn orlen, millennium, i inne banki: - czy plynnie na tym rynku mozna sprzedac powiedzmy obligacje na kwote 10 tysiecy wiekszych spolek (glownie bankowych mi chodzi) ?
Edytowany: 21 sierpnia 2016 12:33
Stopień: Ośmielony
Wpisów: 21
Wysłane: 21 sierpnia 2016 14:42:10
Moim zdaniem obligacje banków nie należą do bardzo płynnych, głównie z powodu dość dużych nominałów od 1000 zł (Alior Getin) do 100 000 zł (PKO) oraz relatywnie niskiego oprocentowania. Tutaj ostatnio wyłamuje się Getin, który oferował marżę 5% ponad Wibor6M. Inne banki nie są tak hojne.

Bardziej płynne są obligacje Orlenu i Kruka. Najlepiej zobacz np. w publikowanych na stronie www.obligacje.pl raportach z rynku obligacji ile było transakcji na danej serii obligacji, to może być dobrą miarą płynności, dodatkowo zobacz na obrót.

Co do podatku od odsetek, to gdy kupiłem obligacje po miesiącu od rozpoczęcia okresu odsetkowego, to po otrzymaniu odsetek za cały okres, zapłaciłem podatek belki od całych odsetek mimo, że w posiadałem je o miesiąc krócej i w cenie zakupu uwzględniono odsetki za pierwszy miesiąc. Teraz staram się kupować na początku okresu odsetkowego.
Stopień: Obeznany
Wpisów: 68
Wysłane: 22 sierpnia 2016 13:09:08
aksu napisał(a):
Tak obligacje kupujesz po cenie brudnej czyli z narosłymi odsetkami. Dorzucasz prowizję maklerską od ceny czystej obligacji. Co do pytania drugiego to dostaniesz odsetki za cały okres półroczny, dlatego też w punkcie pierwszym "spłaciłeś" odsetki poprzedniemu właścicielowi za minione dni okresu odsetkowego i całe uprawnienie przeszło na Ciebie.

Także jesteś "stratny" tylko prowizję maklerską oraz różnicę między ceną emisyjną, a bieżącą wyceną.

stratnym można być jeszcze na podatku, płacisz od wszystkich odsetek, czyli przy zakupie na wtórnym pod koniec okresu po nominale, podatek przekracza odsetki :)
Wpisów: 156
Wysłane: 24 sierpnia 2016 10:44:02
A no tak ważna sprawa z tym podatkiem thumbright

Dla uzupełnienia dodam, że warto posiłkować się prostym kalkulatorem, choćby ze strony Catalyst. Dla chętnych są tam też najważniejsze wzory: GPW Catalyst
Stopień: Elokwentny
Wpisów: 398
Wysłane: 24 sierpnia 2016 21:18:30
Lopez napisał(a):

Co do podatku od odsetek, to gdy kupiłem obligacje po miesiącu od rozpoczęcia okresu odsetkowego, to po otrzymaniu odsetek za cały okres, zapłaciłem podatek belki od całych odsetek mimo, że w posiadałem je o miesiąc krócej i w cenie zakupu uwzględniono odsetki za pierwszy miesiąc. Teraz staram się kupować na początku okresu odsetkowego.

Nie jest tak źle z tym kupowaniem na koniec okresu odsetkowego. Po pierwsze często bywa taniej, niż w nowym okresie, a po drugie sprzedając taniej (bez odsetek) generujesz stratę podatkową, którą rozliczysz w PIT rocznym, o ile będzie z czego.

- zaproponuję Ci ten wpis na moim blogu.
Edytowany: 24 sierpnia 2016 21:37
Stopień: Obeznany
Wpisów: 68
Wysłane: 25 sierpnia 2016 06:58:09
remix1997 napisał(a):

Nie jest tak źle z tym kupowaniem na koniec okresu odsetkowego. Po pierwsze często bywa taniej, niż w nowym okresie, a po drugie sprzedając taniej (bez odsetek) generujesz stratę podatkową, którą rozliczysz w PIT rocznym, o ile będzie z czego.

- zaproponuję Ci ten wpis na moim blogu.

zapytam tutaj

o ile zgadzam się z ogólnym przesłaniem wpisu - cena się liczy bardziej.
Ale kilka rzeczy zostało nieuwzględnionych, bądź nie omówionych, a uwzględnionych :)

Odnośnie podawanej we wpisie rentowności - wyliczenia pierwszej transakcji są dla 60dni wobec 120 okresu, ciężko to nazwać końcówką okresu. Im bliżej końca tym margines się zmniejsza. Nie jest napisane, czy podana rentowność uwzględnia podwójną prowizję, Dodatkowo piszesz, iż wystawiasz WDA i zapominasz. W opisie transakcji nie jest wspomniane, czy dodajesz czas, jaki kasa leżała zablokowana na zleceniu do okresu dla którego wyliczasz rentowność, a potrafi to znacznie wydłużyć okres i popsuć ładnie wyglądające wyliczenia :)
Tarcza podatkowa jest fajna, owszem i może świetnie funkcjonować jako obrona przed stratą, ale czy jest sens ją generować dla samej zasady (czyli czy lepiej mieć 100pln zysku i zapłacić podatek, czy wyjść na zero i nie zapłacić podatku)?

Także cena jest primo, ale optymalizacja się przydaje (gdzie czasem można odłożyć płatność podatku o ponad rok) .

W każdym razie, dzięki za wpis na blogu!

Edytowany: 25 sierpnia 2016 06:58
Wysłane: 25 sierpnia 2016 09:00:54
Nie wszystko da się zmieścić w jednym wpisie :).

Pierwsza transakcja - okres 3 miesiące, czyli 90 dni, co nie zmienia faktu, że transakcja w połowie okresu. Nie mogłem inaczej, bo to realna transakcja :).

Tak im bliżej końca tym gorzej, co pokazuje druga transakcja.
WDA - tam chodziło o sprzedaż, czyli czas nie ma znaczenia, bo odsetki się naliczają.
Natomiast jest problem, jeżeli czekamy na dobrą cenę, dotychczas powiedzmy do wakacji raczej szybko udawało się coś znaleźć do kupna, ceny w ostatnie 2 miesiące są raczej wysokie i trudno coś kupić. Póki co czasu oczekiwania, czyli gotówki nie uwzględniałem w swoich wynikach, od nowego roku to zmienię.
Prowizja - oczywiście uwzględniam podwójną prowizję.

Generować tarczę dla samej zasady - oczywiście nie ma sensu, zauważ, że u mnie jest wartością dodatkową do wypracowanego zysku, nawet zbytnio o niej nie wspominam.

Zacytuję komentarz spod wpisu:
Tym nie mniej tutaj koncentrowałem się na przepływach w ramach danej transakcji i mam w pamięci Twoje powiedzenie: “celem transakcji jest zarabiać, a nie generować tarcze podatkowe”. :).
Wysłane: 7 maja 2017 21:16:49
http://www.gpwcatalyst.pl/instrument?nazwa=BOD0521

czy dobrze kapuje? te obligacje dadza wibor+marza(4,35) czy na dzien dzisiejszy ponad 6 procent, kurs jest 100 czyli nic nie przeplacamy, nawet mimo prowizji maklerskie zloty deal a bank raczej pewny,
gdzie sa haczyki w tego typu przypadkach ? dobrze rozumuje?
anty_teresa PREMIUM
anty_teresa
Stopień: Opętany
Grupa: Engineer , Flight Crew
Wpisów: 8 404
Wysłane: 8 maja 2017 08:51:00
Przepłacamy nieco, bo za chwilę jest płatność odsetek, a podatek od tych odsetek obciąży teraz kupującego. Tak czy owak według naszego kalkulatora stopa zwrotu wyjdzie na poziomie 4,78 proc. przy cenie 100.
https://www.stockwatch.pl/obligacje/emitent/bos/bod0521
Wysłane: 8 maja 2017 09:14:39
Mały problem - notowane tylko na BondSpot więc zasadniczo nie do zakupu dla nas.
anty_teresa PREMIUM
anty_teresa
Stopień: Opętany
Grupa: Engineer , Flight Crew
Wpisów: 8 404
Wysłane: 8 maja 2017 09:37:58
Da się kupić telefonicznie przez maklera. Przynajmniej w BOŚ, o ile oczywiście są wystawione zlecenia w pożądanej cenie.
Wpisów: 188
Wysłane: 8 maja 2017 09:50:45
A da się kupić 1 sztukę? Bo wg. tej wiadomości: Uchwała Nr 124/11, najmniej kupić można 10 sztuk, czyli za 100 tys.
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum