optymalizacja podatkowa 2018 - co sprzedać 21 grudnia? - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

optymalizacja podatkowa 2018 - co sprzedać 21 grudnia?

qcio
Wpisów: 2
Wysłane: 12 grudnia 2018 08:24:21
Hej,

Jestem ciekaw Waszej opinii (podpardtej jednym zdaniem uzasadnienia, no bo jak ktoś napisze "bo tak", to równie dobrze mogę rzucić monetą...);

Mam mały zysk za 2018 rok, ale chciałbym pozbyć się z portfela spółek najgorzej rokujących i tym samym zredukować zysk do zera (czyli sprzedać najgorzej rokujące sektory/akcje ze stratą). Po uwagę biorę te 4 opcje (w nawiasie średnia cena zakupu), z nie wiem czy słusznym naciskiem na 2 pierwsze pozycje:

- Budimex (187 zł)
- Kruk (207 zł)
- Orange (5,5 zł)
- Play (23,50 zł)

W każdą z tych spółek włożyłem podobną ilośc pieniędzy. Jeśli dobrze obliczyłem to ostatnim dniem na dokonanie transakcji wliczanej do roku podatkowego 2018 to 21 grudnia?

Dzięki
K.

ps.

W 2018 roku dni wolne od sesji na GPW wypadają:

1 stycznia (poniedziałek)
2 stycznia (wtorek)
30 marca (piątek)
2 kwietnia (poniedziałek)
1 maja (wtorek)
3 maja (czwartek)
31 maja (czwartek)
15 sierpnia (środa)
1 listopada (czwartek)
24 grudnia (poniedziałek)
25 grudnia (wtorek)
26 grudnia (środa)
31 grudnia (poniedziałek)

investped
Wpisów: 64
Wysłane: 12 grudnia 2018 22:55:14
Bardzo dobrze, że poruszasz kwestię optymalizacji, bo mało kto z niej korzysta. Ja zawsze sprzedaję te firmy, które generują mi stratę, po czym zaraz je z powrotem odkupuję. A robię to w pierwszym tygodniu grudnia, bo nie warto czekać na tłum pod koniec miesiąca.

Widzę, że wszystkie twoje firmy generują stratę, więc warto sprzedać wszystkie. Kolejny rok może być zyskowny - pamiętaj o tym.
Edytowany: 12 grudnia 2018 22:58

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 464
Wysłane: 12 grudnia 2018 23:21:10
Oczywiście to żadna rekomendacja - ja sprzedałbym Budimex, a pozostałe zostawił. Ale oczywiście zależy od wielkości pozycji i zysku który chcesz zredukować.
Polecam zajrzeć:
www.stockwatch.pl/wiadomosci/g...

www.stockwatch.pl/wiadomosci/1...

Damian1
Wpisów: 89
Wysłane: 13 grudnia 2018 08:05:49
Mi z tych spolek podoba sie tylko Kruk. Spolka wzrostowa z umiarkowana wycena.
Reszta mnie nie przekonuje.

abcabc
Wpisów: 206
Wysłane: 13 grudnia 2018 10:20:27
Wszystkie sprzedać i ewentualnie odkupić, przecież to płynne spółki.

marek84
Wpisów: 23
Wysłane: 13 grudnia 2018 10:29:03
Witajcie,
Inwestorem jestem raczej początkującym, ale mam pytanie. Jeśli dobrze zrozumiałem poniższe:
Cytat:
Bardzo dobrze, że poruszasz kwestię optymalizacji, bo mało kto z niej korzysta. Ja zawsze sprzedaję te firmy, które generują mi stratę, po czym zaraz je z powrotem odkupuję. A robię to w pierwszym tygodniu grudnia, bo nie warto czekać na tłum pod koniec miesiąca.

Widzę, że wszystkie twoje firmy generują stratę, więc warto sprzedać wszystkie. Kolejny rok może być zyskowny - pamiętaj o tym.

Jak rozumiem powyższe:
W tym momencie, jeśli mam już osiągnięty zysk na innych akcjach, to w celach optymalizacji podatkowej opłaca się sprzedać wszystkie pozycje, na których mamy potencjalnie stratę podatkową i następnie odkupić powtórnie te, które chcemy trzymać w portfelu (nie powinno być problemów w przypadku spółek płynnych). Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja.

Moje pytanie jest następujące: w jakim horyzoncie czasowym? Czy jeśli sprzedamy akcje 17 grudnia o 10 rano, a następnie odkupimy te same (ok: fizycznie nie te same, ale powiedzmy takiej samej wielkości/wartości pakiet) akcje w zbliżonej (a może się i zdarzyć że identycznej) cenie tego samego dnia o 16 - to czy nie będzie tutaj zarzutu (tak wiem, czepiam się) pozorności transakcji? Pewnie w przypadku małych kwot nikt nie zwróci na to uwagę - ale gdyby hipotetyczny pakiet akcji był sporo warty (i tym samym duża strata podatkowa)? Odpowiednie organy mogą wrócić za kilka lat z tym tematem.

gandalfp
Wpisów: 140
Wysłane: 13 grudnia 2018 10:52:06
Cytat:
Czy jeśli sprzedamy akcje 17 grudnia o 10 rano, a następnie odkupimy te same (ok: fizycznie nie te same, ale powiedzmy takiej samej wielkości/wartości pakiet) akcje w zbliżonej (a może się i zdarzyć że identycznej) cenie tego samego dnia o 16 - to czy nie będzie tutaj zarzutu (tak wiem, czepiam się) pozorności transakcji?

Tak to nie działa. Żeby skorzystać z optymalizacji podatkowej, to musisz sprzedać akcję na których masz stratę, do ostatniego dnia rozliczanego w 2018. W tym roku będzie do 21 grudnia. I to wystarczy. Jeśli chcesz posiadać te akcje nadal, to odkupujesz je w następnym dniu notowań (27 grudnia) lub później. Wtedy zakup będzie rozliczany już na rok 2019.
A co do samego pytania, to kupować i sprzedawać jednego dnia możesz wielokrotnie i nie ma to znaczenia.
Edytowany: 13 grudnia 2018 10:56

investped
Wpisów: 64
Wysłane: 13 grudnia 2018 11:19:28
może się przyczepić bo jest nawet paragraf na to:

art. 119a § 1.:

Czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej, nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania).

ale...

Jest taki Pan od małej książeczki, która podbija rynek i jego strategia inwestycyjna polega na kupowaniu wzrostowych fundamentalnie akcji w styczniu, a sprzedaż tych stratnych końcem grudnia do 27 grudnia w systemie rozliczenia 2+T i ponowny zakup w styczniu nowego roku.

Powinieneś zainspirować się jego metodą, gdyż idea jest bardzo spójna i nastawiona na sukces inwestycyjny, mianowicie: sprzedajesz końcem roku te akcje, które tracą i nie kupujesz tych samych, tylko wybierasz inne, a te, które rosną, pozostawiasz na kolejny rok.

Yaroman
Wpisów: 874
Wysłane: 13 grudnia 2018 11:23:53
1. W przypadku kupna/ sprzedaży w celu zmniejszenia podatku zarzut może być, tylko jak to udowodnić? Inwestor może na przykład próbować zarobić w strategii day-trading. Czasami nawet może się udać. Liar . To tylko teoria bo kto by miał śledzić tego rodzaju transakcje?
2.Wszystko jedno kiedy kupisz/ sprzedasz, byle ze sprzedażą zdążyć przed 21.12.
fluctuat nec mergitur

marek84
Wysłane: 13 grudnia 2018 13:03:49
Ok, dziękuję za rozjaśnienie.

Cytat:
To tylko teoria bo kto by miał śledzić tego rodzaju transakcje?

A bo ja wiem, co będzie za 5 lat?
W kontekście galopującego postępu technologicznego, robotyzacji, algorytmów, dataminingu -> ja wiem, że to skrajnie nieprawdopodobne na polskim poziomie "informatyzacji państwa" ale jestem sobie w stanie wyobrazić, że przy dostępie do danych zapuszczenie odpowiedniego algorytmu, który tylko wypluje potencjalne pozycje specjalnie trudne by nie było - stąd pytam jak to jest na gruncie prawa.

Yaroman
Wysłane: 13 grudnia 2018 13:57:21
Tylko, że żaden algorytm nie wyłapie czy inwestor chciał dokonać optymalizacji czy realizował zakładaną strategię inwestycyjną. 2 przykłady strategii masz powyżej.
fluctuat nec mergitur

qcio
Wpisów: 2
Wysłane: 13 grudnia 2018 14:00:03
marek84 napisał(a):
Witajcie,

Inwestorem jestem raczej początkującym, ale mam pytanie. Jeśli dobrze zrozumiałem poniższe:

Jak rozumiem powyższe:
W tym momencie, jeśli mam już osiągnięty zysk na innych akcjach, to w celach optymalizacji podatkowej opłaca się sprzedać wszystkie pozycje, na których mamy potencjalnie stratę podatkową i następnie odkupić powtórnie te, które chcemy trzymać w portfelu (nie powinno być problemów w przypadku spółek płynnych). Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja.

Nie zgodziłym się z tak postawionym twierdzeniem. Ja osobiście nigdy bym nie zrobił tego w ten sposób, bez zapatrywania się na liczby.

Ja mam zysk za ten rok 3000 zł. Chcę zredukować zysk w celach podatkowych. Jednak nie zamierzam sprzedawać WSZYSTKICH POZYCJI na których mam stratę. Zamierzam sprzedać takie akcje i tyle akcji, aby zredukować zysk w okolice zera. Jeśli sprzedałbym wszystkie pozycje stratne, to za ten rok zaksięgowałbym 20 tysięcy straty. Dlatego chcę jedynie pozbyć się najgorzej rokujących akcji - czyli takich, co do których nie ma już nadzieji, że przyczynią się do znacznej poprawy mojego wyniku inwestycyjnego w przyszłości.

Gdyby marek84 zrobił to, o czym pisze, popełniłby błąd - sprzedałby zbyt dużo, a nawet przy założeniu, że odkupi (w wierze, że te akcje wzrosną), to zapłaciłby tylko niepotrzebnie prowizje maklerskie.

"Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja." - to brzmi bardzo czarno-biało. A chodzi przecież o ugranie najlepszego odcienia szarości;)

Zgadzacie się, czy to ja jestem w błędzie?
Edytowany: 13 grudnia 2018 14:01

marek84
Wysłane: 13 grudnia 2018 14:15:32
Yaroman napisał(a):
Tylko, że żaden algorytm nie wyłapie czy inwestor chciał dokonać optymalizacji czy realizował zakładaną strategię inwestycyjną. 2 przykłady strategii masz powyżej.

Tak, ale bo to raz UKS wołał do tablicy o wyjaśnienia bogu ducha winnych? Podkreślam - nie chodzi mi o sianie paniki etc, po prostu zastanawiam się nad stanem prawnym.

Cytat:
Ja mam zysk za ten rok 3000 zł. Chcę zredukować zysk w celach podatkowych. Jednak nie zamierzam sprzedawać WSZYSTKICH POZYCJI na których mam stratę. Zamierzam sprzedać takie akcje i tyle akcji, aby zredukować zysk w okolice zera. Jeśli sprzedałbym wszystkie pozycje stratne, to za ten rok zaksięgowałbym 20 tysięcy straty. Dlatego chcę jedynie pozbyć się najgorzej rokujących akcji - czyli takich, co do których nie ma już nadzieji, że przyczynią się do znacznej poprawy mojego wyniku inwestycyjnego w przyszłości.

Gdyby marek84 zrobił to, o czym pisze, popełniłby błąd - sprzedałby zbyt dużo, a nawet przy założeniu, że odkupi (w wierze, że te akcje wzrosną), to zapłaciłby tylko niepotrzebnie prowizje maklerskie.

"Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja." - to brzmi bardzo czarno-biało. A chodzi przecież o ugranie najlepszego odcienia szarości;)

Nie no, to jest dość oczywiste. Sprzedajemy tyle, żeby to miało sens ekonomiczny. Meritum mojego pytania było gdzie indziej (domyślnie założyłem że po sprzedaży wszystkiego ze stratami nie przekręcimy się poniżej 0).

Silverr
Silverr PREMIUM
Wpisów: 178
Wysłane: 13 grudnia 2018 19:28:47
qcio napisał(a):
marek84 napisał(a):
Witajcie,

Jak rozumiem powyższe:

Nie zgodziłym się z tak postawionym twierdzeniem. Ja osobiście nigdy bym nie zrobił tego w ten sposób, bez zapatrywania się na liczby.

Opłaca się mieć jak największą stratę podatkową. Jeśli przykładowo w tym roku wykażesz 20 tysięcy straty, a za rok 10 tysięcy zysku to za zysk w przyszłym roku nie zapłacisz podatku Belki. Stratami odniesionymi do 5 lat wstecz można zmniejszać opodatkowany zysk w kolejnych latach, przy czym w każdym roku można wykorzystać maksymalnie 50% strat z poprzednich lat.

abcabc
Wpisów: 206
Wysłane: 13 grudnia 2018 21:02:10
Możesz odkupić nawet tego samego dnia i raczej nikt tego nie będzie śledził, a nawet nie sądzę, żeby to było nielegalne. Oczywiście nie jestem prawnikiem.

Przede wszystkim taki ruch powoduje, że tracisz na prowizjach. Przyszła cena nie jest znana i taka optymalizacja może spowodować, że trzymanie tych akcji spowoduje dalsze straty w kolejnym roku, więc faktycznie nie masz tu gwarantowanego zysku.

Jeśli potem będzie zysk, to przecież będziesz miał to opodatkowane, więc faktycznie ten ruch jest neutralny podatkowo, a nawet stratą dla ciebie, bo płacisz prowizje. Zyskowność ruchu występuje tylko wtedy, gdy są to akcje do buy&hold, czyli optymalizujesz sobie podatek akcjami, które będziesz potem trzymał dla dywidendy, bo tych nigdy (albo przynajmniej długo) nie sprzedasz. Wtedy faktycznie w twoich rękach jest więcej kapitału niż bez tego ruchu.

Na zdrowy rozum - jaki to zysk kupić, poczekać aż spadnie, "zoptymalizować podatek", a potem sprzedać i zapłacić go w tej samej wysokości? Dlatego polecałem sprzedać wszystkie stratne i ewentualnie odkupić rokujące na odbicie, bo wtedy jest maksymalizacja kwoty do optymalizacji, a tej nie można całkowicie odliczyć w jednym roku (50% w jednym i tylko do 5 lat). Jak ktoś przez 5 lat ma tylko stratne pozycje, to może lepiej dać sobie spokój albo nie sprzedawać wcale.

harry12
Wpisów: 11
Wysłane: 13 grudnia 2018 22:42:48
Przy większych sumach zwłaszcza ma to duże znaczenie, bo jeśli uratujesz z podatku np. kilkadziesiąt tysięcy zł, to możesz nimi obracać przez cały następny rok - szybszy przyrost kapitału.

compaq100
Wpisów: 580
Wysłane: 15 grudnia 2018 13:17:26

Redukcja zysku za dany rok przez sprzedaż spółek,które mają obecnie stratę i następne kupowanie ma moim zdanie krótkoterminowy zysk.W ten sposób obniżamy jej wartość zakupu, by przy wzrostach kursu oraz sprzedaży mieć wyższy zysk i zapłacić "większy"podatek.
Wydaje się,że w długoterminowej perspektywie nie ma określonego zysku z takiej operacji.

Yaroman
Wysłane: 15 grudnia 2018 15:33:56
1.Zakładając, hipotetycznie, że w tym roku masz zysk w portfelu, a w kolejnych akcje spadkowe wciąż będą na stracie to w tym roku płacisz podatek, a w kolejnych możesz mieć stratę której nie będzie jak zbilansować. Czyli płacisz coś czego być może nigdy nie musiał byś zapłacić.
2.Środki których nie przeznaczasz na podatek możesz reinwestować, zakładając wzrosty, możesz więcej zarobić.
3.Last but not least, aspekt psychologiczny. Po odkupieniu masz w portfelu spółkę o niższej cenie zakupu i w przypadku wzrostu kursu widzisz zysk a nie tylko zmniejszającą się stratę. Może nieracjonalne, ale to działa.
Jedyny minus to koszty transakcyjne.
fluctuat nec mergitur

compaq100
Wpisów: 580
Wysłane: 15 grudnia 2018 17:14:56
...to jest przy założeniu jak w kolejnych latach spółki przynoszą stratę.
Przypadku gdy spółki przynoszą zysk płacimy podatek zwiększony w następnych latach.
Twoja analiza dot.przypadku określonego (zawężonego),jest dużo wariantów gdzie zasada działa odwrotnie.

Yaroman
Wysłane: 15 grudnia 2018 17:34:47
Prośba o rozwinięcie wypowiedzi bo chciałbym poznać ten punkt widzenia.
fluctuat nec mergitur

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2