pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

sbyszek

sbyszek

Ostatnie 10 wpisów
addison napisał(a):

Swego czasu byłem przesłuchiwany przy okazji innej spółki(everest), przesłuchujący mylił obligacje z akcjami. Trochę przykre. Do tego po dwóch tygodniach przyszli pod mój adres aby mnie doprowadzić na przesłuchanie bo baran co mnie przesłuchiwał nie wysłał protokołu i nie było śladu, że mnie przesłuchiwali. Stąd w asyście po mnie przyjechali. Mnie nie było w domu, więc w domu lekki szok!

Wracam do domu, słyszę, że było 4 panów, oddzwaniam i pytam o co chodzi? Potem tłumaczę, że taki a taki łysy w tym a tym pokoju już mnie przesłuchiwał... a oni, a to "Zbychu" pewnie w szafie zostawił. W czwartek idę, będzie ciekawie :)

Zacznij nosić biały kołnierzyk to bądziesz mieć spokój. Jak TU...
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

Czy to jest dobra wiadomość dla spółki ? biznes.interia.pl/wiadomosci/n...
Czy Stąporków na tym skorzysta? Oczywiście chodzi mi o mobilne peleciarki. Głośno o tym było kilka lat temu.

ucofb napisał(a):
Odnosząc się do tej kwestii warto spojrzeć na VOI. Nikt tej spółki nie dostrzegł na forum co jest dla mnie wręcz zadziwiające...

Ale tu tajemnicze towarzystwo. Albo milczą z odpowiedziami, albo sypią skrótami myślowymi.
I teraz mnie tu zdołowałeś. Poczułem się jakbym nie zachował czujności czekisty.Dlatego proszę oświecić mnie z tej niewiedzy.

1337 napisał(a):
@leniuch, czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl na temat tej rewolucji i roli LVC?

Leniuch się tak zlenił, że nie chciało mu się odpowiedzieć. Ale wydaje mi się, że chodziło mu o technologię jaką od lat oferuje spółka STANUSCH TECHNOLOGIES SA notowana od 2010r na GPW . Ale czy to jest to teraz aż taka rewolucja ?

Interesujący artykuł o ciekawych zamierzeniach SP względem swoich spółek z WIG20.
Wygląda na to, że W20 zapakowano do "kloty w szoli"* i kierunek jazdy jest znany.

*gwarowo to klatka w kopalnianej windzie szybowj

FC Barczewo napisał(a):
Teraz już bez Grajewa w "firmie" .. Wrocek siedzibą

No i miasto Grajewo na rzecz Wrocławia straciło źródło chyba niemałych dochodów. Jednak smród z fabrycznych kominów pozostał nadal w Grajewie.

Ciekawe opracowanie.
sigma napisał(a):
7. W ubiegłym tysiacleciu, po okresie ciepłym, z koncem XIII wieku, rozpoczał sie okres
chłodny trwajacy do połowy XIX w., po czym znów nastało ocieplenie, w którym własnie yjemy.

Wszyscy znamy i śpiewamy nasz hymn narodowy. A tu taka ciekawostka, że w tekście naszego hymnu zawarte są wspomnienia tego okresu tzw. Małej Epoki Lodowej trwającej blisko 250 lat, gdy dochodziło do co rocznego zamarzania całego Bałtyku, Tamizy i Tybru.
Kod:
cytat z oryginalnej pierwotnej wersji tekstu J.Wybickiego :
"Jak Czarnecki do Poznania
wracał się przez morze
dla oyczyzny ratowania
po Szwedzkim rozbiorze."

Mowa tu o wojnach szwedzko-duńskich i duńsko-szwedzkich trwajcych kilka wieków, a tu dotyczy II wojny północnej trwajacyej m.in. w XVIIw.(1655-1660)
W latach 1658-1659 hetman Stefan Czarnecki dowodził oddziałami polskimi w wyprawie armii sojuszniczej (brandenbursko-polsko-habsburskiej) do Danii przeciw wojskom szwedzkim Karola X Gustawa. W wojnie tej Dywizja hetmana Stefana Czarnieckiego – złożona była z wojsk koronnych (4000 jazdy). Jego największymi osiągnięciami było zdobycie szturmem twierdzy Koldyngi i przeprawa jazdy na wyspę Als
W dniach 14 – 21 grudnia 1658r. zdobyto wyspę Als, a w walkach najbardziej odznaczyli się żołnierze polscy, którzy następnie 25 grudnia z pomocą wojsk cesarskich odebrali Szwedom leżącą na południu Jutlandii Koldyngę. W trakcie dalszych kombinowanych działań lądowo–morskich antyszwedzka koalicja wyparła Szwedów nie tylko z Jutlandii, ale z niemal wszystkich wysp duńskich. A Czarnecki wrócił do kraju w 1659r.przeprawiając się po zamarzniętym Bałtyku z Danii do Pomorza Szczecińskiego.

norbert80 napisał(a):
W piatek po sesji pakietowka na ropczycach ok 5% kapitalu z cena 27.60 pln przy kursie gieldowym 20.20 wiec ok 36% powyzej kursu co sadzicie o tej transakcji i jaki moze miec wpyw na jutrzejsze notowania? Sadze ze kurs 25pl jest jak najbardziej realny

www.gpw.pl/kursy_transakcje_pa...

Pospekuluję - bo mi to wygląda jakby ktoś pozbył się (korzystnie względem aktualnego kursu) swoich udziałów w spółce. Być może to jeden z udziałowców był stroną transakcji. A drugiej stronie zdecydowanie zależało na udziałach, bez względu na ich cenę. Być może tym drugim też był udziałowiec. Ciekaw jestem co z informacją o zmianie stanu posiadania.
norbert80 napisał(a):
Prosze mi wytlumaczyc jak to mozliwe ze prezes mowi o wrogim przejeciu a kurs mocna spada?! Jedyna spolka na swiecie ktora tak reaguje?!

wywiad | Józef Siwiec z prezesem Zakładów Magnezytowych Ropczyce

Od kilku miesięcy rynek jest zaniepokojony sytuacją w akcjonariacie spółki. Jako zarząd forsujecie plan konsolidacji z ZM Invest, głównym akcjonariuszem Ropczyc (ma 51,3 proc. akcji), jednak ZM Invest najwyraźniej podejmuje próby przejęcia kontroli nad Ropczycami. Na jakim etapie jest konflikt?

Konflikt nie jest nowy, bo trwa już jakiś czas. Poczytaj o tym we wczorajszym i wcześniejszych PARKIETACH.

Czy ktoś pokusi się o ocenę raportu spółki za IIQ 2016r. Raport kwartalny spółki Partner-Nieruchomości S.A.za II kwartał 2016 roku

Czy indeks WIG20 można uznać za indeks spółek rządowych czy jak kto woli państwowych? Warto przeanalizować dane zawarte w tabeli poniżej.

kliknij, aby powiększyć

Jeżeli dojdzie do przejęcia PEKAO przez AliorBank, czyli pośrednio przez PZU, to Skarb Państwa będzie miał udział w 3/4 (74,523%) w zsumowanej wadze spółek wchodzących w skład tego indeksu. A najprościej to 3/4 WIGu20 będzie pośrenio zarządzanych przez państwową administrację poprzez swoich przedstawicieli umieszczonych we władzach spółek. To ma swoje złe i dobre strony. Jedynym plusem takiej konfiguracji własnościowej spółek dla indywidualnego inwestora jest apetyt SP na regularnie wypłacane przez spółki corocznej dywidendy, pod co można się podłączyć. Innych pozytywów nie dostrzegam, a po wielomiesięcznych notowaniach widać, że w tej ocenie nie jestem odosobniony.
Taki podział w akcjonariacie spółek nasuwa myśl, która może wytłumaczyć długotrwałą bierność czy nieruchliwość tego indeksu w porównaniu do podobnych jemu z innych zagranicznych rynków. Wygląda to tak, że takiego typu akcjonariat jest prawdopodobnie głównym hamulcowym naszego WIGu20.
Co do dywidend płaconych przez spółki z WIG20 to interesujące dane zawiera strona wiadomosci.stockwatch.pl/dywid...
Z przedstawionych wyliczeń wynika,że na oczekiwane 11,8mld dywidendy, SP jako największy akcjonariusz zainkasuje 3,22mld (tj.ok.27% z całości) Ale mówimy tu o wypłatach za rok 2015. W kolejnym roku prawdopodobnie po przejęciach w grupie PZU oczekiwania będą większe o dywidendy nalezne z Aliora, PEKAO i wydzielonej części BPH. Jeszcze w tym roku np PEKAO na rzecz UniCredit ma wypłacić dywidendę o wartości 1,44mld. A w przyszłym to ta kwota będzie już z dużym prawdopodobieństwem w dyspozycji SP. Warto przypomnieć, że spólki nie tylko te z akcjonariatem SP płacą też podatki. Wiec SP powinien o te spółki dbać jak o przysłowiowe kurki znoszące budżetowe dochody.
Czy ktoś ma wiedzę jak taka sytuacja z akcjonariatem państwowym wygląda na innych zagranicznych rynkach i jak to się przekłada na notowania tamtejszych indeksów?

Na chwilę obecną przy tak dużych obrotach średnia wartość transakcji wynosi 2,4K PLN, wczoraj przy też dużych obrotach ta wartość wynosiła 3,8K, a w dwóch poprzednich sesjach w przedziale 2-2,4K. Takie poziomy są raczej domeną mniejszych portfeli, chociaż dzisiaj było kilka transakcji przekraczających 10K. Wyglada to na spekułę ...

kliknij, aby powiększyć

images83.fotosik.pl/26/011d787...
Nie wygląda na to by cena przekroczyła linię trendu spadkowego w najbliższej przyszłości, chociaż ostatnia dwumiesięczna konsolidacja nie koniecznie musiała być dystrybucją.

@sasky
Ten odkład na 55 na logarytmicznym może dla oka i pasuje, ale już na liniowym w nominałach to wychodzi w przybliżeniu (~)34-22=12 -> (~)34+12=46.
Jak to dobrze, że w AT nie wszyscy widzimy to samo, a tylko cena w przebytym czasie nie budzi dyskusji między analizującymi. Pożywiom-uwidim, jak to mawiali starożytni Rosjanie.

URSUS nowa oferta.
facet.interia.pl/militaria/zdj...

Marcin71 napisał(a):
PAP Biznes zgromadził informacje z rynku i wyszło, że Alior Bank ma jeden z wyższych bo +29,3% potencjał wzrostowy w najbliższym czasie.
A rynek zachowuje się jakby ich w ogóle nie słyszał Think

Od razu nasuwają mi się takie giełdowe maksymy jak:"Rynek wie lepiej" czy "Wszystko już jest w cenach"
A tak właściwie to warto pospekulować jak będzie wyglądała konfiguracja Wig20 po przejęciu Aliora i PEKAO przez PZU. Bo do niedawna obie te spółki były spółkami prywatnymi. Ale po przejęciu ich przez spółkę kontrolowaną przez rząd, no niech będzie przez skarb państwa, to będzie pasowało takie stwierdzenie, że Wig20 jest indeksem rządowym. Prosta wyliczanka. Na 20 spółek w W20 12 tj. 60% spółek będzie kontrolowanych przez SP, a procentowy zsumowany udział spółek w wagach dla indeksu będzie dla spółek SP wynosić już 3/4, a dokładniej to 74,523%. Przed przejęciem było to tylko i aż 59,497%. przy 50% ilości spółek. Ciekawe jak te relacje wyglądają na popularnych indeksach światowych. I może to właśnie jest nasz hamulcowy dla W20.Think
Do kosztów tej operacji myślę, że trzeba będzie uwzględnić koszty związane zapewne z wymianą władz spółek.3some

tmsglc napisał(a):
Czyżby plotki dołowały kurs?
Prezes PZU leci do Mediolanu rozmawiać o kupnie pakietu akcji PEKAO

Po transakcjach widać, że drobni handlują bo średnia wartość transakcji to tylko 10K. Jak na PZU to jest mała kwota. Przykładowo teraz dla PEKAO ta średnia wynosi 50K tj. 5x więcej niż w przypadku PZU

A więc zadziałał poziom 23,8% spadku na korekcie którą analizowałem wcześniej. Z kształtem fal korekty można by dyskutować czy korekta podwójnego majowego szczytu przyjęła formę trzy falową czy pięcio falową, ale faktem jest, że poziom 23,8 fibo zadziałał kończąc korektę na podwójnym dołku 24.06.2016 z podręcznikowym młotkiem. Od tego dołka kurs wyżeźbił nam kolejne 5 fal wzrostowych dobijając do górnej lini kanału wzrostowego utworzonego z dołków od kwietnia 2013r i szczytach od listopada 2013r. Jeżeli kurs przyjmie nadal górną linię kanału jako obowiązujęcy dalej opór,to należy oczekiwać powrotu notowań w dolne okolice tego kanału na poziomie ok.692.W takim przypadku mocnymi argumentami stają się następujące wskazania:
1) jest to poziom 23,8% zniesienia fibo ostatniej dłuższej fali wzrostowej od stycznia 2015r,
2) ta korekcyjna fala mogła by być falą 4 w kształtującej się strukturze co raz bardziej widocznych fal w omawianym kanale wzrostowym, gdzie 1 fala maj2013-luty2014, 2 fala luty2014-styczeń2015, 3 fala styczeń2015-do dziś (patrz: stooq.pl/q/a/?s=c_&i=w&...)
3) jest to poziom ostatniego dołka z 24.06.2016
Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi to czeka nas teraz korekta i po odbiciu kolejna 5 fala wzrostowa. Jeżeli zaś poziom oporu zostanie przebity to powinniśmy zobaczyć wyjście górą z kanału i znaczne przyspieszenie wzrostów.
Warto zauważyć, że większa część dołków w omawianym kanale przypadała na okresy trzecich dekad miesiąca. Szczyty choć w mniejszym stopniu niż dołki, ale też znacząco preferowały takie terminy.

Miras napisał(a):
Robota z azbestem jest od lat, tylko jakoś ze zleceniami na sprzedaż urządzeń nigdy się nie udało.
Od dawna nie śledziłem już losów spółki ale po wynikach i kursie widać dalej kompletny brak pomysłu na działalność.

Nie tak do końca jest jak powinno być z tym azbestem. Niedawno odbserwowałem remont domu z wymianą azbestowego dachu i ociepleniem ścian. Szkoda gadać jak to robiono. Nie wierzę, że azbest z tego dachu trafił do utylizacji. Proponuję wybrać się na jakąś wieś, gdzie stoi masa opuszczonych i często walących się budynków gospodarczych z pokryciem dachowym z azbestu. I tu też nic się nie dzieje.

Co tu tak cicho? Shhh sleepy2 Atonie obudź się, hello1 jest robota dla ciebie violent1 www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik... 3some

Warto ocenić sentyment na rynku analizując nieważony indeks cenowy szerokiego rynku (prezentowany jako C_ na www.stooq.pl). TUUUU przedstawiam wykres cenowy tego indeksu. Fale Eliota mogą wskazywać, że jesteśmy w fali B korekty całego wzrostu od stycznia tego roku. Jeżeli tak jest to należy oczekiwać jescze fali C , która może zakończyć się na poziomach zniesienia Fibonacciego 690 (23,6%) lub 675 (38,2%) lub 664 (50%). Obstawiałbym poziom zakończenia korekty 675 (38,2%) ,a to dlatego że na tym poziomie zakończyła się fala 4. Taki scenariusz nie jest jedynym dla takiego układu wykresu. Warto zauważyć, że fala 5 zakończyła się podwójnym szczytem na poziomie 714,23. Bezskuteczne atakowanie tego oporu trwało praktycznie cały maj, więc może to też tworzyć kolejny scenariusz ze zjazdem na niższe poziomy jak zakładałem na początku. I tu można by oczekiwać na moment gdy linia korekcyjnego trendu spadkowego spotka się z linią trendu wzrostowego wyznaczonej po dołkach z lipca 2013, grudnia 2015, i stycznia 2016. A to może dać nam poziom 652, który to wpisuje się w następujące przypadki : 1) to poziom listopadowego w 2015r oporu, 2) to marcowy 2016r poziom oporu, 3) to 61,8% zniesienia Fibonacciego całej tegorocznej fali wzrostowej, 4)to 161,8% zniesienia 5 fali tegorocznych wzrostów. No i na koniec wariant najbardziej optymistyczny to, że jesteśmy już po korekcie, a narysowana i oznaczona fala A jest falą C, a obecny wzrost jest początkiem fali 1 kolejnego trendu wzrostowego.

Tomasz Nawrocki napisał(a):
(...) bo banki i firmy pożyczkowe będą starały się szybko pozbyć niespłacanych długów.

Albo odwrotnie, bo to jest strata, która da mniejszy zysk, co zapewne przełoży się na mniejszy podatek.

InwestorMRO napisał(a):
No to już odliczamy tylko godziny do debiutu, jak myslicie jakie bedzie otwarcie i zamkniecie kursu Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A?
Prosze o subiektywne opinie,

Zależy jaki będzie sentyment na rynku w momencie debiutu.

srebrnyptak napisał(a):
Spółka jest podmiotem bezpośrednio kontrolowanym przez EVF I Investments S.à r.l. spółkę prawa luksemburskiego,, która posiada 2 622 200 akcji spółki, co stanowi 55,38% akcji oraz 55,38% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Po zakończeniu oferty, zakładając, że EVF I Investments S.à r.l. ostatecznie zaoferuje i sprzeda 1 651 214 akcji oferowanych w ramach oferty, posiadał będzie akcje stanowiące 20,50% łącznej liczby głosów na WZA i przestawnie być podmiotem dominującym i sprawującym kontrolę nad spółką.

Te założenie w IPO pozostawiające funduszowi te 20,5% akcji czyniły go dalej największym akcjonariuszem. Tak było planowane. A wyszło tak, że zamiast sprzedać 1651214 akcji z posiadanych 2622200 szt., fundusz sprzedał zdecydowanie mniej.
Ogólna zaoferowana ostatecznie przez stary akcjonariat transza liczyła 1 200 000 szt. i stanowiła 51,72% pierwotnej oferty. Jeżeli przyjąć poprzednie zaplanowane wskaźniki proporcjonalności zbywających akcje w ofercie - jako takie same w ofercie zrealizowanej, to funusz mógł pozbyć się 1651214 akcji x51,72% = ok. 854000 akcji co przekłada się na stan w dalszym posiadaniu ok. 37,34% wyemitowanych dotychczas akcji. Z takim pakietem pewnie nadal jest największym akcjonariuszem spółki. Spółka planowała w IPO zbyć ok. 49% swoich akcji, a sprzedała ok.25%.Obniżenie ceny i transzy do sprzedaży zapewne wynikało z małego popytu ze strony dużych inwestorów. Jeżeli popyt ze strony drobnych inwestorów był jednak tak duży, że zdecydowano się go nie zaspokoić redukując zapisy w przydzielonych akcjach, to zastanawiające jest co się stało i jaki był powód zredukowania ich ofert. Wiadomym jest, że na pierwszych notowaniach duzi raczej nie będą handlowali. Ten największy zapewne wyjdzie przy wyższych cenach. Spekuluję więc, że takie niezaspokojenie popytu przy zapisach może być chęcią wywołania "głodu" u drobnych, co być może przełoży się odpowiednim popytem w początkowych notowaniach.
(jbczz)

cocomo napisał(a):
(...) To sprawia, że koszt związany z daną umową czy nawet portfelem umów jest mocno nieprzewidywalny i często zależny od czynników poza kontrolą firm ubezpieczeniowych (katastrofy naturalne, zmiany stóp procentowych, zmiana prawa).

Oczywiście zgadzam się z tą opinią. Ale firmy ubezpieczeniowe z zasady reasekurują swoje ryzyko u większych globalnych ubezpieczycieli.

cocomo napisał(a):
W przypadku PBKM koszt przechowywania jest dużo bardziej przewidywalny. To trochę takie wieloletnie ubezpieczenie pozbawione istotnego elementu ryzyka - dlatego pisałem wcześniej o stabilności biznesu.

W przypadku PBKM nie wiem jak to praktycznie wygląda, ale wyobrażam to sobie tak, że w momencie wydania klientowi zdeponowanych KM spółka traci klienta.

U wielu klientów płacających wieloletnio jakieś dobrowolne składki ubezpieczeniowe przychodzi taki moment, że zastanawiają się nad celowością kontynuowania ubezpieczenia, z którego nigdy nie skorzystali i prawdopodobnie nie skorzystają. Taka wątpliwość ogarnia ich wtedy, gdy przeliczą sobie poniesione dotychczas koszty z wartością potencjalnej odszkodowawczej rekompensaty. Ale ta wątpliwość jest tłumiona taką refleksją, że zaszło się za daleko, aby teraz się wycofać.

I tak to jest w tym biznesie, że koszty ubezpieczonego są zyskiem ubezpieczyciela.

cocomo napisał(a):

(...) dlatego nie oceniałbym aż tak pesymistycznie perspektyw wzrostu.

Nie chodzi tu o negatywną ocenę perspektyw wzrostu biznesu spółki, bo nie znamy założonych przez dotychczasowych właścicieli planów i kierunków jej dalszego rozwoju. Chodzi natomiast o przeanalizowanie za i przeciw inwestycji w jej akcje. Biznes jest bardzo innowacyjny jeśli mówimy o technologi usługi. Bardzo przypomina działalność firmy ubezpieczeniowej, gdyż charakter usługi proponowanej przez spółkę - jest podobna jak usługa zawarcia polisy ubezpieczeniowej w firmie asekuracyjnej. Systematycznie płaczisz składkę, ale nie wiesz czy i kiedy skorzystasz z takiego odszkodowania (komórek macierzystyh).
krewa napisał(a):
Komórki są swoistą polisą na życie/zdrowie, więc ciekaw jestem zachowania klientów w warunkach kryzysu ekonomicznego.

A tak dodatkowo to może zdarzyć się wpadka z pomyleniem lub uszkodzeniem zdeponowanego materiału. Co też może znacząco wpłynąć na decyzje klientów.
cocomo napisał(a):
Sam biznes wydaje się dosyć stabilny. Wartość istniejącego portfela można dość łatwo wycenić, natomiast dla wyceny całej spółki kluczowe jest to do jakiego stopnia spółka jest w stanie zwiększyć skalę pozyskiwania nowych klientów. (...)

I tu masz rację, że rozwój spółki to zwiększenie skali pozyskiwania nowych klientów - jak to określiłeś. Do perspektywy możliwego rozwoju w aktualnym profilu działania, dodałbym jeszcze ewentualne zmiejszenie kosztów czy podniesienie ceny usługi.

Kasia Stefanska napisał(a):

Dziwi mnie, ze spółka robi IPO. Jest na świecie wiele funduszy, ktore chetnie by odkupiło stake od Enterprise po wskazanej cenie, jeśli byłoby to tyle warte. Mój doświadczenia funduszowe pokazują, ze wyjście przez giełdę jest droga ostatecznością. Do przemyślenia, czemu taka ostateczność została wybrana.

A no właśnie. Ciekawe co zrobi "stary akcjonariat". Plany się pokrzyżowały. Miała być redukcja dla kupujących, a wyszła dla sprzedających. Zobaczymy jak to wyceni rynek na notowaniach. Będzie akcji wysypywanie czy będzie ich zbieranie ? - oto teraz jest pytanie.

Kasia Stefanska napisał(a):
Polecam zwrócenie uwagi na politykę marketingowa, tudzież konkretnie jej czesc celebrycka. Spółka daje usługi celebrytom za darmo w zamian za wizerunek. Fajna sprawa, na naszym rynku dobrze sie to sprzedaje.

Niby tak, ale jak długo można być celebrytą? Nie zawsze do końca życia. I jak długo podstarzały celebryta może popełniać prokreację? Więc stale trzeba korzystać z co raz to nowszych twarzy no i do tego zmobilizowanych programem 500+.

InwestorMRO napisał(a):
Moim zdaniem nie było jeszcze takiej perelki na GPW jak PBKM S.A Jakie są wasze opinie na temat spółki, dla mnie to kandydat numer jeden do WIG20 za jakis czas, moim marzeniem bylby tez debiut na NYSE. Prosze o szcsere i rzetelne przemyslenia. Drugie LPP nam bedzie rosło

Nie przesadzajmy. Na giełdzie pewnie znajdziesz spółki, które żyją z przechowywania czegoś tam (np. paliwa, węgla, złota, pieniędzy itd.). Ta spółka tylko przechowuje, ale nie handluje i nie prowadzi badań na rozwojem wykorzystania medycznego KM. No chyba, że jakieś plany w tym kierunku zaistnieją to wtedy coś zacznie się dziać.

anty_teresa napisał(a):
Omówienie prospektu emisyjnego Polskiego Banku Komórek Macierzystych SA

W analizie spółki przedstawionej w serwisie SW w Minusy/Ryzyka zabrakło mi jednego elementu, a związanego ze źródłem problemów natury etyczno moralnej, co może się przełożyć obostrzeniami prawnymi ze strony ustawodawcy. Dyskusje podobne do tych o in vitro daje się już zauważyć.
Dla chcących zgłębić temat polecam LINK

srebrnyptak napisał(a):
...to ze wychodza dobrze zarobieni akcjonariusze - to minus - spolka poza dodatkowymi kosztami zwiazanymi z listingiem nie bedzie miala zadnej korzysci ...

Spekuluję, że te zarobione pieniądze prędzej czy później pójdą na zakupy now/ej/ych emisji akcji, oczywiście po godziwej cenie.

Rewelacyjne wyniki za 2015r w porównaniu z poprzednim rokiem. LINK
Ciekawe czy ta tendencja zostanie utrzymana? Widać po notowaniach, że rynek wierzy, że TAK.

lucznik napisał(a):
Famur gotówkę ma i nie wiem na co czeka.
Czeka bo może będzie jeszcze taniej. Widać, że wodospad wzbiera. Może zrealizuje się pomysł Famuru z początku 2014r gdy proponowano połączenie, które miałoby odbyć się poprzez przeniesienie majątku Kopeksu na Famur w zamian za akcje tej ostatniej spółki. A łączna kapitalizacja po połączeniu miała by wynosić 3,3mld PLN. Na jedną akcję Kopeksu miały przypadać wtedy dwie Famuru. Teraz parytet zapewne byłby zdecydowanie inny.

Spółka wypowiedziała umowę z PARiP ze zwrotem kosztów (kwota z odsetkami) LINK
Ciekawe czy ktoś poda(ł) im (już) "pomocną dłoń" ? Po kursie (już) widać, że coś się dzieje w temacie.

andy1972 napisał(a):
Nie było siły, żeby wybić się na trwałe powyżej 41 zł więc idziemy w kierunku 34 zł.

Technicznie nie wygląda jeszcze najgorzej. Cena oparła się o wsparcie poprowadzone po dołkach od września 2014r. Wg fibo ostatnia korekta od tego czasu zniosła 23.6% wzrostu, a z ostatniej od sierpnia 2015r. fali wzrostowej o 50%. Jeżeli te parametry zostaną zanegowane to wtedy będzie problem. Wygląda, że jesteśmy teraz w ważnym momencie.

lesgs napisał(a):
Odsyłam do raportu bieżącego Nr 6/2016.

Czyli, cała ta historia to jedna wielka lipa. To brzydko pachnie przekrętem giełdowym. Ponawiam pytania do władz GPW - Dlaczego notowania BML nie zostały zawieszone na dłuższy okres? Ciekawe też, czy paru urzędników z PARP "przypadkowo" się nie wzbogaciło.

Informuję, że posiadam akcje BML i moje wpisy, nawet nieświadomie, mogą być tendencyjne.

Ciekawe co na to KNF w kontekście prolongaty realizacji inwestycyjnych dla BML udzielonej przez PART i Min.Rozwoju. Ciekawe po co komu potrzebny był ten cały "szum"?

Ciekawy wywiad bardina.org/nw/escrits/martin-... ze znanym analitykiem Martinem Armstrongiem przedstawiającym nieciekawą perspektywę gospodarczą na świecie. Martin Armstrong min. opracował algorytm wyliczający cykle polityczne społeczne i gospodarcze na podstawie analizy wydarzeń historycznych. Przewidział wiele ostatnich kryzysów gospodarczych oraz militarnych. Jest też sławny z tego, że zaliczył w USA najdłuższy pobyt w więzieniu bez wyroku sądowego. Po szczegóły sposobu wyliczania cykli Martiego polecam stronę www.armstrongeconomics.com (przy problemach językowych można skorzystać z tłumaczenia przez google) oraz interesujący film dokumentalny o Armstrongu pod tytułem THE FORECASTER (jest wersja z tłumaczeniem).

Kanoniers napisał(a):
Ne patrze tu na technike tylko na fakt ze mamy koncowke roku i perspektywe podwyzki stop w Stanach ktora co prawda zostala juz przez Wall Street zdyskontowana ale i tak dziala na wyobraznie inwestorow.

Wyglada, że na giełdach sentyment byle jaki i to co wczesniej napisałem to przesuwam w czasie o wiecej niz 2 tygodnie.

Deogracias napisał(a):
KGHM jest prawdopodobnie spółką, której "pokrycie analityczne" jest największe na całej GPW. Wynika to zarówno z wielkości spółki, jak i z unikalności działalności. Spółka jest jednym z największych producentów metali nieżelaznych na świecie i z tej przyczyny cieszy się zainteresowaniem inwestorów z całego świata. Ostatnie tygodnie są dla KGHM bardzo ciężkie. 23 października, 2 dni przed wyborami parlamentarnymi kurs akcji nieznacznie przekroczył 100 zł. Dziś, po kilku tygodniach kurs spadł o ponad 40%. Przyczyn można szukać zarówno w ostatnim sprawozdaniu finansowym, jak i w otoczeniu spółki.

Wyjasnij co rozumiesz jako "pokrycie analityczne"?. Ale dla KGHM czy dla przykładu społki pierwsze z listy GPW np.(06MAGNA Magna Polonia SA) czy ostatnie na liscie z notowanych (ZYWIEC Grupa Żywiec SA) analiza techniczna jest taka sama jak dla KGHM i zawsze opiera się o takie same zasady i metody analizy. Napewno wiesz, że unikalną działalność ma wiele spółek nie tylko notowanych na GPW. Dalej się z tobą całkowicie zgadzam , że wszystko jest WIELKIE - BIG !. Ale kolejna interpretacja spadku KGHM to już inna bajka niż to co proponujesz w ostatnim zdaniu.

I co dalej? No nie wygląda to ciekawie. Tutaj stooq.pl/q/a/?s=c_&i=w&... taka szybka analiza nieważonego indeksu cenowego szerokiego rynku w interwale tygodniowym, który pokazuje ogólny sentyment na naszej giełdzie.
1. Od września 2002r indeks znajduje się w długo trwającym trendzie wzrostowym.
2. Od kwietnia 2013r wykres indeksu przykleił się do linii tego trendu , co odbyło się na poziomie 76,4% jego zniesienia wg. fibo. od szczytu z lipca 2007r. i kolejnie wykorzystując go dwukrotnie jako linię wsparcia.
3. Wg. Eliota można by spekulować, że w momencie wyznaczenia tego wspomnianego trendu, to pierwsze wsparcie, po wyznaczeniu wcześniej fal A-B-C zainicjowało powstanie kolejnych fal 1 i 2, a po kolejnym wsparciu na wspomnianym wcześniej trendzie falę 3, która prawdopodobnie nie została jeszcze zakończona. Ten ruch wzrostowy na rysunku oznaczony jest jako linia T1.
4.Aktualnie sytacja jest taka, że sentyment jest mocno spadkowy co obrazuje kolejna czarna świeczka. Wygląda na to, że najbliższe wsparcie znajduje się właśnie na lini obowiązującego od 2002r. trendu. Oceniając proporcje na wykresie (w interwale tygodniowym) oczekiwać należy jeszcze ok. 2-3 tygodni spadków.
5.Gdyby te wsparcie pękło, to kolejne należy oczekiwać na poziomie linii T2 wyznaczonej przez dołki z XII-2013/VIII-2014/XII-2014. Oba prognozowane okolice wsparcia na T1 i T2 zaznaczyłem strzałkami.

mdd napisał(a):
Złe prognozy dla miedźi aż do 2019 roku. Możliwy spadek cen o kolejne 25% zanim nastąpią liczące się cięcia produkcji.

Jakie może oznaczań dla KGHM cena miedźi na poziomie 3,800 USD za tonę?

Jak na razie to sprawdza się zasada drogi USD = tanie surowce i odwrotnie. A KGHM większość kosztów ma w PLN, a miedź i inne metale sprzedaje przede wszystkim za dolary. Nie bez znaczenia dla KGHM jest relacja USD/PLN.

Dzisiaj od rana widać wyraźnie jak na spółkach zwłaszcza z Wig20 brylują automaty. Da się zauważyć,że przy automatach średnia wartość transakcji wyraźnie spada w porównaniu do transakcji bez automatów. Wzrasta ilość transakcji. Czyli ogólnie mniejszy kapitał na transakcję. Jak ktoś chce to niech sobie przeliczy zmianę średniej wartości transakcji w czasie i będzie to wyraźnie widać. Polecam wykorzystać arkusz kalkulacyjny z odpowiednim wykresem. Wnioski pozostawiam do przemyślenia.

panterczak napisał(a):
(...)
Informacja jest też dobra dlatego, że rynek polskich windykatorów potrzebuje takiej konsolidacji i połączenia sił, a polskie firmy są naprawdę dobrze zarządzane.

Warto popatrzeć na notowania konsolidujących się spółek.
Ponizej wykres 5m-y.

kliknij, aby powiększyć

Widać pewną korelację z poślizgiem BESTA w przedziale 1/2 do 1 miesiąca.
Poniżej wykres notowań większości spółek z GPW z rynku wierzytalności w terminie paromiesięcznym i wieloletnim. Warto zwrócić uwagę na widoczne rozwarstwienie tych spółek na dwie grupy: 1)wzrostowe i 2)niewzrostowe .

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

rafsty napisał(a):
(...)
Zarząd musi złożyć wniosek o upadłość, jeśli poweźmie informację o niewypłacalności. W przeciwnym razie naraża własne kieszenie.

Myślę, że już są zagrożone nie tylko ich kieszenie, ale kolokwialnie także ich d... . A wynika to z odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki zapisanej m.in. jako przestępstwo nadużycia zaufania unormowane w art. 296 kodeksu karnego oraz przestępstwo działania na szkodę spółki uregulowane w art. 585 kodeksu spółek handlowych.
rafsty napisał(a):
(...)
Niniejszym zaczyna się maraton zgromadzeń akcjonariuszy i wierzycieli oraz kalkulacji i negocjacji, co jest dla kogo korzystniejsze. Będzie się działo.
Nie powinno być z tym takiego problemu bo mamy tylko jednego i jak do tej pory tylko jedynego ujawnionego znaczącego >5% głosów akcjonariusza, który jest mocno zdeterminowany w sprawie wyjaśnienia aktualnego stanu spółki. Patrz wniosek o zwołanie NWZA i treść UCHWAŁY NR ___/2015 NADZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA KERDOS GROUP S.A. z siedzibą w Warszawie z dnia …………… 2015 r.w sprawie powołania audytora do spraw szczególnych w celu weryfikacji zasadności transakcji zakupu udziałów Spółki Meng Drogerie+ S.A., spółki prawa luksemburskiego z siedzibą w Luksemburgu, zbadania czy nie doszło do działania Zarządu na szkodę Spółki oraz dwóch wierzycieli co wydaje się ułatwić dialog z ewentualnymi nowymi władzami spółki. Masz rację, że będzie się działo. Stare dotychczasowe władze spółki kontra jedyny akcjonariusz, a z boku wierzyciele, którzy sądzę, że będą trzymać kciuki za akcjonariusza.

konris napisał(a):
Może ktoś zwięźle i przystępnie wyjaśnić, jaki - w przypadku tej spółki - jest cel i jaki może być inny (uboczny?) efekt obniżenia kapitału zakładowego spółki?

Poczytaj sobie >> TUUU to zassiesz trochę wiedzy w temacie.

bmdomino napisał(a):
Kalyciok nie Kalyciok, wniosek o upadłość likwidacyjną biznes.pl/gielda/wiadomosci/ke...

I po ptokach, znaczy po planach. Giełda i cały Polski rynek powinien oczyścić się z takich spółek, bo to chory biznes - kto następny?

Wniosek wnioskiem (można go wycofać, zmienić na układ, lub inne) ale myślę, że walne w terminie 18-11-2015r dojdzie do skutku, a główny akcjonariusz ( Polska Ekologia Sp. z o.o.) sprawy tak nie zakończy jakby oczekiwały tego obecne władze spółki.

Arsimos napisał(a):
Nie do końca zrozumiałe dla mnie rzeczy dzieją się w spółce. Najpierw dostajemy komunikat o sprzedaży części akcji posiadanych przez głównego inwestora, którym jest Polmot. Tydzień później pojawia się komunikat informujący o podwyższeniu kapitału zakładowego, które wynika z objęcia przez Polmot emitowanych przez Ursus warrantów subskrypcyjnych.

Czy ktoś z większym doświadczeniem mógłby w prosty sposób opisać o co w tym wszystkim chodzi?

Główny cel w każdym handlu i inwestycji jest taki - by na tym zarobić. Na giełdzie to najprościej jest tak: KUP taniej - SPRZEDAJ drożej. I widać tu pewnie o to chodzi.Jak chcesz mieć jasność sprawy to pomyśl sobie co ten akcjonariusz zyska, a co straci na takiej inwestycji i jaki może mieć cel. Nie liczyłem tych ich operacji, ale zapewne jest tak,że sprzedają teraz po to, by mieć kasę na nowe zakupy i widocznie im się to opłaca. Miej jednak na uwadze to, że może być też przypadek ucinania przewidywanych ewentualnych strat. Też musisz sobie przeliczyć ile wydali kasy na zakup sprzedawanych akcji i ile za to teraz wzięli (trzeba niestety siegnąć do historycznych zapisów - google nie gryzie). Policz ile wydadzą na nowe akcje.Zbilansuj to uwzględniając procentowe zaangażowanie w akcjonariacie, co ma znaczenie na wysokość ewentualnej dywidendy i głosy decyzyjne. Rozważ czy czasami ta operacja nie ma na celu odsprzedaży udziałów swoich własnych lub zakupionych innemu większemu podmiotowi.itd,itp. Takie są moje rozważanie i niekoniecznie muszą byś trafne. Bo giełda to wielka spekulacja.

WatchDog napisał(a):
Jakieś linki, jakieś konkrety? Czy tylko CWKS LEGIA?

Pewnie w TV(...) coś mówili. Think

gucio napisał(a):
Wczoraj sporo transakcji pakietowych po 2,50

http://stooq.pl/t/bt/

To chyba też zdołowało dzisiejsze notowania.

Ciekawe dlaczego na transakcjach pakietowych obrót liczy się podwójnie tak jak to kiedyś liczono na notowaniach sesyjnych na GPW. Jak to się później ma w statystykach dziennych łącznie oraz dla poszczególnego waloru (akcji/instrumentu)? http://stooq.pl/t/bt/?o=9a

kolega napisał(a):
dość lakoniczna informacja:

"Na obecnym etapie różne opcje strategiczne będą rozważane, w tym poszukiwanie inwestora strategicznego (branżowego lub finansowego) jak i utrzymanie istniejącej rozproszonej struktury właścicielskiej, a także zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie innej transakcji, jak również nie podjęcie żadnych działań."

ale coś się będzie chyba działo
ma ktoś jakiś pomysł kto mógłby być zainteresowany "aliansem strategicznym"

Dobre drunken Brakuje mi w tej deklaracji jeszcze jednej opcji i byłby wyczerpany komplet możliwych scenariuszy. Myślę o rozwiązaniu spółki. Ale widać, że na obecnym etapie jest to nie rozważane.Think

Co ma wspólnego Kerdos z Sunexem? A no ma za sprawą pana Romualda Kalycioka, który będąc wększościowym akcjonariuszem Sunexa stał się też akcjonariuszem Kerdosa z ponad 6 procentowym udziałem w akcjonariacie.

Po zawnioskowaniu przez p.Kylocioka o zwołaniu NWZA Kerdos Group i zaproponowaniu projektu uchwały nr 9/2015 wygląda, że szykuje się czas zmian na stanowiskach i rozliczeń dotychczasowych władz spółki. Proponuję lekturę projektu tej uchwały dostępna w internecie gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/new.... Oj będzie będzie bardzo ciekawie, gdy terminie 18-11-2015r dojdzie do walnego zgromadzenia. Ciekawe jakie plany względem Kerdosa ma pan Kylociok. Sprawa chyba jest dość pilna bo od momentu ujawnienia przekroczenia progu 5 procentowego w akcjonariacie do zgłoszenia wniosku o walne mineło tylko 10 dni.

kliknij, aby powiększyć

Widać, że IFCapital koreluje się z Resbudem, a Atlantis z Fonem. Przy czym te pierwsze są inicjatorami ruchów. Łatwo więc pod to zagrywać. Ciekawe czy się to teraz potwierdzi? Szkoda tylko, że nie można tu otwierać krótkich pozycji.

_olo_ napisał(a):
Wygląda na to,że w dniu 25.09.2014r. w kancelarii notarialnej, gdzie odbywały się ostatnio walne zgromadzenia spółki PSW Capital państwo krawczykowie jadwiga i włodzimierz podpisali umowę o podziale majątku wspólnego (nr repetytorium A 16189/2014), ktoś ma pomysł dlaczego?

Może się rozwiedli, albo uzyskali rozdzielność majątkową.

Ciekawe jak mocno będą zadłużeni >> www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
Kod:
zamieniono na działający link

bekdas napisał(a):
saldo nie jest wazne, wazne jest to ile udało się wyrwać w ostatniej chwili
od teraz wlasciwie spolki sa bez wlasciciela, co to oznacza
kompletny paraliż decyzyjny, nieźle pomyślane

Co ty bredzisz! Zainteresuj się organami spółki to się dowiesz co to, i po co jest Zarząd i Rada Nadzorcza spółki. Przy okazji też poczytaj o zebraniach akcjonariuszy.

Kakarotto napisał(a):
Tak myślę jak tu porównać i do czego ten InPost..... powiedzmy że jest renomowany markowy zakład stolarski oraz pan Mietek składający proste meble we własnym blaszanym garażu na zasadzie fuch. InPost to to drugie Boo hoo!

edit:
Zastanawiam się czy oni mają jakąkolwiek flotę samochodów, bo z tego co widziałem to to wszystko jest własność pracowników....znaczy się zleceniobiorców blackeye

Każdy od czegoś zaczyna (przysłowiowe: pasta i szczotka do butów czy garaż) najważniejszy jest pomysł i konsekwencja w działaniu, patrz znane i największe firmy światowe. Nie znam przypadku (nie państwowej) firmy która zaczęła swój biznes od miliardowych inwestycji.

Zastanawiające jak szybko prezes poinformował o transakcjach kupna i sprzedaży. Ciekawe dlaczego tak się spieszył? Nie zdziwiłbym się gdyby akcje zostały odkupione na dołku. Taka moja spekulacja. Czy dałoby się policzyć co prezes zyskał lub stracił na tych transakcjach. Potrzebna by była baza dla tych wcześniejszych przed wrześniem posiadanych akcji 10 193 147 - 1 352 437 = 8 840 710 szt.Jeżeli nie zarobi/ł na takim ruchu to faktycznie sytuacja może być krytyczna.

WatchDog napisał(a):
Przejrzałem pobieżnie wątek na parę stron w tył i działy się tutaj np. takie rzeczy - poniższe posty wrzucone z tego samego numeru IP:
(...)
Itd. Ta sama grupa była lub bywa aktywna też na niektórych innych spółkach na podobnej zasadzie.

Wygląda, że wykryłeś grupę wynajętych troli albo aktywistów z jakiejś "spółdzielni"

Dobrze, że w Chinach nie ma takich norm ekologicznych jak w USA i EU, bo wtedy straty VW byłyby co najmniej dubeltowe. Właściwie to jeszcze nie wiadomo jak zachowa się rynek w Chinach www.obserwatorfinansowy.pl/for...
Na zdrowy rozum to kowboje mocno przesadzają, bo jakby zastanowić się, który samochód wyrządza środowisku większą szkodę, spalający 5l/100km napędu czy spalający benzynę 15l/100km., i przeliczyć sobie to na galony, mile itd. to cały ten szum ma chyba inne niż to oficjale podłoże.

Szutnik napisał(a):
@ guru

Cytat:

Czym mogą być spowodowane ostatnie wzrosty?

Nastrojem na "zdechlaki" na GPW.

Masz rację. Też się nad tem zastanawiałem i wygląda to tak jakby jakieś "spółdzielnie" się uaktywniły. Na niektórych spółkach obroty wskazują na zagranicę, ale może nie doceniam polskiego kapitału. Jak ktoś sprytny to może się pod to podczepić, ale trzeba pamiętać, że w tych przypadkach to nie inwestowanie, tylko gra jak karciana gra w durnia. Przegrywa ten co zostaje z kartami (czytaj akcjami).

Ciekawe kto lub co kryje się za tym inwestorem "zarejestrowanym" w USA. Koledzy z innego forum sporo ciekawostek wygrzebali w internecie na ten temat.

leniuch napisał(a):

Kurs na tą wiadomość mocno spada. Ktoś wytłumaczy laikowi dlaczego?

Technicznie wygląda mi to >>> TAK
Co daje odczyty na spadek w okolice 21,8-24,7.
Poziom 21,8 wpisywałby się w 76,4% zniesienia ostatniej 8 miesięcznej fali wzrostowej i we wsparcie wyznaczone dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego wyznaczonego dołkami luty 2013 i grudzień 2014 i szczytami luty 2014 i luty 2014,
Poziom 24,7 wpisywałby się w okolice 61,8% zniesienia j.w.
Warto też zauważyć, że ostatnie 20 dni wyżeźbiło podwójny szczyt zakończony czarną świecą , co nie jest zachętą do inwestycji. Bestowi w czasie zakupów też zapewne jest korzystniej kupować po niższej cenie.

Baks, chyba nie do końca masz rację w tym temacie
baks napisał(a):
(...)
Dość ryzykowna jest taka sytuacja. Sprzęt przekazany ustalone terminy płatności a w tym czasie ktoś zajmuje sprzęt lub spółka ogłasza niewypłacalność i zgłasza "ochronę przed wierzycielami" lub upadłość układową czy inną formę.
W każdym przypadku Alcatel może być istotnie stratny. W tym przypadku chyba żadna umowa nie zagwarantuje im uniknięcie straty.
Chyba, że rozwiązaliby to na zasadzie jakiegoś depozytu sprzętu. Nie wiem czy taka forma jest do zrealizowania ale chyba tylko takie rozwiązanie - choć egzekucje i zabezpieczenia to nie moja działka.... Rozważam tylko co się może jeszcze wydarzyć. temacie zajęcia komorniczego cudzej własności.

Bo jest taka forma cywilno prawna jak UMOWA UŻYCZENIA (art. 710 kodeksu cywilnego) i tzw. POWÓDZTWO PRZECIWEGZEKUCYJNE (a dokładnie odmiany tego powództwa, zwanego interwencyjnym) opartego na regulacji zawartej w art. 841 kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.).
Zgodnie z treścią art. 841 § 1 k.p.c. osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. W uproszczeniu można napisać, że osobą trzecią jest w tego rodzaju sytuacji ktoś niebędący dłużnikiem egzekwowanym. Skierowana do danego przedmiotu egzekucja narusza z kolei prawa takiej osoby trzeciej, jeżeli jest ona właścicielem zajętej rzeczy.

piotrszwed napisał(a):
Podatek od kopalin z tego co mi wiadomo zawsze w Polsce był. Może nie na każdą kopalinę, a na pewno nie w takiej wysokości.
Tu masz rację bo nawet od żwirowni gdzie pozyskujesz piasek i żwir zapłacisz podatek w wysokości 5,5% od przychodu.
piotrszwed napisał(a):

Poza tym nikogo nie będzie teraz interesowało, czy Chiny i reszta świata kupują więcej czy mniej i po jakiej cenie. Podatek jest od tony wydobytej bez znaczenia na cenę sprzedaży.

Czyżbyś sugerował, że przedmiotowy podatek jest decydujacym czynnikiem zachowania się kursu KGHM ? To przeanalizuj i oceń sobie korelację wykresów HANG SENG i KGHM jak poniżej.
Zwróć uwagę na dołki obu instrumentów wyznaczających 3,5 letni trend wzrostowy od końca 2011r i zbieżny moment przebicia na obu instrumentach tego trendu (koniec czerwca 2015). Więc nie pisz, że Chiny nie mają głównego znaczenia dla kursu KGHM. O ile HANG SENG przekroczył już poziom dołka z 2012r to KGHM nie testował jeszcze poziomu z dołka 2013r. Trzeba obserwować teraz jak na spadkach, czy i jak będą się korelować te oba instrumenty.

kliknij, aby powiększyć

Jak sie ma wątpliwości co do treści prezentowanych w PARKIECIE to w ramach weryfiacji można skorzystać z innch źródeł wiedzy w temacie np. TUUUUU

Techniczmie najbliższe wsparcie to mogą być okolice 80PLN wynikające z dołków pażdziernik 2011 i maj 2012. Potem jakieś odbicie w okolice dołków z marca 2014 czy stycznia 2015 i dalszy marsz na południe tak jak wcześniej pisałem. >> stooq.pl/q/a/?s=kgh&i=w&am...
Poniżej wykresy KGHM i trzech produkowanych tam metali.
Widać, że do bessy z 2008 r kurs KGHM korelował się z kursem miedzi. Później zaś ze srebrem. O ile kursy tych metali znacząco spadły do poziomów z lat 2009-2010 to KGHM aby osiągnąć tamten zakres cenowy musiałby jeszcze spaść do poziomów, które wskazałem we wcześniejszej analizie.

kliknij, aby powiększyć

Warto zauważyć, że dzisiejszy poziom notowań okolice 85-84 to poziom zniesienia 50% fibo całego ruchu wzrostowego od początku notowań. Być może zaznaczy się to w jakiś znaczący sposób na notowaniach odmiennie od moich wcześniejszych spekulacji. Do takich założeń dokłada się RSI, który dotarł do poziomu zerowego sugerując odwrócenie trendu. Sądzę, że bedzie to jednak tylko korekta ostatnich spadków.

Patrząc na technikę wykresu w perspektywie od początku notowań KGHP stooq.pl/q/a/?s=kgh&i=w&am... da się zauważyć, że znajdujemy się w fali C wieloletniego trendu. Zgodnie z takim założeniem mamy następujące scenariusze:
1/ dbicie do linii trendu spadkowego pociągniętej po szczytach koniec fali 5 ze stycznia 2013 (lub z maja 2014 który poziomuje się z końcem fali 3 z lipca 2011 co tworzy wtedy trójkąt ze wskazaniem kierunku wybicia z niego na południe) i maj 2015, RSI także dotarł do poziomu który wielokrotnie wcześniej sygnalizował odbicie.
2/ dalsza kontynuacja ruchu spadkowego.
W obu przypadkach nieuniknionym wydaje się dążenie na poziom w okolicach 68-69 co wpisuje się w poziom końca fali 1 i 4 oraz linii pociągniętej po dołkach z lipca 2013 i marca 2014, a także są to okolice poziomu zniesienia fibo 61,8% całego dotychczasowego wieloletniego ruchu wzrostowego. Za takim scenariuszem przemawia także to co ostatnio negatywnego dzieje się w chińskiej gospodarce, co mocno wpływa na światowy rynek miedzi i srebra korelując się jednocześnie z notowaniami KGHM.

Jak wykażesz, że twoja decyzja inwestycyjna (dobrze by była na plusie) wynikła z wykorzystania wiedzy czy informacji zawartej w SW to masz mocny argument na swoją korzyść. Patrz TU

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie i swoje spostrzeżenia w korzystanniu ze świeczek Heiken Ashi ?

Dodam do listy jeszcze dwie spółki.
1.Bacutil - sam się zlikwidował, a biznes miał dobry i opłacalny. Za sprzedany majatek wypłacił udziały akcjonariuszom.
2.Ema Bachownia - wykluczona z obrotu i likwidowana.
Obie notowane na rynku CeTO. Może nie wszyscy wiedzą, że taki rynek istniał i dawał niekiedy dobrze zarobić. Jak ktoś ciekawy to info TUUU
i TUUU

Ta sytuacja kojarzy mi się z pewną pouczającą opowieścią jak poniżej.

Na czym tak naprawdę polega rozwiązanie
problemów finansowych Grecji ?

Wyobraźmy sobie, że bogaty niemiecki turysta zatrzymuje się w jakimś greckim miasteczku w
miejscowym hotelu , kładzie banknot € 200 na ladzie i prosi o klucze aby wybrać jeden z paru pokoi na górze.

Właściciel daje mu klucze i gdy tylko Niemiec znika leci z banknotem do
rzeźnika obok uregulować swój dług. Rzeźnik leci z banknotem do
hodowcy świń uregulować z kolei swój dług. Hodowca łapie banknot i
biegnie uregulować dług do dostawcy paszy. Dostawca paszy wali z
banknotem do pubu uregulować swój zaległy rachunek za piwo. Właściciel pubu
daje banknot od razu siedzącej przy barze prostytutce, która w ciężkich
czasach również musiała świadczyć mu usługi na kredyt. W końcu
prostytutka biegnie z banknotem do hotelu regulując swój dług na wynajem
pokoju. Właściciel hotelu kładzie banknot € 200 z powrotem
na ladę. Niemiec w tym momencie schodzi z góry, kręci nosem na pokoje
które mu się nie podobają, bierze swój banknot i znika w siną dal.

Tak oto dzięki jednemu uprzejmemu niemieckiemu turyście który nic nie wydał , całe
miasto w którym nikt nic nie wyprodukował ani nie zarobił pozbyło się
cudownie długu i patrzy teraz z optymizmem w przyszłość.
No a teraz wyobraźmy sobie,że wszyscy niemieccy turyści wyjeżdżający za granicę
nigdzie indziej nie jadą tylko do Grecji i robią taki sam myk
jak ten jeden opisany wcześniej turysta.
Cała Grecja zostaje odłużona !
Niemcy walcie na wakacje do Grecji !

Należałoby się zgodzić z przedmówcami w fakcie zaniedbań i tej naszej wrodzonej niegospodarności. Ale ci przedmówcy gadają tylko i wyłącznie o węglu jako paliwie energetycznym w kontekście naszych zaniedbań i konserwatyżmie technologicznym. To fakt. Natomiast nikt z dyskutantów nie odniósł się do sprawy wykorzystania węgla jako surowca w procesie wytwarzania na bazie węgla innych węglowodorów. Nic nie wspomniano o chemii organicznej czy karbochemii. A tu nasze zaniedbania i ogromny potencjał materii w naszej ziemi może w niedalekiej przyszłości okazać się naszym wielkim atutem. Co prawda aktualne ceny ropy naftowej podstawowego źródła węglowodorów są historycznie na niskich poziomach, to zdawać powinniśmy sobie sprawę z tego, że złoża ropy naftowej są ograniczone, węgla też. Jednak aktualna technologia wytwarzania węglowodorów z ropy naftowej jest na dzien dzisiejszy lepiej opanowana, a więc i tańsza od uzyskania takich samych produktów z węgla. Dla przypomnienia to z węglowodorów uzyskiwanych z ropy naftowej nie byłoby całego ogromnego przemysłu tworzyw sztucznych, paliw płynnych i gazowych, lekarstw, rozpuszczalników, farb i lakierów, barwników, tkanin, itd., itd..Kazdy z nas,gdzie by się nie obrócił to ma w najbliższym sąsiedztwie, czy nawet nosi na sobie produkty wykonane z przetworzonej ropy naftowej. Ale także wiele takich samch produktów można uzyskać również z węgla. Warto wspomnieć też o mikrosferze produkcie ze szlaki po spaleniu węgla. Tak więc nasze obecne konserwatywne podejście do górnictwa węglowego być może okaże się wspaniałą inwestycją w czasie, dla wykorzystania przez kolejne pokolenia Polaków wtedy, gdy cena i znikające zasoby ropy naftowej będą preferować zapomniany i niedoceniony węgiel.

konris napisał(a):
a dlaczego sugerujesz, ze moze to byc sprawka jakiegoś banku?
Nie sugeruję tylko się "głośno" zastanawiam zadając pytanie. Napewno przeczytałeś tekst kol.Mio i dobrze wiesz co piszący chciał przekazać. Skoro pisze o banku i możliwych problemach kredytowych to chyba nie pisałby o tym, gdyby chodziło o jakiś bank spółdzieczy czy jakiś SKOK. Napewno też tak pomyślałeś zadając dociekliwe pytanie i dlatego domyślam się , że wiesz o jakim banku myślał autor z postu Mio.
konris napisał(a):
i czy w podanej przez ciebie sprawie dot. crossowych transakcji na boryszewie nastapiło jakieś rozstrzygnięcie ze strony KNF, prokuratury lub jakiejkolwiek?

Też się nad tym zastanawiałem i widzą, że odpowiedź na to z trafioną premedytacją zamieściłeś w swoim pytaniu.

steampowers napisał(a):
2 zł to bedzie silny sufit. Trzeba by sforsować go dynamicznie, najlepiej przy dużych obrotach. W innym wypadku spodziewam się tam korekty i konsolidacji.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Mio napisał(a):
No to Roman sobie już nie poprzesypuje między 2 kontami. Powodem wysokich obrotów może być to: "jeśli masz kredyt na zakup akcji, to jego maksymalne saldo określone jest krotnością dziennych obrotów akcji, które stanowią jego zabezpieczenie. Jak nie masz go z czego spłacić, to kręcisz obrót, żeby zabezpieczenie było przez bank akceptowalne. Może być tak, że jeden z banków może mieć problem z jednym z kredytów." - to cytat jednego z komentatorów artykułu na Interii.

Czyżby to był jeden z banków notowanych na GPW?
Wygląda , że mamy powtórkę z rozrywki. TUUU. Widocznie rozeszło się po kościach. Przypomina mi się ten dowcip jak lekarz mówi do pacjenta: Mam dla pana dwie wiadomości, złą i dobrą. Zła to ,że ma pan raka płuc, a dobra to, że rozejdzie się po kościach.blackeye

Kiedyś 2,5 roku temu zadałem w tym wątku pytanie.
sbyszek napisał(a):
Przeliczyłem, że po ostatnim odbiciu kursu 26.VII ktoś wymienia sobie papiery na poziomie 5,3 w pakietach po ok 200k szt i to 17x, a w tym 4x pakiety powyżej 380k szt. Przeliczając przepływ kapitału na poziomie 5,3 zł daje to kwotę ponad 22mln PLN i ok 2% obrotu wszystkich akcji. Ciekaw jestem kto sprzedaje, a kto kupuje ?

A dzisiaj znalazłemna odpowiedź. TUUUU
Widocznie bawił się w animatora rynku. Jaki to przekręt jak kurs cały czas stoi w miejscu. A jak obracał akcjami to generował opłaty transakcyjne dla biura maklerskiego i pośrednio GPW, z których to opłat ci pośrednicy musieli odprowadzić podatek. Dlatego nie rozumiem co R. chciał tym zyskać. Naszła mi taka myśl: Chyba tylko rozgłos i odszkodowanie. A jak się dobiorą mu do doopy to zapewne udowodni, że zysku nie było i dostanie odszkodowanie za straty moralne i materialne. I to wtedy może być dopiero dobry zysk.

pies_lancuchowy napisał(a):
możesz sprecyzować, jakie to 'pytania i wątpliwości' Ci się nasuwają.. ?
Mogę ale nie publicznie. Proponuję czytać ze zrozumieniem i kojarzeniem przytoczonych faktów. To nie będzie podejrzenia o sugestie czy narzucanie nie zrozumiałego toku myślenia. Napisałem tyle ile można napisać na publicznym forum.
Aktualne wskaźniki wymienionych przez jeleń119 spółek po 2Q 2014r na stronie GPW wygladają tak:
SELVITA C/WK 29,64 C/Z 51,00
SYNEKTIK C/WK 2,69 C/Z 23,50
i dla spółki:
VOXEL C/WK 0,89 C/Z x
Dla chcących zgłebić temat proponuję obserwować TUUU oraz popatrzeć TUUU i policzyć sobie jakie pakiety już się przwinęły obok notowań. Mnie wychodzi w omawianym okresie dodatkowo 111740 akcji za 3256950zł. Może się mylę to proszę sprawdzić.Proponowałby zinteresowanym policzyć ile akcji obrócono. Ile sprzedano i ile tworzy nawis podazowy. Ja to policzyłem, ale proponuję dla ćwiczeń i swojej satysfakcji zrobić to sobie samemu.

jelen119 napisał(a):
sbyszek - masz pomysł co się wczoraj stało na Synektiku? jak to teraz według Ciebie wygląda technicznie?

Wywołałeś mnie do tablicy. Chcesz to masz.Proszę.
Przekopałem ten dołek z 4 lutego i to co w nim znalazłem to widać na wykresach.
Rysunek 1.
Wykres cen i wolumenu w dniu 4.02.2015

kliknij, aby powiększyć

Rysunek 2.
Na tym wykresie widać, że spadek i wzrosty kursu nie były podparte dużym wolumenem.Odbyło się to jak na ten dzień przy niewielkich obrotach.

kliknij, aby powiększyć

Rysunek 3.
Wykres cen i volumenu "dołka" notowań w dniu 4.02.2015

kliknij, aby powiększyć

Ale duże obrazki wyszły,a jak je wklejałem to nie wyglądały na tak duże.
Na tym wykresie widać, że obrót wygenerowały grube portfele, a nie drobnica. Ciekawe jest to, że do momentu dołka nie widać było dużych pakietów z wyjątkiem tego na otwarciu (transakcja 7).Ruch na obrotach zaczął się dopiero po wybiciu z dna. A na samym dnie ID dołka obroty były nieduże i zostały "wyrzeźbione" takimi trzema transakcjami o wartości 5tyś zł. jak poniżej.
Cytat:

55 2015-02-04 9:42:13 15,3 100 1530
54 2015-02-04 9:42:06 15,3 079 1208,7
53 2015-02-04 9:41:16 15,2 146 2219,2

Dopiero po tym dołeczku zaczął się naprawdę duży handel. Wygladało to tak jakby duzi sie umówili na czas i konkretne poziomy. Co zresztą da się zauważyć na wykresie. Niektóre słupki wolumenowe są sobie równe w wolumenie(np. 10 z 15) a jeszcze inne po zsumowaniu. Np. pakietów 1000 szt było w transakcjach aż 42 razy (co daje pakiet 42000 szt,) i to w prawie tym samym czasie po tej samej lub mocno zbliżonej cenie.
Ciekawie wyglądał też moment wychodzenia z dołka. Bo od godz. 10:32:38 do g. 10:34:38 przez okrągłe 2 minuty nie było żadnej transakcji. Nie było wtedy też zawieszenia obrotu. I chociaż w innych momentach były większe przerwy w handlu to odbywało się to na tych samych lub zbliżonych poziomach.A tu wygladało to tak, jakby rynek się zawahał czy już pora odjeżdżać czy jeszcze poczekamy na spóźnialskich co nie zdążyli na dokonanie transakcji.
Widać, że musiały usiąść do gry w tym dniu co najmiej dwa grube portfele. Jak ktoś dociekliwy chciał by policzyć obrócone wolumeny przypasowując poszczególne transakcje i poszczególne poziomy cenowe, i posiadane przez akcjonariat stany akcji, to może doszedłby do bardziej zaawansowanych spostrzeżeń. Całe to zdarzenie nie wygląda mi na przypadek. Coś musi być na rzeczy. Nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Być może jest to powiązane z transakcjami pakietowymi.
Rysunek 4.
Co do techniki to dołek z 4 wpisuje się w zniesienie fibo 76,4% fali wzrostowej trwającej od połowy 2013r.

kliknij, aby powiększyć

pies_lancuchowy napisał(a):
Yaroman napisał(a):
yodyod napisał(a):
MABION (chociażby dzisiejszy PKC 3000 akcji na otwarcie)

Gdybym chciał wyjść z jakiejś spółki większym kapitałem, to ostatnia rzecz jaką bym zrobił to zlecenie 3000 PKC na otwarcie ...

To powiedz proszę , co byś zrobił, gdybyś musiał sprzedać akcje (powiedzmy że jesteś zarządzającym tfi i masz umorzenia jednostek funduszy). I ewentualnie skąd wiesz, że tych innych działań, które byś podjął ,ten zarządzający faktycznie nie podjął wcześniej , bez efektu.

Żeby nie przedłużać dyskusji, to od razu mówię, że jeżeli fundusz faktycznie musi się skrócić, i nie ma odbioru na pakiet, a na rynku nie biorą 'z prawej' - mimo że pokazali rozsądne ilości w arkuszu (a przecież pokazywali na Mabionie ostatnio) - no to co zostaje? Wrzuca PKC-a. Dał czas przeciez rynkowi do namysłu, zlecenie pojawiło się o 8:31 .

Czy dobrze Was zrozumiałem? Sugerujecie,że jakiś fundusz wychodził z Mabionu pakietem 3000 akcji? I że z Synektika też jakiś fund wychodził doprowadzając do takiej przeceny?

yodyod napisał(a):
a ja mam wrażenie że na spółkach z szeroko pojętej branży medycznej dochodzi do wyjścia jakiegoś funduszu sektorowego w ogóle
słabo w ostatnich dniach zachowują się również MABION (chociażby dzisiejszy PKC 3000 akcji na otwarcie), MEDICALGORITHMICS też mocno koryguje, VOXEL nie potrafi się wybic z 2-letnich dołków

W Stanach taka tendencja na takich spólkach trwa już kilka miesięcy o czym dużo wcześniej wsponinali komentatorzy. Na naszych spółkach też widać mniejsze zainteresowanie, ale na żadnej z nich dotychczas nie było to robione tak gwałtownie i z takim obrotem. Kiedyś Cormay i Bioton doświadczyły podobnych zachowań kursu, myślę tu o spadku i odbiciu na bardzo dużych wolumenach.
Co do wymienionych spółek to MABION jeszcze nie zarabia i w dalszym ciągu jest w korekcie fali wzrostowej która trwała 32 miesiące,a zakończonej równo rok temu. 50% fibo trwania tego wzrostu kazałoby oczekiwać zakończenia korekty w czerwcu tego roku. A trend od początku notowań jest wzrostowy. Zobaczymy czy fibo się nie myli.
Następna spółka MEDICALGORITHMICS tak mocny spadek od lutego 2014r też widać,że ma korekcyjny charakter. Jeżeli coś urosło przez 26 miesięcy o 2100% to trudno oczekiwać by wieczne w tym tempie rosło. Widać, że korekta tego wzrostu zakończyła się w połowie października ubiegłego roku. Wygląda na to ,że od tego czasu jesteśmy teraz w 2 fali wzrostowej. Tak więc technicznie perspektywa pomyślna.Pokonanie lini oporu wyprowadzonej po szczytach z lutego i maja 2014r , da silny sygnał kupna otwierając drogę do przebicia tych szczytów.
VOXEL natomiast od początku swoich notowań kurs zachowywał się dość zmiennie do sierpnia 2013r by od tego momentu spaść drugi raz spaść na poziom najniższego dołka w historii notowń.Mamy teraz ciekawą sytucję gdyż obronienie wsparcia na poziomie tego dołka z październia 2014r i tworząc formację podwójnego dna, daje nadzieję na szansę odreagowania ostatniego spadku.

jelen119 napisał(a):
http://www.finweb.pl/firmy/zdrowie/17904-grupa-synektik-zakonczyla-badania-nad-kardioznacznikiem

JUPI!!!

Dziwne, że po takim zjeździe taki komunikat ? A może odwrotnie : taki zjazd przed takim komunikatem? Powiązał bym te obie sprawy.
Popatrz jeszcze >> TUUU Pozycja 7 druga lista.
Konkurent VOXEL podczepił się też pod dobry nastrój.

Rynek mocno pracuje nad kursem. Te obroty! Po 2 godzinach ponad 7mln zł. ! A średnia transakcji ponad 20tyś. Mocne ręce przerzucają akcje. Ciekawe czy wyrzeźbiony młotek utrzyma sie do zamknięcia?

konris napisał(a):
W czym upatrujecie powód spadków w ostatnich piętnastu sesjach, a zwłaszcza podczas dzisiejszej?
Według mnie to tylko korekta z opcją skubania leszczy. Fibo pomoze określić zasięg.

Może to jest przyczyną >> TUUUU
Czyżby "chińszczyzna" wtargnęła na rynek?
Konkurencyjny Voxel też ostatnio zjechał, ale tam to tendencja długookresowa i inne okoliczności przyrody.
Jeżeli to mocna korekta to okolice 15,80 da 76,4% zniesienia fibo fali wzrostowej z 2013/2014r

Duża czarna świeca przebija wsparcie z sierpnia ubiegłego roku przy sporych obrotach, no i te spadki w ciągu dwóch tygodni o ponad 5 zł, to wyglada,że coś jest na rzeczy. Żadnego komunikatu czy jakieś info, NIC!,ale zjazd jest faktem. Mocne ręce trzymają sporo akcji,więc te spadki to nie robota drobnych. Czyżby byli jacyś lepiej poinformowani przyjaciele króliczka? Można sobie pospekulować:Think
a/- jakiś duży wychodzi,
b/- nie podpisano jakiś kontraktów,
c/- cofnięto lub nie uzyskano zgody, zezwoleniana na wyroby czy usługi,
d/- planowana emisja nowych akcji,
e/- wycofanie się jakiegoś kooperanta lub partnera (np. z Izraela, z Austrii)
f/- poniżej oczekiwań wyniki (kwartalne)roczne,
g/- wyprowadzenie albo defraudacja pieniędzy ze spółki,
h/- planowana niekorzystna akwizycja,
i/- a może jednak korekta techniczna,
j/- inne niż wymienione.
Co obstawiacie ? Ma ktoś jakiegoś pomysła?

grubaspekula napisał(a):
Jestem ciekaw czy wytwórcy energii mogą bez problemu magazynować duże ilości węgla, bez utraty jego wartości, kaloryczności. Jeśli tak to kupowałbym na potęgę. Tym bardziej, że mają ponoć sporo wolnej gotówki w kasie.

Analitycy mówią, że w 2015 r może dojść do odbicia na rynku surowców. Mowa o ropie naftowej, węglu i miedzi.

Gdzieś czytałem, że są fundusze,które kupują teraz ropę i składują ją na tankowcach w celu późniejszego odsprzedania. W ostatnim kryzysie z przed 6 lat gdy ropa kosztowała poniżej 40 USD/1baryłkę też opisywano, że wielu portach i zatokach zwłaszcza w Grecji były kotwiczone pełne ropy tankowce z przeznaczeniem odsprzedaż ropy gdy cena urośnie. Były nawet jakieś problemy ekologiczne bo podobno wykorzystywano jednostki przeznaczone na złomowanie.
Czy to się opłacało? To można prosto policzyć . I tak przecietne tankowce są o nośności między 50-150tyś DWT. Weźmy do obliczeń ten mniejszy tonaż na którym się zmieści ok. 400 tyś baryłek. Zakupioną i załadowaną ropę przetrzymujemy aż cena wzrośnie o np. 20USD za baryłkę.Ropa o 20 USD podrożała od swojego dołka w ciągu 5 miesięcy. Tak więc zysk brutto z transakcji będzie wynosił 400000x20=8000000 (8mln)USD, Dla ropy z tankowca tego większego 150tyS DWT zysk będzie 3x większy czyli 24mln USD. No a jakbyśmy przetrzymali ropę np. na takim kolosie jak SYRIUS STAR 320tyś DWT to zysk dla tego przykładu mielibyśmy ok. 50mln USD. i to wszystko w 5 miesięcy. Natomiast po 10 miesiącach mielibyśmy aż 40 USD zysku na baryłce czyki zysk by nam się po tym czasie podwoił.

mackopl napisał(a):
Jeżeli to prawda, że dopłaca się do każdej wydobytej tony, to ten strajk zmniejsza starty :)
Czy w momencie gdy jest strajk, dochodzi do potrącenia danej dniówki, w końcu nie było ich w pracy?
To zależy jak się związek dogada z pracodawcą. Ale wiadomo po której stronie jest power.

norbert80 napisał(a):
wyglada to tak jakby RZAD mial juz plan awaryjny ENERGA spada JSW rosnie czyzby przypadek? wg mnie jednak energetyka sie zaangazuje w gornictwo bardziej-w koncu SOLIDARNOSC musi byc -MY POMAGAMY WAM posrednio poprzez niskie ceny wegla...:)
A jak myślisz czy cena węgla ma odbicie w cenie energii elektrycznej? Wiemy, że ma. To kto pokryje różnicę między ceną droższego i tańszego węgla? Wiadomo - solidarnie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej od danego (a może i od wszystkich) producenta (-ów). Czyli Ty, ja, oni, my wszyscy.

Ciekawe zjawisko. Mocny konflikt w spółce, strajk, straty, itd. a tu na GPW kurs zwyżkując drugą sesję zachowuje się kontrariańsko do sytuacji. Dziwne, ale coś musi byś na rzeczy, że inwestorzy grają pod coś pozytywnego.

konris napisał(a):

Zarząd "Kerdos Group" S.A. z siedzibą w Warszawie (zwany dalej: "Emitentem" lub "Spółką") informuje, że w dniu 26 stycznia 2015 r. rada nadzorcza spółki zależnej wobec Spółki, tj. Dayli Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie (KRS 435340) (dalej Dayli), podjęła uchwałę w przedmiocie odwołania z dniem 26 stycznia 2015 r. ze skutkiem na koniec tego dnia ze składu zarządu Dayli w tym pełnionej funkcji prezesa zarządu Dayli – Pana Kamila Kliniewskiego. Jednocześnie rada nadzorcza Dayli podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 27 stycznia 2015 r. ze skutkiem na początek tego dnia do Zarządu Dayli Pani Anny Wierzbickiej, powierzając jej funkcję Prezesa Zarządu.
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

Szkoda,że nie podano powodu odwołania. Czy na prośbę zainteresowanego, czy sprawy osobiste, czy nadmiar innych obowiązków, czy też inny podobny powód. A tak to tylko domysły. No i taki termin natychmiastowy.
larry_mcc napisał(a):
Dla mnie największe rozczarowanie 2014 roku. Prezes nie wie dlaczego akcje spadają...

Widać,że RN i inwestorzy wiedzą dlaczego. Pan Kamil chyba też wie. Ciekaw jestem ile czasu upłynie za nim "zreformowany" biznes okrzepnie i da się to odczuć na notowaniach.

Taka duża czarna świeca i statystyka obrotu wygląda,że ktoś spuścił wodę. Statystycznie to średnia cena na dzisiejszej sesji wynosiła 22,32PLN, a średnia wartość transakcji mała bo niewiele ponad 800PLN, dość duży jak na tę spółkę obrót prawie 27,5mln PLN i 3364 transakcje każe przypuszczać, że jacyś drobni się wysypywali, albo grał automat. Może jakieś akcje pracownicze? Albo coś nie doczytałem, nie wiem - ma ktoś jakiegoś pomysła?

win1248 napisał(a):
Dwa dni wzrostu i dwa miesiące powolnej dystrybucji, tak tu wygląda trend i tak w kółko. Efekt jest taki że kurs coraz niżej.

A co się dziwisz. Odpowiedz sobie na to: co robi, do czego i dla kogo przeznaczony jest produkt spółki. To wtedy znajdziesz uzasadnienie dla swojego spostrzeżenia.
Tu masz wytłumaczenie dla aktualego kursu spółki.
Poniżej skorelowane wykresy dla kursów NATURAL GAS FUTURE (NG.F) i EKO Export SA (EEX)

ROCZNY

kliknij, aby powiększyć

3 LETNI

kliknij, aby powiększyć

Trochę o spółce KERNEL ze źródła http://latifundist.com
Cytat:
О компании

«Кернел Групп» — вертикально интегрированная национальная компания, работающая в агропромышленном секторе Украины с 1994 года. Производит подсолнечное масло, осуществляет дистрибуцию бутылированного масла в стране, экспорт масла и зерновых, предоставляет услуги по хранению зерновых и масличных культур на элеваторах, а также имеет агропроизводство.
Направление производства

Растениеводство.
Экспорт зерновых.
Производство подсолнечного масла.
Услуги по хранению зерна.
Земельный банк.

Региональное расположение.
Черниговская, Полтавская, Сумская, Харьковская, Черкасская, Кировоградская, Днепропетровская, Запорожская, Николаевская, Тернопольская, Одесская и Хмельницкая области.

Профильные культуры
Пшеница, ячмень, кукуруза, подсолнечник, соя, горох, сахарная свекла.

Численность персонала
Около 18 тыс. чел.

Производственные активы
7 маслоэкстрационных заводов в Украине и 3 в России.

W tłumaczeniu to wyglada tak:

Cytat:
"Grupa Kernel" - przedsiębiorstwo spółka działająca w sektorze rolniczym na Ukrainie od 1994 roku. Produkuje olej słonecznikowy, bytelkuje i rozprowadza olej spożywczy w kraju, eksportuje olej spożywczy i różne ziarna, świadczy usługi dla przechowywania ziarna i nasion oleistych w elewatorach, a także prowadzi uprawową produkcję rolną.

Kierunki działalności:
Uprawy.
Eksport zbóż i innych roślin przemysłowych.
Produkcja Oleju słonecznikowego.
Usługi przechowywania ziarna i nasion.
Prowadzenie banku ziemi.

Regiony prowadzonej działalności KERNELA:
Czernihowski, Połtawski, Sumski, Charkowski, Czerkaski, Kirovohradski, Dniepropietrowski, Zaporożski, Nikołajewski, Tarnopolski, Odesski i region Chmielnicki.

Uprawiane rośliny:
Pszenica, jęczmień, kukurydza, słonecznik, soja, groch, buraki cukrowe.

Liczba pracowników:
Około 18 tys. Ludzi.

Zakłady produkcyjne wytwarzające olej spożywczy:
7 na Ukrainie i 3 w Rosji.

Warto się zastanowić nad kosztami jakie ponosi taka firma rolnicza i w jakiej walucie.
Koszty znaczące to :
- obsługa zadłużenia [UAH]
- energia, paliwo, [UAH]
- podatki : gruntowy i czynsz dzierżawny, VAT,inne [UAH]
- koszty zarządu , wynagrodzenia pracownicze,[UAH]
- usługi obce,logistyka, [UAH]
- materiał siewny,[UAH]
- nawozy,[UAH][RUB]
- środki ochrony roślin i produktów przechowywanych, [EUR][USD][UAH][RUB]
- bieżące utrzymanie parku maszynowego i urządzeń technologicznych,(eksploatacja i zakup nowych maszyn),[EUR][USD][UAH][RUB].
- inwestycje i bieżące utrzymanie infastruktury [EUR][USD][UAH][RUB]
Tak to mniej więcej widzę. Nie znam procentowego udziału poszczególnych składników jak i walut w kosztach całkowitych. Ale napewno koszty w hrywnie są przeważające.

diR napisał(a):
Nie było żadnego komunikatu i takie fajerwerki ?

Nie ma dymu bez ognia jak mawiali klasycy. Widocznie zaufani wiedzą więcej.

Ripley napisał(a):
Ilość sprzedaży proppantów ceramicznych w IV kwartale ma potencjał bycia wyższą niż w III kwartale, z zastrzeżeniem sezonowości. IV kwartał jest zwyczajowo okresem, kiedy pogoda daje się we znaki, co wpływa na branżę. Biorąc pod uwagę obecne warunki w branży i możliwe pogorszenie koniunktury ze względu na niższe ceny ropy i gazu, które mogą wpłynąć na naszych klientów spodziewamy się niższych cen sprzedaży naszych proppantów ceramicznych.

Pozdrawiam

No i umknął mi ten fakt zależności popytu na propanty ze względu na porę roku. Dzięki za uświadomienie mi tego. Myślę jednak, że produkcja mimo tej zależności idzie na bieżąco tylko z odłożonym w czasie większym (?) przychodem pewnie w okresie Iq. W okresie zimowym (nie znam się na tym)zapewne zapełniają się składowiska magazymowe tego produktu. Wygląda więc na to,że propanty są produktem sezonowym chyba jednak z tą uwagą, w odniesieniu dla eksploatacji w określonej strefy klimatycznej czy też w porze roku panującej na danej półkuli ziemskiej. Nie mam takiej wiedzy ale przypuszczam, że szczelinowanie jest w większym stopniu wykorzystywane na półkuli północnej.

Na wykresie tygodniowym daje się zauważyć od marca 2012 długoterminową konsolidacją z dwoma wsparciami na 0,49 i dwoma oporami na 0,92. Te dwa wsparcia jako podwójne dno powstałe w czerwcu 2012 i wrześniu 2014 dają szansę na pozytywny rozwój tej formacji. Od wsparcia do oporu mamy prawie 88% wzrost. Jeżeli szukać analogi drugiego wsparcia z tym pierwszym wsparciem i pierwszym oporem to mamy 9 miesięczny okres prawie 90% wzrostu co się przekłada średnio na 10% w miesiącu. Od ostatniego więc wsparcia (0,49) kolejny w tym założeniu opór (0,92) należałoby oczekiwać w okolicy czerwca 2015r. Wybicie po nad ten opór ma szanse dotarcia do poziomu 1,36-1,38 wyznaczonego przez szczyty z lutego 2012 i listopada 2011 oraz wsparcie z maja 2011r. Myślę, że na taki scenariusz jest duża szansa z dwóch powodów: technicznie to co raz lepiej to wygląda, no i fundamentalnie to z tej kasy co Midas do tej pory obrócił w swoim biznesie coś pozytywnego powinno wreszcie zaowocować. Najbliższą mi terminowo sytuację oeniam, że jesteśmy w formowaniu się fali 5 (oczekuję poziomu ok 0,68-0,7), a ewentualna korekta całego ruchu od połowy września 2014 nie powinna przebić poziomu ostatniego dołka na 0,57

Polecam tekst z dzisiejszego PARKIETU.

Padł poziom 203 tj 50% zniesienie całego ruchu wzrostowego od kwietnia 2013r i poprzedniego dołka z 18 lipca. Kolejne wsparcie to 170 gdzie mamy zmiesienie fibo 61,8% wspomnianego ruchu, a jednocześnie poziom styczniowego początku 5 fali tegoż ruchu.

Dzisiaj padło długoterminowe wsparcie pociągnięte po dołkach IX2013-III/V2014.

Na tygodniowych świeczkach zaczyna to ładnie wygladać, A/D i FSto patrza na północ. Ciekawe czy młoteczek (lub ważka doji) zadziała? Przydała by się do kompletu w przyszłym tygodniu biała świeczka.

Jak podaje dzisiejszy PARKIET Verisante Technology chce w drugiej połowie roku zadebiutować na NewConnect. Ta Kanadyjska spółka zajmuje się innowacyjnymi technologiami w diagnostyce nowotworów. Posiada patenty na bezinwazyjną diagnostykę raka skóry (system AURA) i raka narządów wewnętrznych (system CORE)
Tu kapitalizacja na 31.12.2013r

Tu Sprawozdania finansowe kwartalne

Strona spółki http://www.verisante.com

Spółka jest notowana w Kanadzie, w USA i we Frankfurcie.

Wykresy z notowaniami spółki

W Kanadzie

W USA

We Frankfurcie

klewicki napisał(a):
Po co prowadzą skup, skoro robią kolejną emisję akcji?

Po to aby mieć z emisji pieniądze na skupowanie własnych akcji. A co ze skupinymi akcjami można dalej zrobić - to poczytaj projekt uchwały na walne. Wygląda mi to na całkiem ciekawy pomysł.Miło ze strony pana Romana że poratuje gotówką kwestia co dalej z papierem zrobi.Ja bym na jego miejscu odsprzedał je później społce w ramach prowadzonego skupu.A nóż widelec trafi się okazja na poziomie górnych wideł.

Ciekawa taka kontrukcja skupu. Zwłaszcza kontekście:
- ceny, obstawiam dolne widełki skupu z rynku, ale nie koniecznie od wszystkich sprzedających,myślę że pakietówki mogą być skupowane po wyższych nominałach, bo chyba po to jest taki duży margines 1-30 (tj. do 3000%). I tu też zastanawiający jest brak zapisu odnośnie określenia warunków dla ceny odsprzedaży, co wygląda na brak ograniczeń komu i za ile się odsprzedaje. Przy takiej konstrukcji da się uzasadnić następująca skrajność jak możliwość skupu po 30 a odsprzedaż po 1 albo niżej.
- czasu trwania, obstawiam te 5 lat,
- przeznaczenia skupionych akcji, obstawiam odsprzedaż i skup w dowolnym czasie czyli obrót nimi na bieżąco,
- sposób finansowania skupu, obstawiam brak dywidendy przez okres skupu,
- itd., itp.,
Brakuje mi tu jednego zapisu,który powinien dać mozliwość przy obrocie akcjami na ich pożyczanie od innych lub innym np. w celu krótkiej sprzedaży (i nie tylko) czy pod zastaw rejestrowy. Ale może taki zapis jest w statucie spółki, którego przyznam nie czytałem.
Warto będzie obserwować co się na bieżąco dziać będzie w zakresie obowiązku informacji o przekraczanych progach w ilości posiadanych akcji.

Ciekawe, kto wygenerował dzisiaj taki duży obrót ? Pakiet 52000 akcji patrząc na stany posiadania przez dużych akcjonariuszy, to tak spekulacyjnie najbardziej pasowałoby przypisać zbywającemu ING Otwarty Fundusz Emerytalny i nabywającemu Trigon Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Zastrzegam się, że to tylko spekulacja wynikająca z porównania liczby posiadanych przez ww podmioty akcji.

Informacje
Stopień: Krasomówca
Ostatnia wizyta: 25 października 2017 00:58:02
Liczba wpisów: 807
[0,22% wszystkich postów / 0,20 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,127 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d