pixelg
UNIMOT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

UNIMOT [UNT]

AKTUALNY KURS: 25,60 zł (-4,83%) 28-10-2020 17:01
1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
23
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 943
Wysłane: 18 maja 2020 09:55:12 przy kursie: 34,50 zł
anty_teresa napisał(a):
Skoro EBITDA jest ujemna to raczej się tak stanie. Ale ja mimo wszystko patrzyłbym jednak na wyniki skorygowane o wpływ struktury kontraktów na ON.

Moim zdaniem wynik skorygowany za 1Q2020 to trochę ściema. Przecież w tym biznesie wycena zapasów w tym obowiązkowych rezerw to norma wpisana w ten rodzaj działalności. Nie traktowałbym więc tego jako one off-a ale jak wydarzenie powtarzalne w pewnym sensie.

Przemtrad
3
Wpisów: 79
Wysłane: 18 maja 2020 09:57:49 przy kursie: 34,50 zł
^^^ oczywiście że nie powtarzalne ale sprawia że Unimot osiągnął 1 kwartalny historyczne maksimum w tym roku więc akcje wystrzeliły i moim zdaniem będą zyskiwać przynajmniej do dnia dywidendy.

EBITDA jest ujemna (bo rolowanie trochę kosztowało) ale EBITDA skorygowana o ropę którą zakupili jest rekordowa. Wykosztowali sie na tą ropę ale zakupili ją po minimalnych cenach więc póki co ich ebitda jest na minusie (- 9,3 mln zł) ale jak tankowiec z ropą dotrze do Polski i sprzedadzą ta ropę to będą na ebitda 33,5 mln zł więc jak najbardziej jest to wiadomość super pozytywna bo ...
Cytat:
To rekordowy wynik w historii Unimotu, stanowiący 53,7 proc. prognozy grupy na 2020 rok.

Ebitda skorygowana za 1 kwartał 2019: 11,1 a tegoroczna 33,5 czyli jakby nie było jest to wzrost o 300%

ps. BOŚ właśnie podwyższył wycenę Unimotu do 40zł

Edytowany: 18 maja 2020 10:16

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
23
Wpisów: 943
Wysłane: 18 maja 2020 10:17:27 przy kursie: 34,50 zł
Biorąc pod uwagę spadki popytu nie uważam aby hurra optymizm był uzasadniony:

Cytat:
W Polsce zmniejszeniu uległo zapotrzebowanie na paliwo, w tym szczególnie w marcu na benzyny motorowe w kanale detalicznym, tj. na stacjach paliw. Niższą skalę spadku popytu zaobserwowano w przypadku oleju napędowego, wykorzystywanego w transporcie.

businessinsider.com.pl/gielda/...

Dodatkowo Lotos zwiększył produkcję oleju napędowego.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 320
Wysłane: 18 maja 2020 14:45:09 przy kursie: 34,50 zł
1ketjoW napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
Skoro EBITDA jest ujemna to raczej się tak stanie. Ale ja mimo wszystko patrzyłbym jednak na wyniki skorygowane o wpływ struktury kontraktów na ON.

Moim zdaniem wynik skorygowany za 1Q2020 to trochę ściema. Przecież w tym biznesie wycena zapasów w tym obowiązkowych rezerw to norma wpisana w ten rodzaj działalności. Nie traktowałbym więc tego jako one off-a ale jak wydarzenie powtarzalne w pewnym sensie.

Tak wycena zapasów jest wpisana w biznes, ale oni tę wycenę zabezpieczają kontraktami. Problem w tym, że na rynku było Contango spore i spot był znacznie niżej notowany nić futures. To ta różnica wpływa na wynik, bo zapasy wyceniają ze spotu, który spadł mocniej, a instrumenty zgodnie z notowaniami. W momencie wygasania kontraktu to contango zniknie i to co teraz obciążyło wynik się odwróci. Efekty contango i backwardation szarpią wynikiem i przez to nie widać realnej marzy generowanej przez spółkę - stąd korekty

Przemtrad
3
Wysłane: 19 maja 2020 17:51:02 przy kursie: 35,90 zł
Jak to właściwie czytać?

kliknij, aby powiększyć

Jak widać jest strata za pierwszy kwartał (zgodnie z ujemną ebitdą).
Aktywa to jest ta ropa na tankowcu?
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania to kredyty zaciągnięte na zakup tej ropy?
i co właściwie przedstawia kolumna "w tyś"? i czemu sie różni od tej "w zł"?

przy czym:

RAPORT CAŁY: www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Zysk netto skorygowany 2020: 32 106 / 2019: 4 565

