pixelg
ERGIS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ERGIS [EEF]

AKTUALNY KURS: 3,86 zł (+0,26%) 12-12-2019 16:25
olesss
0
Wpisów: 11
Wysłane: 20 kwietnia 2010 14:36:32 przy kursie: 3,56 zł
ok cena euro jest istotna, ale nie jest kluczowa ponieważ spółka ma naturalny hedging bo surowce do produkcji nabywa w euro jak również kredyt ma nominowany w euro wiec to akurat trochę amortyzuje straty ponoszone na exporcie.

lechsie
0
Wpisów: 117
Wysłane: 20 kwietnia 2010 17:57:58 przy kursie: 3,56 zł
olesss napisał(a):
ok cena euro jest istotna, ale nie jest kluczowa ponieważ spółka ma naturalny hedging bo surowce do produkcji nabywa w euro jak również kredyt ma nominowany w euro wiec to akurat trochę amortyzuje straty ponoszone na exporcie.

To są tak zwane opowieści Prezesa a jak wygląda prawda mówią raporty.Porównaj sobie raporty i jaki w danym okresie był kurs euro a zobaczysz odpowiedź.Naturalnym zabezpieczeniem były kredyty w euro ale one się zmniejszają.A najważniejsze jest to,że duża część aktywów to spółki niemieckie a co oznacza nizsza cena euro w ich wycenie odpowiedz sobie sam.Ja też tak myslałem ale kolejne raporty przed kryzysem sprowadziły mnie na ziemię.

olesss
0
Wysłane: 20 kwietnia 2010 22:09:07 przy kursie: 3,56 zł
czyli jednym słowem uważasz ze wskaźniki c/wk-0,8 i c/z-4 są dla Ciebie niesatysfakcjonujące, przy euro na poziomie 3,9 ?
Ja tak patrząc na szeroki rynek i to jak inne spółki rosną i jak napompowane maja już wyceny to bacznie obserwuje Ergis bo ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie, a jak się tu coś ruszy to przy tej płynności może być ciężko o jakieś większe zakupy. Myślę ze takich obserwujących jest więcej.
Jeszcze co do kursu euro to jednak spółka nie stosuje opcji wiec widocznie uważa ze nie musi, no zobaczymy co pokaże pierwszy kwartał
pzd

lechsie
0
Wysłane: 21 kwietnia 2010 08:40:27 przy kursie: 3,56 zł
olesss napisał(a):
czyli jednym słowem uważasz ze wskaźniki c/wk-0,8 i c/z-4 są dla Ciebie niesatysfakcjonujące, przy euro na poziomie 3,9 ?
Ja tak patrząc na szeroki rynek i to jak inne spółki rosną i jak napompowane maja już wyceny to bacznie obserwuje Ergis bo ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie, a jak się tu coś ruszy to przy tej płynności może być ciężko o jakieś większe zakupy. Myślę ze takich obserwujących jest więcej.
Jeszcze co do kursu euro to jednak spółka nie stosuje opcji wiec widocznie uważa ze nie musi, no zobaczymy co pokaże pierwszy kwartał
pzd

Zapomnij o takim c/wk i c/z co z tego że taki jest wskaźnik jak faktycznie spółka nie generuje wartości dla akcjonariuszy.Jak chcesz się łudzić to się łudź przecież Ci nie przeszkadzam twierdzę tylko ,że spółka nie ma perspektyw wzrostu.A jak uważasz inaczej to sobie kup.Ja uważam ,że nie ma sensu.Patrzyłem na nią 2 lata akcjonariuszem byłem rok i jestem szczęśliwy,że juz nie jestem.Przeanalizowałem nawskroś wszystkie raporty i zastanawiałem się dlaczego skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak żle/w okresie przed kryzysem/.
Co do wskaźników.C/Z.Przy kursie 3,5.Oceniam zyska w 2010 na 10 mln zł.Ilość akcji prawie 50 mln po uwzglednieniu obligacji/48 mln/ co daje C/Z około 17.C/WK .Aktualnie kapitały własne to 168 mln z czego warość firmy 98 mln.Nie wiem jak bedzie wygladała wartośc księgowa po q1 ale bez rewelacji bedzie to w granicach 1/C/WK/.Po odjęciu wartości firmy to kapitały kurcza się dramatycznie.A co to jest wartośc firmy odsylam do Watch doga.Tak więc jak masz zamiar kupić ergis to radzę pojechać do jakiejś fabryki iść na Tamka 16 na Walne i wtedy wyrobisz sobie zdanie.Ja oceniam spółkę jako małoperspektywiczną ,trudnoprzewidywalną/brak jakichkolwiek prognoz/mimo wszystko średniozarządzaną.Ale też nie jest to ostatni knot jak niektórzy piszą.Ja przy kursie euro poniżej 4 zł nie tykam sie Ergisu nawet poniżej 3 zł.Jesli perspektywa euro byłaby powyzej 4 lub 4,5 wtedy przy kursie 3 zł zaczynam się zastanawiac nad kupnem.Jeli euro byłoby powyżej 4,5 kupuję do 4 zł.To jest moja osobista ocena a bedzie jak bedzie.Tak czy owak cieszę się że na chwilę obecną nie mam ergisu tym bardziej ,że w okolicy 3,5-3,7 jest ogromny jak na ergis nawis podazowy około miliona akcji.A skąd to wim to juz nie bedę zdradzał.

olesss
0
Wysłane: 22 kwietnia 2010 11:39:28 przy kursie: 3,46 zł
ciekawe jest to co piszesz...
to ile musi euro kosztować żeby spółka była po 10 zł a już była po tyle ?

lechsie
0
Wysłane: 22 kwietnia 2010 13:29:56 przy kursie: 3,46 zł
olesss napisał(a):
ciekawe jest to co piszesz...
to ile musi euro kosztować żeby spółka była po 10 zł a już była po tyle ?

Piszemu tu o ergisie i jego wycenie a nie o hossie na giełdzie.Owszem nawet przy euro 3,8 ergis moze kosztowac 15 zł ale wtedy wig 20 bedzie w granicach 60000.Niezaleznie od naszych dywagacji o ergisie i tak rządzi szeroki rynek.Niestety sentymentu szerokiego rynku nie umiem Ci przepowiedzieć sorry:)Jak bedzie mega hossa to kurs euro nie ma zadnego znaczenia jak również zyski z działalności.Pamietasz chyba ,że najwieksze smieci w sz czycie hossy kosztowały niebotyczne ceny.Zwróć jednak uwagę ,ze jak ergis był po 10 zł to MCI było po 30 ,stalprodukt po 1500 a kable po 120 ile teraz kosztują....

Wloczykij
0
Wpisów: 581
Wysłane: 22 kwietnia 2010 14:42:34 przy kursie: 3,46 zł
Ergis ma wpisane w aktywach prawie 100 mln zł jako wartość firmy. Nie jest to rzeczywisty majątek. W razie odpisu, będzie gigantyczna strata. Bez brania pod uwagę wartości firmy, kapitał własny wyniesie jedynie 70 mln zł czyli wartość ksiegowa na akcję ok. 1,80 zł a C/WK=2.

Spółka w kasie prawie nie ma gotówki bo przy 550 mln rocznych przychodów jest to bardzo mało.

Długi w bankach to ok. 100 mln zł. Reszta to prawdopodobnie nieoprocentowane zobowiązania. Przy takim zadłużeniu, spółka wydała 11,5 mln na koszty finansowe.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

il48
0
Wpisów: 1
Wysłane: 13 maja 2010 14:52:33 przy kursie: 3,65 zł
Wartość firmy nie jest namacalnym majątkiem, tu masz rację. Ktoś kiedyś "know-how" wycenił na taką wartośc i już tak jest. Natomiast nie masz racji w związku ze stratą związaną z odpisem. Przeszacowanie w dól wartości firmy robi się poprzez odjęcie wartości firmy po stronie aktywów i taką samą wartość po stronie kapitałow własnych. Jeżeli wyceniasz wartośc tej firmy na ZERO to to dal siebie w swoich analizach możesz to zrobić sam.
Edytowany: 13 maja 2010 15:13

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 580
Wysłane: 13 maja 2010 16:31:19 przy kursie: 3,65 zł
Niedowartościowanie fundamentalne, które potwierdził raport za I kwartał, może się utrzymywać nawet latami. Dopóki w spółce nic się znaczącego nie zmieni, rynek rozpoznaje jakieś bliżej nie określone ryzyka i w świadomości utrwala się przedział cenowy, w którym porusza się kurs. Nawet dzisiejszy wyskok nie zmienia tego, że w perspektywie roku kurs porusza się tak jak WIG, a trzyletniej pracuje gorzej od niego.
Tymczasem wyceny dochodowe i porównawcze są nadal nieco wyżej od kursu
www.stockwatch.pl/gpw/ergis,wy...

W I kwartale spółka zwiększyła zadłużenie kredytowe do 122 mln zł. Spora kwota poszła w obrót: zapasy wzrosły do 64 mln zł, należności zwiększyły się o 10 mln zł, za to zobowiązania handlowe zredukowano o 15 mln zł. Wydłużyło to znacznie cykl konwersji gotówki, który średniorocznie przedstawia się następująo:
Cykl rotacji zapasów 50
Cykl rotacji należności 50
Cykl rotacji zobowiązań 49
Cykl operacyjny 100
Cykl konwersji gotówki 50

Spółka utrzymuje średnioroczną rentowność na stabilnym poziomie, jednak trzeba pamiętać, że pięć kwartałów temu wykazała dużą jak na nią stratę netto, która rzutuje na wartości uśrednione, a następnie I kwartał 2009 r. wyszedł na zero. Aktualnie wielkości kształtują się następująco:
Rentowność sprzedaży 16,69%
Rentowność działalności operacyjnej 4,27%
Rentowność brutto 6,11%
Rentowność netto 4,62%
To że zysk brutto jest większy od zysku operacyjnego, zawdzięczamy dodatnim przychodom finansowym z tytułu różnic kursowych. Rok temu było dokładnie odwrotnie. Spółka w omawianiu swojej rentowności używa wskaźnika EBITDA, który jest tutaj wysoce niewłaściwy, dlatego że nie zawiera różnic kursowych z rozliczeń, a zawiera te odnoszone na marżę przez cenę zakupu / sprzedaży. Nie pokazuje więc całe obrazu, tylko jego połowę - analiza jest stratą czasu.

Na przestrzeni kilku poprzednich lat widzimy zjawisko stopniowego wzrostu przychodów, ale zysk netto w okresie kryzysowego tąpnięcia na złotym znacznie się zdestabilizował. Teraz trudno jeszcze mówić o uspokojeniu, bo IV kwartał 2009 r. po wprowadzeniu korekty rocznej wyszedł na minus. Zakończony I kwartał zamknięty został plusem, ale otwarte pozostaje pytanie o przyszłą rentowność, której nie sposób przewidzieć.

To różnice kursowe są dla spółki źródłem istotnego ryzyka. W I kwartale kursy były bardzo stabilne, ale jak wiemy, przełom kwietnia i maja to niesłychane tornado, które nie przygotowanym menedżerom mogło powyrywać ręce z korzeniami. Euro w ciągu kilku dni podrożało z 3,90 do 4,25, a potem wróciło poniżej 4 zł. Oprócz księgowych różnic kursowych wpływa to na wartość zapasów, czyli wykazywaną marżę, oraz przede wszystkim na przepływy. Tylko spółki stosujące hedging naturalny oraz ścisłe zabezpieczanie instrumentami nie poniosły strat. Ergis przyznaje, że nie stosuje zabezpieczeń, za to reguluje ceny. Ciekawe jak z konkurencyjnością w takiej sytuacji. Przychody jednak nie cierpią, natomiast co się stało z marżami i kosztami finansowymi, zobaczymy dopiero za kwartał.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

olesss
0
Wysłane: 18 maja 2010 10:45:38 przy kursie: 3,94 zł
"Spadkiem poniżej 3 zł po wynikach za Q1 2010"

"Tak czy owak cieszę się że na chwilę obecną nie mam ergisu tym bardziej ,że w okolicy 3,5-3,7 jest ogromny jak na ergis nawis podazowy około miliona akcji.A skąd to wim to juz nie bedę zdradzał."

-lechsie coś ten nawis podażowy chwilowo zniknął, albo nigdy go tam nie było

lechsie
0
Wysłane: 18 maja 2010 13:38:48 przy kursie: 3,94 zł
Trochę się od tego czasu zmieniło ale zobaczymy jak potoczy sie sytuacja na świecie jesli osłabienie zotówki bedzie miało charakter trwały to Ergis ma zielone światło na 5 zł jesli sytuacja wróci do normy 3,8 za euro to raport półroczny pokaze co pokaze.Na dzień dzisiejszy ergis wyglada w miarę bezpiecznie ale bez przesady

lechsie
0
Wysłane: 5 czerwca 2010 15:44:05 przy kursie: 3,41 zł
olesss napisał(a):
"Spadkiem poniżej 3 zł po wynikach za Q1 2010"

"Tak czy owak cieszę się że na chwilę obecną nie mam ergisu tym bardziej ,że w okolicy 3,5-3,7 jest ogromny jak na ergis nawis podazowy około miliona akcji.A skąd to wim to juz nie bedę zdradzał."

-lechsie coś ten nawis podażowy chwilowo zniknął, albo nigdy go tam nie było

Niestety nie zniknął a że był to ja wiem.Dlatego dziwię Ci się,ze tego nie zauwazyłeś no ale to Twoja sprawa bo zapewne masz akcje.Dla pocieszenia moze Warta to wchłonie ale chyba juz wiedzą że jednak popełnili błąd wchodząc w ergis bo jest wiele spółek dobrych dla fundów systematycznie rozwijających się i płacacych dywidendę.Tutaj zamiast dywidendy są ambitne plany prezesa,które nic nie przynoszą poza dobrym życiem i samopoczuciem Prezesa.Niestety dla akcjionariuszy nic nie pozostaje.Przykre

olesss
0
Wysłane: 14 czerwca 2010 13:17:14 przy kursie: 3,30 zł
twierdziłeś ze nawis podażowy jest w przedziale 3,5-3,7 a tymczasem kurs bez większego problemu doszedł do 3,9, wiec uważałem ze ten nawis gdzieś zniknął a ze teraz ktoś dusi kurs to już zupełnie inna sprawa.

lechsie
0
Wysłane: 14 czerwca 2010 18:32:03 przy kursie: 3,30 zł
olesss napisał(a):
twierdziłeś ze nawis podażowy jest w przedziale 3,5-3,7 a tymczasem kurs bez większego problemu doszedł do 3,9, wiec uważałem ze ten nawis gdzieś zniknął a ze teraz ktoś dusi kurs to już zupełnie inna sprawa.

Żeby sprzedać to trzeba czasem podciągnąć w górę.Zresztą nic nie trwa wiecznie.Ale to jak powiedziałem nie moja sprawa.Kto chce niech trzyma i się pociesza.

olesss
0
Wysłane: 14 czerwca 2010 21:31:31 przy kursie: 3,30 zł
ja się nie pocieszam a jedynie prowadzę z Tobą polemikę. Osobiście uważam ze spółka nie jest trendy i nie ma gospodarza stad tez takie wskaźniki c/z-5, c/wk-0,7. Ogólnie jest tania co nie znaczy ze nie może być tańsza, ale myślę ze warto się przyglądać bo euro znacznie droższe a to jednak może wpływać na wyniki
Pzd

lechsie
0
Wysłane: 15 czerwca 2010 09:09:44 przy kursie: 3,32 zł
Zgadzam sie z Tobą.Ergis zawsze był tani czasami tylko pod wzgledem WK i zysku operacyjnego a czasami tak jak teraz WK i CZ ale przy tej spółce zawsze zadawałem sobie pytanie skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle.I chyba znalazłem odpowiedź.To jest taka "ciamciaramcia":Prezes i cała jego trzódka.Niby wszystko OK ale dla akcjonaiuszy nic taka "spółdzielnia pracy Wola".Olbrzymi błąd jakim był zakup w tamtym momencie spółek nienieckich po tej cenie i to zaważyło na funkcjonowaniu spółki przez najblizsze lata.
Edytowany: 15 czerwca 2010 09:37

olesss
0
Wysłane: 15 czerwca 2010 22:58:58 przy kursie: 3,32 zł
ja to mam taką teorię - jeśli poszukuje się spółek ze wskaźnikiem c/z na poziomie 10 to tylko kwestią czasu jest dostrzeżenie czegoś co jest na poziomie 5 i nie wierze w to ze rynek tego nie zauważy, bo spółki niemieckie się spłacą a działalność którą spółka prowadzi jak by na to nie patrzeć jest dochodowa, wiec nie popieram Twojego sceptycyzmu. Gdyby w maju nie nastąpiła korekta na rynkach to spółka byłaby dużo wyżej a teraz znowu problem z poderwaniem kursu bo po co się wychylać z kupowaniem jak ludziska same oddadzą po niższych cenach. Dodatkowym plusem jest obrona marcowych dołków i jeśli sie uda to myślę ze będzie test 3,9

katepel
0
Wpisów: 107
Wysłane: 18 lipca 2010 13:34:33 przy kursie: 3,59 zł
olesss napisał(a):
ja to mam taką teorię - jeśli poszukuje się spółek ze wskaźnikiem c/z na poziomie 10 to tylko kwestią czasu jest dostrzeżenie czegoś co jest na poziomie 5 i nie wierze w to ze rynek tego nie zauważy, bo spółki niemieckie się spłacą a działalność którą spółka prowadzi jak by na to nie patrzeć jest dochodowa, wiec nie popieram Twojego sceptycyzmu. Gdyby w maju nie nastąpiła korekta na rynkach to spółka byłaby dużo wyżej a teraz znowu problem z poderwaniem kursu bo po co się wychylać z kupowaniem jak ludziska same oddadzą po niższych cenach. Dodatkowym plusem jest obrona marcowych dołków i jeśli sie uda to myślę ze będzie test 3,9

Te 3,9 tochyba marzenia. Przeczytaj ponizszą wiadomość:

Data sporządzenia: 2010-07-16
Skrócona nazwa emitenta
ERGIS - EUROFILMS S.A.
Temat
Zawiadomienie od osoby zobowiązanej
Podstawa prawna
Art. 160 ust 4 Ustawy o obrocie - informacja o transakcjach osób mających dostęp do informacji poufnych
Treść raportu:

Zarząd ERGIS-EUROFILMS S.A. (dalej Emitent) z siedzibą w Warszawie, informuje, że otrzymał zawiadomienie od Członka Rady Nadzorczej Spółki, osoby mającej dostęp do informacji poufnych, o dokonaniu sprzedaży, w dniu 13 lipca 2010 roku, na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 55.412 szt. akcji Emitenta po średniej cenie 3,49 zł za jedną akcję.Podstawa prawna:160 ust. 4 Ustawy o obrocie?informacja o transakcjach osób mających dostęp do informacji poufnych

montanes
0
Wpisów: 47
Wysłane: 18 sierpnia 2010 23:30:08 przy kursie: 3,96 zł
no racja Liar
myśl Góral, myśl!

france25
0
Wpisów: 13
Wysłane: 1 września 2010 15:26:44 przy kursie: 3,51 zł
czemu tak dzis kurs polecial na leb

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość