pixelg
Wpływ LOP na kurs kontraktu terminowego - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Wpływ LOP na kurs kontraktu terminowego

cheron
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 79
Wysłane: 12 listopada 2019 21:29:25
Witajcie,

Rozpocząłem niedawno edukację w temacie kontraktów terminowych i nasuwa mi się pytanie: czy jest jakiś związek między LOP a kursem kontraktu? Oczywiście pomijam kwestię braku płynności i spowodowane przez to duże spready.
Innymi słowy- jak interpretujecie LOPy? Macie jakieś ciekawe lektury w tym temacie?

5!

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 556
Wysłane: 12 listopada 2019 22:20:24
Cytat:
Innymi słowy- jak interpretujecie LOPy? Macie jakieś ciekawe lektury w tym temacie?

Pomijając czynniki oczywiste jak rolowanie serii (LOP spada na starej i rośnie na nowej), to warto zwrócić uwagę na moim zdaniem na 3 czynniki.

1. Konsolidacja - pojawia się wolumen i rośnie mocno LOP (często też kurs rośnie) - najczęściej to wejście "smart money" które potrafi tworzyć wybicie.

2. Szybki spadek otwartych pozycji na spadkach- patrz dziś i w piątek Dino, widać jak pękają stopy, często dopiero odbicie (wzrost LOP) oznacza przełamanie się inwestorów i powrót ich na rynek (oraz koniec korekty).

3. Nagły wzrost LOPu po mocnym ruchu w górę - to potrafi być dystrybucja, rynek idzie jeszcze oparami optymizmu, a już są otwierane nowe krótkie pozycje pod grę na korektę. warto spojrzeć np na 2018 i końcówkę ruchu w górę na CDR.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

muaddib77
Wpisów: 105
Wysłane: 13 listopada 2019 06:38:23
Dziwi mnie ten temat, gdyż LOP może być jedynie konsekwencją danego ruchu kursu instrumentu. Instrument pochodny, jak nazwa wskazuje jest pochodną instrumentu bazowego, a zmiana LOPa to przecież czysta spekulacja, no ale skoro lubicie analizować wszystko to może jeszcze dołóżcie wpływ układu gwiazd na kursy.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 556
Wysłane: 15 listopada 2019 09:02:06
Cytat:
Dziwi mnie ten temat, gdyż LOP może być jedynie konsekwencją danego ruchu kursu instrumentu. Instrument pochodny, jak nazwa wskazuje jest pochodną instrumentu bazowego

Terminy takie jak short squeeze czy iż "ogon macha psem" są obce Think ?

Cytat:
to może jeszcze dołóżcie wpływ układu gwiazd na kursy.

Był taki jeden Pan który twierdził, że ustawienia planet i fazy księżyca mają wpływ na szczyty i dołki na W20. Z racji, że od ładnych kilku lat się nie produkuje zapewne metoda przestała działać (albo nie działała nigdy) ;)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 695
Wysłane: 15 listopada 2019 09:23:40
Wojetek napisał(a):
Był taki jeden Pan który twierdził, że ustawienia planet i fazy księżyca mają wpływ na szczyty i dołki na W20

Tuman jakich mało, przecież każde dziecko wie, że sytuacja wygląda zgoła odwrotnie - to szczyty i dołki na naszym indeksie maja wpływ na ustawienia planet i fazy księżyca.

Ja dodałbym jeszcze kilka zdań w temacie LOP, mam nadzieję, że pomogą w zrozumieniu zagadnienia.
Istnieją tzw stare i nowe pozycje. Np. ja mam otwartą krótką pozycję i przy kolejnej transakcji potraktujmy ją jako starą.
Patrz co się dzieje. LOP na obecną chwilę wynosi X. Ja chcę zamknąć swoją krótką i mamy kilka wariantów:

1. Ja zamykam starą, czyli teoretycznie LOP zmienia się na (X-1). Jeżeli Wojetek w tym samym czasie otwiera nową krótką, to LOP pozostanie bez zmian - (X-moja zamykana+Wojeteka otwierana)

2. Ja zamykam starą, czyli teoretycznie LOP zmienia się na (X-1). Wojetek w tym samym czasie zamyka starą długą. Mamy (X-1-1), czyli spada.

muaddib77
Wysłane: 15 listopada 2019 10:15:56
W Polsce "shortowanie" istnieje tylko dla takich, którzy chcą uniknąć podatku i/lub oszukać innych, więc short squueze raczej w Polsce nie występuje. LOP nigdy nie może mieć wpływu na kurs instrumentu bazowego bo to jest po prostu niemożliwe.

cheron
Wysłane: 15 listopada 2019 11:36:42
Cytat:
W Polsce "shortowanie" istnieje tylko dla takich, którzy chcą uniknąć podatku i/lub oszukać innych

Rozwiń proszę kwestię unikania podatku lub oszukiwania innych przez pozycję krótką w kontraktach terminowych Think powiem szczerze, że nie zrozumiałem tych skrótów myślowych d'oh!

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 15 listopada 2019 12:00:00
muaddib77 napisał(a):
... więc short squueze raczej w Polsce nie występuje...

w 1986 roku miał miejsce telemost Leningrad-Boston, w trakcie którego jedna z uczestniczek dumnie oświadczyła:
"U nas w ZSRR seksu nie ma!"

Zapoznaj się z definicją short squeeza ;)

muaddib77
Wysłane: 15 listopada 2019 13:09:40
chodzi o moment powstania przychodu przy rozliczaniu shortowan (unikanie opodatkowania)... mozna pozyczyc papiery od akcjonariusza i oddac je juz po delistingu spolki (oszukanie akcjonariusza)

cheron
Wysłane: 15 listopada 2019 13:26:36
Wytłumaczcie mi jedną rzecz, bo nie wiem czy dobrze rozumiem- mamy dwie sytuacje:
1. Pozycja krótka na kontrakcie terminowym na akcje. Popularna forma gry na spadki na GPW.
2. Krótka sprzedaż, którą rozumiem jako pożyczenie akcji, sprzedanie ich i odkupienie w wymaganym terminie po cenie rynkowej. Z tego co się orientuję na GPW nie jest to popularna forma.

Short squeeze dotyczy krótkiej sprzedaży, czyli sytuacji w której nagromadzenie zleceń obronnych (SL) powoduje dalszy wzrost kursu w "efekcie domina". W kontrakcie terminowym też są SL, ale nie następuje odkupowanie walorów po wyższych cenach, bo rozliczenia kontraktów terminowych jest gotówkowe. Wytłumaczycie mi to na chłopski rozum?

@muaddib77
To co napisałeś dotyczy krótkiej sprzedaży a nie kontraktów terminowych, których dotyczy temat.
Odnośnie oszustwa przy oddaniu akcji po delistingu to jest bardziej skrajny (choć możliwy) przypadek. Tak przy okazji - zawierając transakcję krótkiej sprzedaży nie jest z góry ustalony termin oddania akcji? Delisting nie nsatępuje z dnia na dzień.

muaddib77
Wysłane: 15 listopada 2019 14:19:21
Tak, jest to co opisałem dotyczy tylko i wyłącznie krótkiej sprzedaży a w umowach możesz napisać co chcesz, z doświadczenia wiem, że terminy oddania nie są podawane (niestety nic nie grozi za niepodanie terminu, natomiast prawnie jest określone, że termin ma być podany).
Nie wyobrażam sobie natomiast, żeby zaistniał short squeeze bez krótkiej sprzedaży, no jakoś mi to nie gra, bo 10 tys spekulantów ma S wzięte i nagle znikąd zaczyna rosnąc kurs, no to w takim razie te 10 tys po prostu się pomyliło a same zamykanie kontraktów (zapewne SL większość ale pewnie i częściowo TP) jest wynikiem wzrostu kursu (a nie odwrotnie). Natomiast przy szortowaniu mogę sobie wyobrazić sytuację, że wyciskanie shortów przekłada się na wzrost kursu (znaczna część posiadaczy krótkich pozycji to właśnie ci, którzy szortują, nabywają papiery w celu ich oddania i jednocześnie zamykają swoje krótkie pozycje).

Nie chcę wnikać w dyskusję, ale czytałem gdzieś niedawno, że na rynku cukru jest short covering i z definicji jest to chyba to samo co short squeeze? Czy mam rację?

cheron
Wysłane: 15 listopada 2019 15:55:34
Cytat:
Tak, jest to co opisałem dotyczy tylko i wyłącznie krótkiej sprzedaży a w umowach możesz napisać co chcesz, z doświadczenia wiem, że terminy oddania nie są podawane (niestety nic nie grozi za niepodanie terminu, natomiast prawnie jest określone, że termin ma być podany).

Moim zdaniem wątpliwe jest nazywanie złodziejstwem sytuacji, w której podpisujesz umowę krótkiej sprzedaży bez daty zwrotu akcji, w konsekwencji której zwrot następuje po delistingu. Przecież umowa pozostawiała w tej kwestii dowolność a dwie strony zaakceptowały jej treść.
Edytowany: 15 listopada 2019 15:56

cheron
Wysłane: 17 listopada 2019 22:32:27
cheron napisał(a):
Wytłumaczcie mi jedną rzecz, bo nie wiem czy dobrze rozumiem- mamy dwie sytuacje:
1. Pozycja krótka na kontrakcie terminowym na akcje. Popularna forma gry na spadki na GPW.
2. Krótka sprzedaż, którą rozumiem jako pożyczenie akcji, sprzedanie ich i odkupienie w wymaganym terminie po cenie rynkowej. Z tego co się orientuję na GPW nie jest to popularna forma.

Short squeeze dotyczy krótkiej sprzedaży, czyli sytuacji w której nagromadzenie zleceń obronnych (SL) powoduje dalszy wzrost kursu w "efekcie domina". W kontrakcie terminowym też są SL, ale nie następuje odkupowanie walorów po wyższych cenach, bo rozliczenia kontraktów terminowych jest gotówkowe. Wytłumaczycie mi to na chłopski rozum?

Ktoś się orientuje w tym temacie? d'oh!

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 18 listopada 2019 14:28:05
Cheron,
nie bardzo rozumiem co ma do rzeczy sposób rozliczenia kontraktów. Wyobraź sobie, że masz S na JSW. Nadchodzi taki moment, że musisz tę S-kę zamknąć, czyli kupić kontrakt. Takich jak Ty jest więcej i zaczynacie wyrywać sobie dostępne oferty, by zamknąć kontrakt - stąd wzrost ceny. A więc short squeeze występuje również w odniesieniu do kontraktów

cyzo
Wpisów: 717
Wysłane: 18 listopada 2019 15:55:42
Wojetek napisał(a):

Był taki jeden Pan który twierdził, że ustawienia planet i fazy księżyca mają wpływ na szczyty i dołki na W20. Z racji, że od ładnych kilku lat się nie produkuje zapewne metoda przestała działać (albo nie działała nigdy) ;)

Było o tym kiedyś, w którymś sezonie Wall Street Warriors. Gość zarządzał fundem właśnie w oparciu o fazy księżyca. Ogólnie chodziło o to, że ludzie w trakcie poszczególnych faz księżyca są w lepszych nastrojach i maja więcej optymizmu do nadchodzącego dnia, niż w innych fazach. Lepszy humor i więcej optymizmu skłaniają do ponoszenia większego ryzyka i chętniejszego zawierania pozycji. Z uwagi na dobry humor raczej byśmy otwierali pozycje długie, niż krótkie…
W tym wspomniany zarządzający dopatrywał się swojej przewagi statysycznej na rynku. Generalnie, po dołożeniu techniki, grając intraday...mogłoby działać :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość