pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

longterm

longterm

Ostatnie 10 wpisów
Ok, widzę ze Domogala już zapowiedział, ze TDJ nie będzie uczestniczyć w skupie

https://stooq.pl/n/?f=1424334

Wg mnie to nad kursem zapewne wisi podaż funduszowa, która może być wymuszona problematyka ESG, gdzie Famur na chwile obecna jest aktywem raczej niepożądanym, bez względu na walory ekonomiczno-finansowe i perspektywy

Podejrzewam, ze zarzad zapewne ma wiedzę o tym stad tez skup po cenie, która generalnie wydaje się być „atrakcyjna” dla tego co sprzedać i tak musi; trochę widać było to zjawisko przy ostatnim skoku do 3pln, tj. bardzo agresywna podaż funduszowa

dobrze byłoby jakby ten nawis zlikwidować poprzez skup; cenę skupu zawsze tez można podwyższyć na WZA ;)

gdyby zamiarem głównego akcjonariusz byłoby wyjście ze spółki to podejrzewam ze cena byłaby o wiele wyższa

Przekroczenie przez głównego 50% wskutek skupu - być może taka tez była motywacja, ale na chwile obecna i tak ma tyle akcji ze spokojnie może w spółce rozdawać karty

dzieki anty_teresa ;)

wspomnialbym jeszcze ze tym razem spolka w kategorii akcje/etf wyszla na zero, w poprzednim kwartale pare mln "ucieklo" z wyniku w ten sposob i byly obawy, ze sytuacja taka moze sie powtorzyc ewentualnie skala zjawiska nawet zwiekszyc; byc moze zarzad wyjasni podczas konfy jakie to dzialania zostaly podjete w celu optymalizacji kosztu promocji 0%

Sa już wyniki, bdb

anty_teresa napisał(a):
Nie chce mi się szukać przykładów (wybaczcie), ale w 2008 r. podczas bessy spadki po kilkanaście lub wysokie one digit to była norma na wielu walorach... Oczywiście post do skasowania podobnie jak pozostałe nie dotyczące tematu :)

to byly czasy... jak Lehmann padl to pamietam w jednej ze spolek, ktora posiadalem byla w momencie krachu tylko jedna oferta kupna (z cena -XX% w stosunku do rynkowej) w calym karnecie!

Kakarotto napisał(a):
Są jakieś "shorty" na Mercatora?

a rejestr KNFu nie dziala czy co ;)? wzglednie czy tez FMRC zawiesili?

DonG napisał(a):
Cytat:
Ten papier może był głównie w obrocie drobnych na początku pandemii, ale potem weszli instytucjonalni i to oni rozdają karty od dawna.

Szczerze mówiąc zastanawiam się, ile jest prawdy w tym stwierdzeniu. OFE miały według oficjalnych danych bardzo mało akcji MRC na początku 2021 roku, nie wiadomo, ile łącznie miało TFI. Uważam, że od dawna udział drobnego i spekulacyjnego kapitału jest znacznie większy niż w innych spółkach WIG20 / MWIG40, o czym świadczą wysokie wolumeny obrotów względem FF.

Tez nie widziałem zbyt dużego udziału ofe/TFI w akcjonariacie

Kakarotto napisał(a):
Zupełnie obca mi spółka, ale się wypowiem blackeye
Zasadniczo spojrzałem na wykres i dokleiłem to z przewidywaniami końca pandemii. To co wydarzyło się dziś na wykresie to zjazd do górnego przedziału luki z lipca.
Luka z lipca to prawie 100zł. Jak ten poziom padnie, czyli 256zł to niżej jest PRZEPAŚĆ!

W nosie mam tą spółkę bo ona i jej podobne zaczęły spadać już w zeszłym roku i to było widać jak na dłoni. To co mnie boli to fakt obecności tej spółki we wigu20. To jest kolejna spółka która ciągnie główny WIG GPW w dół.... Boo hoo!

Udzial w wig20 MRC mikroskopijny także dla indeksu można pominąć

w q4 2020 to problemem byly glownie koszty a nie poziom przychodow!

micmak napisał(a):
Spada jakby firma miała stratę, a przecież wykręcili super wynik za ostatni kwartał.

Firma bez długów z gotówką na koncie. Świat mnie ciągle zadziwia. king

jak algo podlaczone to nie ma zmiluj, algo nie gra w oparciu o bilans ;)

inna kwestia ze na gpw nie ma istotnego cashu ktory by stanal po drugiej stronie w obronie

RSI przebilo podloge wlasnie

absmak napisał(a):
Tak, wyniki za 1q20 względem choćby 2-4q20, gdy zmienność w twoim błędnym rozumowaniu była wyższa:) Ale ja się poddaje, skoro nadal nie widzisz, dlaczego tyle zarobili w 1q20. Gdybyśmy dzisiaj mieli wydarzenie na miarę marca 2020, to biorąc pod uwagę obecna bazę klientów, zapewne mogliby zarobić i 400-500 milionow za jeden kwartał, ale bez takiego wydarzenia, a ze zmiennością w twojej interpretacji, a więc gora-dol-gora-dol w zależności od dnia, to jest niewykonalne. Nie brnij.

Moderator:
...

generalnie Q1 2020 to ropa na dnie, klienci na longach a xtb na niezabezpieczonym shorcie, stad tez taki skok zysku z MM. ropa w okolicach zera to zjawisko praktycznie bez precedensu, chyba to dla rynku jasne i chyba wystarczajaco dlugo czasu uplynelo od Q1 2020 zeby to wszyscy przyjeli do swiadomosci. gra toczy sie o to czy znaczne poszerzenie bazy klientow pozwoli na utrzymanie "godziwego" zysku kwartalnego w okresie standardowej zmienosci i pozwolic na ponadprzecietny zysk w okresie podwyzszonej

wg slow CEO - spolka najlepiej zarabia na wyrazistych trendach i zmiennosci w obrebie nich

tak, jasne, pisze ze "teoretycznie" dyw moglaby byc nawet wieksza.

anyway, do szacunkowych, czyli pewnie okolice 26/04

chyba nikt zdrowy na umysle tutaj nie oczekuje powtorzenia wynikow za Q1 2020, tylko odpowiedzi na pytanie czy prawdopodbny (i na ile) jest powtarzalny wynik kwartalny w okolicach np 60m PLN przy przecietnej zmiennosci rynkowej

jesli tak to z grubsza mozna zalozyc 250m pln rocznie, co moglby dac nawet wyzsza dyw niz wyplacona w tym roku

jedni nie chca dywidendy, inni skupu (vide meractor), polskiego inwestora "biez wodki nie razbieriosz" ;)

hukers napisał(a):
No to już wiemy co na bananowej myślą o spółkach płacących dywidendę - okazja żeby skasować krótkoterminowy proficik i uciec na jakiś balon ;)

Kto to widział trzymać akcje do dnia dywidendy, jeszcze by ktoś się wysypał przede mną blackeye

no ;)! co ten zarzad w ogole sobie wymyslil, zeby sie dzielic zyskiem z akcjonariuszami ;)?!

Bardzo ostroznie to raczej sie nie wypowiadal, stwierdził, ze odczucia wobec Q1 maja „ogólnie pozytywne”

Szczegolnie dobrze radziła sobie w Q1 produkcja, gorzej dystrybucja

podrzucam dla zainteresowanych wyniki za Q1, ktore dzisiaj podala konkurencja, tj PLUS500; momentum sie utrzymuje, baza klientow rekordowa

cdn.plus500.com/media/Investor...

Umowa z Tauronem po sesji, 26m netto

to zobacz sobie po ile spolka byla wyceniana w 2019 - podpowiem, srednio 4,40pln

Q1-Q3 2020 to 150m zysku netto tak btw, także ten tego...

ale rynek jest rozchwiany, powrot do kanalu i od razu spadek do dolnego ograniczenia, przebicie dwusetki, wszystko w trzy sesje, chyba troche podaz sie zagalopowala, algo podlaczone zapewne

Z tego co pamietam to sporo należności było od PGG; finalizacja umowy „społecznej” zbliża się także rynek może zareagować pozytywnie

Dodatkowo, z tego co widziałem to santander TFI sprzedało w lutym 700k akcji, na koniec lutego posiadali 4.2mln także być może to oni zafundowali rynkowi zimny prysznic

W grę wchodzi również możliwość odliczenia strat z poprzednich lat od podstawy opodatkowania; w przypadku dyw nie ma tej możliwości

Człowiek niegodny zaufania w kontekście wig20? Słuchałem wywiadu, nie wiem skąd te docinki. Może obajtek lepszy i reszta prezesów spółek SP wyciągnięta z pisowskiego kapelusza?

To nie wall street, jak na standardy polskie nie było zle.

Prezes wielu uczynił milionerami, po co wieszać na nim psy? Trochę obiektywizmu.

Konkretne informacje będą w komunikatach, tego wymaga prawo, w wywiadach pozostaje jedynie mówic w zawoalowany sposób

Rozumiem ze to co się dzieje na gpw działa na nerwy, ale czas chyba zrozumieć szczególnie w kontekście osób z mniejszym stażem ze od dobrych paru lat hossa to bliżej nieznane zjawisko na gpw, o zyski jest ciężko. ZesLoroczne pomarcowe szaleństwo to aberracja od normy. A jak się kupiło na wysokich poziomach to nie ma co się obrażać na spółkę itp itd

taaa, bez przesday... wystarczy ze jedno TFI/OFE zadecydowalo ze uplynni pozycje, a zrobili to w ciagu godziny praktycznie po open i skonczylo sie jak skonczylo

kolego, kurs skupu okresli glowny akcjonariusz, czytaj prezes

prezes bedzie chyba chcial raczej sprzedac drozej niz taniej, zgoda? rynek powinnien podaza w kierunku takich oczekiwan

tu nie chodzi o to zeby spolka kupila jak najtaniej tylko prezes (czytaj akcjonariusze) mogli sprzedaz jak najdrozej

prezes nawet powiedzial, ze dla niego 770pln to jest tania sprzedaz

chyba tez zrozumial, ze ABB to nie byl do konca dobry pomysl w tamtym timingu i w wykonaniu prowadzacego ABB

wszystko bedzie mozna zapewne zalatwic online, zadnego chodzenia w jakims materialnym stopniu nie przewiduje ;)

byc moze jest lekko wieksza uciazliwosc, ale podatkowo i cash flow'owo to jest lepszy deal

a jak wszyscy sie nie zapisza to redukcja bedzie mniejsza i stopa zwrotu lepsza

DJ1910 napisał(a):
Kolejny webinar czy tam czat i kolejna w mojej ocenie porażka Żyznowskiego.

Rozliczenie skupu 2/3 kwartał ?!?! Kogo oni chcą nabrać.

Poza tym jak zawsze zero konkretów.

Trafiło się ślepej kurze covid'owe ziarno...

Z resztą zachowanie kursu dziś mówi o tym, co myśli rynek na ten temat...

kolego, ze tak powiem, czas zejsc na ziemie (gpw); od podawania konkretow (czytaj informacji cenotworczych) sa przewidziane prawem komunikaty, o czym zreszta prezes powiedzial ze w kontekscie rozwoju spolki itd nalezy sie spodziewac stosownych komunikatow (w przewidzianej prawem formie) raczej szybciej niz pozniej

q2/q3 - cfo powiedzial, ze jakby byla dyw to nalezaloby sie spodziewac jej w podobnym terminie

skad te oczekiwania w stylu "tu i teraz"?

zachowanie kurs - na to ma wplyw 100 czynnikow, ktory zawazyl to sie nie wypowiadam

tomcio46 napisał(a):
hukers napisał(a):
Minimalna cena skupu została ustalona na 400 zł, mało razy to była napisane powyżej?

Tylko pytanie czy będzie maksymalny limit zapisu. Bo jak nie to kiepsko to widzę.

przeciez to ma byc alternatywa dla dywidendy, dyw jest dla wszystkich, takze zadnych limitow zapisu nie bedzie

Adagio napisał(a):
Brakuje troche momentum... ale dopoki nie spadnie ponizej 365 jest ok
Moze jutro prezes cos ciekawego powie... Think brakuje impulsu do wyjscia powyzej...

Tego impulsu brakuje całej gpw, i to od lat!

Adagio napisał(a):
Skup to nie dywidenda i odwrotnie... mozna sie sprzeczac co jest lepsze, podatkowo pewnie skup, ale imo tak subiektywnie to w tym przypadku lepsza byla by dywidenda - optymalnie 20% zysku i reszte zainwestowac...

A dlaczego nie skup !?
Cena jest imo zbyt wysoka... przy takim kursie skupia max 5-6% akcji...Zalozmy skupia 600 tys akcji
Wszystkich akcji jest 10,6 mln..
Umorza 600 tys - zostanie 10 mln akcji... nie widze zadnej korzysci... wskazniki nawet nie drgna, bo najwyzszy poziom wynikow spolka ma juz za soba...

1) spolka dzieli się zyskiem z akcjonariuszami w podatkowo lepszy sposób (vide skup) - przecież to plus

2) w spółce pozostaje góra środków na inwestycje, a w razie czego pewnie nie będzie problemów na pozyskanie dodatkowego finansowania

3) zarząd ma lepszy wgląd w cash flow tego kwartału, jak i najbliższej przyszłości, stad nie ma problemu żeby wypłacić ca 300m pln w postaci skupu, nawet biorąc pod uwagę plany inwestycyjne

4) wskaźniki się obniża

5) widełki cenowe ustawione wysoko, powinny wspierać kurs

6) zarząd daje jasny przekaz - wg nas spolka jest niedowartościowana

Skąd to kręcenie nosem?

Sam sobie zaprzeczasz, 30% zysku na dyw ok, a 30% na skup to bleee

wejscie w fotowoltaike stalo sie oficjalne

Mnie to glownie interesuje kto wykorzystal widze o ABB Allegro i tak mocno podbil LOP (i krotka pozycje) na wygasajacej sesji kontraktow fw20, znalazlby sie na to paragrafy

z nowych informacji - pozyskano 23tys nowych klientow w lutym

Wywiad z CEO

m.youtube.com/watch?v=KhrbY5Mc...

16:15 i dalej - ciekawe co to za kroki zmierzające do optymalizacji ponoszonych kosztów prowizji za equity trading

longterm napisał(a):
Podrzucam dla zainteresowanych

www.financemagnates.com/forex/...

Moderator:
Proszę dodawać krótki cytat, post do usunięcia

Tak jak kolega poniżej napisał, wycinkowe porównanie ME do innych krajów jeśli chodzi o wpływy na rachunki FX

Podrzucam dla zainteresowanych

www.financemagnates.com/forex/...

Moderator:
Proszę dodawać krótki cytat, post do usunięcia

anty_teresa napisał(a):
Moje wnioski i stanowisko co do wyceny spółki są znane, lub łatwo się domyślić. Ale naprawdę C/Z tak jak się go podaje na przykład na stronie GPW jest niewiele wartym wskaźnikiem i rynek (podmioty profesjonalne) na niego nie patrzy. Niby rękawice Mercatora są trendy, a mimo wszystko wycena jest jaka jest. Po premierze Wiedźmina wskaźnik CD projektu tez notował podobne poziomy. Tak się dzieje w spółkach, gdzie oczekiwany jest spadek wyników. Po prostu. Nie ma anu właściwego C/Z dla spółki, ani dla sektora, ani dla rynku.

Żeby "złapać" wartość należy patrzeć na cały wektor przyszłych wyników. Pewnym uproszczeniem, które także może zawieść jest patrzenie z zyskiem w przód, ale patrzenie na wskaźnik obecny jest naprawdę słabym pomysłem.

BTW, z badań jakie robiłem w 2009 r. na dużych spółkach wynika, że średni C/Z jest niski tuż przed szczytem hossy, natomiast najwyższy przed dołkiem bessy. Oczywiście im mniejsze spółki bierzemy pod uwagę i im większy napływ pieniądza na rynek (nowy narybek, wpływy do funduszy) to takich jasnych wniosków wyciągać nie można, ale mówimy wtedy o ekstremalnym przewartościowaniu.

Spółki z sektora gamingowego nie są jednolite. Są podmioty wycenione optymalnie, nawet może zaryzykuję tezę, że część tanich, są przewartościowane, w szczególności... małe. Z jednej strony te małe są przedmiotem zainteresowania ulicy, z drugiej najczęściej nie mają płynności i ciężko mówić o efektywnej wycenie. Pod względem teraźniejszych wskaźników gaming może wydawać się drogi, ale pod względem przyszłych oczekiwanych sprawa nie jest już oczywista. Taki CD Projekt od 3 lat ma wskaźnik powyżej 100. Ale jeśli CP odniósłby oczekiwany sukces to spółka byłaby przewartościowana i kurs także spadł? Wątpię. W przypadku CP rynek dyskontował to, co zarząd pokazał w programie motywacyjnym, czyli 1,5 mld powtarzalnego, średniego zysku netto.

O tym poniekąd pisze, ze w przypadku game dev rynek bardzo ochoczo daje wiarę spekulacja typu prognozowany zysk w kontekście programu motywacyjnego, co dla mnie mam może tylko walor pisania palcem po wodzie, ponieważ jest flow w kierunku sektora. W atmosferze banki oko przymyka się na prawie wszystko ;) króluje benefit of the doubt.

W kontekście xtb jako, ze flow jest mizerny na chwile obecna, rynek od razu mówi sprawdzam. Zarząd mówi walczymy o +120k klientów, w styczniu wykonaliśmy ~20% planu, cały czas w tym kierunku inwestujemy (zwiększone nakłady marketingowe) a rynek kwituje to 20% spadkiem bo zysk jest około 20mln poniżej konsensusu. Benfit of the doubt = 0.

Ok, ale wiesz interfejs i generalnie ofertę akcyjna można zoptymalizować jeśli klient akcyjny będzie skłonny do korzystania z innych produktów brokera, to jest wszystko cost benefit analysis, nie odnoszę wrażenia ze zarząd nie ma/będzie mial takich danych i będzie błądził we mgle. Są jeszcze inne sposoby zarabiania na kliencie akcyjnym, np robinhood i sprzedawanie flow Citadel

Generalnie wszystkie fundamentalne rozważania są podrzędne w stosunku do tego czy na dany sektor jest flow czy nie ma, jeśli jest to wyceny mogą być kosmicznie wyśrubowane i nikt za bardzo nie przejmuje się powtarzalnością wyniku vide game dev. A jak nie ma flow to i przy np c/z < 10 jest mocne kręcenie nosem

anty_teresa napisał(a):
longterm napisał(a):

popraw rowniez sredni koszt pozyskania nowego klienta w Q4 bo nie wspolgra z danymi ktore CEO podal podczas konferencji wynikowej

Uczynię to natychmiast jak spółka skoryguje dane w opublikowanym w kanale ESPI komunikacie, bo podana liczba pochodzi z podziału wartości podanych z raportu. StockWatch nie jest od tego aby nasze dane, uwagi, wnioski współgrały z przekazami prezesów. Jest miejscem publikacji niezależnych analiz.

longterm napisał(a):

a druga generalna uwaga - jak rozumiec obsluge klienta przez ekipe stockwatch? chyba nie jako "klient nasz pan", jesli jest prosba od "zlecenidawcow" do "zleceniobiorcy" o poprawe wykonanej uslugi a "zleceniobiorca" dosc lekcewazacym tonem odmawia tego powolujac sie na subiektywne argumenty z czego wywiozuje sie zupelnie niepotrzeba polemika, to chyba jest cos nie tak?

Moja odpowiedź nie była lekceważąca i przede wszystkim nie było takiej intencji. Dość dokładnie przedstawiłem swoje stanowisko. Jeśli zaś chodzi o zakres i jakość analiz to jest taki aby zdaniem analityka oddawał pełnię obrazu i najważniejsze informacje. Na kształt omówienia nie mają wpływu ani odbiorcy, ani prezesi, bo na tym polega niezależność. Jak kupujesz gazetę to dzwonisz do redaktora, że nie umieścił jakiś detali? Jak w domu maklerskim dostajesz rekomendację to to żądasz od analityka żeby zmienił jej treść, bo Ty uważasz inaczej? No raczej nie. Mimo wszystko wykazuję pewną elastyczność. Do sugestii zmian w serwisie mamy nawet odpowiedni wątek. Ba, napisałem przecież, że może warto jednak było napisać informację o liczbie klientów i mojej ocenie tej liczby... Prosiłbym jednak o odrobinę więcej zrozumienia dla drugiej strony. Analizy w SW nie są robione pod konkretnego użytkownika, tylko pod dużą grupę która ma bardzo różne oczekiwania i je wszystkie staram się uwzględniać, choć to niemożliwe bo są ze sobą sprzeczne.

longterm napisał(a):

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc

Chciałbym się także odnieść do powyższej kwestii. Posiadanie sympatii do spółki to dla mnie jest dyskwalifikacja niezależności, bo narzuca bias. Krytycyzm w stosunku do informacji czy jak to nazywasz spółek to wynik doświadczenia. Każdą wątpliwość należy rozstrzygać na niekorzyść spółki, bo tylko wtedy można znaleźć prawdziwe okazje. Nie mówię tutaj o zarobku, bo ale stosunku ewentualnego zarobki do ryzyka. W innych miejscach w sieci jest tak, że jak jakiś partner posiada akcje danej spółki to pisze się tylko dobrze. U nas, odwrotnie. Jak WatchDog był prezesem RN 11bit to wylewała się fala hejtu, właśnie za krytycyzm.

Na tym zakończę temat, bo powiedziałem w nim już wszystko. Nasz styl może się nie podobać, jestem tego świadom, ale dotychczasowy rozwój serwisu wskazuje, ze raczej idziemy we właściwym kierunku, a ja dodatkowo mogę codziennie rano stanąć przed lustrem i na siebie patrzeć.

ok, ja nie mam problemu zeby zakopac topor wojenny, zglosilem uwage, a spotkala mnie w moim odczuciu nieadekwatna reakcja. chyba lepiej zeby krytyka konstuktywna miala miejsce na forum niz zebysmy sie caly czas poklepywali po plecach?

jesli chodzi o koszt jednostkowy pozyskania nowego klienta w Q4 to bledne mi sie wydaje przypisywanie calego swingu jesli chodzi o przychody z akcji i ETF z+5mln kwartalnie na -3mln na kwartalnie tylko nowym klientom. przeciez na pewno czesc tego swingu wynikala z objecia promocja juz istniejacych klientow a nie nowo pozyskanych.

przychody spolkie: spread, punkty swapowe, prowizje, ekspozycja netto pozostawiona do wygasniecia (tutaj to zlowrogie zarabianie na tracacych klientach, jak przy kazdej transakcji, ktos zarabia ktos traci) i ewentualnie jeszcze spread, na zamykanej czesci MM wzgledem tego co oferuje rynek (roznice w bid-offer itp)

i jeszcze jedno - dlaczego piszesz, ze XTB to broker forexowy?

Ping-Pong napisał(a):
longterm napisał(a):
a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

Model biznesowy firmy forexowej polega na:
- MM - czyli coś co większość kojarzy i tu sa 2 składniki przychodów XTB: spread (najłatwiejszy pieniądz) i zmiana wyceny. Czyli sprawa jest taka, ze jak klient otworzy 1 long np na Nasdaq to DM ma 1 shorta na Nasdaq. A więc logiczne jest, że najlepiej dla XTB jeśli klienci handlują dużo na jak najmniejszej liczbie instrumentów. Przykład: w przypadku gdy 100 klientów otworzy 200 longów na Nasdaq i jednocześnie kolejne 100 klientów otworzy 190 shortów na Nasdaq to expozycja XTB jest tylko 10 shortów na Nasdaq - klienci wzajemnie zabezpieczają ekspozycję XTB. To lepsze, gdyż w innym wypadku jeśli XTB nie chce mieć ekspozycji rynkowej to samemu musi otworzyć long u innego liquidity providera i tym samym.... ponieść koszt spreadu.
- coś ala pośrednictwo - tu zgoda, przychodem jest tylko spread. Natomiast chętnie zobaczę dane, które cokolwiek o tym mówią, a nie tylko "moim zdaniem to większość". Raczej wątpię, choć przyznam, że nie chce mi się zagłębiać w sprawozdanie XTB, że to publiczna dana. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że takie dane są liczone wewnętrznie. Nie podejrzewam więc, że ktoś tu posługuje się niepublicznymi informacjami :)

Wracając jednak do MM:
- skąd niby dane, że większość przychodu to spread ? Think A tym samym nie MM, skoro sam potwierdziłeś, w tym samym wpisie, że większość wyniku w 1Q20 to wynik na.... zmianie ekspozycji XTB
- Jest też coś takiego jak wymogi kapitałowe, które XTB musi spełniać jako, że jest pod nadzorem KNF - to jest powód hedgowania, jeden z. Ważny o tyle, że ogranicza "z góry" możliwą ekspozycję.
- skąd niby twierdzenie, że XTB nie zarabia na stratach klientów ? We wcześniejszym akapicie opisałem sposób powstawania ekspozycji rynkowej w XTB, a co ważne: transakcji może być bardzo dużo. Po prostu ekspozycja jest dynamiczna, nie statyczna. Tu wchodzą kwestie też tego, czy w ogóle opłaca się czasami hedgować i czy w ogóle jest fizycznie możliwe ciągłe utrzymywanie 100% hedge'a. Natomiast sam hedge oznacza, że ryzyko transferowane jest de facto na klientów innego forexowego DM, albo na rynek - to niewiadoma. O ile faktycznie, może twierdzenie, że spółka zarabia na stratach klientów to skrót myślowy, o tyle zupełnie nieuprawnione jest twierdzenie, że nie zarabia na ich stratach. To trochę bardziej skomplikowana kwestia... Są jednak dane, które każdy forexowy DM musi w widocznym miejscu ujawniać: ile klientów traci.
- skąd niby twierdzenie, że to co działo się na kursie XTB po reformie OFE to efekt braku kapitału ? Jak wtedy wytłumaczyć hossę np. na game dev....? Skoro zna się spółkę to pewnie się wie o czymś takim jak interwencja (w 2018 roku), które ograniczyła dźwignię. Wtedy też spadło ROE .

Przez długi czas ta spółka była notowana po: stanie gotówki własnej. Ja się nie dziwię, gdyż utrzymywanie ekspozycji rynkowej przez DM może też doprowadzić do strat. Forexowe DM działają na bazie statystyki tyle i aż tyle.... Rozumiem, że może być bias na to by pisać o spółce w pozytywniejszych barwach. Nie śmiem podejrzewać o to, ale jest pewne nagranie na YT sprzed tygodnia odn. tej spółki...

ja sie odnosilem, do stwierdzenia ze spolka zarabia "glownie" na stratach klientow, nie ma na to danych, albo przynajmniej nie zostaly tutaj przytoczone. nigdy nie twierdzilem ze spolka na stratach nie zarabia, takze za bardzo nie rozumiem dlaczego to imputujesz. podalem przyklad Q1 2020 ze czasami jest to dosc wyrazne, ale nie jest to regula ze "glownie" i narazie nie widzialem podzialu na strukture przychodu - spread, punkty swapowe, prowizje, MM. takze ani ja ani kolega nie musimy miec racji, ale jesli ktos podaje tezy bez poparcia to czemu nie odbic pileczki taka sama rakieta?

oczywiscie jest hedging naturalny, wewn istytucji, ponad to pozostaje pozycja otwarta, i kwestia czy ja hedgujemy czy nie, i tutaj moga byc znaczace przychody z MM jak i oczywiscie straty, a zabezpieczeniem jak piszesz jest bufor plynnosciowy

hossa na game dev czy banka? przyklad cyberpunka pokazuje jak rynek niedoszacowal ryzyka.

reforma ofe i wplyw na rynek to bylo szersze stwierdzenie

interwencje produktowa znam, nie trzeba przypominac

nie chodzi to o pisanie o spolce w pozytywnych barwach ale o neutralnych, bynajmniej jest z tym problem na forum

ok, whatever, nie dogadamy sie

ale podaj jeszcze dane na poparcie twierdzenia, ze spolka zarabia glownie na stratach klientow

a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

anty_teresa napisał(a):
Padre Ricco napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

Z mojej perspektywy rynek nie ma znaczenia. To czy zarabiają w Polsce, Hiszpanii, ZEA, czy Bangladeszu jest informacją nie mającą wpływu.

Informacji o poziomie pozyskanych klientów w styczniu nie ma celowo. Znając ludzką naturę od razu pojawiłyby się szacunki przyrostu kwartalnego jako styczeń X3, a to nie jest uprawnione. Dodatkowo nie mamy bazy porównawczej r/r

Anty_teresa, zazwyczaj bardzo cenię Twoje analizy i komentarze, ale powyższym jestem szczerze zawiedziony. Zupełnie nie rozumiem jak może wg Ciebie nie mieć wpływu otworzenie kolejnego biura XTB, czyli wejście na nowy rynek. To trochę tak, jak byś mówił, że z punktu widzenia biznesu Dino nieistotne jest czy otworzą kolejne 100 sklepów w nowych loalizacjach, czy też nie. Czy na pewno to nie ma znaczenia dla rozwoju biznesu??

Natomiast komentarzem dotyczącym ilości nowych klientów w styczniu jestem nie tylko zawiedziony, ale wręcz zdegustowany. Mówisz nam, że celowo pominąłeś tę informację, ponieważ uważasz swoich odbiorców za niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy potrafią jedynie pomnożyć miesiąc x3, a umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków jest im obca w Twoim mniemaniu...
Jako Twój odbiorca czuję się zażenowany i urażony.

Spółka zapowiada że konserwatywnie chce pozyskać 120 tys. klientów. Zakładam więc że celują w 150. Jaka różnica czy dostanę ich z Polski czy ZEA? Taki jest mój tok zainteresowania. Rozwój geograficzny to żadna nowość. OK, być może są inne regulacje i nowi klienci będą mogli mieć na przykład większą dźwignię, ale z drugiej strony to rynek o innej kulturze, dla mnie obcej. Na tę chwilę naprawdę nie widzę wartości dodanej.

Na forum i wśród abonentów mam użytkowników z długim stażem, ale też giełdowy narybek, który może wyciągać nieprawidłowe wnioski lub nadinterpretować dane. OK. W styczniu mieli więcej klientów niż średnio w IV kw. Co nam ta informacja mówi? W moim mniemaniu niewiele, choć oczywiście jest pozytywna. Być może powinienem podać ją i napisać napisać w omówieniu dlaczego niewiele, OK.
Zrobię to teraz. Przez dużą niepewność.
Nie znamy miesięcznego rozkładu i nie wiemy jakie są różnice w trakcie kwartału. Może zawsze mają w pierwszym miesiącu połowę, a w kolejnych dwóch drugą? Powyższe jest mało prawdopodobne, ale może zdarzały się kwartały gdzie jeden miesiąc robił połowę kwartału i takim miesiącem jest styczeń? Możliwości jest wiele, spółka wzrostowa i pojedyńcze odczyt niewiele tutaj zmienia.
Jasne, że lepiej jak jest więcej niż średnio niż mniej, ale nie ma co wyciągać z tego wniosków przez niepewność i... niewiadomy wpływ na wynik, bo przecież nie dostaliśmy kompletnej informacji, tzn kosztu ich pozyskania.

popraw rowniez sredni koszt pozyskania nowego klienta w Q4 bo nie wspolgra z danymi ktore CEO podal podczas konferencji wynikowej

a druga generalna uwaga - jak rozumiec obsluge klienta przez ekipe stockwatch? chyba nie jako "klient nasz pan", jesli jest prosba od "zlecenidawcow" do "zleceniobiorcy" o poprawe wykonanej uslugi a "zleceniobiorca" dosc lekcewazacym tonem odmawia tego powolujac sie na subiektywne argumenty z czego wywiozuje sie zupelnie niepotrzeba polemika, to chyba jest cos nie tak?

w mojej ocenie omowienie sprawozdania powinno zawierac wszystkie, potencjalnie istotne informacje a nie tylko takie, ktore mozna porownac k/k albo r/r. jesli uwazasz, ze sa takie ktore maja walor wybitnie spekulacyjny, zawsze to mozna opatrzyc stosownym komentarzem i pozostawic czytelnikowi do samodzielnej oceny.

1ketjoW napisał(a):
longterm napisał(a):
no to mozesz posypac glowe popiolem, z raportu za Q3, cytuje:

Spółka liczy na skuteczność nowej oferty na akcje i ETF-y oraz kampanii z José Mourinho i planuje zbliżyć się w kolejnych okresach do możliwości powtarzalnego pozyskiwania 30 tys. klientów kwartalnie. W szczególności ambicją Zarządu jest pozyskanie w IV kwartale 2020 r. około 25-30 tys. nowych klientów, a w 2021 r. średnio 30 tys. nowych klientów kwartalnie.
W następstwie realizowanych działań, w okresie od 1 do 23 października br. Grupa pozyskała łącznie 8,4 tys. nowych klientów.

idac twoim tokiem rozumowania jako, ze za Q4 (jak za kazdy kwartal) tez nie znamy "natury" nowych klientow to w sumie tez jest to informacja niestotna, po co znalazla sie w omowieniu?

Kto inny mi posypie głowę popiołem i to już niedługo. Dzięki za przypomnienie.

Ten wpis świadczy tylko o tym, że podali takie dane dwa razy. Raz w październiku 2020 r. i drugi raz teraz. Października nie pamiętałem. Wynik za 3q były przeciętne w relacji do oczekiwań rynkowych. Wyniki za 4q były słabe w stosunku do oczekiwań rynkowych..

Świetnie, że podałeś ten komunikat. Wyjaśnij więc proszę dlaczego liczba nowych klientów w styczniu 2021 r. w wysokości 21,8 tys. ma takie znaczenie. To typowy one off w takim razie - i jest bez znaczenia.

Następnie mam prośbę, zastanów się czy rozumiesz biznes tej spółki. To na czym ona zarabia. Jak na to pytanie sobie odpowiesz w kontekście informacji np. czytając deklarację ryzyka:

xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fi...

Poczytaj również ilu klientów średnio traci inwestując w instrumenty finansowe. 77% rachunków detalicznych ponosi straty dla inwestycji w CFD

www.xtb.com/pl/oferta/informac...

Odpowiedź mi na pytanie bo nie rozumiem. Jeżeli 77% klientów detalicznych ponosi straty w przypadku instrumentów CFD, to jakie ten biznes ma perspektywy?

Ja rozmawiałem z brokerem walutowy z banku który grał i gra na rynku forex. Stracił wszystko trzy razy a zajmował się tym zawodowo.

Czytając te dane wiem że to nie mój świat i potrzeba lat aby osiągnąć sukces, Po drodze można stracić wszystko klika razy.

Ja jak chcę się zażyć hazardu to labo idę do kasyna. To mi wystarcza. W Polsce nie ma niestety wyścigów konnych z prawdziwego zdarzenia. To też super sprawa.

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc; sugeruje zawsze na poczatku wypowiedzi disclaimer w tej sprawie, pozwoli to lepiej ocenic czytelnikowi twoja wypowiedz (a wrecz ja zignorowac)

akurat styczen moze byc o tyle ciekawy, ze tak gwaltowny wzrost nowych klientow moze byc spowodowany problemami brokerow brytyjskich w kontekscie brexitu i zwiazana z tym potencjalna migracja klientow. jesli tak, to sa szanse na pozyskanie lepszego jakosciowo klienta niz akcyjny (ktorego tak tutaj wszyscy deprecjonuja). to sa oczywiscie spekulacje, ale warto sie pochylic na tym problemem a nie tylko go z premedytacja "zignorowac". i czy jest to one- off to bedziemy mogli dopiero powiedziec za jakis czas, teraz na pewno nie mozna tego stwierdzic.

a propos biznesu spolki - znam go dobrze, ale mam wrazenie, ze ty go nie znasz, a wniosek ten wysnuwam z faktu przytoczeniu przez ciebie tej historyjki o forexie, otoz fyi, z CFD na waluty XTB historycznie odnotowuje 20% rocznego przychodu, gros wplywow to CFD na indeksy - okolo 60%, w tym tez kontekscie nie pastwilbym sie tak nad tym nowym "klientem akcyjnym" i nie demonizowal modelu biznesowego spolki, ktora ma sie dobrze od wielu lat, a teraz ogromnie sie rozwija.

1ketjoW napisał(a):
Rif napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
Spółka podała tę informację celowo aby zminimalizować wpływ słabych wyników za 4q20 na notowania. Wcześniej o ile dobrze pamiętam nie podawała takich informacji.

Przychody na tym samym poziomie co w Q4, ale wynik zaniżony przez rezerwy na wynagrodzenia, to słaby wynik? Fakt, trzeba pudrować ile wlezie.

Pierwsza kwestia

Wynik za 4q20 jest niższy od oczekiwań rynku. Wskazują na to dzisiejsze notowania i reakcja na podane wyniki.

To rynek tak interpretuje wyniki nie ja.

Druga kwestia.

Jeżeli spółka zawiązała rezerwy na premie etc. w 4q2020 i one zaniżyły wynik to znaczy że wyniki 3 kwartalów 2020 były zawyżone, bo koszty były niedoszacowane.

Na zakończenie. Spółka podała 1 miesięczny wzrost nowych klientów. Nie wiem czy to trwały wzrost czy one off. Wcześniej nie podawali takich danych. Dlaczego teraz to zrobili podając wyniki za 4q20? Niech każdy odpowie sobie sam. Wątpię aby martwili się o inwestorów.

Rozumiem wasze oczekiwania ale trudno mi zrozumieć że ktoś zakłada że 0 prowizja na zakup akcji skłoni inwestora do gry na instrumentach finansowych.

a ty znowu swoje, przeciez ci podalem przyklad powyzej ze przy okazji szacunkow za Q3 rowniez pojawily sie dane ze pazdziernik

co to za teorie spiskowe?

wiadomo jaka proporcja nowych klientow pozyskana w Q4 obracala sie jedynie w kregu akcji i ETFow?

no to mozesz posypac glowe popiolem, z raportu za Q3, cytuje:

Spółka liczy na skuteczność nowej oferty na akcje i ETF-y oraz kampanii z José Mourinho i planuje zbliżyć się w kolejnych okresach do możliwości powtarzalnego pozyskiwania 30 tys. klientów kwartalnie. W szczególności ambicją Zarządu jest pozyskanie w IV kwartale 2020 r. około 25-30 tys. nowych klientów, a w 2021 r. średnio 30 tys. nowych klientów kwartalnie.
W następstwie realizowanych działań, w okresie od 1 do 23 października br. Grupa pozyskała łącznie 8,4 tys. nowych klientów.

idac twoim tokiem rozumowania jako, ze za Q4 (jak za kazdy kwartal) tez nie znamy "natury" nowych klientow to w sumie tez jest to informacja niestotna, po co znalazla sie w omowieniu?

sorry, ale jesli w raporcie za Q4 sa swiezsze dane w tak waznej materii jak "baza klientow" to nie wyobrazam sobie o nich chociaz nie wspomniec (okraszajac je odpowiednim disclaimerem) a nie podchodzic "lopatologicznie" do tematu z twarda cut-off date

goral09mat napisał(a):
Te wiadomości nie umknęły tylko zostały celowo zignorowane jako nieistotne.

moze dla ciebie

bynajmniej a propos przyrostu klientow w styczniu 2021 odpowiedz zapytanego nie byla "nieistotne"

"Rozumiem, że Ty zakładasz, że będą mieli 261,6 tys. nowych klientów w 2021 r. (12x21,8). Czy ta prognoza jest zasadna?" - i po co taka uszczypliwosc? czy ja gdzies napisalem, ze cos zakladam?

Tendencyjne podejscie do kwestii - wejscie na nowy rynek nie ma znaczenia. Vide rekordowy przyrost miesieczny klientow - jesli to miala byc informacja wprowadzajaca w blad to zawsze mozna opatrzyc ja odpowiednim komentarzem.

Z mojej perpektywy jako osoby oplacajacej abonament ma znaczenie to, zeby takie informacje nie umykaly w omowieniu raportu.

dzieki; przy omowieniu raportu brakuje informacji nt nowego rynku (ZEA) oraz liczby pozyskanych klientow w styczniu 2021 (ca 22k, efekt Brexitu?), dla pelnosci obrazu nalezaloby o tym wspomniec

Niby tak, ale mozna by zadać sobie pytanie na ile zamieszanie z emisja to była czysta gra rynkowa a na ile działanie z premedytacja

ja sprzedalem bardzo duza ilosc w skupie przed potencjalna emisja akcji, takze chetnie dolacze do sporu jesli taki by zaistnial

addison napisał(a):
Nikt już tutaj nie buduje od podstaw. tylko przejęcia biznesów, łączenia, fuzje.

Raz wejdziesz na rynek dużego miasta na śmieciach komunalnych to masz sporą przewagę.

Śmieci przemysłowe, coraz więcej obostrzeń, pozwoleń, bez kapitału nie podchodź, dlatego ta branża się będzie systematyzować i łączyć.

Np. małe skupy metali zostały wykoszone przez regulacje(odpowiednie grunty bo jak się olej wyleje to koszty). Jak się rynek mocno reguluje i porządkuje to marże tym co zostaną później rosną. Rynek będzie podzielony, ale stabilny i trudno będzie się potem pojawić komuś nowemu. Budimex i inni idą w biznesy takie abonamentowe, utrzymanie autostrad.

Elemental, szkoda, że znika a bezczelnością jest model w jakim zastraszyli rynek.

dokladnie, emisja ktora nigdy sie nie odbyla ale sklonila wielu do sprzedazy akcji w ramach skupu

optymalizacja podatkowa

Piękne wyniki

Kompletnie zapomniana spółka

dzieki Anty_teresa, jak zwykle solidna robota

Ciekawe jak w Q4 powiedzie się cross selling produktowy związany z promocja na akcje i ETFy, obecna zmienność wręcz sprzyja zainteresowaniu się innymi klasami aktywów przez dotychczasowych wyłącznie akcyjnych inwestorów

anty_teresa, czy mozna liczyc na zwyczajowa analize raportu kwartalnego? dzieki!

kolejny dzien ogromnej zmiennosci

Q4 zapowiada sie rewelacyjnie przy tej wielkosci bazy klientow

czas by rynek zaczal to dostrzegac

Przy tej zmienności Q4 za pewne znowu dostarczy świetnych wyników

@mixD porównaj zachowanie kurs przed szacunkami za 2Q a teraz

niedźwiedź napisał(a):
Oczywiście, ze tak. Zatrudnili Murinho by przykryć słabe wyniki. W następnym kwartale, by przykryć kiepskie wyniki, będzie je podawał Sylwester Stallone. W kolejce czeka Andrzej Gołota i Nicolas Cage.
Boo hoo!

super komentarz ;)

dorzucilbym jeszcze Donalda Trumpa!

kzak33 napisał(a):
Zastanawiam się właśnie czy ta rezygnacja z pobierania prowizji nie przyniesie krótkoterminowo mniejszych zysków. A te gorsze wyniki mogą być dobrym momentem do zakupu XTB.
Oczywiście w długim terminie wydaje mi się, że jest to działanie na plus, bo użytkownik będzie miał większa pulę pieniędzy do stracenia na CFD.

z tego co pamietam to przychod z obrotu akcjami i ETFami byl znikomy; bardziej chodzi o cross selling oczywiscie

GPW to komedia

XTB szoruje wskaznikami po dnie a w tym samym czasie rynek bedzie sie zabijal o allegro sprzedawane po kosmicznej wycenie. bipolarnosc tej pseudo gieldy poraza

to co sie dzieje na kursie to teatr absurdu

Dywidenda 38gr!

Rynek dobrze przyjął wyniki szacunkowe. Sytuacja zaczyna wyglądać ciekawie.

"mowa ciala, asekuranckie wypowiedzi" d'oh! smiechu warte

widze, ze niektorzy juz wiedza co sie stanie w sierpniu i wrzesniu, ave wizjonerzy

analize np anty_teresy przeczytal czy nie ma paru zlotych zeby wykupic abonament?

glorjanek napisał(a):
Jeśli obecna zmienność utrzymała by się dłużej to czeka nas w Q3 kolejne 100mln i pewnie spadek na 8zł :(

taa jest! bedzie wyceniany ponizej gotowki w skarbcu, na gpw nie takie rzeczy czlowiek uswiadczyl ;)

kurs xtb negatywnie skorelowany ze zmiennoscia, dywergencja rodem z gpw ;)

tymczasem CMC na -0.5%, PLUS500 niecale -2%

i jeszcze dla przypomnienia w konteksie dzisiejszego zachowania np DAXa:

"Patrząc na przychody XTB pod kątem klas instrumentów odpowiedzialnych za ich powstanie widać, że prym wiodły CFD oparte na indeksach. Ich udział w strukturze przychodów na instrumentach finansowych w I półroczu 2020 r. sięgnął 48,8% wobec 84,3% rok wcześniej. To konsekwencja m.in. dużego zainteresowania klientów XTB instrumentami CFD opartymi o niemiecki indeks akcji DAX (DE30), amerykańskie indeksy US500, US100 oraz kontrakt na indeks zmienności notowany na amerykańskim rynku zorganizowanym."

Trump chce przelozenia wyborow - rzucam w kontekscie poprzedniej dyskusji o wyborach vs zmiennosc...

akurat Ciebie nie mialem na mysli piszac swoj post ;)!

igen napisał(a):
glorjanek napisał(a):
To, że Ty nie możesz nie oznacza, że wszyscy. A Niedźwiedziowi pewnie chodziło o to, że niezależnie od tego iż kurs spada ktoś w tym czasie może kupować pod longi.

Ani ja ani nikt inny. XTB nie ma w rejestrach krótkiej sprzedaży. A kupowanie na spadającym swingu w 80-90 % kończy się stratą.

longterm napisał(a):
analiza wsteczna zawsze skuteczna

korekta na calym swigu + NC, znalazlbym lepsze niz XTB przyklady balonow.

Tu nie chodzi o analizę tego co było - w obecnym przypadku (igła + rekordowy wolumen i przecena) - daje bardzo wyraźny obraz tego, co nas czeka w najbliższym czasie.

krotkoterminowe wyprzedanie az razi oczy

igen napisał(a):
[quote=niedźwiedź]zajmowanie pozycji może się odbywać zarówno na spadkach jak i na wzrostach

No przepraszam kolegę, ale w wypadku tak "szacownego" papieru możemy grać tylko na wzrosty.
Taka fanaberia GPW i KNF.[/quo

a kolega nie podzieli sie z nami spostrzezeniami z innego forum?

igen napisał(a):
To co napisali - sasky i krewa.

Reasumpcja:

Przedwczoraj pik choinki, na przegrzanych do czerwoności wskaźnikach..
Wczoraj - skala obrotu i skala przeceny (ponad 30%).

Co tu jeszcze można dodać .....

Książkowy przykład spekulacji i baloniarstwa......

analiza wsteczna zawsze skuteczna

korekta na calym swigu + NC, znalazlbym lepsze niz XTB przyklady balonow

lepsze pytanie jest takie - czy Flatex AG moze miec chrapke na XTB...

absmak napisał(a):
Ale cały czas kalkulujecie na podstawie przeszłości - zwłaszcza 1 kwartału, który zrobił robotę. Liczy się przyszłość - bez drugiego ataku COVID, nie ma mowy o 175 mln. w 1Q 2021. Więc i bez dużego przyrostu klientów potencjalne tegoroczne 400-500 milionów będzie nie do utrzymania.

jeszcze sie takie nie urodzil co by wszystkim dogodzil

400-500m LOL

absmak napisał(a):
A napisałeś, że CMC nie jest tak wyceniany, zaś C/Z praktycznie identyczne. Więc i XTB nie będzie wyceniany razy 20.

Nie interesują mnie już przychody z 1 i 2Q, tylko przyszłość, a ta po tym raporcie nie wygląda aż tak różowo, w jakim stopniu ta spółka rosła. Wycena 3,5 mld. jest wg mnie akceptowalna przy 300 mln. zysków rocznie, bez brania pod uwagę takich zdarzeń jak 1Q - teraz wszystko idzie o to, czy są w stanie w spokojnych czasach - drugi kwartał nie był spokojny - wykręcać 75 mln. kwartalnie ?

A niektórzy bujają w obłokach z wycenami 50-100 zł.

Est P/E CMC a Est P/E PLUS500? podaj

market cap - cash = ?

jak spolka rosla - historycznie duze przyrosty klientow - rzeczywiscie nie jest "rozowo"... i to bez wejscia na nowe rynki!

gaming i wig covid jakos nie budza takich kontrowersji co do wyceny ;) sky is the limit

no i podaj ile bylo z MM w Q1 i Q2

spinor1 napisał(a):
Żadne wybory czy inne przewidywane wydarzenie nie będą miały znaczneg o wpływu na zmienność na rynkach. To sa wydarzenia, które już wcześniej są dyskontowane przez rynek, musiałoby zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, aby powtórzyć wynik z I półrocza. Takie coś zdarza się raz na 10 lat. I jeszcze jedno, dlaczego ktoś miały inwestować w XTB skoro plus500 ma znacznie lepsze wyniki, a kapitalizacje niewiele wyższa od XTB?

jeszcze raz - PLUS500 jest wyceniany z dyskontem do peers'ow

absmak napisał(a):
Silne ruchy na dolarze, srebrze - ale klienci teraz na niskomarżowych akcjach. Wyniki pokazały, że jak są słabe ruchy graczy na towarach, to i wynik idzie mocno w dół mimo wzrostu liczby klientów, a drugi kwartał miał choćby genialne wydarzenia na ropie. Nie wiemy też, jaki odsetek z tych nowych klientów w ogóle dopuszcza grę na instrumentach innych niż akcje czy indeksy i tutaj niestety sądzę, że większość z tego nowego napływu to typowi gracze akcyjni, którzy od towarów czy walut będą się trzymać z daleka, bo jak akcje są powszechnie uznawane za ryzykowne i większość ludzi trzyma się z daleka, to co mówić o towarach.

Nadzieja w przyroście klientów, choćby i tylko do akcji (w tym nowe rynki) i tym, że ruch wróci na towary, gdy zacznie się większa zmienność.

kolego, na ile szacujesz przychody z MM w Q1 i Q2?

absmak napisał(a):
No właśnie pokazali, że jak odpada bezprecedensowe wydarzenie, to mimo napływu klientów wynik leci mocno w dół. A na kolejne takie trzeba będzie znając życie i historię poczekać kolejnych 10 lat. I gdzie Wy widzicie tą rzekomo ciągłą zmienność w tym kwartale ?

Znam sporo osób, które zaczęły inwestować przez XTB w ostatnim czasie, ale interesują ich tylko akcje. Oczywiście to nie jest wartość statystyczna.

przyciagniecie klienta "akcyjnego" to jest dlugofalowa strategia nakierowana na potencjalne zaangazowanie go w inne produkty dostepne w ofercie. klient jest juz na platformie, po nitce do klebka...

absmak napisał(a):
CMC też ?

nie

krewa napisał(a):
Historycznie patrząc, w XXI wieku podwyższona zmienność w okresie wyborów była tylko w 2008 roku, ale nie miała nic wspólnego z tym wydarzeniem

ok, tylko Biden tak przychylny rynkom nie jest jak Trump, takze smooth transition to wcale moze nie byc

kolego, Plus500 jest wyceniany z dyskontem w stosunku do peers'ow jako, ze nie zabezpiecza ryzyka

pytanie co sie stanie z to gora gotowki wlasnej, ktora spolka ma na bilansie, po tym kwartale moze byc to kwota zblizona do 1mld PLN

takze spodziewam sie jakis sugestii ze strony zarzadu po podaniu wynikow szacunkowych jak ja zagospodarowac. dywidenda zaliczkowa, przejecie itp itd przy obecnych stopach procentowych to raczej nie na odlozenie na depozyt!

pamietajmy rowniez o wysoce prawdopodobnym wejsciu do mwigu40, decyzja z poczatkiem wrzesnia

technika technika, ale rynek ewidentnie dostrzega co dzialo sie w Q2 u zagranicznej konkurencji, tj. Q1 nie byl one-off'em takze biorac pod uwage zblizajacy sie termin publikacji wynikow szacunkowych i fakt, ze na rynku obecnie jest sporo fast money types to raczej widzialbym przebicie oporu niz cofniecie sie

dodatkowo, obecne wolumeny zapewne zakwalifikuja spolke do mwig40, decyzja juz na poczatku wrzesnia, powinno to wspierac notowania

pandorinium napisał(a):
Hmmm, może dlatego, że gierki można robić cały czas i jak pokazuje historia to dobre spółki potrafią osiągać powtarzalny sukces. Natomiast tutaj jak nowy nabytek na giełdzie potraci oszczędności to już później nie ma czym handlować. Jak klient nie ma kasy to broker nie ma z czego ich oskubać.

mimo twoich zastrzezen xtb caly czas wypracowuje regularnie zyski rzedu 80-120mln PLN p.a., otwierajac sie na nowe rynki i poszerzajac oferte

problem nie jest w XTB ale w samej GPW, na ktorej od lat wystepuje chroniczny brak kapitalu stad wyceny z lokalnego podworka odbiegaja mocno od peers'ow, za wyjatkiem game dev

ciekawe, ze problematyka powtarzalnosci wynikow nie tyczy sie game dev...

wycena pokazuje dramat gpw i chroniczny brak kapitalu. srednioroczny zysk xtb za okres od IPO to ca. 100mln PLN p.a. (pomijam oczywiscie Q1 2020 jak i caly 2020, tak btw est net income z Bloomberga za FY2020 jest szacowany na poziomie 382m PLN); takze market cap na poziomie ca 900m PLN to tylko oddaje bagno w jakim GPW utkwila na lata. dla porownania, IBrokers P/E = 20, est P/E za 2020, to 24. Est P/E za 2020 XTB to 2.5.

Systexan, unit of Polish private equity fund, seeks to sell 19.03m shares in X-Trade Brokers via an accelerated book-building, according to email from PKO bookrunner.
Enterprise Investors that now holds 16.2% stake in XTB via Systexan intends not to hold any shares after sale
PKO Bank, Ipopema Securities act as global coordinators for placement with pricing expected on May 5

krewa napisał(a):
Demaskatorski napisał(a):
Narazie tylko zajawka na bloomie po sesji , zaraz spadnie pewnie espi. :/

O której mniej-więcej usłyszałeś tę zajawkę na Bloombergu?

17:30 podano pierwsze info na BBG

na tych danych oczywiscie, ze sie nie opieralem; musisz poszperac dalej Anxious

lucznik napisał(a):
brak dostepu do info o spółkach zależnych kopexu czy to środkach trwałych czy to w przychodach. Być może w kolejnym raporcie okresowym będzie więcej ale czego się spodziewasz skoro to nawet z PBSZ ledwo ostatnio przędło.

Amadeus/Infoveriti/KRS - wiekszosc informacji jest dostepna, mozna poszperac

“Jakas wiertnia”? Przejrzales wyniki Dalbisu?

prosze o ocene transkacji sprzedazy PBSZ, dziekuje

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 26 maja 2021 18:31:43
Liczba wpisów: 122
[0,03% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]
Punkty respektu: 16

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,363 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło