pixelg
KRAKCHEM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

KRAKCHEM [KCH]

AKTUALNY KURS: 0,498 zł (+13,18%) 15-01-2021 15:00
krak
0
Dołączył: 2010-04-08
Wpisów: 1
Wysłane: 8 kwietnia 2010 21:23:42 przy kursie: 3,71 zł
Witam wszystkich i o Krakchemie pytam.

Co sądzicie o wynikach za IV kw. Czy strata nie jest zabiegiem księgowym tak jak świetny wynik za IIIkw. Do tej pory wyniki były w miarę stabilne a tu nagle pierwsza o lat strata kiedy wszyscy się spodziewali sporego zysku.
Czego się można spodziewać za Ikw tego roku. Spory wzrost cen w porównaniu z poprzednim więc przychody powinny być co najmniej 70mln, zwiększenie udziału folii (prawie codziennie się reklamują na darmowych serwisach z foliami). Wspominali o możliwości bycia przedstawicielem Biaxplenu za granicą, kupują maszynę za 0,7mln więc coś się dzieje.
Pytanie kiedy się to na wyniki przełoży. Z drugiej strony Alma po raz pierwszy wspomniała o możliwości sprzedaży Krakchemii a raczej po 4 zł tego nie zrobi więc do wzrostu kursu będą raczej potrzebne jakieś dobre informacje lub wyniki a tu cisza. Think

krak01
0
Dołączył: 2010-09-01
Wpisów: 5
Wysłane: 1 września 2010 14:41:24 przy kursie: 4,99 zł
Kolejny dobry kwartał, zapowiedź jeszcze lepszych , możliwość przejęcia .
Według mnie spółka jeszcze będzie się rozwijała. Liczę na zysk roczny ponad 4mln zł.

daber
0
Dołączył: 2008-09-26
Wpisów: 60
Wysłane: 9 grudnia 2010 10:58:56 przy kursie: 4,85 zł
Witam,

czy ktoś z forumowiczów interesuje się jeszcze tą spółeczką? Ja spokojnie (aż za spokojnie) obserwuję i dziś czytałem coś na ich temat pierwszy raz od około roku. blah5

Korci mnie, żeby już sprzedać, ale z drugiej strony po co skoro cały czas rośnie?? Po przeczytaniu paru artykułów z ostatniego czasu zacząłem myśleć, żeby podpiąć się pod trend i zacząć grać krótkoterminowo i wyłapywać to co znajdzie się przy tej, aż za ładnie wyglądającej, dolnej linii kanału wzrostowego.Dancing

Wg prezesa pracują nad poprawą zyskowności, co jest jak zauważył WD, główną bolączką tej firmy, niżej 2 linki na ten temat. Wygląda to optymistycznie, ale na razie tylko wygląda, bo marża cały czas prawie żadna. Ktoś ma podobny problem do mnie? Think


rozmowa z prezesem

artykuł o potencjalnym wejsciu w działalność wytwórczą foliidaber
0
Dołączył: 2008-09-26
Wpisów: 60
Wysłane: 17 grudnia 2010 14:11:35 przy kursie: 4,83 zł
To co przeczuwałem stało się faktem, niestety nie doczekałem z funduszami na ten moment i nie mogłem uśrednić w górę;( Kurs zatrzymał się dziś na wparciu i przy ograniczeniu kanału wzrostowego budowanego od lipca. Zainteresowanie papierem poparte wolumenem. Można było przewidzieć ten spadek po sygnale sprzedaży na dziennym MACD, który na tej spółce chyba zawsze sprawdza się z ok 7-o dniowym opóźnieniem. Polecam do obserwacji.
Edytowany: 17 grudnia 2010 14:15

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 10 marca 2011 14:12:04 przy kursie: 4,80 zł
Witam
Pokusiłby się ktoś o interpretację/analizę tego jakże przyzwoitego raportu ?
wave
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 284
Wysłane: 11 marca 2011 17:50:21 przy kursie: 4,58 zł
Omówienie wyników za 2010 rok dla Krakchemia SA.

Reakcja kursu po publikacji raportu była euforyczna. Rzut oka na dane i widać, że wyniki były bardzo dobre.


Rachunek wyników.

Z pewnością wrażenie robią postępy w zakresie sprzedaży, która rośnie o kilka/kilkanaście procent z kwartału na kwartał. Dynamika do analogicznych kwartałów zeszłego roku sięga kilkudziesięciu procent, przy czym jest ona coraz większa. Kwartał 4-ty to imponujące ponad 82%. To, że taka sytuacja miała miejsce przez cały rok jest ważne, ponieważ kurs poszybował dopiero po raporcie rocznym, a więc de facto po danych za q4. Myślę więc, że zapalnikiem była nie tyle sprzedaż, co rentowność.


kliknij, aby powiększyć


W przypadku rentowności sytuacja jednak jest mniej klarowna. Owszem q4 wypadł świetnie (na poziomie 7,4%). Jednak spojrzenie w dłuższym terminie pokazuje, że osiągnięcia firmy na tym polu są dość nieregularne. Mało tego – porównując do 2009 roku widać przesunięcie marży. W zeszłym roku bardzo dobry był q3, a w 2010 q4. Przy czym rentowność w drugiej połowie 2009 roku wyniosła 7%, a w 2010 spadła do 6%. Niby niewiele, ale przy 215m sprzedaży to ponad 2m złotych. Tyle co wynik netto za ostatni kwartał. Widać więc, że drobna zmiana rentowności sprzedaży znacząco wpływa na wynik. Firma prowadzi działalność handlową, więc marża brutto jest wprost zależna od cen sprzedaży i kosztów zakupu towarów. Niestety w sprawozdaniu nie znalazłem danych, z których dałoby się policzyć coś więcej, a Zarząd nie przedstawił analizy tego tematu.

Zamiast tego mamy nacisk na optymalizację sprzedaży. I rzeczywiście, jak już wspomniałem, przyrosty są znaczące. Koszty sprzedaży wprawdzie wzrosły nominalnie, ale produktywność została poprawiona. Do tego jest stabilna – koszty sprzedaży stanowiły w q3 i q4’2010 tylko 2,9% tejże. W 2009 roku było to odpowiednio 4,1% i 4,4%. W perspektywie całego roku zaś to 3,2% (w 2010) wobec 4,3% (w 2009). Można więc powiedzieć, że to, co firma traci na zakupach odpracowuje na sprzedaży. Zarząd ma zamiar nadal optymalizować tę funkcję i kładzie na to zdecydowany nacisk. Dostrzegam tu ryzyko tzw. sub – optymalizacji.

Zmiany kosztów zarządu oraz linia finansowa mają na wynik wpływ znacznie skromniejszy.

Tak więc w efekcie złożenia wysokiej sprzedaży oraz wysokiej rentowności na poziomie gross profit mamy rekordowy wynik zarówno kwartalny, jak i roczny. Pamiętajmy jednak, że mimo pozytywnej tendencji długoterminowej, rentowność netto sprzedaży to nieco powyżej 1%. Uważam taki wynik za mocno wrażliwy.

