IPOPEMA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

IPOPEMA [IPE]

AKTUALNY KURS: 1,35 zł (-3,57%) 24-05-2019 09:00
owner
owner PREMIUM
Wpisów: 2 859
Wysłane: 26 maja 2009 09:52:06 przy kursie: 5,87 zł
z debiutem spółka wstrzeliła się idealnie, rośnie chyba konkurent IDMu Angel

http://www.ipopemasecurities.pl/
EEX

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 445
Wysłane: 26 maja 2009 10:10:48 przy kursie: 5,87 zł
co za czasy teraz wszyscy IPO będą robić. blah5
chyba hossa jest tuż tuż.

rafgol22
Wpisów: 9
Wysłane: 15 listopada 2009 14:00:01 przy kursie: 7,60 zł
Witam,

Chciałem przedstawić komentarz do wyników za 3Q.

Analiza segmentów:

a. usługi maklerskie:
9mce08 9mce09
Przychdy 40 mln 35 mln
Koszty 23.5mln 24.5mln
Zysk 16.5mln 10.5mln

b. Zarządzanie funduszami:

9mce08 9mce09
Przychody 2.5mln 5 mln
Koszty 2.7mln 6.2mln
Zysk -0.2mln -1.2mln

c. Ipopemba BC - pomijam w analizie z powodu niewielkiego wpływu.

Ad.a. - Spadek sprzedaży i zysków spowodowany jest mniejszymi obrotami na GPW głównie w I połroczu 2009. Przychody są ściśle związane z obrotami na GPW, natomiast koszty są w wiekszości stałe (wynagrodzenia i opłaty np. czynsze).
W raporcie za 3 Q widać rownież pokazano analizę tylko za 3Q - tu już widać znaczny wzrost przychodów w stosunku do 2008. (18 mln 3Q09 vs 12 mln 3Q08).

Na powyższym zestawieniu widać wyraźnie efekt działania dźwigni operacyjnej. Po przekroczeniu przez przychody pewnej wartości kosztów stały zyski rosną nieproporcjonalnie szybciej niż wzrost przychodów.

Ad. b - W przypadku zarządzaniu funduszami, nie widać efektu dźwigni operacyjnej. Fundusze zarządzane przez Ipopema nie osiągneły masy krytycznej, która by pozwoliła osiągać zyski związane z zarządzaniem. Koszty zarządzania wzrosły znacznie więcej niż wartość przychodów. Może być to związane z pozyskaniem nowych pracowników,lub kosztów utworzenia nowych funduszów.

Komentarz do wyników i perspektywy:
Ad.a Mimo spadku przychodów ze sprzedaży spółce udało się utrzymać dodatnią rentowność. W 4Q spółka powinna mieć jeszcze większe zyski na tej działalności ponieważ obroty na GPW utrzymują się na wyższym poziomie niż I półroczu. Przyczyni się to do jeszcze większego efektu dźwnigni operacyjnej.

Ad.b Spółka nie dawno rozpoczeła działaność na trudnym rynku funuszy inwestycyjnych. Wartość zarządzanych przez fundusze znacznie spadły w 2H08-1H09, chociaż w ostanim czasie znowu są w trendzie rosnącym. Ponieważ Ipopema wspołpracuje z Alior Bankiem, ma szanse do zdobycia funuszy, które pozwolą na pokrycie kosztów stałych. W tym roku jednak nie podejrzewa iż zysk w 2009 w tym segmencie będzie dodatni.

Dlaczego Ipopema?
1. Ludzie - społka została utworzona przez ludzi pracujących w międzynarodowych korporacjach, którzy w tym czasi zdobyli kontakty, które zaprocentowały w zdobyciu rynku.
Spółka ciągle inwestuje w nowych ludzi, którzy oceniani są jako jedni z najlepszych na rynku - posługuje się tu artykułem z Forbsa 10/2009.

2. Marka - coraz bardziej rozpoznawalna. Społka przeprowadziła już parę udanych IPO w 2007 co pozwala zdobyć nowych klientów. Spółka też jest szanowana wśród biur maklerski, obsługujących duże instytucje finansowe. Rownież artykuł Forbes 10/2009 (lub 9/2009 nie pamiętam).

3. Dywersyfikacja - społka rozpoczeła działaność TFI i doradztwa biznesowego. Usłgi te są komplementarne w stosunku do podstawowej działalności. Jest to szansa na rozwój działalności, jednaże nie są one jeszcze rentowne.

Dlaczego nie Ipopema?
1. Wycena - wskaźnik P/BV - 5.31. Nie znam wskaźnika P/E. Wycene jest indywidualna dla każdego do inwestora,w związku z tym zostawiam to bez wiekszego komentarza.

2. Ograniczony rynek - podstawowy rynek usług maklerskich jest ognraniczony. Wydaje się, że społka nie jest w stanie zdobyć nowych klientów instytucjonalnych i powiekszyć przychody. Sznasą jest większa obsługa klientów zagranicznych (będzie trudno ich zdobyć ze względny na międzynarodowe koroporacje) lub ekspansja zagraniczna (długa droga do budowania rentowności).

Pozdrawiam
rg

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 23 listopada 2009 19:29:08 przy kursie: 8,00 zł
średnioterminowo sądzę że Ipopema tak samo jak IDM i WDM to dobra inwestycja: emisje, przejęcia, usługi maklerskie popyt na te usługi wydaje sie że powoli będzie się odbudowywał, przy ograniczonych ryzykach w porównaniu do mocno zlewarowanych i zależnych od banków firm produkcyjnych, z ryzykami kursowymi i często stratami na poziomie operacyjnym, chętnie zapoznam się z przeciwnymi argumentami:)? Od kilku mies. jestem w tych 3 walorach średnioterminowo z powodów - powyżej.

rafgol22
Wpisów: 9
Wysłane: 5 grudnia 2009 20:12:29 przy kursie: 8,00 zł

Watek dla tej spółki nie jest zbyt dynamiczny :)

Poniżej wklejami link, ktory znalazlem w Stockwatchu :
www.parkiet.com/artykul/10,872...

Dobrze, że spółka zaczela wychodzić na zewnątrz, bo w PL już nie można było w dynamiczny sposób zapewnić rozwoju.
Wejście na rynek węgierski, (może czeski) przyczyni się do większego asortymentu produktów, i przyciągnie to niektóre inwestycje do korzystania z IPOP.
Wejście na nowy rynek niesie ze sobą wiele problemów czytaj kosztów :)

Oby się udało, bo chciałbym w przyszłym roku w końcu zarobić na jednej spółce :)

wkm3
Wysłane: 22 grudnia 2009 21:36:05 przy kursie: 7,98 zł
czy mógłby ktoś z obserwujących IPE wesprzeć mnie wesprzeć AT wave

wkm3
Wysłane: 8 stycznia 2010 23:37:20 przy kursie: 7,86 zł
IPOPEMA to niekwestionowany lider hello1 jeśli chodzi o brak zainteresowania na SW:) są oprócz mnie Stockwatcherowie zainteresowani IPE?

nocnygracz
nocnygracz PREMIUM
Wpisów: 2 104
Wysłane: 9 stycznia 2010 01:07:47 przy kursie: 7,86 zł
C/WK = 5,5 - pierwsza piętnastka (pod względem wysokości, nie atrakcyjności) na GPW.
Konkurencyjny IDM = 0,8.

Oczywiście IDM jest firmą chyba pod każdym względem mniej godną zaufania, a niższą wycenę uzasadnia tam dodatkowo niechęć funduszy, ale aż tak? Branża ta sama ...

Tutaj wprawdzie dywidenda (może nie duża, ale i nie symboliczna) w czym fundy się kochają, ale tam nadchodzi spory skup, o którego sensowności można wprawdzie dyskutować, ale któremu trzeba przyznać, że z jego powodu ceny akcji nie spadną.

Z dwojga złego (jedno złe bo drogie, a drugie złe bo złe) ja jednak wolę IDM. Na giełdzie umiarkowane zło immanentne jest mi najwyraźniej mniej straszne niż drożyzna. O ile oczywiście wiem, gdzie mogę się go spodziewać, a nie gdy czai się za plecami.

Jeśli szeroki rynek się nie zwali w IDMie widzę szanse na dużo większy zarobek. Prawdę powiedziawszy Ipopema nie przechodzi mi nawet przez wstępne sito selekcji i nie łapie się na pogłębioną analizę. Dodatkowo brak podania na tacy (czyt.: na StockWatchu) wskaźników nie zachęca mnie do bratania się z tą spółką. Czy sądzisz, że jest możliwe, że WD celowo opóźnia ich (znaczy tych wskaźników) publikację, bo są tak rewelacyjne, że najpierw sam się chce obkupić ? :)
Edytowany: 9 stycznia 2010 06:50

wkm3
Wysłane: 9 stycznia 2010 11:49:38 przy kursie: 7,86 zł
czy IPE ma obecnie potencjał do spadku większy od IDM czy WDM? to jest ciekawe dla mnie pytanie (ponieważ w przypadku gdy rynek będzie mocny o wzrosty biur maklerskich jestem spokojny).

Spodziewam się, że za średnio/dłlugoterminowym wzrostem rynku biura maklerskie - wszystkie trzy:) dadzą solidne wzrosty przy znacząco niższych ryzykach: niskie koszty, niskie koszty stałe, brak ryzyka walutowego, wzrost rynku przekałada się automatycznie na większy obrót na transakcjach, nowe emisjie.

Racja spółka jest droga, jdnak nie mogę się w swoich wyborach pozbyć sugestii Warena Buffeta, aby kupować ,,przedsiębiorstwo''. Dlatego DUD jako papier spekulacyjny po zlożeniu tytułów egzek. przez banki był dla mnie krótkotrm. atrakcyjną inwestycją - w przedsiębiorstwo z marką, pozycją na rynku i operacyjnym pozytywnym CF.

Sądzę, że IPE rozwija się solidnie, ma doświadczony zespół i trudno wyłożyć chyba ten biznes z dobrą załogą na pokładzie w sytuacji gdy ryzyka na rykach finansowych są juz niepomirnie niższe niż rok temu; a nawet gdyby, czy nie znajdą się chętni inwestorzy zagrabniczni na odkupienie udziałów? bariery wejścia w ten biznes są solidne. Tak tylko dla przeciwwagi Twoich słusznych spostrzeżeń wskaźnikowych, mnie brak WDM i IPE wskaźnikowy na SW nie przeszkadza, atakuję długoterminowo biura maklerskie i spółki które będą wykonywały projekty inwestycyjne sektora energetycznego.

trigger
Wpisów: 24
Wysłane: 11 stycznia 2010 23:06:35 przy kursie: 7,85 zł
1)W przypadku Ipopemy i IDMSA nie ma żadnego sensu porównywanie wskażników typu C/WK. IDMSA jest de facto funduszem VC. Wystarczyporównać udział w obrotach na GPW w IV kw. zeszłego roku Ipopema z udziałem przekraczającym 10 proc. handlu na GPW była na drugim miejscu. IDMSA miał nieznacznie ponad 1 proc. udział...
2)Ipopema wielokrotnie mówiła, że nie będzie się kapitałowo angażowała w żadne spółki
3) Ipopema lada dzień zaczyna działać na Węgrzech, gdzie obroty stanowią połowę obrotów na GPW. Kilkuproc. udział w tym rynku to duży zysk dla spółki. A jest to bardzo realne.

Nie ma co porównywać tych firm mimo, że oba się nazywaja domami maklerskimi to bardzo różne biznesy.

wkm3
Wysłane: 14 stycznia 2010 13:58:50 przy kursie: 7,55 zł
wreszcie obroty na spółcehello1

wkm3
Wysłane: 6 lutego 2010 22:45:48 przy kursie: 7,80 zł
w sposób bardzo ciekawy kurs na ostatnich sesjach wraca do status quo w ostatnich min. sesji..

hedonista
Wpisów: 21
Wysłane: 15 lutego 2010 21:42:52 przy kursie: 7,54 zł
Witam. Odswiezam watek swoimi przemysleniami. Zbliza sie czas publikacji wynikow i o te jestem spokojny. Podejrzewam ze miniony rok na powinien byc rekordowy zarowno jednostkowo jak i w skonsolidowanym vide niedawne info ze bonusy w ipopemie sa jednymi z najwyzszych na rynku.
Mnie tylko martwi z brak obrotow na spolce. Z jednej strony nikt nie sypie akcjami - z drugiej jakos nie widac chetnych do brania z prawej. Choc patrzac na arkusz i plynnosc to az prosi sie zeby zabawic sie kursem spolki Dancing
Co do fundamentow i porownan wczesniejszych z idm - ktore ktos wczesniej probowal dokonywac.
Nie ma to chyba wiekszego sensu - tak jak powiedziano ipopema to dom maklerski a idm to sam nie wiem co.
Wiem na pewno jedno - ipopema ma strategie ktora dosc konsekwentnie realizuje, w kraju rzeczywiscie ciezko im bedzie sie juz rozrosnac, no chyba ze w segmencie zarzadzania funduszami, ciekaw jestem jak im pojdzie na wegrzech.
A IDM - no coz mial kupowac bank - nie kupil, choc okazji w minionym roku bylo co najmniej kilka (choc z drugiej strony caly czas sie zastanawiam czy oni mieli koncepcje do czego mialby im ten bank posluzyc). Wchodza w rozne dziwne spolki - vide zabawa z kolastyna. Jak dla mnie dosc ryzykowna zabawna - mozna sporo zarobic ale i sporo stracic, mieli robic skup akcji - a pozwalaja kursowi zjechac ponizej poziomow skupu. Zaufanie inwestorow ciezko odbudowac Shame on you
Wiec na dzien dzisiejszy stawiam na ipopeme. A i zeby nie bylo ze naganiam od razu uprzedzam- ipo stanowi jakies 30% mojego portfela z horyzontem co najmniej polrocznym Angel

trigger
Wpisów: 24
Wysłane: 19 lutego 2010 12:11:38 przy kursie: 7,60 zł
Dla rozwoju działalności brokerskiej ekspansja zagraniczna wydaje się kluczowa. Miesięczne obroty na rynku węgierskim stanowią połowę obrotów na warszawskiej giełdzie. Specyficzne dla tej giełdy jest to, że ponad 95 proc. obrotów koncentruje się na czterech spółkach (kto nie wierzy zapraszam do lektury danych europejskiego stowarzyszenia giełd FESE na www.fese.be) Dlatego koszty reaserchu tych spółek są bardzo niewielkie. Udział zagranicy w handlu jest bardzo duży, a Ipopema ma dobre kontakty w Londynie więc wydaje się, że mogą w krótkim czasie i niskimi kosztami osiągnąć tam bardzo silną pozycję. Tymbardziej, że pozyskali zespół trzech węgierskich maklerów z KBC Securities.

pit
Wpisów: 17
Wysłane: 19 lutego 2010 21:59:17 przy kursie: 7,60 zł
Witam. Rzeczywiście, spółka nie należy do liderów w ilości komentarzy. Ma to złe i dobre strony, ale dobry buisnes lubi ciszę. Nabyłem akcje na debiucie i ciągle dobieram. Uważam, że to firma z dużą przyszłością. Jeśli chodzi o perspektywy rozwoju, to IPOPEMA działa nie tylko jako broker. Od jakiegoś czasu mocno rozwija inne obszary. Bardzo silna grupa rozwija działalność w doradztwie informatycznym. Miałem z nimi do czynienia i wiem, że mają duży potencjał.

hedonista
Wysłane: 4 marca 2010 20:44:33 przy kursie: 8,20 zł
Witam. Zbliza sie termin publikacji raportu rocznego (15 marca) i pomalu chyba zaczyna sie podbieranie akcji.
Wczoraj i dzis pojawil sie popyt i lyka z prawej az milo ;)
PRzyjrzalem sie ponownie raportom za zeszle polrocze i III kwartal oraz wstepnej informacji o wynikach za IV kwartal i wg mnie zanosi sie na:
a) bardzo dobre wyniki finansowe
b) odjazd kursu na nowe maksima.

Ad. a
W II polroczu obroty na gieldzie byly calkiem niezle wiec ipopema powinna miec calkiem przyzwoite wyniki.
Tym bardziej ze niezla kaske powinno juz przynosic TFI - nie dosc ze zwiekszyly sie im aktywa zarzadzane i to calkiem sporo, to mogli jeszcze na niektorych funduszach jakies succes fee skasowac.

Ad b
Spolka wlasiwie od debiutu w dosc waskim kanale sie porusza. Karnet po prawej wrecz zacheca do brania. Tym bardziej ze nie ma tu jakiejs duzej podazy. Jesli jest co brac to trzeba z prawej - co ma swoje dobre i zle strony. Poza tym o ile sie nie myle chyba na spora czesc akcji obowiazuje jeszcze lock up.
No i na dniach zaczyna dzialalnosc na Wegrzech co tez powinno pozytywnie wplynac na postrzeganie - a w przyszlosci na wyniki.
POdsumowujac spolka zaslugujaca na uwage i wg mnie bedzie mozna na niej w najblizszych tygodniach zarobic.

hedonista
Wysłane: 12 marca 2010 20:52:29 przy kursie: 9,50 zł
Zgodnie z moimi przewidywaniami tydzien zakonczyl sie mocnym atakiem popytu. Sypania dalej nie ma a branie odbywa sie z prawej :)
Zastanawiam sie jakie beda wyniki w poniedzialek ze dzisiaj taki popyt sie ujawnil ??
Poprosilbym kogos o analizy technicznej ze dal krotki opis jak papier sie technicznie prezentuje - bo nie wiem do jakiego poziomu trzymac :)
Tzn wiem - ale nie wiem czy nie trzymac do wyzszych poziomow :)
Te 21k po prawej jest systematycznie wyzej przesuwane i jakos to mnie motywuje zeby potrzymac to jeszcze dluzej ;)

hedonista
Wysłane: 15 marca 2010 18:05:49 przy kursie: 10,50 zł
Cos mi sie pomylilo z ta data publikacji rocznego, no ale nie ma co narzekac bo dzisiaj znowu mila sesja hello1
Bardzo prosze niech ktos wrzuci info jak papier technicznie wyglada. Jaki jest zasieg wzrostow ?

hedonista
Wysłane: 16 marca 2010 20:11:57 przy kursie: 10,50 zł
Czy serio nikt sie nie interesuje papierem ?? Od paru dni ciekawe sie na nim dzieje i obowiazuje schemat branie z prawej do 10 potem czekanie na skoczkow a pozniej przed 16 znowu zasysanie z prawej.
Wyniki juz w piatek. PAtrzac na ostatnie sesje to papier wedruje w mocne rece - w tydzien mozna bylo sporo zarobic a sypaczy nie ma.
Ponawiam prosbe o info jak papier technicznie wyglada.

wkm3
Wysłane: 16 marca 2010 20:44:06 przy kursie: 10,50 zł
kurka wodna straciłem cierpliwość i wyszedłem trochę przed wybiciem, zmieniłem stategię w tym roku i staram się ciąć straty i realizować mniejsze zyski, ale średnio jak na razie wychodzi mi ta aktywniejsza niż w ubiegłhym roku strategia. Spółka w/g mnie długoterminowo mocna: w tej branży wiedza i profesjonalizm wygrywają, dodatkowo spółka finansowa bez obciążeń właścicielskich (centralne zmiany strategii, problemy finansowe matek i ich decyzje co do strategii na naszym rynku): zainteresowanych odsyłam do art. o tym jak IPE doradzało Dudzie w walce z bankami, tym którzy nie stracili cierpliwości gratuluję!
Edytowany: 16 marca 2010 20:46

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3