pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

le rom

le rom

Ostatnie 10 wpisów
angry3 ...a jednak gdzieś tu tkwi interes
[quote]
spice napisał(a):
T
Brytyjska spółka Tamar Resources skierowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych szczegółową propozycję reaktywacji kopalni Krupiński

Kopalnia Krupiński eksploatowana 34 lata 1983-2017 skierowana do SKR w stan likwidacji. W latach 2007-2017 wygenerowała podobno 1 mld zł strat fedrując węgiel energetyczny i inwestując w infrastrukturę, bowiem w części południowej znajdują się dotąd nie ruszone pokłady węgla koksowego (koncesja na eksploatacje złóż Suszec, Orzesze, Żory do 2030r.), szacowane na 450 mt.
Szkopół w tym, że przekop na poziomie 1000 - 1220 m miał kosztować 600 mln zł, a tu załoga 2,2 tys osób. potrzebowała gotówki, a obligatoriusze (banki)w 2017r postawiły warunek likwidacji i ówczesny Prezes JSW D. Ozon zgodził się na jej likwidację ( Kopalnia Krupiński wcześniej została przejęta przez JSW za gotówkę od SP). Wcześniej zadana na generowanie strat, utrwaliła się w tym stanie.
Nie pomogła także propozycja niemieckiej Spółki Silesian Coal, chcącej płacić dzierżawne 150 mln zł/r i korzystać z infrastruktury w Kopalni K.wydobywając węgiel z obszaru Orzesze.
SP wydając 8 mld zł na likwidację kopalń w Krupińskim utopił ok 1,5 mld zł.
W JSW do 2021r obowiązuje umowa 10-letniej gwarancji zatrudnienia, toteż trwa nadal stan likwidacji.
Angielski Tamar Resources wsparty funduszem Greenstone Capital w zlikwidowanej Kopalni Krupiński doskonale się odnajduje, bowiem "trzyma palec na pulsie" i wie doskonale, że wystarczy zainwestować tam owe 650 mln zł, aby wydobywać 2,4 mta węgla koksowego. Koszt przy drugim podejściu zwiększa się o zwrot pomocy publicznej w ramach SRK o ok. 200 mln zł - stad razem wychodzi ok. 850 mln zł.
Co na to Minister? a co na to JSW? Oto jest pytanie.
Wniosek optymistyczny to ten, że z węglem koksowym na rynku nie będzie tak źle i za rok z początkiem 2021r JSW może być inaczej postrzegana.

angry3 ..... Har-Magedon sił wyższych parkietu i niczym są porady nawet
mędrców przyjaciół Hioba.

angry3 ...oj,oj dziś wgpw to Har-Magedon, gdzie korony spadają z głów, a to maleństwo
zniża się powoli do 15,5 zł (na zagr. 3,635 euro). Jak widać arbitraż doskonały.

angry3 oj, oj poniżej 14, toć korona z głów za takie osiągi. Nawet Kościaka bym o to nie podejrzewał.

angry3 To maleństwo trudno dostrzec.
SAN (ISIN: ES0113900J37) z zysku 8,3 mld euro w 2019r płaci 3,82 mld euro ( div= 0,23 euro na akcję ) W listopadzie 2019r wypłacono już zal. div1=0,1 euro, a resztę tj. div2=0,13 euro bank ma wypłacać 5.V.2020 r. Dzień dywidendy przypada na 30 kwietnia 2020 r.
Aktualna cena Pm=3,785 euro ( Na wgpw Pm=15,9zł). Wycena euro 4,2 zł a kurs 4,29 zł.
Zatem wypłaca się 46% zysku a stopa dywidendy przy obecnym kursie akcji wynosi 6,07%.
Tylko pozostała część div do wypłaty stanowi 3,43% aktualnej ceny akcji.

angry3 Nieosiągalny do zbadania jest zamysł Najwyższego. Hiobowe żale na krzywdy i upodlenie, zapewne słuszne, wobec bezgranicznej uczciwości Hioba, ale w końcu przyjdzie mu przeprosić się w pojednaniu z przyjaciółmi o jakże go raniącymi i z Bogiem o jakże odmiennym w rzeczywistości od słów wypowiadanych w cierpieniach, aby odzyskać z powrotem pomyślność i opatrzność Jego.
W rzeczy samej przypadek inwestorów JSW to nie tylko skutek importu do kraju kilkunastu mln ton węgla i kilkunastu TWh energii elektrycznej, czy spadek cen węgla o kilkadziesiąt procent, czy w końcu bessa na wgpw i roszczenia załogi. Aczkolwiek to czynniki istotne ale nie wystarczające.
Główną przyczyną jest "sztuczne" nastawienie "mentalne" społeczeństw jako skutek działań wielopoziomowych czynników polityczno-lobbistycznych. Udało im się wmówić mentalnie w interesie ludzkości, jakoby węgiel był obarczony "grzechem" pierworodnym- od momentu jego wydobycia i należy go "uśmiercić" gdyż zagraża ludzkości. To są porady niby od przyjaciół, mędrców jak przyjaciele Hioba, których Hiob nie przyjmował, a nasi decydenci połknęli, niestety i miliardy w postaci opłat za powietrze (w którym CO2 jest gazem śladowym, zajmując około 0,04% [400 ppm] w atmosferze Ziemi)ponosi nasz przemysł. Żabę gotowano, gotowano i zda się ugotowano, a jednostki praw do emisji CO2 - to wymysł owych przyjaciół, a ich wycena to już w rękach tego o kim Hiobowi się nawet nie śniło.
Opatrzność jednak, przezwycięża w końcu wszelkie ukrywanie prawdy i jak w przypadku Hioba
i JSW odzyska pomyślność dla inwestorów i Załogi, przy tym ratując owych ją raniących "przyjaciół",
a decydenci miejcie na pieczy, że nie "mędrcy" stworzyli ten świat i nie oni są wyrocznią odnośnie węgla czy klimatu.

angry3 O jakże zawile jawi się biznes KGH. Tudzież Copper Corp. niby odkrywa to co już dawno odkryte 1500-2000 m w głąb okolic Nowej Soli. Zaiste z Kanadyjczykami mamy już jeden deal chilijski w szczycie hossy na miedź i szykuje się następny przy udziale speca a raczej S. Speczika, zachwalają coś , co było już znane i wydobyć się nie da, ale koncesje w dobrym opakowaniu upchnąć w szczycie hossy- czemu nie? - a komu? Copper Corp. nie ma i nie buduje kopalń.
Zatem "budzet" KGH na 2020r - copex ok. 2,4 mld zł, Koszt tony Cu z wsadu ok. 19,3 tys. zł/t, Sprzedaż miedzi ok. 560 kt ,srebra 1,4 kt molibdenu ok. 3,4 kt. (W Chile miedzi 72kt)
Zważywszy, że obecnie: TAps= 185 zł, BVps=101 zł , Eps=8-10 zł, obecny poziom ceny akcji, ma znaczenie indeksowe a nie fundamentalne.
Przedział cenowy, akceptowalny dla obecnego rynku , przy oczekiwanej dywidendzie przynajmniej Div=3 zł można przewidywać w granicach Psz=40-60 zł.
Jednak poziom dywidendy w tej spółce skacze jak zając, i nikt nie może przewidzieć z czym wyskoczą za 2019r. Może to być np. Div=0,7 zł.

angry3 .. i paradoksów c.d.
...pociąg zda się już rusza na tor 17-ty, bowiem koledzy Warsa wymienili "wygłą" szynę,
aczkolwiek grono oponentów koledzy Kaściaka, nadal totalnie są za postojem na torze 15-tym.
Komuś zależy na ośmieszaniu Warsa.

angry3
LWB - c.d. poważnej gry psychologicznej

Dziś kurs akcji spadł (-15%) do 21,45 zł. Wiemy, że ENA w 2015r w wezwaniu płaciła 67,39 zł za akcje LWB (przy sprytnym szantażu z wieloletnią umową)., a wcześniej Czesi chcieli przejmować płacąc bodajże po 100zł za akcje i bezskutecznie (nie oddano im LWB).
Cóż się zatem obecnie stało?. To jedynie gra psychologiczna, wprzęgnięta w rozpalone głowy co- poniektórych narwańców, nie rozumiejących całości procesów.
Gdy Prezes mówi o ograniczeniu ilości urobku dziennego węgla do 24 tys/dobę,(-25%) a jednocześnie dodaje, że produkcja roczna się nie zmieni -a wiadomo, że wynosiła ona w 2018r- 8,3 mta, a w 2019r -9,4 mta.-to trzeba naprawdę nie mieć wyobraźni, aby nie zauważyć tu gry psychologicznej?
Dyć, w 2019r bodajże wypracowano 309 mln zł zysku (Eps=9 zł). W ostatnim czasie rozpędzono się
w fedrowaniu, jak mniemam do 30 tys.t/d. , a wiec to przyspieszenie ze średniej 25 tys.t/d to prawie o 20%. Zatem teraz odpuszczenie o owe 25% jest niczym innym jak grą na nastrojach tych, którym łatwo wmówić, że są wielbłądami, mimo, że w samej rzeczy problem tkwi w hałdach zaksięgowanych po cenach, których obecnie rynek nie chce płacić, ale nie dotyczy to Bogdanki.
W Polsce w 2018r wydobyto 63mta a w 2019r już tylko 57mta węgla kamiennego (a wiec mniej o 6 mt) a mimo tego na hałdach zalega prawie 5 mt tego urobku (wskutek-spadek cen i słaba zima).
Bogdanka wydobycia nie zmniejszyła a jak w/w zwiększyła je w latach 2018-19. JSW wydobyła w 2018r-. 15,01 mta a 2019r-14,76 mta.
Zważywszy ,że gdyby nawet LWB ograniczyła wydobycie o 2 mln ton(takie sobie dywagacje), to nie pomogłoby to nic w ujęciu kompleksowym -bo problem tkwi głębiej, na składach węgla i przestarzałych kosztowo-twórczych kopalniach.
LWB jest najbardziej konkurencyjną kopalnią i wydobycie węgla w ujęciu rocznym (jak sam Prezes to mówi) i sądzę , że wydobycie zostanie tu utrzymane na poziomie lat 2018-2019r, a to stawia paniczną ucieczkę od jej akcji -poważną grą psychologiczną.
Od ekonomii krajowej nie można uciec - zwłaszcza, że import węgla znacznie zostanie ograniczony -czynniki siłowe a tudzież polityczneangry3 S.80 górników strajkuje, bo chcą aby węgiel brano z ich hałd. Nielogicznym wydaje się fakt powstawania tych hałd, nie wtedy gdy ceny węgla są wysokie, ale akurat odwrotnie, kiedy są one niskie.
Ta nielogiczność, daje się jedynie tłumaczyć tym, że kopalnie nie dostosowują się do rynku. Skoro ceny na świecie spadają np. z ceny 500 zł/t na 250 zł/t, a kopalnia nadal żąda 500 zł/t, to nie ma co się dziwić, że powstaje hałda - produkcja na zwałkę.
Import węgla z Rosji, to oddzielna bajka. Dyć ponoć istnieje embargo na handel z tym krajem? Ponoć eksport polskich jabłek, mięsa Rosja blokuje. Dziwnym trafem Polska importu węgla nie może zablokować? A jeśli oni puszczą tu 50 mta węgla po dumpingowej cenie (co niby jest zabronione), to wszystkie kopalnie (oprócz JSW) trzeba by zamknąć. Na to Rząd nie może pozwolić.
Wyjściem jest tu akumulacja kapitałowa producentów, aby wyrównywać w czasie zyski i straty i maksymalnie podążać za cenami rynkowymi.

Informacje
Stopień: Krasomówca
Dołączył: 20 stycznia 2010
Ostatnia wizyta: 25 lutego 2020 15:15:15
Liczba wpisów: 853
[0,25% wszystkich postów / 0,23 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,720 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d