Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

789piotrek

789piotrek

Ostatnie 10 wpisów
ok, aż spojrzałem na wykres Airway i niekoniecznie wiązało się to z korzyścią dla akcjonariuszy.
To może dołożę jeszcze jeden warunek - sukces spółki i sukces akcjonariuszy? binky

A tak trochę schodząc z tematu tej konkretnej spółki. Czy znacie przykład jakiejś spółki z naszej giełdy, która odniosła sukces w tej branży? W sensie zaczynała od wstępnych badań, prototypu itd. przeszła przez wszystkie wdrożenia i ładnie to zmonetyzowała?

Tak, tak :)

Swoją drogą to ma sens - jakby nie było takiego zwolnienia wysokość podatku na końcu byłaby iście złodziejska, np. Przy zysku brutto spółki giełdowej w wys. 100 mamy:
Spółka giełdowa płaci podatek 19 a zysk netto 81 wypłaca w całości jako dywidendę
Sp. z o.o. zgarnia całą dywidendę 81 i płaci od niej podatek 15,39 - zostaje 65,61 zysku
Na końcu jest właściciel sp. z o.o. który zgarnia kolejną dywidendę 65,61 i płaci podatek 12,47 czyli ostatni element układanki otrzymywałby, uwaga, 53,14.

Z wygenerowanego zysku brutto 100 zł na początku państwo zgarnialoby 47% podatku, jakiś absurd king

W przypadku zwolnienia państwo zabiera prawie 35% pierwotnego zysku.

Żyć nie umierać hello1

Edit: swoją drogą, dlaczego spółki mają takie zwolnienie a osoby fizyczne już nie.. ?

abcabc napisał(a):
Być może źle zrozumiałem, nie stosuję tego sam. chodzi o coś takiego:
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/przychody-i-dochod/697862,Dochody-z-dywidend-zwolnienie-z-CIT.html

Tutaj bardziej mi chodziło o relację spółka - osoba fizyczna, w artykule jest mowa o spółka - spółka.

Vox napisał(a):
no ale najpierw twoja spółka płaci 19%
a potem Ty płacisz od tego jeszcze dochodowy, kolejne 19% od dywidendy.
Robi się spore obciążenie podatkowe chyba?

I tak i nie :)
To o czym piszesz to jest dzielenie się zyskiem przez dywidendę- wtedy z jednej strony spółka płaci CIT a z drugiej Ty, po otrzymaniu dywidendy, płacisz kolejny podatek.
Z tego co się orientuję wynagrodzenie członków zarządu powoduje koszt w spółce, a już sam członek zarządu płaci tylko dochodowy, bez ZUSów itp. czyli tutaj jest naliczony jeden podatek po stronie osoby fizycznej - neutralna sytuacja, tylko masz pieniądze u siebie w kieszeni :)

Kolejna sprawa- wynajem powierzchni biurowej - spółka obniża sobie podatek dochodowy, czyli nie płaci od tej kwoty podatku a osoba wynajmująca płaci ryczałtem 8,5% - ot taka mała optymalizacja ;-)

Myślę, że jest wiele podejść do podwójnego opodatkowania, kwestia poczytania albo pójścia do dobrego doradcy podatkowego.

Tak na szybko do rozliczenia:
- samochód i paliwo na dojazdy na WZA i spotkania branżowe
- elektronika (komputer, komórka itp.)
- rachunki za internet, komórkę itp.
- wszelkie abonamenty na płatnych stronach

Oprócz tego podatkowo:
- wynajęcie biura (od siebie) - wtedy ryczałtem płacisz 8,5% od wynajmu
- nie wiem czy to jest aktualne ale przy przychodzie <1,2 mln EUR obowiązuje preferencyjna stawka podatku CIT 15%. Jeśli to nie jest aktualne wtedy CIT wynosi 19%, czyli tyle co Belka

Odnośnie kapitału to minimalny kapitał na założenie spółki z o.o. to 5000 zł. Oczywiście tymi pieniędzmi później obracasz. Jeszcze muszę się wybrać do doradcy, żeby się dowiedzieć jak najlepiej wprowadzić pieniądze / akcje do spółki, żeby wyszło najkorzystniej.

Przy ekonomicznym sensie dużo zależy od osiąganych stóp zwrotu i kwoty którą obracasz. Generalnie im więcej tym lepiej Angel Niezmienne koszty stałe (księgowość + LEI) relatywnie maleją wraz ze wzrostem skali.

Wojetek,
Popraw proszę jeszcze pod numerem 33 Cognor na Tauron :) zostałem delikatnie uprzedzony :)

W przypadku samej JDG rzeczywiście można odliczyć składki zdrowotne. Przy połączeniu etatu z JDG już nie.

Zrobiłem wstępne rozeznanie. Pewnie wybiorę sp. z o.o. + konto maklerskie w Alior Banku. Niezbędne w tym przypadku jest wyrobienie kodu LEI, koszt na chwilę obecną to ok. 400 zł netto za nadanie i pierwszy rok i za kolejne lata 300 zł.

Przewagą sp. z o.o. nad JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) jest brak konieczności płacenia składek (ZUS + pozostałe).
Na minus jest wyższy koszt księgowości. Przy niewielkiej liczbie dokumentów można się zamknąć w 400-500 zł miesięcznie za księgowość, przy JDG tak z 200 zł.

W moim przypadku, przy pracy na etacie zakładając JDG musiałbym płacić ponad 300 zł składki zdrowotnej co miesiąc (w 2018 319,94 zł). Czyli wychodzi delikatnie na korzyść spółki, no i przepływ pieniędzy jest do "prywaciarza" a nie w próżnię.. ;-)

Widzę, że Cognor już został wybrany :)

Pozostając w temacie energii poproszę o zakup TAURONPE. Spółka obecnie walczy ze średnią SMA200 i przebiła już linię trendu spadkowego (czarna linia na wykresie). Liczę na trwałą zmianę trendu.

kliknij, aby powiększyć

dodatkowo widziałem gdzieś artykuł (chyba na stronie W. Białka) o migracji kapitału światowego w stronę spółek defensywnych, jaką z pewnością jest TPE.
Ostatnia ustawa o energii (nie wiem czy się nie mylę?) ma zrekompensować spółkom obrotu utracony dochód, co powinno też mieć wpływ na kurs.

Edit: żeby nie być gołosłownym podsyłam artykuł o WIG-Energia :)

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 21 lutego 2019 21:58:34
Liczba wpisów: 37
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,192 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d