biedni górnicy - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

biedni górnicy

gerwazy_z_bazy
Wpisów: 3
Wysłane: 18 stycznia 2015 16:18:30
Jak wiadomo niedawno chciano przeprowadzić zamach na biednych górników, na szczęście się to nie udało. Z ciekawości policzyłem jak praca górnika ma się do przeciętnego obywatela.

Założenia. Górnik oraz obywatel zaczynają pracę w wieku 25 lat, górnik przechodzi na emeryturę w wieku 55 (chociaż mógłby wcześniej wtedy wyniki byłyby jeszcze ciekawsze), a obywatel w wieku 67. Obaj dożywają 75 roku życia (tyle trwa przeciętna emerytura naszego rodaka) Dane pochodzą w większości z 2013 roku, jakby ktoś był zainteresowany mogę podesłać link do danych

średnia pensja w 2013 roku 3823zł
średnia pensja górnika z JSW w 2013 roku 8136zł
liczba pracujących w 2013 15.5mln
liczba górników z JSW w 2013 29tys
liczba pracujących w 2013 roku bez górników 15.471mln
średnia pensja w 2013 bez górników 3815zł

Z pierwszych wyliczeń wynika, że górnik z JSW zarabia średnio 8136zł, a przeciętny obywatel niebędący pracownikiem JSW 3815zł.

średnia emerytura w 2013 2000zł
średnia emerytura górnicza w 2013 3770zł
liczba emerytów 5mln
liczba górników emerytów 206tys
liczba emerytów bez górników 4.794mln
średnia emerytura w 2013 bez górników 1924zł

Z powyższych danych wyliczyłem, że górnik średnio na emeryturze zarabia 3770zł, a przeciętny obywatel niebędący górnikiem 1924zł.

Zakładam, że górnik pracuje 30 lat i 20 jest na emeryturze, przeciętny pracownik pracuje 42 lata i 8 jest na emeryturze.
Średnie świadczenie pobierane przez przeciętnego obywatela 3531zł
Średnie świadczenie pobierane przez przeciętnego górnika 6390zł
W całym swoim życiu przeciętny obywatel zarobi 2.12mln
W całym swoim życiu górnik zarobi 3.83mln

Dzienny czas pracy przeciętnego pracownika 8 godz (chociaż w bardzo wielu firmach jest to więcej bo jest chociażby 30-60 min przerwa lunchowa, ja przyjąłem 8 godz)
Dzienny czas pracy górnika 7.5 godz (w niektórych przypadkach 6godz, ja przyjąłem do obliczeń 7.5)
liczba dni pracujących w roku 250
liczba dni pracujących w roku uwzględniając urlop 224
liczba dni przepracowanych w życiu przeciętnego pracownika 9408
liczba dni przepracowanych w życiu górnika 6720
liczba godzin przepracowanych w życiu przez przeciętnego pracownika 75264
liczba godzin przepracowanych w życiu przez górnika 50400

Teraz porównam zarobione w życiu pieniądze do liczby przepracowanych godzin
przeciętny obywatel 28.15zł
górnik 76.07zł
stosunek 2.7

Reasumując przeciętnemu górnikowi godzina pracy przynosi w życiu 76.07zł, natomiast przeciętnemu Polakowi 28.15zł, czyli górnik zarabia 2.7 razy więcej.

A teraz ciekawostka, te same założenia tylko przyjmujemy efektywny czas pracy czyli 3.5 godz dla górnika i 7.5 godz dla innych pracowników. Zdaję sobie sprawę, że pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i czas dojścia do pracy górnika, odbiór sprzętu itd zajmują sporo czasu, ale w mojej firmie, jak mamy projekt w Krakowie to nie wyjeżdżamy z Warszawy do Krakowa o 9:00 żeby pracę rozpocząć o 12:00, tylko wyjeżdżamy o 6:00 i nikt nie wliczy mi tych 3 godz w pociągu do czasu pracy.

Przeciętnemu górnikowi efektywna godzina pracy przynosi w życiu 163zł, natomiast przeciętnemu Polakowi 30.02zł, czyli górnik zarabia 5.4 raza więcej.

Nie twierdzę, że praca górnika jest prosta, łatwa i przyjemna, ale w niczym nie różni się od pracy przeciętnego obywatela. Dopóki biznes się spina jest ok, ale jak przestaje być rentowny to kopalnie, podobnie jak wszystkie inne biznesy powinny być zamykane. A nie ma możliwości, żeby były rentowne jeśli górnik w zależności od przyjętych założeń zarabia 2.7 albo 5.4 raza więcej niż przeciętny Polak.

Kanoniers
Wpisów: 1 057
Wysłane: 20 stycznia 2015 09:33:29
To co piszesz to niestety prawda a ekonomii nie da sie oszukac ...

Z drugiej strony kilku znajomych ostatnio mnie pytalo o ocene sytuacji i ja sie nie dziwie wcale ze oni strajkuja i chca wiecej - na ich miejscu chcialbym jeszcze wiecej skoro i tak zawsze dostaja wszystko to co chca ?!

Plakac mi sie po prostu chce ze zyje w takim kraju - pracownik administracji czyli nie ten biedny i upokorzony gornik w razie rezygnacji ma dostac 12 miesiecy odprawe - LUDZIE !!!!!!!!!

Taki zastrzyk mi sie przyda i obiecuje ze od razu zmieniam robote jak dostane taka okazje ...

ChiefMike
Wpisów: 575
Wysłane: 21 maja 2015 17:10:38
Średnia Pensja w górnictwie jest 'realna', tzn faktycznie tyle się zarabia i można to sprawdzić i zweryfikować.
natomiast
Średnia Pensja w PL 3800-4000 zł nie jest 'realna' ile ludzi pracuje za 1000 zł netto albo mniej większość ? (już pomijam tych co pracują na czarno)

Górnicy nie wiedzą jak dobrze mają, i ciągle wydaje się im, że są poszkodowani skoro jest tak im źle to niech się zwolnią i niech walczą o Umowę o Pracę na rynku pracy niechronionym.

Niech Rząd kupuje interwencyjne drewniane drzwi,okna,meble - od Stolarzy bo przecież trzeba im pomóc bo dostają od producentów 'plastików'.

Jak nie będziemy potrzebowali węgla bo tacy będziemy zaawansowani to też będziemy dopłacać Górnikom ? (oczywiście wtedy nie będą pewnie chcieli pracować i wydobywać ale kasę będą chcieli).

W tym Kraju mało co działa więc nie ma co płakać bo płakał byś nawet przez sen - odwonił byś się.

Mikaelson
Wpisów: 8
Wysłane: 26 czerwca 2015 11:58:56
Nie znam żadnego górnika, ale znam pielęgniarki, kolejarzy... Wszystkie grupy utożsamiane są z 'płakaniem', ale żadna realnie nie stoi tak jak górnik. Zrobili sobie dobry PR, uważają siebie samych za dobro narodowe i naciągają, naciągają. ALternatywa - niech szukają pracy za 'średnią krajową', zobaczymy co wtedy by mówili.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 181
Wysłane: 26 czerwca 2015 19:01:16
Cytat:
A teraz ciekawostka, te same założenia tylko przyjmujemy efektywny czas pracy czyli 3.5 godz dla górnika i 7.5 godz dla innych pracowników.

Tym ubawiłeś mnie do łez. Rzadko kiedy pracownik faktycznie pracuje 7-8h - do poczytania np. praca.interia.pl/news-bumelant... . Pomijam już najistotniejszy fakt tego JAK ten pracownik pracuje (efektywność). Ale to tylko tak na marginesie wątku...
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 26 czerwca 2015 19:03

Kakarotto
Wpisów: 605
Wysłane: 26 czerwca 2015 19:29:43
Wstępnie: słowo "przeciętnie" albo "przeciętnemu obywatelowi" jest oczywiście źle użyte bo przyrównane jest do średniej arytmetycznej. I jeśli chodzi o zarobki to jest to miara bzdurna i kłamliwa. Słowem kpina. blackeye

[Jeśli Polaków ustawimy od najmniejszego do największego w sensie ich zarabiania to wykres ma swoją górkę gdzieś w okolicach 1600-1700 na rękę, ogólnie tam jest największe zagęszczenie. Później jest stopniowy spadek aż do gwałtownego gdzie na końcu są ci co wygrali życie king ]

Na przykładzie KGHMu wiem, że górnicy zarabiają sporo więcej jeśli chodzi o poziom kwalifikacji jaki mają w stosunku do tego jak zarabiają ludzie z wyższym poziomem kwalifikacji. Górnik w KGHMie taki młody po zawodówce ma na dzień dobry 3 tys. do ręki. Taki po 10 latach co się rozwiną, obsługuje maszyny itd ma... 10tys do ręki do tego dochodzą liczne dodatki. Ubolewam nad tym że nie są mi znane realia efektywności ich pracy, nie wiem jakie mają tam presje ze strony przełożonych - a to jest bardzo istotna sprawa.

Nie mniej to jest w tej chwili ukrócane, gdyż zatrudniają ludzie przez małe przyklejone spółki. Prawie coś jakby pośredników. Czy słusznie? Myślę że jest to konsekwencja wadliwego prawa pracy.

Wojtku, nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli. Z doświadczenia powiem że w budżetówce można sobie bimbać do woli, bezkarnie. U prywaciarza? Nigdy, egzekwują w 100% czas pracy za który płacą. Tam gdzie pracuje [korporacja] nie widziałem żeby ktokolwiek sobie siedział i patrzał w sufit, nie ma szans. Do tego ludzie są tak otumanieni, że jak nie mają pracy to jej sami szukaj przy jednoczesnym marudzeniu że płace są marne. Sprane głowy doszczętnie Angel

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 181
Wysłane: 27 czerwca 2015 00:10:59
Cytat:
Wojtku, nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli. Z doświadczenia powiem że w budżetówce można sobie bimbać do woli, bezkarnie. U prywaciarza? Nigdy, egzekwują w 100% czas pracy za który płacą. Tam gdzie pracuje [korporacja] nie widziałem żeby ktokolwiek sobie siedział i patrzał w sufit, nie ma szans. Do tego ludzie są tak otumanieni, że jak nie mają pracy to jej sami szukaj przy jednoczesnym marudzeniu że płace są marne. Sprane głowy doszczętnie

O budżetówce nie będę wspominał - bo to znany temat dość powszechnie. Ale też u tych "prywaciarzy" widziałem jak pracownicy wykonują swoją pracę. Facebook, allegro, (kiedyś nk), wp czy inny onet - potem jest płacz gdy używa się oprogramowania szpiegującego pracę. Często wychodzą ludzie z założenia - udaję że pracuję bo pracodawca udaje że płaci. Korpo to trochę inny temat z racji często innych zarobków jak i konkurencji między pracownikami. Do tego dochodzi jeszcze efektywność - gdy zatrudnia się osoby z małymi umiejętnościami ale takie które "pasowały" rekruterom (specjalność w tym osiągnęła pewna duża firma...). All in all - w tym artykule który przytoczyłem jest naprawdę wiele racji. A miałem na myśli to porównanie - górnik pracujący efektywnie 3,5h a inny pracownik 7,5h - z góry jest błędne.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 27 czerwca 2015 00:12

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość