wyprzedaż - szansa na tanie zakupy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

wyprzedaż - szansa na tanie zakupy?

cad_man
Wpisów: 1 159
Wysłane: 4 grudnia 2015 14:09:13
Odkąd inwestuje na naszej giełdzie nie pamiętam takich cen jak teraz, np. KGHM można nabyć dziś za 65zł.
Zamiast tzw. rajdu św. Mikołaja mamy ostatnio do czynienia ze świąteczną wyprzedażą akcji, coś na wzór Black Friday - może zachodni inwestorzy chcą wprowadzić tą zwyczajową wyprzedaż i wybrali sobie giełdę na początek?
Jak myślicie, czy tanio już jest czy dopiero będzie?
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

irfy
Wpisów: 1 143
Wysłane: 5 grudnia 2015 16:27:28
Mało pamiętasz. I nie mówię tego po to, żeby cię upokorzyć i pokazać, jakim sam jestem (ho, ho,ho!) znawcą i giełdowym rekinem, tylko po prostu stwierdzam fakt. Osobiście pamiętam KGHM gdzieś w okolicy 12 PLN za sztukę (jakoś tak w okolicach 2008 roku), więc cena 65 złotych naprawdę nie robi na mnie żadnego wrażenia. Zdecydowanie odradzałbym też zakupy, gdyż obecnie po pierwsze zmieniła się sytuacja na rynku i z powodu likwidacji OFE rynek stał się bardzo płytki, po drugie sytuacja polityczna w Polsce też jest niepewna, ze wskazaniem na możliwość idiotycznych posunięć wykonywanych przez nie znający się na gospodarce i dyletancki, do tego "spłukany" rząd. Po trzecie, z punktu widzenia polskiej giełdy sytuacja na świecie też nie wygląda różowo i większe podmioty zagraniczne zdecydowanie wolą inwestować w Niemczech, USA czy Francji, niż w zapyziałej Polsce.

Podsumowując - oczywiście zrobisz ze swoimi pieniędzmi co zechcesz. Możesz kupić za nie akcje, albo kilka skrzynek wódki, żeby mieć na czarną godzinę, bądź rozmienić wszystko na 10 złotówki i zrzucić ze szczytu warszawskiego Pałacu Kultury. Niemniej jednak osobiście uważam, że jeśli mimo wszystko chcesz bawić się w polską giełdę, to na razie nie ma sensu nic na niej kupować, bo tam spadki będą trwały tak długo, dopóki ktoś nie zachęci zarówno drobnych jak i większego kapitału w inwestowanie na niej. Tymczasem na razie trwa raczej zniechęcanie, w stylu planów podatku od obrotów finansowych i tego typu głupot. Innymi słowy, za jakiś czas możesz mieć okazję żeby przekonać się, jak wyglądają naprawdę tanie akcje. A później patrzeć, jak ich cena maleje jeszcze bardziej :)
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

pies_lancuchowy
Wpisów: 136
Wysłane: 6 grudnia 2015 13:01:53
@ autor wątku

Oczywiście pytasz o opinię, a nie o informację. Np moja opinia jest taka, że jest raczej tanio.
Źródło opinii - światowe agencje informacyjne, podające jakoby w Polsce miało miejsce coś na kształt końca cywilizacji , w związku z dojściem do władzy 'nacjonalistów' 'antysemitów' itp itd. Na pewno są jacyś zarządzający zagranicznymi funduszami którzy czytają takie przeboje w dobrej wierze.

@ irfy

fajnie kogoś zbesztać 'mało pamiętasz' i wielkodusznie zadeklarować że nie będziesz 'upokarzać' a potem pochwalić się 'PAMIĘTANIEM' ceny której NIE BYŁO ani w roku 2008 ani w jego 'okolicach'. Ani ceny zbliżonej.
Niezły jesteś.
Edytowany: 6 grudnia 2015 13:05

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 186
Wysłane: 6 grudnia 2015 13:09:42
irfemu daty się pomyliły ;). KGHM faktycznie kosztował 12 zł ale w 1998.

2012.raportroczny.kghm.pl/pl/s...
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 6 grudnia 2015 13:10

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 6 grudnia 2015 13:12:51
Gdyby równie szybko i długo spadało wszędzie, postawiłbym tezę, że jeszcze kilka miesięcy i będzie dno bessy. Czyli jeszcze poczekać i kupić w dołku.
Ponieważ jednak mamy rozjazd GPW - reszta świata, nie jest to takie proste. GPW jest relatywnie tania, ale ma relatywnie więcej zagrożeń (głównie politycznych), niż przewartościowane rynku zachodnie. U nas mówi się o obniżce stóp, a w USA już o podwyżce.
Nie jest to sytuacja jak w 2007, że warto wszystko sprzedać i zamknąć oczy. Ani jak w 2009, że warto kupić cokolwiek i również nie patrzeć.
Jeżeli ktoś ceni sobie spokój, to warto poczekać, aż spadnie wszędzie. Może nawet rok, półtora. Ale jak komuś życie ucieka, myślę że warto spróbować obecnie wejść tu i ówdzie pod odbicie.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum
Edytowany: 6 grudnia 2015 13:13

Kakarotto
Wpisów: 605
Wysłane: 6 grudnia 2015 13:45:43
Po 5 latach zabawy w giełdę wiem jedno: nigdy nie jest tak tanio żeby nie dało się taniej blackeye

Nad naszą giełdą wisi groźba problemów z bankami, Wczoraj w nocy po 2 skończyłem szukać i oglądać różne informacje na temat sektora finansów bankowych. Obraz jest nieciekawy, wielu zachwala kondycję banków jako całości ALE też przewijał się temat BFG. Instytucja ta na moje oko jest w stanie pociągnąć na dno cały sektor jeśli tylko przyjdą gorsze czasy. Wyniki z roku 2014 już się nie powtórzą a na nich chyba politycy opierają swoje chęci opodatkowania banków. Dla mnie to jest mega wielkie ryzyko dla całej giełdy.

Ammianus
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 309
Wysłane: 6 grudnia 2015 14:14:41

Frog napisał(a):
Jeżeli ktoś ceni sobie spokój, to warto poczekać, aż spadnie wszędzie. Może nawet rok, półtora. Ale jak komuś życie ucieka, myślę że warto spróbować obecnie wejść tu i ówdzie pod odbicie.

Indeksy w USA nie mogą się przebić przez listopadowe szczyty, ale to chyba nie jest równoznaczne z tym, że zaraz będziemy mieć lawinę?
Co na to wszystko rynek obligacji, zarówno w USA jak i w Niemczech?
Czy sytuacja na nich nie przemawia za tym, że na czarne scenariusze trochę zbyt wcześnie ?

Kanoniers
Wpisów: 1 057
Wysłane: 7 grudnia 2015 10:27:11
Najbardziej jestem zblizony mentalnie do wypowiedzi Froga thumbright

Teraz mamy zupelnie inna sytuacje jak w przeszlosci bo nie spadaja wszyscy tylko nasz "banan".
Zobaczcie ile zapasu spadkow maja Usiaki czy Dax czy Cac40

Ale jesli ktos by powiedzial ze nie mozna porownywac sie do takich tuzow to jednak pragne przypomniec ze przez wiele lat wspolczynnki korelacji z Dax byl powyzej poziomu 90% a po drugie proponuje spojrzec chociazby na wegierski BUX -- ostatnie lata niemal blizniaczo i nagle przyszedl maj ( jak w piosence Whistle )

cad_man
Wpisów: 1 159
Wysłane: 13 grudnia 2015 15:35:19
gdzieś czytałem (chyba na blogu Wojciecha Białka), że przy poprzedniej podwyżce stóp w USA, notowania ich indeksów też spadały i o dziwo po ogłoszeniu podwyższenia zaczęły wspinaczkę na północ. Mam też w pamięci, jak ktoś na forum wypowiadał się, że wzrosty zaczynają się od wzrostów na surowcach - patrzę na miedź, i jeśli w poniedziałek inwestorzy uznają za wiarygodne podany w sobotę wzrost produkcji w Chinach, to ten metal może wyrwać się w górę z konsoli. Z drugiej strony sprawę komplikuje tania ropa - stąd zagwozdka, czy ewentualna zwyżka wycen firm zyskujących na taniej ropie zrekompensuje zniżkę kapitalizacji firm ją wydobywających - zmierzam do tego, czy taki SP500 zleci poniżej 2000 przed oficjalna podwyżką stóp w USA, czy też nikt już nie będzie pozbywał się akcji - bo wg mnie nie ma mowy o tym, żeby "kupować" (raczej szorcić) pod plotkę o podwyżce stóp, skoro w przeważającej większości wszyscy wiedzą, że to raczej pewnik... Jak widzicie ogarnęło mnie podejście kontrariańskie
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

krzabr
krzabr PREMIUM
Wpisów: 58
Wysłane: 13 grudnia 2015 18:45:31
Moment na kupno jest trudny - zresztą prawie zawsze na giełdzie jest trudno. Przeszkadzają nam posunięcia polityczne rządu i ogólny zły sentyment na naszej giełdzie. Dodatkowo problemy są z sektorem bankowym i nowymi regulacjami które zrobią w wielu sektorach duże zamieszanie.

Chociaż ma to drugi koniec. Na naszej bananowej nadal można ustawiać krótkie pozycje na niektórych spółkach. Dodatkowo niektóre sektory powinny bardzo dużo zyskać na decyzjach rządu np. deweloperzy, windykatorzy,okołogórnicza, branża podatkowa, część eksporterów.

Generalnie ja teraz unikam długich pozycji, ale jeśli masz dokładny plan i pomysł jak zarządzać ryzykiem na takim rynku to możesz próbować rozgrywać niektóre spółki.

Alternatywą jest kupienie akcji na bardzo długi termin, pytanie czy wytrzymasz tak długi okres?

Kakarotto
Wpisów: 605
Wysłane: 13 grudnia 2015 20:07:52
Moim skromny zdaniem branża deweloperska nie będzie miała łatwo, gdyż zaostrzone zostaną kryteria udzielania kredytów.

bankrucik
Wpisów: 3 789
Wysłane: 13 grudnia 2015 22:58:06
moje przemyślenia do których od pewnego czasu się stosuję
unikać spółek dużych, narażonych na ryzyko ręcznego politycznego sterowania..
wyszukiwać małe i średnie spółki to priorytet, dodatkowo branże które idą do przodu w Polsce, nastawione na eksport.. widać to często tzw "gołym okiem" wokół, a jeśli jeszcze technologiczne to już idealne
albo spółki które były w kłopotach i się właśnie wygrzebują..
ale najważniejsze odpuścić sobie duże i bardzo duże ( jak na polskie warunki ) spółki z czynnikiem państwowym jako wiodącym... niezależnie jaki szajsowaty rząd rządzi zawsze tam będzie szukał kasy na swoje nieróbstwo.... przypominam, że spadki na węglu i energetyce zaczęły się za PO, wtedy kiedy nikomu się nie śnił rząd PIS, po prostu teraz przychodzą rachunki za tych leserów i bajkopisarzy z POpuke_l puke_l
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

Keczler
Wpisów: 99
Wysłane: 14 grudnia 2015 08:49:29
Cytat:
przypominam, że spadki na węglu i energetyce zaczęły się za PO, wtedy kiedy nikomu się nie śnił rząd PIS, po prostu teraz przychodzą rachunki za tych leserów i bajkopisarzy z PO

A ja zawsze myślałem, że giełda wycenia przyszłość, a nie przeszłość ...

tack
Wpisów: 180
Wysłane: 14 grudnia 2015 13:53:59
A pomyślcie co się będzie działo jak EU ( znienawidzona podobno przez Polaków) wstrzyma dotacje za niewypełnianie postanowień traktatowych ?
Budownictwo bez budowy dróg i infrastruktury kolejowej i innej - leży ,
Rolnictwo - do likwidacji
Na razie tylko to mi przychodzi do głowy ...
A po ile będzie wtedy 1 eur ( a po ile chf???) .
Czarny scenariusz , lepiej nie myśleć .

Frog
Frog PREMIUM
Wysłane: 14 grudnia 2015 14:30:26
Jak UE wyjedzie z szantażem, to będzie powolny jej koniec. Po czymś takim raczej nikt już nie będzie ufał Brukseli. A przeciwnicy dostaną argument do ręki "Działamy na rzecz dobra Polaków, a UE nas dodatkowo atakuje".

Mamy kumulację złych oczekiwań co do przyszłości - a do tego dochodzi niepewność polityczna.
No i są też cykle giełdowe, które już dawno sugerowały bessę.
Follow me on Twitter

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 672
Wysłane: 14 grudnia 2015 14:56:51
Szantaż to bardzo niedyplomatyczne słówko. Niegodne prawdziwego polityka. To odbędzie się w białych rękawiczkach. Najpierw zostanie zmieniona perspektywa finansowa, co będzie konieczne w wyniku ustępstw dla Wlk. Brytanii. Dostępnych będzie mniej pieniędzy. Zmienione zostaną priorytety i na niektóre z nich (te dla nas najważniejsze) po prostu nie będzie pieniędzy, albo walka o mniejsze środki będzie bardziej zacięta pomiędzy regionami. Pieniądze nie spływają do nas w zjeżdżalni, ale musimy zawsze o nie wnioskować na konkretne cele. Musimy też wydatkować je w określony sposób.

Problemy pojawią się ze względu na mniejsze środki. Przed laty (też za rządów PiS - Zyta Gilowska) zadecydowano o włączeniu środków z Unii do naszego budżetu. Jeśli tych pieniędzy będzie mniej, sypnie się budżet i na to należy się przygotować z wyprzedzeniem.

Ogólny obraz będzie taki, że my sami odczujemy niedobór i trudno będzie wskazać palcem winnego poza Polską.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 186
Wysłane: 14 grudnia 2015 17:50:29
Tak tylko wtrącę - cofanie dotacji unijnych Polsce jest skrajnie dla Niemiec (jak i UK czy FRA) nieopłacalne. Dziwię się że próbuje się tym straszyć. Proponuję też przyjrzeć się rządom Orbana w ostatnich latach i temu co w tym związku zrobiła UE (w skrócie nic).

Do poczytania:
www.hotmoney.pl/nabiezaco/Zoba...

gpcodziennie.pl/14773-nasze-do...

www.wykop.pl/ramka/2901277/uni...

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

tack
Wpisów: 180
Wysłane: 14 grudnia 2015 18:28:26
Ponieważ nauczyli się na przykładzie Węgier że zaniechanie doprowadziło do obecnej sytuacji , mogą w przypadku Polski okazać się twardzi ?? Mają tez doświadczenia z Grecji,Portugalii czy Irlandii .
Obecny układ władzy w naszym kraju będzie skutecznie obrzydzał EU naszym obywatelom ( publiczne i kościelne media) , wszystko się może zdarzyć , dodatkowo w niektórych krajach nastroje są przeciwne EU : GB , FIN ,HUN więc dołączamy do "zacnego" grona .

Frog
Frog PREMIUM
Wysłane: 14 grudnia 2015 19:14:23
Projekt Łunia Ewropejska się rozpada. Nie ma co się oszukiwać. Jak wszystko, co jest zbudowane na socjalistycznych, lewicowych podstawach. Coraz mniej produkujących prawdziwe bogactwo, coraz więcej chętnych na czerpanie korzyści (np. imigranci).

Zamiast walczyć z tym procesem (to jak walka z rynkiem - co to znaczy wie każdy, kto próbował), lepiej się z tym pogodzić i zabezpieczyć narodowe interesy zanim będzie za późno.
Follow me on Twitter

irfy
Wpisów: 1 143
Wysłane: 14 grudnia 2015 19:56:46
tack napisał(a):
A pomyślcie co się będzie działo jak EU ( znienawidzona podobno przez Polaków) wstrzyma dotacje za niewypełnianie postanowień traktatowych ?
Budownictwo bez budowy dróg i infrastruktury kolejowej i innej - leży ,
Rolnictwo - do likwidacji
Na razie tylko to mi przychodzi do głowy ...
A po ile będzie wtedy 1 eur ( a po ile chf???) .
Czarny scenariusz , lepiej nie myśleć .

Myślę, że aż tak strasznie nie będzie, chyba że UE będzie chciała w ten sposób pośrednio wpłynąć na odsunięcie od władzy obecnych rządzących. Bo ci na razie się srożą i wymyślają głupoty, ale wkrótce będą musieli z tym skończyć, bo załamanie kursu złotówki nie jest na rękę dosłownie nikomu. Po pierwsze z miejsca padną i tak cienko przędący "frankowicze", co z miejsca odbije się na rynku nieruchomości, bankach i w ogóle całej gospodarce. I nie zrekompensują tego większe wpływy niektórych eksporterów. Spadną dochody z VAT, czyli filar dochodów budżetowych, co z kolei może skłonić niezbyt przecież lotną "władzę" do zacieśniania fiskalnej śruby i wkurzenia kolejnych warstw społecznych. Poskutkuje to kolejną falą emigracji i jeszcze większym spadkiem wpływów, na zasadzie efektu kuli śnieżnej. Gwałtownie podrożeje też obsługa zobowiązań zagranicznych. Podsumowując, obstawiam że po dojściu CHF-a do granicy 4.5 PLN rząd będzie musiał skapitulować i zacząć tańczyć tak, jak mu UE zagra. Nie może przy tym liczyć na wieczną kroplówkę w stylu tej dawanej Grekom, gdyż unijni biurokraci nie mają żadnego interesu w utrzymywaniu obecnego polskiego rządu.
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2