pixelg
wyprzedaż - szansa na tanie zakupy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

wyprzedaż - szansa na tanie zakupy?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
31
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 4 633
Wysłane: 14 grudnia 2015 20:06:17
Cytat:
Po pierwsze z miejsca padną i tak cienko przędący "frankowicze",


Trochę irfy poniosła Cię fantazja albo dałeś się podpuścić mediom. Kredyty w CHF nie brali najgorzej zarabiający a klasa średnia (jak i osoby majętne). Obecnie frankowicze wcale tak cieńko nie przędą, nawet gdy frank będzie po 5 zł pewnie sobie poradzą.

www.se.pl/wiadomosci/polska/cz...

Cytat:
• Spłacalność kredytów frankowych jest lepsza niż w przypadku kredytów złotowych.
• Odsetek zagrożonych kredytów mieszkaniowych w złotych wynosi 3,4 proc., a w walutach zagranicznych 3,3 proc. Wynika tak z najnowszych danych Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 14 grudnia 2015 20:07

irfy
0
Dołączył: 2009-04-09
Wpisów: 1 143
Wysłane: 14 grudnia 2015 22:53:54
@Wojetek
Być może źle mnie zrozumiałeś, albo ja nie doprecyzowałem wypowiedzi. Jeśli chodzi o moją ocenę "frankowiczów", bazuję głównie na własnych obserwacjach. Z racji swojej specyfiki zawodowo-zarobkowej przez długi czas obracałem się w kręgu ludzi, którzy właśnie takie kredyty pobrali, przy czym ich zarobki oscylowały zazwyczaj albo w granicach, albo tuż poniżej "średniej krajowej brutto". Osobiście nie nazwałbym ich "klasą średnią", nie mówiąc już o tym, że niemal żadna z tych osób nie posiadała żadnej unikatowej umiejętności, która czyniłaby ich trudno zwalnianymi z pracy lub zdolnymi do wykłócenia się o jakąś sutą podwyżkę. Z moich obserwacji wynika, że prawdziwa klasa średnia, czyli ludzie dosyć mocno usytuowani, brali kredyty w CHF-ach znacznie przed gwałtownym wzrostem cen mieszkań, czyli w latach 2000 - 2004, kiedy zarówno nieruchomości były znacznie tańsze, jak i frank znacznie droższy.

Ich więc gwałtowny wzrost szwajcarskiej waluty faktycznie nie rusza, gdyż po pierwsze albo już niemal spłaculi swoje kredyty (w latach o których mówię banki domagały się sporego wkładu własnego), albo wyemigrowali na Zachód i te ich frankowe mieszkania zasiedlają teraz najemcy, spłacający raty kredytów, albo zostali w Polsce, ale zarabiają na tyle dobrze, że mają gdzieś niemal dowolny wzrost kursu. Zupełnie inaczej ma się sprawa z pozyczkobiorami z transzy "kto nie kupił, ten przegrał życie", czyli osobnikami ze średnią krajową, zadłużającymi się w chwili, kiedy szwajcar oscylował w okolicach 2 złotych. Obecnie jest ich sporo i naprawdę cienko przędą, jednak nie w tym sensie, że nie są w stanie spłacać tych kredytów, tylko nie stać ich już praktycznie na nic innego poza zaspokajaniem podstawowych potrzeb. Takie zaspokajanie nie rozkręci jednak gospodarki ani nie przysporzy dodatkowych środkow budżetowi państwa.

Nie mówiąc już o całkiem poważnych kłopotach w przypadku utraty pracy. Podsumowując, moim zdaniem obecnie ci ludzie stąpają po bardzo cienkim lodzie a kredyty spłacają sumiennie wyłącznie z powodu konstrukcji polskiego prawa, które bardzo utrudnia upadłość i pozbycie się garbu w postaci kredytu. W związku z tym w momencie jakiegoś większego zawirowania i zbiegu kilku czynników, takich jak osłabienie gospodarcze połączone ze wzrostem kursu franka może dojść do masowego bankructwa tych ludzi. Oczywiście moje rozumowanie może być obarczone błędem wynikającym właśnie z tych wyżej wymienionych własnych obserwacji. Bo może faktycznie jest tak, że kredyty w CHF-ach brane w newralgicznym momencie mają w większości ludzie zamożni a tylko ja trafiałem na dziadów, niemniej jednak, znów moim zdaniem, dłuższa obecność kursu franka w okolicy lub powyżej 4,5 PLN może na dłuższą metę przekraczać próg bólu wielu kredytobiorców. Którzy łatwo mogą wtedy dołączyć do innych niezadowolonyc i wywieźć dowolny rząd na taczkach :)
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 801
Wysłane: 15 grudnia 2015 08:41:54
W okresie roku nastąpił wzrost obciążeń frankowiczów o 14%. Nastąpiło to w warunkach dość stabilnych dla Polskiej gospodarki. Ruch do 4,5 zł za CHF to kolejne 14% co może nastąpić w okresie ok. 6 miesięcy. Jednocześnie, w gospodarce niezbyt wiele się zmieni w tym okresie. W sumie wzrost od 3,5 zł (grudzień 2014) do ew. 4,5 zł w tak krótkim okresie stanowi nadzwyczajnie wysoki wzrost ryzyka banków związanych z tą grupą kredytobiorców. Wprawdzie nie zmieniam swojego zdania o tym, że mamy ustrój kapitalistyczny i należy frankowiczom współczuć ale nie zwalniać z odpowiedzialności za podjęte przez nich decyzje, ale tak nieproporcjonalny wzrost ryzyka związanego z określoną grupą kredytobiorców powinien był spotkać się z reakcją banków nakierowaną na zmniejszenie zakresu możliwych perturbacji. W zasadzie nic takiego nie nastąpiło, co stanowi wodę na młyn polityków. Cała branża bankowa traci swoją reputację (dość słusznie) i przez to jedynie nieliczne głosy mają odwagę sprzeciwić się kolejnym obciążeniom nakładanym na banki. Uważam, że sporą winę za to ponosi Związek Banków Polskich, który przekształcił się w towarzystwo wzajemnej adoracji (zdaje się że prezesa nie zmieniali od co najmniej 20 lat).

Przewiduję w okresie najbliższych miesięcy mocne przepychanki pomiędzy rządem i sektorem finansowym. Ustawa o frankowiczach zostanie wykorzystana jako straszak mający na celu zmuszenie banków do uczestniczenia w programach politycznych i społecznych PiS (np. ratowanie energetyki); banki natomiast będą pchać w drugą stronę. Czyli, sprawa kredytów w CHF zostanie potraktowana instrumentalnie i, w ten, czy inny sposób, staną się oni ofiarą polityków.


pies_lancuchowy
0
Dołączył: 2010-10-12
Wpisów: 136
Wysłane: 12 marca 2016 09:41:38
irfy napisał(a):
Podsumowując, obstawiam że po dojściu CHF-a do granicy 4.5 PLN rząd będzie musiał skapitulować i zacząć tańczyć tak, jak mu UE zagra. Nie może przy tym liczyć na wieczną kroplówkę w stylu tej dawanej Grekom, gdyż unijni biurokraci nie mają żadnego interesu w utrzymywaniu obecnego polskiego rządu.


Dyskusja ucichła, a jako że upłynęło trochę czasu, to możemy już sprawdzić jak wyglądają prognozy sprzed kilku miesięcy, i zastanowić się co dalej.

Jako wierny czytelnik Gazety Wyborczej pozyskałem z niej informację że osłabienie złotego było winą kretyńskich pomysłów analfabetów z PISu, a ostatnie umocnienie zasługą niezawodnego prof. Belki który mimo dokooptowania mu PISowców do RPP, jeszcze jest w stanie ratować Ojczyznę swoją roztropnością i wiedzą.

Irfy czy dalej obstawiasz scenariusz CHF/PLN -> 4.5 ?

szooler
0
Dołączył: 2008-07-27
Wpisów: 2 112
Wysłane: 23 marca 2016 16:36:00
W nawiazaniu do wypowiedzi kolegi Irfego,jakoby unijni biurokraci nie mieli zadnego interesu w utrzymywaniu obecnego rzadu Anxious ,to po pierwsze ,nie jest prawda,gdyz ci sami biurokraci sa utrzymywani z podatkow,a rzady te podatki zbieraja,wiec o co kaman?
W zywotnym interesie tych biurokratow jest,zeby takie kraje jak Polska byly "czlonkami",bo wtedy jest wiecej do podzialu.
A co w sprawie polskiej kroplowki w postaci skladki czlonkowskiej?A co jesli te "wracajace do nas" pieniadze w postaci funduszy unijnych w znakomitym stopniu laduja w kieszeniach(na rachunkach) niemieckich firm(bankow)?
Dobre po polskie....3some
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 23 marca 2016 16:39

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,201 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,45% +27 689,80 zł 47 689,80 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d