Bilans.

Wzrosła wartość środków trwałych głównie z a sprawą maszyn i urządzeń – zakupiono drugą maszynę do cięcia folii. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać też ciągłą wymianę środków transportu, co jakoś komponuje się z działaniami optymalizacyjnymi w obszarze dystrybucji. Nominalnie bardzo wzrosły zapasy, jednak cykl ich rotacji skrócił się. Podobnie jest z należnościami. Przy jednoczesnym wydłużeniu rotacji zobowiązań dało to lekkie polepszenie cyklu konwersji gotówki. Nie widać tego bezpośrednio w cash flow, ponieważ odbyło się to przy znacznym wzroście obrotów. Jest to jednak plus.

Firmę charakteryzuje wysoki gearing (63%), który w dodatku jest napędzany wzrostem obrotów. Wzrost obrotów dodatkowo pogorszył jakość należności handlowych – wzrosła kwota należności przeterminowanych brutto, a także odpis. Firma ustabilizowała za to udział kredytów w okolicach 30% swoich zobowiązań. Dodatkowo zdecydowanie „wydłużono” ich strukturę.

Jak już wspomniałem – cash flow operacyjny jest ujemny. Firma w ciągu roku zassała gotówkę finansując wzmożoną aktywność. Cash flow inwestycyjny również jest ujemny. A propos inwestycji warto wspomnieć, że firma nabyła w drodze rozliczenia wierzytelności grunty i budynki w Kamieniu Krajeńskim pod Bydgoszczą. Cash flow finansowy to zmiany związane z refinansowaniem kredytu w rachunku bieżącym. Spłacono go, zaciągając kredyt długoterminowy.

Z-score wzrósł i powrócił do strefy „A” – to za sprawą dobrego wyniku, ale również wzrostu kapitału obrotowego.

Po zwątpieniu spowodowanym słabnąca rentownością rynek znów wycenił spółkę w pobliżu skorygowanych aktywów netto, odcinając goodwill. Wyceny w serwisie: www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... . Może to mieć sens, jeśli weźmie się pod uwagę niską rentowność netto sprzedaży.


Reasumując:

Rok 2010 był naprawdę dobry, a 4-ty kwartał w szczególności. Firma buduje swój sukces na ekspansji sprzedaży. Ryzyka przydaje jednak rozchwiana, podstawowa rentowność core businessu (która z kolei przekłada się na rentowność netto). Tym bardziej, że Zarząd konsekwentnie milczy na ten temat.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 284
Wysłane: 12 marca 2011 00:59:34 przy kursie: 4,58 zł
Dość ogólnikowa zajawka na 2001 rok: Parkiet
Ale najlepszy jest tekst:
Cytat:
Zarząd nie zastanawiał się jeszcze nad podziałem ubiegłorocznego, rekordowego w historii spółki zysku netto.

Nikt mi nie wmówi, że w styczniu nie wiadomo z grubsza, jaki jest wynik za cały rok. Przynajmniej na tyle, żeby pomyśleć, co z nim zrobić. A jest marzec...

Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 25 maja 2011 10:15:14 przy kursie: 5,25 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za 1 kwartał 2011 roku Spółki Krakchemia

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2011 roku Krakchemia odnotowała kw/kw wzrost przychodów i zysku brutto na sprzedaży o odpowiednio 49 i 42%. Wartości te z jednej strony świadczą o poprawie sytuacji w zakresie podstawowej działalności Spółki, a z drugiej wskazują na spadek marży brutto na sprzedaży (koszty własne sprzedaży rosną w szybszym tempie niż przychody, co przekłada się na niższe tempo wzrostu zysku brutto na sprzedaży). Spółka wyróżnia dwa segmenty działalności (sprzedaż hurtowa oraz działalność inwestycyjna), przy czym w 99,9% o jej przychodach i wynikach decyduje handel hurtowy artykułami z branży chemicznej (granulaty tworzyw sztucznych, folie, opakowania, tworzywa sztuczne). Idąc w głąb rachunku zysków i strat należy odnotować, że mimo iż kw/kw ogólne koszty administracyjne (koszty sprzedaży i ogólnego zarządu) wzrosły istotnie bo o ok. 24%, to, z racji mniejszego tempa aniżeli w przypadku przychodów, na poziomie netto na sprzedaży Spółka odnotowała istotną poprawę (wzrost z 1,9 do 3,4 mln zł, tj. o 79%). Zmiany w zakresie pozostałej działalności operacyjnej w porównaniu do 1 kw. 2010 były korzystne (wzrost w ramach salda przychodów i kosztów z –329 do +3 tys. zł) i w efekcie na poziomie operacyjnym Spółka zanotowała wzrost zysku z ok. 1,5 do ok. 3,4 mln zł, tj. o 118%. Istotnie ujemnie natomiast wypłynęły na końcowe wyniki pierwszego kwartału 2011 roku zmiany w zakresie działalności finansowej (znacząca przewaga kosztów nad przychodami, przy jednoczesnym wzroście salda z –150 do –399 tys. zł). Ostatecznie wynik finansowy Krakchemii na poziomie netto wzrósł kw/kw o 116% (z ok. 1,1 do 2,4 mln zł).

Tak więc, w okresie 1kw 2011 roku Krakchemia zanotowała znacznie lepsze wyniki aniżeli w porównywalnym okresie roku przedniego, przy jednoczesnej poprawie wszystkich wskaźników rentowności z wyjątkiem marży brutto na sprzedaży, która nieznacznie się zmniejszyła.

Podobnie korzystnych zmian nie widać natomiast w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych. Jednakże, mimo iż na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda kiepsko, to generalnie tragedii nie ma. W 1 kw. 2011 r. Spółka charakteryzowała się co prawda niezbyt rozwojowym wariantem sald (ujemne operacyjne i inwestycyjne oraz dodatnie finansowe, przy ujemnym saldzie ogółem), ale warto zauważyć że rok temu było jeszcze gorzej (ujemne przepływy operacyjne i finansowe oraz dodatnie inwestycyjne, przy jeszcze większym ujemnym saldzie ogólnym aniżeli obecnie). Należy przy tym zwrócić uwagę, że większy aniżeli przed rokiem odpływ środków z działalności operacyjnej (-4 wobec -1,7 mln zł) wynikał głównie ze wzrostu kapitału obrotowego (wzrost zapasów i należności przy niższym wzroście zobowiązań handlowych), co generalnie jest typowym zjawiskiem towarzyszącym wzrostowi sprzedaży. Wydatki inwestycyjne pokrywają z nawiązką amortyzację, co oznacza że Spółka odtwarza na bieżąco swój majątek. Nie ma ona również problemów z dostępem do zewnętrznych źródeł finansowania, co widać po znaczących dodatnich przepływach finansowych (ok. +3mln zł).

Ocena sytuacji finansowej
Biorąc pod uwagę analizę sprawozdania finansowego za 1 kw. 2011 roku sytuacja finansowa Krakchemii przedstawia się stosunkowo korzystnie:
- suma bilansowa w stosunku do końca 2010 r. wzrosła o ok. 10%; po stronie aktywów wpłynęły na to wyłącznie zmiany w zakresie majątku obrotowego (wzrost zapasów i należności); po stronie pasywów decydujący wpływ miał wzrost zadłużenia (głównie kredytowego), przy mniejszym udziale zmian w zakresie kapitałów własnych;
- w aktywach, jak przystało na przedstawiciela branży handlowej, dominuje majątek obrotowy (88-12), w tym głównie należności handlowe (ok. 73% aktywów obrotowych); w odniesieniu do aktywów trwałych warto zauważyć, że za nieco ponad połowę ich wartości odpowiada wartość firmy z tytułu przejęcia Spółki Maximex Sp. z o.o.;
- w pasywach kapitał obcy przeważa nad własnym (65-35), przy dość sporym udziale zobowiązań bankowych (ok. 1/3 zobowiązań ogółem), które ujemnie wpływają na wyniki spółki (koszty odsetek); w strukturze zobowiązań dominują zobowiązania krótkoterminowe (80-20), które w 85% mają charakter handlowy (nieoprocentowany); w odróżnieniu od nich zobowiązania długoterminowe praktycznie w całości dotyczą kredytów i pożyczek bankowych;
- majątek obrotowy spółki na koniec marca 2011 roku wystarczał na pełną spłatę zobowiązań bieżących – bieżący likwidacyjny wskaźnik płynności wyniósł 1,69, a pomniejszony o zapasy wskaźnik szybki ukształtował się na poziomie 1,27;
- wskaźnik płynności dochodowej (cash flow operacyjny/zobowiązania krótkoterminowe) od dwóch kwartałów przyjmuje wartości ujemne, co wynika ze wspomnianych już wcześniej zmian w zakresie przepływów operacyjnych; sytuacji takiej na pewno jako korzystnej ocenić nie można;
- struktura finansowania majątku trwałego jest bardzo bezpieczna (kapitały stałe z dużą nadwyżką finansują aktywa trwałe);
- kapitał obrotowy netto jest z kwartału na kwartał coraz wyższy, przy czym cały czas wskazuje na pewien niedobór Spółki w tym zakresie (cykl obrotu kapitału obrotowego netto wynosi 40 dni przy cyklu konwersji gotówki, wyznaczającym okres zapotrzebowania na kapitał obrotowy, na poziomie ok. 46 dni); sytuacja ta wynika ze struktury kapitału obrotowego, gdzie jego składowa finansowa jest ujemna (zobowiązania oprocentowane przeważają o blisko 10 mln zł nad środkami pieniężnymi w kasie);
- na plus należy zaliczyć systematyczne skracanie cyklu konwersji gotówki, co wynika ze stopniowego skracania cyklu operacyjnego oraz utrzymywania lub niewielkiego wydłużaniu okresu spłaty zobowiązań; sytuacja taka świadczy o poprawie sprawności zarządzania operacyjnym majątkiem obrotowym i zobowiązaniami handlowymi, przy czym mogłaby cechować się większą dynamiką (zmiany cykli w ostatnich okresach wynoszą 1-2 dni).

Reasumując można powiedzieć, że od strony płynności Krakchemia prezentuje się dość bezpiecznie (choć kilka niedociągnięć jest), czego wyrazem jest dość wysoki rating w serwisie (A+). Nieco niepokoić może natomiast znaczne zadłużenie, zwłaszcza że 1/3 dotyczy zobowiązań generujących koszty finansowe.

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Ocena sytuacji rynkowej
Na dzień dzisiejszy wskaźniki rynkowe oraz stosowane w serwisie automatyczne metody wyceny wskazują na 32% potencjał wzrostu akcji Krakchemii na GPW w Warszawie. Ten korzystny obraz sytuacji Spółki wynika głównie z metod dochodowych i mnożnikowych, nieco niższe wyceny dają metody majątkowe. Należy jednak pamiętać, że wyceny dochodowe i mnożnikowe stosowane w serwisie opierają się na bieżących wynikach. Co prawda w ostatnim czasie wyniki te cechowały się tendencją wzrostową, ale zasadnicze pytanie brzmi czy zostanie ona utrzymana również w przyszłości. Zarząd Krakchemii prognozy na bieżący rok nie podawał, a w komentarzu do raportu za 1 kw. 2011 r. momentami tak jakby chciał nieco ostudzić entuzjazm inwestorów co do przyszłych wyników Spółki, wskazując na duże ich uzależnienie od cen granulatów tworzyw sztucznych i folii opakowaniowych oraz dużą niepewność ich kształtowania w przyszłości.
Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krak01
0
Dołączył: 2010-09-01
Wpisów: 5
Wysłane: 8 czerwca 2011 23:32:11 przy kursie: 5,02 zł
Cytat:

Omówienie wyników za 2010 rok dla Krakchemia SA.

Rok 2010 był naprawdę dobry, a 4-ty kwartał w szczególności. Firma buduje swój sukces na ekspansji sprzedaży. Ryzyka przydaje jednak rozchwiana, podstawowa rentowność core businessu (która z kolei przekłada się na rentowność netto). Tym bardziej, że Zarząd konsekwentnie milczy na ten temat.Core business pewnie jest w odwrotnością %struktury sprzedaży - pewnie 89% sprzedaży generuje 10% zysku. Patrząc na wyniki konkurencji na rynku folii , debiutanta Pragma Trade który z 40mln sprzedaży wyciąga 3mln zysku można się domyśleć że Krakchemia z podobnej sprzedaży folii wyciąga podobne wyniki. Wniosek jest taki, że dobrze jest, że rozwijają się poza granulatami które wyglądają mało perspektywicznie.

Smuci mnie brak odniesienia do zapowiedzi produkcji folii z listopada 2010 aczkolwiek zakupili budynki w których może będą produkowali. No ale w tym roku na ten temat ani mru mru.

Dalej - mówią o ekspansji zagranicznej a wcześniej że nie wchodza na nowe rynki , ciekawe jak to jest.

Mieli przejąć dystrybutora - firmę dystrybucyjną specjalizującą się w sprzedaży granulatów do produkcji tworzyw konstrukcyjnych, finalizacja planowana Ikw i nic.

Jest dobrze finansowo ale informacyjnie czuję niedosyt. Kurs spółki po wynikach rocznych i za Ikw to jakaś kpina. Na miejscu zarządu wydałbym te podwyższone pensje na zakup akcji.
Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 28 sierpnia 2011 17:09:03 przy kursie: 3,99 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za 2 kwartał 2011 roku Spółki Krakchemia

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku Krakchemia odnotowała w ujęciu kwartalnym r/r wzrost przychodów o 28% (z 92 do 118 mln zł) i spadek zysku brutto na sprzedaży o 8% (z 5,6 do 5,2 mln zł), co jednoznacznie wskazuje na znaczące pogorszenie w obszarze podstawowej działalności Spółki. W strukturze sprzedaży nadal 99,9% stanowi handel hurtowy artykułami z branży chemicznej (granulaty tworzyw sztucznych, folie, opakowania, tworzywa sztuczne). Bardziej szczegółowych danych dotyczących segmentów działalności Spółka nie ujawnia. Idąc w głąb rachunku zysków i strat należy odnotować po raz kolejny wzrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu, tym razem o odpowiednio 4% i 11%, w efekcie czego na poziomie wyniku netto na sprzedaży Spółka odnotowała jeszcze większy spadek wyniku aniżeli na poziomie brutto tj. o 39% (z 1,7 do 1 mln zł). Korzystne zmiany w zakresie pozostałej działalności operacyjnej pozwoliły co prawda wyhamować spadek wyniku na poziomie operacyjnym do -18% (1,2 wobec 1,5 mln zł przed rokiem), ale z kolei blisko dwukrotnie wyższe koszty finansowe netto aniżeli przed rokiem spowodowały, że na poziomie wyniku brutto tempo spadku znowu było mocno ujemne i wyniosło –37% (0,8 wobec 1,2 mln zł przed rokiem). Ostatecznie, po uwzględnieniu płatności podatkowych, wynik finansowy Krakchemii na poziomie netto spadł w ujęciu kwartalnym r/r o 36% (z ok. 0,99 do 0,63 mln zł).

Tak więc, w okresie 2kw 2011 roku Krakchemia zanotowała znaczne pogorszenie wyników zarówno w porównaniu z analogicznym okresem roku przedniego jak i poprzednim kwartałem roku bieżącego. Oczywiście wraz ze spadkiem zysku na kolejnych poziomach rachunku wyników pogorszeniu uległy również poszczególne wskaźniki rentowności.

W odróżnieniu do rachunku wyników, pozytywnie należy ocenić zmiany w zakresie w sprawozdania z przepływów pieniężnych Krakchemii. W 2kw 2011 r. Spółka charakteryzowała się korzystnym wariantem sald, który był znaczenie lepszy od sytuacji sprzed kwartału oraz roku – dodatnie przepływy operacyjne o przeszło 4mln zł przewyższyły ujemne przepływy inwestycyjne i finansowe. Mimo iż w sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych Spółka nie podaje szczegółów dotyczących zmian w zakresie działalności operacyjnej, to po różnicach poszczególnych pozycji bilansowych można stwierdzić, że nieco ponad 10mln zł wygenerowanej gotówki było przede wszystkim efektem upłynnienia zapasów (+13,1mln zł) i ściągnięcia należności od kontrahentów (+10,2mln zł), które to w sumie znacznie przewyższyły spłacone zobowiązania handlowe (-14mln zł). Dla porównania należy zauważyć, że w poprzednim kwartale działalność operacyjna Spółki pochłonęła ok. 4mln zł, a w analogicznym kwartale roku poprzedniego blisko 3mln zł. Działania w zakresie przepływów operacyjnych w 2kw 2011r świadczą dodatkowo o zmniejszaniu przez kierownictwo Spółki kapitału obrotowego, co w sytuacji wyraźnego pogorszenia wyników oraz spadku tempa przyrostu sprzedaży, zapowiadających możliwe problemy w kolejnych kwartałach, należy ocenić pozytywnie. Jeśli chodzi o przepływy inwestycyjne to w okresie analizowanego kwartału były one na niewielkim, wręcz śladowym, minusie (-68 tys. zł). Dodatkowo wydatki netto (wydatki – wpływy) na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne i prawne były blisko połowę niższe aniżeli amortyzacja, co oznacza, że w 2kw 2011 r Spółka zaprzestała odtwarzania na bieżąco swojego potencjału wytwórczego, a właściwie handlowego. Z kolei w zakresie działalności finansowej Spółka w analizowanym okresie dokonała spłaty zadłużenia kredytów i pożyczek, co przełożyło się na sporo ujemne przepływy (-6mln zł).

Ocena sytuacji finansowej
Biorąc pod uwagę analizę sprawozdania finansowego za 1 kw. 2011 roku sytuacja finansowa Krakchemii przedstawia się stosunkowo korzystnie:
- suma bilansowa w stosunku do końca marca 2011 r. uległa zmniejszeniu o 13%; po stronie aktywów wpłynęły na to wyłącznie zmiany w zakresie majątku obrotowego (spadek zapasów o 35% i należności o 9%); po stronie pasywów decydujący wpływ miał natomiast spadek zadłużenia (zarówno handlowego jak i kredytowego) o ok. 20%;
- w aktywach, jak przystało na przedstawiciela branży handlowej, dominuje majątek obrotowy (87-13), w tym głównie należności handlowe (ok. 77% aktywów obrotowych); w odniesieniu do aktywów trwałych warto zauważyć, że za nieco ponad połowę ich wartości odpowiada wartość firmy z tytułu przejęcia Spółki Maximex Sp. z o.o.;
- w pasywach kapitał obcy przeważa nad własnym (60-40), przy dość sporym udziale zobowiązań bankowych (ok. 1/3 zobowiązań ogółem), które ujemnie wpływają na wyniki spółki (koszty odsetek); w strukturze zobowiązań dominują zobowiązania krótkoterminowe (81-19), które w 85% mają charakter handlowy (nieoprocentowany); w odróżnieniu od nich zobowiązania długoterminowe praktycznie w całości dotyczą kredytów i pożyczek bankowych;
- majątek obrotowy spółki na koniec czerwca 2011 roku wystarczał na pełną spłatę zobowiązań bieżących – bieżący likwidacyjny wskaźnik płynności wyniósł 1,79, a pomniejszony o zapasy wskaźnik szybki ukształtował się na poziomie 1,45;
- wskaźnik płynności dochodowej (cash flow operacyjny/zobowiązania krótkoterminowe) po dwóch kwartałach wartości ujemnych, wyszedł na minimalny plus (0,03), co wynika ze wspomnianych już wcześniej korzystnych zmian w zakresie przepływów operacyjnych; mimo tego, jakkolwiek sytuacja uległa poprawie, to nie można jej jeszcze uznać za jakoś specjalnie korzystną;
- struktura finansowania majątku trwałego jest bardzo bezpieczna (kapitały stałe z dużą nadwyżką finansują aktywa trwałe);
- jak zauważono już wcześniej kapitał obrotowy netto w analizowanym kwartale uległ zmniejszeniu po raz pierwszy od ponad roku, przy czym jednocześnie jego poziom tylko nieznacznie wskazuje na niedobór Spółki w tym zakresie (cykl obrotu kapitału obrotowego netto wynosi 42 dni przy cyklu konwersji gotówki, wyznaczającym okres zapotrzebowania na kapitał obrotowy, na poziomie ok. 44 dni); sytuacja ta wynika ze struktury kapitału obrotowego, gdzie jego składowa finansowa jest ujemna (zobowiązania oprocentowane przeważają o blisko 6 mln zł nad środkami pieniężnymi w kasie);
- na plus należy zaliczyć systematyczne skracanie cyklu konwersji gotówki, co akurat w przypadku spółki wynika z większego skracania cyklu operacyjnego aniżeli okresu spłaty zobowiązań; sytuacja taka świadczy o poprawie sprawności zarządzania operacyjnym majątkiem obrotowym i zobowiązaniami handlowymi, przy czym mogłaby cechować się większą dynamiką (zmiany cykli w ostatnich okresach nadal nie przekraczają paru dni).

