Omówienie wyników za 3-ci kwartał 2013 dla GK Ergis.
Omówienie musi być krótkie ponieważ firma przekazuje w sprawozdaniach bardzo mało informacji operacyjnych. Nie należy się temu dziwić. Środowisko działania jest bardzo konkurencyjne.
„Wyluzowany” ton wspomniany w ostatnim omówieniu znalazł swoje odzwierciedlenie w wynikach. Są bardzo optymistyczne. Bardzo wyraźnie wzrosły na poziomie zysku brutto na sprzedaży. To jest istotne, ponieważ dotyczy podstawowego zakresu działalności. Nieco słabiej wzrosły na poziomie zysku operacyjnego. Organizacja pochłonęła nieco więcej środków. Trochę bardziej produktywna była funkcja administracyjna, trochę mniej – funkcja sprzedaży. Więcej dzieje się w pozostałych kosztach operacyjnych. Dociążają one wynik. Ale to nie przeszkadza temu, aby wyniki rosły.
Motorem jest wzrost na poziomie podstawowym. Zarząd tłumaczy to reorganizacją, czyli transferem produkcji z Niemiec do Polski. Pozytywny wzrost wolumenu jest oczywisty. Wpływ innowacyjnych produktów również (po to w końcu są wprowadzane).
Sama relokacja produkcji będzie stanowić czynnik stabilizujący wyniki na wyższym poziomie. O dynamikę może jednak być już trudniej, bowiem trudniejsza staje się sytuacja w zakresie cen zaopatrzeniowych:
Cytat: W III kwartale 2013 ceny głównych surowców strategicznych (PVC, LLDPE) były wyższe zarówno w stosunku do poprzedniego kwartału, jak i do analogicznego kwartału ubiegłego roku, przy czym w przypadku LLDPE wzrost był znaczący (ponad 5%). Spadek cen odnotowano w przypadku DINP/DOP oraz płatków PET, ale nie był on znaczący. Można zatem podsumować, że sytuacja surowcowa w III kwartale 2013 nie była zbyt sprzyjająca.
…, jak i zbytu:
Cytat:Obserwacja sytuacji na rynku wskazuje, że istnieje ryzyko obniżenia rentowności sprzedaży folii izolacyjnych PVC na rynku europejskim w związku ze spadkiem cen rynkowych tego asortymentu.
W tym kontekście trzeba zwrócić uwagę ma rachunek segmentowy. Ekspansja segmentu opakowań odbywa się przy zachowaniu poziomu marż. Po skorygowaniu linię finansową (przychody / koszt finansowe) rentowność zysku brutto za 9 miesięcy utrzymuje się nieco poniżej i bardzo blisko 3% (podobnie, jak rok temu).
Wyniki poprawia segment wyrobów pozostałego przeznaczenia. Tutaj wspomniana rentowność niemal podwoiła się.
Zagrożeniem w tym kontekście jest skala obrotów obu segmentów. Pierwszy jest grubo ponad trzy razy większy. Jakiekolwiek wahania rentowności będą więc znacząco wpływać na całościowy wynik.
Do tego wynikom sprzyjał bardzo niski poziom kosztów finansowych. Tutaj również Zarząd wskazuje na niekorzystne tendencje kursowe, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, iż Grupa spłaciła część swoich zobowiązań handlowych kosztem wzrostu poziomu kredytów. To odbije się na kosztach odsetkowych. Przynajmniej w krótkim okresie. Trochę trąci to szukaniem dziury w całym, ale skoro wyniki rosną, uważam, że trzeba szukać zagrożeń. Zanim zaskoczą.
Reasumując: prawdopodobnie firm rzeczywiście weszła na „wyższy” poziom. Wyniki są poprawiane. Jednak ich trwałość wciąż stoi pod znakiem zapytania. Czynniki zewnętrze(ceny surowców i wyrobów, stopy procentowe, kursy walutowe) stanowią tu zagrożenie dla rentowności. Charakter czynników wewnętrznych (poziom zadłużenia, produktywność wynikająca z organizacji pracy, asortyment) jest mieszany.
>> Wyceny automatyczne są tutaj>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutajPowyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.