pixelg
Przełamanie trendu a rodzaj wykresu - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Przełamanie trendu a rodzaj wykresu

Adam89
0
Wpisów: 17
Wysłane: 23 lipca 2014 21:44:00
Cześć,

Kiedy można mówić o przełamaniu trendu?
Może wystąpić taka sytuacje, w której w ujęciu dziennym (każda świeca to jeden dzień) trend został przełamany i to dość istotnie natomiast pod koniec tygodnia w piątek, okazuje się że w ujęciu tygodniowym trend zostaje utrzymany.

Czy powinno się sugerować przełamaniem w ujęciu dziennym? czy zawsze szukać potwierdzenia w ujęciu tygodniowym?
A może powinno się korzystać z takiego ujęcia, które zadecydowało o wejściu w daną inwestycję?

Oczywiście takie samo pytanie może dotyczyć przełamania linii oporu etc. ale chodzi o generalną zasadę ;)

Pozdrawiam

Szutnik
93
Wpisów: 1 799
Wysłane: 25 lipca 2014 09:31:38
@ Adam89

Cytat:
Kiedy można mówić o przełamaniu trendu?

Najlepiej wtedy, gdy linia trendu "puszcza", przełamana długą czarną świecą na wyraźnie zwiększonym obrocie, idealnie, jeśli przełamana linia znajduje się plus minus w połowie świecy. Takie przełamanie jest najmniej dyskusyjne.
Nieco bardziej dyskusyjnym przypadkiem jest przełamanie luką (poprzednia świeca zamknięta powyżej linii, dzisiejsza otwiera się poniżej linii, a linia biegnie przez "pustą przestrzeń" pomiędzy świecami) - tu nie ma problemu, jeśli po przełamaniu pojawia się długa, czarna świeca - to znaczy, że podaż zauważyła przełamanie i ruszyła do dzieła. Gorzej, gdy po przełamaniu luką pojawia się mała świeca z małym korpusem, wskazująca na niezdecydowanie podaży po przełamaniu linii - wtedy zawsze jest ryzyko, ze to pułapka i trzeba na to uważać.

Kłopot zaczyna się, gdy wykres powoli spada poniżej linii trendu małymi świecami pod niewielkim kątem. Wtedy nie wiadomo, czy to rzeczywiście przełamanie, czy tylko naruszenie, co też się zdarza. Mozliwe też, ze w takiej sytuacji po prostu linia została źle narysowana.

Cytat:
Czy powinno się sugerować przełamaniem w ujęciu dziennym? czy zawsze szukać potwierdzenia w ujęciu tygodniowym?
A może powinno się korzystać z takiego ujęcia, które zadecydowało o wejściu w daną inwestycję?

Powinno się patrzeć i na to i na to ujęcie.
Pamiętaj, ze AT to więcej sztuka niż nauka ścisła i tu nie ma sztywnych zasad, od -do.

Ja zawsze sprawdzam stan oscylatora RSI(14) w momencie przełamania jako dodatkowy element układanki.

Jak więc widzisz, istotny jest nie tylko fakt przełamania linii ale i jego sposób!
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

studencina
0
Wysłane: 25 lipca 2014 14:37:09
Najlepiej by było jakby kolega "Adam89" wstawił screen z zaznaczoną linią trendu, chyba że to pytanie czysto teoretyczne.
Musimy na początku uściślić na jakim interwale pracujemy [dzienny czy tygodniowy] i tylko na nim oceniamy przebicie linii. Trzeba pamiętać, że te same linie wsparcia/oporu na wykresie tygodniowym nieco inaczej wyglądają.
Co jest przebiciem? Ciężkie pytanie, ponieważ częstym zjawiskiem są fałszywe wybicia a żeby było trudniej dość często są w postaci grupy świeczek, co znacznie utrudnia interpretacje danego przebicia.
Na mojej stronie umieściłem prezentacje na temat linii trendu na podstawie spółki Wielton. <link>
Mam nadzieję, że choć trochę pomoże w zrozumieniu zagadnienia.

Obroty przy przekraczaniu linii też są ważne. Najlepiej żeby towarzyszył temu duży wolumen.

