pixelg
STARWARD - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

STARWARD [STA]

AKTUALNY KURS: 117,98 zł (+4,41%) 21-10-2020 09:11
WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 24 listopada 2019 11:05:03
Jeśli komuś przyszłoby do głowy szukać w internecie słowa 'starward' to znajdzie co najwyżej produkty destylarnii z Melbourne.
Ale mam wrażenie, że już niedługo może się to zmienić, i producenci whisky będą musieli mocno popracować nad SEO, zaskoczeni jakim cudem założona niecałe 2 lata temu spółka technologiczna z Krakowa budzi tyle emocji, i to bez grama C2H5OH.

Na razie Starward Industries, o której mowa, znana jest tak zwanym wtajemniczonym. Choć w Polsce nie jest już sekretem, że powstało i rozwija się nowe studio gamingowe, opracowujące grę video na podstawie twórczości Stanisława Lema. Zostałem poproszony o zainicjowanie wątku spółki na forum SW, co czynię z autentyczną przyjemnością. Jest zaszczytem, że mogę jeszcze raz przyłożyć rękę do powstania wielce obiecującej firmy w branży, w której działam zawodowo od 33 lat. A rynek publiczny dodatkowo może się wzbogacić o przedmiot wartościowych dyskusji.

Cytat:
Starward Industries powstało we wrześniu 2018 roku. Studio mieści się na krakowskim Zabłociu. Pomysłodawcą firmy, prezesem oraz szefem pierwszego projektu jest Marek Markuszewski – w przeszłości m.in. senior producer w CD Projekt RED oraz współzałożyciel krakowskiego oddziału tej firmy. W skład zespołu produkcyjnego wchodzą doświadczeni twórcy, którzy odegrali istotną rolę przy produkcjach takich firm jak CD Projekt RED, Reality Pump, Bloober Team czy Techland.

Starward Industries jest w trakcie produkcji gry fabularnej opartej na jednej z najbardziej znanych i świetnie sprzedających się powieści autorstwa Stanisława Lema. Gra opowiada o losach astronautów, którzy podczas misji badawczej natrafiają na nieoczekiwane zagrożenie. Poza wciągającym śledztwem, które przeradza się w walkę o przetrwanie, fabuła gry porusza również problemy całego gatunku ludzkiego i jego miejsca we wszechświecie.

Źródło: www.stockwatch.pl/wiadomosci/s...

PS Nie wiem co przyświecało Australijczykom w nazwaniu swojej destylarni, może to iż spożycie jej wyrobów wybitnie sprzyja przyjęciu pozycji horyzontalnej i patrzeniu w gwiaździste niebo. Za to wiem bardzo dobrze, o co chodzi twórcom Starward Industries.

Ewentualni kosmonauci, pamiętajcie, że inwestycje w gamedev są podobnie ryzykowne co podróże międzyplanetarne.
Edytowany: 24 listopada 2019 12:21

Elemis
Elemis PREMIUM
35
Wpisów: 272
Wysłane: 24 listopada 2019 12:30:43
Pierwszą rzeczą jaka rzuciła mi się w oczy jest fakt, że rzeczona whisky leżakuje w beczkach po czerwonym australijskim winie, a wspomniane Melbourne uchodzi za australijską " foodie capital". Ja już nabrałem ochoty hello1

Co do pretendenta do odebrania 1wszego miejsca frazie w wyszukiwarce googla. Pierwszy rzut oka na prezentację firmową ukazuje relatywnie niewielkie osobowo studio ale nabite od początku do końca weteranami branży. Każdy z nich jest dodatkowo "zmotywowany" faktem posiadania pakietu akcji. Z niezwykle " catchy " tematem w imadle. Budowanie marketingu dla gry będzie tu bardzo ułatwione - zwłaszcza, że na rok 2021 przypada setna rocznica urodzin mistrza Lema. Do tego widzę tu 7mln budżetu na grę ( plus 2 na marketing ) i planowane co najmniej 8h zabawy. Projekt z pewnością nie jest zatem mały. Do tego w Starwardowym manifeście stoi jak wół - że wydają multi - platformowo. Nie dam sobie głowy uciąć - ale gdzieś mi chyba mignęło, że debiut P1 ma nie być rozbity w czasie. Fajnie wygląda też struktura lock - upów. Powiązanie lock upu twórców z wydaniem gry i akcjonariuszy z debiutem giełdowym spółki. Im wcześniejsze obejmowanie akcji - tym dłuższy lock up. Logicznie i uczciwie.

Z potencjalnych ryzyk wypada wymienić te uniwersalne dla każdego rodzaju inwestycji - kto gra ten wieblackeye. Do tego pomimo naprawdę imponującego stanu osobowego zespołu - nie tworzyli oni w tym składzie jeszcze niczego wspólnie. Wycena także wydaje się być już mocno zobowiązująca jak na start - up Angel
Edytowany: 19 sierpnia 2020 11:23

jwk
jwk PREMIUM
3
Wpisów: 44
Wysłane: 24 listopada 2019 14:45:53
Mnie tu najbardziej właśnie wycena przeraża, 80 mln zł już na etapie IPO, no cenią się chłopaki. Zastanawia mnie to w kontekście uznaniowego dyskonta dla pierwszych inwestorów, jeżeli go nie dali - jak to się ma do "przyjazności wobec inwestorów indywidualnych", a jak je dali - to na ile się tak na prawdę wyceniają?

Vox
52
Wpisów: 6 227
Wysłane: 24 listopada 2019 16:01:01
podobnie wyceniano creepyjar, w ipo bodajże 60 zł/akcja, zadebiutowało około 100zł,
a poźniej urosło do 200.

jak gra będzie dobra to wycena jak najbardziej ma uzasadnienie. A zespół to prawdziwi weterani branży...

GRAF78
23
Wpisów: 1 140
Wysłane: 24 listopada 2019 16:28:45
jwk napisał(a):
Mnie tu najbardziej właśnie wycena przeraża, 80 mln zł już na etapie IPO, no cenią się chłopaki. Zastanawia mnie to w kontekście uznaniowego dyskonta dla pierwszych inwestorów, jeżeli go nie dali - jak to się ma do "przyjazności wobec inwestorów indywidualnych", a jak je dali - to na ile się tak na prawdę wyceniają?

Rozumiem Ciebie, mnie też w 2011 roku przerażała wycena CD projektu na poziomie 400 mln - przy cenie akcji ok 4 pln, zobacz ile % zysku straciłem na takim podchodzeniu do inwestycji wynikającym z braku doświadczenia?
Starward jest wyceniany troche wyżej od pozostałych spółek wchodzących na NC ale też posiada bezwątpienia najbardziej doświadczony zespół oraz znakomite IP zapewniające rozpoznawalność na całym świecie, na bazie którego stworzy nie jedna a serie gier ... - ja widzę w tym kandydata "drugi CD projekt".

Joker
1
Wpisów: 1 664
Wysłane: 24 listopada 2019 17:46:17
Jutro czat z Panem Markuszewskim. Można podpytać o wycenę. Dla mnie zupełna abstrakcja i traktowanie inwestorów jako głupią dojną krowę, ale ja się nie znam na tej branży.
Mam jedynie nadzieję, że chociaż lock-upy zastosowali.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wpisów: 4 178
Wysłane: 24 listopada 2019 22:06:59
2 minusy
pierwszy minus czyli wycena kosmos...
drugi minus czyli ilość znanych nazwisk w fimie,
wg mnie to może przeszkadzać... w sukcesie. dlaczego? bo w dobrej firmie jest maks 2 czy 3 liderów (a i tak później 1 osoba przejmuje stery), a reszta to powinni być pracusie. a tutaj chyba kandydatów na liderów jest zbyt wielu..
dobrej drużyny w sporcie też nie buduje się poprzez ściągnięcie samych gwiazd..
ale kibicuje i trzymam kciuki, żeby się udało
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
82
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 304
Wysłane: 24 listopada 2019 23:26:30
Creepy Jar miał ofertę w cenie 65 zł, a to dawało wycenę na poziomie 44 mln zł. Na debiucie kapitalizacja wyniosła już 67 mln zł. Przy niższej wartości z przedziału kapitalizacja Starwarda wyniesie 80 mln zł, a to w sumie trochę podobne spółki. Obydwie mają w składzie uznane osoby z rynku.

Owszem wycena przed upublicznieniem jest w przypadku Starwarda wyższa o 78 proc. Ale spółka będzie to w stanie wytłumaczyć. Ja widzę co najmniej parę argumentów:

1. Premia na debiucie - w CRJ było 55 proc., a to więcej niż te uznawane za rynkowe 20 proc. Inaczej mówiąc CRJ wyemitował akcje za tanio. Nie może dziwić, że zarząd chciałby to dyskonto zmniejszyć.

2. Oczekiwania sprzedażowe. Tych nie widzę wprost w Sterwardzie, ale można je sobie wyobrazić patrząc choćby na budżety. Green Hell miał budżet na poziomie 3,4 mln zł, natomiast gra od Starwarda circa 2 razy większy. Można się spodziewać dwa razy większej sprzedaży? Matematyka mówi, że tak.

3. Takie spółki jak Cherrypick Games wyceniały się w ostatniej rundzie finansowania na 75 mln zł, a debiut pokazał wycenę 103 mln zł. Creative Forge był wyceniony na debiucie na 85 mln zł., a to też spółka, której produkt miał wysoki budżet - ponad 7 mln zł, a gra od Starwarda ma potencjalnie znacznie szersze grono odbiorców, przede wszystkim konsolowych.

4. W Creepy i w Starwardzie są uznane osoby, z doświadczeniem i sukcesami, ale takich osób jak patrzę na prezentację tych spółek jest w Starwardzie więcej, a i projekty przy których pracowano miały większe sukcesy.

5. Wycena 80 mln zł uwzględnia niewyemitowane jeszcze akcje z programu motywacyjnego. Programu dla nowych pracowników. Bez tego jest 70 mln zł.

Oczywiście rozumiem, że niektórzy mogą źle patrzeć na fakt, że w ciągu roku wycena akcji wzrosła o 100 proc. Spółka wycenia się też wyżej niż większość gamingu wchodzącego na rynek, ale patrząc na to jak rynek wycenia obecnie ten gaming nie można mówić tutaj o "kosmosie"
Edytowany: 25 listopada 2019 08:13

kjujik
kjujik PREMIUM
12
Wpisów: 87
Wysłane: 25 listopada 2019 01:12:31
Dla mnie każde studio gamedev można opisać kilkoma prostymi zmiennymi. Siła IP, jakość zespółu, zastosowana technologia, marketing plus platformy docelowe. Powyższe w tej firmie oceniam wysoko. Kwestia wyceny to każdorazowo indywidualna ocena inwestora.

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 77
Wysłane: 25 listopada 2019 09:07:10
Prócz wszystkiego co było powyżej wymienione za i przeciw, widzę jeszcze jednen istotny punkt : "Gra fabularna"
Wg mnie to dosyć istotnie podnosi ryzyko sukcesu sprzedażowego tego projektu.
Czasy mamy takie jakie mamy i trendy panujące nie od dziś jasno pokazują że gry fabularne są produkcjami niszowymi. Przygodowki jako takie umarły lata temu, jedyne co się teraz ukazuje to indyki robione małym kosztem dzięki czemu mają szansę zwrócić koszty i dać zarobić twórcom. Są jeszcze hybrydy robione przez większe studia z większym budżetem ale tam wątek fabularny jest jednym ze składników "dania" a nie chlebem i solą.

Więc jak widzę "gra fabularna na podstawie literatury S.Lema" to owszem brzmi świetnie i pobudza wyobraźnię ale to nie będzie książka czy serial telewizyjny gdzie dobra fabuła to klucz do sukcesu.

Podejrzewam, że to bedzie jakaś dziwna hybryda może z elementami survival może z czymś innym.
Póki co kupujemy kota w worku zachwalanego jako medalista ;)
Edytowany: 25 listopada 2019 12:55

_olo_
1
Wpisów: 456
Wysłane: 25 listopada 2019 10:24:52
Z dzisiejszej depeszy PAP
Cytat:
Spółka zamierza zaoferować inwestorom w publicznej emisji 73.005 akcji, które będą stanowiły 4% obecnego kapitału zakładowego.

Wycena spółki pre-money w przypadku emisji akcji po cenie minimalnej wyniosłaby 69,1 mln zł, a po cenie maksymalnej – 76mln zł.

„Jesteśmy świadomi wartości naszego projektu, co znajduje odzwierciedlenie w jego ambitnej wycenie. Z drugiej strony to prawdopodobnie jedyna okazja, kiedy będzie można nabyć akcje spółki w ofercie publicznej. Nie planujemy kolejnych emisji.”- napisał prezes.

Wszystkie pozostałe akcje po ofercie (poza nową emisją) będą objęte 6-18-miesięcznym ograniczeniem zbywalności począwszy od pierwszego dnia notowania spółki na NewConnect lub, w przypadku akcji pracowniczych, od daty premiery gry.
Edytowany: 25 listopada 2019 10:28

kamil_kr
1
Wpisów: 1
Wysłane: 25 listopada 2019 11:47:40
Dzień dobry,

Pragnę serdecznie podziękować za zainteresowanie działalnością studia Starward Industries SA.

Po wielu latach obecności na forum, będę miał zaszczyt reprezentować interes akcjonariuszy indywidualnych w radzie nadzorczej tej spółki.
To zobowiązanie, które traktuję z największą powagą!

Bardzo jasno pragnę zaznaczyć tę zależność, rodzi bowiem ona potencjalny konflikt interesów.
Dlatego właśnie trwale powstrzymam się od jakiegokolwiek komentowania bieżącej wyceny spółki czy przebiegu oferty publicznej.

Zachęcam jednocześnie do zapoznania się z kompletnymi informacjami dostępnymi na stronie studia.
W klarowny i transparentny sposób przedstawiają plany i zamiary zespołu Starward Industries:
starwardindustries.com/inwesto...

Szczególnie warto zauważyć:
1. Unikalną struktura własności, w której zespól deweloperski posiada ponad 50% udziałów w Spółce,
2. Nieprzeciętne doświadczenie każdego z członków zespołu,
3. Doskonały materiał źródłowy by Stanisław Lem,
4. Manifest STARWARDA ;)

Cel postawiony sobie przez założycieli studia jest ambitny i trudny. Należy pamiętać, że ryzyko inwestycji w branży gamedev jest bardzo wysokie.

Inwestorskie pozdrowienia!

Kamil

Elemis
Elemis PREMIUM
35
Wpisów: 272
Wysłane: 25 listopada 2019 12:20:42
Joker napisał(a):

Mam jedynie nadzieję, że chociaż lock-upy zastosowali.

Joker napisał(a):

Odróżniajmy reklamę, od reprezentowania interesu drobnych akcjonariuszy.
Pierwszy post i jakiś taki niesmak się wkradł.

@Joker

A na moją buzię wkrada się za to uśmiech. Kiedy widzę jak kolega z giełdowego padołu nie zadający sobie trudu nawet nie tylko przeczytania dokumentu ofertowego/ skróconej - slajdowej prezentacji spółki, ale nawet pierwszych 5 wypowiedzi na wątku spółki o której się wypowiada formułuje takie tezy.

Ja tu widzę nowy " nick", który pojawił się na forum i w domyśle być może będzie stanowić pewnego rodzaju pomost komunikacyjny pomiędzy akcjonariatem a władzami spółki. Być może będzie w jakimś zakresie odpowiadał na nasze pytania/ wątpliwości. Celem zwiększenia komunikacji/ wiarygodności/ transparentności

Gdzie tu niesmaczna reklama ?

W tym miejscu ?
kamil_kr napisał(a):

Należy pamiętać, że ryzyko inwestycji w branży gamedev jest bardzo wysokie.

Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
13
Wpisów: 121
Wysłane: 25 listopada 2019 12:29:03
kamil_kr napisał(a):
Dzień dobry,

Pragnę serdecznie podziękować za zainteresowanie działalnością studia Starward Industries SA.

Po wielu latach obecności na forum, będę miał zaszczyt reprezentować interes akcjonariuszy indywidualnych w radzie nadzorczej tej spółki.
To zobowiązanie, które traktuję z największą powagą!
Inwestorskie pozdrowienia!

Kamil

Panie Kamilu,

skoro traktuje Pan to zobowiązanie z najwyższą powagą, to czy możemy Pana prosić o więcej informacji na temat tego jak Pan będzie to robił?
- czy jest pan niezależnym członkiem rady nadzorczej?
- Czy pańska funkcja jako reprezentanta inwestorów indywidualnych jest jakoś szczególnie umocowana w statucie spółki, lub statucie rady nadzorczej?
- Czy ma pan jakieś szczególne gwarancje swojej niezależności?
- Czy po przeprowadzeniu oferty publicznej, spółka przewiduje że nowi inwestorzy będą mogli powołać swojego reprezentanta w skład nadzoru spółki?
- Jakie konkretne instrumenty obrony interesu inwestorów indywidualnych zamierza pan wykorzystywać?

Z growymi pozdrowieniami

Marcin
Edytowany: 25 listopada 2019 12:29

andy_dufresne
16
Wpisów: 855
Wysłane: 25 listopada 2019 13:11:18
WatchDog napisał(a):
Zostałem poproszony o zainicjowanie wątku spółki na forum SW, co czynię z autentyczną przyjemnością. Jest zaszczytem, że mogę jeszcze raz przyłożyć rękę do powstania wielce obiecującej firmy w branży, w której działam zawodowo od 33 lat. A rynek publiczny dodatkowo może się wzbogacić o przedmiot wartościowych dyskusji..

Już kiedyś zainicjował Pan podobny wątek na forum i wszyscy chyba pamiętamy, jak to się skończyło :)

Trzymam kciuki za powodzenie projektu pod względem inwestorskim. Cieszę się również jako (niemający zbyt wiele czasu i przez to wybredny) gracz, że powstaje coraz więcej ambitnych projektów skierowanych do dojrzalszej publiczności.
Jestem na Twitterze

inwestor intuicyjny
0
Wpisów: 86
Wysłane: 25 listopada 2019 21:42:09
anty_teresa napisał(a):
2. Oczekiwania sprzedażowe. Tych nie widzę wprost w Sterwardzie, ale można je sobie wyobrazić patrząc choćby na budżety. Green Hell miał budżet na poziomie 3,4 mln zł, natomiast gra od Starwarda circa 2 razy większy. Można się spodziewać dwa razy większej sprzedaży? Matematyka mówi, że tak.

Praktyka mówi że nie. Firewatch był ostatnim "symulatorem chodzenia" który się dobrze sprzedał. Ten gatunek jest martwy, nikt go nie kupuje. Widać to choćby po sprzedaży gier Bloobera który nawet mając do dyspozycji tak mocny brand jak Blair Witch nie był w stanie się przebić.

W obecnych realiach targety sprzedażowe podawane przez spółkę są kompletnie nierealistyczne. No chyba że za sprzedaż uznamy dołączenie gry do bundla?

Dziwi mnie że spółka skupiająca tyle osób z branży tak beztrosko pakuje się w sam środek bagna w którym potopiło się już wiele utalentowanych i doświadczonych zespołów.

Vox
52
Wpisów: 6 227
Wysłane: 25 listopada 2019 22:53:47
Cytat:
Ten gatunek jest martwy

A taka gra jak Alien Isolation?
www.gry-online.pl/gry/alien-is...

też symulator chodzenia, też sci-fi..... Źle się sprzedała?
wszystko zależy jak się grę zrobi i kluczowa jest właśnie fabuła.

do tego sci-fi jest na topie - chociażby filmy takie jak Interstellar, Expanse pokazują że mamy renesans takich klimatów. Zombie apocalipsa i fantasy są chwilowo passe. Samą książkę Lema czytałem i jest świetna...

Pominę już fakt że grę tworzą ludzie którzy zrobili wiedźmina na podstawie książki innego polskiego pisarza.... to nie jest zespół znikąd. To weterani CDPROJEKT RED i 11BIT.
Edytowany: 25 listopada 2019 22:59

inwestor intuicyjny
0
Wysłane: 25 listopada 2019 23:21:48
Vox napisał(a):
Cytat:
Praktyka mówi że nie. Firewatch był ostatnim "symulatorem chodzenia" który się dobrze sprzedał. Ten gatunek jest martwy, nikt go nie kupuje. Widać to choćby po sprzedaży gier Bloobera który nawet mając do dyspozycji tak mocny brand jak Blair Witch nie był w stanie się przebić.

W obecnych realiach targety sprzedażowe podawane przez spółkę są kompletnie nierealistyczne. No chyba że za sprzedaż uznamy dołączenie gry do bundla?

Dziwi mnie że spółka skupiająca tyle osób z branży tak beztrosko pakuje się w sam środek bagna w którym potopiło się już wiele utalentowanych i doświadczonych zespołów.

A taka gra jak Alien Isolation?
www.gry-online.pl/gry/alien-is...

też symulator chodzenia, też sci-fi..... Źle się sprzedała?
wszystko zależy jak się grę zrobi i kluczowa jest właśnie fabuła.

do tego sci-fi jest na topie - chociażby filmy takie jak Interstellar, Expanse pokazują że mamy renesans takich klimatów. Zombie apocalipsa i fantasy są chwilowo passe. Samą książkę Lema czytałem i jest świetna...

Pominę już fakt że grę tworzą ludzie którzy zrobili wiedźmina na podstawie książki innego polskiego pisarza.... to nie jest zespół znikąd. To weterani CDPROJEKT RED i 11BIT.

Ale wiesz że Alien Isolation to gra z 2014 roku?

Do tego słówko ALIEN jest rozpoznawalne przez każdego fana kultury masowej, natomiast Lem jest znany głównie w Polsce i Rosji. Za granicą to nisza wewnątrz małej niszy jaką jest SF, a filmy oparte na jego książkach były finansowymi bombami (podobnie jak wspomniany przez Ciebie Expanse, który został przywrócony do życia tylko dlatego że Bezos jest jego fanem i nie obchodzi go że serial tracił miliony).

No i nie wiem czy pamiętasz, ale symulator chodzenia pod tytułem "Kursk" też stworzyli weterani CDPROJEKT.

Edytowany: 25 listopada 2019 23:30

inwestor intuicyjny
0
Wysłane: 25 listopada 2019 23:55:10
@Vox:

Zrób mały eksperyment, przejrzyj sobie pierwszą setkę bestsellerów Steam i sprawdź ile jest w niej symulatorów chodzenia.

Ja widzę tylko jeden, Lost Ember - nową premierę z oszałamiającym szczytem liczby graczy w okolicach 590.

Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
13
Wpisów: 121
Wysłane: 26 listopada 2019 08:33:19
Trochę było hitów w tej kategorii. Wcześniej wspomniałem Life is Strange, niedawno wyszła jego kontynuacja, był oczywiście FireWatch, jest Remains of Edith Finch. Tutaj absolutnie jestem przekonany, że dobra gra może się przebić i sprzedać.

Zgadzam się natomiast, że sam Lem nie sprzeda gry. Według mnie niestety to jednak nisza, a nawet jeśli ktoś zna, to czy sięgnie po grę? To wcale tak nie działa. To co może niepokoić to przede wszystkim jak mało wiemy o tej grze. Benchmarki pokazane przez spółkę to dwa bardzo różne tytuły, jak to będzie wyglądać, czego można się spodziewać... tutaj trochę mało informacji.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7