pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

rubik

rubik

Ostatnie 10 wpisów

Trudno powiedzieć jak będą się kształtować wyniki LUG w przyszłości - wynik za Q1 to dla mnie ogromne (negatywne) zaskoczenie. Nie wiem czy spółka wykorzysta nadchodzące ożywienie czy też znów pojawi się "obiektywna przyczyna" niewykorzystanej szansy.

Wstępne wyniki: niższe przychody, dramatyczny spadek marży:
Cytat:
W pierwszym okresie rozliczeniowym roku, przychody ze sprzedaży wyniosły 37,53 mln zł i były niższe o 17,3 procent względem analogicznego okresu ubiegłego roku, który był rekordowy pod względem wypracowanych przychodów. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 10,51 mln zł względem 18,28 mln zł (-42,5% r/r) w analogicznym okresie 2020 r. Na pogorszenie wyników finansowych wpływ miały m.in. niezależne od Emitenta długookresowe opóźnienia w dostawach komponentów i wzrost cen tychże komponentów, który dotyczył m.in. aluminium, przewodów miedzianych, blachy stalowej oraz komponentów elektronicznych oraz wzrosty cen transportu.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Kapitałowej LUG S.A. w I kwartale wyniósł 769,6 tys. zł względem 1 911,73 tys. zł w ub.r., natomiast marża netto uległa obniżeniu o 2,2 pp. w stosunku do wyniku z I kw. 2020 roku i osiągnęła poziom 2,1%. Emitent wypracował zysk operacyjny na poziomie 570,7 tys. zł względem 1 104,8 tys. zł przed rokiem. Struktura zysku operacyjnego znalazła odzwierciedlenie w poziomie marży operacyjnej, która w omawianym okresie wyniosła 1,5 procent i była o 0,9 pp. niższa niż w I kwartale 2020 roku. Wynik EBITDA wyniósł 3,15 mln zł, co jest poziomem o 7,6% niższym niż przed rokiem. Marża EBITDA wyniosła w I kw. br. 8,4% i była o 0,9 pp. wyższa rok do roku w efekcie rozliczenia amortyzacji na poziomie 2,57 mln zł względem 2,3 mln zł przed rokiem.

strefainwestorow.pl/wiadomosci...

Kapitalizacja LUG'a odzwierciedla brak powtarzalności wyników - jakie będą kolejne kwartały nie sposób przewidzieć.


Kapitalizacja każdej spółki jest powiązana z szacunkiem wartości jej przyszłych zysków - tylko tyle i aż tyle.

W przypadku CDR po wynikach za Q1 będzie już można szacować wyniki za kolejne kwartały - wtedy będzie wiadomo czy spółka jest droga czy tania.

PS. warto zwrócić uwagę na "sentyment rynku" - dopóki ktoś z gamdevu nie odniesie spektakularnego sukcesu moda na tę branżę nie wróci - na rynku właśnie się rozpoczął "szał na stalówkę"


Zapewne trudno jest przełamać "syndrom sztokholmski". Jednak, czy nie lepiej jest zastosować podstawową zasadę inwestycyjną: "tnij straty zanim urosną"?

Na rynku jest wiele spółek, mających zdecydowanie lepsze perspektywy wzrostu swojej wartości niż obecnie CDR.


Jeszcze nie można być pewnym, że wszystkie parlamenty krajowe zatwierdzą zwiększenie środków własnych budżetu UE. Możemy jednak zapoznać się z naszym Krajowy Plan Odbudowy i zobaczyć czy są tam działania wpisujące się w produkcję LUG.
www.gov.pl/web/planodbudowy/cz...

Wsparcie obszarów:
Energia i zmniejszenie energochłonności

Obszary wymienione w KPO:
Cytat:

1. Odbudowa możliwości inwestycyjnych miast ukierunkowana na zieloną transformację
- wdrażania energooszczędnych technologii oświetlenia dróg i przestrzeni publicznych;

2. Wsparcie dla zwiększenia efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej

3. „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”
Inwestycje infrastrukturalne w podmiotach leczniczych będą ukierunkowane na unowocześnienie ich funkcjonowania, w tym m.in. poprzez zakup nowoczesnej, energooszczędnej aparatury medycznej, wymianę oświetlenia na energooszczędne, termomodernizację pomieszczeń)

4. Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół
Głęboka kompleksowa termomodernizacja obejmować może ocieplenie obiektu oraz wymianę wyposażenia obiektów na energooszczędne, w tym w zakresie związanym z wymianą okien, drzwi zewnętrznych, modernizacją wewnętrznej instalacji ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz części wspólnych oświetlenia na energooszczędne, przebudową systemów grzewczych.


W pozostałych krajach zapewne będzie podobnie - można zatem oczekiwać istotnych wzrostów sprzedaży od IV kwartału (zakładam, że plan zostanie przyjęty w całej UE). Warto pamiętać, że we wrześniu LUG kończy rozbudowę mocy produkcyjnych o 30% (rozbudowa zakładu w Nowym Kisielinie).

W najbliższych dniach dowiemy się jakie wyniki wypracowała spółka w Q1.


czyli o miliard zysku netto w 2021 można być spokojnym? Już 31 maja zweryfikuje realność takiego scenariusza.

Po powrocie do PS store nastąpi efekt "długo naprawianej niedoróbki" i o kolejny milion sprzedanych kopii można być spokojnym.


micmak napisał(a):
Zyski spadną, ale ciągle będą zyski. Obecna wycena C/Z to nieco ponad 2...
W 2021 roku niech zarobią 600-750mln
W 2022 niech zarobią skromne 300-350mln
Jaki powinien być wskaźnik c/z...? Czy i na jaką dywidendę można liczyć? Jaka będzie stopa dywidendy przy nominale np 10zl/akcja ?


o ile można prognozować zyski w 2021 o tyle prognoza zysków w 2022 to już czysta spekulacja. Jaki będzie wynik w 2023 i dalej - ktoś potrafi podać?

Wycena wartości godziwej Marcatora jest bardzo trudna - w zależności od tego jakie założenia dotyczące przyszłych okresów analityk funduszu przyjmie do wewnętrznej wyceny - taka rekomendacja dla zarządzających mu wyjdzie.Czyli jednak zarząd Marcatora jest sprawny - my będziemy produkować rękawice industrialne zanim inni producenci w tym samym kierunku przekonwertują swoje nadwyżki mocy produkcyjnych thumbrightObecna kapitalizacja CDR do 17 mld PLN - w jaki sposób spółka chce ją obronić kwartalnymi wynikami - nie wiem. Czy spółka ma realne możliwości osiągnięcia zysku netto powyżej 1 mld PLN w tym i kolejnych latach?

Porażka wizerunkowa Cyberpunka zapewne sprawia, że kolejny flagowiec będzie zrealizowany później niż pierwotnie zakładano - muszą wyeliminować wszystkie błędy a to będzie wymagać czasu na testowanie.
I wcale nie jest pewne, że nawet dopracowana gra będzie wielkim hitem sprzedażowym.


Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że zyski kwartalne Mercatora będą spadały (w kolejnym kwartale względem poprzedniego). Pytanie zasadnicze, na jakim poziomie ów zyski się ustabilizują tzn. będzie można je przyjąć za powtarzalne.

Zgadam, się z Kolegą @Joker obecnie prognozowanie tych zysków (powtarzalnych) jest czystą spekulacją.

Kurs będzie reagował na dane o czasie realizacji zamówień i raporty firm analitycznych dotyczące prognoz światowego rynku rękawic medycznych.


Mają umowy na rok do przodu (na max. pierwszy kwartał 2022). To nie jest żadna technika rakietowa - odbiorcy też potrafią przewidzieć co się stanie z cenami wraz z wygaszaniem pandemii.

Przejmowany podmiot powinien być z poza branży (dywersyfikacja przychodów) lub powinni zaczekać rok aż będzie wiadomo jak wygląda rynek po pandemii i ile można zapłacić.


Jak się kształtuje przyrost liczby komentarzy po miesiącach 2021? Czy wydanie patcha nie powoduje powtórnego komentarza od osoby która kupiła grę wcześniej?

Czy ktoś dysponuje historycznym wskaźnikiem C/Z do CDR - jeśli dobrze pamiętam po kluczowej premierze wskaźnik ten spadał w okolice 7.

napisałem:
Cytat:
Jeśli Mercator dobrze nie wykorzysta nadwyżek finansowych może się okazać, już pod koniec 2022 zysk kwartalny będzie minimalny lub pojawi się strata.


precyzując, chodziło mi o 4 kwartał 2022. Teraz wydaje się to wielu absurdalne ale lepiej bacznie się przyglądać co się dzieje z cenami i marżami w kolejnych miesiącach/kwartałach. Odległość w czasie 5 kwartałach przy przemijającym zdarzeniu "zaburzającym" (pandemii) to bardzo długi okres czasu.

Dzerzi napisał(a):
Ciekawe jest, że taki Biomed, który jeszcze nie wykazał, praktycznie żadnego zysku w dalszym ciągu utrzymuje się na kosmicznym P/E 160. Pytanie czy kiedykolwiek jakiś konkretny zysk wykaże.


marzenia to najlepsze paliwo do wzrostów - kiedy jednak przychodzi "sprawdzam" bywa bardzo boleśnie.

W przypadku Mercatora w scenariuszu negatywnym można założyć zysk netto za 2023-2028 na poziomie 20kk rocznie. @antyteresa - jaka wtedy wyjdzie wycena w metodzie DFC - możesz wrzucić takie wartości do swojego excela?


Pytam o prognozy wyników za Q1 bo ich nie znam.

Kilka pytań w ramach ćwiczeń krytycznego myślenia:
Czy wyniki mogą zaskoczyć pozytywnie?
Czy przed wynikami za Q1 należy oczekiwać wzrostu kursu czy odwrotnie?
Czy w przypadku bieżącego kursu CDR ewentualna premia (wzrost kursu) w stosunku do ryzyka straty jest sensowna?

Dzerzi napisał(a):
Kolejne -6%. Czy, któryś z szanownych forumowiczów pąmieta analogiczną sytuację na GPW ? d'oh!


Analogiczna sytuacja jest obecnie na CDR - rynek dokonuje korekty wyników finansowych w przyszłość a w ślad za tym podążają decyzje o kupnie/sprzedaży akcji.


Jakie są prognozy analityków na Q1 CDR?

Jednak strata własnych pieniędzy edukuje - nie każda flagowa gra wypuszczana przez dewelopera musi być kasowym hitem. Odpał przed premierą to już nie reguła ;)

Zamiast doszukiwać się teorii spiskowych warto się zastanowić co się stanie z popytem na rękawice gdy pandemia przeminie oraz co się stanie z cenami gdy na rynku pozostanie trwała nadwyżka mocy produkcyjnych.

Bogate kraj właśnie wygaszają pandemię a biednych nie stać na kupno rękawic po obecnych cenach - pojawi się mocna presja cenowa.

Dla wyceny liczy się zysk powtarzalny w przyszłość! Jeśli Mercator dobrze nie wykorzysta nadwyżek finansowych może się okazać, że już pod koniec 2022 zysk kwartalny będzie minimalny lub pojawi się strata.

W wycenie DFC należy założyć wyniki finansowe na 10 lat do przodu.

Krytyczne myślenie w inwestowaniu daje lepsze wyniki niż snucie teorii spiskowych thumbright


Wartość sprzedaży w Q1 pokaże jak bardzo jest źle:
Cytat:
"Zapraszam na naszą konferencję po wynikach I kw., czyli za około miesiąc. Będziemy wtedy w stanie podać więcej szczegółów, prawdopodobnie nie dokładne dane. Generalnie, powiedziałbym, że sentyment wobec gry i fakt, że zostaliśmy odcięci od dużej części rynku - co prawdopodobnie ma pośredni wpływ na graczy z innych platform - na pewno wpłynęły na sprzedaż" - powiedział Nielubowicz podczas konferencji.

www.infostrefa.com/infostrefa/...

dopiero po wynikach za Q1 będzie można w miarę realnie szacować wartość CD Projekt.

Pandemia przyniosła (i przynosi) nadzwyczajne zyski producentom rękawic. Zgodnie z podstawowym prawem ekonomii z każdym kolejnym kwartałem będą oddawane nowe moce produkcyjne (potrzeba ok. roku na zwiększenie produkcji lecz decyzje zapadały w różnych momentach). Popyt wraz z kolejnymi kwartałami szczepień będzie malał, produkcja rosła - co się stanie z ceną?

Jaki będzie kwartalny zysk netto po pandemii ze zwiększoną konkurencją ze strony innych dostawców? Rynek wycenia powtarzalny zysk w przyszłości.

W co zainwestuje Mercator swoje nadwyżki finansowe by budować zyski w przyszłości? Kolejny zakład produkcji rękawic - by jeszcze bardziej zwiększyć strukturalną nadwyżkę produkcji?

Na forum można dokonać ciekawej obserwacji:

jest grupa "odpornych na wiedzę i argumenty" i grupa "edukatorów"

Uważam, że nic tak dobrze nie edukuje jak błędne decyzje inwestycyjne - zatem czy nie lepiej odpuścić polemikę i zostawić w spokoju do wyników za Q1?

To spore wyzwanie dla moderatorów forum - jak zadbać o renomę forum - czytając niektóre wpisy można się uśmiać - ale tu raczej nie chodzi o wątek kabaretowy ;)


Kurs ma "ochotę" wybić się z 4-miesięcznej konsolidacji - pokonanie poziomu 1,98 w cenach zamknięcia będzie bardzo czytelnym sygnałem wybicia.


Artykuły w prasie branżowej, powołanie rady naukowej - te działania będą korzystnie wpływać na cenę sprzedaży Biovo. Zbliża się czas kluczowych rozstrzygnięć. Kluczowa będzie informacja o rozpoczęciu oficjalnych testów cuffix w USA (z udziałem zespołu Biovo).


Z czatu wynika, że preferują sprzedaż całości portfolio a cały proces potrwa jeszcze długie miesiące. Prace nad produktami zostały zakończone - pozostało zgłoszenie (rejestracja) LMA w FDA oraz oficjalne prezentacje rozwiązań w szpitalach.

Postawowie pytanie kiedy i za ile? Na chwilę obecną rynek uznaje kapitalizację na poziomie 94kk PLN za adekwatną.

Bardzo interesująca informacja - warto dodać poniższe cytaty:

Cytat:
"Miasta i gminy, których budżety wydrenowane są przez wydatki ponoszone na walkę z koronawirusem, poszukują możliwości długoterminowego zmniejszania wydatków. Obserwujemy z ich strony duże zainteresowanie inwestycjami wymiany oświetlenia, które w krótkim czasie są w stanie zapewnić zwrot z zainwestowanych środków oraz trwale i znacząco poprawić efektywność energetyczną gminy, obniżając jednocześnie koszty energii elektrycznej. To z całą pewnością będzie pozytywnie stymulować rozwój branży" – powiedział PAP Biznes Wtorkowski.

Cytat:
"Oświetlenie LED idealnie wpisuje się w obszary ochrony środowiska (energooszczędność) i klimatu (ograniczanie emisji CO2 do atmosfery). Należy zaznaczyć, że przemysł oświetleniowy zabiega o środki z UE na modernizację oświetlenia ulicznego w gminach, a np. oszczędność energii po wymianie oświetlenia na Led-y w gminie, która ma 50 tys. mieszkańców jest na poziomie ok. 50-70 proc. w skali roku" - ocenił Dyrektor Generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting" Michał Waloch.

Cytat:
Dyrektor Generalny Związku uważa, że pozytywny dla branży może być m.in. ogłoszony w lutym Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, zakładający montaż efektywnego i energooszczędnego oświetlenia LED przejść dla pieszych, czy Krajowy Plan Odbudowy. Dodał, że branża liczy na szybką implementację środków z wdrażanego KPO.

Cytat:
"Powinien tutaj występować swoisty dualizm rozłożenia wydatkowania środków z +Planu Odbudowy+ zarówno na wsparcie nowych inwestycji w OZE, jak i modernizację oświetlenia na LED w gminach, zwiększającego oszczędność energii. Tylko przy takim działaniu jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom +Zielonego Ładu+" - dodał Michał Waloch.

Cytat:
"Nie bez znaczenia będzie także nowa perspektywa finansowa unijnego budżetu, która zapewni świeży zastrzyk finansowania dla projektów sprzyjających efektywności energetycznej" – dodał Wtorkowski.


Perspektywy branży są bardzo dobre - mamy "zielony ład", fundusz odbudowy, program bezpiecznej infrastruktury drogowej i zwiększony SOWA (do 200-300 mln) i nową perspektywę finansową UE.
Zatem możliwości są ogromne - tylko czy LUG będzie potrafił je wykorzystać?


Sądzę, że Adiuvo chce sprzedać Airway wraz z całym zestawem rozwiązań OC+Cuffix+HyperForm (LMA) i z tego powodu wczorajszy komunikat ma kluczowe znaczenie - jesteśmy gotowi!

We wtorek konferencja Teleflex - warto się wsłuchać i wyciągnąć wnioski czy będą chcieli pozyskać rozwiązania Airway.
Raymond James 42nd Annual Institutional Investors Conference
March 2, 2021 12:30 PM EST
https://teleflex.com/usa/en/investor/

Teraz bieg wydarzeń powinien przyspieszyć:
Cytat:
W związku z zakończeniem procesu rozwoju LMA Emitent rozpoczął kolejny etap, który może przybliżać Spółkę do komercjalizacji tego produktu, polegający na prezentacji finalnego urządzenia partnerom strategicznym. Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną bezpośrednie spotkania oraz prezentacje produktu w ośrodkach klinicznych są niemożliwe [zakaz lotów dla izraelskiego zespołu]. W związku z tym prezentacje działania produktu odbywają się na odległość, z wykorzystaniem video.


W ciągu kilku najbliższych miesięcy wszystko powinno się jasne (cena sprzedaży rozwiązań).Kolejny wygrany przetarg w Niemczech - tym razem Mönchengladbach: Światła drogowe 2021/S 037-092143 na 49 350.00 EUR oraz 52 350.00 EUR

Nie jest to duże zamówienie ale pokazuje, że LUG potrafi wygrywać przetargi także w innych krajach UE.
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:92143-2021:TEXT:PL:HTML&src=0&tabId=0

W Warszawie, po raz drugi LUG z najlepszą ofertą (2,3kk pln brutto):
zdm.waw.pl/zamowienia_publiczn...

Zapowiada się dobry rok thumbright

Kilka interesujących wypowiedzi z czatu z Panem Prezesem Wtorkowskim:
Cytat:
Decyzję w sprawie wypłaty dywidendy zawsze podejmujemy po opublikowaniu zaudytowanych danych rocznych, co nastąpi w maju. Rekomendacja Zarządu będzie uzależniona w dużej mierze od sytuacji makroekonomicznej, kondycji branży oraz perspektyw gospodarczych na kolejne miesiące. Będziemy także brać pod uwagę nasze potrzeby inwestycyjne w postaci rozbudowy obiektów magazynowych i przestrzeni dedykowanych dla zespołu R&D. 2021 rok to prawdopodobnie będzie rok postpandemiczny i trudno przewidzieć realia, w których będziemy funkcjonować. Naszą intencją pozostaje bycie spółką dywidendową.

Cytat:
Dziś przejście na główny rynek nie jest przedmiotem naszych rozważań. Cała uwagę naszego zespołu skupiamy na bieżącej działalności i wypracowania jak najlepszych wyników oraz powieleniu sukcesu jaki odnieśliśmy w warszawskim przetargu, w innych międzynarodowych metropoliach. Chociaż podtrzymuję to co już wielokrotnie mówiłem, że rynek regulowany byłby odpowiedniejszym miejsce dla nas, mielibyśmy szansę na wyższą płynność i lepszą wycenę. Odnosząc się do drugiej części pytania jak Państwu wiadomo, nasze produkty sprzedajemy do ponad 70 krajów świata. Zaawansowanie i uniwersalność naszych produktów powoduje, że mogą one funkcjonować na całym świecie. Potencjał rynku globalnego jest na tyle duży, że kontrakty takie jak ten warszawski na pewno będą się pojawiać również w innych częściach świata, a my będziemy w nich startować i starali się je wygrywać.

Cytat:
Zdecydowanie bardziej interesuje nas udział w przetargach, gdzie nie decyduje tylko cena lecz wyżej punktowana jest wysoka jakość i parametry techniczne proponowanych rozwiązań. Jednocześnie zapewniam, że jesteśmy bardzo aktywni także na polskim rynku mniejszych przetargów, które zapewniają ciągłość projektów w portfolio.
strefainwestorow.pl/artykuly/c...

Zatem dywidenda raczej tak, ale decyzja w maju; na przejście na główny jeszcze poczekamy; LUG jest aktywny na rynku przetargów w Polsce.

Na potwierdzenie kolejny wygrany przetarg - Augustów na 4kk PLN netto - 72574-2021:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:72574-2021:TEXT:PL:HTML&src=0&tabId=0
Jak widać są już gminy dla których rozbudowa systemu do smart city jest istotna - kryteria udzielenia zamówienia:
Kryterium jakości - Nazwa: Rozbudowa systemu sterowania do rozwiązań smart city / Waga: 10
Kryterium jakości - Nazwa: Okres wydłużonej gwarancji jakości / Waga: 10
Kryterium jakości - Nazwa: Doświadczenie / Waga: 10
Kryterium jakości - Nazwa: Oprawy posiadające certyfikat ENEC PLUS” lub równoważny z akredytowanego laboratorium (art. 30b pzp) / Waga: 10
Cena - Waga: 60

LUG złożył także najkorzystniejszą ofertę dla Wodzisławia - 3.345K brutto:
www.wodzislaw.biuletyn.net/?bi...
więc wkrótce można oczekiwać kolejnego zamówienia.

Decyzja o zwiększeniu mocy produkcyjnych o 30% ma racjonalne podstawy thumbright


Dobrze zarządzane samorządy w warunkach ograniczonych wpływów dokładnie przejrzą swoje wydatki. Po co "przepalać" pieniądze na wydatki związane z kosztami oświetlenia dróg gminnych skoro można ubiegać się o dofinansowanie z programów UE i osiągnąć znaczące oszczędności?

Uważam, że rosnące ceny energii elektrycznej wraz z koniecznością zrewidowania swoich wydatków przez gminy będą czynnikiem motywującym do wymiany oświetlenia.

Do tego dochodzą rozwiązania "pomostowe":
Cytat:
Aby zyskać w przyszłości, trzeba wydać pieniądze teraz. Podpowiadamy miastom, że niekoniecznie trzeba sięgać głęboko do własnego budżetu. Są fundusze inwestycyjne, banki kredytujące zielony ład. Najważniejsza jest decyzja, chęć zmian i odpowiedni partner dla miasta, który profesjonalnie zrealizuje taką inwestycję.

zielonagora.wyborcza.pl/zielon...

Ilość postępowań przetargowych dotyczących wymiany oświetlenia pojawiających się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wygląda bardzo obiecująco.

Dynamiczne trendy kursu wynikają ze zmian w otoczeniu funkcjonowania spółek oraz tym jak spółka reaguje na te zmiany. W 2020 mieliśmy recesję w Polsce i na głównych rynkach LUG. Pomimo to spółka zwiększyła sprzedaż i zakończyła rok rekordowym zyskiem netto (7,5kk).

W 2021 UE uruchomi potężne pakiety stymulacyjne - pojawią się większe środki na zmniejszenie emisji CO2 poprzez wymianę oświetlenia infrastrukturalnego. LUG coraz częściej składa najlepsze oferty w przetargach na wymianę oświetlenia a w ślad za tym idą podpisywane umowy (kto chce wyszpera w bazie TED). Zatem bieżący rok zapowiada się bardzo obiecująco.

AT sprawdza się gdy jest zjawiskiem masowym - w przypadku LUG "słupki" mogą być kreślone decyzjami pojedynczych inwestorów. Jednak i w tym przypadku można się wspierać analizą techniczną.

Lampy UV-C do stanowią interesujący dodatek:

kliknij, aby powiększyć

stomatologianews.pl/zastanawia...
i zapewne produkty te wsparły sprzedaż i zyski w Q4.

Moim zdaniem 2021 roku będzie bardzo duże zapotrzebowanie miast/firm/kolei na oprawy infrastrukturalne i rozwiązania smart city.


Niepewność znika - LUG kończy rok 2020 z zyskiem netto na poziomie 7,5KK PLN

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Miałem obawy ale jest bardzo dobrze - w Q4: marża brutto 41,1%, ebida 3,9KK, zysk netto 1,1kk PLN

Za cały 2020 mamy: 18,7KK ebida i 7,5KK zysku netto

I teraz można szacować wycenę - przy perspektywach LUG (masowa wymiana oświetlenia sodowego na LED) spokojnie można przyjąć adekwatny C/Z na 12-15. Fundusze "lubią" 10x ebida.

Teraz już można oczekiwać realizacji scenariusza AT wg. Adagio Dancing


Za tydzień raport za Q4 i wtedy będzie można określić aktualną wycenę wskaźnikową (Q4 2019 był dla LUG katastrofalny). Wstępne wyniki powinny pojawić się "na dniach".

LUG złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu miasta Warszawa na oświetlenie węzłów drogowych:
Cytat:
Otworzyliśmy oferty w kolejnym przetargu związanym z wymianą oświetlenia. Chodzi o dostawę ponad 2 tys. ledowych opraw pod montaż na masztach na węzłach drogowych. (...) Zaproponowane oferty, opiewające na kwoty od blisko 2,3 mln zł brutto do ponad 2,9 mln zł brutto (ofertę z najniższą ceną złożył LUG Light Factory), już sprawdzamy i oceniamy. Liczymy, że szybko wybierzemy wykonawcę. Po podpisaniu umowy będzie miał sześć miesięcy na dostawę 2314 opraw. Ich wymianę przeprowadzimy we własnym zakresie, wszystkie powinny zawisnąć w miejscu starych jeszcze w tym roku.
zdm.waw.pl/aktualnosci/wezly-d...

LUG buduje mocną pozycję w obszarze opraw infrastrukturalnych. Warto zwrócić uwagę, że LUG dostarcza nie tylko oprawy ale także rozwiązania klasy "smart city" oraz finansowanie LAAS
https://biotcloud.com/
https://www.lug.com.pl/Urban/

To, że nastąpi powszechna wymiana oświetlenia sodowego na LED (także na kolei i w wielkich firmach przemysłowych) jest jak mawiał klasyk: oczywistą oczywistością thumbright


AT jest istotna - jednak to "nie ogon kręci psem" - zatem to perspektywy i wyniki LUG sprawiają, że kurs rośnie (w pierwszej kolejności kupują Ci co znają spółkę i branżę).

Jednak to AT powoduje, że pojawia się zwiększone zainteresowanie nowych inwestorów - wybicia, trendy zostają zauważone a AT wskazuje miejsca zajęcia pozycji i realizacji zysku.

Czekam na wyniki Q4 by określić wartość LUG w odniesieniu do ostatniego roku - po wynikach będzie jasne czy scenariusz ataku na historyczny szczyt notowań jest możliwy do zrealizowania w ciągu najbliższych tygodni.

PS. Adagio może wrzucić aktualizację AT?

Maroko zainteresowane inwestycję LUG'a w prowincjach południowych.

Cytat:
Z dużym zainteresowaniem zapoznaliśmy się z informacjami na temat potencjału inwestycyjnego Królestwa Maroka, które przedstawił nam Pan Ambasador, ze szczególnym uwzględnieniem planu rozwoju Prowincji Południowych. Dalsza ekspansja zagraniczna jest dla naszej firmy jednym z priorytetów strategicznych, a z uwagi na dużą ilość projektów, w których potencjalnie mogłyby znaleźć zastosowanie nasze produkty, region ten jest zdecydowanie interesującym kierunkiem, który przeanalizujemy pod kątem możliwości lokalizacji inwestycji w przyszłości. Jestem przekonany, że z naszym doświadczeniem, know-how i możliwościami technologicznymi, LUG, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oświetleniowym LED, może odnieść znaczący sukces na rynku marokańskim oraz przyczynić się do dalszego zrównoważonego rozwoju i poprawy poziomu bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców w regionie. Zamierzamy z pełnym zaangażowaniem kontynuować rozmowy ze stroną marokańską i z optymizmem patrzymy na perspektywy naszego rozwoju na tym rynku - podkreśla Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG.

www.lug.com.pl/relacje-inwesto...

W LUGu wiele się dzieje (rozbudowa fabryki, uzyskanie świadectwo pochodzenia w Argentynie, wygrana przetargi) więc ew. inwestycja w Maroko to raczej kwestia roku/dwóch. Najlepsza opcja to jak w Argentynie - umowa na duży kontrakt i budowa wspólnej fabryki.

Kurs LUG rośnie, rosną też obroty - sporą szansę realizacji ma AT przedstawiana przez Adagio. Redukcje emisji CO2 poprzez wymianę oświetlenia będzie masowo realizowana w UE i nie tylko :)

PS. Trochę mi głupio, że głównie w "samotności" piszę na tym wątku. Chętnie poznam opinie innych o spółce.


za 150 mln PLN można wybudować w rok fabrykę produkująca 800 mln par rękawic.

Jakie moce wytwórcze mógłby wybudować TG za cały swój zysk z 2020? Nie ma się co dziwić, że zachowują się racjonalnie (70% na dywidendę) dostosowując swoje decyzje inwestycyjne do przewidywanej sytuacji rynkowej w 2022 i latach kolejnych.

Cytat:
Z raportu TOP GLOVE o rynku rękawic jednorazowychZ raportu TOP GLOVE o rynku rękawic jednorazowych:
Z poziomu 90 mld sztuk rocznie do 108 mld na koniec 2021 r. (+20%) i 129 mld sztuk w 2022 r. (+19% r/r).
Łącznie w ciągu 2 lat moce produkcyjne mają wzrosnąć o 43%.

pl.investing.com/analysis/z-ra...


Skoro Mercator ma marżę zysku netto powyżej 50% to zapewne każdy inny producent rękawic medycznych (większy i mniejszy) ma podobny wynik. Wszyscy się znają na tym co robią i inwestują w najbardziej nowoczesne linie produkcyjne.

Jakie będą marże przy strukturalnej nadwyżce produkcyjnej? Wyceny DFC przeprowadza się najczęściej w oparciu o projekcje na 10 lat.


To naprawdę zadziwiające, że niektórzy kwestionują podstawowe prawo ekonomii - przy obecnych marżach każdy kto tylko ma w tym zakresie kompetencje zwiększa moce produkcyjne - ile kwartałów będzie jeszcze "grała muzyka"?


Za około 2 tygodnie LUG opublikuje wstępne wyniki za Q4. Po trzech kwartałach 2020 wypracowany zysk netto wynosił 6,6kk PLN. Po roku 2019 można mieć obawy jaki będzie ostatni kwartał 2020.
Jednak zważywszy na podjętą na początku roku decyzje o rozbudowie zakładu za kwotę ponad 7kk PLN netto można dedukować, że Q4 był całkiem udany.

Wycenę spółki kształtuje oczekiwanie co do zysków w przyszłości - dla stabilnych spółek z zakładaną powolną progresją wyników w kolejnych kwartałach C/Z powinna wynosić ok. 12.

Na niekorzyść LUG wpływa historia, gdzie po budowie fabryki w Argentynie były podobne oczekiwania. Zobaczymy, jak będzie tym razem - rozbudowa zakładu znów pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, zwłaszcza, że będzie miał miejsce proces masowej wymiany opraw sodowych.

Pierwszy wygrany przetarg w Niemczech (w bazie TED):
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:13526-2021:TEXT:EN:HTML&src=0
430k euro netto

Jest też projekt opracowania nowych lamp UV-C do walki z koronawirusem:
zielonagora.naszemiasto.pl/szp...


Przy marży zysku netto na poziomie ponad 50% każdy kto może inwestuje w zwiększenie mocy produkcyjnych - co się stanie z cenami (marżami) gdy produkcja z tych inwestycji wejdzie na rynek przy jednoczesnym spadku popytu (wygaśnięcie pandemii) - to jest perspektywa dwóch kwartałów - czy to aż takie trudne do przewidzenia?Trwa ofensywa informacyjna LUG - tym razem wywiad dla PAP
www.infostrefa.com/infostrefa/...

Cytat:
(...) biorąc pod uwagę realizowane i planowane kontrakty potrzebne jest zwiększenie części magazynowej i produkcyjnej, którą dysponuje grupa, a planowana rozbudowa Centrum Badawczo – Rozwojowego w Nowym Kisielinie, o której spółka poinformowała w poniedziałek, ma zwiększyć możliwości produkcyjne LUG o ok. 30 proc.
„Przestrzeń biurowo-socjalną chcemy rozbudować dla zespołu R&D, natomiast powierzchnie, które stanowią część magazynową chcemy przekształcić na część produkcyjną, a magazynowe przenieść do nowego magazynu wysokiego składowania, by mieć możliwość zwiększenia poziomu zapasów”


Decyzja o zwiększeniu mocy produkcyjnych o 30% to sygnał, że LUG zamierza mocno powalczyć o rynek wymiany opraw w miastach i drogowych węzłach komunikacyjnych.

Cytat:
„Oświetlenie infrastrukturalne doskonale wpisuje się w trend ograniczania emisji CO2. Dziś w zasadzie nie trzeba nikogo przekonywać, że warto stosować technologię LED. Problemem zwykle są środki finansowe, które początkowo trzeba wyłożyć, ale te inwestycje się zwracają”

„W Polsce powstają nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu, a ponadto jest szereg odcinków dróg, które powstały z zastosowaniem oświetlenia konwencjonalnego tj. z wykorzystaniem lamp sodowych - na pewno w kolejnych latach będzie konieczna jego wymiana. Podobna sytuacja ma miejsce w Europie Zachodniej


Teraz rodzi się zasadnicze pytanie - czy pojawią się inwestorzy, którzy uznają, że obecna kapitalizacja na poziomie 50kk PLN jest na tyle niska, że warto kupić akcje LUG?

Spółki zajmujące się ograniczeniem emisji CO2 poprzez instalacje PV zostały mocno "dowartościowane" - być może akcjonariusze LUG doczekają czasu gdy producent opraw LED zostanie zauważony.


Na stronie LUG'u pojawiło się interesujące podsumowanie 2020:
www.lug.com.pl/relacje-inwesto...
jest optymistycznie więc raczej w Q4 "wtopy" nie było.

Zastanawiam się, czy przy wysokich wydatkach inwestycyjnych LUG zdecyduje się na wypłatę dywidendy. Uważam jednak, że wzorem lat wcześniejszych (pomijając 2019) wypłata dywidendy na poziomie 15-20 gr na akcję jest wskazana (postrzeganie jako spółka dywidendowa).

Kolejny element to zapisanie w strategii przejście na rynek główny - spółka jest już na tyle dojrzała, że zmiana parkietu to naturalna kolej rzeczy.

Akcjonariusze LUG są przyzwyczajeni do braku płynności - jednak jest to poważny problem z punktu widzenia tych co rozważają inwestycję w spółkę.


LUG inwestuje:
Cytat:
LUG Light Factory sp. z o.o. ( Zamawiający ) zawarła z M&J sp. z o.o. z siedzibą w Żarach ( Wykonawca ) umowę na opracowanie projektu i wykonawstwo, której przedmiotem jest rozbudowa hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem biurowo socjalnym w Centrum Badawczo Rozwojowym w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry.
W wyniku niniejszej rozbudowy powierzchnia magazynowa zostanie zwiększona o ok. 3000 m2, natomiast przestrzeń biurowo socjalna powiększy się o ok. 500 m2.
Wartość realizowanej inwestycji wynosi 7.100.000,00 zł netto. Umowa będzie realizowana przez Wykonawcę do 31 sierpnia 2021 roku.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Możemy się zatem domyślać, że Zarząd podejmując taką decyzję oczekuje istotnego wzrostu zamówień w ciągu najbliższego czasu.

Na początku lutego LUG poda wstępne wyniki za Q4 - w przypadku zyskownego kwartału zdecydowanie poprawią się wskaźniki za 12 miesięcy (Q4 2019 był fatalny).


Na ten moment marketcap Airway to 100k PLN - zatem rynek (inwestorzy) uznają sprzedaż technologii jako bardzo odległą w czasie lub oczekują zdecydowanie niższej ceny.

Jeśli (kiedy) dojdzie do podpisania umowy nastąpi niemal natychmiastowe dostosowanie kursu do wartości umowy.


Jak oszacować wartość technologii opracowanych przez Airway (Biovo)?

https://www.biovo-tech.com/

Wiele wskazuje na to, że w 2021 dojdzie do sprzedaży/komercjalizacji jednej lub kilku opracowanych rozwiązań (zgody FDA, zakończenie procesu opracowania produktów Cuffix, Oral Care).

Dawno nie było wieści z Argentyny - wygląda na to, że i na tym obszarze można oczekiwać wzrostów:

Cytat:
Teraz LUG Argentina, spółka joint venture polskiej firmy LUG z firmą argentyńską, w lutym rozpocznie wysyłkę lamp LED do kontrolowanego przez Polaków LUG Brasil. Z kolei LUG Brasil dystrybuuje oprawy LED i pracuje nad oświetleniem kilku ważnych gmin największego partnera Mercosuru.

Dzięki Mercosurowi mamy możliwość nie płacenia taryf poza strefą, które płacą Europejczycy, co daje nam wiele przewag komparatywnych” - powiedział Economis Rogelio Bertone, szef LUG Argentina.

„Firma zatwierdziła w tym miesiącu testy produktów oświetlenia publicznego URBINO i TRAFFIK w laboratoriach brazylijskiej sieci testowej w celu uzyskania certyfikatu INMETRO w Brazylii, uzyskując ocenę efektywności energetycznej A ++, która umożliwia jej eksport tych artefaktów do sąsiedniego kraju. To bardzo ważne osiągnięcie, biorąc pod uwagę dużą wykonalność brazylijskich przepisów, dotyczące wjazdu do tego kraju tego typu artefaktów ”

Posiadając oba certyfikaty, LUG Argentina jest w stanie sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem LUG do Brazil na korzystniejszych warunkach niż te produkowane w Europie, biorąc pod uwagę prerogatywy taryfowe, które ma w Mercosur, w porównaniu z produktami spoza strefy. Było to możliwe dzięki przekroczeniu wymogu Świadectwa Pochodzenia wymagającego włączenia 60% komponentów pochodzenia krajowego, które firma osiągnęła w tych dwóch latach ”- powiedział Bertone.

economis.com.ar/lug-a-punto-de... (tłumaczenie google)

Zdobywanie rynku to bardzo czasochłonny proces - życzę wszystkim Akcjonariuszom LUG S.A. aby rok 2021 znaczącego wzrostu kursu!


Procedura odwoławcza zakończona, LUG może podpisać umowę.

Cytat:
Całkowita wartość oferty wynosi 32,08 mln zł brutto. Zamawiającemu (Miasto Stołeczne Warszawa) przysługuje także tzw. „prawo opcji” co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mógł zwiększyć ilość opraw LED na wartość odpowiadającą dodatkowym 5 mln zł brutto.

W przyszłości na niższe koszty eksploatacji wpłynie także zastosowanie systemu zarządzania oświetleniem, dzięki któremu informacja o awarii konkretnej oprawy będzie trafiała bezpośrednio do Zarządu Dróg Miejskich bez konieczności wysyłania na miejsce serwisantów. To kwestia przyszłych decyzji, ale oprawy LUG już teraz wyposażone będą w gniazda Zhaga, które umożliwią integrację z systemem.
www.lug.com.pl/relacje-inwesto...

Mamy dwie nowe informacje:
1. opcję zwiększenia zamówienia o 5kk brutto
2. system jest gotowy pod rozszerzenie funkcjonalności o zarządzanie oświetleniem i smart city (np. badanie natężenia ruchu) a zatem może się pojawić dodatkowy przychód z tego tytułu (funkcjonalność nie wchodziła w ramy przetargu).

Prezes Wtorkowski dla GW:
Cytat:
Bardzo ważny, biznesowo i prestiżowo. Mówimy o stolicy. I największym tego typu kontrakcie w kraju i trzecim w Europie, po Manchesterze i Wiedniu. Swoje produkty oświetleniowe wysyłamy do 70 krajów świata, ale inwestycja w Warszawie pozytywnie wpływa na nasze referencje. Istotne jest, że nasze przedsięwzięcie od projektu oprawy oświetleniowej po produkcję i oprogramowanie jest przygotowane dla Warszawy. Nikt takiego oświetlenia przed Warszawą nie będzie miał. Oprawy będą charakterystyczne, pasujące do otoczenia architektonicznego i ulicznego stolicy. Przygotowaliśmy dwa warianty oprawy w dwóch wielkościach. Porównałbym to jedynie do naszego projektu w Nowym Kairze (New Cairo City).
zielonagora.wyborcza.pl/zielon...

LUG dalej pozostaje zapomniany. Uważam jednak, że fundusze odbudowy i "zielony ład" w 2021 roku zwrócą uwagę inwestorów na firmy mogące na tym zarobić.

Cytat:
Polskie miasta chętnie wymieniają oświetlenie?
Powiedziałbym, że mają dużo chęci. Problemem jest podjęcie decyzji, że warto postawić na zielone technologie, które zwracają się po kilku latach. Aby zyskać w przyszłości, trzeba wydać pieniądze teraz. Podpowiadamy miastom, że niekoniecznie trzeba sięgać głęboko do własnego budżetu. Są fundusze inwestycyjne, banki kredytujące zielony ład. Najważniejsza jest decyzja, chęć zmian i odpowiedni partner dla miasta, który profesjonalnie zrealizuje taką inwestycję.

Ile się oszczędza na nowoczesnym oświetleniu ulic?
Niemało. Przy dzisiejszych cenach obliczyliśmy, że stolica zapłaci za energię rocznie o 16 mln zł mniej. Czyli inwestycja zwróci się w dwa lata, a potem zacznie przynosić konkretne korzyści finansowe. Przy czym mówimy tylko o oszczędnościach wynikających z mniejszego zużycia prądu, nie wliczając dużo niższych kosztów montażu i serwisowania. Generalnie nowoczesne oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić co najmniej 50 proc. energii, a w niektórych przypadkach wartości te dochodzą do 80 proc.


Ilość przetargów będzie rosła - można być o to spokojnym :)


@krewa możesz wykonać AT w ujęciu krótkoterminowym dla zaznaczonego prostokąta?


Oczywiście, że wiedzą - najwięcej zarobi ten kto najszybciej zwiększy moce produkcyjne. "Maruderzy" będą uruchamiać swoje fabryki już w warunkach nadpodaży.

Podstawowe pytanie: jak długo trwa przygotowanie linii produkcyjnych i na jakim etapie w tym zakresie jest konkurencja.

Oczywiście można zakładać, że podstawowe prawa ekonomii nie zadziałają w tym wypadku ;)


To zależy jakie przewagi kosztowe opracuje Mercator i kto będzie z nim walczył w segmencie rękawic specjalistycznych. Jedno jest pewne przy takich zyskach i marżach będzie "wyścig" w zwiększaniu mocy produkcyjnych. Po pandemii nadwyżki mocy produkcyjnych będą gigantyczne.


Z podstaw ekonomii wiadomo, że gdy następuje skok popytu cena rośnie - równocześnie dokonywane są inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych (kto może chce zarobić więcej). Po zwiększeniu mocy (na co potrzeba czasu) cena zacznie spadać. Po wygaśnięciu epidemii pojawi się strukturalna (stała) nadwyżka mocy produkcyjnych i "nadzwyczajne" zyski staną się wspomnieniem - to oczywista oczywistość


Przetarg wygrany Dancing Dancing Dancing

Cytat:
Firmę Lug Light Factory z Zielonej Góry wybraliśmy w przetargu na wymianę 38,5 tys. opraw na głównych warszawskich ulicach. Nowe ledowe lampy zostaną stopniowo zamontowane do końca 2022 r.
zdm.waw.pl/aktualnosci/nowe-op...
zdm.waw.pl/zamowienia_publiczn...

Bardzo dobra wiadomość - kolejne miasta będą "szły" śladem Warszawy i ogłaszały swoje przetargi - to kwestia czasu. "Zielony ład" wymaga poprawy efektywności energetycznej!


Trochę czasu musi jeszcze upłynąć zanim inwestorzy uwierzą w systematyczny wzrost wyników Biotonu
Cytat:
Jako prezes Biotonu w perspektywie krótkoterminowej skoncentruję się na zarządzaniu kosztami oraz dostarczaniu bez zakłóceń naszych produktów dla pacjentów – co podczas pandemii wymaga dodatkowych starań. Zadbam też, aby wprowadzanie nowych produktów odbywało się zgodnie z założonym planem – deklaruje Launders. Dodaje, że z kolei w dłuższej perspektywie priorytetami są m.in. trwały wzrost, rozwój portfela produktowo oraz ekspansja geograficzna.
www.parkiet.com/Medycyna-i-zdr...

Potencjalna premia w stosunku do ryzyka inwestycyjnego wydaje się być sensowna.


jaka ma być cena testu opracowanego przez innogene?

Cytat:
„Nasze szybkie, wysokojakościowe testy dwugenowe, znacznie tańsze niż obecnie stosowane na rynku, mogą usprawnić wykrywanie pacjentów asymptomatycznych oraz potwierdzić objawy kliniczne wskazujące na chorobę COVID-19, jednocześnie zwiększając przepustowość laboratoriów i znacząco obniżając koszty diagnostyki ponoszone przez państwo” - mówi Miron Tokarski, CEO i współzałożyciel Genomtec. Cena testu ma nie przekraczać 30 zł netto.

www.infostrefa.com/infostrefa/...

W całym obszarze covid (szczepionka, środki do dezynfekcji, rękawiczki, środki ochrony osobistej itd) tak i w obszarze produkcji testów konkurencja będzie istotnie rosła.

Zatem jakie przewagi konkurencyjne ma innogene?


W 2020 LUG wypracował 6,4kk zysku netto - bieżący CAP to ok. 48KK. Zasadnicze pytanie - jaki będzie Q4. Jeśli uda się wypracować zysk na poziomie 2kk to spółka stanie się bardzo atrakcyjną zwłaszcza, że w 2021 możemy oczekiwać istotnego ożywienia gospodarczego. Jednak wynik Q4 jest trudny do przewidzenia nawet jeśli Prezes jest ostrożnym optymistą ;)

Zachowanie kursu (AT) odzwierciedla te przepuszczenia - zainteresowanie (obrót) wzrośnie dopiero przy wybiciu. "Dookoła" jest wiele dużo "ciekawszych" spółek i po co mrozić kapitał w LUGu na tygodnie/miesiące? Obserwować jednak nie zaszkodzi ;)

Impulsem do wybicia może być ew. wygrana w przetargu dla Warszawy (nie wiadomo kiedy) lub wstępne wyniki za Q4 (początek lutego).

LUG już opublikował wyniki za Q3:

Cytat:
W III kw. 2020 roku Grupa LUG zwiększyła przychody i poprawiła rentowność wskaźników

Producent profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych Grupa Kapitałowa LUG S.A. opublikowała skonsolidowane wyniki za III kwartał 2020 roku. Przychody Grupy w III kw. 2020 r. wyniosły 42,20 mln zł i były o 4,0 procent wyższe niż przed rokiem i o 6,5 procent niższe niż w II kwartale. Pomimo niekorzystnych warunków gospodarczych spowodowanych trwającą od ponad pół roku pandemią COVID-19 spółka wypracowała 1,81 mln zł zysku netto, poprawiając wynik o 56 procent r/r. Porównując dane do 2019 roku firma poprawiła rentowności na niemal każdym poziomie wyników.

lighting.pl/news/W-III-kw_-202...
www.lug.com.pl/relacje-inwesto...

Reklama telewizyjna rozwiązań UV-C zrobi swoje - pytanie czy na oprawach LED nie nastąpi większy spadek sprzedaży związany z lockdownami.

Z punktu widzenia posiadacza akcji LUG bardziej minie interesują pakiety stymulacyjne post-covid i jak mocny będzie impuls do wymiany oświetlenia przez miasta i gminy.

Cytat:
"Podpisaliśmy umowę z Yifanem, który ma swój szczep analogowy, ale nie ma możliwości wyskalowania. Yifan ma z nami umowę na doprowadzenie produktu do fazy produkcyjnej. Koszty developmentu, wyskalowania i zarejestrowania bierze także na siebie" - wyjaśnił prezes.

www.money.pl/gielda/bioton-pie...

Yifan mając kontrolę nad Biotonem może ustalić marżę Biotonu na produkcji analogu insuliny - na pewno w pierwszej kolejności będzie chciał odzyskać poniesione przez siebie koszty.

Poniżej link do zapisu bardzo insertującego czata z prezesem Wtorkowskim po wynikach za Q3
strefainwestorow.pl/artykuly/c...

Rynek słusznie ocenił, że LUG nie jest spółką coronawirusową. Produkty UV-C wspierają wynik w momencie zahamowania zamówień z obszaru opraw LED.

Teraz pojawia się pytanie - czy LUG stanie się beneficjentem pakietów stymulacyjnych gospodarek w czasie post-covid. Wiele wskazuje na to, że wraz z końcem Q1 powszechna stanie się szczepionka a gospodarki zaczną funkcjonować normalnie.

Cytat:
Odnotowujemy rosnące zainteresowanie systemami do zarządzania oświetleniem. W wielu wymaganiach przetargowych JST pojawia się ten warunek w różnych konfiguracjach. Nasze kompetencje skumulowane w zespole BIOT są odpowiedzią na te wymagania i z pewnością stanowią naszą przewagę konkurencyjną. Należy podkreślić, że tendencja o której mówimy jest odnotowywana zarówno w Polsce jak i na wszystkich rynkach świata. W związku z tym produkt ten jesteśmy w stanie skalować podobnie jak nasze portfolio nowoczesnych opraw LED na wiele rynków. Chcę zwrócić uwagę Państwa że nasze portfolio opraw drogowych znacząco się powiększyło w tym roku i obejmuje w tej chwili szerokie spectrum oświetlenia drogowego, skierowanego zarówno do oświetlenia ścieżek rowerowych, dróg miejskich jak i autostrad, które charakteryzują się dużym stopniem skomplikowania


Pozostaje zatem czekać na informacje o wygranych przetargach ;)

Problemem pozostaje płynność akcji - zainteresowanie inwestorów LUGiem pozostaje na znikomym poziomie.

Cytat:
Do 2013 roku spółka wyemitowała prawie 8,5 mld akcji i pobiła niechlubny rekord największej ich liczby w historii polskiej giełdy. Serie były dwuliterowe, bo nie wystarczyło dla nich liter w alfabecie. Kurs akcji od maksimum z 2006 roku do swoich historycznych minimów 7 lat później stracił na wartości 99,9%. W 2013 roku spółka odnotowała 340 mln zł przychodu, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2005, ale miała mimo to 6,5 mln zł straty. Bioton trafił jako groszówka na listę alertów GPW, a spółce groziło wykluczenie z obrotu.

strefainwestorow.pl/artykuly/2...

Miało być pięknie ale "nie wyszło" i to kilka razy - jakie są zatem teraz szanse, że w 2023 Bioton wprowadzi analogi insuliny? Dobrze, że obecnie (2020) spółka prowadzi rentowną działalność.Interesujące jest, że rynek wycenia OAT już na ponad 800kk PLN po umowie z Galapagos (TKO 60 zł).

Natomiast Bioton, który ma umowę z Yifan na wprowadzenie analogów insuliny:
Cytat:
"Cała zaleta tej umowy jest taka, że koszty rozwoju, skalowania, jak i zarejestrowania analogu insuliny bierze na siebie Yifan, czyli my nie musimy inwestować w ten projekt, by się wydarzył. Według naszych szacunków rejestracja dwóch analogów, krótko- i długodziałającego tylko w Europejskiej Agencji Leków to koszt około 100 mln euro licząc badania kliniczne, dokumentację itd. Te sumy są poza zasięgiem Biotonu w obecnym kształcie" - dodał.

strefainwestorow.pl/wiadomosci...
ma kapitalizację 375kk ;)

Wydaje się, że podstawowy problem Biotonu to mające miejsce w przeszłości "nadszarpnięcie" zaufania inwestorów Think


LUG podał wstępne wyniki:
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Wyniki są dobre jak na trudny czas pandemii:
Przychody ze sprzedaży 42,2 mln zł
EBITDA w wysokości 6,0 mln zł
wyniku netto 1,8 mln zł

Cytat:
Bazując na obecnym poziomie zamówień oceniamy, że IV kwartał bieżącego roku pozwoli nam zrealizować pozytywny wynik, który w dużym stopniu może być uzależniony od sytuacji gospodarek światowych w dobie pandemii i wpływu potencjalnych lockdownów na branżę budowlaną w skali globalnej.


W Q4 wynik na pewno będzie wspierał sklep internetowy z lampami UV-C.


Zatem znika ryzyko z kwestionowaniem transakcji SciGen - Bioton ma uporządkowaną grupę.

Za bardzo prawdopodobne uważam ogłoszenie przez Yifan wezwania i wycofanie Biotonu z rynku. Yifan finansuje wdrożenie analogów insuliny i trudno znaleźć powód aby chciał dzielić się wzrostem wartości spółki z drobnymi inwestorami. Podstawowe pytanie to ile będzie skłonny zaoferować za akcję i kiedy ogłosi ew. wezwanie.

Syntetyczną informację o Biotonie można pozyskać z raportów Noble Securities:
noblesecurities.pl/dom-maklers...


Podstawą inwestowania w biotech powinna być wiedza. Kiedy zna się wszystkie dostępne informacje o spółce można dokonać oceny perspektyw wzrostu, co jest kluczowe dla sukcesu inwestycji.

Kurs jest wypadkową emocji i postrzegania spółki - rozsądnie jest jednak dostrzegać nieefektywność rynku i zajmować pozycję zanim nastąpi urealnienie wyceny ;)
Jeśli główny akcjonariusz będzie chciał "ściągnąć" Bioton z rynku nie mam nic przeciwko pod warunkiem, że cena w wezwaniu będzie godziwa (odpowiednio wysoka). Trzeba by jednak zgłębić obowiązujące regulacje mające zabezpieczyć przed przejęciami za niską cenę w czasie covid (zwłaszcza przez podmioty z Chin) - czy takie przejęcie jest obecnie możliwe.

Ważne, że spółka w końcu potrafi zarabiać na działalności a analogi insuliny dają bardzo dobre perspektywy na przyszłość.
Pojawiły się wyniki za Q3 - jest 43,5kk przychodów ze sprzedaży i zysk netto 2,4kk

Bioton uporządkował grupę i zarabia na działalności podstawowej. Dodatkowo ma zapewnione finansowanie na wprowadzenie analogów insuliny. Proces wdrożenie ma potrwać jeszcze ok. 3 lata.
Cytat:
W dniu 16 lipca 2019 r. Zarząd zawarł z Yifan Pharmaceutical Co., Limited („Yifan”) umowę, której przedmiotem jest wzajemna współpraca stron w zakresie substancji aktywnych analogów insulin oraz ostatecznego produktu leczniczego (w formie gotowej) od ich produkcji do komercjalizacji („Umowa”). Umowa zapewnia finansowanie całego projektu, gdyż wszystkie koszty związane z zakupem i instalacją sprzętu potrzebnego do realizacji każdego etapu Umowy, zakupem surowców i substancji pomocniczych niezbędnych do wytworzenia produktów w zakresie ujętym odpowiednimi zleceniami zostaną pokryte przez Yifan.


Wycena Bioton 350KK, porównywalna pod względem wyników Celon Pharma 1.500kk

Na stanowisko Prezesa powołana została nowa osoba:
Cytat:
BIOTON S.A. („Spółka”) informuje, że w dniu 30 października 2020 r. Rada Nadzorcza Spółki powołała Pana Jeremy Launders na stanowisko Prezesa Zarządu Bioton S.A.
Pan Launders jest liderem z bogatym doświadczeniem w prywatnych i międzynarodowych firmach w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i wyrobów medycznych.
Absolwent Dublińskiego Uniwersytetu Technologicznego w Irlandii, specjalizujący się w naukach biologicznych stosowanych.
Przez ostatnie 25 lat pracował na stanowiskach kierowniczych w takich firmach jak Baxter, Pfizer, Diasorin, a ostatnio jako wiceprezes ds. operacji i łańcucha dostaw w Bimeda.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Jak na zarabiającą na siebie spółkę biotech wycena Biotonu wydaje się być bardzo atrakcyjna.


Jak pokazuje przebieg pandemii grypy hiszpanki - każda epidemia ma swój kres. Chcąc, nie chcąc ok. 70% społeczeństwa przejdzie zakażenie zanim pojawi się odporność społeczna - nie ma szans by powstrzymać epidemie - można ją jedynie spowolnić.

Obecnie w Polsce mamy 20k potwierdzanych przypadków covid-19 dziennie, można zatem przepuszczać, że faktyczna liczba nowo zarażonych dochodzi do 100k (czytałem o badaniach wskazujących mnożnik x5). Zatem w ciągu miesiąca może dochodzić do 3KK. Można zatem oczekiwać, że pandemia będzie wygasać samoistnie wiosną 2021.

Inwestując na giełdzie staramy się przewidzieć przyszłość. Jakie spółki (branże) mogą być beneficjentami wsparcia gospodarek po epidemii?


Kurs spółki to nie tylko logiczna wycena (na podstawie wyników i perspektyw) ale także emocje, wiarygodność i ogólne zainteresowanie branżą.

Bioton jest "obciążony" swoją przeszłością - więc jest duża ostrożność inwestorów w dyskontowaniu pozytywnych scenariuszy rozwoju.


Produkcja jednorazowych rękawiczek medycznych też nie jest skomplikowane i robi to wielu producentów.

Gdyby Metformina zaczęła być stosowana w leczeniu a być może prewencyjnie przed COVID-19 to zdecydowanie wpłynie to na popyt a także na cenę.

Ale Bioton to także wdrożenie analogu insuliny - proces trwa lata ale "nagroda" może być spora.

Poproś Kol. Antyteresa aby wrzucił do excela wycenę DFC Harpera dla prognozy zysków kwartalnych np.
6,8,6,1,1,1 i tak przez 10 kolejnych lat

Po okresie pandemii wolumeny sprzedaży (i zyski) niewątpliwie spadną. Jak długo potrwa pandemia - tego nikt nie wie. Hiszpanka miała 3 fale (3 lata):
pl.wikipedia.org/wiki/Pandemia...

jednak to było 100 lat temu i można oczekiwać, że tym razem szczepionki i lekarstwa pomogą zwalczyć COVID-19 szybciej.

LUG przełamuje barierę dystrybucji i otwiera własny sklep internetowy z rozwiązaniami UV-C
luguvc.com/pl/c/Wszystkie/29/1...

Oprawy PURELIGHT LUG już dostępne w sklepie internetowym
Cytat:
Dedykowany rozwiązaniom do dezynfekcji pomieszczeń sklep online ma w swojej ofercie wszystkie produkty z portfolio PURELIGHT LUG. Dzięki nowej platformie dostępnej na stronie internetowej http://www.luguvc.com produkty PURELIGHT LUG mogą w wygodny sposób zamówić m.in. firmy działające w branży usługowej, medycznej czy opiekuńczej, tym samym podnosząc bezpieczeństwo swojej codziennej działalności. Intuicyjny panel klienta oraz przemyślana ścieżka zakupowa umożliwiają dokonanie wygodnych zakupów. Złożone zamówienia można opłacać, korzystając z natychmiastowych metod płatności. Klienci sklepu znajdą informacje o czasie oczekiwania na realizację zamówienia bezpośrednio przy opisie produktów. Zakupom w formule online sprzyjają również wygodne sposoby filtrowania opraw, w tym w zależności od celu dezynfekcji oraz wielkości pomieszczenia.
www.lug.com.pl/firma/aktualnos...

Jest produkt, jest kanał sprzedaży teraz potrzebny jest marketing by dotrzeć do świadomości potencjalnych odbiorców - a tych jak wiadomo jest bardzo wielu.

Wietrzenie pomieszczeń to za mało - wirusa trzeba niszczyć dodatkowymi środkami:
www.o2.pl/technologia/wietrzen...

W wycenie podstawowe znaczenie ma powtarzalność wyniku w przyszłości. Skoro w pierwszym covidowym kwartale Harper zarobił netto 6kk to ile zarobi w kwartałach gdzie nastąpiło zwiększenie mocy wytwórczych przez konkurencję. Ile zarobi kwartalnie gdy epidemia przeminie?

Zmiana przychodów z 57 178.7K na 65 577.1K tj. o 14,68% - to bardzo niewiele.


Wiadomo, że to rynek ma zawsze ;)

Jednak pojawiają się interesujące informacje:
Cytat:
LED Direct, a UK based specialist lighting business has partnered with LUG lighting to bring UVC lighting solutions to the UK. With the UK now facing a second wave of the Coronavirus, are these lights what the British people need to combat COVID?

TfL have had great success with using UV lighting robots to sanitise their tube and train stations. London’s Transport Commissioner Andy Byford, said: "We all want London to continue to get back on its feet, and TfL is fully focussed on supporting this as we strive to make sure that customers and staff are safe"

New research is emerging each week about the benefits of using UVC technology in public areas. This includes hospital rooms, gyms, bars, restaurants and more. The UV rays penetrate the thin cell membrane of viruses such as Coronavirus and influenza, and ‘damages the genetic material of viruses and their ability to replicate’. Furthermore, a 2018 study from Columbia University, showed UV light can kill more than 95 percent of pathogens.
www.electronicspecifier.com/pr...

Jeżeli kiedyś ma się pojawić boom na rozwiązania UV-C w walce z covidem to właśnie teraz.
Cytat:
Dziś, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na ten
rodzaj produktów.
www.isbtech.pl/2020/09/lug-ult...

Gdy covid ustąpi ruszy transformacja energetyczna a w jej ramach wymiana oświetlenia ulicznego na LED - trzeba wytrwać do wiosny wave


Pojawiają się informacje, które pozwalają powiązać produkt BIOTONu - Avamina (metformina):
bioton.com/pacjent/zintegrowan...

z leczeniem Covidu:
Cytat:
The type 2 diabetes drug metformin also dampens down mTOR’s activity, albeit indirectly. Some studies suggest that people who take metformin are less likely to be hospitalized or die if they contract COVID-19. A small retrospective study in China found that the mortality among hospitalized individuals with COVID-19 taking metformin was 2.9% compared with 12.3% in people who didn’t take the drug5. Researchers at the University of Minnesota in Minneapolis analysed data on hospitalized individuals with COVID-19 who had an average age of 75, some of whom were already taking metformin for obesity or diabetes. They found a significant reduction in mortality among women taking metformin, but not among men6.
Carolyn Bramante, an obesity researcher who led the University of Minnesota study, points out that diseases such as diabetes and obesity lead to some of the same immune deficits as occur in older age. She and her colleagues plan to launch a trial of 1,500 people aged 30 and over to determine whether metformin could help stave off SARS-CoV-2 infection or prevent the worst outcomes in people already infected.

www.nature.com/articles/d41586...

Interesujące - udowodnienie skuteczności zajmie jeszcze sporo czasu jednak dane statystyczne wyglądają zachęcająco "the mortality among hospitalized individuals with COVID-19 taking metformin was 2.9% compared with 12.3% in people who didn’t take the drug".

Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu dla Warszawy

Cytat:
Przetarg dotyczył zakupu prawie 38,5 tysiąca nowych opraw LED. Łącznie będzie ich jednak ponad 43 tysiące – osobne zamówienie obejmie wymianę oświetlenia na ulicach w obszarach zabytkowych oraz na wysokich masztach na węzłach drogowych.

Zarząd Dróg Miejskich ma w swoim utrzymaniu prawie 120 tysięcy punktów świetlnych, więc korzystanie z nowoczesnych narzędzi informatycznych pozwoli nam sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą oświetlenia ulicznego, a przede wszystkim szybkie reagowanie w przypadku awarii.

Przed rozpoczęciem montażu, wykonawca prac zaprojektuje nowy model opraw specjalnie dla Warszawy, według szczegółowych wytycznych. Mają być przystosowane do nowoczesnego systemu zarządzania oświetleniem, tj. będą wyposażone w gniazda umożliwiające w przyszłości montaż zdalnych sterowników oświetlenia. Dzięki temu będziemy mogli np. otrzymywać automatyczne powiadomienia o awarii konkretnej latarni.

akademialed.pl/program-wymiany...

Przetarg obejmuje ok. 1/3 opraw będących w zarządzie Miasta więc zapewne w kolejnych latach proces będzie kontynuowany. Wygrany tego przetargu ma duże szanse na realizację wymiany pozostałych opraw (przygotowanie dedykowanego wzoru oprawy). Pozostałe duże polskie miasta zapewne wkrótce także rozpoczną procedury przetargowe - wymiana oświetlenia pomału staje się koniecznością.

Koperty z ofertami zostały otwarte 23 września i są one jawne.
zdm.waw.pl/zamowienia_publiczn...
Jednak do momentu wyboru dostawcy przez Miasto niepewność pozostaje.


Tak to już jest, że w przypadku tradycyjnego biznesu wymagania rynku są bardzo jasne: C/Z na poziomie 10-12 i kilka procent dywidendy co roku.

Kurs "dopasowuje się" do bieżącego wyniku - ze względu na "zawirowania covidowe" wyniki najbliższych kwartałów (Q4 i Q1 2021) pozostają niepewne.


dwie ostatnie sesje to wyraźny wzrost wolumenów - jakiś covidowy rykoszet?


Wycena spółki powinna odzwierciedlać przyszłe wyniki finansowe i to nie przyszły kwartał czy dwa a powtarzalność wyniku w ciągu najbliższych 5-6 lat.

Epidemia Covid prawdopodobnie dobiegnie końca (odporność stadna) w perspektywie dwóch kwartałów i wtedy pojawi się problem nadprodukcji i walki cenowej. Warto o tym pamiętać podejmując decyzje inwestycyjne.


Muszą poprawić efektywność jeśli chcą wygrywać przetargi i zarabiać dla akcjonariuszy - nie ma innej drogi. W przypadku dużych przetargów przewagą jest system smart city i dopasowanie rozwiązań do wymagań zamawiającego.

Mam trochę obaw o wynik w Q3 w związku z "zawirowaniami covidowymi" - jednak za 3-6miesięcy epidemia przeminie a wtedy ruszą duże pakiety stymulacyjne w tym głównie te związane z transformacją energetyczną - na to liczę ;)


Kolejny wygrany przetarg:
Cytat:
Gmina Bartoszyce: Zakup i dostawa elementów i urządzeń oświetlenia drogowego dla Gminy Bartoszyce

Nazwa wykonawcy: LUG Light Factory Sp. z o.o.
Cena wybranej oferty/wartość umowy 474.828,63
Oferta z najniższą ceną/kosztem 474.828,63

www.przetargi.egospodarka.pl/5...

Wartość kontraktu nie jest znacząca ale pokazuje, że LUG jest konkurencyjny cenowo. Zobaczymy czy uda się wygrać w Warszawie. Pozostałe duże miasta prędzej czy później także będą wymieniać oświetlenie - gminy także - to daje bardzo dobre perspektywy na 2021 i kolejne lata :)


Akwizycje trzeba czymś sfinansować - przy obecnym poziomie zadłużenia, ewentualna emisja może być jednym ze sposobów pozyskania kapitału (pierwotna funkcja giełdy).


Obawa o cenę ew. emisji akcji na sfinansowanie akwizycji w obszarze pomp ciepła jest "kotwicą" dla kursu.


kliknij, aby powiększyć

ri.grodno.pl/aktualnosci/wideo...

Jutro konferencja Zarządu - podstawowe pytanie jak chcą sfinansować rozwój.

Cytat:
„Jesteśmy jednym z liderów zmian w obszarze fotowoltaiki. Chcemy być jednym z
głównych graczy na rynku OZE.” Grupa GRODNO liderem przemian w grzejnictwie


Działalność w rosnącym "biznesie" powinna przełożyć się na przyszłe wyniki.


Jest okazja by wyrobić sobie opinię czy LUG ma szansę aby zaistnieć w segmencie oświetlenia drogowego - webinarium jutro 12.30

Cytat:
Autostrady, drogi szybkiego ruchu i obwodnice od projektu oświetleniowego do odbioru.

Podczas pierwszego spotkania poznasz m.in. historię projektu Autostradowej Obwodnicy Poznania zrealizowanej w technologii SMART oraz dowiesz się jak wykorzystać naszą najpotężniejszą oprawę URBANO LED wersja PLUS by zrealizować swój najlepszy projekt

app.livestorm.co/lug-light-fac...


Posiadanie przez Tbull akcji THD jest o tyle korzystne, że na ten moment nie ma zagrożenia ratunkową emisją akcji. Tbull ma przynajmniej 110.250 akcji wartych ok. 4kk PLN (brak komunikatu o zejściu poniżej 5%).

Wyniki to przeszłość a w gamedev najważniejsza jest przyszłość stąd też moje pytanie o projekty w toku (strona 23) - nad czym spółka pracowała w Q2
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Pod względem finansowania bieżącej działalności sytuacja jest dobra (trwa jeszcze kontrola w sprawie zasadności ubiegania się o zwrot 1,7kk z US).


Czy wiecie coś więcej o projektach nad którymi T-bull pracuje? Wzrost salda w nakładach na prace rozwojowe (rozliczeniach długookresowych):
nakłady na MMOStrategy_1.0v1: 2.005.417,18
nakłady na IDLE_1.0v5: 425.965,28
nakłady na SpaceSimulator_1.0v1: 591.996,69
nakłady na Hunt 1.0v2: 391.072,01

Ciekawe czy 48 pracowników będzie w stanie stworzyć grę, która pozwoli na skokowy wzrost przychodów. Spółka ma zapewnione środki na funkcjonowanie.

W posiadaniu T-bull pozostaje (na dzień 30.06.2020 r.) 130.189 akcji Spółki The Dust S.A


Tbull publikuje tylko raporty miesięczne (l. pobrań, konwersja, przychód z zakupów) - na ich podstawie jednak bardzo trudno oszacować przychody - za mało danych.
www.stockwatch.pl/gpw/tbull,ko...

Wyniki pozostają niewiadomą - a od wyników zależy czy wsparcie się wybroni ;)


We środę (30 września) Tbull opublikuje wyniki za H1 - sądząc po kursie rynek oczekuje, że będą marne tzn. z trudem przychody wystarczają na pokrycie kosztów.

Było by miło gdyby Zarząd Tbull nakreślił plan zwiększenia przychodów spółki - potrzebne są zapowiedzi nowych produkcji.

Cytat:
Kiedy pytam, jak chcą dotrzeć do zachodnich graczy, brand manager Kuba Szymczak ripostuje, że mają w ręku kilka mocnych argumentów. – Inkwizycja jest znana w prawie całej Europie i Ameryce Południowej, a książki koncentrują się wokół chrześcijaństwa, które jest najpopularniejszą religią na świecie. Korzystamy z powieści, w których Jezus żyje, które podważają fundament tej religii… Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie zaciekawić odbiorcę.
polskigamedev.pl/ja-inkwizytor...

W pełni się zgadzam - tematyka może przyciągnąć odbiorców - 7kk PLN na marketing to już jest budżet na którym można budować rozpoznawalność tytułu.


bardzo trudno jest wycenić spółkę, która dopiero produkuje swoją flagową grę.

Dla porównania CAP Starward Industries to 220kk więc wydaje się że THD ma "miejsce" na wzrost przy CAP 70KK - zwłaszcza, że promocja Inkwizytora dopiero się rozpoczyna.

planetagracza.pl/i-the-inquisi...

W czwartek 24 września w Urzędzie gminy Bogoria podpisano umowę na realizację inwestycji związanej z wymianą oświetlenia ulicznego na terenie gminy.
Cytat:
Umowa opiewa na kwotę 2 789 193,88 złotych z czego 85% stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Inwestycja zakłada wymianę 1203 dotychczasowych opraw na nowoczesne oprawy w technologii LED oraz instalację systemu inteligentnego oświetlenia, który umożliwi automatyczną zmianę parametrów oświetlenia, dostosowując je do bieżących wymagań, wynikających ze zmiennych sytuacji drogowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 listopada. Zadanie wykona firma firmy LUG Light Factory z Zielonej Góry.

echodnia.eu/swietokrzyskie/bed...

Oby był to dobry prognostyk dla kontraktu warszawskiego.

Wymiana oświetlenia w Warszawie:
Cytat:
Naturalnie jest to też więc największy tegoroczny przetarg ogłoszony przez ZDM. Szacowana przez nas wartość zamówienia to ok. 44 miliony złotych brutto. Potwierdzają to oferty nadesłane w przetargu, które wahają się od 32 do 55 milionów złotych brutto. Łącznie wpłynęło aż 6 ofert od takich firm jak m.in. Schreder Polska, Signify Poland, Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA oraz Lug Light Factory.

Cytat:
Wybrany wykonawca będzie miał obowiązek wdrożyć usługę polegającą na zapewnieniu systemu zdalnej kontroli funkcjonowania oraz inwentaryzacji infrastruktury oświetlenia ulicznego m. st. Warszawa. Zarząd Dróg Miejskich ma w swoim utrzymaniu prawie 120 tysięcy punktów świetlnych, więc korzystanie z nowoczesnych narzędzi informatycznych pozwoli nam sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą oświetlenia ulicznego, a przede wszystkim szybkie reagowanie w przypadku awarii.
Dodatkowo wykonawca dostarczy system do matrycowego pomiaru rozkładu luminancji i kontroli jakości oświetlenia drogowego. W praktyce jest to urządzenie pozwalające na pomiar parametrów oświetlenia ulicznego dla całego odcinka drogi. Pozwoli nam to szczegółową i kompleksową kontrolę parametrów oświetlenia ulicznego.

zdm.waw.pl/aktualnosci/swietla...

LUG ma techniczne rozwiązania pozwalające zrealizować to zamówienia. W trakcie kampanii wyborczej Pan Rafał Trzaskowski odwiedził fabrykę LUG - ale czy to wystarczy by LUG wygrał przetarg?


Pomału zacznie się rozbudzanie oczekiwań wobec Inkwizytor i miejmy nadzieję zmniejszanie dystansu w wycenie do Starward Industries :)


Wycena spółek gamedev to wypadkowa emocji i oczekiwań ;)

To jednak branża gdzie premia za trafną decyzję inwestycyjną jest bardzo duża - razy 2/5/10 w rok.

W przypadku T-bull CAP (23kk) w stosunku do możliwości wzrostu (poprawa monetyzacji) wydaje się być atrakcyjna. Oczywiście "tnący straty" mogę sprowadzić CAP do 15kk - zejście niżej wydaje się mocnym niedoszacowaniem zważywszy na posiadany "potencjał intelektualny" pracowników i pakiet akcji THD.


Mnie ciekawi gdzie jest "baza" dla spółki gamedev, która nie potrafi zarabiać ale ma zespół i środki ;)

Czy to jest CAP 25/20/15kk PLN?

Spółka gamedev z nadchodzącą dużą premierą (z bieżącymi przychodami na minimalnym poziomie) to już 50kk PLN i więcej.


Właśnie chodzi o wycenę porównawczą - w stosunku do wielu innych spółek gamedev wycena TBull pozostaje mocno konserwatywna. Nie ma tu, żadnej premii, że są w stanie poprawić wskaźniki monetyzacji czy wyprodukować nową dochodową grę.

Na dzień 31 marca 2020 r. Spółka zatrudniała 49 osób i bieżące przychody pozwalają utrzymać zespół - to już coś jak na gamedev ;)

Wsparcie "trzeszczy" pod naporem podaży - technicznie to bardzo ważny obszar.Zastanawiająca jest wycena rynkowa T-Bull'a - najtańsza spółka gamedev na GPW - 25kk PLN to ponad połowa mniej niż wycena Vivid.

Wyniki T-Bull tkwią w maraźmie od kilku lat - 1,5kk przychodów kwartalnie pozwala jednak na pokrycie kosztów bieżącej działalności.

Brakuje jednak projektu który rozbudzi wyobraźnię inwestorów - co ważne T-bull ma środki aby zrealizować całkiem sporą produkcję (208k akcji THD).

Zatem czy w porównaniu do innych spółek gamedev nie jest wyceniany zbyt nisko? Mają środki, mają zespół produkcyjny - potrzeba jedynie pomysłu na przyszłość.


Raport półroczny za I półrocze 2020 r. – 30.09.2020 r. - wyniki zdecydują o kierunku kursu?


Wygląda na to, że LUG jest "zauważalnym" graczem w zakresie ochrony z wykorzystaniem UV-C:
Cytat:
Global Cleanroom Luminaires Coronavirus Impact Editon of Insights with COVID-19 Impact Analysis by 2020Crompton, LUG Light Factory, Eaton, Philips Lighting, Terra Universal


Cytat:
Report is a detailed study of the Cleanroom Luminaires market, which covers all the essential information required by a new market entrant as well as the existing players to gain a deeper understanding of the market.The primary objective of this research report named Cleanroom Luminaires market is to help making reliable strategic decisions regarding the opportunities in Cleanroom Luminaires market. It offers business accounts, industry investors, and industry segments with consequential insights enhancing decision making ability.
galusaustralis.com/2020/09/921...

Cały czas się zastanawiam czy produkty LUG "chwycą" i spółka znacząco zwiększy sprzedaż i zyski czy też będzie szło słabo jak w 2019.

Produkty PureLight pojawiły się w sprzedaży bezpośredniej w UK:
leddirect.co.uk/pages/uvc-ligh...
leddirect.co.uk/collections/uv...
w Polsce także:
mednova.pl/lampa-uv-c-przeplyw...

Jestem bardzo ciekaw ile produkty UV-C "dołożą" do wyniku LUG w Q3.

Potrzeba trochę czasu aby świadomość istnienia tego typu rozwiązań dotarła do dyrektorów placówek oświatowych i wychowawczych, restauratorów, fryzjerów itd. Jesień/zima to sezon grypowy - trudno będzie oddzielić pacjentów z grypą od tych z coronavirusem - trzeba będzie podejmować dodatkowe działania sterylizujące w tym wykorzystujące UVC.


kliknij, aby powiększyć

www.fxmag.pl/artykul/the-dust-...

Gdyby było pewne, że Inkwizytor będzie "nowym Wiedźminem" to THE DUST nie był by wyceniany na 35 milionów lecz na 3 miliardy ;)

Podstawowe pytanie: na ile nadchodząca premiera Inkwizytor rozbudzi oczekiwania inwestorów


Zbliżają się premiery symulatorów (mam nadzieję, że któryś pojawi się 2020) i Together. Ale co najważniejsze możemy oczekiwać, że na przełomie roku zacznie się promocja Inkwizytora.

Kurs bardzo spokojnie pnie się w górę - schemat wzrostów "po premierę" zachowany :)


dzięki @Adagio za analizę thumbright

Kluczowe będą wyniki za Q3 - bardzo dobry wynik powinien pozwolić wyjść ponad dotychczasowy szczyt notowań.

Zbliża się jesień i można oczekiwać, że na rozwiązania ochronne UV-C zacznie się prawdziwy boom (placówki oświatowe, przedszkola). Z drugiej strony LUG "chwali" się wdrożeniem rozwiązania Smart na zmodernizowanym odcinku autostrady A2 pod Poznaniem:
Cytat:
Nasze rozwiązania spełniły wszystkie założenia fotometryczne i wymagania pod względem jakości oraz potencjału funkcjonalnego, co potwierdzili badacze z Politechniki Poznańskiej, którzy wysoko ocenili również reaktywność naszego autorskiego systemu klasy smart city. Jestem przekonany, że po raz kolejny utwierdziliśmy pozycję LUG jako kluczowego partnera przy realizacji projektów oświetlenia infrastrukturalnego, co stwarza realną perspektywę współpracy samorządów z polskim biznesem, którego innowacyjność wielokrotnie była doceniania nie tylko w kraju, ale i za granicą – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes LUG.

Cytat:
Na potrzeby inwestycji wykorzystano 1213 opraw infrastrukturalnych LUG z wewnętrznymi kontrolerami iBLOC wyposażonymi w urządzenia do pomiaru mocy oraz 14 gatewayów HUBiot-2. Wszystkie oprawy współpracują z autorskim systemem sterowania LUG URBAN, który dostępny jest dla wskazanych użytkowników zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej.
akademialed.pl/polskie-rozwiaz...

Wygląda na to, że rozwiązania Smart City przygotowane przez LUG jest gotowe. Teraz rodzi się pytanie czy to jest już ten moment na który czekam od 3 lat, że rozwój Spółki nabierze tempa i nastąpi znacząca poprawa wyników? Zobaczymy.

Kto podejmuje trafne decyzje ten zarabia ;)Informacje
Stopień: Krasomówca
Dołączył: 21 lutego 2015
Ostatnia wizyta: 18 maja 2021 18:10:56
Liczba wpisów: 537
[0,14% wszystkich postów / 0,24 postów dziennie]
Punkty respektu: 17

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,384 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,81% +33 962,76 zł 53 962,76 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło