pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

contrader_

contrader_

Ostatnie 10 wpisów
Marzec dał wynik +1%. Byłoby dużo lepiej gdyby nie MERCATOR. Powód dyskonta na tej spółce objawił się po raz kolejny w pełnej krasie, a mianowicie niesamowicie irytujący, wiecznie zadowolony z siebie zarząd, któremu ciągle przeszkadzają jakieś nowe czynniki zewnętrzne, które trzeba "oczyścić" i wtedy na wynikach jest wszystko super ;)
Nie to żebym jakoś zasadniczo zmieniał zdanie co do fundamentów spółki, po prostu uważam, że IRowo zaczynają wyglądać nieco karykaturalnie. Komunikację można by prowadzić znacznie lepiej, bo w tym gąszczu nieustannie powtarzanego "jest super" (wbrew wynikom), każdy tylko czeka na to aż wypadnie jakiś trup z szafy. Ogarnijcie się, to nie TVP ;)

Taka niedzielna dygresja, wracając do meritum:

kliknij, aby powiększyć

Skład:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Zakończył się kolejny udany miesiąc wynikiem +5,0%. Największe zasługi w tym wyniku miał GETINOBLE, który w kilka dni odpalił z 0,50 na 0,95.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

OBS to dla mnie zdecydowanie nr 1, nie tylko dlatego, że ma podobny profil inwestycyjny. Poza tym analizy prezesa jak najbardziej OK, do tego dodałbym Twittera (po ścisłej selekcji), forum SW, gazetę Parkiet, analizy.pl, wnp.pl. Trochę tego jest .. Klucz w odpowiednim filtrowaniu informacji pod potrzeby swojego handlu. Relatywnie sporą część newsów można ograniczyć do czytania nagłówków/bulletów.

Byłbym zdziwiony gdyby faktycznie było to 30% :) Bardziej obstawiałbym liczbę rzędu 3%. No i pytanie czym są "duże pieniądze"? Ale z wnioskami pełna zgoda - zupełnie czym innym jest analiza w ramach etatu a czym innym ta za którą stoją realne, własne pieniądze :)

Nowy Rok zaczął się bardzo mocnym akcentem. Dwa konie pociągowe -CDRL i MERCATOR wyraźnie ruszyły do góry. Do tego dołożyły się spore wzrosty na GRODNO i KREC, co razem dało wynik miesięczny na poziomie +8,5% i przekroczenie 100% w ujęciu od 2016.

kliknij, aby powiększyć

Skład portfela:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Po zcashowaniu ORBISu i paru mniejszych tematów trochę gotówki czeka na nowe pomysły

Rozwadniają Epsilona. Ot taka strategia budowania wartości dla akcjonariuszy w wykonaniu panów S.

Skończył się 2018. Rok bardzo ciekawy- spółki ze stabilnymi lub nawet poprawiającymi się fundamentami potrafiły spadać o kilkadziesiąt %. Zdaje się, że nazywa się to bessa ;) Jako, że jest to moja pierwsza odkąd jestem na GPW jestem tym bardziej zadowolony z wyniku rocznego w wysokości +17,3% (wynik nominalny odniesiony do średniego kapitału z poszczególnych miesięcy) i +85,5% od początku 2016.

kliknij, aby powiększyć

Od dłuższego czasu giełdę traktuję dość serio. Cały czas jest to moja pasja, ale z racji że poświęcam jej relatywnie sporo uwagi, oczekuję również realnych zwrotów za poświęcony czas. W tym roku zrobiłem solidny przegląd źródeł informacyjnych, dzięki czemu ograniczyłem czasochłonność o dobre 20-30%. Jak widać bez uszczerbku na wynikach, co bardzo cieszy. W tym punkcie mam też takie przemyślenie, że nic nie zastąpi solidnej analizy własnej spółek (bez względu na to czy jest to AT czy AF czy cokolwiek innego). Czytanie gazet, for, blogów, portali jest OK, ale należy starannie selekcjonować autorów treści. Każdy chce się wypowiedzieć, ale warto zadać sobie pytanie jaki odsetek tych komentarzy ma jakąkolwiek wartość.

Mam optymistyczne spojrzenie na polskie MiŚie, i w ogóle całą giełdę w 2019. Uważam, że przy obecnych cenach stosunek zysku do ryzyka jest bardzo atrakcyjny. Przy takich poziomach wolę nie bawić się w spekulowanie kiedy nastąpi odbicie. Gdybym miał obstawiać, pewnie przyjąłbym że większy ruch może pojawić się od połowy 2019, ale że giełda podobno dyskontuje przyszłość... Ja nie czekam i na koniec roku dokapitalizowałem.

kliknij, aby powiększyć

Na koniec roku dorzucam dodatkowo średnie ceny zakupu poszczególnych walorów (Bytom przekształcony na cenę obecnej Vistuli). To tak jednorazowo, nie będę tego aktualizował z uwagi na powody z posta wyżej.

kliknij, aby powiększyć

Do tego dodaję jeszcze analizę kontrybucji poszczególnych walorów z 2018 r. (dla czytelności - tylko te z wpływem >0,5%). Tu ważna uwaga - prezentowane są tylko transakcje zamknięte w 2018. Tym samym mogą się tu pojawić walory, które obciążały głównie 2017 i odwrotnie - nie pojawić się te wpływające na 2018. Np. TORPOL z uwzględnieniem aktualnych pozycji jest gdzieś w okolicach 0, nie ma również MERCATORa, który wygenerował spory minus w 2018.

kliknij, aby powiększyć

Tyle z podsumowania 2018, życzę wszystkim udanego 2019, giełdowo i prywatnie :)

Poproszę o zakup DELKO
Przyczyny: niska wycena, akwizycje które powinny być widoczne w 2019, duże zakupy insiderskie

Zgłaszam się do udziału w edycji 2019

Poproszę o sprzedaż CDRL. Decyzja taktyczna- konkursowa :)

Dzięki panowie :)
@Wojetek: Z tymi cenami jest ciężko - z racji że nie trzymam wszystkiego na jednym koncie, sam ich bardzo często nie znam :) Mógłbym to łatwo policzyć, ale takie podejście ma swoje plusy - nie fixuję się na cenach, żeby np. szukać breakeven. Sprzedaję kiedy czuję, że to jest dobry moment, nie patrząc na odniesienie do cen zakupu.
@investped: Mógłbym naginać, pytanie po co? Nie monetyzuję tej kroniki w żaden sposób. To co to wrzucam pochodzi z mojego prywatnego excela. Gdybym coś mieszał, oszukiwałbym sam siebie.

Widziałem też, że na innych kronikach rozwinęła się dyskusja dot. stopnia dywersyfikacji portfela. Uważam, że bez wiedzy o wielkości kapitału nie ma to specjalnie sensu. Bo zaraz dojdziemy do wniosku, że fundy głupie, bo trzymają min. kilkadziesiąt spółek po kilka % zamiast kilkunastu dobrych na kilkadziesiąt %.

Swoją drogą teraz skojarzył mi się taki fundusz na T, z bardzo skoncentrowanym portfelem ;)

Dzięki tratata
@investped - przyznam szczerze że nie bardzo rozumiem Twojego posta
1. Indeksy pobijam regularnie, którekolwiek nie wybrać
2. Uważam, że przy obecnej wielkości portfela i tak jestem mocno skoncentrowany (TOP 3 spółki z udziałem >50%, i to mało płynne)
3. O stratnych myślę często. Wnioski z takiej analizy przedstawiłem np. po 2017.
Czy dobrze wnioskuję, że a propos 3 masz już jakąś konkretną sugestię? Podziel się, chętnie spojrzę na to z innej perspektywy.

Listopad skończył się rekordowo mocnym wzrostem portfela. Prawie wszystko rosło - CDRL, TORPOL, RAINBOW, pokazywany wcześniej short na bitku, a do tego udało się złapać większość ruchu na GRODNO.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Mnóstwo fajnych spółek w atrakcyjnych cenach. Teraz trzeba tylko zachować chłodną głowę i optymalnie alokować.

Jak tak dalej pójdzie to podsumowanie za listopad wrzucę w styczniu ;) Nie było czasu, nadrabiam zaległości. Wyniki za miesiąc, stan portfela aktualny

kliknij, aby powiększyć

Pisałem ostatnio o bitku i ropie w krótkim terminie i udało się idealnie wstrzelić. Część tego zarobku trafia w listopad, część zamortyzowała spory spadek na TORPOLu. Dobrze zachowywał się MASTERPHARM i upłynniłem, po ostatnim komunikacie o opcjach strategicznych nie żałuję.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Z zaciekawieniem przyglądam się dalszym spadkom na swig80. Myślę sobie, że za jakiś czas będzie można powspominać fajne ceny, ale kiedy to nastąpi, kto to wie ..

Mało czasu ostatnio i giełda zeszła na dalszy plan. Zresztą i tak co nie zerknę to stwierdzam, że wolałbym jednak nie patrzeć ;) Wrzesień mocno pokarał wynikiem -6,2%. Tak dokładnie rzecz biorąc jest tu też parę dni października, więc "łapie" się też wtopka na zbyt wcześnie branym RAINBOW. Z pozytywów udało się chwycić (i już część sprzedać) S na BRENT i DECORĘ przed podniesieniem.

kliknij, aby powiększyć

Aktualny stan:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Nastawienie dość neutralne, ciężko sobie wyobrazić jakieś bardzo głębokie spadki z dzisiejszych poziomów, z drugiej strony w najbliższym czasie nie widać impulsów popytowych. Maluchy będą więc raczej biernie wyczekiwać lepszych czasów, a uwagę chwilowo przekierowuję na ropę i bitka, na których liczę na mocniejsze ruchy w bliższej przyszłości.

To co było w ostatnich kwartałach to już historia, liczy się stan bieżący i perspektywy. Można mnożyć wiele argumentów mniej i bardziej istotnych, ale ostatecznie kluczowy wg mnie jest portfel kontraktów. Na tyle ile mogłem, zrobiłem research i wyszło mi, że ten prezentuje się dość interesująco. Po cichu liczyłem jeszcze na Gdynia Port, to się póki co nie udało, ale piłka wciąż w grze.
PLK w ogóle moim zdaniem zbliża się do ściany, będą musieli zweryfikować swoje kosztorysy, bo zamiast zapowiadanej górki inwestycyjnej zrobi się wielka luka. A w tym kontekście to, że TORPOL jest właściwie spółką SP staje się wg mnie istotnym atutem.

Cały czas udanie 'wiosłuję pod prąd' na trudnym rynku. Wynik +2,0% za sierpień. Zapracował głównie TORPOL, na którym udało mi się zrobić kółko i odebrać prawie cały pakiet po wstępnych wynikach. Dołożył się też KRVITAMIN zamknięty z pięknym zyskiem bliskim +50%. Choć patrząc na handel, obstawiałbym że coś tu się jeszcze może dziać. Trochę też z sukcesem pospekulowałem na BAHOLDING.

kliknij, aby powiększyć

Powiększyłem udziały w tych walorach, które mi się podobają i obciąłem nierokujące resztówki. Zwykle te duże pozycje zachowują się u mnie wyraźnie lepiej. Pojawił się też nowy instrument czyli krótka na BITCOIN. Do pełnego setupu brakuje mi jeszcze ostatniej fali euforii podsyconej jakimś nieistotnym newsem.
Założenie jest tu proste - baza ludzi którzy o krypto jeszcze nie słyszeli (a wcześniej nakręcali spiralę) jest już znikoma. Zainteresowanie bitkiem powoli spada. W grze zostali wyznawcy, którzy wciąż wierzą, że bitek będzie głównym nośnikiem jakiejś rewolucji. Ulica pewnie mocno się wierci patrząc na powolne opadanie kursu ('miały być miliony!!'). Jeden mocny news i będzie skwierczało. Swoją drogą to dość ciekawe, że w Stanach jeszcze tego nie pozamiatali, biorąc pod uwagę, że funkcjonowanie takiego kryptoświatka raczej nie jest w ich interesie (jak i każdego innego rządu).

To oczywiście jeden z wielu scenariuszy, w każdym razie nie wydaje mi się, żeby czas był sprzymierzeńcem posiadaczy long na krypto.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Kolejny bardzo dobry miesiąc, powchodziło sporo tematów. Ujawniam zbierany od czerwca TORPOL. Oprócz tego co widać obróciłem też trochę TRAKCJI, teraz został już mniejszy kawałek. Wg mnie rynek grubo przesadził z reakcją na hasło 'kryzys w budownictwie' - poszedł paniczny sell po wszystkich spółach z sektora bez głębszego wchodzenia w temat. Czas pokaże kto miał rację, ja w każdym razie mam silne przekonanie że TORPOL przejdzie ten okres suchą stopą.

+2,9% w lipcu i teoretyczny zysk +80,6% od początku 2016.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Ciekawe zakupy, chyba mamy podobny view, trzymam kciuki :)

Czerwiec na giełdzie był wyjątkowo paskudny, na szczęście nie przełożyło się to na mój portfel. Wprawdzie duża część walorów spadała, ale te u mnie największe przyniosły pokaźne zyski. Przede wszystkim bardzo udane duże wejście w KRVITAMIN (dalej ciekawie wygląda), do tego podniesienie na COLIAN, no i lekkie odbicie na CDRL. Ze względu na istotną zmianę w kapitale, ten wynik miesiąca był nominalnie najwyższy w historii.

kliknij, aby powiększyć

Skład portfela wygląda tak:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Niestety muszę ukrywać, bo marna płynność, a sporo ciekawych tematów ostatnio.

contrader_ napisał(a):
Proszę o sprzedaż MASTERPHARM

... i ponowny zakup CDRL z powodu ostatniej silnej przeceny. Powody te same co przy pierwszej inwestycji

Z tym Ten Squarem to jednak był szampan :) Gorzej z CDRL. Walor spowodował spore spustoszenie w wycenie portfela i mimo udanej akcji na TSG miesiąc pokazuje spadek wartości o 1,3%.

Zmieniłem nieco prezentację wyników - wyciąłem miesiące z kosmicznymi zwrotami (na sporo jednak niższym kapitale) i przyjąłem 2016.01 za punkt startowy. Dodałem też teoretyczną stopę zwrotu przy założeniu, że inwestuję bez dopłat. Trochę bzdura, bo kapitał tez mocno mi się zmienił, ale niech będzie takie ujęcie. Wynik +70% dobrze wygląda, może ktoś kupi u mnie abonament ;)

kliknij, aby powiększyć

CDRL zaliczył ostry zjazd, ale zupełnie nie mąci to mojego spokoju. Regularnie dokupuję, zwiększając nawet udział w portfelu. Liczę, że przyjdzie opamiętanie, bo wycena tego biznesu zrobiła się już nieco dziwna.
W ogóle ostatnio z lewej i prawej czytam o nadchodzącej bessie, bo Stany, bo nie ma kto kupować w PL, bo szczytowa faza cyklu. No i z wszystkim racja. Z drugiej strony wyceny niektórych spółek, głównie small capów zrobiły się tak niskie, że można mieć wrażenie że u nas bessa już w pełnym rozkwicie. Od pewnego czasu mamy do czynienia z falą wezwań, jeśli rynek działa racjonalnie to ta fala powinna w najbliższym czasie wzbierać. Chociaż z tą racjonalnością wiadomo - bywa różnie.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Ostatnio po głowie chodzi mi mocno dołożenie shorta na coś w US. Nie chcę robić tego na indeksie, wolałbym ustrzelić jakaś spółę, taki amerykański POLIMEX ;) Odwodzi mnie trochę ogrom pracy analitycznej. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii, co czytać, kogo i gdzie śledzić? Nie mam większego doświadczenia na rynkach w US

Proszę o sprzedaż MASTERPHARM

ehh dużo elementów, spróbuję w skrócie ;)
- potencjał wzrostowy wyników w najbliższych kwartałach
- dobra historia spółki
- rzetelne raportowanie
- niska wycena
- charakter handlu w ostatnich miesiącach

chyba się nie wytłumaczyłem, więc dopowiadam, że kupno MASTER PHARM motywuję względami czysto fundamentalnymi :)

Przez większość miesiąca szło bardzo dobrze, końcówka niestety zmyła zyski i został tylko symboliczny plus. Niemniej cieszy, że od pół roku zaliczam nieprzerwany progres, mimo mało sprzyjającego MiSiom rynku.

kliknij, aby powiększyć

Portfel mi się mocno przeważył Ten Squarem, ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ;) To tak półserio, po prostu redukcja była mniejsza niż się spodziewałem. Tak czy siak patrząc na to co się dzieje ostatnio na gierkach + samą wycenę TSG jestem zupełnie spokojny.
Portfel po raz kolejny po dość sporym dokapitalizowaniu.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Poproszę o zakup Master pharm

Proszę o sprzedaż Brand24. Z nową spółką się jeszcze wstrzymam

W kontrze do rynku kolejny solidny miesiąc. Mocno pomogło dość aktywne zarządzanie pozycjami.

Niedawno pojawił się raport roczny CDRL, IVQ był świetny ale popytu po raporcie nie widać. Niesamowite. Nawet najlepszy bloger giełdowy OBS skomentował dość nijako. Ja zakładam, że przy stabilnym USDPLN i 'normalnej' sprzedaży czeka nas rok z zyskiem net 22-24 mln. Przy cap 185 mln i bardzo zdrowych fundamentach. No ale jak nie chcą to trudno, ten walor akurat dobrze się trzyma :)

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Mam średnie nastawienie rynkowe, więc większy STP trochę zredukowałem. Reszta to głównie maluchy, które chodzą znacznie mniej z szerokim, więc czuję się w miarę komfortowo.

Przeglądając ostatnio giełdowe fora i blogi, jedna rzecz tak mnie uderzyła, że aż muszę się podzielić ;) W związku z ostrym zjazdem kursu na GETBACK przelewa się powszechna (i skądinąd słuszna) fala krytyki i rozczarowania. Dość często jednak przewija się w nich myśl na zasadzie "analiza fundamentalna nie zadziałała". Czytam i nie dowierzam. Ludzie kochani, cyferki ze sprawozdań finansowych to tylko pewien wycinek AF. Jest jeszcze mnóstwo innych elementów - akcjonariat, zarząd, sektor, regulacje, można mnożyć. Jeśli ktoś wierzy, że stosuje AF, a realnie kieruje się głównie C/Z, C/WK czy innymi zawsze działającymi wskaźnikami to być może właśnie odebrał bolesną, ale skuteczną lekcję ...
Trochę się wymądrzam, ale piszę to z perspektywy kogoś kto już trochę kasy utopił w kategorii inwestycji pt. "wierzymy w to co nam mówią"

A jak już piszę to przy okazji mały update ;) Marzec idzie b dobrze, mimo czkawki na STALPRODUKT. Trochę szarpnęło na rynku cynku, liczę jednak, że ten rok powinien być wynikowo znacznie lepszy.

Przez portfel przewinął się w międzyczasie ALIOR, ASBIS, FAMUR i FARM51 ;))

kliknij, aby powiększyć

Kolejny mocny miesiąc z wynikiem +3,8%. Tym lepszym, że na istotnie powiększonym kapitale.

kliknij, aby powiększyć

Patrząc w historię transakcji spore zyski wygenerował 'minikrach' z 6 lutego, szczególnie walory takie jak BYTOM, ASBIS, COGNOR. Poza tym redukowałem CDRL na oporze, chociaż kurs wygląda nieźle, nie widać zbyt wielu chętnych do realizacji na poziomach <33. Zamknąłem też PKN_S po big newsie, poczekam jeszcze trochę i być może wrócę.
Nie mam specjalnych pomysłów na zagospodarowanie gotówki. W obecnym momencie rynkowym raczej wolę się 'nie rzucać' i spokojnie poczekać na przeceny.

kliknij, aby powiększyć

Udziały się nieco rozjechały, kapitał jest wyższy o +35% vs ostatni miesiąc

kliknij, aby powiększyć

Proszę o sprzedaż CDRL. W spółkę dalej wierzę, ale ze względu konkursowych poproszę o zakup czegoś bardziej dynamicznego tj. BRAND24. Spółka wprawdzie tania nie jest, ale obawiam się że w najbliższej przyszłości dużo tańsza może nie być. Powód fundamentalny - wierzę w dynamiczny rozwój i stosowny do tego ruch na kursie.

Zwróć uwagę na charakter komunikacji w latach 2014/15, kiedy im ten biznes mocno odpalał i teraz. Wtedy czuło się taka startupową energię (trochę jak w B24)- wspólne fotki z nowego biura, lajki, shary, komentarze. Ludzie żyli tą firmą. Teraz tylko smutne korponewsy, którymi nikt poza ścisłym managementem się nie interesuje. Co się stało w międzyczasie?

Znalazłem zapowiedzi przejścia na GPW już w 2015. Fajnie ktoś od nich napisał, że prace nad prospektem trwają. A post jest sprzed ponad 2 lat :) Co ich powstrzymuje przed przejściem?

Do tego niedoszłe przejęcie Imagine, dziwnie to wyglądało. Teraz skup. Też się zastanawiałem nad konstruktem, ostatecznie doszedłem, że pozytywny scenariusz jest mało prawdopodobny. Skoro prezes chciał skupić, czemu nie ogłosił zwykłej oferty? Nie byłoby wizerunkowych problemów, a wyszłoby pewnie znacznie taniej.

Same domysły i dywagacje. Niestety zbyt dużo puzzli pasuje do siebie, żeby zignorować. A całość układa się w na tyle smutną historię, że raczej ciężko mi będzie cyferki w raporcie przyjąć z bezkrytyczną wiarą.

To jest bardzo dobre pytanie :) Też je sobie zadałem w weekend i dziś od rana wyrzuciłem do zera. Na dobrą sprawę powinienem sprzedać zaraz po tym skupie skrojonym pod TFIki, który śmierdzi na kilometr.
Tak serio pewnie zadziałał sentyment, parę lat temu załapałem się na duży ruch sporą jak na tamten czas pozycją. Ale teraz ewidentnie coś tu zaczęło być nie tak, nawet uważne prześledzenie social media daje pewne sygnały

Styczeń dał bardzo solidny wynik +6,5%. Na wykresie nie widać, ale nominalnie był to najmocniejszy miesiąc ever.

kliknij, aby powiększyć

Kolejny raz mocno zmieniłem skład. W ślad za kursem USDPLN poleciał MEDICALG. Wypuściłem też BYTOM widząc silną dystrybucję przy kursie >3,0. W portfelu pojawił się za to BRAND24. Wprawdzie myślę, że kurs może jeszcze zjechać do okolic 35 zł, ale na tyle spółka mi się podoba, że nie chcę spekulować i zbieram już teraz. Tu plan jest długoterminowy, interesuje mnie tylko dynamika przyrostu klientów, kurs się dostosuje.

W tym punkcie mała dygresja - dość uważnie śledziłem w ostatnim czasie komentarze dot. B24. Mimo szerokiego spektrum czytanych źródeł nie znalazłem ŻADNEGO rzetelnego odniesienia wyceny spółki do przychodów/klientów i ich dynamiki i porównania tego np. do LIVECHAT. W zamian za to pojawiał się tylko jeden argument "nie ma zysku". A skoro nie ma zysku to akcje za darmo powinni rozdawać, bo przecież 0*10 = 0, no nie? ;)

Standardowy wykres stanu aktualnego:

kliknij, aby powiększyć

I za namową jednego z użytkowników tabelka, która swoją drogą jest też dla mnie fajnym narzędziem:

kliknij, aby powiększyć

Od następnego miesiąca spore dokapitalizowanie, więc udziały w następnym miesiącu się zmienią.

Gotówka zawsze w prawym górnym, dalej idzie po kolei od największego, czyli CDRL - 17% itp.
Ale tabelka to nie jest zła myśl, pokombinuję coś przy następnej aktualizacji :)

Parę zmian, więc aktualizuję stan. Ostatnio dużo tematów 'powchodziło', zapowiada się więc mocny początek roku.

kliknij, aby powiększyć

Debiut już za niespełna tydzień. Niezły moment rynkowy, ciekawe jak będą wyglądały pierwsze dni handlu

biznes.pap.pl/pl/news/listings...

Wojetek napisał(a):
Czyli mamy odpowiedź na zachowanie kursu z ostatnich sesji i wyrysowanie false breaka. Dość ciekawe zdanie:
Cytat:
Zarząd spodziewa się, że na uzyskany zysk w IV kwartale 2017 roku wycena zabezpieczeń walutowych będzie miała dodatni wpływ w wysokości ok. 1 mln zł.
- silna złotówka zdaje się powinna mieć negatywny wpływ na wyniki PSW (w końcu w niej koszty a dochody w euro/usd).

Właśnie dlatego spółka się zabezpiecza forwardami ;) Operacyjnie będzie minus, finansowo plus

Koniec roku to taki fajny moment do krytycznej oceny własnych dokonań. Tym bardziej jeśli cały rok pozostawił spory niedosyt mimo rocznej stopy zwrotu rzędu +10,2%.
Na początek standardowy wykres miesięczny, pokazujący że w grudniu zarządzający postanowili nieco poprawić wyceny swoich aktywów na co też się załapałem. Od siebie dołożyłem kilka udanych ruchów na CDR.

kliknij, aby powiększyć

Wspomniany window dressing wykorzystałem do solidnego sprzątania. Z bólem pozbyłem się tanich choć chyba nierokujących w najbliższym czasie walorów jak ERGIS czy HERKULES. Zcashowałem fajny zysk na PBKM, pozbyłem się również AUTOPARTNERA który po kolejnym ABB stracił dla mnie wiarygodność. W zamian za to przeważyłem portfel pozycjami, które z różnych względów uważam za b ciekawe. Reszta cashu czeka na okazje, póki co jakoś zbyt zielono w ostatnich dniach.

kliknij, aby powiększyć

2017 to dla mnie rok zwiększonej aktywności giełdowej. Mój kapitał zwiększył się średnio dwukrotnie względem 2016, szukałem więc alternatywy wobec NC i mniejszych spółek z głównego, które wcześniej dominowały w portfelu. Zacząłem również sporo spekulować i otwierać pozycje na kilka dni/godzin. W efekcie liczba walorów na których zrobiłem transakcje w 2017 zwiększyła się do 83 z 22 w 2016. Żeby to sensownie zilustrować trzeba obciąć walory do tych które miały wpływ >0,5% wartości portfela.

kliknij, aby powiększyć

Dla celów głębszej analizy starałem się kategoryzować walory po różnych kryteriach. Nie chcę tutaj robić elaboratu więc przedstawię jedynie najciekawsze dla mnie ujęcie - kategoria którą próbuję uchwycić jako obecność instytucji na walorze czyli taki mix akcjonariatu, kapitalizacji i płynności, tworzony na czuja. Od tego odfiltrowuję wejścia spekulacyjne, bo tu zazwyczaj ten czynnik nie ma znaczenia. Wyniki wyglądają fascynująco:

kliknij, aby powiększyć

Przypadek? Być może ale tak duża korelacja co najmniej daje do myślenia. Rozbijałem to także na walory starając się szukać swoich błędów, ale w większości przypadków nie mam do siebie pretensji od strony selekcji spółek. Być może wejście w IZOBLOK było nie najmądrzejsze, słabo oceniam także GETBACK, reszta miała jednak solidne podstawy. Za największą wtopę 2017 oceniam szybkie wyjście z ESOTIQa. Kupowałem z myślą o grubym niedowartościowaniu i wyszedłem, bo nie podobały mi się dziwne ruchy w karnecie. W tym roku takie "karnetowe granie" zwykle sprawdzało mi się bardzo dobrze, w tym konkretnym przypadku było zupełnie bez sensu.

Na 2018 planuję nieco zmodyfikować swoje podejście - mocniej skoncentrować portfel, grać odważniej spekulacyjnie i dużo ostrożniej podchodzić do spółek w których siedzą instytucje. W tym ostatnim przypadku interesującym modelem wydaje mi się poszukiwanie dużego niedowartościowania na skutek skrajnej zmiany postrzegania. Idealnym przykładem jest tu LIVECHAT który chodził po 32/33 po info o wejściu FB, podobnie odbieram w tym momencie MEDICALG.

No i oczywiście chciałbym częściej aktualizować tę kronikę :)

Życzę wszystkim udanego 2018 :)

Zgłaszam się, proszę o zakup CDRL

Listopad skończył się symbolicznym zyskiem. Początek miesiąca zapowiadał kolejny kiepski okres, kiedy to LIVECHAT runął w dość niewytłumaczalny sposób, na szczęście miałem na tyle chłodną głowę, żeby zebrać na tej panice i zrzucić nadwyżkę dopiero powyżej 40 zł.

kliknij, aby powiększyć

W listopadzie wycofałem około 1/3 środków na inną inwestycję, prezentowany tutaj portfel jest więc wyraźnie odchudzony względem przeszłości.

kliknij, aby powiększyć

Sporo bawię się na kontraktach na CDPROJEKT, dzisiaj udało mi się ustrzelić ruch 102 -> 92, wróciłem po 96. Na moje wajcha na tej spółce już przełożona, szczególnie teraz po awansie w MSCI. Trzeba będzie tylko uważać na window dressing w końcówce miesiąca.

Rynek w ostatnich miesiącach solidnie daje mi w czapę. Wynik od początku roku spadł do +9%, dramatu nie ma ale oczekiwania na pewno były wyższe. Do części niepowodzeń sam przyłożyłem rękę, co z pewnością zbiorę sobie w jakimś podsumowaniu rocznym, żeby lepiej utrwalić. Natomiast oprócz tego mam poczucie, że w tym roku dotyka mnie zwykły niefart. Myśląc o tym na chłodno przyjmuję to jako zwykłą wariancję - w poprzednich 2 latach często dopisywało mi szczęście, teraz jest odwrotnie, normalna sprawa. Psychologicznie to jednak nowa i niekomfortowa sytuacja, która myślę sobie, mogła mnie pchnąć do kilku ruchów, których normalnie bym nie zrobił. Nie zawsze łatwo to jednoznacznie klasyfikować, ale muszę wygospodarować sobie trochę czasu i uczciwie przejść transakcję po transakcji.

kliknij, aby powiększyć

Zgodnie z zapowiedzią aktualnie trochę więcej gotówki w portfelu i niezgodnie z zapowiedzią wróciłem do PXM_S po 5, nie mogłem sobie odmówić ;)

kliknij, aby powiększyć

Teraz już trochę drogo dla mnie, mam pewne obawy co do możliwości zcashowania aktywów po WK. Ale dalej do obserwacji, pewnie będzie się stopniowo rozjaśniać.

Rynek dla mojej strategii pozostaje niesprzyjający - maluchy w najlepszym przypadku drepczą w miejscu. Przy czym niestety w dużej mierze wynika to z fundamentów, wyniki 2Q generalnie były słabe, a często przewijający się motyw stanowiły mocno rosnące koszty pracy. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się poprawy, chociaż z drugiej strony rynek zdaje się to już dyskontować w wycenach. W każdym razie nieco zmniejszam zaangażowanie i nie wykluczam, że w najbliższym czasie zwiększę udział gotówki.

kliknij, aby powiększyć

Aktualny stan

kliknij, aby powiększyć

Usunięte:
PLAY_S - zniknął pod naporem jednostronnych rekomendacji
IZOBLOK - po b słabych wynikach, nie zakładam powrotu
MABION - zrealizowany zysk, nie wykluczam kółka
XTPL - rozczarowanie miesiąca, ledwo na plus
POLIMEX_S - realizacja zysku, przy tych poziomach nie będę wracał

Dodane:
GETBACK - zaraz po info o 3Q, grzeją niesamowicie
LIVECHAT - rynek miał podstawy zwątpić, wierzę że to chwilowe
TRANSPOL - spekulacyjnie pod odbicie od 5

Wziąłem pierwszy z brzegu raport z bardziej odległej przeszłości. Tu cytat z IVQ 2013:

Cytat:
Aktualnie PILAB znajduje się na zaawansowanym etapie produktyzacji, z zamkniętym etapem ewaluacji
zastosowania i skalowalności technologii dla nowych zastosowań. Etap ten potrwa jeszcze 12-18 miesięcy
i zakończy się równolegle dwoma procesami: monetyzacją produktów na rynku polskim i transferem tego
modelu biznesowego do Krzemowej Doliny. W kolejnych raportach będziemy Państwu przedstawiać efekty
prac w tym zakresie, jak również zobrazujemy kierunki rozwoju firmy w perspektywie najbliższych lat, w oparciu
o doświadczenia doradców firmy z Krzemowej Doliny, a w szczególności osobiste doświadczenia dwóch
członków zespołu z tego regionu, z których jeden obecnie jest Członkiem Rady Nadzorczej.

Podobnych zapowiedzi było jeszcze mnóstwo.
Być może "sprzedawcy marzeń" to trochę krzywdzące określenie, ale mam alergię na patetyczne zwroty, a te dosłownie wylewają się z każdej informacji medialnej czy raportu okresowego.
Póki co jedyny konkret to ostatnio uzyskany patent w US. Tu można się bliżej zapoznać:
www.google.com/patents/EP28435...

Nie moja branża, ale być może ktoś lepiej zorientowany będzie w stanie sensownie ocenić na ile innowacyjne i przede wszystkim 'monetyzowalne' jest to rozwiązanie spółki.
Warto również zwrócić uwagę, że ten patent w EPO (europejski urząd patentowy) ma status Refused. Znowu, nie jestem ekspertem, ale wydaje się że to status ostateczny.

contrader_ napisał(a):
Ja poproszę o zakup XTPL jak tylko GRUPAREC się sprzeda, powinno być blisko

Coś ten debiut się przeciąga, jeżeli to możliwe poproszę o zamianę XTPL na CDRL. Według moich obliczeń GRC powinno już się sprzedać.

bankfotek najwyraźniej się sypnął, spróbuję na czymś innym.

kliknij, aby powiększyć

Sierpień poszedł bardzo przyzwoicie, udało się złapać fajne ruchy na ESOTIQ, AVIAAML, AUTOPARTNER. Obniżyłem też nieco ryzyko poprzez sprzedaż MEDICALA przed wynikami, te były niezłe a i tak odkupiłem taniej. Pozostałe walory cierpliwie czekają na swoje 5 minut.

kliknij, aby powiększyć

Na rynku utrzymuje się dość frustrująca dywergencja WIG20 i maluchów. Powoli sytuacja dojrzewa do tego żeby dość poważnie pomyśleć o zabezpieczeniu portfela S-kami na coś z WIG20. Problem jest tylko taki, że przy obecnych wycenach nie mam wyraźnego faworyta, więc pewnie jeszcze trochę się przyczaję.

Lato nie sprzyja giełdowym aktywnościom, zresztą i tak ostatnio na parkiecie wieje nudą. Część moich walorów odbiła, ale transakcji prawie nie robię. Dzisiaj akurat bardziej śledziłem i wpadłem na komunikat NFPL (Nowoczesna Firma) dzięki czemu zaliczyłem fajny skok, oczywiście pakietem newconnectowym. Swoją drogą to sympatycznie, że spółka dostała dotację większą niż jej i tak wygórowana kapitalizacja. No ale co ja tam wiem, agencje rządowe przecież wiedzą jak pobudzać innowacyjność

kliknij, aby powiększyć

Fajne zestawienie.
Jako gamedevowy noob mam pytanie interpretacyjne - rozumiem że na osi X jest narastająca sprzedaż, a na Y liczba sprzedanych sztuk. Jak to możliwe że sprzedaż w czasie spada? Gdyby to były małe ruchy to pomyślałbym że to jakieś zwroty, ale np. dla 911 wychodzi kilkanaście tys.

Mocny news, rozumiem, że to nie chwilowa cofka ze względu na sentyment. Co dalej, szukasz innych rynków czy leniuchujesz? ;)

Cytat:
Jak przeglądam kronikę AML był wcześniej, potem sprzedany, znów pojawił się 15.04 z info o kupnie (czyli po jakiejś 60 zł) - technika nie dawała sygnału wtedy K, ale fundamenty dały (choć sam zauważyłeś że spodziewasz się gorszych wyników - hmmm).

Jeszcze teraz sprawdziłem, faktycznie, kupowałem w poł. kwietnia, ale 2 maja pisałem o sprzedaży. W międzyczasie zobaczyłem prognozy anali na 1Q i postanowiłem wyjść, bo przyjmowałem wyraźnie niższe wyniki niż oni. Później okazało się, że akurat tu miałem rację, więc dla mnie do tego miejsca jest OK.

Cytat:
Potem jak piszesz kupiłeś wybicie z świecy tygodniowej 12.05 - pomijając już fakt że wybicie było kiepską świecą (9 maja wybicie a 10 maja objęcie bessy na dziennym), na słabych obrotach a w następnym tygodniu rynek pokazał co sądzi o tym wybiciu lecąc luką w dół 16.05 z obrotem, to nie rozumiem dlaczego tej pozycji nie zmniejszyłeś. Gdy wybicie jest fałszywe argumenty za inwestycją przestają być aktualne (podobnie gdyby się fundamenty zmieniły to wejście w spółkę na ich podstawie przestaje być aktualne). Jeśli argumenty były czysto fundamentalne to techniczne wybicie nie powinno mieć tutaj znaczenia i nie mogło stanowić sygnału a powinieneś szukać jak najniższej ceny (kupując wybicie działasz wręcz na własną szkodę) chcąc zwiększyć swoje value dla strategii fundamentalnej.
Moim zdaniem pomieszałeś technikę (dokupując) z fundamentami (kupując pierwszą część pozycji) i się to zemściło w mocny sposób.

Myślałem trochę nad tym co napisałeś, chyba mamy nieco inne podejście - ja nie widzę nic złego w mieszaniu techniki z fundamentami. Przy czym generalnie ciężko mi tłumaczyć trade, który był zły zarówno pod kątem AT jak i AF :) Kupowałem po te 66zł+ z myślą o tym, że to jest ciągle tania fundamentalnie spółka, która dała sygnał zakupu AT ('bierz teraz bo będzie tylko drożej' ;) ). Jak sygnał będzie fałszywy to w długim terminie spółka odrobi. Z perspektywy czasu zgadzam się z Tobą, że przy podejściu bazującym jednak głównie na AF, kupowanie wybić to po prostu słaby pomysł.

Przy okazji rzucam temat do rozważenia. Zgadzamy się, że trader opierający się głównie na AF, wybicia szczytów powinien z miejsca odrzucić. Kupuję więc na wsparciach, a co jeśli takie wsparcie zostanie przełamane w dół? Zgodnie z tym co piszesz, robi mi się coraz wyższy value dla strategii AF, mam dokupować? Dla mnie to nie jest oczywiste.

Cytat:
Tym bardziej dziwię się temu że znów odkupiłeś AML, bo wyjście było chyba techniczne ? A wejście jest teraz fundamentalne. O ile technicznie widzę miejsce na walorze do odreagowania obecnie (ale w długim terminie nie chciał bym mieć AML), to uważam powinieneś w strategii zastanowić się nad prowadzeniem pozycji (powiększanie/pomniejszanie/obronę/wyjście) by takich niespodzianek uniknąć w przyszłości.

Wyjście było czysto fundamentalne - stosunkowo dobra cena na otwarciu w kontekście podanego info (bodajże 57 zł).
Czemu nie chciałbyś mieć AML w długim terminie i czemu dziwisz się zakupowi z perspektywy AF?

Lipiec dość mocno mnie pokiereszował. Za większość strat odpowiada ALUMETAL, ale pozostałe walory w większości nie pomagały ulegając dość wyraźnej korekcie.

kliknij, aby powiększyć

Taki miesiąc to dobra okazja do autorefleksji i krytycznej oceny własnych dokonań, nie tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca. Oczywiście na warsztat pierwszy poszedł ALUMETAL. Tu jeśli chodzi o wybór waloru nie mogę sobie wiele zarzucić, było sporo argumentów przemawiających za tą spółką. Zupełnie inaczej rzecz się ma jeśli chodzi o moment wejścia. Brałem na początku maja po 66+, w momencie kiedy walor "wybijał szczyty". Miałem plan czekać do spodziewanych słabych wyników 1Q i zbierać po 59-60zł, co jak się później okazało było jak najbardziej realne. Zamiast tego łapałem na maxach przed wynikami w obawie, że "pociąg odjedzie" i finalnie zostałem ubrany jak mały Kazio.
Przypomniałem sobie, że dość podobnie rzecz się miała z CCC, które po marcowych wynikach siłowało się z hist maxami (tam też wszedłem), a ostatecznie przeszło do dłuższej korekty. Finalnie zamknąłem to z małym zyskiem, ale podobnie jak przy AML, moment wejścia był kiepski.

Wniosek do powieszenia nad łóżkiem - przy moim podejściu AT powinno się ograniczyć do szukania wsparć/dołków przy wchodzeniu i oporów przy wychodzeniu. Wybijanie maxów zostawmy technikom ;) Niby oczywiste, ale jak się trochę straci to lepiej wchodzi do głowy :)

Skład na teraz:

kliknij, aby powiększyć

Wróciłem na AUMETAL w przedziale 45-47. W mojej ocenie przesadnie przeceniony walor, a czas już na to żeby kurz opadł i wyceniać bardziej po liczbach a nie emocjach.
Kupiłem AUTOPARTNER w przedziale 4,9-5,0, zakładam że spadki to tylko sentyment do small capów. Póki co ładnie wyszło, ale jeszcze potrzymam.
Zamknąłem SKARBIEC, trochę za dużo tych odejść + obawa o duże odpływy w lipcu
Zamknąłem CCC - fajny walor, ale technicznie ważne miejsce. Jak pójdzie górą to teraz już wiem, że nie będę wracał ;)
Zamknąłem POZBUD - ten rok ma być bez poprawy więc ląduje tylko do obserwacji

Do tego zaliczyłem sporo wejść spekulacyjnych, generalnie udane, ale zysk raczej kieszonkowy

No i takie spostrzeżenie marnego technika - dość istotny opór wg metodologii odcinania dywidend/PP itp. przebiega w okolicach 2,64, bez odcięcia przy 2,74. Rynek zdaje się nie może zdecydować bo solidna podaż pojawiła się przy 2,69 :)

Zakład w Komaron to 2-3% rynku EU przy pełnym obłożeniu, ale faktycznie zbieżność interesująca. PKO BP w komentarzu w dzisiejszym parkiecie nie wyklucza wojny cenowej. Pytanie kto miałby z niej wyjść zwycięsko jeśli uznać np. ten fragment za prawdziwy:

Cytat:
"Warto zauważyć, że Alumetal prezentuje – wedle naszej wiedzy - najwyższą efektywność biznesową, dlatego też znajdujemy się w relatywnie najlepszej pozycji na tle branży i cały czas zarabiamy, podczas gdy niektórzy konkurenci już wiele kwartałów notują straty.

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Tak, duże rozczarowanie, chyba największe w mojej 'karierze', a na pewno najbardziej kosztowne. Uważam, że zarząd zrobił ogromny błąd, wystarczyło lekko przygotować rynek jakąś sugestią/newsem. Zamiast tego zrzucili bombę, widać po dzisiejszej sesji jakie spustoszenie zasiali. Już pisałem w temacie spółki i na TT, że dla mnie głównym problemem nie są same marże, a kwestia nadszarpniętej wiarygodności. Wierzę, że w dłuższym terminie odbudują marże i wycena podąży za wynikami, ale póki co unosić się będzie kiepski sentyment.

Większością wyszedłem na otwarciu, więc straty na szczęście ograniczone.

Sam fakt obniżenia marży to pół biedy, może się odwrócić nawet za kilka miesięcy. Gorzej, że nic nie zapowiadało takiego scenariusza, ostatnie oficjalne wypowiedzi z II poł. maja (a później nastawienie sell sideu) były optymistyczne. Do tej pory wiarygodny zarząd zrobił rynkowi przykrą niespodziankę, będzie trzeba sporo wysiłku żeby odbudować zaufanie.

No i prezes nie blefował, nie skupili żadnej akcji i kurs wrócił do poziomów sprzed 2 miesięcy. Przy czym zdaje się, że ci co wzięli udział w wezwaniu mają akcje zablokowane do środy, więc pytanie co w czwartek.

Mam wrażenie, że sporą rolę przy tym wezwaniu odegrały emocje. Każda ze stron dość mocno okopała się na swoich stanowiskach i czysta kalkulacja zysku ustąpiła chęci udowodnienia, że drudzy się mylą.

Elemis napisał(a):
To co mnie tutaj ciekawi - to to jak włodarze wyobrażają sobie płynność tego papiera. Niewielka emisja, w olbrzymiej większości dla instytucjonalnych. Jeśli nikt ze "starych" nie zechce sypać ( a nie wiem nawet czy mogą, czy wszyscy mają lock - upy) to jaki tu będzie dzienny obrót? A za pasem próba przejścia na główny rynek, więc sprawa mocno istotna z punktu widzenia spółki. Czyżby było tak dobrze, że prezesi zakładają, że tłum będzie się zabijał o te niewiele akcji w wolnym obrocie?blackeye A może jednak ktoś widząc duże ssanie zdecyduje się zwiększyć pule akcji dla drobnych? Czy istnieje jeszcze taka możliwość?

To jest dobry punkt z płynnością. Ale ta wielkość oferty może zadziałać też w drugą stronę - XTPL to myślę na tyle fajne aktywo, że kolejka chętnych może być długa. To zresztą widać po cenie, pierwotnie miało być 40 zł, ostatecznie skoczyło do 66 zł. Zakładam, że w pierwszych dniach dołączą też ci co nie chcieli się nadziać na redukcję, więc może być ciekawie.
Ja będę zaskoczony jeśli dla indywidualnych redukcja będzie <85%. Osobiście obstawiam 90-95%. 1,3 mln to jest nic przecież. Całe szczęście że moment dla tych co się zapisali sprzyjający - lipiec i duże IPOsy w podobnym czasie pewnie trochę przygasiły popyt

Ja poproszę o zakup XTPL jak tylko GRUPAREC się sprzeda, powinno być blisko

Czerwiec poszedł elegancko i wyszło +2,8%. YTD będzie już pod 20%.

kliknij, aby powiększyć

Pomogło wyraźne wybicie na SOHODEV, podwyższenie ceny na KOMPUTRONIK, no i ostatni rajd na GRUPAREC. Reszta walorów bez większych ruchów.

Skład bieżący:

kliknij, aby powiększyć

Z ważniejszych rzeczy:
- sprzedałem KOMPUTRONIK (+7%/+1,4%)- mój scenariusz się zrealizował. Nie chcę dłużej kopać się z koniem. Dzisiejszy czat udowodnił, że prezes jest dość .. specyficzny. A w akcjonariacie nie ma go kto temperować.
- mocno zredukowałem GRUPAREC - cały czas pozostaję optymistyczny, ale przy tej wycenie muszę już mocno uwzględniać płynność. Nie ma co narzekać, już siedzi w TOP3 moich najlepszych walorów ever. Jakby nie patrzeć spóła zrobiła ponad +100% w pół roku i fajnie udało się wstrzelić.
- sprzedałem SOHODEV (+13%/+1,3%) - skorzystałem z dużego wzrostu kursu bez info. Nie wykluczam, że wrócę.

Faktycznie, dzięki. Czyli dochodzi kolejny scenariusz, przy czym pewnie raczej mniej prawdopodobny.

mackopl napisał(a):

Myślę, że to porównanie miedzy dużym a małym cwaniakiem, na końcu i tak to cwaniak, a jego działania jak dla mnie nie wskazują aby należał do tych mniejszych.

Ustalanie skupu i przekonywanie akcjonariuszy, że taki jest średni kurs z x miesięcy to również działania pokazujące jak on pogrywa sobie z dotychczasowymi właścicielami.
Jeżeli osoby te nie sprzedały po 6,5 pół roku temu w tej "uśrednionej cenie", to mam wrażenie, że przyczyną była za niska w ich mniemaniu cena. W takim razie po roku większość z nich dalej oczekuje większej stopy zwrotu, zwłaszcza, że przetrzymali wszystkie destrukcyjne działania prezia, włącznie z sypaniem akcji, także oczekiwania że zapłaci się wartość księgową i minimum C/Z = 10 nie są nazbyt roszczeniowe.
Panowie ze SW również w swoich analizach oczekują C/Z w okolicach 10 ;)

Nie próbuję go wybielić. Patrząc na to co działo się w przeszłości jestem właśnie zaskoczony, że komunikacja i działania póki co przebiegają względnie spokojnie, oczekiwałem dużo bardziej dramatycznego toku zdarzeń. "Cena jest ostateczna" + kilka innych raczej cienkich argumentów to w porównaniu do 'guru PL przedsiębiorców', który ostatnio wyprowadzał spółkę z giełdy, naprawdę lajcik.

Wyceniać można sobie różnie- C/Z=10, C/WK=1, niektórzy nawet oczekują więcej. Moim zdaniem klucz polega na zważeniu szeroko rozumianego 'ryzyka struktury akcjonariatu', a tutaj każdy będzie już miał inną percepcję. Zakładam, że dla tych którzy chcą C/WK>1 takie ryzyko jest niedostrzegalne.

Przy okazji takie pytanie do mądrzejszych z SW- czy zgodnie z przepisami jest w ogóle możliwe, żeby w przypadku braku zapisów na >90% rzeczywiście całkowicie zrezygnować z wezwania? Ludzie poblokują sobie akcje, zapłacą za świadectwo i nic nie dostaną? Były w historii takie przypadki?

Lajki by się faktycznie przydały, świetna relacja :)

Ze swojej strony dodam, że z ogromną fascynacją obserwuję wspomnianą "gwiazdę" i to jak błyszczy w pewnym środowisku. Dla mnie to arcyciekawe, że nawet wśród ludzi teoretycznie mocno analitycznych i jednocześnie sceptycznych, do rangi lokalnego guru urasta ktoś kogo prognozy regularnie się nie sprawdzają. Jak widać wystarczy trochę charyzmy

Porównując do innych spółek w których trwały wezwania, uważam, że Buczkowski i tak zachowuje się w dość cywilizowany sposób. A z tym kursem może mieć trochę racji, jak nie będzie podwyższenia, a dodatkowo uda się trochę zebrać to lekki spadek/konsola moim zdaniem nie jest nierealna. No ale już lada chwila sporo się rozjaśni.

Proszę o sprzedaż GRUPAREC. Ładnie już zarobiła, ale czołówka trochę odjechała, czas przesiąść się na coś bardziej dynamicznego :)

To ja też kupowałbym :) Papier o wiele lepiej się czyta

..no mamy fajne furki a co nie można? king

Update składu:

kliknij, aby powiększyć

Okres rozgrzania ESPI dobiega końca, tym samym portfel przeszedł w tryb bardziej długoterminowy :) Podzielę się więc oczekiwaniami i strategią dla poszczególnych walorów:

- ALUMETAL - chyba najbardziej niedoceniania z większych przemysłowych, liczę na +40% w perspektywie roku o ile nie nastąpią jakieś większe zawirowania w automotive i marży DIN226
- MEDICALG - jeśli tylko operacyjnie pójdzie OK (na co wszystko teraz wskazuje), to oczekuję +30% w perspektywie kilku miesięcy
- KOMPUTRONIK - gra pod podwyższenie ceny, tak czy inaczej nie planuję brać udziału w wezwaniu
- SOHODEV - czekam na skup zgodnie z określonymi założeniami, pewnie przyjdzie trochę poczekać, ale zakładam perspektywę bardziej miesięcy niż lat dla większości akcji
- HERKULES - na teraz widzę +15/20% upside, jeśli zapowiedzi prezesa się potwierdzą (poprawa sytuacji w każdym kolejnym miesiącu roku) to stosownie wyżej. Nie biorę udziału w skupie po 4,2.
- SARE - tu bardziej spekulacyjnie pod dobry news flow, chociaż fundamentalnie też jest jakaś przestrzeń. Póki co zakup GG dla mnie neutralny, pytanie jak i czy w ogóle rzeczywiście będą chcieli dalej to rozwijać
- ASBIS - przy obecnej cenie wychodzi perspektywa +40/50%. Przy czym słabo wygląda technicznie, więc na taki scenariusz pewnie jeszcze trzeba będzie trochę poczekać
- GRUPAREC - ostatnio ożywienie w działaniach IR, wygląda na to że będzie ich wspierać InnerValue. Wycena cały czas niska, mocno pod wpływem słabej płynności. Gdyby nie ten element zakładam że można by kalkulować +50% do ceny z rosnącą perspektywą w razie dalszej poprawy zysków.
- CLOUD - tu trochę jak SARE, bardziej spekulacyjnie, pod wejście na GPW, ale z fundamentalnym podłożem
- CCC - teoretycznie to trzymania na dłużej, w praktyce biorę tu pod uwagę znacznie więcej zmiennych niż przy mniejszych spółkach więc nie wykluczam żadnego wariantu. Mój scenariusz na teraz to b dobry 2Q i nowe maxy jeszcze w tym roku
- POZBUD - na teraz widzę +15/20%, ale najbardziej liczę na nowe kontrakty w najbliższym czasie, co skoryguje wycenę bardziej wyraźnie w górę
- SKARBIEC - bardziej spekulacyjnie - dla mnie reakcja rynku na wieści o MURAPOLU przesadzona. Spółka jest tania, przy czym nie zakładam żadnego określonego poziomu zwrotu, liczę na stopniowe odreagowanie.
- PEKABEX - wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że branża prefabrykatów mocno skorzysta na programie Mieszkanie Plus. Do tego PEKABEX nie wydaje się specjalnie drogi, co pewnie jest pokłosiem płynności. Na razie nie robię założeń, czekam na jakieś komunikaty
- MERCATOR - liczę na udany start nowego zakładu i bezproblemowe zagospodarowanie produkcji z nowych linii. Przy takim scenariuszu oczekiwałbym ok +30% do tego co teraz

Wszystko wskazuje na to, że Mieszkanie Plus będzie opierało się w dużej mierze o prefabrykaty. Być może to przełamie ten stereotyp, w obecnych warunkach jednak sporo przemawia za prefabrykacją.

Bez przesady. Nie śledzę spółki, ale w komentarzu do rekomendacji czytam, że ceny butadienu w krótkim okresie spadły o 65% + kilka innych sensownie brzmiących argumentów. To chyba dobrze że analityk aktualizuje?

Ostatnio zastanawiałem się nieco intensywniej nad prowadzeniem takiego publicznego portfela. Z jednej strony korzyść jest oczywista - regularne pisanie zmusza do głębszej analizy własnych dokonań, niejako wytłumaczenia się z tego co się robi, co pozwala spojrzeć na niektóre trady bardziej surowym okiem. Z drugiej strony .. odczuwam coraz większy z tym dyskomfort. W moim rozumieniu inwestor musi być elastyczny i szybko dyskontować nowe informacje. Dzisiaj spółka mi się długoterminowo podoba, za 2 dni mogę być po krótkiej stronie (w tym punkcie ktoś mógłby mi łatwo zarzucić "naganiasz"). Aby to uczciwie oddać dla celów takiej kroniki, musiałbym rejestrować nie tylko wszystkie swoje transakcje na bieżąco, ale także cały proces myślowy, który za tym stoi. Jestem zdecydowanym zwolennikiem teorii nieefektywności rynku, spora część moich transakcji to właśnie wykorzystanie różnych przejawów tej nieefektywności. W momencie ich wyeksponowania obawiam się, że skuteczność mogłaby się obniżyć, wystarczyłoby 2-3 inwestorów stojących po tej samej stronie rynku..

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że trading to zabawa jednak czysto indywidualna. Możesz przejrzeć spółki jakie trzymają bardziej ogarniający koledzy, możesz też i nawet powinieneś konsultować się z osobami mającymi 'ekspercką' wiedzę w konkretnych dziedzinach, ale zwrot "Myślicie że warto kupić spółkę XXX?" powinien być na giełdowych forach zakazany.

Siłą rozpędu wrzucam podsumowanie maja. Był wyjątkowo udany, co po raz kolejny potwierdza niską korelację z szerokim.

kliknij, aby powiększyć

Magia liczb polega na tym, że aktualne 4,5% to nominalnie wyraźnie więcej niż 22% z początków 2015.

Skład na koniec miesiąca:

kliknij, aby powiększyć

-zamknąłem krótki POLIMEX (+18%/+1,9% z całości) - zachował się dokładnie tak jak oczekiwałem, kiedy rynek zaczął spadać, PMX robił to 3x szybciej. Zamknąłem w zasadzie bardziej spekulacyjnie, bo zakładam że szeroki odbije, fundamentalnie pewnie można by jeszcze spodziewać się głębszego zejścia.
-sprzedałem KREC (+7%/+0,2%) - pojawiła się fajna cena po wynikach 1Q
-sprzedałem ERG (+8%/+0,7% z całości) - nie bardzo podobał mi się 1Q i komentarz do niego, chociaż dramatu nie było
- sprzedałem LSISOFT (+1%/+0%) - niby dobre wyniki ale nie wszystko rozumiem i nie widzę stosownego komentarza. Przy tej cenie widzę ciekawsze alternatywy
- kupiłem MEDICALG - ostatnio coraz częściej podoba mi się taki profil spółki - zdołowana przez zewnętrzne okoliczności, w której cena powinna zawierać już wiele negatywnych informacji. Odbieram ją trochę jak RAINBOW który był całkiem niedawno po 20 zł, kiedy waluty były drogie i nawarstwiły się ataki terrorystyczne. Profil bardziej ryzykowny ale moim zdaniem w tym przypadku warty swojej ceny (notabene podobny jest POZBUD)
- kupiłem SARE - dobre wyniki 1Q i zapowiedź całego 2017, potencjalny inwestor w spółce + w końcu w Zarządzie pojawił się ktoś kto budzi większe zaufanie (Zawadzki)
- kupiłem SOHODEV - pod skup na atrakcyjnych warunkach, z Marvipolem nie wyszło, więc liczę że mają już jakiś pomysł na swoje aktywa
- kupiłem HERKULES - fajna spółka, dobrze sobie radzi w trudnym otoczeniu, zapowiedź dobrego 2017, liczę na powtórkę z 2015

Nowy tydzień startuję w takim składzie:

kliknij, aby powiększyć

Portfel rośnie..
Transakcje opiszę przy podsumowaniu miesiąca

Dzięki, dobra okazja żeby dopytać.

Ostatnimi czasy coraz częściej zerkam w stronę Twittera jako fajnego źródła informacji wszelakich. Tam też pewnie postaram się bardziej na bieżąco dorzucić coś od siebie, więc zainteresowanych (o ile są ;)) zapraszam do śledzenia. Przy czym póki co nadal planuję aktualizować ten portfel w formule tygodniowej/miesięcznej.

w sumie dobrze, że prowadzę ten portfel, bo przy okazji podsumowań czasem się łapię że mam czegoś tak dużo/mało icon_biggrin
kliknij, aby powiększyć

- powiększyłem ALUMETAL - niestety nie załapałem się na powynikową promocję, czekałem na info z konferencji, ale jak widać było więcej takich spryciarzy ;) Wyniki były dokładnie takie jak się spodziewałem. Teraz liczy się to co przed nami, przyjmuję że drugi, a w szczególności trzeci kwartał powinny przynieść wyraźną poprawę. Tym co bardziej śledzą polecam też zapoznanie się z przebiegiem ZWZ i głosowaniem nad nowym systemem motywacyjnym. Dla leniwych - nie przeszła żadna z obu głosowanych wersji. W tym kontekście warto sobie zerknąć na to jakie tam zapisano liczby. Czyżby dla niektórych fundów zbyt mało ambitne?
www.bankier.pl/static/att/emit...

- sprzedałem PEKABEX (+1%/+0,03%)- zachowanie kursu
- lekko zwiększyłem PGSSOFT - spodziewam się dobrego 1Q i całego 2017
- lekko zwiększyłem ERGIS - dobry raport 1Q, perspektywa kolejnych sporych inwestycji
- kupiłem CLOUD - dobry raport 1Q, wycena niżej niż była, a GPW się zbliża (oby ;)
- szybki skok na FAM (+3%/+0,20%)
- kupiony i sprzedany MEDICALG (+3%/+0,12%)
- kupiony i sprzedany TOWERINV (+2%/+0,06%)
- lekko zredukowany short na PXM. Przy czym nie wiem czy dobrze robię - ostatnie info o wygranym Żeraniu i strategii chyba miało być pozytywne ;) Ale jak przejrzeć historię ofert i budżet to można się zastanawiać czy z tego Żerania dadzą radę wyciągnąć sensowną rentowność. A strategia ... po zmianie nagłówków mogłaby posłużyć dla jakiejkolwiek innej spółki. Dla mnie takie pitu pitu na pół dnia w powerpoincie ale może się nie znam icon_biggrin

Jak dla mnie ci goście to idealni "sprzedawcy marzeń". Jakiś czas temu przejrzałem historycznie raporty okresowe, widzę że wciąż jest to samo story - mamy świetny produkt, przełomową technologię, rozmawiamy o nowych kontraktach. Tylko akurat jeszcze nie zarabiamy, taki model biznesowy ;) Konsumpcja cashu idzie dość sprawnie, więc pewnie za niedługo znowu zrobi się głośno o postępach i pójdzie jakaś emisja.
Nie wykluczam że spóła w końcu zaskoczy i wyjdzie coś fajnego, ale na teraz widzę takie samo ryzyko że rynek w końcu powie pass i wszystko się sypnie.

icon_biggrin
Rosja się może po tym nie podnieść

dość sporo dokapitalizowałem i od razu poszedłem na zakupy :)
- powiększyłem KOMPUTRONIK (rekordowa wartość nominalnie) - korzystam z atrakcyjnego kursu
- lekko powiększyłem BIOPLANET
- lekko powiększyłem PGSSOFT
- lekko zredukowałem GRUPAREC - niezłe wyniki i od razu pojawił się popyt. Szczerze mówiąc bardziej techniczna operacja żeby zamknąć rachunek na którym wisiały te akcje. Potencjał przy tej wycenie nadal b duży, resztę trzymam
- sprzedałem VISTULA (0%)
- zrobiłem też małe kółko na ORZELBIALY (+2%/+0,05%)

Do poprzedniej listy jeszcze zapomniałem dodać sprzedaż DELKO. Na szczęście większość wysypałem przed wynikami i wyszło +12% / +0,40% (po slashu wpływ na portfel wzorem kolegi leniucha)

W ostatnich dniach:
- kupiłem PEKABEX - mało płynne ale fundamentalnie ciekawe, mocno wzrasta raportowana produkcja, dobra historia spółki. Do tego jest jakaś szansa że mocno skorzystają na nowym programie mieszkaniowym
- kupiłem LSISOFT - spekulacyjnie pod wyniki + technika
- sprzedałem po wstępnych wynikach cały PEPEES (+10% /+1,90%)- z pewnym żalem, bo liczyłem na więcej, ale w moim odczuciu po wynikach 1Q w najbliższym czasie może zabraknąć impulsów wzrostowych. Bardzo nie podobał mi się komunikat o nabyciu udziałów w sp "Ponary". Wprawdzie przeliczając cenę za hektar nie widać jakiegoś większego wałka, ale źle to wygląda. Poza tym na WZA grupa mniejszościowych ciągle występuje przeciw Skotnickim (nie przeszło scalenie). No i do tego wszystkiego pogoda ..
- powiększyłem KOMPUTRONIK - gra w "wyciskanie drobnych" już się zaczęła, tym razem od dwukrotnego przesunięcia terminu. Przy czym porównując to do innych instrumentów typu: "zaraz bankructwo" albo "Jezu jaką my mamy zła sytuację rynkową" (vide INTEGER i PELION) to póki co lajcik :)
- kupiłem ALUMETAL - chciałem czekać do wyników 1Q ale trochę się złamałem patrząc na to jak kurs forsuje opór
- zredukowałem VISTULA z zamiarem sprzedaży całości - zakup Bytomia wydaje mi się ciekawy, ale diabeł tkwi w szczegółach. Nie znam, nie biorę :)

kliknij, aby powiększyć

Już nie mogę edytować, oczywiście chodziło mi o zebranie 90% w wezwaniu. Podwyższenie to inna sprawa, ja myślę że jednak będzie tylko pewnie nie w takiej skali, jak się większość z tego FB porozumienia spodziewa

Większych szans na 90% przy tej cenie nie widzę..

Kwiecień wypadł na zero. Trochę mnie to zaskoczyło, miałem sporo udanych spekulacyjnych szybkich wejść, ale te długoterminowe akurat dość wyraźnie obniżyły loty. Póki fundamenty się zgadzają niespecjalnie mnie to martwi, więc ogólnie jestem zadowolony z kwietnia.

kliknij, aby powiększyć

Stan obecny:

kliknij, aby powiększyć

W ostatnim czasie:
- sprzedałem GRODNO (+3%), kurs praktycznie bez obrotów stał w miejscu, a ja trochę straciłem przekonanie do szybkiej poprawy fundamentów. Sprzedałem przy pierwszej okazji. Nie wykluczam że wskoczę z powrotem, chociaż widzę że kurs już rusza.
- sprzedałem ATAL (+1%) nie spodobały mi się spore ukryciaki na S po rekomendacji mbanku. Ostatecznie poszło trochę wyżej, ale jakoś czuję że potencjał wzrostowy mógł się na pewien czas wypalić
- szybki skok na PMPG (+2% ale tylko 3% portfela)
- sprzedałem ALUMETAL (+2%) - analitycy widzą 1Q wyraźnie wyżej niż ja, wolę nie ryzykować i wskoczyć po wynikach nawet kosztem zgubionych paru %
- zredukowałem ERG - sprzedałem ile mogłem w ofercie skupu + jeszcze trochę na rynku. Inne spółki z segmentu zaraportowały spory wzrost cen polipropylenu w 1Q, więc podobnie jak przy alumetal wolę wejść po wynikach. Tym bardziej że 70 pozostaje mocnym oporem
- kupiłem KOMPUTRONIK - fajny case, prezes sprzedaje akcje po czym za chwilę ogłasza wezwanie i wycofanie z giełdy :) Kurs bardzo nisko do fundamentów, przy obecnej cenie nie widać większego ryzyka. Minusem jest tylko mocno rozdrobniony akcjonariat, pewnie będzie łatwiej bujać
- kupiłem POZBUD - spadający nóż, ale robi się b tanio, a spółka fajna. Może też skorzystać na poprawie w budowlance. Póki co prezes nie wydaje się specjalnie optymistyczny więc pakiet bardziej kontrolny.
- kupiłem PGSSOFT - spóła dość droga, ale wydaje się że są wszelkie podstawy do takiej wyceny. Prezes b optymistycznie rysuje przyszłość, a ciężko to poddawać pod wątpliwość patrząc na historię. W ogłoszonym niedawno ABB akcje poszły dość sprawnie po 14 zł, więc jest to jakiś punkt zaczepienia dla kursu
- kupiłem BIOPLANET - po b dobrych wynikach 1Q, EURPLN może dalej pomagać, jest spory potencjał w tej spółce, gdyby nei ta płynność ..
- kupiłem VISTULA - technicznie na odbicie od 3,2, fundamenty cały czas są OK
- kupiłem ERGIS - technicznie na odbicie od 5,9-6,0, fundamentalnie też OK

Dzięki, fajna analiza, choć polemizowałbym z wnioskami :) Co do IQ '17 nie wydaje mi się żeby one były specjalnie dobre, z uwagi na naturalne opóźnienie w przełożeniu marż benchmarkowych na wyniki. Wydaje mi się też, że rynek może to już wyceniać, bo prezes dość jasno mówił o tym na konferencjach. Oczywiście teraz kwestia skali.

A tak z innej beczki - widzę, że wykres marż DIN226 wygląda na własnoręczny, korzystasz z własnych danych czy bierzesz to co prezentuje spółka?

Chwilę mnie nie było, czas na update:

- sprzedałem INTEGER (+1%). Trafnie przewidziałem skalę podniesienia, ale zarobek marny, głównie dlatego że wypuściłem większość przed jego ogłoszeniem. Zmyliło mnie zachowanie kursu w ostatnich dniach, zachowanie fundów też było nieco niejednoznaczne. Dla mnie nauczka że fundy to nie jest w takich sytuacjach skonsolidowana grupa (tak jak wcześniej naiwnie myślałem) i też próbują rozgrywać siebie nawzajem. Gdyby tak nie było, wykres wyglądałby zupełnie inaczej.
Swoją drogą ciekawy zakup przez Quercus, może to nie koniec?
- sprzedałem UNIWHEELS (-2%) - kurs b nisko ale widzę zbyt małe szanse na korektę ceny. Potrzebowałem kasy, przesiadłem się na coś z lepszą perspektywą
- sprzedałem PMPG (+5%) - sympatyczny zysk jak na 4-dniową inwestycję. Poza tym miałem swoistego moralniaka bo delikatnie mówiąc niespecjalnie im kibicuję ;)
- sprzedałem ORZELBIALY (+14%) - dalej widzę więcej pozytywnych przesłanek ale po takich wzrostach moje przekonanie spadło. Inwestycja kilkunastodniowa więc nie mam na co narzekać
- kupiłem ATAL po prognozie zysków - coś z serii lepiej późno niż wcale :) szkoda że nie wyłapałem wcześniej, liczę na to że nie koniec imprezy, fundamentalnie jeszcze jest przestrzeń
- kupiłem ALUMETAL - spółkę obserwuję już od dłuższego czasu, bardzo dużo mi się w niej podoba. Wyniki 4Q jak dla mnie spore zaskoczenie na + spodziewałem się znacznego obniżenia lotów. Wprawdzie oczekuję że 1Q będzie słaby, ale wydaje mi się że to już jest w cenie, w każdym razie nie chcę żeby mi odjechała tak fajną spółka. Dla mnie kolejny faworyt na 2017

No i cofam się w czasie do ostatniego podsumowania i zamiany shortów CDR na PXM... No cóż nie ukrywam że jest satysfakcja z trafnego określenia kierunku ale chyba wolałbym to jednak zmonetyzować king

Obecny skład:

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
Skanujemy kilkadziesiąt źródeł internetowych. Listę można sprawdzić tutaj https://www.stockwatch.pl/w-mediach/
Skaner szuka słów kluczowych i niestety, niektóre z nazw spółek są problematyczne np. dla Kruka wpadają newsy o firmie jubilerskiej W. Kruk. Dodałem do wykluczeń "efekt Trumpa" i "efekt 500+". Jeżeli jest więcej takich fraz, również dla innych spółek, to proszę o informację. Dodamy wykluczenia.

Co do ilości, jest ona wypadkową zainteresowania mediów daną spółką. Pomimo wielu źródeł treści, dla niektórych małych firm nie znajdujemy artykułów.

Tak z głowy na pewno jeszcze Bytom - wyłapuje newsy dot. miasta.

Raczej nie tylko kwestia zainteresowania mediów. Wpisując nazwę spółki w google jestem w stanie wychwycić znacznie więcej. Przejrzałem listę z linka - np. parkiet i pb.pl są w rozwijanej ale newsów nie widać. Na newseria newsy są ale filtr najwyraźniej źle działa. Zerknij na to https://info.newseria.pl/?qs=recykl a później spróbuj znaleźć w Waszej wyszukiwarce.
Są też mniejsze serwisy informacyjne - akcjonariat, newseria, inwestorzy, strefainwestorow, gdzie pojawia się sporo artykułów. Jeśli ich brak wynika z kwestii 'relacyjnych' to już nie moja działka, ale jeśli takich problemów nie ma, to chyba fajnie byłoby to dodać.

Podstawa to kwestia pozyskania dużej ilości surowca w odpowiedniej cenie. Na branżowych forach można się dogrzebać że zaczęli już kontraktować 2017 na niższych cenach o parę % w porównaniu do 2016 co można odczytywać b pozytywnie. Zakładam, że jeśli pogoda w tym roku znów dopisze to Azja będzie się coraz częściej przewijać w raportach. Czemu masz obawy że to jednorazowy strzał?

A nie da się nic zrobić w kwestii wiadomości o obserwowanych spółkach w newsletterach ? Działają bardzo słabo - wyłapują mało artykułów (głównie SW, bankier, wnp), do tego często zupełnie niedotyczące spółek (np. artykuły o efekcie 500+ dla spółki efekt itp.)

mały rebranding żeby ktoś nie pomyślał że to niepoważny profil ;)

W marcu fajny wynik, portfel zanotował +4,5%. Zamknąłem 13 pozycji, z czego 12 było zyskownych (shorty na CDR traktuje jako 1 pozycję). Najwięcej dała zarobić AVIAAML, stratę przyniósł SANOK.

kliknij, aby powiększyć

Portfel mocno zapakowany w akcjach

kliknij, aby powiększyć

Od ostatniej aktualizacji:
- sprzedałem UNIBEP (+3%)
- kółko na PLAYWAY (+1%)
- zredukowałem UNIWHEELS - myślę że niska cena, ale wolę przesiąść się na coś z większym potencjałem
- powiększyłem PEPEES - przyjrzałem się jeszcze bliżej ostatnio, mój nowy faworyt na 2017
- powiększyłem ERG - pozytywne komunikaty, niedługo strategia na 2018-2020
- powiększyłem ORZELBIALY - pisałem już wcześniej, poza tym patrzę na handel dzienny i jakoś pozytywnie mnie nastraja
- kupiłem PMPG - spekulacyjnie pod jutrzejsze wyniki
- kupiłem CCC - czaję się już od dłuższego czasu, po marcowych wynikach stwierdziłem że nie będę dłużej czekać. Do zakopania

Zamknąłem też kontrakty S na CDR. Przy obecnych wycenach już raczej nie będę wracał. Walor wprawdzie na moje przewartościowany, ale średnio mi się shorci bądź co bądź wzrostową spółę. PXM lepszy :)

Po wrzuceniu tego wykresu powiększyłem jeszcze PXM S, wygląda że przebiło te 8, a do tego cena kontraktu mocno zbliżyła się do cen akcji.

- sprzedany ALTUS (+1% na całości) - propozycja KNF jednak w zapowiadanej - negatywnej postaci
- lekko powiększony INTEGER - coś się dziś działo, poszła paczka za 5 mln zł po 42,0 , kurs blisko ceny wezwania. To taki becik na wolnej gotówce, bo ciężko coś teraz obstawić
- lekko powiększony S na PXM - w ogóle ciekawie wygląda zachowanie ceny futuresa do instr bazowego, cena 1,0-1,5 zł niższa, a ta różnica potrafi się sporo wahać. Cieszy rosnący LOP, coraz sensowniej można tym handlować
- lekko zredukowany S na CDR - ładny zysk, a wolę PXM
- zredukowany ORZELBIALY - ale to bardziej techniczna operacja - zamykam Degiro i po prostu skasowałem pozycje tam

Ehh znowu brak czasu na regularne uzupełnianie. A handluję dość sporo. Po założeniu konta w BOŚiu często z komórki, w bardzo różnych miejscach i teraz się zastanawiam jak ja mogłem bez tego funkcjonować :)

Lista:

- sprzedaż IALBGR (+6%) - miałem chrapkę na ściągnięcie większego pakietu <14 i wzięcie udziału w skupie ale musiałem wyjechać i puściłem w rynek
- sprzedaż UNIMOT (+15%) - liczyłem że po krótkim okresie realizacji zysków z IPO kurs ruszy, ale tak się nie stało. Widzę pewne ryzyko związane z problemami z koncesjami w 1Q. Zresztą pozycja mała, więc bez większego wpływu
- sprzedaż VISTULA (+1%) - zagapiłem się i po wynikach ktoś tanio zgarnął zostawione zlecenie
- sprzedaż SANOK (-6%) - duże zaskoczenie, b słabe wyniki, brak wyjaśnień w raporcie, nic o perspektywach -> out na dłużej
- sprzedaż AVIAAML (+13%) - cierpliwie wyczekałem spore spadki i przyszła nagroda. Fajnie buja na tym walorze więc zostaje na celowniku
- sprzedaż VANTAGE (+6%) - nie liczyłbym na więcej po podniesieniu ceny
- kupno i sprzedaż ATENDE (+5%) - brałem po wynikach i przed konferencją, sprzedałem dzień później. Liczyłem że prezes się wykaże i nie zawiodłem się :)
- zredukowany INTEGER - skorzystałem z jednodniowego wzrostu. Nadal obstawiam że najbardziej prawdopodobne jest podniesienie ok. +20%, ale kurs nie chce ruszyć w żadną ze stron, a Brzoska wygląda na uparciucha. Moje przekonanie trochę spadło, więc nie wykluczam że wyskoczę z reszty po dobrym kursie
- skupowałem progowo ERG - raport roczny trochę poprawił kiepski obraz podanych wcześniej szacunków. Tak na marginesie ta moda podawania wstępnych wyników niesamowicie mnie wkurza, bo pojawia się to nie wiadomo kiedy i właściwie nie wiadomo co zawiera, więc ciężko się pod to sensownie ustawić.
- kupiłem GRODNO - fajna wzrostowa spółka, która trochę wyhamowała razem z budowlanką w 2016, liczę że w tym roku odpali
- kupiłem mały pakiet UNIBEP - po zapowiedzi prezesa o spodziewanych wzrostach sls i zysku w '17. W sumie nic nowego ale liczyłem na mocniejszą reakcję kursu.
- powiększyłem UNIWHEELS - daję raczej mniejsze szanse na podniesienie ceny, ale kurs prawie w cenie wezwania to przesada
- kupiłem ORZELBIALY - najpierw wydłużyli zapisy w wezwaniu, parę tygodni później puścili info o odpisach. Jak widać na kogoś podziałało bo kurs rano zjechał -10%, brałem w promocji. Wg mnie 8,65 zł nie ma najmniejszych szans, pytanie co dalej. Może być ciekawie, bo zbliża się 1Q, jeśli będzie skokowa poprawa to będzie trudniej odbierać. Może jakieś podniesienie na horyzoncie?

Oprócz tego dalej handlowałem shorty na CDR. W sumie sukces, bo mimo wzrostu kursu cały czas jestem na plusie. Do tego dołożyłem nowy instrument - kontrakty na PXM. Kiepska płynność, no i mój DM zgarnia sporą prowizję, ale czego się nie robi żeby shorcić taką spółę :)

Aktualny portfel:

kliknij, aby powiększyć

Wygląda na to, że rynek przyjmuje scenariusz podwyższenia ceny jako b mało prawdopodobny. Szkoda, cena niby przyzwoita ale biorąc pod uwagę wzrostowy charakter, no i dobry sentyment można by oczekiwać ciut więcej.

Już nie mogę edytować - prośba też o to żeby ktoś kto się podejmie spróbował wyjaśnić co może kryć się pod podpunktem "inne" w Pozostałej działalności operacyjnej (2.246 tys. zł za 2016), w nocie nic więcej nie jest wyszczególnione.

Poproszę o analizę raportu. Wprawdzie spółka na SW mało popularna, ale ma niski ticker na stooqu, no i dała rekordową stopę zwrotu za '16. Myślę że warto przyjrzeć się bliżej.

Może i grzech :) ale nie czuję tej spóły. Chyba faktycznie nie pisałem, wyszło 0% na całości (CLOUD)

Ostatnie transakcje:
- kupiłem AMICA (3%) - kurs na wsparciu, jak przebije chętnie ustawię się też niżej
- znacznie powiększyłem PEPEES (do 12%) zaraz po wstępnych wynikach. Wyglądają świetnie, jeśli w rocznym nie będzie niespodzianek robi się mocny kandydat do dużych wzrostów na 2017
- powiększyłem GRUPAREC (do 9%) i na teraz wystarczy
- lekko zredukowałem INTEGER (do 5%), jeszcze przed info o kolejnym OFE powiększającym udział. Widzę, że Brzoska próbuje grillować akcjonariat, chociaż nie wiem na kogo miałoby to działać, nie sądzę żeby fundy nabierały się na takie sztuczki. Jestem bardzo ciekaw jak to się rozwinie, obstawiam że skończy się polubownym +20/30% do pierwotnej propozycji
- zredukowałem VANTAGE

Gotówka w okolicach minimalnych poziomów (15%) tyle wolę zostawić na jakieś szybkie skoki

Dużo trejdów ostatnio i nie mam głowy żeby wszystko rejestrować, sorry jeśli ktoś śledzi. Bawiłem się sporo z krótkimi wejściami na shorty na CDR z ogólnie pozytywnym skutkiem, chociaż jestem pewien że można z tego wycisnąć znacznie więcej. Muszę jeszcze popracować nad metodologią, no i psychiką, która czasami podpowiada scenariusze wbrew ogólnie przyjętej strategii.

Stan na teraz:

kliknij, aby powiększyć

Portfel mi się dość mocno zdywersyfikował, nawet nie do końca świadomie. To efekt raz - rosnącego kapitału (muszę się przestawić na wyższe pakiety), dwa - braku jednego ewidentnego faworyta, coś jak UNIWHEELS na początku 2016. Będę starał się utrzymywać max 15 spółek, docelowo fajnie byłoby obracać się w liczbie koło 10.

Jak widać po powyższym:
* sprzedałem UNIBEP (+7% na tym pakiecie, razem z poprzednim +16%) - odbił się od maxów, wycena coraz bliżej fundamentów
* sprzedałem ALUMETAL (+2%) - jeszcze nie czas na ten walor
* kupiłem INTEGERPL - spekulacyjnie, na podwyższenie wezwania, po info o powiększeniu udziału przez AEGON OFE
* kupiłem IALBATROS - pod skup akcji, szerzej opisane tu: analizyobs.blogspot.com/2017/0...
* kupiłem DELKO - głównie fundamentalnie ale i technicznie, kurs odbił od 10 zł
* kupiłem VISTULA - techniczny pakiet do uciułania paru procent
* powiększyłem ASBIS - nieuzasadniony spadek po wynikach
* powiększyłem GRUPAREC - mój "top pick" na 2017 ;) na teraz zupełnie niedostrzeżona spółka, ale liczę na dynamiczny wzrost przychodów i zysków, nawet do 5-6 mln zysku net w perspektywie 2-3 lat (obecnie 2,5) i przejście na GPW. Być może powiększę ale pewnie już nieznacznie ze względu na płynność

więcej grzechów nie pamiętam ;)

Informacje
Stopień: Elokwentny
Ostatnia wizyta: 16 stycznia 2021 12:41:13
Liczba wpisów: 215
[0,06% wszystkich postów / 0,11 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,557 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d