Inwestycja w pokój hotelowy (system condo) - Inwestycje Alternatywne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Inwestycja w pokój hotelowy (system condo)

wojdylam
wojdylam PREMIUM
Wpisów: 4
Wysłane: 5 marca 2018 12:23:16
Czy ktoś z was ma doświadczenie w inwestycje w pokoje hotelowe, typu Radisson Blue w Świnoujściu, hotel Marine w Kołobrzegu, Nosalowy w Zakopanem? W ramach nadwyżki kapitału którą miałem zainwestowałem w nowo budowany hotel Nosalowy Dwór w centrum Zakopanego, inwestycja ma być oddana w 2019 roku i chciałbym zasięgnąć opinii osób które inwestowały w tego typu przedsięwzięcia. Wiadomo, że ceny są mocno przeszacowane ok 17 tys m2 powierzchni, ale hotelarze wypłacają miesięczne dywidendy od wartości zainwestowanego kapitału przez 10 lat. Moje pytanie jest następujące czy wypłaty są faktycznie realizowane terminowo, jak wyglądają koszty związane z remontami, czy są jakieś potrącenia itp.
Edytowany: 7 marca 2018 20:39

mysiauek
mysiauek PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 132
Wysłane: 5 marca 2018 21:33:04
Nosalowy szybko się zwraca. Tzn zgodnie z planem. Żadnych uwag i problemów z pierwszej części inwestycji.

timon
Wpisów: 197
Wysłane: 7 marca 2018 22:41:03
Napiszecie coś więcej? Jak to działa, jaka forma prawna, ile trzeba mieć pieniędzy, jakie jest ryzyko?

wojdylam
wojdylam PREMIUM
Wpisów: 4
Wysłane: 13 marca 2018 12:06:56
Jeżeli o mnie chodzi to dopiero zaczynam inwestycję w tego typu nieruchomości. Widzę że rynek jest mocno hermetyczny i ciężko zaciągnąć jakieś informację od posiadaczy. Mój obiekt oddany będzie dopiero w 2019 roku więc wówczas będę mógł coś więcej powiedzieć.
Timon w odpowiedzi na Twoje pytanie:
1. Jak działa: Dokładasz się do budowy hotelu i od kwoty zainwestowanego kapitału otrzymujesz stałe oprocentowanie ok 6% w skali roku wypłacane w formie miesięcznych czynszów przez 10 lat. Potem nie wiem co dalej bo nie mam doświadczenia :). Na pewno otrzymujesz z powrotem swój apartament, możesz go sprzedać, być może możesz przedłużyć umowę na kolejny okres ale nie wiem na jakich warunkach, możesz też zamieszkać w hotelu.
2. Forma prawna: Jesteś właścicielem apartamentu, możesz go sprzedać w każdej chwili. Po podpisaniu umowy oddajesz go w zarząd do hotelu na 10 lat, a hotel wypłaca wynagrodzenie w formie czynszów. Możesz przyjechać do swojego apartamentu na ok 30 dni w ciągu roku, ale wcześniej trzeba to ustalić z hotelem ( wszystkie terminy typu święta, sylwester, majówki, wysoki sezon są zablokowane) w innym terminie bezpłatnie
3. Średnia Cena takich obiektów na rynku to ok 17 tyś m2 powierzchni. Czyli apartament ok 40 m2 = 680 tyś. Najtańsze jakie znalazłem w gorszych obiektach można kupić już za ok 250 tyś. najdroższe zazwyczaj ok 1 milion.
Oczywiście możesz kupić sobie 10 apartamentów za 10 milionów.
4. Ryzyko: Słaby hotel który nic nie będzie oferował klientom, możliwość zmiany spółki zarządzającej w trakcie obowiązywania umowy, nie wiadomo co po okresie umowy. Firmy deweloperskie sprzedające obiekty jako hotele obiecujące niebotyczne zyski z wynajmu a nie mające doświadczenia i pomysłu na obiekt, w celu podwyższenia ceny 1 m2 powierzchni.

Według mnie trzeba celować w znane sieci hotelowe, Zdrojowa, Nosalowy, Radisson Blue itp, są to firmy które faktycznie zajmują się hotelarstwem a nie tylko deweloperkom.

Chętnie dowiem się jakie są opinie inwestorów ze Zdrojowej, Sun&Snow oraz innych obiektów.

mysiauek
mysiauek PREMIUM
Wysłane: 13 marca 2018 12:16:19
Do tego co napisał @wojdylam

Dodałbym ryzyko, że firma zajmująca się wynajmem padnie.
Natomiast nie słyszałem o takim przypadku.

W co iść: abo znane sieci hotelowe albo super dogodne miejsca. Takich nie ma np w Zakopanym (moim zdaniem) ale jak popatrzysz np na Szczyrk to coś sensownego by się znalazło.

emilka1587
Wpisów: 1
Wysłane: 21 czerwca 2018 12:24:14
Witam,
na co dzień sprzedaję inwestycje w condo hotele, już od kilku lat.
Moi Klienci kupili lokale również we wspomnianej inwestycji w Nosalowy Dwór,
jeśli jest Pan zainteresowany szczegółami, zapraszam do rozmowy.
Sprzedaję hotele w różnych lokalizacjach, chętnie opowiem, czym się różnią,
na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie condo.
Moim plusem jest to, że znam rynek, bo nie sprzedaję tylko jednej oferty,
którą muszę wychwalać pod niebiosa :)

timon
Wysłane: 8 sierpnia 2018 00:32:57
Poszukałem trochę informacji i nie zdecydowałbym się na taką inwestycję. Żeby dobrze wybierać projekty trzeba się na tym znać, a żeby rozsądnie zdywersyfikować portfel trzeba mieć z 10 mln zł na ten cel. W razie chęci wycofania pieniędzy mamy małą płynność rynku i koszty transakcyjne. Ryzyko, że rentowność projektu będzie niska lub że trafimy na oszustów jest w mojej ocenie wysokie. To już wolę inwestycje na giełdzie.

Polecam przeczytać :
Cytat:
Należy pamiętać, że nie każdy obiekt noclegowy generuje zyski. Do tego niezbędna jest bardzo dobra lokalizacja, odpowiednia kadra i wiedza oraz zawsze intuicja. I to należy wziąć pod uwagę, gdy ktoś ma ochotę zainwestować pieniądze. Oferty z siedmioprocentowym i wyższym kilkunastoprocentowym obiecywanym zyskiem to mrzonka i trzeba to sobie powiedzieć otwarcie - mówi Jan Wróblewski, twórca firmy Zdrojowa Invest & Hotels.

Co to oznacza? Że hotel w fatalnym miejscu będzie tak długo wypłacał środki inwestorom, jak długo będzie w stanie rozpoczynać kolejne inwestycje i ściągać od następnych inwestorów pieniądze. Skojarzenia z piramidą finansową? Całkiem słuszne. Kiedy rynek się nasyci i kluczowe stanie się operowanie tym, co już się wybudowało, będzie problem. Zamiast zysków, będą pustki w kasie. Inwestorom zostanie przynajmniej mieszkanie.

Źródło: https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/artykul,18,0,2410514.html

mysiauek
mysiauek PREMIUM
Wysłane: 8 sierpnia 2018 11:18:05
timon napisał(a):
Poszukałem trochę informacji i nie zdecydowałbym się na taką inwestycję. Żeby dobrze wybierać projekty trzeba się na tym znać, a żeby rozsądnie zdywersyfikować portfel trzeba mieć z 10 mln zł na ten cel. W razie chęci wycofania pieniędzy mamy małą płynność rynku i koszty transakcyjne. Ryzyko, że rentowność projektu będzie niska lub że trafimy na oszustów jest w mojej ocenie wysokie. To już wolę inwestycje na giełdzie.

Możesz czymś poprzeć swoje tezy?
Tzn szczególnie te o dziesięciu milionach, małej płynności i oszustach?
Edytowany: 8 sierpnia 2018 11:18

timon
Wysłane: 8 sierpnia 2018 12:52:31
Przy cenie apartamentów równej kilkaset tysięcy trzeba mieć miliony aby kupić kilka, czyli zdywersyfikować portfel.

Co do plynności, to sprzedaż każdej nieruchomości wymaga czasu, a tu mamy szczególny jej rodzaj.

O oszustach, czy wątpliwej rentowności napisali w artykule.

puber
Wpisów: 23
Wysłane: 26 listopada 2018 10:34:29
Nawet o tym myślałem, ale prawda jest taka, że ogromna kasa, a zabezpiecznie? Niby prawa do nieruchomości, ale co z tego? Przecież w przypadku takiego upadku problemów będzie na bank tyle, że szok. Wolę XTB, niewielkie kwoty. Wiadomo, że nie zawsze każda inwestycja jest trafiona, ale w większości przypadków zdecydowanie tak. I tutaj nie muszę od razu wykorzystywać takiego kapitału.

piotrsobien
piotrsobien PREMIUM
Wpisów: 117
Wysłane: 4 grudnia 2018 14:57:18
A jakieś opinie na temat Sun & Snow Resorts?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość