pixelg
NEUCA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

NEUCA [NEU]

AKTUALNY KURS: 511,00 zł (+1,79%) 29-05-2020 17:00
siwy
Wpisów: 130
Wysłane: 30 listopada 2008 12:49:38 przy kursie: 37,50 zł
Mam prośbe do WD o analize torfarmu .
Edytowany: 8 kwietnia 2010 22:51

dariusz72
Wpisów: 94
Wysłane: 30 listopada 2008 22:37:58 przy kursie: 37,50 zł
Na temat tzw. fundamentów Torfarmu jak i innych spółek o tym samym profilu tzn.dystrybutorów farmaceutyków biura maklerskie wydały jeżeli się nie mylę kilkanaście rekomendacji,tego typu opracowania analityczne zawierają całą mase danych i wskaźników niezbędnych do oceny danej spółki jako pt.celu inwestycji,może warto więc tam zajrzeć a nie prosić kogoś o podanie gotowej papki,która raczej nie powinna być traktowana jako rekomendacja kupna.Jeżeli się nie mylę to inwestowanie polega na poszukiwaniu,analizowaniu i ew.dyskutowaniu na forum a nie przeczytaniu czyjegoś nie zawsze trafionego opracowania i często okraszonego subiektywną opinią autora,jakim w tym przypadku jest WD,którego swoją drogą cenie za merytoryczne wypowiedzi,ogromną życzliwość i chęć pomocy innym oraz co tu wiele pisać za wiedze i analityczne spojrzenie,którymi się chętnie dzieli.Mam przyjemność obserwować i czytać wypowiedzi jednego z kolegów z którym "spotykam' się na innym forum i muszę przyznać,że facet robi gigantyczne postępy,widać efekty włożonej pracy/nie wiem jak przekłada to się na wynik portfela,bo nie zawsze teoria pokrywa się z praktyką/bierzcie przykład i do roboty i nauki a nie "brzęczeć"WD napisz coś bo za cholere nie wiem z czym to się je.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 560
Wysłane: 30 listopada 2008 23:35:55 przy kursie: 37,50 zł
Z chęcią bym pomógł, lecz jestem w tej branży zielony. Lekarstwa znam z widzenia, niektóre też z zażywania ;)

Oprócz wyszukania i przeczytania analiz, o których pisze Dariusz, porozmawiaj z kimś z branży, pewnie łatwiej będzie z aptekarzem niż z hurtownikiem. Taki ktoś z marszu przekaże Ci takie insighty, jakich my tutaj za Chiny nie wykombinujemy. Na rynku trwa walka jak o złotonośne działki w Kalifornii - czyli o apteki. Nie wiem czy hurtowników ogarnęła mania wielkości, czy też wzrost jest koniecznym warunkiem do przetrwania. To co widać z finansów, to że PGF jest największy, Torfarm i Farmacol nieco z tyłu, a Prosper sporo z tyłu. Dywagowaliśmy już tutaj, że logiczne by było, żeby był celem przejęcia, tym bardziej że jedzie na stracie, a reszta zarabia. Ale nic nie jest oczywiste.

siwy
Wysłane: 1 grudnia 2008 07:19:12 przy kursie: 37,50 zł
Dzięki za o dpowiedż.
Nie jest to może taka jak na innych spółkach analiza ale liczy się chęć pomocy.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 1 grudnia 2008 09:54:25 przy kursie: 38,00 zł
Naprawdę spróbuj się coś bliżej dowiedzieć... a ja w tym tygodniu przeczytam kilka raportów, żeby ocenić aktywa i zadłużenie.

siwy
Wysłane: 1 grudnia 2008 19:56:00 przy kursie: 38,00 zł
WatchDog napisał(a):
Naprawdę spróbuj się coś bliżej dowiedzieć... a ja w tym tygodniu przeczytam kilka raportów, żeby ocenić aktywa i zadłużenie.

Czytając Twoje analizy odniosłem wrażenie że, naprawde znasz sie na rzeczy.To naprawde nieżle sie czyta i widać rzeczową prawde o spółce, którą opisujesz.Zdam się na Ciebie i poczekam.
Pozdrawiam.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 2 grudnia 2008 22:08:47 przy kursie: 39,88 zł
Poczytałem o Torfarmie, zarówno finanse jak i co tam się z grubsza naokoło dzieje, i nie żałuję poświęconego czasu.
Zacznę od końca: najważniejsza rzecz, która kompletnie umknęła komentatorom, to plan marki własnej. Na razie w parafarmaceutykach, a potem w lekach OTC (bez recepty). Firma planuje wypuścić własne serie produktów aptecznych i co najważniejsze, zero produkcji. Marketing plus dystrybucja.
Świetny kierunek rozwoju, bo wykorzystuje własne zasoby czyli redukuje ryzyko przedsięwzięcia, a zarazem daje nadzieję na większe marże. Dużo większe marże. Kremik za 20, 40 czy 60 złotych kosztuje w produkcji drobne parę złotych, a cała wartość dodana to właśnie marka.
Zagrożenia są równie oczywiste: konkurowanie z własnymi dostawcami. Wprawdzie będą kwękać, ale nie będą w stanie nic poradzić. Hurtownik jest za silny i trzyma w rękach kanał detaliczny, stąd też dostawcy nie mają wyjścia - zresztą to pewnie jeden z nich będzie produkował markę własną Torfarmu na zlecenie, tak jak to się dzieje w wypadku hipermarketów z "pasiakami" Tesco czy "złotówką" czy co tam jest Carrefoura.
Drugie zagrożenie to brak doświadczenia marketerskiego. Sorry, ale do tego trzeba wziąć fachowców, czyli brand managera z topowej firmy, agencję za grube pieniądze, zrobić badania konsumenckie, mock-upy i strategię komunikacji. To nie nadęte słowa, tylko robota do wykonania. Projekt jest z gatunku wóz albo przewóz: albo się uda i wystrzeli, albo polegnie. Tutaj nie ma środka. Trzeba jedynie oddać honor, że jakieś doświadczenie marketingowe już mają, konkretnie z budowy i rozwoju programu lojalnościowego "Świat Zdrowia" dla aptek. Swoją drogą bardzo sprytnie ściągniętego z komunikacji Unileveru - ale jak kopiować to najlepszych. :) A program ten jest bardzo ważny dla wsparcia sprzedaży, bo teoretycznie jest zakaz reklamowania leków, a sprzedawać przecież jakoś trzeba.
Troszkę o dynamice branży można liznąć z tego wątku:
www.goldenline.pl/forum/reprez...

Przechodząc do finansów, parę luźnych myśli:
1. Zastanawiawiają mnie korekty sprzedaży (str. 3 raportu). Około 28% przychodów jest potem korygowane w dół. Bardzo ciekawe z czego to wynika, czy ze zwrotów, czy tak rozliczanych back bonusów? W każdym razie rodzi duże pole do popisu przy "regulowaniu" przychodów. Np. wystarczy wystawić serię korekt 1 października zamiast 30 września, żeby mieć większy przychód za III kwartał... Nie twierdzę że tak robią, tylko że jest furtka.
2. Firma wygląda na bogatą, wypłaca nawet czasem dywidendę, ale straty z lat ubiegłych w kapitale jakoś ciągle nie pokryła - ciekawe dlaczego.
3. Aktywa są niemal zdrowe, ale lewar jest bardzo duży i sporo też kosztuje.
4. Wartość księgową przydałoby się skorygować w dół gdzieś o połowę, o wartość firmy z konsolidacji.
5. Przepływy raportują narastająco, ale ja na mojej analityce widzę, że operacyjne mają tendencję do wahań i - niestety - za ostatnie 8 kwartałów potwierdzają około połowę osiągniętego zysku.
6. Od 4 kwartałów grupa ma ujemny kapitał obrotowy netto, czyli zobowiązania krótkoterminowe większe od aktywów obrotowych. To wynik powiększania zadłużenia krótkoterminowego, które są już aż na poziomie aktywów trwałych.

Podsumowując: świetnie skonfigurowana kapitałowo firma, wycisnęła aktywa do granic możliwości. Tylko za mało zyskowna. Obecnie, w ujęciu ekonomicznym, jej koszt kapitału przekracza zwrot z kapitału - a więc długofalowo jest endotermiczna: pochłania kapitał zamiast go pomnażać. No i rating: od pięciu kwartałów trzyma się na poziomie CCC+. Ale może to charakterystyczne dla modelu biznesowego.

siwy
Wysłane: 2 grudnia 2008 23:25:55 przy kursie: 39,88 zł
Dzięki że, znalazłeś troche czasu i to na swój sposób opisałeś..
Przymierzam się do zakupu tylko nie wiem do końca co wybrać torfarm czy farmakol.Torfarm ma mało akcji i to jest zachecajace.Co do kredytów krótkoterminowych raczej nie widze w tym zagrożenia taka branża.

WD dzięki jeszcze raz.

dariusz72
Wpisów: 94
Wysłane: 3 grudnia 2008 09:01:41 przy kursie: 39,50 zł
Myślę,że decydując się na inwestycje w przedstawicieli tak defensywnego sektora jak ten,patrząc na model biznesu warto rozważyć zadłużenie poszczególnych spółek oraz udział detalu w strukturze przychodów,mała płynność to nie zaleta,to wada,w przypadku wyjścia z inwestycji dużego gracza,wymiany mogą się odbywać po dość abstrakcyjnych kursach,zwłaszcza w przypadku dekoniunktury na parkiecie.O zamiarze sprzedaży leków pod własną marką Torfarm jeżeli się nie mylę informował z miesiąc temu i ....kurs poleciał na coś ok.30zł.Ja tam nie chcę się mądrować ale te spółki jadą na kredytach i zadłużenie takiego PGF przyprawia trochę o zawrót głowy,inwestycja w ten sektor w przypadku pogorszenia się syt. w gosodarce i na parkiecie może być typową na longa,ograniczony dostęp do kredytów itp.

Aptekarz
Wpisów: 18
Wysłane: 3 grudnia 2008 19:11:45 przy kursie: 39,50 zł
1. Korekty przychodu mają wynikają z umów współpracy i mają okeśloną wartość (podzieloną na środki z marżą urzedową). Praktykują to równierz pozostałe giełdowe hurtownie.
2. Warto zwrucić uwagę na stały wrost cen preparatów nieobjętych cenami urzędowymi.
pozdrawiam

max50
Wpisów: 42
Wysłane: 3 grudnia 2008 21:54:10 przy kursie: 39,50 zł
Z dyskusji wynika, że najzdrowszy jest Farmacol - tyle, że ta spółka nigdy złotówki nie wypłaciła dla akcyjonariatu

Torfarm i Farmacol chyba cieszą się też lepszą opinią wśród samych aptekarzy, na PGF i Prosperka więcej słychać narzekań.

siwy
Wysłane: 4 grudnia 2008 20:17:15 przy kursie: 43,00 zł
Codziennie miło zaskakuje walorek, ciekawe jak długo ?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 10 grudnia 2008 13:41:58 przy kursie: 43,20 zł
PODSUMOWANIE WYNIKÓW na dzień 30-09-2008

Przychody kwartalne: 954 mln zł, wzrost o 25,9%

Przychody z 12 miesięcy: 3 824 mln zł, spadek o 5,4%

Zysk netto kwartalny: 4,18 mln zł, wzrost o 135,5%

Zysk netto z 12 miesięcy: 19 mln zł, spadek o 14,3%

Stan gotówki w kasie: 24 mln zł, wzrost o 40,5%

Zaciągnięte kredyty długoterminowe: 48 mln zł, spadek o 3,2%

Stopień zadłużenia: 86% , spadek o 0,22 pkt.
Edytowany: 10 grudnia 2008 15:33

siwy
Wysłane: 11 grudnia 2008 07:12:48 przy kursie: 43,20 zł
WatchDog napisał(a):
PODSUMOWANIE WYNIKÓW na dzień 30-09-2008

Przychody kwartalne: 954 mln zł, wzrost o 25,9%

Przychody z 12 miesięcy: 3 824 mln zł, spadek o 5,4%

Zysk netto kwartalny: 4,18 mln zł, wzrost o 135,5%

Zysk netto z 12 miesięcy: 19 mln zł, spadek o 14,3%

Stan gotówki w kasie: 24 mln zł, wzrost o 40,5%

Zaciągnięte kredyty długoterminowe: 48 mln zł, spadek o 3,2%

Stopień zadłużenia: 86% , spadek o 0,22 pkt.

Dzięki za dalszą analize.

kyle
Wpisów: 48
Wysłane: 3 czerwca 2009 22:10:01 przy kursie: 47,90 zł
Torfarm na CCC+?? Kto te oceny wystawia i na jakiej podstawie??... ;PLiar

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 3 czerwca 2009 22:38:53 przy kursie: 47,90 zł
Chętnie podyskutuję - podaj swoją opinię, chętnie czymś podpartą.
Edytowany: 3 czerwca 2009 22:39

sovq
Wpisów: 31
Wysłane: 3 czerwca 2009 22:47:47 przy kursie: 47,90 zł
kyle napisał(a):
Torfarm na CCC+?? Kto te oceny wystawia i na jakiej podstawie??... ;PLiar

Jak przeszukasz Stockwatch to znajdziesz odpowiedź na swoje pytania...
Na rating spółki wg. tej metody liczenia duży wpływ ma stopień zadłużenia spółki, dla Torfarmu wynosi on 86%, co czyni z niego papier zwiększonego ryzyka, reszta to czysta matematyka

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 3 czerwca 2009 23:31:15 przy kursie: 47,90 zł
Spojrzałem konkretnie: on się cały czas tak trzyma, równo idzie z ratingiem.
Głównym wskaźnikiem dołującym jest nagminny on 2 lat ujemny kapitał pracujący netto: nadwyżka zobowiązań krótkoterminowych nad aktywami obrotowymi. Innymi słowy, jest ciągle więcej winien za dostawy i szybkie kredyty, niż ma zapasów i należności. Niby niegroźne, ale ciasny kołnierzyk. Dodatkowo, zysk operacyjny jest mikroskopijny w porównaniu do aktywów: 37 mln zł średniorocznie do grubo ponad miliarda sumy bilansowej. No i to zadłużenie ogólne, jedno z wyższych na GPW. Guma jest po prostu napięta bardzo mocno. Ale trzyma.

Frog
Wpisów: 5 453
Wysłane: 6 sierpnia 2009 22:22:21 przy kursie: 65,80 zł
Niniejszym wywlekam na pierwszą stronę wątek jednej z najlepiej rokujących spółek na GPW. Obecny lider na rynku dystrybucji leków, rozwijający sprzedaż leków własnej produkcji, nie posiadających sieci własnych aptek (nie konkurują ze swoimi klientami).
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 6 sierpnia 2009 22:31:10 przy kursie: 65,80 zł
Witaj Żżżabciu kermit
Co tam się aktualnie dzieje w spółce, bo nie jesteśmy na bieżąco...?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7