pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Adrian S

Adrian S

Ostatnie 10 wpisów
Ostatnio zauważyłem promocję i dobre wyeksponowanie produktów firmy w Auchan. Wcześniej widziałem akcje w Biedronce. Może kurs rośnie pod przyszłe wyniki, biorąc pod uwagę coraz większą widoczność w sieciach...

Spółka jest bardzo mała w porównaniu z innymi firmami z branży. W zestawieniu za 2012 r. 23 na liście SM Sudowia z Suwałk miała obroty na poziomie 123 mln PLN. Rynek powoli się konsoliduje, a największe podmioty typu Mlekpol, Mlekovita skupują mleczarnie specjalistyczne.
Milkpol moim zdaniem jest za mały aby konkurować na rynku ogólnym. Więksi gracze mają dużo większe pole manewru przy polityce cen skupu mleka. Łatwiej im dostosować ceny skupu do sytuacji na rynku.
Dobrym rozwiązaniem mogłaby być produkcja specjalistyczna, niszowa. Tylko nie wiem czy na tym etapie takie zmiany są możliwe.
Spółka nie jest zadłużona, moce produkcyjne pozwalają na przerób 50 tys. litrów mleka na dobę, a ich wykorzystanie wynosiło tylko 65%, średnio na dobę skup 32,2 tys. litrów (za raportem rocznym).
Zastanawiam się czy firma może być ciekawa pod względem przejęcia, sprzedaży przez głównych akcjonariuszy. Moce produkcyjne pozwalają na zwiększenie obrotów (mocno upraszczając) do 40 mln PLN rocznie, z tym że spółka już teraz nie skupuje surowca pod maksymalne moce. Może region ten nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości lub spółka płaci niskie ceny w porównaniu z konkurencją.
Spółka ma także nieruchomość w Częstochowie ul. Gronowa, która miała iść na sprzedaż (upoważnienie dla Zarządu od RN w 2012 r.). W księgach nieruchomość warta 358,5 tys. PLN. Powierzchnia 3520 m2. Nie znam rynku nieruchomości w Częstochowie i nie wiem ile ta działka może być warta obecnie.

Cena za 100% to obecnie około 3-4 mln PLN, z tym że Zarząd i osoby powiązane skupowały akcje np. w 2011 r. za ponad 1 zł.

W poprzednich latach w RZiS wykazywali od razu przychód z tego tytułu, więc idąc dalej wyższe zyski, które potem odnosili na kapitały. Teraz po zaleceniach KNF muszą przychody z ubezpieczeń księgować w czasie, tak więc za poprzednie lata muszą skorygować kapitały własne i w pozycji zyski/straty z lat ubiegłych pojawi się te - 300 mln PLN lub inna kwotą jaką wyliczą.

Co ciekawe jest kilka banków, które mają b. duży udział przychodów z ubezpieczeń. Za 2012 r. (tylko takie dane aktualnie znalazłem) najwięcej miały:
PKO BP 415,3 mln PLN, Alior 393,6 mln PLN, Getin Noble 381,1 mln PLN, BRE 179,4 mln PLN, Handlowy 124,7 mln PLN, BZ WBK 108,4 mln PLN, Millennium 73,0 mln PLN, ING 31,6 mln PLN, PEKAO 31,3 mln PLN, reszta poniżej 30 mln PLN. Tzw. wskaźnik I stopnia (relacja wynagrodzeń w tytułu sprzedaży ubezpieczeń do przychodów z tytułu odsetek) wynosił dla:
-Alior - 30,7%,
-Getin Noble - 8,9%,
-Handlowy - 6,0%,
-BRE - 4,0%,
-PKO BP - 3,2%,
-BZ WBK - 2,8%,
-Millennium - 2,3%,
-BNP - 2,3%,
reszta poniżej 2%.

Jak widać Alior dużo sprzedaje tych ubezpieczeń i dużo księgował od razu w przychody. Rykoszetem dostały inne banki - Getin (tu częściowo rozumiem), ale np. początkowy spadek kursu Handlowego był moim zdaniem zbyt duży.
Sprawdzałem raporty półroczne banków, którymi obecnie się interesuję tj. ING i BOŚ i one rozliczają te przychody od 2013 r. tak jak zaleca KNF. Myślę, że Handlowy robi podobnie, bo chyba analitycy przeczytali raport półroczny i po kilku godzinach kurs odbił z 119 na około 124 na końcówce. Na resztę banków to nie ma praktycznie wpływu, nawet jak jeszcze nie rozliczają tego według zaleceń KNF.

Pozdrawiam

Dużo to tu nie ma do analizowania. Wyniki świetne. EPS 0,34 PLN, EV/EBITDA 3,43. Dywidenda pewnie koło 0,30 PLN, czyli przy obecnym kursie ponad 10%. Moim zdaniem spółka powinna spokojnie osiągnąć nawet cenę dwukrotnie wyższą niż dziś w przeciągu maks pół roku.

Cytat:
Niniejsze dane dotyczą skonsolidowanych wyników Grupy Kapitałowej LUG S.A. w ujęciu kwartalnym (sam IV kwartał). Koszty, o które Pan pyta to koszty utrzymania wysokich zasobów produkcyjnych i pełnej gotowości do realizacji zwiększonych zamówień, których spodziewaliśmy podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach. Trend nakreślony w 2010 i 2011 roku pozwalał nam oczekiwać dużych zamówień w grudniu, które ze względu na presję na rynku elektrotechnicznym zawiodły. Szerokie wyjaśnienie tej kwestii znajduje się w komentarzu Zarządu LUG S.A. w raporcie okresowym za 4Q'2012.

O ile znam UoR to strata została wygenerowana na kosztach operacyjnych, więc proszę o wyjaśnienie jak to się ma do kosztów utrzymania wysokich zasobów? Czy może chodzi o odpisy na zapasy lub należności nieściągalne lub jakieś rezerwy?

marc1n napisał(a):
Cytat:
Minusy to niski FF (4,01%).

Tak naprawdę free float wynosi 43%, więc jest ok. Problemem jest bardzo niskie zainteresowanie akcjami tej spółki (mała płynność). No ale pewnie dzięki temu aktualna cena akcji jest atrakcyjna.

Masz rację z tym FF. Co do przejęcia to się delikatnie zapędziłem, ale spółka mając taką gotówkę śmiało sama mogłaby podjąć próbę przejęcia podobnych spółek, choćby z regionu. Moim zdaniem są ciekawą opcją dla spółek szukających doświadczenia w energetyce i pracach dla Elektrociepłowni, bo w tej branży jest wiele do zrobienia. Na dzień dzisiejszy widać coraz większe obroty (choć kilka tysięcy szału nie robi), co może sugerować zakupy pod przyszłą dywidendę.

Spółka ma duże doświadczenie i na koncie realizacje dla największych spółek w branży.
Wyniki w tym roku lepsze niż w poprzednich (mówię o kwartalnych). W kasie ponad 5 mln PLN przy wartości rynkowej koło 10 mln PLN. Moim zdaniem spółka ze względu na portfolio może być ciekawym tematem do przejęcia przez szukających doświadczenia w energetyce spółek. Tym bardziej, że cena na dzień dzisiejszy jest atrakcyjna. Minusy to niski FF (4,01%). Przejąć też może być trudno bo spółka jest w rękach starych znajomych, ale może ktoś będzie chciał wyjść z inwestycji.

Zapraszam do dyskusji o moim zdaniem jednej z lepszych spółek na NC.

Szczepan,

na stronie głównej SW jest m.in. taka informacja:

"Dla mnie dodatkowo w takim wypadku wielkim znakiem zapytania jest wartość firmy powstała w momencie przejęcia Tiltra Group i AB Kauno Tiltai. W momencie upadłości likwidacyjnej Silentio odpada nam znaczna cześć przejętych aktywów – cała grupa Poldim i PEUIM wraz ze spółkami zależnymi. Z mojego punktu widzenia pomimo zapewnień, iż test na utratę wartości nie dał przesłanek do dokonania odpisu, drugi kwartał może przynieść negatywne niespodzianki w tym obszarze. – ocenia Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl."

Według mojej wiedzy, zaczerpniętej ze sprowozdania kwartalnego to akcje PEUIM posiada tylko i wyłącznie AB Kauno Tiltai - odnoga litewska Trakcji. Odnoga polska to Tiltra Group i tam mamy Silentio i całą grupę Poldim. W przypadku upadłości Poldimu i Silentio nie odpada nam PEUIM tak jak napisaliście. PEUIM jak wynika z wcześniejszych sprawozdań dało gwarancje za Silentio na kwotę około 10,5 mln PLN tytułem spłaty zadłużenia. Dla całej grupy (moim zdanie z Brux, PT Kruszywa oraz Dalba z przychodami około 200 mln PLN) znaczenie ma tylko w/w gwarancja spłaty, a więc minus 10,5 mln PLN. Cała odnoga litweska jest nie zagrożona, a jak wiemy AB Kauno Tiltai ma ogromne kontrakty, które dopiero zaczyna realizować. Z moich obserwacji wynika, że marżowość na Litwie jest wyższa i można spodziewać się około 4%-5% marży netto z kontraktów.

Pozdrawiam

Dziś kupiona TRAKCJA po 1,08 PLN 3000 sztuk

Koszt zakupu 3 252,31 PLN

Portfel na 18.05.2012 r.

APS 500 sztuk po 2,00 PLN (obecnie 1,80 PLN)
WIDOK ENERGIA 700 sztuk po 1,15 PLN (obecnie 1,00 PLN)
TRAKCJA 2000 sztuk po 1,20 PLN (obecnie 1,08 PLN)
TRAKCJA 3000 sztuk po 1,08 PLN (obecnie 1,08 PLN)
GOTÓWKA 2 860,20 PLN

Z obserwowanych wylatuje POLIMEXMS, PGB, HYDROBUDOWA, MEW (NC)

Do obserwowanych dołączyło dziś GRAJEWO

Obserwowane: UNIBEP, RELPOL, APS (NC), ONICO (NC), KREC, WIDOK ENERGIA (NC), MISPOL, GRAJEWO.

TRAKCJA - moim zdaniem najbardziej obecnie prawdopodobne przejęcie przez inny podmiot.
WIDOK ENERGIA - po ostatnich informacjach chętnie dokupię kilkaset akcji, ale z taką płynnością będzie ciężko.
APS - po cenie 1,6-1,8 również chętnie dokupię kilkaset sztuk.
GRAJEWO - cena coraz bardziej atrakcyjna.

Pozdrawiam

Na GRAJEWIE silne wsparcie w okolicach 13,00 PLN. Silne wybicie (kilkaset tysięcy PLN obrotu) powyżej 14,00 PLN będzie dla mnie sygnałem zakupu. Dziś w parkiecie jest artykuł o prognozach najbliższych wezwań, gdzie jest mowa m.in. o Grajewie i branży budowlanej. Moim zdaniem ewentualne wezwanie nie będzie niżej niż po 20 z przodu. Jeżeli nie będzie wezwania, to drugim wariantem jest sprzedaż aktywów w Rosji co znacznie obniży zadłużenie, a wtedy wycena 20 z przodu jest bardzo prawdopodobna, biorąc pod uwagę poprawę wyników w IV kwartale 2011 r. Bardzo cieszy również cisza w mediach o spółce. Coś "wisi w powietrzu". Może być drugi BGŻ? Think

Do obserwowanych dołączył dziś MISPOL.

Obserwowane: UNIBEP, RELPOL, POLIMEXMS, APS (NC), PGB, HYDROBUDOWA, ONICO (NC), KREC, WIDOK ENERGIA (NC), MISPOL.

W portfelu TRAKCJA (1,20 PLN), WIDOK ENERGIA (1,15 PLN), APS (2,00 PLN). Wszystko na długi termin, więc bez emocji jeżeli chodzi o aktualne wyceny. Krótki komentarz do wiadomości dla TRAKCJI z 24.04.2012 r.:
http://www.trakcja.com/raporty/289

Cytat:
Odstąpienie od przedmiotowej Umowy spowoduje obciążenie Poldim S.A. przez Spółkę karą umowną w wysokości 10 % wartości brutto Umowy w związku z odstąpieniem od Umowy z winy Poldim S.A. Odstąpienie od przedmiotowej Umowy nie wpłynie w sposób istotny na wyniki finansowe Spółki i innych jednostek powiązanych Spółki.

Moim zdaniem jest to sposób na wyciągnięcie kasy z POLDIM S.A., tak żeby wyjść na zero. TRAKCJA ma, choć lepszym określeniem jest chyba miała zobowiązania wobec POLDIM S.A. z tytułu tej umowy. Powyższa zagrywka spowodowała, że TT skompensuje sobie w/w należności od POLDIM S.A. z tytułu kar z zobowiązaniami i pewnie wyjdzie na zero. Zasięgałem opinii syndyka (w kontekście ogłoszenia upadłości POLDIM S.A.) i taka zagrywka to najlepszy sposób na wyciągnięcie kasy z POLDIM S.A. hello1 Technicznie wygląda to też coraz lepiej.

MISPOL obserwowany gdyż Litwini to mocna grupa międzynarodowa powiązana m.in. z Maxima Grupe (poczytajcie co znaczy ta marka na rynkach bałtyckich), która zaczyna mocno wchodzić do Polski (Aldik, hipermarket na granicy z Polską). Moim zdaniem czyszczą sytuację spółki a pierwsze efekty powinny być widoczne od I półrocza 2012 r. W 2011 r. obroty handlu detalicznego „Maxima grupė” wzrosły o 6,5 % i wyniosły 7,767 mld LTL.

UNIBEP pomimo dobrej na tle branży kondycji nadal spada. Moim zdaniem nawet w okolice 4,00 PLN, co będzie dobrym momentem na zakup.

Pozdrawiam

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 13 października 2014 08:58:06
Liczba wpisów: 28
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,461 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +132,30% +26 459,17 zł 46 459,17 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d