Reasumując można powiedzieć, że od strony płynności Krakchemia prezentuje się dość bezpiecznie (choć kilka niedociągnięć jest), czego wyrazem jest poprawa ratingu w serwisie do AA- z A+. Nadal niepokoić może natomiast znaczne zadłużenie, zwłaszcza że mimo jego ograniczania cały czas 1/3 dotyczy zobowiązań generujących koszty finansowe.

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Ocena sytuacji rynkowej
Na dzień dzisiejszy wskaźniki rynkowe oraz stosowane w serwisie automatyczne metody wyceny wskazują na 44% potencjał wzrostu akcji Krakchemii na GPW w Warszawie. Ten korzystny obraz sytuacji Spółki podobnie jak w okresie ostatniego omówienia wyników wynika głównie z metod dochodowych i mnożnikowych; nieco niższe wyceny dają metody majątkowe. Należy jednak pamiętać, że wyceny dochodowe i mnożnikowe stosowane w serwisie opierają się na bieżących wynikach, a te jak pokazał ostatni kwartał wskazują na możliwe kłopoty Spółki w przyszłości. Dodatkowo Zarząd Krakchemii ponownie w komentarzu do sprawozdania finansowego wskazuje na duży wpływ koniunktury w segmencie granulatów tworzyw sztucznych i folii opakowaniowych na wyniki spółki oraz dużą niepewność jej kształtowania się w przyszłości.
Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


karpaw
0
Dołączył: 2009-09-16
Wpisów: 70
Wysłane: 14 marca 2012 23:45:11 przy kursie: 4,50 zł
Krakchemia pokazała raport za 2011 r. Pozwolę sobie na przedstawienie mojej pobieżnej oceny. W 4kw spółka osiągnęła rekordowy zysk netto 2,6 M. Przychody stabilne 125M (choć liczyłem na pobicie wartości z 3 kw). Daje to rentowność netto w 4kw na poziomie 2%. Co ważne przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie i zadłużenie w stosunku do poprzedniego roku uległo zmniejszeniu. Jak dla mnie raport bardzo dobry a spółka stabilnie buduje wartość.

Z racji tego, iż być może patrzę na raport przez „różowe okulary” z niecierpliwością czekam na ocenę raportu przez ekipę SW.

krak01
0
Dołączył: 2010-09-01
Wpisów: 5
Wysłane: 15 marca 2012 13:12:31 przy kursie: 4,79 zł
z sierpniowej analizy
Cytat:
Ocena sytuacji rynkowej
Na dzień dzisiejszy wskaźniki rynkowe oraz stosowane w serwisie automatyczne metody wyceny wskazują na 44% potencjał wzrostu akcji Krakchemii na GPW w Warszawie.


Ciekawe jaki potencjał teraz będzie ? Ciagle jest potencjał wzrostu a na razie jest tylko wzrost zysku.
A tak na poważnie - w raporcie napisano że te wyniki sa wyrazem zmian przeprowadzanych od połowy 2010 i zaczynam w to wierzyć. Na ostatnie 5 kwartałów 3 były z zyskiem ponad 2mln , jeden 1,4mln a jeden poniżej mln. Jeśli to jest już norma a wszystko wskazuje że warunki są korzystne to zakładając bardzo konserwatywnie spółka powinna stale generować zyski ponad 5-7mln zł. Zakładając stały progres można spodziewać się nawet ponad 8mln zysku w tym roku.

Myślę że może być jakaś niespodzianka jeśli chodzi o przyszłość giełdową - w raporcie napisano o odprawach dla zarządu, nie pamiętam czy były poprzednio opisane ale są dość wysokie. Można wnioskować ze jest możliwe przejęcie i byłaby zmiana zarządu. Jakkolwiek dobrze oceniam wyniki spółki to ew przejęcie byłoby korzystne dla akcjonariuszy mniejszościowych bo zapewne byłaby znaczna premia w stosunku do obecnego kursu. Prezes Mazgaj mówił że sprawa ma się wyjaśnić na koniec 2011 i początek 2012 więc akurat teraz można się czegoś spodziewać.

Dzisiejsza sesja pokazuje że coś się dzieje.

Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 18 marca 2012 21:22:04 przy kursie: 4,62 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Krakchemii za 2011 rok w tym również za 4kw

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Po słabym 2kw 2011, w kolejnych dwóch okresach sprawozdawczych Krakchemia radziła już sobie znacznie lepiej, co pozwoliło jej w skali 12 miesięcy uzyskać wzrost r/r na wszystkich głównych poziomach wynikowych rachunku zysków i strat: przychody wzrosły o 28%, zysk brutto na sprzedaży o 16%, netto na sprzedaży o 12%, operacyjny o 40%, brutto o 36%, a netto o 37%. Jednocześnie aktywa Spółki wzrosły o 1%, przy wzroście kapitałów własnych o 12% i spadku zobowiązań o 6% (w tym kredytów bankowych o 9%), a w zakresie przepływów pieniężnych mieliśmy ogólny dopływ gotówki w kwocie blisko 2 mln zł wynikający przede wszystkim z dodatnich przepływów operacyjnych (przed rokiem co prawda dopływ gotówki na poziomie ogólnym był ponad dwa razy większy ale opierał się on na środkach pozyskanych z kredytów i pożyczek przy jednoczesnym odpływie gotówki z działalności operacyjnej). Jakkolwiek przytoczone wyżej zmiany wskazują na rozwój przedsiębiorstwa oraz poprawę jego efektywności, to należy również zwrócić uwagę na pewien mankament – w ujęciu narastającym r/r mamy w Spółce spadek procentowej marży brutto na sprzedaży z 6,24 do 5,64% (tempo zmian zysku brutto na sprzedaży jest wolniejsze aniżeli przychodów), co oznacza jej pewne problemy w zakresie kosztów własnych sprzedaży (wzrosły przede wszystkim koszty świadczeń pracowniczych oraz usługi obce).

Jeśli chodzi o wyniki Krakchemii uzyskane w 4kw 2011r to, przy najmniej w zakresie działalności podstawowej, można na nie patrzyć z nieco większym optymizmem aniżeli w przypadku wcześniej przedstawionych wyników rocznych:
- Spółka odnotowała r/r wzrost przychodów o 12% przy jednoczesnym wzroście zysku brutto na sprzedaży o 13%, co w odróżnieniu od poprzednich okresów sprawozdawczych wskazuje na niewielką poprawę rentowności podstawowej działalności Spółki (procentowa marża brutto na sprzedaży wzrosła w ujęciu kwartalnym r/r z 7,38 do 7,41%, a w ujęciu narastającym kw/kw z 5,59 do 5,64%);
- w strukturze sprzedaży Krakchemii nadal dominującą rolę stanowi handel hurtowy artykułami z branży chemicznej – podobnie jak przed rokiem w 2011r ok. 91% sprzedaży przypadało na granulaty tworzyw sztucznych, 8% na folie opakowaniowe a 1% na odczynniki i surowce chemiczne;
- idąc w głąb rachunku zysków i strat należy odnotować systematyczny wzrost r/r ogólnych kosztów administracyjnych, aczkolwiek z racji tego, że w 4kw u.r. był on znacznie mniejszy (ok. 6%) aniżeli tempo zmian wyniku brutto na sprzedaży, na poziomie wyniku netto na sprzedaży Spółka odnotowała r/r wzrost kwartalnego zysku o 20%;
- in minus na poprawę dalszych wyników Krakchemii wpłynęły natomiast wyższe aniżeli przed rokiem straty na pozostałej działalności operacyjnej (głównie za sprawą ujemnego wyniku z tytułu zmian wartości godziwej) oraz działalności finansowej (koszty obsługi długu). W efekcie na poziomie operacyjnym progresja zysku r/r zmniejszyła się do 15%, a na poziomie brutto i netto do ok. 14%.

4kw 2011r nie był natomiast udany dla Spółki jeśli chodzi o przepływy pieniężne, które wskazują na odpływ gotówki w kwocie ok. 4,4 mln zł:
- za sprawą istotnego wzrostu zapasów oraz spłaty zobowiązań handlowych w zakresie działalności operacyjnej Krakchemia odnotowała odpływ w kwocie blisko 4,7 mln zł;
- działalność inwestycyjna również cechowała się niewielkim odpływem gotówki (ok. 0,2 mln zł), przy czym należy zauważyć, że Spółce nie udało się w pełni odtworzyć zużytego majątku (wydatki netto na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne i prawne były nieco mniejsze od ich amortyzacji);
- z kolei w zakresie przepływów finansowych mamy dopływ gotówki w wysokości ok 0,5 mln wynikający ze wzrostu zadłużenia oprocentowanego.

Ocena sytuacji finansowej
Biorąc pod uwagę analizę sprawozdania finansowego za 2011 rok, można stwierdzić że sytuacja finansowa Krakchemii na koniec grudnia uległa pewnej poprawie w stosunku do poprzednich okresów sprawozdawczych (rating Spółki w serwisie wzrósł do AA):
- w zakresie struktury pasywów nie mamy istotnych zmian – nadal przewagę mają kapitały obce (59-41), przy dość sporym udziale zobowiązań oprocentowanych (ok. 30% ogółu zadłużenia);
- struktura finansowania majątku Spółki jest prawidłowa – majątek trwały jest z dużą nadwyżką pokryty kapitałami stałymi w tym własnymi;
- korzystnie prezentują się wskaźniki płynności likwidacyjnej – bieżący wskaźnik płynności wynosi 1,82, a pomniejszony o zapasy wskaźnik szybki ukształtował się na poziomie 1,45;
- wskaźnik płynności dochodowej wzrósł co prawda do 0,08, przy czym nadal nie jest to wartość zadowalająca (Spółka jest w stanie spłacić roczną gotówką z działalności operacyjnej raptem 8% zadłużenia krótkoterminowego);
- najbardziej korzystne zmiany zaszły natomiast w zakresie kapitału obrotowego netto oraz cyklu konwersji gotówki (pierwszy wzrósł a drugi udało się ograniczyć), dzięki czemu Spółka może pochwalić się prawie że równowagą w tym zakresie – cykl obrotu kapitału obrotowego netto wynosi 43 dni przy cyklu konwersji gotówki, wyznaczającym okres zapotrzebowania na kapitał obrotowy, na poziomie ok. 42 dni.

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Ocena sytuacji rynkowej
Automaty serwisowe wskazują na spory dodatni potencjał zmiany kursu Krakchemii, który wynika z istotnie wyższych od bieżącej ceny rynkowej Spółki wycen dochodowych i mnożnikowych. Dodatkowo, biorąc pod uwagę wyniki Spółki w drugim półroczu u.r., słaby 2kw można potraktować jako swojego rodzaju wypadek przy pracy – poszczególne wskaźniki rentowności powróciły już prawie do poziomów z początku u.r., a niektóre nawet je przebiły (ROE i ROA). Choć zarząd dość pozytywnie przedstawia perspektywy rozwojowe Krakchemii (uruchomienie nowych linii do cięcia wzdłużnego folii, modernizacja i optymalizacja własnej sieci dystrybucyjnej, wprowadzanie nowych produktów), to warto jednak pamiętać, że działalność Spółki jest silnie powiązana z sytuacją gospodarczą, a ta nadal jest stosunkowo niepewna, oraz, że w całym 2011r miała ona pewne problemy w zakresie kosztów własnych sprzedaży, które generalnie in minus wpływały na poziom zysków z działalności podstawowej.

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krak01
0
Dołączył: 2010-09-01
Wpisów: 5
Wysłane: 12 kwietnia 2012 13:29:47 przy kursie: 4,59 zł
Krakchemia wypłaci połowę zysku na dywidendę.Dywidenda w tej spółce to nowość ale zapewne jest to podyktowane zarówno wspaniałymi wynikami finansowymi jak i potrzebami gotówkowymi Almy i chęcią ratowania sensowności inwestycji przez fundusze.
Rynek jak na razie przeciętnie odebrał tą wiadomość , kurs jest nadal poniżej tego co było po wynikach kwartalnych.

Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 15 maja 2012 21:54:26 przy kursie: 4,51 zł
Omówienie sprawozdania finansowego spółki Krakchemia S.A. za 1kw 2012 roku

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Początek 2012 roku Krakchemia może generalnie zaliczyć do udanych. Choć skala zmian wyników nie jest może tak wysoka jak w tym samym okresie przed rokiem, to jednak należy zauważyć, że Spółka odnotowała poprawę r/r na wszystkich głównych poziomach wynikowych rachunku zysków i strat: przychody wzrosły o 12%, zysk brutto na sprzedaży o 13%, netto na sprzedaży o 32%, operacyjny o 29%, a brutto i netto o 31%.

Warto w tym miejscu również odnotować rosnącą skalę zmian wyników podstawowej działalności, która wskazuje na poprawę efektywności działania Spółki i znajduje swoje odbicie w nieco wyższych wskaźnikach rentowności aniżeli w okresie odniesienia – marża brutto na sprzedaży w ujęciu narastającym za 12m wzrosła względem końca 2011r z 5,64 do 5,68%, a rentowność kapitału własnego z 11,65 do 12,48%.

Generalnie największy wpływ na pozytywny wydźwięk wyników Spółki w 1kw 2012 r miało ograniczenie kosztów ogólnego zarządu (spadek r/r o 6%) oraz utrzymanie na względnie niezmienionym poziomie kosztów sprzedaży i marketingu (przyrost r/r o ok. 1%). Dzięki tym zmianom ogólne koszty administracyjne uległy r/r zmniejszeniu w omawianym okresie o 1%, co mimo niespecjalnie wysokiej poprawy na poziomie przychodów i wyniku brutto na sprzedaży, pozwoliło wykazać sporą progresję na poziomie jej wyniku netto, która została utrzymana mimo nieco większych niż przed rokiem strat z pozostałej działalności operacyjnej oraz finansowej.

Podobnie jak w 4kw u.r., dużo słabiej Krakchemia zaprezentowała się w analizowanym okresie w obszarze przepływów gotówkowych:
- za sprawą niekorzystnych z gotówkowego punktu widzenia zmian w zakresie kapitału obrotowego (gotówka zamrożona w zapasach i należnościach w 1kw 2012r była większa aniżeli wyniósł wzrost zobowiązań handlowych) zysk netto wykazany w rachunku zysków i strat nie znalazł odbicia w gotówce – jej odpływ na działalności operacyjnej wyniósł blisko 3,3 mln zł;
- działalność inwestycyjna podobnie jak w poprzednich okresach sprawozdawczych była znikoma (odpływ gotówki w kwocie 64 tys. zł), przy czym należy zauważyć, że Spółce po raz kolejny nie udało się w pełni odtworzyć zużytego majątku (wydatki netto na rzeczowy majątek trwały i wartości niematerialne i prawne były mniejsze od ich amortyzacji);
- całość przepływów ratowała działalność finansowa, gdzie za sprawą nowych kredytów i pożyczek wygenerowano dodatni przepływ gotówkowy z nawiązką pokrywający odpływy z działalności operacyjnej i inwestycyjnej (ogólne saldo przepływów wyniosło w 1kw +1,1 mln zł).

Ocena sytuacji finansowej
Biorąc pod uwagę analizę sprawozdania finansowego za 1kw 2012 roku, można stwierdzić że sytuacja finansowa Krakchemii na koniec marca prezentowała się bardzo podobnie do tej z końca 2012r (rating Spółki w serwisie nie zmienił się i wynosi AA):
- w zakresie struktury pasywów nadal przewagę mają kapitały, których udział wzrósł z 59% na koniec grudnia 2011r do 63% obecnie;
- mimo przewagi kapitałów obcych nad własnymi struktura finansowania majątku Spółki jest więcej niż prawidłowa – majątek trwały z ponad 4-krotną nadwyżką pokryty jest kapitałami stałymi, w tym z ponad 3-krotną własnymi;
- wskaźniki płynności likwidacyjnej są na poziomach uznawanych za optymalne (między 1,2 a 1,8), a więc ani nie za wysokich ani nie za niskich; kuleje niestety natomiast cały czas płynność dochodowa, która utrzymuje się na mizernych 8% pokrycia zadłużenia krótkoterminowego roczną gotówką z działalności operacyjnej);
- korzystnie natomiast cały czas kształtuje się sytuacja w obszarze kapitału obrotowego, który od kilku kwartałów jest utrzymywany mniej więcej na poziomie zgodnym z zapotrzebowaniem na niego (cykl kapitału obrotowego wyniósł 43 dni przy cyklu konwersji gotówki równym 41 dni).

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Ocena sytuacji rynkowej
Mimo systematycznego wzrostu kursu akcji Krakchemii na GPW od początku br zdecydowana większość automatów w serwisie nadal wskazuje na jej niedowartościowanie –celują w tym zwłaszcza wyceny na bazie metod dochodowych i mnożnikowych. Jako dodatkową zachętę dla inwestorów można uznać również zamiar wypłaty przez Spółkę stosunkowo wysokiej dywidendy z zysku za 2011r (0,35 zł na akcję).

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

trendfollowerpl
0
Dołączył: 2010-08-05
Wpisów: 97
Wysłane: 27 sierpnia 2012 08:44:36 przy kursie: 4,20 zł
Witam.
Pojawiły się wyniki za q2.

Zysk w q2/2012 prawie identyczny jak w q2/2011, jednak sumarycznie za q1+q2 2012 zysk jest wyższy o ok 20% niż w analogicznym okresie 2011.
Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt zmniejszenia zobowiązani (głównie długoterminowych).

zwracam uwagę też na niskie PE:
-z 4 kwartałów (wyliczenia własne) : 5.5
-z 20 kwartałów (wyliczenia własne) : 9 .

pozdrawiam, trendfollowerpl

"This is ten percent luck, twenty percent skill
Fifteen percent concentrated power of will
Five percent pleasure, fifty percent pain
And a hundred percent reason to remember the name!"

Fort Minor
Remember The Name

trendfollowerpl
0
Dołączył: 2010-08-05
Wpisów: 97
Wysłane: 4 stycznia 2013 06:53:02 przy kursie: 6,45 zł
od ostatniego wpisu kurs pozostaje w trendzie wzrostowym, a na dodatek wczoraj Pan Mazgaj powiedział że nie odda pakietu Krakchemi poniżej 10 zł.

info za : www.parkiet.com/artykul/130001...

na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać.
Pozdrawiam.
"This is ten percent luck, twenty percent skill
Fifteen percent concentrated power of will
Five percent pleasure, fifty percent pain
And a hundred percent reason to remember the name!"

Fort Minor
Remember The Name
Edytowany: 4 stycznia 2013 06:53

bankrucik
42
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 239
Wysłane: 14 marca 2013 20:18:47 przy kursie: 8,20 zł
no i jest raport roczny za 2012 a w nim zapowiedziane ponad 10 mln zysku netto !thumbright zrobiły sie bardzo dobre wskaźniki C/Z, rok 2013 też zapowiada się pozytywnie, zresztą dzisiaj anale z Quercusa którzy mają ponad 5 % pozytywnie mówili o spółke i oczekiwaniach co do niej na 2013,
zapowiada sie znaczna dywidenda skoro jest 1 zł zysku na akcję thumbright

biznes.pap.pl/NSE2/pl/index/ne...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 16 marca 2013 13:31:43 przy kursie: 8,00 zł
Omówienie rocznego sprawozdania finansowego za okres 2012 roku spółki Krakchemia S.A.

Zmiany z zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
W ujęciu narastającym za 12m spółka Krakchemia odnotowała r/r poprawę na wszystkich głównych poziomach wynikowych rachunku zysków i strat: przychody wzrosły o 7%, zysk brutto na sprzedaży o 19%, netto na sprzedaży o 25%, operacyjny o 41%, brutto o 44%, a netto o 46%. Co istotne na każdym kolejnym poziomie wynikowym progresja była większa, co dobrze świadczy o efektywności działania przedsiębiorstwa.

Jednocześnie jednak należy zauważyć, że dobre wyniki Spółki w skali całego 2012 roku (zwłaszcza jeśli chodzi o obszar core biznesu) to zasługa przede wszystkim pierwszego i trzeciego kwartału. Co prawda na pierwszy rzut oka ostatni okres sprawozdawczy u.r. generalnie również był korzystny dla Krakchemii, ale przy bardziej szczegółowej analizie można dostrzec pewne niekorzystne zjawiska. W przypadku wyniku brutto na sprzedaży mamy wyraźne wyhamowanie poprawy r/r względem 3kw – z 66% do 5% (w okresie całego 4kw spadały ceny granulatów stanowiących blisko 90% asortymentu sprzedaży spółki). W odniesieniu do wyniku netto na sprzedaży mamy blisko 20-proc. spadek w ujęciu r/r (ogólne koszty administracyjne wzrosły r/r aż o 33%). Z kolei wyniki na dalszych poziomach rachunku zysków i strat zostały istotnie podrasowane korzystnymi zmianami w zakresie pozostałej działalności operacyjnej (1,2 mln zł na plus w stosunku do ok. 1,2 mln zł straty przed rokiem; związane to było zasadniczo z zyskami z tytułu zmian wartości godziwej). Dzięki temu, mimo nawet nieco wyższych kosztów finansowych netto, Krakchemia wykazała r/r blisko 40-proc. poprawę w odniesieniu do wyniku operacyjnego, brutto i netto. Od strony wartościowej opisane wyżej zmiany zaprezentowano na wykresie poniżej (jednostki – tys. zł oraz %)


W ujęciu narastającym za 12m widać powolną, aczkolwiek systematyczną, poprawę sytuacji Krakchemii tak w odniesieniu do wartości poszczególnych wielkości wynikowych, jak również uzyskiwanych rentowności (wykresy poniżej; jednostki – tys. zł i %).


Jak przystało na branżę handlową widać tu sporą dysproporcję między przychodami a wielkościami wynikowymi, co przekłada się jednocześnie na stosunkowo niskie wartości poszczególnych marż. Jednym z bardziej korzystnych okresów dla Krakchemii w ostatnim czasie był 3kw u.r., w którym udało się bardziej dynamicznie poprawić rentowności. W 4kw trend ten był kontynuowany, przy czym należy pamiętać o wspomnianym wcześniej podrasowaniu wyników na poziomie operacyjnym. Dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od kształtowania się cen na rynku granulatów tworzyw sztucznych oraz folii przemysłowej (wzrost cen będzie sprzyjał wynikom spółki, odwrotny wpływ będzie w przypadku spadkowych tendencji). W ostatnich latach generalnie dominuje tu trend wzrostowy, przy czym często jest on przerywany ok. kwartalnymi korektami spadkowymi, które odpowiadają zarazem słabszym raportom Krakchemii w obszarze core biznesu (notowania poszczególnych granulatów możliwe do porównania pod linkiem: www.plastech.pl/plasticprices/...).

Pozytywne tendencje w zakresie rachunku zysków i strat nie znajdują niestety w ostatnich kwartałach potwierdzenia w przepływach gotówki. Podobnie jak w 3kw u.r., Krakchemia odnotowała odpływ gotówki z działalności operacyjnej (-5 mln zł, głównie z uwagi na wzrost zapasów i spłatę zadłużenia handlowego) oraz na poziomie ogólnym (- 25 mln zł). Ten niekorzystny obraz sytuacji w 4kw wynika zasadniczo ze zmian w zakresie zadłużenia, gdzie spółka reklasyfikowała kredyt długoterminowy na krótkoterminowy. Należy jednakże zauważyć, że sposób prezentacji tego zdarzenia w sprawozdaniu finansowym spółki jest dość dziwny – z jednej strony w bilansie zmniejszyło się zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek w obszarze długoterminowym i zarazem wzrosło w obszarze krótkoterminowym, a z drugiej w rachunku cash flows wykazano jedynie spłatę kredytów i pożyczek (zmniejszenie długu długoterminowego). Zwiększenie krótkoterminowego zadłużenia oprocentowanego wykazano natomiast w ramach salda ogólnego, traktując je łącznie jako zmianę środków pieniężnych i kredytów w rachunku bieżącym (ujemna wartość wskazuje na przewagę kredytów).

W związku z powyższym, bazując na tym co podała spółka w swoim raporcie, należy zauważyć, że w ujęciu narastającym za 12m po okresie dodatnich przepływów operacyjnych i ogólnych (2011 i 1p 2012r) sytuacja w zakresie generowania gotówki systematycznie się pogarsza (wykres poniżej, jednostka – tys. zł).


Ocena sytuacji finansowej
Sytuację finansową Krakchemii, mimo kolejnego spadku serwisowego ratingu (obecny poziom to A), nadal można uznać za bezpieczną. Spółka nie ma zachwianej struktury kapitałowo-majątkowej, a poziom zadłużenia jest stabilny w okolicach 60% aktywów. Ostatnie pogorszenia serwisowych ratingów są przede wszystkim spowodowane zmianami w obszarze kapitału obrotowego, w tym zwłaszcza wzrostem zadłużenia krótkoterminowego względem długoterminowego. W wyniku tych zmian rośnie dysproporcja między możliwościami a potrzebami spółki w zakresie kapitału obrotowego. Na koniec 2012r niedobór w tym zakresie urósł do blisko 35 mln zł (co prawda wcześniej też wykazywano niedobór ale ograniczał się on do kwot w okolicy 2-7 mln zł).

Jeśli chodzi o bilans Krakchemii to z krótkimi przerwami widać tu systematyczny wzrost sumy bilansowej, przy jednoczesnym utrzymaniu przewagi finansowania aktywów po stronie kapitału obcego i zachowaniu ogólnej równowagi finansowej (wykresy poniżej – aktywa po lewej, pasywa po prawej; jednostka – tys. zł).


Jak przystało na podmiot prowadzący działalność handlową, o wartości aktywów decydują przede wszystkim należności oraz zapasy, którym po stronie pasywów odpowiada dominujący udział zobowiązań krótkoterminowych, w tym zwłaszcza tych o charakterze handlowym.

Link do wskaźników finansowych www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Ocena sytuacji rynkowej
Serwisowe automaty wyceny jako wypadkowa wskazują nadal na niedowartościowanie akcji Krakchemii. Należy przy tym jednak zauważyć, że dotyczy to głównie metod mnożnikowych, gdyż w przypadku dochodowych i mieszanych potencjał do wzrostu już nie jest za duży, a w odniesieniu do majątkowych akcje spółki są wręcz przewartościowane.

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/krakchem... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/krakchem...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

middek
0
Dołączył: 2012-12-19
Wpisów: 71
Wysłane: 13 maja 2013 08:30:47 przy kursie: 7,05 zł
Skup po 10,20 zł
Skup po 10,20

Obecny kurs ok. 7 zł

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,553 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d