Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum" - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum"

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wpisów: 203
Wysłane: 26 października 2016 21:30:00
Wprawdzie to z drugiego portfela ale ciężko pominąć - świetny rajd ERGu po b dobrym 3Q (dobrane sporo zaraz po wynikach). I wciąż jest potencjał!

Na głównym 'stockwatchowym' jeszcze lepiej zachowało się ONICO, już +50% od zakupu. Puściłem 15% w rynek żeby nieco obniżyć wagę, ale resztę trzymam licząc szczerze mówiąc na kolejne 50%.

Dołożyłem małą paczkę ALUMETAL (4,5% wagi w portfelu), zwiększyłem też EFEKT (do 13%). Myślę że mogę też odkryć spółę z NC bo już się nazbierałem - wróciłem na BIOPLANET (13%), liczę że od 4Q a może nawet już teraz zacznie się wyraźna poprawa r/r. Gotówki już mało (8%) całość trzymam na wypadek dalszych spadków ALUMETAL (dla mnie słaby 3Q już jest w cenie)

Zapowiada się piękny październik
Edytowany: 26 października 2016 21:35

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 27 października 2016 23:39:24
Po słabym 3Q zredukowałem GEKOPLAST do 6% w portfelu (+4,5% wynik). Pewnie daleko nie będą od prognozy w zysku net '16, ale wyhamowanie pozytywnego trendu poprawy rentowności jednak martwi, tym bardziej że nie tłumaczą za bardzo tego faktu. Generalnie wielkiego upsideu na teraz nie widzę, przy walorze trzyma mnie jeszcze spory popyt który od dłuższego czasu siedzi tu w przedziale 12-12,6 no i dalsze inwestycje.

Dobrałem ALUMETAL do 14% portfela. Nie wykluczam że przy dalszych spadkach powiększę

Wywaliłem w całości resztę VANTAGE (+13%). Jestem bardzo cierpliwy, ale są pewnie granice - to już ponad 2 lata konsoli przy stale poprawiających się wynikach. Obserwuję też czasem dzienne wymiany akcji i widzę w nich coś nienaturalnego, tak jakby ktoś sztucznie kręcił wolumenem na wzrostach żeby wywołać efekt akumulacji. No i ta dywidenda, jak wołanie o zainteresowanie. Nie znam się na tyle na deweloperce żeby się dalej upierać.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 1 listopada 2016 23:04:20
Październik zakończył się świetnym wynikiem. Oprócz wcześniej wspomnianych walorów, na sam koniec miesiąca do góry poszedł LSISOFT, rysując ładną świeczkę. Razem dało to rekordowe w tym roku 11%, a nominalnie najwyższy wynik miesięczny ever. Nie wiem czy już pisałem, więc dla pełnej jasności - wynik jest po wszystkich kosztach transakcyjnych, zawiera dywidendy i nie uwzględnia podatku 19%.

kliknij, aby powiększyć

Standardowo dorzucam skład portfela, widzę że ostatnim razem zgubiłem LSI. Jakby ktoś się zastanawiał - dziury w legendzie na wykresie to nie żadne ukryte spółki, tylko niechęć do współpracy z excelem :)

kliknij, aby powiększyć

Niedługo wyniki, zakładam niezły kwartał EFEKTu, BIOPLANET i LSI. Kompletnie nie wiem czego spodziewać się po ONICO, ale przy aktualnej wycenie zaryzykuję i poczekam.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 3 listopada 2016 23:55:40
Rozczarowujące wyniki ORGANIC. Niedosyt również na BIOPLANET, szczególnie na pierwszej marży. Spróbuję lekko zredukować, ale przy tych wycenach bez większej presji.

ALUMETAL tylko delikatnie poniżej moich oczekiwań. Jestem bardzo ciekawy reakcji rynku, jeśli znów się osunie w okolice 58zł mocno zastanowię się nad powiększeniem.

Lekko zmniejszyłem EFEKT do 10% wagi, sprzedając pakiet "kółkowy" kupiony za 24 (6% zysku)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 12 listopada 2016 22:44:36
Nie było mnie jakiś czas na forum, a działo się sporo.
Mocno zaskoczyło mnie zwycięstwo Trumpa, ale chyba jeszcze bardziej zdziwiony jestem reakcją rynku, a raczej jej brakiem. Co by nie mówić Trump to postać przede wszystkim nieobliczalna, co może nie przeszkadzać przedsiębiorcy-celebrycie, ale dla prezydenta najpotężniejszej gospodarki wydaje się ważne :) Oczywiście okiełznywać go będzie Kongres i cały sztab bardziej rozgarniętych osób, ale zakładam, że Trump jeszcze nieraz namiesza na rynkach. Na teraz przyjmuję, że mocno prawdopodobne jest zawieszenie albo przynajmniej wyraźne ograniczenie walki z ociepleniem klimatu i skręt w stronę energetyki węglowej. Czyli to samo co u nas, przy czym w tym przypadku może mieć to globalne reperkusje.
To jeśli chodzi o dywagacje co do bliższej przyszłości. W tej bardziej odległej Trump to dla mnie jeszcze większy znak ostrzegawczy niż Brexit. W takim układzie wolę postawić na mniejsze spółki o wzrostowym charakterze, dla których makro i szeroki rynek ma ograniczone znaczenie.
Sprzedałem cały ALUMETAL (+0,5%). Z uwagi na to o czym pisałem wyżej, poza tym po przesłuchaniu wywiadów i prezentacji nie mogę się oprzeć wrażeniu że 4Q będzie słaby.
Sprzedałem również cały EFEKT (+17%). Kurs ładnie podskoczył przed wynikami, wycena zbliża się do mojej, nie widzę potrzeby ryzykowania w oczekiwaniu na wyniki. Jeśli będą ładne to nie wykluczam że wskoczę ponownie.

Powiększyłem ONICO po wynikach do 28% wagi, mocno mnie zaskoczyły na plus. Czuję że to zabawa podwyższonego ryzyka, ale kurs wydaje się też brać na to sporą poprawkę.

Pojawił się raport LSISOFT, źle nie jest ale liczyłem na więcej. Przy czym wciąż mi się wydaje, że najlepsze dopiero przed nimi, czekam i ustawiam się w okolicach 8 w razie spadku kursu.

Raportowało też CALESCO, ale nawet nie chce mi się tego komentować. Cały czas jest tanio, poza tym teraz ktoś ustawił się na K 45tys po 1,04, co na tą spółkę jest rekordem świata.

Edytowany: 12 listopada 2016 22:45

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 3 grudnia 2016 17:19:28
Ostatnie trzy tygodnie byłem "wyjechany" i giełda trafiła na półkę. Praktycznie żadnych zmian w portfelu od ostatniego posta, delikatna redukcja BIOPLANET i ORGANIC.
Wynik miesiąca mocno obciążony korektą na ONICO i spadkiem BIOPLANET. Jako że mam raczej negatywne postrzeganie giełdy na teraz, specjalnie nie spieszę się z uzupełnieniem portfela, być może powiększę ONICO lub wrócę na ALUMETAL jak jeszcze zleci.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 3 grudnia 2016 17:20

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 6 grudnia 2016 21:14:53
Dobrana MANGATA (8% wagi). Mimo rewizji prognozy uważam że fundamentalnie b fajna spółka. Dodatkowo chyba w niezłym miejscu AT - przy długoterminowej linii trendu (+ krótkoterminowe wsparcie?)

Świętuję również ostatnie rajdy ERGu z drugiego portfela, mojej największej pozycji. Jestem daleki od tropienia mitycznych grubasów, ale jak ktoś wnikliwiej obserwuje przebieg sesji w ostatnim czasie to chyba się zgodzi że coś tu jest na rzeczy.
Edytowany: 6 grudnia 2016 21:22

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 16 grudnia 2016 22:45:59
dobrane po 8% CLOUD i UNIBEP. Obie fundamentalnie ciekawe, po lekkiej przecenie w ostatnim czasie. CLOUD chyba na wsparciu, a na UNIBEP pojawiła się interesująca świeczka. Nie mam specjalnego planu poza tym że jak krótkoterminowo pokaże 15/20%+ to się pozbędę

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 21 grudnia 2016 00:00:38
udało się sprzedać połowę CLOUDa dziś na otwarciu (+5%)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 2 stycznia 2017 22:48:30
sprzedana cała MANGATA (wynik 0%). Kupowałem po pierwszej rewizji prognozy (październik), gdzie była mowa o 10% różnicy w zysku - zakładałem wtedy 50-52 mln. Pod koniec grudnia poprawili na 45 mln. Sporo musiało się zadziać przez te dwa miesiące, dla mnie ewidentnie negatywny sygnał. Cieszę się że kurs zawrócił, choć mam wrażenie że mocno pomógł efekt window dressing.

Powiększyłem GEKOPLAST (o 6% wagi) - kurs zjechał już 20% od ostatnich wyników, a że spółkę lubię to wracam.

Zbieram się też do podsumowania roku, przy czym chciałbym to bardziej rozbudować, więc pewnie jeszcze potrwa :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 4 stycznia 2017 23:21:29
Sprzedana reszta BIOPLANET (+5%). Wprawdzie widzę że od jakiegoś czasu uaktywnił się większy popyt przy 8-8,5, ale fundamentalnie nie widzę większych przesłanek do dalszego trzymania akcji przy tych cenach. Wyniki 3Q były słabe, mocno poleciała marża brutto, utrzymuje się niekorzystny kurs, no i zniknęła obietnica poprawy marż w 4Q.

Swoją drogą ciężko obrażać się na to, że udało się sprzedać z zyskiem spółkę, która od momentu zakupu daje praktycznie same negatywne infa, trochę podobnie jak z MANGATA.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 8 stycznia 2017 00:55:20
sprzedana prawie cała reszta CALESCO (-27%). Wprawdzie uważam że jest tanio, ale mam kilka powodów:
1. Pakiet był warty mniej niż 1% całego mojego portfela. Mam poczucie że trochę szkoda prądu na wszystko poniżej 2-3%, może z wyłączeniem bardzo perspektywicznych spółek o niskiej płynności.
2. Jakiś czas temu w arkuszu wisiało kupno ponad 40k za 1,04. Kupujący jakiś czas temu się zmył. Oczywiście powodów może być wiele, wolę założyć jednak pesymistyczny wariant
3. Komunikaty w sprawozdaniach są mocno niepokojące. Najpierw w 2Q o psuciu rynku przez konkurencję, w następnym o tym, że CALESCO to bardzo stabilna spółka o ugruntowanej pozycji na rynku. Źle to pachnie
4. Noworoczne porządki :)

Poza tym zredukowałem LSISOFT o połowę (+25%), trochę technicznie (rejony kilkuletnich maxów) ale i fundamentalnie. Kurs skoczył o 25%, a w ostatnim raporcie szału nie było.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 8 stycznia 2017 17:35:39

kliknij, aby powiększyć

Zacznę od standardowego podsumowania miesiąca- grudnia, który nie był specjalnie pomyślny dla stockwatchowego portfela. W zasadzie odpowiada za to 1 walor - ONICO któremu przedłuża się korekta. Swoją drogą wykres ONICO wygląda dość zabawnie - jakby ktoś linijką mierzył :) Może to jakiś kursowstrzymywacz?? Ale żarty na bok, czas wziąć na warsztat cały 2016.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 8 stycznia 2017 19:19:17
2016 dla stockwatchowego portfela zakończył się wynikiem +22,7% (liczony na bazie średniej z kapitału z 12 miesięcy). Niby jest to zadowalający rezultat, ale po raz kolejny ostatnie dwa miesiące to "zjazd" Świętego Mikołaja i zamiast oczekiwanych 30% robi się dobrych kilka p.p. mniej. Tu przyczyna jest jasna - silna korekta na ONICO (mocno przeważony w moim portfelu) i w tym przypadku nie mam do siebie większych pretensji, walor wydaje mi się sporo niedoszacowany. Spróbuję przyjrzeć się kilku innym aspektom, żeby poszukać odpowiedzi na pytanie co można było zrobić lepiej.

Pierwsza sprawa - na czym zarabiałem i na czym traciłem w 2016. Jako bazę przyjmuję transakcje całkowicie zamknięte w 2016 i powstaje z tego taki wykres.

kliknij, aby powiększyć

Walorów nie wydaje się dużo (22), ale i tak nie wygląda to zbyt czytelnie, tym bardziej że spora część znajduje się k. 0%. Odcinam więc te mało istotne o znaczeniu mniejszym niż 1% (tu kontrybucja liczona jest jako udział zysku/straty do sumy zysków i strat w ujęciu bezwzględnym). Powstaje:

kliknij, aby powiększyć

To już wygląda sensowniej i może być punktem wyjścia do analizy.
Przede wszystkim rzuca się w oczy dobra selekcja - walory zyskowne znacznie przewyższają te stratne zarówno pod względem liczby, jak i wartości. Idąc pokolei:

UNIWHEELS: jestem bardzo zadowolony z prowadzenia tej pozycji. Miałem silne przekonanie że walor jest warty minimum 190 i do tej ceny udało się dojechać, zaczynając od poziomu 120 zł. W międzyczasie zrobiłem też 3 kółka, za każdym razem udane, bo odkupowałem po niższych cenach. Jedyny błąd z perspektywy czasu to zaangażowany kapitał - skoro byłem mocno przekonany wypadało bardziej to przeważyć

GEKOPLAST: tu podobnie - silne fundamenty i silne przekonanie o niedoszacowaniu, co w ostateczności przyniosło spore zyski. Sprzedawałem schodkowo od 11, a największy pakiet poleciał po słabych wynikach 3Q po których zresztą kurs sporo stracił. Wiele lepiej chyba się nie dało.

BIOPLANET: to jeszcze zakup z połowy 2015 i sprzedaż z początku 2016. Nieco przespałem moment na redukcję po silnych wzrostach w 2015, później mocno spadło, ale i tak udało się upłynnić ze sporym zyskiem w dobrym momencie. W drugiej połowie 2016 wróciłem na ten walor, ale sprzedałem dopiero w 2017, więc nie ma tego w tym podsumowaniu.

GRODNO: zakup z początku 2015, sprzedaż w połowie 2016, zaraz po słabych wynikach za IVQ, w czasie gdy budowlanka pokazywała mocno ujemną dynamikę już któryś miesiąc z rzędu. Później było drożej, ale raczej nie mam większych zastrzeżeń co do tej sprzedaży, zważywszy na okoliczności

ALUMETAL: w tym przypadku też wielokrotnie wchodziłem i wychodziłem, ale nie wyszło to ostatecznie aż tak dobrze. Pierwsze pakiety łapałem po 47-48 zł i większości wzrostu nie wykorzystałem. Nie miałem aż takiego przekonania jak do UNIWHEELS, rekomendacje też były różne przez co głowa była bardziej gorąca. Jak się okazuje niepotrzebnie.

WNIOSEK 1 = wierzyć sobie bardziej niż analitykom :)

EFEKT: nie jestem wielkim fanem tej spółki, mimo to w pełni udało się skorzystać ze wzrostowej szansy. W pełni udany ruch

VANTAGE: znowu kwestia cierpliwości, bo zgubiłem cały ruch od 2,9 w górę. Pisałem o tym w którymś ze wcześniejszych postów, do większego przekonania zabrakło większej wiedzy o deweloperce. Chociaż przy takiej dynamice sprzedaży myślę, że można było zaryzykować.

VISTULA: dwa kółka, zrealizowane zgodnie z własną wyceną, jak najbardziej in plus

KPI: trochę jak EFEKT, spółka dla mnie raczej średnio ciekawa ale na tamten czas wyraźnie niedoszacowana. Być może powinienem przytrzymać chwilę dłużej.

SARE: wprawdzie minus, ale zagranie raczej pozytywne - sprzedane w marcu od razu po tym jak zaczęły się dziwne ruchy właścicielskie. Czas pokazał że miałem rację, a kurs jest dzisiaj wyraźnie niżej

POLWAX: zakup spekulacyjny na odbicie kursu i ewidentny błąd - źle odebrałem jedno sformułowanie ze sprawozdania, które przyjąłem jako istotne zagrożenie. Okazało się, że nie miało to większego znaczenia, ale kurs zaczął spadać i nerwowo wypuściłem praktycznie na samym dołku.

Łącząc powyższe z rokiem 2015, wychodzi na to, że spółki co do których miałem mocne przekonanie rosły zawsze i to znacznie.

WNIOSEK 2 = zwiększyć zaangażowanie w przypadku takich walorów, nawet do 25-30% kapitału

Druga sprawa - skoro alokacja była wyjątkowo dobra w tym roku i poprzednim, warto przyjrzeć się jak wyglądało zaangażowanie kapitału w 2016. Niżej wykres udziału gotówki.

kliknij, aby powiększyć

Średnia = 23%.
Jeżeli chodzi o tydzień 13-14 nakłada się to na Brexit i w pełni świadome wycofanie dużej części środków. W innych przypadkach nie jest to w pełni intencjonalne, wynika bardziej z braku interesujących spółek.
Tu wychodzi że średnio 1/4 środków kisi się na rachunku zamiast efektywnie pracować. Skoro potrafię dobrze dobierać spółki wypadałoby zaangażować te środki, nawet w przypadku braku pełnego przekonania do spółek, co pokazują przykłady powyżej. A mówiąc jeszcze bardziej wprost - więcej spekulacji :)

WNIOSEK 3 = obniżyć poziom gotówki na 2017

Strasznie dużo tego wyszło więc kończę i pozdrawiam tych co wytrwali :) Jeśli komuś nasunie się jakiś pomysł na rozszerzenie tej analizy lub dojdzie do innych wniosków będę zobowiązany za podzielenie się - zawsze warto poczytać jak wygląda to z zewnątrz.

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 8 stycznia 2017 21:07:28
Mam pytanie, co znaczy "2016 dla stockwatchowego portfela zakończył się wynikiem +22,7% (liczony na bazie średniej z kapitału z 12 miesięcy)." – zwłaszcza to w nawiasie?

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 9 stycznia 2017 00:32:39
Wypłacałem i dopłacałem do rachunku, przez co nie mam jednej kwoty do której mogę się odnieść przy liczeniu wyniku. Dlatego wziąłem średnią ze stanu początkowego każdego miesiąca i do niej odnosiłem zysk z całego 2016. To nieco zaniża wynik końcowy, ale dość uczciwie prezentuje realną stopę. Chyba że znasz jakiś inny łatwy sposób na wyliczenie?

leniuch
Wpisów: 881
Wysłane: 9 stycznia 2017 11:02:12
A, OK. Niestety, nie znam, wiem, że są jakieś tam sposoby FIFO itd, ale nigdy tego w praktyce nie stosowałem.

Fajne podsumowanie, trochę tylko brakuje tego, jak to się rozkładało w czasie (krzywa kapitału?)

PS. Wcale mi się nie wydaje, że ekspozycja rzędu 77% to mało. Oczywiście wszystko zależy od strategii, ale to nie był taki jednoznacznie wzrostowy rok, żeby koniecznie siedzieć cały czas w akcjach.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2017 00:16:13
Racja - 77% to niemało, ale z drugiej strony zarówno strategia jak i same wyniki pokazują niską korelację z szerokim rynkiem. Stąd wniosek że być może nie warto zbyt nerwowo się na niego oglądać.

Dzisiaj kupiona AMICA (7% portfela), liczę na wsparcie przy 180zł i powrót w rejony 200. Jak spadnie dalej to nie wykluczam powiększenia, póki fundamentalnie wciąż spółka będzie szła do przodu.

Chwyciłem też GRUPAREC (3%). Jakoś wybitnie mnie ta spółka nie przekonuje, trochę za bardzo fantazjowali jak przeglądałem historyczne raporty. Ale wygląda że cały czas idą do przodu, puścili niedawno parę fajnych newsów, widać też ostatnio większy obrót przy praktycznie płaskim kursie.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 16 stycznia 2017 00:20:40
W ramach postanowień noworocznych zdecydowałem się do mojej stockwatchowej kroniki podpiąć również mój drugi rachunek. Nie mam wiele do ukrycia, a jeśli już coś takiego się zdarzy to z góry zastrzegam że pozwolę sobie spółeczkę ukryć.

Pod koniec tygodnia:
* kupiłem VISTULĘ (pt) - nie przeszkadza mi łapanie noży na fajnych fundamentalnie spółkach, tym bardziej jak się okazuje prezes jest na zakupach
* powiększyłem ONICO - skoro nie spada .. a wycena wygląda b atrakcyjnie
* sprzedałem ostatnią resztkę CALESCO - powody już podawałem wyżej

Złączony portfel wygląda tak:

kliknij, aby powiększyć

Jestem bardzo zadowolony ze składu, udziały dobrze odzwierciedlają upside jaki widzę w kombinacji z płynnością

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2017 01:15:51
Na szybko bo już późno - powiększyłem VISTULĘ do 7%, jak już było widać że wsparcie ma duże szanse się obronić

kupiłem ASBIS (5%), szkoda że tak późno przyjrzałem się tej spółce. Teraz już nie ma aż tak wielkiego potencjału ale IVQ może być niezły, do tego BOŚ zakłada dobrą prognozę na 2017

Zwiększyłem też GRUPARECYKL do 4%. To już większe ryzyko, pogrzebałem w historii sprawozdań, panowie w przeszłości mieli spore problemy z poprawnym raportowaniem, do tego dochodzi fatalna płynność. Z drugiej strony potencjał jest b duży. Wydaje się ciekawa branża, zadłużenie spada, CF ostatnio przyzwoity, przychody rosną, a z racji na b duży udział amortyzacji, wydaje mi się że to ma szansę się fajnie skalować. Policzyłem sobie też na szybko, że spora część ŚT może się w najbliższym czasie zamortyzować, więc od razu będzie to ładniej wyglądać w rachunku.
Edytowany: 17 stycznia 2017 01:29

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8