Kolega "Szutnik" pisze, że dyskusyjnym przypadkiem jest przeskoczenie linii luką. Ja uważam wręcz odwrotnie. Luka to mocny sygnał w zależności gdzie i przy jakim obrocie luka powstała. Nie ważne jakie wystąpią świeczki po luce.

Przykład: Jeszcze ciepły wykres AMC:

kliknij, aby powiększyć

Konsolidacja -> przeskoczona wsparcie luką -> powrót do spadków, koniec kropka:)

Szutnik
93
Wysłane: 25 lipca 2014 19:04:41
@ studencina

Zauważyłeś, że tu jest mowa o przebiciu linii trendu a nie tylko o przebiciu jakiejkolwiek linii?
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

krewa
krewa PREMIUM
392
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 7 946
Wysłane: 25 lipca 2014 19:25:55
A nawet w przypadku przebicia jakiejkolwiek linii luką niezwykle ważny jest kształt i kolor świec.
Przykład: luka bessy + długi czarny korpus na sporym wolumenie to jest poważny achtung. Bo jeżeli kolejna świeca będzie miała czarny korpus, to powstanie formacja "masakra byków" i wtedy kaplica.
Przytoczę przykład: www.attrader.pl/pl/akcje/cigam...

Luka bessy i długi biały korpus potrafią stworzyć niezłą pułapką na misie.

DarkestLie
0
Wpisów: 241
Wysłane: 25 lipca 2014 21:22:11
macie na to jakies wyliczenia czy tak sobie fantazjujecie ?
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

studencina
0
Wysłane: 25 lipca 2014 21:27:03
Cytat:
Zauważyłeś, że tu jest mowa o przebiciu linii trendu a nie tylko o przebiciu jakiejkolwiek linii?

Więc ja pytam jaka jest różnica między kreską a linią trendu /zakładam że owa kreska rysowana jest po szczytach lub dołkach/? Odpowiedź wg mnie jest jedna: nie ma różnicy.

Co do świecy po luce to ja mam luźniejsze restrykcje i powiem że od 7 lat jeszcze się nie przejechałem jeżeli chodzi o luki. A dlaczego? Bo jak wszytsko co widać na wykresie także i luka musi być potwierdzona.

Teraz pytanie: co potwierdza lukę cenową?

Pozdrawiam.

studencina
0
Wysłane: 25 lipca 2014 21:29:45
Oj zapomniałem o najważniejszym, że na linie trendu i luki trzeba mieć wyliczenia :):)

krewa
krewa PREMIUM
392
Wysłane: 25 lipca 2014 21:37:01
studencina napisał(a):
Teraz pytanie: co potwierdza lukę cenową?

Pszepana, pszepana, ja wiem! Wolumen!
A teraz na poważnie - najłatwiej jest skorzystać z wskaźnika FI. Mocne odchylenie = kłopoty z domknięciem luki. A teraz proponuję poszukać na wykresie takiego układu: luka bessy + skokowy wzrost wolumenu + długi biały korpus lub długi dolny cień. Bardzo często w takich sytuacjach FI pozostaje niewzruszony, ze względu na swoją konstrukcję. I żywot takiej luki kończy się nader szybko.

studencina
0
Wysłane: 25 lipca 2014 21:51:17
Cytat:
Wolumen??
"Siadaj! Jedynka ! Jutro masz przyjść z rodzicami !!"

A tak na poważnie:
Żeby była jasność, nie używam wskaźników, czasem tylko MACD /tylko poglądowo/. Więc nie wypowiem się jak się zmienia FI podczas luki.
Wolumen? Oj to złudne potwierdzenie, bo często widzę po luce mega świeczkę (w trendzie wzrostowym) na wysokich obrotach (czyli ubieranie leszczyny) a potem dzida w dół. Przykład na szybko: URS luka z 06 na 07-03-2014 lub luka z 07 na 08-04-2014

Co do mojego pytania, to wg mnie potwierdzeniem luki cenowej jest sytuacja kiedy trzy kolejne świeczki nie "zamkną" luki. Taką oto tezę spotkałem w książkach /i potwierdzam to z doświadczenia/.
Przykład zamkniętej luki:
Spółka MABION

kliknij, aby powiększyć

Obserwowałem sytuację bo myślałem że wyrywamy się z trendu bocznego. Celowałem ze zleceniem kupna ale po zamknięciu luki odpuściłem. Jak widać - dobrze zrobiłem.
Edytowany: 25 lipca 2014 21:53

krewa
krewa PREMIUM
392
Wysłane: 25 lipca 2014 22:29:00
Zasada 3 dni pozwala określić jedynie żywotność luki.
Wolumen świecy dziennej rzeczywiście może oszukiwać, dlatego warto zajrzeć do jej środka.

Adam89
0
Wysłane: 26 lipca 2014 09:32:54
Dzięki! o takie rzeczowe odpowiedzi mi chodziło :)
Póki co nie mam dalszych pytań, muszę przetrawić odpowiedzi z wątku, biorąc pod uwagę, że w temacie jestem stosunkowo nowy.

studencina napisał(a):
Najlepiej by było jakby kolega "Adam89" wstawił screen z zaznaczoną linią trendu, chyba że to pytanie czysto teoretyczne.

Jest to pytanie dość teoretyczne, ustawiam sobie momenty wyjścia z transakcji, a może bardziej zbiór sygnałów które będą dla mnie jednoznacznymi sygnałami wyjścia, ale to wyjdzie w praktyce ;)
Póki co, kontrola ryzyka jest dla mnie sprawą priorytetową

studencina napisał(a):

Na mojej stronie umieściłem prezentacje na temat linii trendu na podstawie spółki Wielton. <link>
Mam nadzieję, że choć trochę pomoże w zrozumieniu zagadnienia.

Fajny blog, będę odwiedzał

krewa napisał(a):
Przytoczę przykład: www.attrader.pl/pl/akcje/cigam...

Niesamowite, jak trafna okazała się ta analiza :)

Edytowany: 26 lipca 2014 09:38

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wpisów: 10 600
Wysłane: 26 lipca 2014 13:30:40
DarkestLie napisał(a):
macie na to jakies wyliczenia czy tak sobie fantazjujecie ?

A Dark jak zwykle systemowo! ;)

DarkestLie
0
Wpisów: 241
Wysłane: 26 lipca 2014 22:43:50
Anty lobuzie !
niekoniecznie systemowo, bo poczawszy od SL skonczywszy na MM to wszystko overfitting i nie napisalem tego pod wplywem Antykruchosci ;).. przelamanie linii trendu mozna probowac liczyc tylko wyniki sa malo przydatne bo kazdy i tak rysuje co chce angry3

troche prywaty jako przestroga, fibo wewnetrzne (ktorych nie cierpie)
darkhest.blogspot.com/2014/06/...

pozdrawiam
Ka.
You're not deep, you're not an intellectual, you're not an artist, you're not a critic, you're not a poet, you just have internet access.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wpisów: 10 600
Wysłane: 27 lipca 2014 11:07:37
Statystyki jakoś mi się kojarzą z podejściem systemowym. Uważam, że to po prostu pewien etap ewolucji każdego trejdera. Zaczynamy od malowania kresek po wykresie, przez wskaźniki, do badania skuteczności setupów, a w końcu do przejścia na system. Skoro umiemy badać to wiadomo jak na to co robimy wpływa MM czy SL. To dla mnie naturalny ruch.

Szutnik
93
Wysłane: 27 lipca 2014 13:04:08
studencina napisał(a):
[...]
Obroty przy przekraczaniu linii też są ważne. Najlepiej żeby towarzyszył temu duży wolumen.

Kolega "Szutnik" pisze, że dyskusyjnym przypadkiem jest przeskoczenie linii luką. Ja uważam wręcz odwrotnie. Luka to mocny sygnał w zależności gdzie i przy jakim obrocie luka powstała. Nie ważne jakie wystąpią świeczki po luce.

Konsolidacja -> przeskoczona wsparcie luką -> powrót do spadków, koniec kropka:)

Gdyby życie było takie proste, nie byłoby takie skomplikowane, kolego Studencina Angel
Wbrew temu, co twierdzisz ważne jest, jakie świece powstają po luce i w jakim miejscu.
Oto przykład pułapki, zrobionej przez lukę na przełamaniu linii trendu .
Było wszystko: luka, czarna świeca i wzrost obrotów. Teoretycznie - marzenie Technika. Nie było tylko kontynuacji spadkówAngel
Pierwszy przykład z brzegu, jaki mi się nawinął - wykres dzienny Bonanza Creek Energy z NYSE (NYSE: BCEI) - pierwszy wykres jest w szerszej perspektywie, bo pokazuje linię trendu:

kliknij, aby powiększyć

i drugi wykres, powiększający całą sytuację:

kliknij, aby powiększyć

zauważ, co się dzieje potem - mamy klasyczną obronę wsparcia i powrót ponad linię....

Edytowany: 27 lipca 2014 13:13

studencina
0
Wysłane: 28 lipca 2014 07:28:35
Bardzo dziękuje za komentarz ponieważ każda merytoryczna "krytyka" jest podstawą do dalszego rozwoju.

Sam wziąłeś w cytat fragment mojej wypowiedzi, gdzie piszę że
Cytat:
Luka to mocny sygnał w zależności gdzie i przy jakim obrocie luka powstała. Nie ważne jakie wystąpią świeczki po luce.

No właśnie: w zależności gdzie !
Wracając do Twoich screenów:

kliknij, aby powiększyć

Luka jest spoko ale jej miejsce jest jeszcze ważniejsze... A jedna z podstawowych zasad AT głosi, że nie zagrywa się spadkowych formacji w trendzie wzrostowym. Jedno proste zdanie a może ustrzec przed pułapkami życia w postaci falsebreak`ów.

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiam i życzę zieleni w inwestycjach

Adam89
0
Wysłane: 5 sierpnia 2014 23:54:42
A co powiecie na wykres CEZ ?

kliknij, aby powiększyć

jak dla mnie formacja głowy i ramion (zdecydowanie lepiej widać na wykresie liniowym) potwierdzona luką cenową, przełamującą trend.
Luka nie została wypełniona w kolejnych sesjach, a tworzy teraz opór koło którego kolejne sesje oscylują.
Wolumen raczej potwierdza nadchodzące spadki, więc warto sprzedać blisko oporu.
W ujęciu długoterminowym CEZ raczej jest ciągle w trendzie spadkowym, a tutaj mamy do czynienia z końcem korekty.

Ktoś ma jakieś inne interpretacje? :)

studencina
0
Wysłane: 6 sierpnia 2014 09:30:41
Dzień Dobry,
Dziwna sprawa z tą luką ponieważ u mnie na wykresach nie ma żadnej luki /spółka nie wypłacała przypadkiem dywidendy?/.
Tak czy inaczej postaram się przedstawić moją subiektywną ocenę sytuacji na wykresie.

kliknij, aby powiększyć

W moim przekonaniu możemy spodziewać się lekkiej korekty. Oporem stoi obszar zaznaczony czerwonym prostokątem. Widać wyraźnie, że świeczki tygodniowe sięgają tylko swoim cieniem w zaznaczony obszar. Dodatkowo powstałe dwa pinbary /czerwone strzałki/ same w sobie już są oznaką końca ruchu wzrostowego. Na tą chwilę główny trend nie jest zagrożony, ponieważ nie naruszono nawet jednego wsparcia /niebieskie strzałki/.

kliknij, aby powiększyć

Wykres dzienny /powyżej/ przedstawia stabilny trend wzrostowy. Opór zaznaczony na wykresie tygodniowym jest widoczny również tutaj. Zauważ, że ostatnie 10 świeczek w większości mają wymowę spadkową /dlugie cienie w górę/.
Reasumując: Na tą chwilę trend wzrostowy nadal ma miejsce, ale pierwsze objawy osłabienia są już widoczne. Osobiście teraz bym waloru nie kupił, jakbym posiadał akcje CEZ-u, bacznie obserwowałbym sytuacje z przygotowanym zleceniem SL.

Pozdrawiam serdecznie.

Adam89
0
Wysłane: 7 sierpnia 2014 21:39:33
Rzeczywiście spółka wypłaciła dywidendę Eh? w takim wypadku, moja analiza nie ma sensu.
Importuję dane z serwisu bossa do AmiBrokera, widocznie nie mają dywidendy. Jak zrobić korektę o dywidendę? albo skąd brać dane które to uwzględniają?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2