pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kaland

Kaland

Ostatnie 10 wpisów
serwisy.gazetaprawna.pl/transp...

Cytat:
Izba Gospodarcza Transportu Lądowego razem z inną branżową organizacją – Railway Business Forum wysłała w ostatnich dniach dwa listy do szefa PKP PLK Ireneusza Merchela i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Branża skarży się w nich, że wbrew planowi ogłoszonemu w listopadzie przez PKP PLK postępowań jest jak na lekarstwo.
Przez pierwsze dwa miesiące 2021 r. spółka PKP PLK nie ogłosiła żadnego dużego przetargu na roboty na torach. W ostatnim kwartale 2020 r. wystartowało pięć postępowań zamiast obiecanych 12. W tym jedno duże – na wartą ok. 700 mln zł przebudowę stacji Ełk.
Branża twierdzi, że realna jest powtórka problemów z 2016 r. – Wtedy firmy ostro walczyły w nielicznych przetargach, by zdobyć cokolwiek, po kosztach lub nawet poniżej kosztów. Kiedy w końcu kolejarze rzucili na rynek przetargi o dużej wartości, to ceny – zwłaszcza materiałów – poszybowały w kosmos i w efekcie kontrakty stały się nieopłacalne.

Wiceprezes PKP PLK Arnold Bresch twierdzi, że nie powtórzą się kłopoty z początków obecnej perspektywy. – Kończą się przygotowania do przetargów z nowej puli, objętej nową perspektywą finansowania. W drugim półroczu 2021 r. PLK będzie gotowa, by ogłosić postępowania za ponad 10 mld zł. Przewidziano prace m.in. na linii nr 131 Śląsk – porty Trójmiasta czy linii 202 z Gdańska w stronę Słupska i Koszalina – mówi Bresch.

Półtora roku temu backlog był ponad 4 mld. Niedawno firma mówiła że chcą zwiększyć o 1-1,5 mld. więc podejrzewam, że jakieś ciśnienie jednak jest. Zwłaszcza w świetle dużego cięcia kontraktu z Ostrołęką.
Ostatnie 2 kontrakty ok. 30% poniżej budżetu. W ostatnim kontrakcie pozostali oferenci koszty oszacowali ponad 20% wyższe niż Torpol. Nie wygląda to na przeszacowanie budżetu.

Taaa, firma dopiero co wspomniała, że zakończyli "trudne" umowy z lat 2016-2017, a tu znów zaczynają desperacko łapać kontrakty o 30% poniżej budżetu. Waloryzacja wszystkiego nie załatwi przy tak rosnących cenach stali i ropy... #somethingsneverchange.
Dziwnie wygląda dzisiejsza świeca. Jakby ktoś wykorzystał dobre wyniki, żeby zasypać rynek.

rubik napisał(a):

W 2021 UE uruchomi potężne pakiety stymulacyjne - pojawią się większe środki na zmniejszenie emisji CO2 poprzez wymianę oświetlenia infrastrukturalnego. LUG coraz częściej składa najlepsze oferty w przetargach na wymianę oświetlenia a w ślad za tym idą podpisywane umowy (kto chce wyszpera w bazie TED). Zatem bieżący rok zapowiada się bardzo obiecująco.
Moim zdaniem 2021 roku będzie bardzo duże zapotrzebowanie miast/firm/kolei na oprawy infrastrukturalne i rozwiązania smart city.

Z drugiej strony trzeba zauważyć, że budżety samorządowe przeżywają gorsze czasy:

regiony.rp.pl/finanse/32071-fi...

"Mimo zapewnień rządu, że samorządy dostają wystarczająco dużo pieniędzy, plany na przyszły rok okazują się mocno rozczarowujące. (...)
Rzeczywiście, ostatnie zmiany legislacyjne rządu, po kilku latach względnego spokoju, bardzo mocno uderzają w samorząd. To m.in. reforma podatkowa z 2019 r. – w tym obniżenie stawki z 18 do 17 proc., podwojenie kosztów uzyskania przychodów i tzw. zerowy PIT dla młodych – która przyniosła 6 mld zł strat. Najnowszy pomysł (ma wejść z początkiem 2021 r.), czyli większa liczba firm na ryczałcie PIT, to ubytek w lokalnych budżetach na 1,4 mld zł."

micmak napisał(a):
Panie... Nigdzie nie pisałem o sprzedaży. W artykule też nie ma nic o sprzedaży, jest tam masa twardych danych, które pokazuje to co dzieje się w branży OZE. Więc skąd Twoje wywody?.

To po co ten wtręt że Grodno ma umowę z Energa? Możesz innych wprowadzać w błąd, że istnieje związek ze sprzedażą.

micmak napisał(a):
Grodno ma umowę z Energa, dobry prognostyk dla spółki.

Duży wzrost liczby mikroinstalacji w sieci Energi na koniec 2020 r. W ubiegłym roku w sieci Energi Operator przybyło ponad 60 tys. mikroinstalacji. W tym wyłącznie w ostatnim kwartale ubiegłego roku przyłączono 1/3 z tej liczby.

www.gramwzielone.pl/energia-sl...

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale ten komunikat nie ma nic wspólnego ze sprzedażą instalacji PV przez Energę Obrót czy Grodno.

KGL.
Tylko uwaga na nowy podatek unijny:

www.bankier.pl/wiadomosc/UE-za...

"Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r., przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem i zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2021 r. podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za kg tego materiału, który nie został poddany recyklingowi."

Z tego co wiem sama firma nie wie jeszcze do końca jak to wpłynie na jej biznes.

www.plastech.pl/wiadomosci/Sta...

"Mając na uwadze potencjalne (wskazane wyżej) wyłączenia z obowiązku odprowadzania podatku (produkcja opakowań zdolnych do recyklingu, a także produkcja w oparciu o surowce pochodzące z recyklingu) – istnieją przesłanki, że Korporacja KGL S.A. może jedynie w ograniczonym zakresie odczuć obciążenia wynikające z nałożenia wspomnianego podatku."

MrBlue2 napisał(a):
Serio 50% ludzi oczekiwało wyników powyżej 200 czy 250 mln ?Think.

Zdecydowana większość ludzi głosujących w takich ankietach ma akcje spólki i nigdy nie podają faktycznych oczekiwań tylko górny pułap, po to by nakręcić kurs. Gdyby w tej chwili zrobić wśród tych samych ludzi podobną ankietę co do oczekiwań pod 3Q to wygrałby przedział powyżej 117 mln. Zasada podobna jak polityce - jak się gdzieś podłączysz to w wypowiedziach publicznych przestajesz być obiektywny.

tratata napisał(a):
Sprzedałem dzisiaj część Mennicy Skarbowej i kupiłem XTB. Zysk na MNS ponad 500%

Jeszcze raz gratulacje! Ciekawy nowy wybór, bo ja akurat siedzę na XTB od 6 zł i zaczynam myśleć o realizacji zysków. Widać jeszcze na to nie pora Think
Ale o czym to ja miałem... aha już wiem, co z kopalniami srebra/złota? Za mocno już kurs odjechał?

Dzięki za wskazówki! W przyszłym tygodniu będę miał więcej wolnego to wrzucę jakie informacje mi się udało znaleźć. Może komuś się przyda.

BTW gratulacje za MNS, wygląda że nadeszły dobre dni dla tej spólki. Ciekawe właśnie na jak długo :)

Przy okazji, odnośnie złota/srebra, jakbyś miał chwilę wolną to byłbym wdzięczny za wskazówki czym się kierujesz wybierając konkretną kopalnię (i dlaczego kopalnie a nie np. ETF). Sam mam w tej chwili akcje Hecla i Coeur, ale dopiero zaczynam inwestować w spółki wydobywcze. Szukam jakichś ciekawych stron/serwisów gdzie można znaleźć oceny tych spółek. Niestety większość tego co znalazłem jest płatne w dolarach i trochę mija się z celem wykupowanie tam abonamentu.

Tak z ciekawości - zamierzasz jeszcze w tym roku inwestować w akcje kopalń złota/srebra, czy nie widzisz potencjału?

VeRtO napisał(a):

Ten nowy narybek może nakręci trochę prowizji dla XTB jako DM, natomiast same akcje nie zrobią żadnego wielkiego wyniku. Cenniejsi są gracze na CFD, w tym tacy którzy powrócili po latach widząc co się dzieje. Nie znaczy to oczywiście że ktoś z nowego narybku szybko nie pójdzie w trading na CFD, ale raczej niewielki ich procent :)

Właśnie pytanie czy naprawdę niewielki. Stosując analogię z kasynem, po krachu nowi którzy weszli zobaczyć jak to wygląda, zagrali na razie na "jednorękim bandycie" i wygrali. Na razie są zadowoleni i spodobało im się. A to może zachęcić do gry na innych zabawkach.

Przyglądam się z boku tej dyskusji o nowym narybku, to może wtrącę 2 słowa z perspektywy nowego.
Patrząc po swoich znajomych to na giełdę napłynęło sporo kapitału od ludzi ok. 35-45 roku życia. To pokolenie wychowane w dużej mierze na internecie i w sieci poruszające się często lepiej niż niejeden długoletni inwestor. To powoduje, że są oni w stanie bardzo szybko znaleźć w sieci informacje odnośnie inwestowania, dość szybko sobie tę wiedzę przyswajają i potrafią wyciągać wnioski. IMO to już w dużej mierze nie jest ta "ulica" co kiedyś. Poza tym oni w większości inwestują w akcje, za kontrakty mało kto się na razie łapie.
Druga rzecz, to jeśli ktoś wszedł na giełdę po krachu wirusowym, to w ogromnej większości jest na plusie (i to sporym, chyba że się łapał za kontrakty na ropę) bo właściwie wszystko rośnie i trzeba było się mocno postarać, żeby stracić. Patrząc na to jak w tej chwili można wyjść na oszczędzaniu na lokatach/obligacjach, myślę, że ci nowi zostaną na giełdzie na dłużej. A przynajmniej do kolejnej poważnej obsuwy :-)

Też mam w portfelu m.in. Livechat i XTB. Na to drugie zwróciłem uwagę właśnie po Twoim wpisie marcowym. Co prawda czytałem go już w kwietniu, ale akcje wciąż nie były w okolicach 5 zł, a w prasie pokazały się zajawki o lawinowo rosnących liczbach nowych rachunków maklerskich.
Sam dopiero wróciłem do inwestowania, bo pierwsza moja przygoda z giełdą to lata 2012/2013, ale jak przystało na młodego nowicjusza, zakończona stratą. Wróciłem teraz zachęcony przeceną akcji i na razie jestem więcej niż zadowolony. Zobaczymy jak będzie dalej.

PS: Kolejny bardzo przydatny wpis na blogu, bo też się ostatnio zastanawiałem na zależnościami w poszczególnych branżach i długoterminową inwestycją w banki.

Dla mnie to doskonała kopalnia podstawowej wiedzy o giełdzie opisana w prosty sposób. Zaoszczędziłem sporo czasu na odkrywaniu oczywistych spraw, zawłaszcza, że też inwestuje poprzez IKZE, także wielkie dzięki!
Co do nowych tematów to trudno mi coś podpowiedzieć. Na pewno wszelkie porady jak się zabrać do analizy fundamentalnej spółki byłyby cenne. Np. gdzie szukać wartościowych informacji, kogo warto słuchać, a kogo można sobie darować (np. czy warto w ogóle słuchać wywiadów z prezesami spółek).
Zdrowia życzę!

h3rlitz napisał(a):
Bo Rada tak powiedziała wprost?

W 2019 r. mówili, że potrzebna będzie podwyżka...

"W reakcji na impuls inflacyjny związany z zapowiedzianym przez rząd pakietem socjalnym, a także na rozwój sytuacji na rynku pracy, może okazać się potrzebna podwyżka stóp procentowych o 25 pb w III lub raczej w IV kwartale tego roku, poinformował ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar"

h3rlitz napisał(a):
No i nikt nie oczekuje inflacji w tym momencie, wszystkie szacunki mówią już o deflacji w tym/przyszłym roku.

Tu też zdania są podzielone.

spotdata.pl/blog/2020/03/31/cz...

"Ale przy długiej i głębokiej recesji to się może zmienić. Potencjał produkcji dóbr i usług znacząco spadnie – część firm zamknie działalność, część zwolni dużą część załogi, część straci płynność kontaktów handlowe z partnerami. Jeżeli w tym samym czasie rząd będzie dążył do podtrzymania nominalnych dochodów ludności, to inflacja może w końcu wyraźnie wzrosnąć."

Gwoli ścisłości - nie spieram się, że stopy% wzrosną, ale też nie postawiłbym dużych pieniędzy na to, że zostaną na niskim poziomie przez następne 2 lata

h3rlitz napisał(a):
niskie stopy min. do 2022

Dlaczego zakładasz niskie stopy aż do 2022?
Jest spora szansa na wzrost inflacji jak tylko ropa "wróci do normy", a susza przełoży się na ceny żywności. Przy wysokiej inflacji będą mieli problem z utrzymaniem tych poziomów.

Warto sobie jednak porównać wykres GPW i WIG20. Zachowują się bardzo podobnie.

Dzień dywidendy jest na 30.04. Czyli jeśli dobrze liczę to do jutra można jeszcze pod nią kupować.

mackopl napisał(a):
Ktoś wie które biuro maklerskie oferuje możliwość kupna Exxon Mobil?

Na pewno przez emaklera (mBank) można kupić Exxona (USA-NYSE).

Hej
Czy bloga może gdzieś przeniosłeś? Mam nadzieję że nie znika "na zawsze"?
pozdrawiam

Się dzieje na ropie dzisiaj. Aż szkoda, że nie wszedłem z lewarowaniem...

Dziś już mocne odbicie. Trzeba było wczoraj kupować...

A co myślicie o kupnie ETF'a na ropę poprzez IKZE?
Konkretnie: WISDOMTREE WTI CRUDE OIL
stooq.pl/q/?s=crud.uk&c=10...

W ciągu najbliższych 20 lat ropa w końcu musi odbić, rajt?

www.bloomberg.com/apps/news?pi...

2012/2011

Przychody operacyjne 2,5 / 4,2
Zysk/strata z działalności operacyjnej (168,6) / (402,2)
Zysk/strata netto (169,5) / (401,6)
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej (9,2) / 0,1
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej 9,0 / (0,5)
Przepływy pieniężne netto, razem (0,2) / (0,5)
Zobowiązania długoterminowe 7,4 / -
Zobowiązania krótkoterminowe 5,5 / 0,6

Z jednej strony masz rację, z drugiej oznacza to spore podwyżki wycieczek, a to odbije się czkawką na całej branży.
"Touroperatorzy rozmiarami proponowanych podwyżek są przerażeni. – Nie wyobrażam sobie, aby wzrosty stawek sięgnęły 300–350 proc. W przypadku dużych firm byłyby to już kwoty sięgające absurdu – uważa Radomir Świderski z Rainbow Tours."

Firma wygląda coraz lepiej, kurs od połowy zeszłego roku mozolnie odrabia straty, a dziś nawet spory skok i przebicie granicy 4,3 - 4,4zł. Szkoda tylko, że na małym wolumenie. Ciekaw jestem czy są tu dawni fani tego touroperatora, którzy mogliby coś napisać o fundamentach (np. o rządowym pomyśle podwyżki funduszów gwarancyjnych dla biur podróży)

Słyszałem dziś analityka, który tłumaczył to koniecznością zmniejszenia marż przez banki. W praktyce może być dokładnie odwrotnie.
Za to najprawdopodobniej nastąpi odpływ kapitału z lokat.

Dzisiejszy skok to reakcja na przejęcie rumuńskiej spółki? Ktoś obeznany podpowie?
Info było przecież dwa dni temu:
www.debiutync.pl/homepage/newc...

O! Dobra statystyka dla początkujących takich jak ja. Czyli w większości przypadków lepiej rzucić kostką :-). Ciekawe czy wyglądałoby to lepiej z podziałem na branże. Być może niektóre DM-y specjalizują się w poszczególnych branżach.

Ciekawe jest samo uzasadnienie.
Im mniej akcji ma MSP tym gorzej dla Banku. Nie nadążam za tym rozumowaniem Eh?

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 12 kwietnia 2021 21:39:35
Liczba wpisów: 40
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 7

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,749 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,29% +32 058,65 zł 52 058,65 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d