Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

comtrader

comtrader

Ostatnie 10 wpisów
O praktycznie pewnej kasie od Nalepy pisałem na Bankierze 10 września.... 2 dni temu.
I mamy w końcu wyrok z Apelacyjnego.

Przypomnę, że ewentualna skarga kasacyjna nie wstrzymuje wykonania wyroku!
A RankProgress zabezpieczył się na działkach NTC Inwestycje Świętokrzyskie pod Kielcami...
Osobiście nie sądzę, by Nalepa próbował przeciągać w Sądzie Najwyższym.
Sporej kasy trzeba przy skardze kasacyjnej, a chłop musi zdawać sobie sprawę, że szanse ma bardzo niewielkie....
Nalepa poleci w preselekcji...

Jak ja to widzę?
RankProgress w wyniku rozliczeń postanie jedynym właścicielem potężnego terenu w Miedzianej Górze pod Kielcami.
A przypominam Wam, że sytuacja jest diametralnie inna niż wcześniej... teren ten ma już prawomocny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, wójt Miedzianej Góry aż przebiera nogami, by inwestycja tam powstała. Nie wiem, czy Ikea ciągle jest w grze...

A tak na marginesie... Prezes Jan ciągle swoje... nawet komunikat o wyroku Sądu Apelacyjnego jest tendencyjny, bo mówi tylko o kapitale pożyczki i milczy o blisko 10 mln odsetkach...

comtrader

To zależy...
Boś-a już nie ma a Santander po przerolowaniu zrobił się bezpieczny.
I to trzeba odnotować.

comtrader

Płynność bieżąca już opanowana. Altman Z" score mocno w górę!

Poniższy post napisałem 4 maja:

Sprawdzamy i StockWatcha i powód spadku wskaźnika Z"score Altmana:

Z = 6,56 * (140,556 mln - 231,714 mln)/785,032 mln + 3,26 * 197,97 mln/785,032 mln + 6,72 * 44,711 mln/785,032 mln + 1,05 * 361,883 mln/423,15 mln + 3,25

Z = 6,56 * (- 0,116) + 3,26 * 0,25 + 6,72 * 0,057 + 1,05 * 0,855 + 3,25

Z = (-0,76) + 0,815 + 0,383 + 0,90 + 3,25 = 4,59

Warto mieć świadomość, że powyższa formuła jest modyfikacją dla rynków mniej rozwiniętych niż amerykański i mimo wszystko nie jest niczym więcej, a tylko modelem statystycznym...

Gołym okiem widać, że za spadek ratingu w/g Altmana odpowiada skok zobowiązań krótkoterminowych, czyli konkretnie:
1) ostatnia rata 35,340 mln do BOŚ-a (płatne do 7 czerwca)
2) oraz kredyt z Santander Bank Polska w wysokości 131,023 mln zł (w/g stanu na 31.12.2018) płatny do 31.12.2019 roku, który został słusznie zaliczony do zobowiązań krótkoterminowych, wymagalnych w terminie do 12 miesięcy.

Różnica pomiędzy aktywami obrotowymi, a chwilowo tak wysokimi zobowiązaniami krótkoterminowymi (- 91 mln) powoduje, że pierwszy mocno ważący (z mnożnikiem 6,56 x) człon wzoru Altmana staje się ujemny, a to silnie ciągnie w dół cały wskaźnik. Jednak nieobca jest nam przecież wiedza, że w tych aktywach obrotowych są m.in. "Towary", czyli również teren we Wrocławiu... ciągle ujmowany jako "Zapasy" i co za tym idzie wyceniany w/g kosztu... nabycia!

Można się pokusić o wyliczenie Altman Z"score po spłacie BOŚ-a - choć to akurat nie będzie łatwe, bo co prawda wiemy, że zobowiązania krótkie spadną o ponad 35 mln zł ale nie wiemy na ile uszczupli to "wrocławskie zapasy".

Natomiast w sposób dość łatwy można wyliczyć Altman Z"score po przekwalifikowaniu kredytu w Santanderze z powrotem do długoterminowych (co zapowiada Prezes w raporcie) - po prostu:

Z = 6,56 * (140,556 mln - 100,691 mln)/785,032 mln + 3,26 * 197,97 mln/785,032 mln + 6,72 * 44,711 mln/785,032 mln + 1,05 * 361,883 mln/423,15 mln + 3,25

Z = 6,56 * 0,051 + 3,26 * 0,25 + 6,72 * 0,057 + 1,05 * 0,855 + 3,25

Z = 0,33 + 0,815 + 0,383 + 0,90 + 3,25 = 5,68

No ale wszystko to to takie akademickie nieco rozważania, bo jak nie będzie w krótkoterminowych Santandera, to i nie będzie już w nich i BOŚ-a a tak w ogóle to jak cokolwiek się sprzeda to wzrosną aktywa obrotowe i sytuacja płynnościowa będzie znacząco lepsza.

Zrobiło się bezpiecznie!
Analitycznie... Nawet dla tych co patrzą na liczby.
Chociaż to jeszcze nie będzie widoczne w raporcie półrocznym, bo miało miejsce 20 sierpnia...
Prezes Jan zrealizował to co zapowiadał.

comtrader

Tak właśnie ma być.
Nie łamiesz schematu.
Rzesza obserwujących stojących z boku rośnie, ale nie kupuje...

A sytuacja spółki po półroczu jest jednak znacząco odmienna od sytuacji po I kwartale...

Nie mam aktualnie abonamentu... i choć lubię analizy AntyTeresy i np. w odniesieniu do poprzedniej fajnie podyskutowaliśmy, to chyba się opanuję i nie wykupię abonamentu...

KaWalec napisał(a):
Nie wiem czy spółka zmieniła się aż tak bardzo: Szanowny Pan Prezes miał dużo szczęścia ze trafił akurat na czas kiedy drugi z Szanownych Prezesów potrzebował pilnie wydać kasę na inwestycje, gdyż po realizacji Promenad dysponował duża gotówka, przypominam ze Dzialka po rynku wrocławskim krążyła dwa lata i nikt nie chciał Prezesowi M. podać ręki, a przysłużyła się do tego niewątpliwie „krystaliczna” uczciwość.I oczywiście super koniunktura:) Zasad rządzących spółka ciężko się doszukiwać gdyż jak ktoś napisał wcześniej inwestowanie w galerie w obecnej chwili... Śmiem postawić tezę ze gdyby nie Prezes Edward L. Ranka już by nie było, o jego problemach wiedzieli wszyscy we Wro i czaili się na Popowicka, na szczęście teraz może być całkiem dobrze, ale jak wyglądają posiadane aktywa obecnie a co nie jest faktycznie poobciazane na lewo i prawo??

No nie wiem, czy to kwestia szczęścia.
Moim zdaniem, na Popowicach Prezes Jan wybrał po prostu najkorzystniejszą ofertę (a były inne!) i zadziwiająco harmonijnie współpracuje z Vantage...

I nie przesadzajcie z tym wyolbrzymianiem dźwigni kredytowej.
RankProgress wcale nie przesadził z tym zadłużaniem.
To powszechny model funkcjonowania w tej branży i tyle...

niedźwiedź napisał(a):
problem z tą spółką jest taki, ze ciężko określić czy ona jest droga, czy tania i jak rozkładają się ryzyka.

Ja tam takiego problemu nie mam.
Można co prawda dyskutować o czasie, czy też jego upływie, ale problem z wartością u mnie nie istnieje...

No zainteresowanie spółką relatywnie oceniam na ogromne.
Według mojej wiedzy w spółce dzieje się naprawdę sporo...

A analizy AntyTeresy zawsze czytam z uwagą...
I poczekam choćby do oficjalnego raportu za półrocze. wave

No nie do końca tak...
Potwornie ciążący BOŚ spłacony - to najważniejsze.
A kredyt na Chojnice to jednak klasyczne refinansowanie. Wszak kredyt ten spłaca poprzedni też na hipotece Chojnic zabezpieczony + uwalnia ponad 20 mln gotówki...

comtrader

Wyrok jest wyrokiem Sądu Okręgowego po ponownym rozpatrzeniu sprawy i przesłuchaniu dodatkowych świadków, więc moim zdaniem Nalepa mógł jeszcze apelować.

Ale... biorąc pod uwagę terminy jestem ogromnie zdziwiony, że nic o tym nie słychać.
Wiadomo, że NTC chcąc przedłużać powinien był to zrobić w ostatniej chwili, ale przecież chwila ta dawno już minęła.
Tymczasem Jan w raporcie za 2018 opisując przecież zdarzenia po dniu bilansowym (a właściwie na dzień jego upublicznienia) słowem o tym nie wspomina...

Czyżby nastąpiła jakaś nieformalna ugoda?
Jaka mogłaby być jej forma?
RankProgress przejmuje całość gruntu w Miedzianej Górze + dostaje parę groszy ?
Tu tylko Nalepa mógł coś zaproponować, bo to on przegrywa oba procesy i ten o zwrot pożyczek i ten o przeniesienie własności gruntów (z powództwa własnego).
Tymczasem teren w Miedzianej Górze od ok. roku ma już prawomocny miejscowy PZP, coś tam nawet lokalnie o chęci ze strony IKEI słychać.

Co do Włocławka...
Nie mam pojęcia jak Jan zabezpieczył tam swoje interesy nie wykładając póki co złamanego grosza.
Nie ulega wątpliwości, że potrafi on budować takie misterne konstrukcje. Przykładem jest tu chociaż transakcja z BZ WBK dotycząca 65/100 działki pod I etap Popowic sfinansowana za pieniądze CFI, które później zostało pożegnane.

comtrader

Ok, po kolei.

Najpierw sprawa z Nalepą (Miedziana Góra pod Kielcami) - najwyraźniej nie doczytałeś:

"W dniu 28 grudnia 2017 r. pełnomocnikowi powodów został doręczony odpis apelacji, została wniesiona odpowiedź na apelację w imieniu powodów. Akta zostały przekazane przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu z powrotem do Sądu Okręgowego w Legnicy. Termin rozprawy został wyznaczony na dzień 27 marca 2018 roku. Rozprawa została odwołana. Nowy termin rozprawy wyznaczono na dzień 17 października 2018 roku. Zostali przesłuchani świadkowie. W dniu 21 listopada 2018 roku został przesłuchany kolejny świadek. Sąd zamknął przewód sądowy. W dniu 30 listopada 2018 roku wydany został wyrok utrzymujący w całości w mocy wyrok zaoczny z dnia 23 maja 2016 roku. W dniu 05 lutego 2019 roku pisemne uzasadnienie wyroku zostało doręczone pełnomocnikowi powoda. Zarząd ocenia pozytywnie szanse wygrania przedmiotowej sprawy."

Co do Popowic...
Tak miała być opcja powrotu do 55/45, a ostatni aneks przewiduje 65/35, a dokładniej 64,99/35,99 resztówka to zapewne komplementariusz.
"...Emitent uzyska zwrot stanowiący ustaloną wartość prawa
użytkowania wieczystego nieruchomości w wysokości 159,6 mln PLN."

Generalnie kwota ustaleń za całość się zgadza. Do strumienia gotówki za I etap (w tym odsprzedaży prawa zakupu 65/100 działki od BZ WBK) oraz II etap dolicz jeszcze wartość aktualnych udziałów w Porcie Popowice na konkretny moment i zwróć uwagę, że przecież rośnie ogólna wartość tej spółki celowej.

Newsy o zajęciach egzekucyjnych jakoś mnie nie straszą.
Jan ewidentnie lubi takimi rzeczami straszyć rynek, a później i tak okazuje się, że takie zajęcie jest wycofywane przez WSA.
Oprócz tego i tak od dawna te kwoty są uwzględniane w bilansie - żadna więc to nowina,czy powód do strachu.

Pozdrawiam

comtrader

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 15 września 2019 13:19:04
Liczba wpisów: 44
[0,01% wszystkich postów / 0,12 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,666 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d