pixelg
Tydzień z DM BOŚ 5-12 marca 2012 - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Tydzień z DM BOŚ 5-12 marca 2012

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 17 lutego 2012 16:07:43

Automaty Bossa - jak wykorzystać algotrading na polskim rynku?
Porozmawiajmy na forum StockWatch, od poniedziałku 5 marca przez tydzień

Nigdy nie słyszałeś o Automatach Bossa - bossaAPI, zlecenia DDM+, bossaTraderPRO, bossaFX-GPW, bossaAB, visual orders BossaFX, Kalkulator BossaFX, konwerter wykresów?
Masz szansę sprawdzić na naszej stronie jak to działa i dopytać na forum.

Jeśli przeczuwasz że automatyzacja handlu to przyszłościowy kierunek i że już generuje większość obrotu na światowych giełdach – to masz rację.
My chcemy opowiedzieć o tym jak inwestorzy indywidualni mogą wykorzystać automaty dla siebie.
Tworzymy autorskie rozwiązania od kilku sezonów – znamy trendy i potrzeby.

Automaty Bossa GPW
Automaty Bossa Forex
Zobacz co mówił zwycięzca rankingu automatów w grze „Forex BossaFX”
Szkolenie online - wprowadzenie do programowania MQL4

Powiemy o co w tym chodzi, kto na tym zyskuje, czy i dlaczego inwestorzy korzystający z automatów mają przewagę na resztą rynku.

nie walcz z systemem – wykorzystaj go
Automaty Bossa
Edytowany: 29 lutego 2012 11:09

Sebastian Zadora
0
Wpisów: 18
Wysłane: 29 lutego 2012 11:55:36
Witam wszystkich pasjonatów rynków finansowych, w szczególności osoby zainteresowane poszerzeniem dotychczas wykorzystywanych w tradingu metod i narzędzi - o automatyzację handlu właśnie.
Tydzień z automatami BOSSA zaczynamy wprawdzie od poniedziałku, ale już dziś zachęcam do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarze wprowadzającym do nauki samodzielnego programowania w MQL4 (programy dla platformy BOSSAFX).
Szkolenie poprowadzę w dniu jutrzejszym, od godziny 17:00.
Aby wziąć w nim udział, proszę o zarezerwowanie miejsca na stronie:
bossa.pl/index.jsp?layout=10&a...

Krótka agenda szkolenia:
Szkolenie ma na celu wprowadzenie do samodzielnego tworzenia programów w języku MQL4 ,przeznaczonych dla platformy BOSSAFX. W założeniu jest początkiem cyklu szkoleń poświęconych nauce MQL4. Szkolenie będzie miało charakter praktyczny, dzięki czemu podstawowe zasady tworzenia kodu zostaną zaprezentowane w praktyce poprzez analizę przykładowego programu.

Podczas wykładu dowiesz się:
- Jak wygląda ogólna struktura kodu każdego programu tworzonego w MQL4?
- Czym jest stała, zmienna i jak nadawać im wartości?
- Jak wykorzystywać standardowe funkcje języka MQL4?
- Jak stworzyć własną funkcję w kodzie programu?

Serdecznie zapraszam!
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ

sbyszek
0
Wpisów: 807
Wysłane: 29 lutego 2012 12:25:54
Kamil Gemra napisał(a):

Automaty Bossa - jak wykorzystać algotrading na polskim rynku?
Porozmawiajmy na forum StockWatch, od poniedziałku 5 marca przez tydzień

Nigdy nie słyszałeś o Automatach Bossa - bossaAPI, zlecenia DDM+, bossaTraderPRO, bossaFX-GPW, bossaAB, visual orders BossaFX, Kalkulator BossaFX, konwerter wykresów?
Masz szansę sprawdzić na naszej stronie jak to działa i dopytać na forum.

Jeśli przeczuwasz że automatyzacja handlu to przyszłościowy kierunek i że już generuje większość obrotu na światowych giełdach – to masz rację.
My chcemy opowiedzieć o tym jak inwestorzy indywidualni mogą wykorzystać automaty dla siebie.
Tworzymy autorskie rozwiązania od kilku sezonów – znamy trendy i potrzeby.

Automaty Bossa GPW
Automaty Bossa Forex
Zobacz co mówił zwycięzca rankingu automatów w grze „Forex BossaFX”
Szkolenie online - wprowadzenie do programowania MQL4

Powiemy o co w tym chodzi, kto na tym zyskuje, czy i dlaczego inwestorzy korzystający z automatów mają przewagę na resztą rynku.

nie walcz z systemem – wykorzystaj go
Automaty Bossa

Może coś więcej o sprawach organizacyjnych, aby mozna było sobie zaplanować czas: harmonogram spotkań, godzina, jak się logować. Czy może to będzie podawane z dnia na dzień?
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 1 marca 2012 17:23:25
Przedstawiciel DM BOŚ powinien być dostępny w godzinach pracy, czyli pewnie od 9 do 17. Co do harmonogramu to nic mi nie wiadomo o czymś takim. Idziemy raczej w stronę dyskusji z użytkownikami i to oni będą nadawać ton dyskusji. Zapraszamy od niedzieli wieczorem !salute

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 2 marca 2012 11:56:29
Będę do Państwa dyspozycji w godzinach pracy, jak napisał Kamil, chociaż z góry zastrzegam sobie prawo do prowadzenia ciekawej dyskusji z Państwem także poza tymi godzinami:))
Ponieważ w przyszłym tygodniu rozmawiamy o automatach, przygotowaliśmy mini-cykl szkoleń internetowych, które pozwolą bliżej zapoznać się z niektórymi rozwiązaniami przygotowanymi przez DM BOŚ. Zachęcam do zarezerwowania miejsca na tych szkoleniach już dziś:
bossafx.pl/index.jsp?layout=fx...
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ

gargi9
0
Wpisów: 73
Wysłane: 4 marca 2012 09:21:32
Witam

Mam nadzieje, że już mozna zadawać pytania :) Mam jedno podstawowe - czy ktoś kto jest zielony w programowaniu znajdzie coś ciekawego podczas trwania Tygodnia z DM BOŚ? Czy pokażecie absolutne podstawy jak zacząć robić cokolwiek z automatami?

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 4 marca 2012 11:04:52
gargi9 napisał(a):
Mam nadzieje, że już mozna zadawać pytania :) Mam jedno podstawowe - czy ktoś kto jest zielony w programowaniu znajdzie coś ciekawego podczas trwania Tygodnia z DM BOŚ?

O kwestiach, które zostaną poruszone zdecydujecie głównie Państwo. Zachęcam więc albo do zadawania pytań w konkretnych sprawach związanych z automatyzacją handlu, które wydadzą się Wam interesujące albo zgłaszania ogólniejszych tematów do dyskusji. Przyznam, że najbardziej liczę na pytania lub zagadnienia zgłaszane przez osoby "zielone w programowaniu", ponieważ osobom biegle posługującym się tymi narzędziami zwykle dużo łatwiej samodzielnie znaleźć rozwiązania ich problemów. Aczkolwiek z dyskusji nie wykluczamy nikogo, postaram się odpowiedzieć także na potrzeby osób z doświadczeniem w programowaniu - jeśli tylko takie się pojawią.

gargi9 napisał(a):
Czy pokażecie absolutne podstawy jak zacząć robić cokolwiek z automatami?

Słowem "cokolwiek" trafił Pan w sedno moich intencji (nie wiem czy świadomie?) :) Na pewno podczas tego tygodnia będę chciał pokazać Państwu możliwości związane z automatami jak również przekonać Państwa do tego, że aby zająć się automatyzacją handlu wcale nie musimy najpierw stać się biegłymi programistami. Istnieje bowiem wiele gotowych narzędzi, które mogą wykorzystać osoby nie znające biegle lub nawet wcale języków programowania. Kilka z takich gotowych narzędzi, przygotowanych przez DM BOŚ dla naszych Klientów, będziemy prezentować m.in. na webinarach w nadchodzącym tygodniu, o czym pisałem post wcześniej.

Osobom, którym ambicje programistyczne nie pozwalają poprzestać na wykorzystaniu gotowych narzędzi, oferujemy także szkolenia z nauki programowania. Takie szkolenie odbyło się przecież w ostatni czwartek i o nim również informowałem na tym forum.

Jak zatem widać, mimo że Tydzień z Automatami BOSSA na forum StockWatch jeszcze się nie rozpoczął, to moim zdaniem ciekawe informacje już zaczęły się pojawiać. O tym jak będzie dalej - zdecydujecie Państwo, bo to Wy wiecie przecież najlepiej co jest ciekawe.
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ
Edytowany: 4 marca 2012 11:05

MarcinR
0
Wpisów: 71
Wysłane: 4 marca 2012 19:54:28
Witam,
moje pytanie dotyczy aplikacji bossa AB, czyli oprogramowania pozwalającego wykorzystywać system napisany w Amibrokerze (język AFL) do zdalnego tradingu. Programista ze mnie żaden, w związku z czym wykorzystałem bossaAB kreatora, by przystosować kod do pluginu. Mam jednak poważny, poruszony w instrukcji problem.
Otóż z założenia plugin jest przeznaczony do gry na długo, i aby otworzyć pozycję krótką (na futures) należy delikatnie "oszukać" - patrz instrukcja, str. 23. Jest tam podany przykład zakładający odwracanie pozycji, tj. permanentne przebywanie na rynku. Moje pytanie brzmi:

Co zrobić (jak napisać kod), aby można było otwierać pozycje krótkie na odpowiednich instrumentach bez "myku" w postaci odwracania? Słowem - system dostaje sygnał short, to otwiera short, niezależnie od tego czy była już zajęta pozycja długa, czy system był poza rynkiem.

Problem może być trywialny, ale przy moich umiejętnościach jest na ten moment nie do przeskoczenia.

P.S. Rozumiem, że pytania winny dotyczyć tylko automatów bosiowych. Czy jeśli zaryzykuję pytanie dotyczące depozytów opcyjnych, dostanę odpowiedź?

gargi9
0
Wpisów: 73
Wysłane: 5 marca 2012 10:49:03
Od czego zacząć swoją przygodę z automatami?

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 5 marca 2012 11:12:49
Witam Panie Marcinie i dziękuję za to pytanie. Pozwolę sobie troszkę uporządkować nazwy aplikacji o których Pan wspomniał i ich zastosowania. Wspomniał Pan o dwóch narzędziach:

1. Plugin bossaAB - czyli narzędzie pozwalające podłączyć AmiBrokera do naszego systemu do składania zleceń na GPW bossaNOL3. Dzięki niemu, możemy bezpośrednio z AmiBrokera generować zlecenia - zarówno kupna jak i sprzedaży instrumentów notowanych na Giełdzie. Warto zaznaczyć że sam plugin bossaAB nie generuje żadnych zleceń, podobnie jak nie jest napisany z myślą o jakiejkolwiek strategii handlu (w tym grze na długo - jak Pan napisał). Plugin ten jest jedynie technicznym interfejsem do systemu giełdowego, a zatem umożliwia składanie wszystkich zleceń dopuszczalnych na Giełdzie i stosowanie wszystkich dopuszczalnych na danym instrumencie strategii - w tym gry na krótko, w przypadku instrumentów pochodnych.
O tym, co będzie robił nasz plugin bossaAB decyduje kod AFL strategii automatycznej uruchomionej w AmiBrokerze lub sam inwestor, bo plugin umożliwia także "ręczne" składanie zleceń z poziomu AmiBrokera - dzięki czemu tworzy środowisko do handlu na Giełdzie łączące w sobie moduł analizy technicznej (okna AmiBrokera) z modułem transakcyjnym, wygodą przypominające nieco platformy znane z rynku Forex.

2. bossaAB Kreator - to aplikacja do tworzenia kodu strategii automatycznych w języku AFL, a więc zrozumiałym dla AmiBrokera. Kreator pozwala, jak Pan napisał, utworzyć kod prostych strategii także osobom nie znającym języka AFL lub początkującym w programowaniu. W praktyce działa to w ten sposób, że użytkownik wybiera pewne gotowe opcje dotyczące np. wielkości pozycji, sposobu budowania pozycji, rachunku na którym automat handluje itp. a Kreator zwraca gotowy kod AFL. I tutaj rzeczywiście można się spotkać z problemem o którym Pan napisał, bo te gotowe opcje bossaAB Kreatora dotyczące sposobu budowania pozycji są stworzone z myślą o akcjach, czyli grze na długo.
W praktyce, tj. w kodzie AFL wygląda to tak, że przed złożeniem zlecenia sprzedaży automat sprawdza czy na rachunku inwestycyjnym znajdują się jakiekolwiek zakupione instrumenty, które można sprzedać, np.:

liczba_papierów = nolPositions("");
(...)
if (Sell && liczba_papierów>0)
idsell = nolSell("", "", 0, 0);
(...)

gdzie:
nolPositions() to funkcja zwracająca liczbę papierów na rachunku.
if () - instrukcja sprawdzająca spełnienie warunków (symbol && oznacza iloczyn logiczny 2 warunków, czyli oba z nich muszą być spełnione aby łącznie warunek był prawdziwy)
if (Sell && liczba_papierów>0) - sprawdzamy czy padł sygnał sprzedaży i jednocześnie czy mamy co najmniej 1 papier do sprzedania.
nolSell() - funkcja składająca zlecenie sprzedaży.

Czyli, jeżeli nie mamy instrumentów do sprzedania to automat nie składa zleceń sprzedaży. Jednak nic (poza podstawową znajomością AFL) nie stoi na przeszkodzie aby taki gotowy, wygenerowany przez Kreatora kod w dowolny sposób modyfikować. W tym przypadku wystarczy wyłączenie sprawdzania tego drugiego warunku, aby nasz automat zajmował także pozycje krótkie.
Czyli:

if (Sell)
idsell = nolSell("", "", 0, 0);
(...)

Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ
Edytowany: 5 marca 2012 11:19

Teresa
Teresa PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 710
Wysłane: 5 marca 2012 11:19:28
Czy w związku z planowaną zmianą systemu na GPW dostępne będą zlecenia OCO (Order Cancels Other) i OSO (Order Sends Other)?

A wiesz przynajmniej dlaczego przegrałeś?...

gold_boy
0
Wpisów: 22
Wysłane: 5 marca 2012 12:38:14
1/.Czy jest normalną rzeczą, że EA działa w ten sposób, ze ciągle zmienia wartość zleceń oczekujących? Chciałem spróbować i zainstalowałem robota na próbę i niestety w momencie zbliżania się do otwarcia korzystnej pozycji EA zmieniał wartości zleceń oczekujących. To mnie zniechęciło do "zabawy" z automatami. Jak to właściwie jest z EA?
2/. W przypadku brokera MM klient gra niejako przeciwko brokerowi. Jaki zatem ma interes w tym DM BOŚ
aby uczyć klienta jak posługiwać się ( czy nawet tworzyć ) EA?. No chyba, że robot jest bardziej zawodny od klienta?.

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 5 marca 2012 13:19:56
gargi9 napisał(a):
Od czego zacząć swoją przygodę z automatami?

Troszkę przewrotnie, powiedziałbym że od zadania sobie samemu jednego z pytań:

Czego potrzebuje moja strategia inwestowania aby być skuteczniejsza? I czy taka strategia wogóle istnieje?
lub
Jakiej funkcjonalności brakuje mi w dostępnej platformie transakcyjnej lub analitycznej?

Automaty pomagają bowiem uzupełniać bardzo różnorodne braki w codziennych zmaganiach inwestorów z rynkiem.
Jeśli mówimy o typowych automatach transakcyjnych (generujących sygnały i składających zlecenia) to największą wartością z ich stosowania jest konieczność precyzyjnego sformułowania przez inwestora jego strategii inwestycyjnej a w kolejnym kroku - jej konsekwentne wykonanie przez automat. Automaty są zatem dobrym rozwiązaniem, jeśli w odpowiedzi na pierwsze pytanie pojawi się: "konsekwencji". Podobnie jeśli pojawi się tam "szybkości" - na przykład przy składaniu zleceń czy w reakcji na nagłe wydarzenia rynkowe - roboty mogą znacznie pomóc, bo na pewno będą szybsze niż jakikolwiek człowiek. W końcu, warto zająć się automatami, jeśli dojdziemy do przekonania, że nasza strategia jest dobra, ale ze względu na konieczność częstego składania zleceń, trochę brakuje nam czasu na jej wykonanie i w konsekwencji tracimy przez to kolejne okazje do zawierania transakcji po korzystnych cenach.

Automaty transakcyjne nie zawsze jednak muszą służyć do składania zleceń w sposób całkowicie autonomiczny. Mogą to być także programy, które "tylko" wspierają naszą pracę - na przykład realizują niedostępne na Giełdzie rodzaje zleceń lub umożliwiają zarządzanie zleceniami bezpośrednio z wykresu cenowego w module analizy technicznej (jak na przykład BOSSAFX Visual Orders). Dlatego odpowiedź na drugie pytanie równie dobrze może być inspiracją dla nas do zajęcia się automatami.

Oczywiście może się zdarzyć, że jesteśmy zadowoleni w 100% zarówno z naszych platform do handlu jak i naszej skutecznej strategii realizowanej "ręcznie". Wtedy zamiast zajmować się automatami i programowaniem, lepiej pomyśleć o tym, na co wydawać pieniądze ;)

teresa napisał(a):
Czy w związku z planowaną zmianą systemu na GPW dostępne będą zlecenia OCO (Order Cancels Other) i OSO (Order Sends Other)?

Niezależnie od zmian na Giełdzie, będących konsekwencją wprowadzenia nowego systemu, my będziemy dążyli do utrzymania wszystkich zleceń DDM+ w naszej ofercie. Oczywiście ewentualne zmiany w logice zleceń giełdowych wprowadzone przez UTP, mogą nieznacznie wpłynąć na szczegółowe warunki realizacji zleceń DDM+. Jednak ich podstawową funkcjonalność, tj. na przykład możliwość postawienia stop lossa oraz take profit wraz ze zleceniem otwierającym pozycję, będziemy chcieli zachować.
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 5 marca 2012 13:59:25
gold_boy napisał(a):
1/Czy jest normalną rzeczą, że EA działa w ten sposób, ze ciągle zmienia wartość zleceń oczekujących? Chciałem spróbować i zainstalowałem robota na próbę i niestety w momencie zbliżania się do otwarcia korzystnej pozycji EA zmieniał wartości zleceń oczekujących. To mnie zniechęciło do "zabawy" z automatami. Jak to właściwie jest z EA?

Może zacznę od doprecyzowania (dla pozostałych uczestników dyskusji) czym jest EA? Jest to skrót od Expert Advisor, czyli nazwy stosowanej dla określenia automatów transakcyjnych generujących sygnały transakcyjne i składających zlecenia (a więc działających w pełni autonomicznie na naszym rachunku). Odpowiedzieć na Pana pytanie mogę tylko innym pytaniem - Co ten EA Pana zdaniem powinien robić?
Bo samo przesuwanie / modyfikacja zleceń nie jest przecież niczym złym i znaczna część automatów właśnie m.in. do tego jest wykorzystywana. Wątpliwości jak rozumiem budzi sposób w jaki się to odbywa, ale to nie jest w żadnym razie jakąś specyficzną cechą wszystkich EA, tylko zawsze wynika z intencji programisty.
Rozumiem że pytanie wzięło się prawdopodobnie stąd, że korzysta Pan z narzędzia napisanego przez kogoś innego. Nie ma w tym oczywiście absolutnie nic złego, o ile:
- wiemy mniej więcej co ten program powinien robić (np. z dokumentacji lub krótkiego opisu autora);
- przetestowaliśmy nasz automat - najlepiej na rachunku demo, jeśli mamy taką możliwość (a na rynku forex mamy).
Stosowanie na rzeczywistym rynku cudzych EA o których nie wiemy jak mogą działać i/lub ich nie testowaliśmy, grozi przecież dużo poważniejszymi konsekwencjami niż samo zniechęcenie do automatów - czyli stratami. I zdecydowanie odradzam takie podejście do zajmowania się automatyzacją handlu.

gold_boy napisał(a):
2/. W przypadku brokera MM klient gra niejako przeciwko brokerowi. Jaki zatem ma interes w tym DM BOŚ
aby uczyć klienta jak posługiwać się ( czy nawet tworzyć ) EA?. No chyba, że robot jest bardziej zawodny od klienta?.

Rozumiem że chodzi o rynek Forex, chociaż bycie tzw. Market Makerem (czyli dostawcą płynności dla naszych Klientów na rynku forex) nie jest czymś specjalnie innym niż bycie jednym z najaktywniejszych animatorów na Giełdzie (a przypomnę że DM BOŚ został w ubiegłym miesiącu nagrodzony przez GPW za pracę animatora w 2011r.). Ponieważ ten wątek jest troszkę z boku głównego tematu Tygodnia z DM BOŚ, jak również był wielokrotnie przez nas komentowany, ograniczę się tylko do stwierdzenia, że wbrew pozorom i przekonaniu niektórych inwestorów, dostarczanie płynności (czyli bycie tzw. MM na FX lub animatorem na GPW) to dużo bardziej skomplikowany biznes niż samo czyhanie na pomyłki czy błędy Klientów. A podstawą dla takiego biznesu do tego, aby mógł się utrzymać "na powierzchni", nie są błędy tylko obroty generowane przez Klientów. Z technik związanych z automatyzacją handlu korzystają nasi najaktywniejsi Klienci i chociażby z tego powodu zajmujemy się ich popularyzacją.
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ

Kamil Gemra
0
Wysłane: 5 marca 2012 14:27:53
Czy mógłby Pan przytoczyć przykłady jakiś systemów transakcyjnych. Chodzi o strategie. Myślę, że wielu osobom pomoże to w zapoznaniu się z tematem.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 5 marca 2012 15:26:32
Temat wydaje mi się ultrahardkorowy. Działam na giełdzie już 10,5 roku, ale jeszcze ani razu nie przyszło mi do głowy automatyzować. Może po prostu wolno się rozwijam.
Czy może Pan podać, ile osób korzysta u Was z automatów i jaką część rynku macie? Jak szybko on rośnie? Przynajmniej rząd wielkości, jakiś feeling. Może coś ważnego przegapiam.

Sebastian Zadora
0
Wysłane: 5 marca 2012 16:25:02
Kamil Gemra napisał(a):
Czy mógłby Pan przytoczyć przykłady jakiś systemów transakcyjnych. Chodzi o strategie. Myślę, że wielu osobom pomoże to w zapoznaniu się z tematem.

Szczegółowe opisy dwóch przykładowych strategii typu EA, standardowo instalowanych w każdej platformie transakcyjnej BOSSAFX, znajdują się na naszych stronach poświęconych automatyzacji handlu:
bossafx.pl/index.jsp?layout=fx...
Są to proste strategie jednowskaźnikowe, czyli takie, w których sygnały otwarcia i zamknięcia pozycji płyną ze wskazań tylko jednego wskaźnika AT - w jednym przypadku jest to prosta średnia krocząca, w drugim jest to MACD.
Dodatkowo, na 15 marca na godzinę 17:00 zaplanowaliśmy bezpłatne szkolenie internetowe, na którym zostaną przedstawione ogólne zasady budowania systemów inwestycyjnych (rozumianych jako zbiór precyzyjnych reguł wg. których inwestujemy). Rezerwacji miejsca na tym szkoleniu można dokonać na stronie:
bossa.pl/index.jsp?layout=10&a...
Na pewno warto posłuchać o systemach, jeszcze zanim zaczniemy programować konkretny automat. W praktyce bowiem, najczęściej każdy przemyślany automat transakcyjny stanowi tylko zapis szczegółowych zasad systemu inwestycyjnego w jednym z języków programowania zrozumiałych dla platformy transakcyjnej, takich jak MQL4 (dla BOSSAFX) czy AFL (dla AmiBrokera).

WatchDog napisał(a):
Temat wydaje mi się ultrahardkorowy. Działam na giełdzie już 10,5 roku, ale jeszcze ani razu nie przyszło mi do głowy automatyzować. Może po prostu wolno się rozwijam.

Niekoniecznie:) Jeśli tak długo zajmuje się Pan samą Giełdą to przypuszczam że przyczyna jest bardziej prozaiczna - po prostu brak powszechnej możliwości automatyzowania strategii handlu na tym rynku. bossaAPI wprowadzona do naszej oferty niecałe 2 lata temu jest cały czas jedynym dostępnym dla inwestorów indywidualnych interfejsem programistycznym umożliwiającym handel automatami na GPW. Trochę lepiej jest na rynku Forex, gdzie takie interfejsy istnieją dłużej.

Jeszcze inna możliwość to oczywiście ta, o której już dziś pisałem - jeśli "ręcznie" wszystko wychodzi to w myśl popularnego hasła, że czasem lepsze jest wrogiem dobrego, wprowadzanie na siłę automatów mogłoby okazać się błędem.

WatchDog napisał(a):
Czy może Pan podać, ile osób korzysta u Was z automatów i jaką część rynku macie? Jak szybko on rośnie? Przynajmniej rząd wielkości, jakiś feeling. Może coś ważnego przegapiam.

Jeśli chodzi o GPW to jest to obecnie bardzo niewielki odsetek Klientów - pasjonatów, z którymi czasem nawet współpracujemy przy wdrażaniu nowych narzędzi związanych z bossaAPI. Uważamy, że nasz rynek dla tego typu strategii handlu cały czas dopiero zaczyna się rozwijać. Ale widzimy w tym obszarze duży potencjał. Jeśli popatrzeć na statystyki obrotów generowanych automatycznie na bardziej dojrzałych rynkach (pokazujące często, że jest to większość obrotu), to myślę że jest to ważny temat, którego w DM BOŚ zdecydowanie nie chcemy przegapić. Oczywiście wspomnianym statystykom ton nadają instytucje, dodatkowo generujące obrót w dość specyficzny sposób, który na GPW obecnie wogóle nie jest osiągalny, ale od czegoś trzeba zacząć.
Pozdrawiam,
Sebastian Zadora
DM BOŚ

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 5 marca 2012 17:27:45
Czy w przyszłości planowane jest wprowadzenie bardziej uniwersalnego bezpośredniego API, które zapewni dowolność w kwestii wykorzystywanych narzędzi/języków programowania? Mam na myśli coś w stylu XML API TD Ameritrade. Obecnie niestety jest to bardziej NOLAPI, bardzo mocno związane z tą kontrolką.

Czy istnieje możliwość testowania na rynku akcji na zasadzie paper trading? Jeżeli nie, to czy są plany wprowadzenia takiej funkcjonalności?

newborn85
0
Wysłane: 5 marca 2012 19:47:01
Witam

Jest możliwość oglądnięcia archiwalnych webinariów ? np "Moja pierwsza strategia - wprowadzenie do programowania w MQL4 " ?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 6 marca 2012 07:33:24
Sebastian Zadora napisał(a):
Jeśli chodzi o GPW to jest to obecnie bardzo niewielki odsetek Klientów - pasjonatów, z którymi czasem nawet współpracujemy przy wdrażaniu nowych narzędzi związanych z bossaAPI. Uważamy, że nasz rynek dla tego typu strategii handlu cały czas dopiero zaczyna się rozwijać. Ale widzimy w tym obszarze duży potencjał. Jeśli popatrzeć na statystyki obrotów generowanych automatycznie na bardziej dojrzałych rynkach (pokazujące często, że jest to większość obrotu), to myślę że jest to ważny temat, którego w DM BOŚ zdecydowanie nie chcemy przegapić. Oczywiście wspomnianym statystykom ton nadają instytucje, dodatkowo generujące obrót w dość specyficzny sposób, który na GPW obecnie wogóle nie jest osiągalny, ale od czegoś trzeba zacząć.

Drążę bo ciekawi mnie, jak duży obrót - średnio - przechodzi przez automaty. Czy jeżeli jakiś zagraniczny fundusz ma swoje algorytmy, to podpina się przez Państwa API, czy idzie bezpośrednio do Warsetu? Pytam bo niejednokrotnie na wątkach pojawiały się sugestie użytkowników śledzących kurs, że dziwne częste transakcje w jednogroszowych odstępach są właśnie dziełem automatów.

Druga rzecz - jeśli już jest API - to czy są możliwości prawne oraz otwarcie z Państwa strony na to, aby użytkownik podpiął swoje konto maklerskie do jakiegoś systemu webowego typu ZuluTrade czy Covestor? Chcielibyśmy zbudować w Polsce tego rodzaju usługi - zaczynając od prostej historii rachunku maklerskiego ze ślicznymi wykresami, statystykami, obliczeniami i prezentacją graficzną transakcji, ale podstawą jest możliwość pobrania danych z rachunku maklerskiego użytkownika.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3