pixelg
Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum" - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum"

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 11 maja 2016 22:04:33
no widziałem właśnie że ktoś z dużym refleksem się załapał :) ja dołączałem trochę później na wyższych poziomach

też zauważyłem tego grubasa, ale moim zdaniem on zaniża przed odpałem ;)

flesz
flesz PREMIUM
16
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 595
Wysłane: 11 maja 2016 22:12:34
Dziwną strategie miał ten "grubas". Schodząc co parę dni piętro niżej dał tym samym sygnał, że nie ma co się spieszyć z odbieraniem mu tego, bo będzie taniej :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 14 maja 2016 01:14:01
Dynamiczny tydzień wynikowy. Przede wszystkim udało się trafnie przewidzieć dobry 1Q w ALUMETAL, a zysk net nawet sporo przekroczył moje założenia. Z drugiej strony mam pewne wątpliwości co do możliwości powtórzenia tak dobrych wyników - głównie na bazie ciągle spadającej marży benchmarkowej oraz info o wyraźnym ograniczeniu zakupu złomu. Wygląda trochę jakby takiej sytuacji (marży) nie zakładali i teraz przejściowo może być klops w 2-3Q. Udało mi się wyjść całością po 53 w strefie oporu (?) i zaliczyć +4%, co dało fajny zysk przy relatywnie dużym pakiecie. Tak czy inaczej spóła do ciągłej obserwacji, bo cenowo jest cały czas dość atrakcyjnie.

Dzień wcześniej dobrałem lekko ERGIS i nieco więcej POLWAX. PWX to nie do końca mój profil inwestycyjny, ale na koncie wisiało sporo kasy, a spółę znam i śledzę praktycznie od IPO. Fundamentalnie jest wg mnie tanio, do tego technicznie coś tam chyba powinno bronić te rejony. Raportu jeszcze nie zgłębiałem, na pierwszy rzut oka szału nie ma, więc może zlecieć do 15. Ja w każdym razie spokojnie czekam na powrót do bardziej sensownych poziomów, o długofalową przyszłość spółki się specjalnie nie martwię.

Tak jak pisałem, ostatnio leżakowało u mnie sporo cashu, a że teraz po oddaniu ALUMETAL nie mam pomysłu co dalej, część kasy przerzucam gdzie indziej. Tym samym baza od przyszłego miesiąca się zmniejszy, może znów będzie bardziej dynamicznie w % na moim portfelu :)


contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 19 maja 2016 00:04:19
Ostatni okres dość intensywny na rachunku. Najpierw dobrany po wynikach MODE (od flesza :) Zaraz po wynikach złapałem też WIELTON, na bazie wyraźnego pobicia konsensusu i dobrych perspektyw. Po wczytaniu w raport i wywiadzie z prezesem wróciłem na ALUMETAL. Moment może nie najlepszy, ale wolę się trochę pokisić niż przegapić zmianę trendu na tak fajnej spółce.

No i portfel się wypchał:

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 19 maja 2016 00:04

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 25 maja 2016 18:00:02
Sprzedany w całości WIELTON (+1,5%). Prezes w dzisiejszym wywiadzie dość asekuracyjnie mówił o drugim półroczu. Liczyłem też na bardziej dynamiczny ruch na kursie po wynikach, wygląda na to że trochę zabuksował, a że ja potrzebuję cashu..
Wypuściłem też część ERGISu, jak to się ładnie mówi "brak pozytywnego newsflow" w najbliższym czasie. Bardzo możliwe że za jakiś czas uzupełnię jeśli ten przedział cenowy się utrzyma.

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 2 czerwca 2016 23:58:02
Szybki update przed zasłużonym wypoczynkiem :)
Mimo ostatniego dnia który nieco podmył zyski, maj poszedł nieźle:

kliknij, aby powiększyć

Zrezygnowałem z jakiegokolwiek benchmarku. Ostatnio coraz częściej myślę o giełdzie w kategoriach zwrotu z zainwestowanego czasu. Satysfakcjonującym poziomem jest dla mnie 1% miesięcznie. Co mi z tego że np. pobiję spadający WIG o 2 p.p. skoro na rachunku będę w plecy? Nie jestem fundem żeby się ścigać z indeksem.

Aktualny portfel:

kliknij, aby powiększyć

Jutro może lekko pozmieniam wagi, a później portfel udaje się na wywczas
Edytowany: 2 czerwca 2016 23:58

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 2 lipca 2016 00:21:58
Najwyższy czas wybudzić kronikę do życia tym bardziej, że ostatnio działo się sporo.
Brexit wziął mnie całkowicie z zaskoczenia, szczerze mówiąc zupełnie się tego nie spodziewałem. Do tego stopnia, że miałem powstawiane drobne zlecenia K na poziomach wyraźnie niższych od rynkowych, które szczęśliwie (jak się później okazało) się zrealizowały - ALUMETAL 51,90 i VISTULA 3,00. Bardziej jednak zaskoczyło mnie to co działo się po Brexicie. Jeszcze w piątek panował pesymizm i wszędzie było czerwono, tymczasem od tego tygodnia giełdy zaczęły rajd w górę, bez trudu odrabiając straty z nawiązką. Ja tego totalnie nie kupuję. Co by nie było Brexit jest wg mnie jednym z istotniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych ostatnich lat, a do tego jego dalsze konsekwencje stanowią sporą zagadkę. Scenariusz pt. "będzie dobrze, a może nawet lepiej" to tylko jeden z wariantów, a wygląda jakby rynki w coś takiego właśnie uwierzyły. Moje postrzeganie jest bardziej negatywne, a że kursy poszły zupełnie w odwrotnym kierunku, postanowiłem bardzo istotnie zredukować swój portfel. W zasadzie pierwszy raz w mojej krótkiej dwuletniej historii mam tak duży docelowy udział gotówki wynikający z negatywnego postrzegania perspektyw na szerokim.

Biorąc pod uwagę Brexit i fakt szybkiej konwersji akcji w gotówkę jestem b zadowolony z wyniku miesiąca.


kliknij, aby powiększyć


skład akualny:

kliknij, aby powiększyć


sprzedałem:
ERGIS (0%)
VISTULA (+1,5%)
UNIWHEELS (+11,5%)
GRODNO (+40%)
POLWAX (-7,5%)
GEKOPLAST (+37%)
ALUMETAL (+8,5%)

Co dalej? Sam nie wiem, pewnie postoję jeszcze z boku. A że mam zawodowo trochę nowych obowiązków pewnie nie będzie mi się dłużyło.

bankrucik
51
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 297
Wysłane: 2 lipca 2016 12:23:47
rynki zakładają, że banki centralne dosypią jeszcze "prochu" czyli nie będzie podwyżki w USA, a dodatkowo będzie dodruk w EU, a może nawet zrzucą trochę kasy z helikoptera?
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com
Edytowany: 2 lipca 2016 12:24

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 9 lipca 2016 14:40:30
bankrucik: myślę, że "proch" to jest tu bardzo dobre określenie :)

W tym tygodniu sprzedałem ostatni pakiet ALUMETAL po 57 (+8,5%).
Dokupuję UNIWHEELS wraz ze spadkiem ceny. Jak dla mnie na ten moment to największy faworyt (fundamentalnie) wśród spółek o większej płynności. Zbieram też malucha z NC, ale wzorem kolegów z innych kronik nie zdradzam jeszcze nazwy ze względu na fatalną płynność.
Udział gotówki wciąż podobny jak ostatnio - czekam na rozwój wydarzeń.

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 25 lipca 2016 01:23:20
Indeksy ostatnio ładnie odrabiają, ale moje postrzeganie specjalnie się nie zmieniło, nadal stoję bardziej z boku. Przy czym stwierdziłem, że szkoda żeby kasa wisiała bez celu, dlatego postanowiłem poszukać na rynku bardziej odpornym na ruchy na szerokim, czyli NC. To zaowocowało dwoma skompletowanymi zakupami:
ORGANIC - spółkę jak i całą 'branżę bio' śledzę od dłuższego czasu. Tu zachęciły mnie komunikaty o nowych inwestorach i ładny rozwój spółki, choć tanio na pewno nie jest
VERBICOM - oczywiście prawie zerowe zainteresowanie i tragiczna płynność, ale spółka wydaje się sensownie rozwijać, Zarząd mnie przekonuje, no i wycena jest stosowna.

Ponadto trochę na przekór swoim zasadom, zapakowałem jakiś czas temu trochę kontraktów na PZU. Bardziej technicznie, choć widzę też przesłanki w długoterminowych fundamentach. Obstawiam, że PZU będzie odgrywać istotną rolę w 'unarodowieniu' gospodarki, co zapewni stosowne korzyści. Póki co trzymam.

Sprzedałem też resztę GRODNO. Ostatnie wyniki mocno mnie rozczarowały, szczególnie w kontekście entuzjazmu prezesa w wywiadzie bodaj z końca marca, który mówił o "walce o dowiezienie prognozy". Prognozy jednak dość wyraźnie nie dowieźli, ostatni kwartał był słaby, a budowlanka w istotnych segmentach notuje spore minusy. Nie chcę przekonywać się co będzie w prognozie która ma być w następnych wynikach.
Do spółki pewnie zbyt szybko nie wrócę.


contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 26 lipca 2016 22:54:44
Dziś złapałem pakiet startowy jednej z moich ulubionych spółek - RAINBOW. Taki trochę sentymentalny powrót, to był pierwszy walor w który włożyłem 'poważniejsze' pieniądze i jedna z lepszych inwestycji. Wychodziłem w marcu 2015, spółka wciąż ładnie się rozwija, a dziś walor jest tańszy niż wtedy, co samo w sobie jest dobrym uzasadnieniem. Wygląda też że przy 22 mamy wsparcie. Z drugiej strony są waluty i pewnie kiepski sentyment do branży z oczywistych względów, pytanie ile z tego jest już w cenie. Tak czy inaczej jestem długoterminowo spokojny, co jak co, ale ci goście potrafią prowadzić ten biznes.
Edytowany: 26 lipca 2016 22:55

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 31 lipca 2016 18:38:38
Jeszcze w poniedziałek wynik miesiąca brzmiał +2,5%, ale dwa ostatnie dni, a w szczególności piątek spowodował rezultat ze znakiem przeciwnym. Pół biedy że na kolejny raz zmniejszonym kapitale - w tym miesiącu znów wyciągnąłem trochę z tego rachunku.


kliknij, aby powiększyć


Poza wspomnianym już RAINBOW kupiłem w tym tygodniu:
RCFL3OIL - spekulacyjnie z nastawieniem na odbicie i z wiarą, że w długim terminie utrzymanie takich cen ropy jest mało prawdopodobne
VANTAGE - wyniki spółki regularnie się poprawiają, a kurs znów wrócił do dolnego kanału konsoli. Spadki odbieram jako spowodowane negatywnym sentymentem do branży i rządowym programem mieszkaniowym, przy czym VANTAGE niespecjalnie powinien być nim dotknięty
GEKOPLAST - b dobre wyniki, stabilnie w otoczeniu, świetna sprzedaż layerpadów. może będzie przekroczenie prognozy zysku na ten rok?

Dobrałem też trochę ORGANIC - wskaźnikowo wydaje się drogo ale skoro włoski "gigant" rynku eko płaci za pakiet 63% akcji ponad 13 zł/szt to zakładam że właśnie tyle one są warte

Z resztą gotówki czaję się na RAINBOW przy 20zł, zostawię sobie też trochę na łapanie ciekawych mikrusów z NC

W przypadku PZU mam kontrakty ale podaję wartość pozycji, nie depozytu.


kliknij, aby powiększyć

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 1 sierpnia 2016 22:20:15
Dziś zamknięte PZU (-0,5%). Szkoda bo było +5%, liczyłem na więcej, a później przysnąłem jak trzeba było wychodzić. Dobra nauczka.
Dobrałem też nieco VANTAGE i nieco więcej GEKOPLAST.
Edytowany: 1 sierpnia 2016 22:21

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 8 sierpnia 2016 23:17:25
Sprzedany praktycznie w całości RAINBOW (+0,5%). Mój scenariusz z odbiciem od 22 się nie zrealizował. Na horyzoncie wyniki, a ja nie mam takiego przekonania jak BGŻ że będzie dobrze. Wolę ew. wrócić po wynikach.

Sprzedany też RCFL3OIL (-3,5%). Tu również nie trafiłem w dołek, poza tym przyjrzałem się bliżej wycenom tych certów i mocno mi się nie spodobały. Na szybko policzyłem że 4-5 miesięcy temu przy tych samych wycenach certyfikatów zwykły Future na Brent był ponad 10% droższy. To samo ćwiczenie zrobiłem dla jeszcze innego okresu czasu i wyszło że ta różnica wynosiła ponad 20% dla 6 miesięcy. Czytałem tu, że koledzy tłumaczyli że to contango, ale mi się wydaje że to jeszcze coś extra. Ja w każdym razie już tego nie ruszam, chyba że ropa znów spadnie do abstrakcyjnych poziomów typu <30 dol.

Odnośnie do różnic w cenach -fajnie to widać na stooqowym wykresie za np. ost 5 mies.:


kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 8 sierpnia 2016 23:19

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 12 sierpnia 2016 22:47:09
Przewidywania sprzed kilku miesięcy się potwierdziły, UNIWHEELS pruje do przodu fundując portfelowi kolejne rekordy. Wycena powolutku zbliża się do mojej docelowej, ale zobaczymy co dalej, obstawiam że anale zaraz ruszą do podkręcania rekomendacji.

We wzrostach nie przeszkodził nawet bardzo kiepski raport CALESCO.
Jeszcze w maju - "huraa jest super, może nawet podwyższymy prognozy, mamy tyle zamówień!",
Teraz - "2Q był b trudny, ogromna konkurencja na rynku, duzi psują marże itd. :("
Takie właśnie uroki NC. Szkoda, że przespałem ten raport i nie zdążyłem wyskoczyć chociaż częścią na wyższych poziomach. Teraz już za nisko.

Z nowości pojawił się średnioduży pakiet EFEKTu. Spółce w najbliższym czasie powinno sporo rzeczy sprzyjać - spadki CHFPLN (mają duży kredyt), wzrost popytu na krajową turystykę, ŚDM. Wynik roczny net na poziomie 6-7 mln wcale nie powinien być wielkim zaskoczeniem, więc jest spory potencjał w wycenie. Jak to piszę to zastanawiam się czemu właściwie ten pakiet nie jest po prostu duży :)

No i skoro to kronika służąca także rejestracji moich postępów - krótka refleksja nad tym co działo się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wprawdzie są fajne zyski (przy zachowaniu obecnej dynamiki ma wyjść 25% rocznie) ale błędów też mam wrażenie niemało. Niedawno pozamykałem większość pozycji kierując się 'złym sentymentem rynkowym'. Tym sposobem ominął mnie ruch na ALUMETAL z 57 do 66. O mały włos nie przegapiłbym też UNIWHEELSA, do którego wróciłem tylko dlatego że się w pewnym momencie skorekcił poniżej 140. Swego czasu patrzyłem na OPONEO jak było około 10 i coś mi się nie podobało. Śledziłem też UNIMOT w okolicach 16-20, nawet miałem przez chwilę i wypuściłem z małym zyskiem. Tak samo z KPI. Myślę sobie że to trochę taki mechanizm szukania spółki modelowej, gdzie wszystkie istotne dla mnie aspekty funkcjonują jak trzeba. Zamiast tego powinienem postawić na czystą matematykę - zwykłe kalkulowanie prawdopodobieństwa wzrostów i spadków i ich ewentualny zasięg. Jak w pokerze - masz 60 vs 40 to grasz, nie czekasz na rozdanie życia. Przy czym patrząc na swój dobór spółek, myślę, że te szanse rozkładałyby się znacznie korzystniej.
Drugi wniosek - rozważania o kondycji i perspektywach rynkowych trzeba zostawić dla tych co grają na WIG20. Wzrostowe MiŚie zawsze obronią się fundamentami, wystarczy odpowiednia selekcja, cierpliwość i konsekwencja w prowadzeniu pozycji.

flesz
flesz PREMIUM
16
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 595
Wysłane: 12 sierpnia 2016 23:47:25
Cytat:
Takie właśnie uroki NC. Szkoda, że przespałem ten raport i nie zdążyłem wyskoczyć chociaż częścią na wyższych poziomach. Teraz już za nisko.


Też przespałem raport. Kompletnie nie spodziewałem się takiej klapy. I fakt - teraz już za nisko. I już przestała mnie dziwić podaż jaka od czasu do czasu pojawiała się na CALESCO i desperacko schodziła co raz niżej.


contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 16 sierpnia 2016 23:02:22
Sporo zmian w portfelu. Po kiepściutkim 2Q sprzedany cały VERBICOM (-5%). Można by mówić o pechu, ale biorę na klatę - wystarczyło wnikliwiej czytać komunikaty. Na spółkę się w każdym razie nie obrażam i będę jednym okiem śledził dalej.
Dobrany dość duży pakiet ONICO. Jest tu sporo ryzyk, ale potencjał do wzrostu też niemały. Dla mnie pewnym gwarantem jest to, że siedziało tu Capital Partners, czyli to raczej nie wydmuszka.

Z nowości złapałem też sporo akcji ERG- to w drugim portfelu, ale podaję tu, może komuś się przyda. Żałuję że nie sprawdziłem tej spółki wcześniej jak chodziła po 20.. Tak czy inaczej potencjał nadal jest. To taka spóła którą bym wskazał jako jeden z typów na kilka lat - fajny profil działalności, fajny prezes, relatywnie prosta do analizy, swoją drogą mocno podobna do GEKOPLASTu.

No i mały minus dla dbMaklera - dziś rano system przymulił i nie przetrawił moich zleceń na otwarcie. NC takich sytuacji nie wybacza ;)

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 3 września 2016 18:07:32
W sierpniu zadziałał efekt niskiej bazy co zaowocowało rekordowym miesiącem (w ujęciu procentowym)


kliknij, aby powiększyć


Głównym motorem był UNIWHEELS. Kurs dojechał do mojej zakładanej wyceny, więc pozycja w całości zamknięta. Tym samym walor trafia na pierwsze miejsce w kategorii nominalnych zysków.
Ładnie podskoczył też EFEKT po dobrych, spodziewanych wynikach za 2Q, przy czym to już chyba wrzesień.

Zawodzi ORGANIC, który zjechał już z 9 do 7 zł. To zakup z kategorii spekulacyjnych nie do końca podyktowany bieżącymi fundamentami. Długoterminowo jednak wierzę w rozwój tej spółki więc trzymam.

Reszta walorów raczej neutralnie. VANTAGE po raz kolejny raportuje fajne liczby i kurs reaguje tylko krótkoterminowo, to jest dla mnie zagadka. Jak tak się utrzyma w kolejnych kwartałach być może warto rozważyć znacznie większe zaangażowanie.

Skład bieżący portfela, pomijając ogony, bardzo mi odpowiada i widzę spory potencjał wzrostowy. Na oku mam jeszcze dwie spółki, jak trochę jeszcze się skorekcą to będę starał się wskoczyć.

Jedną spółkę muszę zakryć, płynność jest naprawdę paskudna, a wciąż zbieram, sorry :)


kliknij, aby powiększyćcontrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 8 września 2016 23:03:10
W portfelu pojawił się całkiem spory pakiet LSISOFTWARE. W miarę stabilny model biznesowy (jak na IT), ciekawe perspektywy, sensownie brzmiące plany rozwojowe przy niewygórowanej wycenie powodują że być może jest to walor na dłużej.

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 2 października 2016 20:29:39
Kolejny pozytywny wynik tego portfela, głównie dzięki wzrostom na VANTAGE i maluchu z NC, lekko dołożył też LSISOFT. Ten rezultat cieszy biorąc pod uwagę to, że nie miałem w tym miesiącu za bardzo czasu na głębsze analizy.


kliknij, aby powiększyć


W portfelu bez większych zmian. Sprzedałem cały MODE korzystając z popytu w tym tygodniu i delikatnie pozmieniałem wagi niektórych walorów. Obroty w miesiącu tylko na poziomie 30% wartości portfela


kliknij, aby powiększyć


Jeżeli kogoś interesuje, w drugim portfelu przewinął się TORPOL (już prawie cały sprzedany), wskoczyła też ZETKAMA.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,150 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,06% +31 812,36 zł 51 812,36 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło