pixelg
Dywidenda z USA - kompensowanie nadpłaty podatku ze stawki 30% z niedoborem ze stawki 15%, możliwe? - USA - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Dywidenda z USA - kompensowanie nadpłaty podatku ze stawki 30% z niedoborem ze stawki 15%, możliwe?

kevcio23
Wpisów: 1
Wysłane: 14 maja 2018 13:56:45
Jako że to mój pierwszy post na forum to czesc wszystkim :)
Na początek: posiadam raczej niewielki kapitał więc rozważania poniżej są raczej hipotetyczne bo obecnie chodzi o różnicę w podatku rzędu kilkudziesięciu ew. kilkuset PLN. Jednak liczę na to że stopniowo budując swój portfel, w przyszłości się to zmieni i wtedy zacznie mieć znaczenie :)
Inwestuje trochę w amerykańskie spółki dywidendowe i zauważyłem że mimo że istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania to w niektórych domach maklerskich jest pobierane 30% podatku od dywidendy. Między innymi jest tak w bossie, gdzie chciałbym kupić sobie kilka etfów, których nie ma w DeGiro, w którym posiadam obecnie konto. W DeGiro jest pobierany podatek w wysokości 15% tak więc brakujące 4% muszę dopłacić w Polsce przy rozliczaniu się. Zastanawiałem się czy zgodne z przepisami byłoby skompensowanie nadpłaty z 30% podatku z niedoplata z 15%.
Na przykładzie (wiem że w praktyce trzeba przeliczać na PLN jednak dla uproszczenia to pominę :)).
Załóżmy że mam ETF-a, który wypłacił mi 500 USD brutto dywidendy i zostało pobrane 30% podatku czyli 150 USD.
Podatek należny wynosił 19%*500=95 USD czyli zostało pobrane o 55 USD za dużo.
Jednocześnie posiadam akcje, które wypłaciły 1500 USD dywidendy brutto i zostało od nich pobrane 15% podatku czyli 225 USD.
Podatek, który powinienem zapłacić w Polsce to 285 USD, od tego odliczam ten pobrany przez płatnika czyli zostaje 60 USD do zapłacenia. I tutaj dochodzimy do sedna, czy od tych 60 USD mozna odliczyc 55 USD nadplaty z poprzedniego przykładu?
Wiem że w praktyce można szukać innych domów maklerskich itp. jednak ciekawi mnie to też od strony prawnej :)

LazyShare
Wpisów: 47
Wysłane: 12 lipca 2018 14:51:09
Formalnie nie ma takiej możliwości ponieważ ryczałt od dywidend nie łączy się z innymi podatkami na PIT38. W zasadzie na chwilę obecną jedyna możliwość odpisania takiego podatku to ubieganie się indywidualnie o zwrot nadpłaty w państwie, w którym nadpłaciłeś.

BOSSA posiada tzw konto omnibus - w uproszczeniu sami posiadają zbiorczy rachunek w innym domu maklerskim (dokładniej w KBC), z którego później sami rozdzielają środki na rachunki uczestników. Stanowisko IRS (am. US) jest takie, że taka struktura rachunków maklerskich uniemożliwia jednoznaczne rozróżnienie, kto jest beneficjentem dywidendy, stąd stosowana jest najwyższa stawka.

Rzeczywiście najlepiej jest wybrać inny DM (osobiście gorąco polecam Interactive Brokers), kupować spółki crossnotowane na parkietach europejskich, które nie powodują takich problemów (chociaż pewnie i tak nadpłacisz ten podatek u źródła), ewentualnie rozejrzeć się za spółkami oferującymi DRIPY/SCRIPY (o ile Bossa je obsługuje - powinna bo KBC obsługiwało ale pewności nie mam).

Przy okazji, jeżeli jesteś zainteresowany inwestowaniem dywidendowym, to zapraszam do naszej grupy na fb: www.facebook.com/groups/usstoc...

MarcinMB
MarcinMB PREMIUM
Wpisów: 2
Wysłane: 26 lutego 2020 00:14:47
Ja się podepnę do tego wątku, aby nie robić kolejnego o podatku od dywidendy z USA.

Byłem ostatnio u swojego maklera (bez nazwy, nie będę robił reklamy/antyreklamy, ale to znany broker) i pytałem o podatek od dywidendy z zagranicy. No i usłyszałem tam coś ciekawego, że dywidenda to podatek pobierany u źródla i jak już zapłacę 15% w USA to nie muszę płacić 4% do naszego US. Potem mi powiedzieli, że w UK dywidenda do jakieś tam kwoty jest bez podatku, i że wtedy też nie płacę podatku w Polsce.

Bardzo mnie to zaciekawiło, ale mam wątpliwości. W końcu w internecie wszędzie piszą, że trzeba dopłacać do 19% w naszym US. Ktoś mądrzejszy mógłby się na ten temat wypowiedzieć? Może jest tutaj ktoś obeznany z naszym prawem i byłby w stanie podać paragraf mówiący o konieczności dopłaty do 19%?
Edytowany: 26 lutego 2020 00:15

MarcinMB
MarcinMB PREMIUM
Wpisów: 2
Wysłane: 26 lutego 2020 13:49:16
Nieważne, trzeba dopłacać. Maklera poniosła fantazja.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość