STAPORKOW - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

STAPORKOW [ZUK]

AKTUALNY KURS: 1,34 zł (+1,52%) 23-08-2019 12:30
Blasphemer
Wpisów: 24
Wysłane: 9 kwietnia 2009 18:13:10 przy kursie: 7,60 zł
Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków SA

Moze wezmiemy teraz kotly na tapete? :)
Wydaje mi sie ze to ciekawa spolka:
- zmiana 12m 81,86%
- C/WK, C/P niedowartosciowane
Notowana zaledwie od 2007r czyli nienajlepszy moment na debiut.. Jej akcje calkiem ostro stracily na wartosci przez ten czas a przeciez ma rating AAA. Minusem jest niestety mala liczba tego papieru raptem 4,5 mln a w zwiazku z tym marna plynnosc. Ale na dluzsza mete jest chyba niezla, co sadzicie?

Na swojej stronie chwala sie takim wyroznieniem:
www.zuk.com.pl/index.php?/smar...

SlawekW
SlawekW PREMIUM
Wpisów: 878
Wysłane: 9 kwietnia 2009 18:39:55 przy kursie: 7,60 zł
Blasphemer napisał(a):
Minusem jest niestety mala liczba tego papieru raptem 4,5 mln a w zwiazku z tym marna plynnosc. Ale na dluzsza mete jest chyba niezla, co sadzicie?

Istotnie plynnosc dramatycznie niska[b]
... Nawet jesli spolka ciekawa fundamentalnie, to balbym sie. Nie wiem czy dobrze widze, ale calkiem sporo dni w ostatnich 100 sesjach, kiedy obrocono 1 (jedna) akcja...

Absolutnie nie twierdze, ze inwestycja jest zlym pomyslem, ale kompletnie nie moj typ inwestowania - nie ten horyzont.
Mnie tez dopadł kryzys.. jem spleśniały ser, pije stare wino i jeżdżę autem bez dachu....

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 16 listopada 2009 19:48:09 przy kursie: 11,60 zł
W/g mnie ciekawa spółka w śrenim i długim okresie, energetyka wymaga ogromnych inwestycji i u nas i globalnie, ja wszedłem po 10 i czekam sobie spokojnie. Może ktoś się wypowiedziec jak spółka wyglada z punktu widzenia AT?

wkm3
Wysłane: 20 listopada 2009 23:10:15 przy kursie: 11,59 zł
czy jestem jedynym zainteresowanym tą spółką Stockwatcheremwave

ynwestor
Wpisów: 208
Wysłane: 21 listopada 2009 06:37:32 przy kursie: 11,59 zł
Nie, jest nas co najmniej dwóch Angel

wkm3
Wysłane: 22 listopada 2009 20:03:39 przy kursie: 11,59 zł
WD mógłbyś wesprzec nas analizą ZUKa? czy zostaniemy sami tu z tym Zukiem we dwóchwave

ynwestor
Wysłane: 22 listopada 2009 21:20:41 przy kursie: 11,59 zł
A ja może zrobię zajawkę Whistle

http://www.zuk.com.pl/

Cytat:

Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków S.A. jest jedną z czołowych firm obsługującą branżę energetyczną w Polsce. Głównym profilem działalności przedsiębiorstwa jest kompleksowa realizacja zadań na rzecz energetyki zawodowej i szeroko pojętej energetyki przemysłowej.

Wraz ze zmianami własnościowymi w ostatnich latach następuje ciągłe podwyższanie jakości produkcji przez unowocześnianie technologii oraz parku maszynowego (patrz oferta branżowa, usługi). Pozwala to na rozszerzanie oferty i usług w innych dziedzinach.

Zakres działalności ZUK Stąporków S.A:

Energetyka

Projektowanie oraz wykonawstwo kompletnych systemów nawęglania, spalania i odżużlania.
Montaż oferowanych wyrobów
Modernizacja systemów z branży ciepłowniczej
Sprzedaż i dystrybucja szerokiego wachlarza wyrobów dla energetyki

Ochrona środowiska

Projektowanie oraz wykonawstwo kompletnych systemów odpylania
Montaż urządzeń
Serwisowanie i rozruch urządzeń
Pomiary gwarancyjne emisji

Przemysł metalowy

Projektowanie oraz wykonawstwo konstrukcji stalowych
Produkcja deskowań systemowych, systemów zakotwień oraz pojemników dozujących na beton dla budownictwa
Produkcja pojemników kontenerowych i zbiorników
Produkcja systemów dla architektury miejskiej

www.diamentyforbesa.pl/index.p...

Cytat:
Zakłady Urządzeń Kotłowych "Stąporków" S.A. znalazły się na I miejscu listy DIAMENTÓW FORBESA 2009 województwa Świętokrzyskiego w kategorii firm o poziomie przychodów 50-200 mln zł.

Zestawienie Diamenty Forbesa powstaje we współpracy z firmą Dun&Bradstreet.
W aktualnym, już trzecim z kolei rankingu znalazły się firmy, które najbardziej dynamicznie zwiększały swą wartość w latach 2005-2007.
Lista Diamentów Forbesa opracowywana jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, uwzględniającej zarówno wyniki finansowe jak i wartość ich majątku. Metoda ta umożliwia zmierzenie potencjału przedsiębiorstw, przy uwzględnieniu wielkości realizowanych inwestycji oraz zdolności do powiększania sprzedaży i zysków.

Firma jest też laureatem m.in. tytułu Filara Polskiej Gospodarki 2008 oraz Gazela Biznesu 2007.

del-20120201
Wpisów: 82
Wysłane: 22 listopada 2009 22:00:11 przy kursie: 11,59 zł
Kiedyś miałem Stąporków, ale przesiadłem się na ENERGOINSTAL działający w bardzo podobnej branży, a jest tańsza wskaźnikowo a do tego wydaje mi się bardzeiej innowacyjna i perspektywiczna, ale to tylko moje osobiste poglądy:)

pozdrawiam

wkm3
Wysłane: 23 listopada 2009 00:18:46 przy kursie: 11,59 zł
Dzięki,dodaję do obserwowanych, ciekawy temat:)

Zygson
Wpisów: 8
Wysłane: 24 listopada 2009 00:04:12 przy kursie: 11,50 zł
Hehe, mój pierwszy post:)

co do AT, bardzo ciężko dopatrzeć się czegokolwiek, strasznie niskie wolumeny, bardzo małe zainteresowanie powoduje, że można się coprawda dopatrzeć formacji, np trójkąta zniżkującego. Problem taki, że jest trochę za dużo zwrotów, a za mało przepływu akcji. Ja kupiłem za drogo, wierzę w skok ponad 12.30. i jak tylko to nastąpi uciekam z tego kwitu
:)

wkm3
Wysłane: 24 listopada 2009 00:26:02 przy kursie: 11,50 zł
Zygson napisał(a):

co do AT, bardzo ciężko dopatrzeć się czegokolwiek, strasznie niskie wolumeny, bardzo małe zainteresowanie powoduje, że można się coprawda dopatrzeć formacji, np trójkąta zniżkującego. Problem taki, że jest trochę za dużo zwrotów, a za mało przepływu akcji. Ja kupiłem za drogo, wierzę w skok ponad 12.30. i jak tylko to nastąpi uciekam z tego kwitu

Dzięki za pogląd, rozumiem, że powód to nisie wolumeny, czy ,,całokształt'':)

Zygson
Wpisów: 8
Wysłane: 24 listopada 2009 02:37:08 przy kursie: 11,50 zł
wkm3 napisał(a):
Zygson napisał(a):

Dzięki za pogląd, rozumiem, że powód to nisie wolumeny, czy ,,całokształt'':)

Całokształt raczej nie. Jesteśmy krajem zacofanym energetycznie, przez co firma produkująca to, czym trudni się STĄPORKOW powinna mieć co robić, jednak coś się zacięło od kiedy wznowiono pomysł pt. elektrownia atomowa w Polsce. Dodatkowo można zauważyć wzrost zainteresowania limitami emisji CO2, które można sprzedać, przez co wszystko co kojarzy się ze spalinami trochę zbladło. Przynajmniej ja to tak widzę. Ciężko coś prognozować dla Stąporkowa.

wkm3
Wysłane: 9 grudnia 2009 22:45:31 przy kursie: 11,99 zł
jaka cisza na tym ZUKu, obserwatorzy ZUKa zgloście siędirector

ynwestor
Wysłane: 9 grudnia 2009 23:26:47 przy kursie: 11,99 zł
wkm3 napisał(a):
jaka cisza na tym ZUKu, obserwatorzy ZUKa zgloście siędirector

Hej wkm3 wave Jednak zostaliśmy na Zuku we dwóch Eh? Jak oceniasz perspektywy?

Imho znajdujemy się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Pocieszam się jednak, że do szczytów 16,4 zł jeszcze daleeeeeko, więc potencjał do wzrostów jest ogromny.

wkm3
Wysłane: 11 grudnia 2009 20:50:47 przy kursie: 11,90 zł
ja stawiam średnioterminowo: mocne kapitały, stabilna zyskowność operacyjna w kryzysie i energetyka z jej długoterm. ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi w kraju, na rynkach wschodzących głównie. Szukam takich niepopularnych spółekAngel. Ja oceniam fundamenty, jeżeli chodzi o AT to nadal zdobywam wiedzę w tym zakresie, więc nie zabieram zdania.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 243
Wysłane: 6 stycznia 2010 17:46:51 przy kursie: 12,59 zł
Obiecałem kiedyś Wkm3 napisać coś o tej firmie, a czas sprzyja spełnianiu życzeń, więc dziś będzie noworoczny bonus santa .

ZUK ( www.stockwatch.pl/gpw/staporko... ) to bardzo sympatyczna spółeczka operująca w ciekawych obszarach, czyli energetyce, ochronie środowiska oraz osprzęcie budowlanym. Dodatkowo świadczy usługi na rzecz przemysłu wydobywczego. Patrząc globalnie na to, co się dzieje w gospodarce (a raczej, czego większość się spodziewa, że będzie się działo), pozycja firmy jest idealna. Diabeł, oczywiście jak zawsze, tkwi w szczegółach. Te szczegóły to tendencje w poszczególnych „segmentach” oraz charakterystyka tychże (specyficzna dla danej spółki).

Tendencje są następujące:
1. Udział sprzedaży usług dla wydobycia słabnie konsekwentnie od lat. Zachowany jest poziom nominalny ok. 3+ mln (pomijam rok 2007 - był wyjątkowy). Dla mnie oznacza to, że firma niespecjalnie szuka ekspansji w tym obszarze. Po prostu trwa przy tym, co jest. Pytanie, co zrobią, jeśli stracą część klientów. Rok 2009 to na razie zanik.
2. W sprzedaży produktów dominuje energetyka i budownictwo. Firma ostro weszła na rynek ochrony środowiska, ale wartości nominalne pokazują stagnację (tak, jak w przypadku wydobycia). Rok 2009 wygląda na załamanie w tym obszarze.
3. Wzrostowo wygląda energetyka. Nominalnie, czyli to prawdziwa ekspansja w długim terminie. Procentowo musiała konkurować z budownictwem. Teraz jest wystrzał, bo budownictwo siadło. Nominalnie rok 2009 jest oczywiście słabszy.
4. Budownictwo rysuje cykl, który widać w skali makro, czyli górkę ze szczytem w 2007. Wygląda, że popyt inwestycyjny w tej branży nasycił się rok przed załamaniem w 2008.

Charakterystyka „segmentów”:
Zawiera jeden niepokojący element. Z tekstu Sprawozdania Zarządu (H1’2009 str. 7) wynika, że 40,7% przychodów pochodzi od jednego odbiorcy (Huennebeck Group GmbH, część Harsco Infrastructure: www.harsco-i.de/About-us/Compa... ). Wpisuje się to, moim zdaniem, w dość pasywną postawę, jeśli chodzi o ekspansję rynkową. I jest niebezpieczne. Może czegoś nie rozumiem, ale trochę zabawne jest pisanie o liderowaniu w branży. Maksymalne przychody osiągnięto w 2007 i wyniosły 84,4m pln. To jest 7m miesięcznie. Potęga! Taka postawa samozadowolenia też jest niepokojąca na dłuższą metę.

Finanse:
Spółka raportuje wg UoR (nie należy odwoływać się do MSSF).
Rok 2009 (Q3) wygląda na znacznie gorszy, niż poprzednie, ale firma się trzyma. Zarząd nie przespał okresu prosperity, pozyskał pieniądze z emisji i teraz może spokojnie planować na przyszłość. Niezła kontrola kosztów. Spadek sprzedaży o połowę spowodował spadek rentowności o ćwierć. Gross margin nawet wzrósł! Spadła oczywiście rentowność equity, bo środki z emisji nie pracują już na odsetki, a jako środki trwałe też jeszcze nie (spadek sprzedaży). Dlatego efekt jest bolesny. Firma generuje stabilny cash. Wygląda na to, że w tym roku też będzie przyzwoity. Regularnie inwestuje po kilka milionów rocznie (pomijam zagospodarowanie emisji) i wypłaca dywidendę. Bardzo fajnie i fair to funkcjonuje i oby tak było dalej. Firma jest nieduża i może chcieć się dalej rozwijać. O ile CF operacyjny na equity jest przyzwoity (10+%), o tyle na aktywach jest jednocyfrowy, a to daje niewielkie możliwości zadłużania się. Zarząd chyba to widzi, bo kapitał własny to 70+% sumy bilansowej. I tak jest od lat. Przeczy to teoriom z podręczników o koszcie kapitału, ale wygląda na skuteczny model funkcjonowania tego biznesu. Mnie się podoba. Kapitał własny rośnie w zastraszającym tempie napędzany zyskiem, a nie wycenami, przeszacowaniami itp. A jest jeszcze dywidenda. Ciekaw jestem, jak zamkną cały rok 2009.

Co mi się nie podoba?
Ascetyczne podejście do raportowania. Ja wiem, że to nieduża firma, niewiele się dzieje, nie ma o czym pisać, nie ma kim orać itp. itd. Ale wydaje mi się, że wysilili się przy prospekcie, a teraz stosują recycling na zasadzie copy/paste. No i mamy teksty w stylu: „W okresie III półroczu 2009 roku nie wystąpiły znaczące zmiany (…)” (Informacja dodatkowa 3Q2009, str. 1 (!!!), pkt. 4), albo „W III półroczu 2009 roku nie nastąpiły zdarzenia (…)” (jak wyżej, str. 2, pkt. 6). Cały raport ma 5 (pięć!) stron. Chyba można było to przeczytać. Audytorzy mają na to prostą technikę. Sadza się gościa z czerwonym ołówkiem. Czyta i skreśla, co przeczytał. Potem się podpisuje. Dlaczego się czepiam? Bo za jakiś czas będziemy czytać w raportach czerstwy bullshit, uparcie kopiowany kwartał po kwartale.

Inne luźne przemyślenia.
1. Firma ma jakieś własne patenty. Ciekaw jestem, jak to jest chronione, bo podzlecanie robót grozi rozprzestrzenianiem know-how. (Piszą, że podzlecają). Branże, w których operują, są w tej chwili kuszące, więc na rynku będzie pojawiać się mniej lub bardziej agresywna konkurencja. 45m pln aktywów to nie jest żadna bariera wejścia.
2. Lokalizacja nie sprzyja retencji wykwalifikowanej kadry. Radom - ok. 60km, Kielce - ok. 40/50km. To na tyle blisko, żeby wyssać z firmy dobrych ludzi, a na tyle daleko, żeby „miastowym” nie chciało się dojeżdżać. Zwłaszcza, że trzeba zjechać z siódemki i przejechać jakieś 20km. Ćwiczyłem kiedyś taki wariant. Nie polecam na dłużej.
Reasumując: bardzo ciekawa spółka. Mam wrażenie, że automatyczne wyceny nie pokazują prawdziwego potencjału. Z drugiej strony Zarząd chyba zbyt mocno przywiązany jest do idei umacniania zdobytych przyczółków kosztem pozyskiwania nowych. Świat się ciągle zmienia. Trzeba o tym pamiętać.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że powyższy tekst wnosi coś do sprawy. Jeśli tak - wykupcie abonament. Życzę trafnych inwestycji. :)

wkm3
Wysłane: 6 stycznia 2010 20:26:17 przy kursie: 12,59 zł
jak dobrze wrócić do stockwatch, dziś rzuciłem okiem na forum bankiera (EPL, ENI, IPE,WDM) i momentalnie mnie... odrzuciło:) wróciłem przed chwilą do abonamentu również:). Dzięki rafsty za Twoje spojrzenie, rzeczywiście takie Rafako np. wygrywa ciekwawe kontrakty, tymczasem ,,przyczajony tygrys ukryty smok'' ZUK wyciska efektywnie wszystko z obecnych kontraktów i solidnie zarządza strukturą kapitału i kosztami. Na jakieś ryzyka trzeba się zdecydować to w/g mnie jest ,,rozsądnym ryzykiem''. wave

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 243
Wysłane: 7 stycznia 2010 01:14:13 przy kursie: 12,59 zł
A propos innych serwisów. Czytałem kiedyś, gdzieś w sieci, jakiś artykulik naszego Wodza. Było oczywiście o finansach, jakości zarządów itp. Pierwszy komentarz był o żydowskim spisku ogólnoświatowym, rozkradającym akurat nasz piękny kraj. Ręce opadają. Najbardziej powalająca jest ta megalomania. puke_l Teraz czytam tylko Dapi'ego na ATInwestor. Lubię takie matematyczno-statystyczno-filozoficzno-finansowe rozważania. To zupełnie inne spojrzenie na rynek, niż AF, ale nie jest to też AT. No i to "swojak" z SW.

A propos wad ZUK'a. Każda firma ma swoje wady. Nobody's perfect. Powtarzam - firma jest ciekawa. "Przyczajony tygrys, ukryty smok"? Ładnie powiedziane thumbright .
Pozdrawiam.

martinezo
martinezo PREMIUM
Wpisów: 498
Wysłane: 7 stycznia 2010 04:27:43 przy kursie: 12,59 zł
A co myślicie o możliwości przejęcia Staporkowa przez Rafako? Jakiś czas temu takie coś za mną chodziło, jak czytałem o firmach z takim profilem działalności. Staporkow nie jest aż taki wielki, więc może w przyszłości? Rafako robi kotły, a Stąporkow ruszty i przenośniki. Obie firmy oferują też rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, filtry, biomasa, itp... Ewentualne połączenie było by bardzo ciekawe. Oczywiście to tylko gdybanie, ale zawsze lepiej wcześniej wiedzieć o różnych możliwościach i co z tego może wyniknąć.

Powoli do celu

wkm3
Wysłane: 7 stycznia 2010 11:52:58 przy kursie: 12,06 zł
na pierwszy rzut oka to możliwości zdobycia nowego zewnętrznego finansowania po historiach opcyjnych plus przy obecnie dużych realizowanych projektach wydają się być ograniczone, mam nadzieję:) liczę na organiczny wzrost ZUKa, z innej beczki Rafako pomimo ostatnich sukcesów w zdobywaniu nowych kontaktów i chytrym wyjściu z problemów opcyjnych, chyba troszkę napompowane jeśli chodzi o cenę (choć profil firmy dla mnie b. ciekawy), jak myślicie?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6