pixelg
ENERGOINS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ENERGOINS [ENI]

AKTUALNY KURS: 1,81 zł (-0,55%) 16-06-2021 13:18
dariusz72
0
Wpisów: 94
Wysłane: 15 marca 2009 22:09:08 przy kursie: 5,60 zł
Zakładam wątek,bo....nikt tego do tej pory nie zrobił,no i mam pytanie do admina,czy dane zawarte w dziale analiza fundamentalna dotyczące ENI w oparciu o zawartość raportu skonsolidowanego za 4kw 2008 są poprawne?
Edytowany: 15 marca 2009 22:10

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 15 marca 2009 22:15:21 przy kursie: 5,60 zł
Chodzi o tę zakładkę?
www.stockwatch.pl/gpw/energoin...

Dane są zgodne z raportem - z wyjątkiem kredytów, co dostrzegłem teraz. Spółka nie ma kredytów, tylko "inne zobowiązania długoterminowe". Jutro poprawimy odczyt.

dariusz72
0
Wysłane: 16 marca 2009 18:04:12 przy kursie: 5,75 zł
No i jeszcze przychody,też mi tu coś nie gra.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 16 marca 2009 18:30:35 przy kursie: 5,75 zł
Przychody styczeń-grudzień: 159 mln zł.
Przychody październik-wrzesień: 123 mln zł. (kwartał w tył)
Jak Twoim zdaniem powinno być? Nie porównujemy rok do roku tylko krocząco 12 ostatnich miesięcy do 12 miesięcy kwartał wcześniej.

dariusz72
0
Wysłane: 16 marca 2009 20:23:01 przy kursie: 5,75 zł
A to zmienia postać rzeczy,ja oglądam raporty z perspektywy roku kalendarzowego,czyli rok do roku i mam różnice,ale dla pewności policze sobie jeszcze po Waszemu.Ogólnie to ta zakładka z analizą fundamentalną jest fajnym rozwiązaniem,ale jak to mawiają Niemcy" zaufanie jest dobre ale kontrola jeszcze lepsza".Dzięki i pozdrawiam.

dariusz72
0
Wysłane: 16 marca 2009 20:24:48 przy kursie: 5,75 zł
Oj zapomniałem o jeszcze jednej kwestii,czy możesz WD policzyć wartość akcji ENI metodą szwajcarską?Będę bardzo wdzięczny.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 16 marca 2009 20:31:06 przy kursie: 5,75 zł
Edytowany: 16 marca 2009 21:57

dariusz72
0
Wysłane: 17 marca 2009 17:46:18 przy kursie: 5,64 zł
Dzięki WD za wycene.

kajet
0
Wpisów: 144
Wysłane: 4 czerwca 2009 13:00:07 przy kursie: 8,00 zł
co się tak wczoraj zagrzało??

del-20120201
0
Wpisów: 82
Wysłane: 16 września 2009 11:35:07 przy kursie: 10,80 zł
Czy mogę prosić WD o komentarz do ostatnich wyników i wogole co do perspektyw i oceny społki?

Mi się podoba, mniejsza, tańsza i elastyczniejsza od rafako, jedyna co moze martwic to potencjalne umacnianie się złotego co na exportera nie ma dobrego wpływu.

Z niecierpliwością czekam na recenzję, pozdrawiam

czarny_sp
0
Wpisów: 6
Wysłane: 26 października 2009 11:26:31 przy kursie: 9,06 zł
Witam,

mam pytanie do ludzi posiadających ten papier bądź tych kórzy niedawno się go pozbyli. Czy wiecie co może być przyczyną obecnych spadków??
Ostatnia sprzedaż papierów jak i rezygnacja członka RN to moim zdaniem nic wielkiego. Typ przed podaniem info o rezygnacji sprzedał papier logiczne a rezygnacje zlożył bo wydaje sie że ma kupe roboty w swojej klinice (zdobyła renome jednej z lepszych w Polsce).
Natomiast jeżeli chodzi o AT to chyba (moja wiedza nie jest za duża) zaczyna wyglądać to bardzo interesująco.
Czy mógłbym prosić bardziej doświadczonych forumowiczów o wypowiedź na temat spółeczki. Może znalazłby się ktoś kto rzuciłby okiem na AT i wypowiedział sie co myśli o obecnej sytuacji.

Pozdro

del-20120201
0
Wysłane: 27 października 2009 13:54:38 przy kursie: 8,80 zł
Faktycznie kursik leci, a ja specjalnie nie widzę powodów, jedyne co mnie martwi to możliwość wzmocnienia złotówki, ale to zmora wszystkich eksporterów.
Na zachodzie zaczyna się coś ruszać to i zlecenia z tamtego rynku nie powinny za bardzo spadać, za to u nas w kraju coraz wiecej inwestycji w energetyke potrzeba.
Mieli na jesieni jakieś przejęcia finalizować, na razie nic nie słychąć.

Moze ktos z bardziej doswiadczonych przeanalizowałby tę społeczkę?:)

optymista82
0
Wpisów: 16
Wysłane: 31 października 2009 10:12:36 przy kursie: 8,37 zł
Witam,
spolka wydaje mi sie atrakcyjna dlugoterminowo- planuje regularne dokupywanie -wlasnie zbliza sie kolejny poziom do dokupienia-
-wskazniki sa zadowalajace -oczywiscie drugie polrocze slabe - ja licze na obnizenie kosztow zwiazane z technika laserowa(mowil o tym prezes w parkiecie)
-jesli chodzi o umocnienie PLN - na chwile obecna korekta na gieldach wiec takze oslabienie pln widzimy- chyba jeszcze troche czasu bedzie taki stan rzeczy (moze do konca listopada)
-ciesze sie , ze spolka nie ma kredytow- gdyby bylo cos atrakcyjnego do przejecia moze sie zadluzyc
-obecnie wiele instytucji dostrzega poprawe w swiatowej gospodarce , mozemy sie spodziewac inwestycji a wtedy , mama nadzieje , spolka pokaze na co ja stac
-jesli chodzi o technike- wg.mnie AT niekorzystne spadamy caly czas , potrzeba wzrostu na wzmozonych obrotach by sytuacja sie odwrocila

na dlugi termin dosc dobra inwestycja - okolo 2012 planuja wyplate dywidendy(jesli sie myle poprawcie mnie)
Pozdrawiam

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 651
Wysłane: 31 października 2009 13:34:24 przy kursie: 8,37 zł
Nie wiem czy jestem bardziej doswiadczonym inwestorem, ale napisze o spolce pare slow. Spolka w IV oraz I kwartale tego roku znaczaco poprawila przychody i zyski. W ostatnim kwartale zanotowala spadek przychodow q/q o okolo 15%. Operacyjnie zyski spadly bardziej, bo o okolo 20%. Netto byl to spadek mnijeszy. Poprawa wynikow pod koniec zeszlego roku i na poczatku tego jest wynikiem slnej ekspozycji walutowej i deprecjacji zlotego. Spolka ponad 60% przychodow czerpie z eksportu swich uslug oraz urzadzen. glownym odbiorca sa niemcy. Posiada takeze spolki zalezne za granica. Obecna wycena wskaznikowa wydaje sie bardzo atrakcyjna. !0% premia wzgledem wartosci ksiegowej przy rentownosci 15% sugeruje spadek premii przy utrzymaniu rentownosci juz za pare miesiecy. Wyceny powinny wzrosnac po raporcie za IIIq 2008, bo wypadnie slaby kwartal z mizernym zyskiem. Obecnie spolka jest wyceniana tak jakby rynek oczekiwal spadku zyskow o 30%. Do spadku prawdopodobnie dojdzie, ze wzgledu na spodziewane umocnienie zlotego. Potrzeba do tego paru kwartalow. Spolka zabezpiecza czesc przychodow kontraktami forward. Ostatnie wygasaja w Iq2010. Zagraniczne spolki zalezne sa takze wystawione na ryzyko kursowe. Dlatego ze zmianami kursu Euro moze sie wachac wartosc ksiegowa. wartosci tych spolek ENI nie zabezpiecza. Wszystko zalezy od waluty, choc w mniejszym stopniu niz w remaku. Spolka stara sie ograniczac ryzyko walutowe. Wazne jest aby teraz coraz wiecej nowych rprzychodow bylo zabezpieczone. ENI ma tez dosc silna konkurencje, na rynku krajowym takze. Przy ograniczaniu inwestycji w niemczech moze byc ciezko o nowe kontrakty i mozna oczekiwac spadku renotownosci. Jest sporo niewiadomych. Faktycznie polski rynek wymaga nakladow w dziedzinie energetyki i ochrony srodowiska, ale nie skompewnsuje to wplywu ewentualnego spadku przychodow zagranicznych. O ile w kraju przy obecnych cenach walut ciezko konkurowac podmiotom zagranicznym, to zostaja konkurenci krajowu jak np Rafako.
Wydaje sie iz jest niedowartosciowanie, ale moze sie nawet poglebic. IIIq powinien byc dobry podobnie jak 4. Pytanie co potem i tu doszukuje sie przyczyny spadkow.

del-20120201
0
Wysłane: 14 listopada 2009 20:07:34 przy kursie: 8,17 zł
Pokazały sie wyniki za 3q, jak dla mnie bardzo dobrze to wygląda, zwłaszcza ze przezes zapowiadał słabsze wyniki. Czy to faktycznie pozytywne zaskoczenie?

Prosiłbym gospodarza o rzucenie fachowym okiem na społkę i krótki komentarz:)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 15 listopada 2009 00:04:12 przy kursie: 8,17 zł
Tak naprawdę bardzo niewiele o niej wiadomo.
Jest to firma rodzinna, nie taka już mała, która na przełomie 2007 i 2008 r. radziła sobie średnio. Od III kwartału 2008 r. zbawieniem stało się dla niej drożejące euro, bo zaczęły jej - w ujęciu złotówkowym - szybko rosnąć przychody (ponad 2/3 przychodów to eksport), a zyski też zrobiły się większe. Aktualny spadek przychodów w III kwartale, oprócz przestojów, przypisuję umacniającej się złotówce, natomiast spółka ma otwarte transakcje forward na sprzedaż 4 mln euro po średnio ponad 4,61 - z czego będzie miała duże dodatkowe zyski w IV kwartale.
Dziwię się, że mają chroniczną nadpłynność i w ogóle nie korzystają z kredytów. To jednak sprawia, że spółka jest ultrabezpieczna. Co ciekawe i niezwykle istotne dla oceny fundamentów, mimo kryzysu i potężnego ograniczenia importu przez niemieckie firmy, zapotrzebowanie na usługi spółki nie spadło. To znaczy, że ma istotne przewagi konkurencyjne, którymi związała odbiorców i prześciga konkurencję.
Natomiast nie wszystkie przychody wykazywane w rachunku wyników są kwotami wynikającymi ze sprzedaży. Kontrakty budowlane i umowy długoterminowe spółka uznaje w trakcie realizacji, wg poniesionych kosztów lub stopnia zaawansowania. Można to śledzić poprzez zmiany rozliczeń międzyokresowych. Nie są to duże kwoty w odniesieniu do przychodów, ale na przykład na koniec III kwartału, w ten sposób uznane było łącznie ponad 6 mln zł wyniku - czyli w odniesieniu do zysku netto jest to już dużo. Na dłuższą metę przepływy operacyjne potwierdzają jednak wynik netto, więc sytuacja nie budzi zastrzeżeń.
Odnośnie dyskonta można dodać jedną rzecz: rezerwy na gwarancje i serwis. Spółka udziela bardzo długiej gwarancji na wykonywane usługi, co kosztuje i jest źródłem ryzyka. Gdy trafi się wyjątkowo sprytny Klient, a tacy się wszędzie zdarzają, może chcieć tydzień przed końcem 5-letniej okresu gwarancji zwrócić towar i zażądać zwrotu pieniędzy, albo kazać wyremontować całość na koszt dostawcy. Oczywiście nie jest to z automatu, ale ryzyko pozostaje. W tym roku spółka przegrała jedną sprawę o odszkodowanie, nie wiem z jakiego tytułu, ale z kasy wypłynęło 5 mln złotych i trwa jeszcze próba kasacji odsetek.

del-20120201
0
Wysłane: 15 listopada 2009 11:35:43 przy kursie: 8,17 zł
Dzieki za opinię, chociaż nie wiem czy jest pozytywna czy negatywna... na pewno nie widzę Twojego zachwytu:)
Mi sie ta społka jednak podoba właśnie dlatego ze rodzinna, za branżę i innowacyjność dlatego kupiłem tego trcohę i pewnie będę dokupywał.

Zastanawia mnie jednak skąd ta strata w ostatnim kwartale, jestem na tyle laikiem, że w tym raporcie widzę przyzwoite zyski i nie mam pojęcia skąd sie wzięła i gdzie jest ta strata?:)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 15 listopada 2009 11:41:55 przy kursie: 8,17 zł
Jeśli podchodzisz do spółki na dłużej, przeczytaj dokładnie raport. Rzeczy niezrozumiałe na razie pomiń. Jest napisane wprost, że strata jest wynikiem przestojów i reklamacji. Nie wygląda na trwałe pogorszenie rentowności.
Rodzinna spółka... ma swoje zalety - jeśli jesteś w rodzinie. Tak naprawdę chodzi o to, czy nią rządzą kompetentni i uczciwi ludzie. Nic nie sugeruję, po prostu to jest element zasadniczy w każdym wypadku, gdzie władza i własność skupione są w jednym ręku.

del-20120201
0
Wysłane: 15 listopada 2009 12:15:41 przy kursie: 8,17 zł
No cóż co do kompetentności rodziny Więcków trudno mi sie wypowiadać, nie jestem z "rodziny" także wtajemniczony nie jestem:)
Oficjalnie i dość mocno siedzi tu PZU także myśle ze wiedzą co robią.
Faktycznie jezelic chodzi o listę nazwisk w zarządzie to od "Więcków" aż się tam roji:)
Jezeli cos wiecej wiesz na temat tej firmy to chętnie bym posłuchał Twoich opini

W TvnCNBC jest kilka filmów z wywiadem z prezesem, wygląda , że facet ma pojęcie o branzy w której siedzi i dobrze rozwija firmę.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 15 listopada 2009 12:27:33 przy kursie: 8,17 zł
Nie wiem nic - praktycznie wczoraj się o niej dowiedziałem. Sick

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7