Cytat:
Skorygowane o wpływ wyceny zapasu obowiązkowego oleju napędowego (spowodowany istotną zmianą różnicy pomiędzy notowaniami spot oleju napędowego a notowaniami kontraktów terminowych), przesunięcie w czasie kosztów związanych z wykonaniem NCW i utrzymywaniem zapasów obowiązkowych paliw oraz inne zdarzenia jednorazowe.
Edytowany: 19 maja 2020 18:11

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 19 maja 2020 18:20:56 przy kursie: 35,90 zł
Przemek, nie patrz na wybrane dane, bo one nic nie mówią. Na str. 35 masz bilans i z niego wynika, że na 762 mln zł aktywów spółka w zapasach (czyli łącznie tego co ma w magazynach z tytułu zapasów obowiązkowych, a także w zapasie operacyjnym i dostawach) ma 121,4 mln zł. Największą część stanowią należności, czyli nieopłacona sprzedaż (245 mln zł). Razem to 366 mln zł, Ale widać także pochodne 25 mln zł w aktywach długoterminowych oraz 71 mln zł w krótkoterminowych - > kapitał zaangażowany w biznes po stronie aktywów to ok. 462 mln zł. Spółka finansuje to z jendej strony zobowiązaniami wobec dostawców (korzysta z kredytu kupieckiego, czyli odroczonego terminu płatności, podobnie jak sama go udziela - ma należności) w kwocie 223 mln zł., ale także kredytami bankowymi na 218 mln zł i pochodnymi (efekty zabezpieczeń) na 56 mln zł. - w sumie 497 mln zł. Tą kwotą sfinansowano zakup paliwa, którego spółka nie sprzedała, a także należności.

Tę tys. i zł, należy czytać łącznie - > po prostu formatka w ESPI tak wygląda, że to się tak przypisuje niby do kolumn.

Przemtrad
3
Wysłane: 19 maja 2020 18:39:58 przy kursie: 35,90 zł
ogólnie to zrobili byka bo ta formatka "zł" to 2019 rok a "w tyś" to 2020.
Na zdrowy rozum wiem ze "jest dobrze" bo mimo że mają stratę 1 kwartał to są zapełnieni tanią ropą po gwizdek i chyba należy sie spodziewać iż sprzedadzą ją z dobrym zyskiem ale mimo to pewnie część osób się tych wyników przestraszy i kurs z rana spadnie.

Edytowany: 19 maja 2020 18:43

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 19 maja 2020 18:50:48 przy kursie: 35,90 zł
Przemku, Unimot nie kupuje i nie sprzedaje ropy. Oni handlują olejem napędowym. W dodatku dla wyników nie ma znaczenia cena zakupu i cena sprzedaży. Trend na wynik nie wpływa, bo wartość jest zabezpieczana kontraktami. Te korekty o których się wspomina wynikają z różnego zachowania cen kontraktu i cen natychmiastowych, po których wycenia się zapasy. To, że kupili ropę w dołku nie oznacza, że zarobią na jej sprzedaży jak cena wzrośnie - nadwyżkę zje ujemna cena fouturesów

PS: Z postów wnoszę, że nie masz dużego doświadczenia w analizie fundamentalnej i czytaniu sprawozdań. Unimot to dość trudna spółka jak na początek i lepiej spróbować na czymś innym, co ma prostą homogeniczną działalność, coś bez działalności finansowej i bez instrumentów zabezpieczających ryzyka walutowe i kursowe.
Edytowany: 19 maja 2020 18:54

Przemtrad
3
Wysłane: 19 maja 2020 19:39:51 przy kursie: 35,90 zł
sugerujesz ze w 2 kwartale wcale nie muszą mieć dużego zysku a twierdzenie prezesa to dobra mina do dzisiejszych wyników i niekoniecznie dobrych prognoz na następny kwartał?
Podobno kupili olej, statek już płynie. Wiem że cena ropy a zatem też oleju nie musi urosnąć a nawet może spaść i domyślam się iż sądzą że sprzedadzą olej po wyższej cenie i z tego zwrócą sie im pieniądze z rolowania. Wiem że posiadanie taniego oleju nie musi oznaczać że będzie łatwo go szybko sprzedać i dobrze na nim zarobić (bo popyt tez musi być a konkurencja tez nie śpi) ale uważasz iż źle mi sie wydaje że pomimo wszystko mogą sporo zarobić?
Edytowany: 19 maja 2020 19:43

QMX
0
Wpisów: 200
Wysłane: 19 maja 2020 20:48:30 przy kursie: 35,90 zł
jakie jest w takim razie wytlumaczenie nadal dość niskiej wyceny spółki nie mówiąc już o tym jak to wyglądało przy 15 zł

czy nie można tu mówić o powtarzalności wyników ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 19 maja 2020 21:36:10 przy kursie: 35,90 zł
Przemtrad napisał(a):
sugerujesz ze w 2 kwartale wcale nie muszą mieć dużego zysku a twierdzenie prezesa to dobra mina do dzisiejszych wyników i niekoniecznie dobrych prognoz na następny kwartał?
Podobno kupili olej, statek już płynie. Wiem że cena ropy a zatem też oleju nie musi urosnąć a nawet może spaść i domyślam się iż sądzą że sprzedadzą olej po wyższej cenie i z tego zwrócą sie im pieniądze z rolowania. Wiem że posiadanie taniego oleju nie musi oznaczać że będzie łatwo go szybko sprzedać i dobrze na nim zarobić (bo popyt tez musi być a konkurencja tez nie śpi) ale uważasz iż źle mi sie wydaje że pomimo wszystko mogą sporo zarobić?

Zależy co rozumiemy przez zysk. Czy raportowaną kwotę, czy kwotę skorygowną. Twierdzę, że obecna strata jest spowodowana różnicą zachowania cen spotowych i terminowych. Ten wpływ się kiedyś wyrówna, ale kiedy to nie wiem, bo nie wiem kiedy zapadają futuresy na ON, które posiada spółka. Strata raportowana nie ma związku z zachowaniem cen samego ON czy ropy, bo to jest ZUPEŁNIE nieistotne. Istotna jest różnica w zachowaniu ceny ON i kontraktów na ON. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że ceny ON rosną wolniej, niż ceny terminowe i znów ten efekt wywoła stratę na wycenie zapasów. Takie zachowania nie są niemożliwe, oczywiście do momentu rozliczenia. Problem w tym, że to nie jest jeden kontrakt tylko pewnie cała seria powiązana z planami zakupowymi. Niekoniecznie musi dojść do jakiegokolwiek rolowania, poza zapasem obowiązkowym, ale czy miało miejsce rolowanie to nie wiem. Inna sprawa, że w momencie wygasania jednej serii możemy mieć na kolejnej wygasającej dalej duże contango i spółka znacznie wyżej kupi kontrakt od spotu.... To w dłuższym terminie powinno się jednak wyrównywać i dlatego spółka podaje dane skorygowane.

VeRtO
VeRtO PREMIUM
3
Wpisów: 119
Wysłane: 19 maja 2020 22:09:02 przy kursie: 35,90 zł
Wygląda na to, że na Unimocie sobie niejeden analityk zęby połamał. Czy w takiej sytuacji - skoro rozkodowanie tego graniczy z cudem - może bezpieczniej patrzeć uważniej na wyniki przez pryzmat cashflow?

Ps. jutro kolejny czat inwestorski / konferencja zarządu, anty_teresa Ty tam powinieneś być pierwszy do zadawania pytań :) Takich trudnych wiesz jak dziennikarz TVN-u na konferencji Prezydenta ;p
Edytowany: 19 maja 2020 22:15

Przemtrad
3
Wysłane: 20 maja 2020 11:12:39 przy kursie: 37,70 zł
Edytowany: 20 maja 2020 11:12

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 20 maja 2020 13:46:52 przy kursie: 37,70 zł
VeRtO napisał(a):
Wygląda na to, że na Unimocie sobie niejeden analityk zęby połamał. Czy w takiej sytuacji - skoro rozkodowanie tego graniczy z cudem - może bezpieczniej patrzeć uważniej na wyniki przez pryzmat cashflow?

Ps. jutro kolejny czat inwestorski / konferencja zarządu, anty_teresa Ty tam powinieneś być pierwszy do zadawania pytań :) Takich trudnych wiesz jak dziennikarz TVN-u na konferencji Prezydenta ;p

"Rozkodowanie" nie jest wcale trudne i sądzę, że analitycy nie mają takiego problemu. Problemy mają drobni. Jak napisałem w poprzednim wpisie spółka ma bardzo istotne salda zapasów, należności i zobowiązań z tytułu dostaw i usług. Przez ten fakt zmiany kapitału obrotowego istotnie wpływają na przepływy, ale.... ale spółki wycenia się tak naprawdę po przepływach, czyli po gotówce. I to jest między innymi problem - > wzrosty powodują zwiększenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy i to zmniejsza bieżące przepływy. Między innymi stąd wycena po zyskach wydaje się atrakcyjna względem wyceny DCF.

A jeśli chodzi o czat, to nie zamierzam wspierać wizerunkowo konkurencyjnego portalu. Ja o Unimocie wiem wszystko co chcę :)
Edytowany: 20 maja 2020 13:48

VeRtO
VeRtO PREMIUM
3
Wpisów: 119
Wysłane: 20 maja 2020 14:21:48 przy kursie: 37,70 zł
Dzięki. A co myślisz Anty o zakomunikowanym dzisiaj szerzej planie wejścia przez Avia Solar w fotowoltaikę? Walka o duży kawałek tortu czy porywanie się z motyką na słońce? (słońce bezpośrednio i dosłownie ;-). Boom na OZE niewątpliwie jest, widzę tutaj duży potencjał, i na pierwszy rzut oka (bez żadnych analiz) widzę pewne plusy:
- Wspominali o dużej bazie klientów którym dostarczają produkty naftowe i podobne, którym mogą i chcą oferować OZE praktycznie od zaraz przy założeniu że już mają technologię;
- możliwość nisko-kosztowego marketingu właśnie wśród dotychczasowych klientów + klientów stacji AVIA;
- mają w grupie spółkę handlującą energią co może nie zaszkodzi;
- know-how AVIA.

Czytałem w zeszłym tyg raport GPW S.A. - w sprawozdaniu zarządu pod kątem TGE fajnie opisany jest potencjał rynku (również OZE) pod kątem TGE w zestawieniu z krajami zachodniej Europy. Jak to zestawimy ze spodziewanymi podwyżkami cen prądu w perspektywie najbliższych lat (raczej trudno z tym polemizować) to wydaje się że mamy receptę na sukces. Pytanie czy uda im się zbudować tak mocny zespół sprzedażowy i techniczny, na konferencji się tym chwalono wspominając też o chęci zostania jednym z czołowych graczy w PL. Podoba mi się ten nowy segment działalności biznesowej i bardzo jestem ciekaw jak duży kawałek tortu będą w stanie wyrwać.

Dywersyfikację też oceniam in plus co widać szczególnie teraz - jak spadło na gazie, to wzrosło np. na biopaliwach. To daje elastyczność.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 20 maja 2020 14:28:40 przy kursie: 37,70 zł
Podstawowy biznes Unimotu w długim okresie czasu raczej będzie się kurczył, więc spółka jest zmuszona szukać alternatyw. Pomysły rozwojowe ciężko inaczej oceniać niż dobrze. Pytanie tylko czy nie za późno trochę na wejście na rynek. Przychody takich spółek jak Columbus pokazują, że to już rynek bardzo rozgrzany.

Przemtrad
3
Wysłane: 20 maja 2020 21:08:03 przy kursie: 37,70 zł
Ja tępy jestem i dopiero po tej konferencji zrozumiałem z czego ta rozbieżność między Ebitdą.
Żadne tam tankowce, żadne rolowanie a zapasy które sa "w magazynach" i które na dziś dzień są mniej warte niż były bo cena ropy spadła. Ot co. Wiem ze o tym pisałeś ale nie zajarzyłem.
[facepalm]
Unimot to spółka przyszłościowa. Oby tylko dobrze gospodarowali swoimi zyskami i nie zakupili stacji które okażą sie klapą.
Fajnie też ze nie skupiają sie tylko na jednym sektorze i wchodzą w fotowoltaikę.
Zauważyłem że właśnie po tej informacji ich kurs zaczął dziś drożeć.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 20 maja 2020 21:29:40 przy kursie: 37,70 zł
Te tankowce z ropą też są na magazynie od strony rachunkowej :)

grabson
grabson PREMIUM
0
Wpisów: 22
Wysłane: 25 maja 2020 12:49:16 przy kursie: 39,30 zł
Witam
Jaki może być realny zasięg obecnej fali wzrostowej?
Czyżby wyglądało na to, że będzie rosło przynajmniej do momentu dywidendy?
Pozdrawiam

Wojetek
Wojetek PREMIUM
38
Wpisów: 4 763
Wysłane: 26 maja 2020 20:55:44 przy kursie: 41,90 zł
Cytat:
Witam
Jaki może być realny zasięg obecnej fali wzrostowej?
Czyżby wyglądało na to, że będzie rosło przynajmniej do momentu dywidendy?
Pozdrawiam

UNT tyg

kliknij, aby powiększyć

Witam,

Na kursie nastąpiło mocne przyśpieszenie po wybiciu kluczowego oporu jakim były okolice 33,80 zł w minionym tygodniu. Odbyło się to na dużym wolumenie i została zanegowana cała marcowa wyprzedaż, więc kurs nadal znajduje się w trendzie wzrostowym (od początku 2019 roku). Kolejne poziomy oporu to okolica 45-46 zł (cena emisyjna akcji po przejściu na GPW, od tego poziomu też rozpoczął się trend spadkowy w 2017 roku na kursie) oraz szczyty około 69-79 zł. Moim zdaniem w długim terminie wzrosty mogą zaprowadzić na te poziomy kurs.

Dywidenda z reguły jest pro wzrostowym czynnikiem i jej odcięcie hamuje zapędy kursu. Nawet dowiedziono naukowo, że kilka tygodni do miesięcy kursy zachowują się słabiej po odcięciu praw do dywidendy (a rosną przed). Możliwe że tak będzie i w tym przypadku.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19