pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

le rom

le rom

Ostatnie 10 wpisów
angry3 .... i brak tu całkiem komentarzy a dyć i dywidendy za 2020r nie będzie (co jest całkiem zrozumiałym) i strata za IQ21 dość spora - ( -2,23 mln zł). A obserwacja moja waloru tak z ciekawości, a raczej z sentymentu z przyczyn kiedyś -iejszych ambicji bycia czymś lepszym.

angry3 .... nie masz tu reguły-spada 6 m-cy albo 120 m-cy. Wzrasta przez 24 m-ce albo tylko....,
ceny miedzi =>2,5 tys albo => $5 tys $ albo=> 10 tys$ a może=> 20 tys$(?) za tonę. Ważne w jakim czasie? Kurs akcji KGH =>10 zł albo=> 25 zł albo =>60 zł albo=> 150 zł a może też =>350 zł (?). Zależy od .xxxxxxx..yyy..........i czasu.
Na ten czas co jest prawdopodobne i zarazem w miarę akceptowalne to handel akcjami KGH w przedziale kursów 80-180 zł.

angry3 ....tu pozostaje ślad optymizmu, aczkolwiek funt Cu 2,2-4,8 $ , splata się z ceną tony 20-40 tys zł
dyć i kurs waluty i pogoda na parkiecie- stąd powroty bolesne aczkolwiek nieuchronne i komu świeci słonko a komu wieje wiatr?. Dziś walor błyszczy złotem a jutro .......? Dziś dywidendy 1,5 zł a jutro.....? Dziś kurs bliżej 200 niż 100, a jutro ....?
Nic nie może wiecznie trwać i to zauroczenie strategicznymi UE przeminie jak moda na kapelusze.

angry3 c.d. gdybania : dyć po wypłacie dywidendy 430 mln zł - wartość księgowa akcji spada do => BVpS=(1750-430)/9,63=137zł, a TvpS=275 zł. Zatem -Spółkę, która wypłaca czwartą część środków własnych jako dywidendę - trudno uważać za rozwojową- zważywszy przy tym na skład akcjonariatu. Oby nie stała się drugą Elektrobudową, o której rynek już zapomniał -a przecież niegdyś ELB była zachwalana przez gremia różnej maści - co do biznesu i co do dywidend. Właśnie na wgpw - to nie barachło - lecz aktywa wartościowe, padają łupem zdobywców, na czy cierpi drobnica. Ostatnio zrobiono "porządek" na aktywach spółki -Ropczyce SA.
Czy KĘTY staną się "mięsem" dla wilków - oto jest pytanie?

angry3
"Czas - niemniej roczny -on tylko prawdę dopowie".
ot - dyrdymałą nie nazywałbym tak szybko, toć pewne jest tylko ..........
KTY
- ujmując fundamentalnie : (Forecast do 2030r)
TvpS=320 zł
BvpS=180 zł
SpSy=410 zł
EPs=30-45 zł forecast Eps=45-60 zł;
Div= 10 -30 zł forecast Div= 30-45 zł
Psz= 180-380 zł forecast Psz=380-550zł

Anale rekomendacje Pr=400zł

A zatem (Mocium) Panie - nikt nie wie co się za rok stanie, zważywszy na akcjonariat.
Nazwałbym to raczej gdybaniem. Pogoda zmienną jest.

angry3 , Byczki pracują , no i dobrze, ale sztuczne podniety nie są tu wskazane, Horyzont kursu 40 zł wolałbym widzieć w jesieni po wypłacie dywidendy. Obecnie -falowanie i spadanie- nie powinno zbyt absorbować inwestorów, a dokonania młodych rogaczy są na tyle mało wyczuwalne, że budząca się zwierzyna może znaleźć jeszcze dla siebie pokarm. I to można by nazwać skuteczne inwestowanie w dłuższym terminie.

angry3 Szczyt kursu - poza nami.
Tu od jutra nastąpi wyprzedaż akcji. Maks div nie do powtórzenia. Zda się kurs spaść powinien na 500 a potem na 400 i na 350zł . No takie moje szacunki. Oczywiście nie można tym się sugerować. Dywagacje poglądowe. Zważywszy na poziom kursu i skład akcjonariatu.
Czas - niemniej roczny -on tylko prawdę dopowie.

angry3 .....i znów Orcel zawraca głowę Ana Botin z SAN. Miast dla San pracuje dla UCG. Wysoko mierzy gość - toć raz 112mln EUR , a jak nie to 34 mln Eur chce wydrzeć z SAN za nieudany kontrakt pracy w SAN. I chyba pazerność pobija tu wszelki rekord. I ten osobnik będzie teraz chodził po sądach i działał w konkurencji do SAN. Dla Botin to chyba on jest już nikim.

angry3 Meta jest za ponad 3 m-ce. Zatem gdyby teoretycznie kurs tygodniowo spadał o np. -0,2 zł i jednocześnie wzrastał tygodniowo o np. 0,5 zł to do mety mamy 39,5 zł.
A gdyby byczki całkowicie zasnęły - i nasze milusińskie puchate swobodnie działały
to na mecie mamy 32 zł.
A gdyby byczki wzięły się do roboty i odstawiły milusińskich na boczny tor to na mecie mamy 42zł.
To byłby najbardziej stabilny kurs akcji na wgpw wagi średnio ciężkiej.
Oczywiście tu mamy sporo uwarunkowań. Że wymienię tu alternatywne możliwości inwestycyjne co do obligacji MREL od lipca i zmian OFE też od lipca. Dotyczy to raczej instytucji.
Niemniej rozłożenie na kilku lat tych operacji nie zakłóci znacząco w pracy żywotnych przy kursie akcji PZU.

angry3 ... i to należy zrozumieć, że dajesz ue palec a ona chce urwać całą rękę, przecież w szczytnym celu - ochrony klimatu! - Czyżby to Polska zawadą była dla całego świata?

Aktywa węglowe to praktycznie cały potencjał produkcyjny energii elektrycznej w Polsce. Mamy OZE, ale tu należy zwrócić uwagę !!! Moc 1 GW OZE to nie to samo co Moc 1GW aktywów węglowych . O tym zapominają pseudo-specjaliści od energetyki.

A może iść dalej w władztwie Sadów. Dla ochrony klimatu od jutra pozamykać wszystko /wyrok TSUE/ albo i pierwszego lepszego Sadu w Polsce /wyroki należy wykonywać!/
-zamykamy całość aktywów węglowych w Polsce -natychmiast.
Zamiast produkcji 160 TWh energii elektrycznej , produkujemy np. 30 TWh a brakującą ilość 130 TWh zakupujemy np. z Ukrainy i Rosji ( nie radzę kupowania z Czech i Niemiec - oni zanieczyszczają nasz kraj).
Poprawa ekologii leci na 102%. Cały świat odczuje poprawę. A nasi obywatele będą nader szczęśliwi i Państwo nagle się wzbogaci- odzyskuje konkurencyjność - zadłużenie kraju spada. To brzmi komicznie, ale mądre głowy tak myślą.
Władza sądownicza jest potęgą - to jak wyrocznia Cezara, - (tu obraziłem Cezara-on często jednak wiedział o co chodzi)- tu jakoby wyrocznia - no i schlessen.
PGE - trzon polskiej energetyki - staje się trzonkiem miotły zawieszonej wysoko na drzewie. Tak trzeba, żeby wielu ją oglądać mogło ku splendorowi siły rozumu kojarzonego ze wzajemną współpracą i solidarnością.

angry3 Mam trudność w zrozumieniu tych wzrostów - czyżby paliwem był przywilej prawa zakupu obligacji poza przetargiem OKO722;PS1024;DS0726 i odkupu WZ0524, a może fakt wzmocnienia waluty krajowej lub normalny pęd na banki?
Dziwnym wydaje się też fakt , kto wypowiada się o obsadzie prezesa. MREL zda się wspomaga wielkich, ale czyżby to miało wpływ w takim stopniu przy pokazanej skali strat?
Czas to wyjaśni - tymczasem giełda często spłata figle- a człek też jest omylnym.

angry3 Tu pośpiech nie popłaca. A czyżby oczekiwań zadość imć było za mało -> 34 pokonano i teraz
imć 36,5 - no cóż- i to jest wyczyn - a kiwanie to jest sedno-toć grunt pewniejszy i nie tydzień nie dwa lecz
miesięcy i lat nam trzeba, kto patrzy na wykres - o zgrozo!, - toć fundamenty się liczą - na dziś.
Tu i ówdzie widzimy np. PKO przerasta sama siebie - i co dalej? lub np. CDR już przerosło samą siebie i co dalej ?. No cóż - PZU ubezpiecza się od tych przerostów i to dobrze.

angry3 ...a kurs akcji PGN miast 6,37 zł , jakoby szacować par excellence lokuje mi się historycznie poniżej 3 zł. Co by to stało się oprócz jednorazowego wpływu, że dwa ostatnie kwartały tak mocno tu zadziałały, że kwotowania ponad 6 zł poszybowały.

angry3 ....oj,oj kreski zda się prowadzą do 54, ale fundamenty w rytmie tanga wprost na 40 albo i 35.

angry3 Parytet wymiany to sprawa umowna. Ani (BVps), ani (Pm) nie jest tu do końca miarodajne.
Tu mamy zderzenie "siły ręki " z "siłą argumentu". A , że mamy szczególny przypadek - jednej ręki i jednego argumentu, tym bardziej to musi być ciekawe.
To wg mojego szacunku mogłoby wyglądać tak:
1 akcja PKN = 2,14 akcji LTS;
1 akcja PKN = 24,9 akcji PGN;
1 akcja PKN = 8,9 akcji ENG.
To tylko tak dla przykładu, nie musi to tak wcale, a wcale wyglądać w ujęciu P. Sasina.

angry3 Kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy. Imć dane jest Div=1,5 zł ,EPs=12,4 zł , Bv=107, a kurs akcji 214 zł. A może Eps niebawem wzrośnie do 30 zł , a div do 4 zł?. Falowanie i spadanie to norma.
Miedzi globalnie z roku na rok przybywa. Miedz nie wyparuje. Jest coś takiego jak recykling tj odzysk surowca. Potencjał wydobywczy w Meksyku, Chile jest olbrzymi, ale koszty uzyskiwania surowca wielu firm stopują wydobycie. Gdy to wydobycie ruszy - to zapewne ceny miedzi powrócą do równowagi . A kokosy dziś zbieramy w postaci dywidendy (Div=1,5 zł) . To całkiem dobra dywidenda - wzrost o 50%. r/r. Jeśli w 2022 podobnie wzrośnie to mamy Div=2,25 zł i w tym rozpędzie może nawet dojść do 4 zł !!!.
Zatem kurs akcji poszybować powinien na 400 zł a może nawet na 800 zł - tak śladem CDR, albo powrócić na poziom 40-80 zł.

angry3 To zabrzmi jak wołanie na pustyni-....ileż tu można czekać na sprawiedliwość?
-toć żywy organizm zamknięty w kleszcze bez orzeczenia winy przez sąd. Tu nie chodzi li tylko o P.O. (Piotra Osieckiego), ale o całość akcjonariatu ALI.
Nie trzeba być prawnikiem, ani profesorem prawa, aby zauważyć, że podmiotowi ALTUS dzieje się nadzwyczajna krzywda (można rzecz nawet bezprawie). Czy można wymierzać kilka kar (a może i kilkanaście) za to samo przewinienie, które w świetle handlowym nie może być uznane za przewinienie (bo powstałby mis-masz prawniczy na całym rynku). A to co wymyślą prawnicy (sądy) w przeciągu 10lat, w następne 10 lat może być odwrócone i nawet zasądzone bajońskie odszkodowanie (przykład Komendy).
Ale kto zwróci straty aktualnym akcjonariuszom i tym co sprzedali akcje poniżej 1 zł? Czy Prokuratorzy? Czy owe opieszałe Sądy? A może Państwo-czyli całe społeczeństwo?
A tu straty wizerunkowe i finansowe to miliony a być może i miliardy dla spółki ALTUS.
Podłością jest w tym to, że osoba próbująca ratować GTB (na GTB i ja nieco straciłem) , została uznana za winną przekrętów (o których już wyżej pisałem), których dopuszczał się ówczesny Zarząd GTB i sprzyjające mu środowisko finansowe w owym czasie przy zmianie prawa co do przedawnień roszczeń.
A wiec -widać jak na dłoni jak tu rozkłada się wina. "Kto nie jest winien niech pierwszy rzuci kamieniem".
Sprawa P.O. i sprawa Altusa - to klasyczny przykład gonienie "szaraczka" , aby chronić grubsza zwierzynę.
Jeśli KNF doprowadzi do likwidacji ALI - to straci twarz, o ile jej jeszcze na takowej zależy.
Podmiot ALI puki co generuje ok. 12 mln zł zysku rocznie, a wiec ma szansę ochronić wartość obecnych akcjonariuszy i być na rynku alternatywą dla nielicznych już prywatnych podmiotów z tej niszy rynku.
Czy rzeczywiście chcą go uśmiercić?- tak zwyczajnie bez udowodnienia winy?

angry3 ....u Sąsiada i za Morzem zazieleniało, a nasz niedźwiadek nadal - pracuje, pracuje - toć nadmiar ambicji jest raczej wadą niż zaletą.

angry3 ..... ktoś wyraźnie kurs ciągnie za uszy do góry, dyć na co normalny inwestor tu może liczyć?

angry3 Coraz śmielej poczyna sobie niedźwiadek na PZU, a dyć globalnie duży niedźwiedź syberyjski "czerwony" szaleje. To jak pod komendę działa. Zda się PZU jest ubezpieczony, toć i forsa gdzieś się musi schronić. Gdyby nie te kanały połączone to zaiste PZU by nie drgnął na widok tego syberyjskiego co się raz mieni białym raz "czerwonym". Szkoda, że byczki pozasypiały, ale im też odpoczynek się należy.

angry3 ...i mamy więcej informacji o fuzji- istotne to, że nastąpi wymiana akcji za LTS i PGN na akcje Grupy PKN. SP ma mieć 50% akcji. Zatem można szacować udział SP kwotowo w wycenie rynkowej na ok 30-35 mld zł , a całej Grupy na 60-70 mld zł. Szacunkowo zakładając, że PKN stanowi w tych aktywach ok. 40% - można przypuszczać, że akcji ogółem (docelowo) będzie ok. 1,0 mld akcji.
Zatem wartość akcji po fuzji spadnie do Ps= 60-70 zł. ( Oczywiści to tylko poglądowa przymiarka,- żadne dokładne wyliczenia- i nie może być podstawą inwestycyjną).

angry3 .... a dziś jakiś niedźwiadek tu grasuje - oby nie narobił za dużo szkody.

angry3 ... tu pohulanka przeniesie się o piętro wyżej 34-36 zł, w zależności od pogody, a jak się jakiś byk rozpędzi to i do 50 zł może to pchnąć.

angry3 .. oj, oj i zadziało się, toć PZU zaproponował 3,5 zł dywidendy z zysku 19/20 i mamy skok kursu na 34,7 zł zatem - spadek PKO adekwatnie do 32-33 zł o ile PZU nie dostanie popędu do 35 albo i 36 zł

angry3 ... ile tu jeszcze powietrza należałoby upuścić? Dziś wentyl spuszcza ochoczo, dla niektórych boleśnie. Na takim walorze 7% to boli. Zresztą -widać było- w sposób ordynarny ciągnięto zdechlaka za uszy do góry, żeby go upuścić z hukiem. Czy powróci na 29-32zł , to zależy od rynków. Zda się, że akcja PKO powinna być niżej wyceniana niż PZU o jakieś 2 zł. Jeśli PZU skoczy na 36 zł to PKO pozostać powinno na 34 zł. Obecnie PZU kwotowane jest na poziomie 33 zł , a wiec pole spadania dla PKO jest niemal nieograniczone - toć całe 3 zł.
To tyle w temacie PKO.

angry3 Tu osoby prywatne mają akcje. (OFE ok. 8-10%). Dariusz C-19,95%;Qrc-13,74%; SIILC-9,99%;I.P-5,44%.
Spółka sprzedała OTP za ok. 89 mln zł , które to zakupiła w 2015r za ok. 78mln zł. Oznacza to wyjście z inwestycji biznesowej przewozu benzyn itp. Pozostaje im przewóz chemikalii itp . Za to maja cash=41 mln zł.
Jeśli jest gotówka to jest zbyt płynna i szybko się może upłynnić w niewłaściwej kieszeni - stąd bacznie należy tu obserwować INTENCJE decydentów.
Dziś kurs akcji Pm=3-3,1 zł jest mniej niż adekwatny - skoro mają wypłacić 0,27zł dywidendy na akcje za 2020r.
O skupie własnych akcji można mówić tylko w gronie części akcjonariatu, wobec tego bardzo należy kontrolować - alternatywne pomysły - czy przypadkiem ktoś nie majsterkuje przy gotówce.

Tutaj jest potencjał. Można myśleć o skoku w nowoczesność i tym chociażby - mając przewagi geopolityczne, skierować potencjał na ekologiczny transport.

Skoro skup akcji po 2,6 zł był niewypałem to skup akcji np, po 3,7 zł mógłby w części wypalić. Propozycja P.Buczka - skup po 5 zł jest też uderzeniem w drobnych akcjonariuszy, bowiem na bank -musi łączyć sie ze sporą redukcją, co premiuje takich jak QRS.

Tu jazda dopiero się zaczyna. Kto wyczuje kierunek i szybkość ten wygra.
Wydaje się, że tu nie grozi jazda po bandzie i bez trzymanki jak np. w CDR.

angry3 .. zachowanie kursu jest tu dość wymowne, dyć to spółka wybitnie sezonowa, a że mamy rynek ogólnie wzrostowy - to zatrzymanie spadku -niekoniecznie musi przebić 2.

angry3 Jeśli ktoś milczy, milczy , milczy - to apetyt wzrasta wilczy- wydaje mi się , że trafia się okazja inwestycyjna - MREL (Minimum Requirement for Own Funds and Eligible Liabilities)
Pierwszy cel -końcówka 2021r, a cel docelowy- końcówka 2023r. Praktycznie dwa lata.
Otóż wymóg bezpieczeństwa nałożony na sektor bankowy UE zda się wymusi, że w Polsce banki (niezależnie od ich faktycznej kondycji), będą zmuszone wyemitować obligacje MREL.- szacunkowo ok. 50 mld zł zobowiązań.
Ma to eliminować banki (padliny) -etap "resolution". Ta zmiana ma prowadzić od
"bail-out" do "bail-in" . Traci nie Państwo lecz właściciel - czyli akcjonariat. I to już działa w ramach BFG.
Natomiast etap - obligacji MREL (zobowiązania kwalifikowane)
A wiec to one mają odbudować kapitał, kosztem wierzycieli. Stąd zróżnicowana marża i koszty różne dla banków. Oznacza to, że silniejszy będzie jeszcze silniejszy, a słabszy bank dostaje dodatkowo "kopniaka".
Ciekawym tu jest - kto będzie nabywał obligacje MREL (ubezpieczał) i jaki koszt (kupon) ustali się na rynku dla PEO i ALR. Być może to idealne lokaty dla PZU, o ile coś mu nie przeszkodzi. Ryzyko zawsze musi kosztować.

angry3 ... zerknąłem na sprawozdanie Zarządu za 2020r (nie analizowałem!!!) i uderzyła mnie kwota:
=>skup akcji własnych - przy kursie 412zł
=> obejmowanie akcji przez kierownictwo - po cenie 22,3 zł
W rzeczy samej, gdzie tu jest prawda, trzeba tytanicznej pracy aby przez to przebrnąć.
I tu jestem optymistą, że kurs akcji CDR do poziomu 22,3 zł , zapewne się nie obsunie.

angry3 ...zda się patrząc z boku - ile grabie zagrabią do kanału z kapitalizacji od Mc =45 mld zł do Mc= 5 mld zł. Nawet licząc pobieżnie, że 40% akcji jest pasywnych to w grę wchodzi 24 mld zł - a to już połowa tego co wpakowali w bagno/ wyparowało z kraju (pożal się ) Frankowiczu.
Kapitałem wątpliwym, ale jednak są tu ludzie -Talenty - kiedy odchodzą ze spółki, trudno liczyć na chociażby powtórkę ostatniego wyniku.
Piszę te uwagi nie dla waloru , bo ich nie mam i nie miałem, ale z przyczyn jak wyżej.
(P.s. Moderator na tym walorze -zda się- moje uwagi pomija- licząc od Pm=440 zł. I tym razem .... dyć znawcą tu nie jestem.)

angry3 Beatka K.-Ch. jutro na f. 590 strategicznie i geo. , ktoś zapyta jak to widzi? Czy 0 czy 2,3 czy 3.
Choć nie ma to większego znaczenia w dłuższym okresie, ale kierunek 29 czy 36 tymczasem ma znaczenia.

angry3
Puki co bujanie inwestora na JSW trwa w ciemno.
Raz pod wozem raz nad wozem. A B. Piontek i karuzela ruszyła. 2200 Ey i 3,4% -to 110 m. Czy sprawdzą się nowi. Wybór powinien być spośród 50 a nie 3-4 os. Takie czasy czy zwyczaje. Przypadkowość to wyjątek a może reguła. Czy JSW będzie miała szczęście?

angry3Nie martwi mnie kierunek kursu PKO, bo nie mam tego waloru. Martwi mnie zatem sytuacja całego sektora bankowego, bowiem wyróżniał się on w UE "in plus" a niebawem coraz więcej nabiera błota.
Co do PKO to mamy rekomendacje , która mnie rozśmiesza (mBanku- M.Kon.M.Lem.)
www.stockwatch.pl/wiadomosci/b...
Czyżby walor bez dywidendy w 2021r ,licząc na 90%Eps w 2022r (jakieś 3 zł), zaś mając obsłużyć obligacje MREL po 2024r - miał jakieś growth zysku w 2025r tarzając się w obligacjach SP.?

angry3 Tu może bawić się a nawet śmiać z rekomendacji Anali. Wystarczy zamienić historycznie "kupuj' na "sprzedaj" i odwrotnie , a trafienia prawie na 100%. To żart, ale gdzie i komu tu wierzyć.
Akcja ALR, która nigdy nie wypłaciła dywidendy ma wzięcie. Czy słusznie? A dyć już generuje zysk zda się Eps=3,4 zł,- a musiałaby podwoić go, aby PZU na niej nie tracił.
Zobaczymy co jeszcze dokona kultura bank-nowości.
Ależ ile lat można jechać bez dywidendy?

angry3 ... I mamy ewentualność, o czym pisałem wyżej, Spekuła zrobiła zwody i mamy kurs 35 zł wobec podanego wyniku obecnie już oficjalnie za 2020r - Strata (- 2,561 mld zł) i Eps= (-2,05 zł). Czy tu można liczyć jeszcze na jakąś dywidendę?. Dziwi mnie zatem pęd kursu akcji na północ.
Mamy wyrok TSUE -/ róbta co chceta/ , ale nie krzywdzić naszych Dobrodziejów /Frankowiczów/, a dyć to armia ponad 700 tys bardzo wpływowych i często majętnych obywateli RP - przedsiębiorców, prawników, naukowców, lekarzy finansistów, polityków i t.p. na których liczy i Rząd i UE.
"Padła kosa na kamień" . Samowola Banków i bankierów wobec Samowoli Sądów i prawników. A sprawa rozgrywa się o pozyskanie tej armii i pieniędzy. Owszem swoje już skasowała zagranica poprzez Kurs waluty franka (CHF).
Przykładowo "żołnierz" z tej armii podjął kredyt we frankach 250 tys zł przy kursie np. CHF=2,2792 zł,
a wiec ok. 110 tys CHF. Dziś ma do zwrócenia dajmy na to przy kursie CHF=4,100zł -kwotę 420 tys zł.
Ugoda z bankiem - oznacza, że jakieś 100 tys zł zapłaci bank a 320 tys nasz "żołnierz".
Druga ścieżka-(Ostre zwarcie Sądowe -dróżką TSUE, SN, Kancelarii Prawniczej) - oznacza, że uda się,
że nasz "żołnierz spłaci (odda bankowi) przypuszczalnie 150 tys zł , Kancelarii Prawniczej przez kilka lat przynajmniej -jakieś 30 zł i Fiskusowi zapewne za nagłe wzbogacenie ok 30 tys zł.
Bowiem jego mieszkanie/dom zakupiony za 250 tys -dziś wart jest zapewne 350 tys zł.
I stąd prosty rachunek:
wariant I - "żołnierz" zyskuje 350-320 = 30 tys zł
wariant II -"żołnierz" zyskuje 350-150-30-30= 140 tys zł
A wiec nieuchronnie szykuje się ostre zwarcie dwóch lobby (Samowoli),
A kto tu zatem traci ? ............ banki?, a może całe społeczeństwo i drobni ciułacze.
Nie żyje wolność, wolność i swoboda.....
A co z kursem akcji PKO - toć widzimy kto tu rządzi.

angry3 Tu bardzo trudno dochodzi się do realności

angry3 Oj, oj - dynamika przerosła moje wyobrażenia. Przyczyna ? Ana Botin, UNEPFI, NZBA a może dobre wyniki za IQ21. Wchodzi w spisek 43 i klimat się poprawia - proste jak drut. Nadal nie rozumie jak to globalnie można to zgrać. Czy jeden kwartał może mieć taką wagę? A może koniec Cov-19.

angry3 Gra w ciemno:
Statek Energetyki przeszedł na sterownie ręczne to i kursy akcji PGE, TPE ENA reagują odpowiednio dla wtajemniczonych, a rynek zdezorientowany oczy nie widzą, uszy nie słyszą,
a usta nie mówią - zamilkły- toś ponoć 20 mld zł długów (???) z owych zakładów tak (pstryk, pstryk, pstryk) wyprowadzono....... . Inaczej mówiąc ponoć nagle się wzbogaciły o 20 mld zł - (toć to prawie 7 tys Talentów -manna z nieba spadła),
ale dywidend zapewne nie wypłacą- boć to im potrzebne 520 tys Talentów na owe "oficerki".

angry3 Oby nie lobbować za Bankami czy za Kancelariami prawnymi. Toć tu chodzi o miliardy a nie miliony zł.
Normalna umowa notarialna s/k nieruchomości z wpisem w Księdze Wieczystej nie może być unieważniona. Mam na myśli prawne oświadczenie woli dwóch stron. Zatem umowa Deweloper/Frankowicz nie ma wad prawnych i nie może być unieważniona. W dodatku gdy w międzyczasie zaszły zmiany w Księdze Wieczystej i nieruchomość przejął w spadku, darowiźnie, zakupie inny podmiot lub osoba fizyczna, to nawet wykazane wady aktu notarialnego nie odwrócą spraw w Księdze Wieczystej.
Sam akt notarialny zakupu nieruchomości owszem może być unieważniony w ściśle określonych przypadkach: Są to:
1. Niepoczytalność-choroba psychiczna stony (podstawa ubezwłasnowolnienia)
2. Fałszywe -w złej wierze oświadczenie woli, ukrycie zatajenie prawdy,
3. Fałszerstwo np. stan prawny nieruchomości w danym momencie jest inny niż podano( np. sprzedawanie tej samej nieruchomości kilku osobom w tym samym momencie w różnych notariatach)
4.Podstęp - mylne świadome działanie na szkodę stony osób trzecich,
5. Wymuszenie konkretnego oświadczenia woli (pod groźbą).
Żadna z tych rzeczy nie dotyczy umów zakupu mieszkań przez tzw. Frankowiczów.
Unieważnienie umów hipotecznych z bankiem jest ryzykowne dla dwóch stron. Do wykreślenie hipoteki z KW konieczne jest Oświadczenie Banku o spłaceniu zaległości. W jaki sposób Sąd wymusi na Banku takie Oświadczenie wbrew prawdzie. Jeśli zrobi to Sąd - będzie przeciąganie liny z Sądu do Sądu.
Klient ma obowiązek do banku zwrócić tak szybko jak to możliwe niesłusznie pobranych środków, a toć upłynęła już ponad dekada lat.
Nie jestem prawnikiem, zatem zabrnąłem już za daleko w tej wypowiedzi.

angry3 Dla mnie prawem naturalnym jest to prawo - gdy na wydeptanych ścieżkach kładzie się chodnik (tj normę prawną -ustawę, rozporządzenia). Jeśli ustawodawca tworzy ścieżki sztuczne (tj. tworzy normy prawne wbrew potrzebom ludzi) tworzy narzędzie nacisku i bezprawia w ramach prawa.
Umowa hipoteczna zakupu nieruchomości nie może być unieważniona, a zatem i umowa kredytu hipotecznego także. Obecnie sądy czynią co im się podoba. Może to być wbrew naturze i rozsądkowi - i co mi zrobisz ? Tym bardziej polisa w części lub w całości (skonsumowane ryzyko) dotyczy ubezpieczenia zakupywanych nieruchomości, a więc tu .....
A tych orłów - co kredyty "sprytnie" na Frankach oparli należy rozliczyć w sposób prosty: Np. Uzyskał kredyt
w 2008r -100 tys CHF ( w 2008r - ma 200 tys PLN i kupuje mieszkanie za 200 tys.)
Upraszczając , że spłacał tylko odsetki . W 2021r ma do oddania 100 tys CHF (tj w 2021 -414 tys. zł)
Wyceniamy jego mieszkanie - wart obecnie ok. 350 tys zł. . A wiec brakuje 50 tys. zł I tylko ta kwota powinna być pokryta : 30% bank, 30%SP a 40% Frankowicz (jako najbardziej winny).
Ten przykład to najbardziej niekorzystny moment wymiany CHF.

angry3 Wygląda na to, że uparłem sią na ten walor i tu zaglądam. A przecież kiedyś go bliżej śledziłem i wyceniałem na 3 zł . Dziś przy rozwodnieniu 1:3 wypadałoby się wyceniać na 1 zł.
A jak to wygląda po wynikach 2020r. Zysk netto EAT= 3,043 mln zł , przy n=30,9 mln akcji ,
i przy BVpS=2,87 zł i Pm= 3,46 zł mamy wskaźniki:
Eps= 0,098 zł.
P/E= 35,0
P/BV=1,2
ROE=3,4%
ROI= 2,8%
ROA=2,2%
Wygląda mi na to, że kurs 1 zł to nawet z naddatkiem, nawet gdyby całość zysku przeznaczono na dywidendę (co jest tylko założeniem teoretycznym) to kurs adekwatnie mógłby poruszać się 1-1,5 zł.
Dziś mamy 3,46 zł, ale na giełdzie odloty i upadki to rzecz normalna, do czasu, gdy ktoś powie:
s p r a w d z a m.

angry3 I owszem, musi być społeczny nacisk na tego Decydenta, bowiem ów Decydent nie widzi drobnych akcjonariuszy np. ma zamiar wykupić aktywa węglowe z PGE, TPE, ENA (chodzi tu o zespoły turbin produkujących prąd przy użyciu węgla) jakoby w spółkach publicznych można sobie było przemeblowywać wszystko po swojemu mając 30-50% udział w majątku. Tym bardziej jest to naganne , gdy takie prawo rości sobie Skarb Państwa poprzez MAP.

angry3 Chłop wyrzuca "walonki" warte 8 tys Talentów -zakupione za 24 tys Talentów. Chłop zostaje boso, ale zakupi kiedyś sobie "oficerki" za 530 tys Talentów !!. Tak, tak , bo tego wymaga standard europejski.
Ale chłop zostaje bosy- skąd wziąć ma ponad 0,5 mln Talentów?
Ano w latach 2021-2027 z UE obiecano mu 237 tys Talentów (w tym jako pożyczki 50 tys Talentów).
Ale to jeszcze nie wystarcza na ten standard.
Brakuje mu jeszcze 293 tys Talentów.
Ano liczy, że w latach 2028 - 2034 otrzyma obiecane 291 tys. Talentów ( w tym pożyczki ??? tys Talentów)
I oto chłopisko ponad całą dekadę chodzić musi boso, aby po roku 2034 osiągnąć standard europejski.
A toć i kredyty trzeba potem spłacać.
Owe "walonki" wydzielone mają być jako 70 obiektów produkcyjnych PGE, PTE i ENA -ohydo na węgiel i to w połowie należących do drobnych akcjonariuszy- to bez znaczenia.
Trzeba mieć dużo Talentów , by to wszystko zadziałało a chłop jeszcze przeżył.
Reforma energetyki węglowej.

angry3 .. otóż brakuje mi jasności w ocenie PZU: w stockwatch-owskim "Ratinu B-" w zderzeniu z globalną oceną Polski i PZU.- np. Ranking S&P dla Polski=> "BBB+ z perspektywą pozytywną" ,
businessinsider.com.pl/finanse...
zaś dla PZU => "A- z perspektywą stabilną".
www.pzu.pl/relacje-inwestorski...
Niemiecki portal Onvista w ocenie "Chanse ***" umieszcza dla PZU trzy gwiazdki na cztery możliwe.
Ta rozbieżność w ocenie jest treścią owej niejasności.

angry3 Treść owej klauzuli była ograniczona czasowo i jest już nieaktualna: - to jest majsterstick umów speców od finansów. Transakcja K/S miała miejsce bodaj w 2013r.
"Jednym z elementów transakcji jest zagwarantowanie przez Nordea Bank AB finansowania przez 7 lat portfela kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych o wartości 15,2 mld zł. Nordea Bank AB będzie także pokrywać przez 4 lata 50 proc. kosztu ryzyka z tytułu strat na tym portfelu, przekraczających poziom 40 punktów bazowych w ujęciu rocznym".

"

angry3 To jest szok - takich rzeczy się nie robi. Na szczęście nie mam tych akcji, ale miewałem i pisałem na tym forum, że adekwatna cena to 29-32 zł . TO JUŻ NIEAKTUALNE!!.
Ostatnie NWZA zmienia diametralnie reguły gry.
[1]. Nie będzie "buy backu" - własnych akcji (miał być skup za 4,5 mld zł).
[2]. Jest przyzwolenie na wzięcie praktycznie całości nominalnych strat Frankowiczów (Odpis 6,7 mld zł)
( Z kwoty tej wynika, że nawet nie biorą pod uwagę w ugodach wzrostu wartości nieruchomości nabytych za pożyczane franki).
[3]. Raport roczny za 2020r zostaje zmieniony /KOREKTA?/ zamiast zysku 2,6 mld zł -zostanie wykazana strata (- 2,6 mld zł),
[4] Raport kwartalny IQ21 przesuwa się publikację na 28.V.21r
[5]. O dywidendzie ani słowa.

A wiec szacuje, że jeśli jakaś Spekuła nie zrobi zwodów to mamy powrót /korektę kursu na poziom 24-28 zł i to bez emocji, a gdy one zadziałają na inwestorów to ......
Spółka dla mnie traci twarz.
Kwota 6,7/381=1,7%. Zabawa z frankami kończy się tym, że stracą akcjonariusze, depozytariusze PKOBP i całe społeczeństwo naszego kraju - a zyskuje waluta CHF i poniekąd winowajcy.
Toć w owym czasie po Franka sięgała warstwa ludzi zarabiających 8-10 tys. zł. Pewnych w finansach. Ktoś tu powinien zrobić z tego doktorat. Toć ówczesny Rząd zapowiedział wprowadzenie w Polsce EURO w 2011r. Spece od gry walutą na Forum w Warszawie w 2007/8 roku przewidywali parytet wymiany 1$=1 PLN, co oznaczało ok 1CHF=1PLN. Tak to leciało. Ja wtedy odkładałem na kredyt kontraktowy w złotówkach (niewypał Rządowy) i zapewniłem sobie stałą stopę 4%. / Spłaciłerm go już po kilku latach i każdy zrozumie dlaczego. Czyli straciłem.
Dlatego dziwi mnie to całe prawodawstwo w żerowaniu na całości społeczeństwa.

angry3 Oj, oj -czy PGNiG obudzi Zarząd PZU.
" PGNiG rozszerza działalność na rynku usług brokerskich w obszarze ubezpieczeń i reasekuracji"
stooq.pl/n/?f=1417849&c=1&...
Czy przypadkiem PZU nie zainteresuje się brokerką usług paliwowych ?
Konkurencja obudzi PZU , oby nie za późno!

angry3 Moja pomyłka- właściwie AliorB przejmował część BHP( ale chodziło mi o to wiano z innych banków dla PKO - co zostało uzupełnione -dzięki).

angry3 SAN- niby poważny Bank i niby poważne analizy Anali nie byle jakich ale :
[1] Pan Jernej Omahen z Goldman Sachs zaleca "Buy" - wycena akcji 4,25-4,3 EUR. z dn. 13.04.21r
Umieszcza akcje na "Conviction Buy List".
[2] Pan Ignacio Cerezo z UBS zaleca "Buy" - wycena akcji 3,35-3,5 EUR z dn. 19,04.21r

Dziś mamy 2,8 EUR z dn. 22.04.21 godz.13,06
Co to oznacza - czyżby Anale tak wielce się pomylili?
Już wcześniej pisałem (w mym monologu) na tym forum, że Anale odnośnie SAN nie są poważnie traktowani. To tak jakby muszka usiadła na trąbie słonie - jest bo usiadła, ale to nic nie zmienia w zachowaniu słonia.
W mojej ocenie Anale widzą horyzont długoterminowy, albo ........
W mojej ocenie adekwatna cena przy obecnym rynku to 12-13 zł (a więc 2,6-2,9 EUR).
I tak to jest wyceniane.
Kurs powinien wzrastać powoli do poziomu 14-15zł (3,0-3,3 Eur).

angry3 .... i tak Banki w Polsce zanurzone w hipoteki denominowane w CHF - jeszcze -w kwocie ok. 84mld zł.
Oznacza to, że klienci poczuwają się do spłaty z tej kwoty 40-50 mld zł a reszta jest w zawieszeniu prawno-politycznym.
Nie wszystkie banki i nie w równym stopniu mają ten problem: Oto 8 banków:
[1]. PKO -20,6 mld zł
[2]. Mill -14,3 mld zł
[3]. SPL -9,4 mld zł
[4]. GNB -9,0 mld zł
[5]. BNP -4,8 mld zł
[6]. PEO -2,6 mld zł
[7]. ING -0,9 mld zł
[8]. BOS -0,9 mld zł

Bank PKOBP mimo, że ma najwięcej hipotek (gwoli ścisłości - otrzymał je w wianie z przejmowanych innych banków m.in. BPH), nie stanowią one w ogólnej puli kredytowej banku tak znaczącej wagi jak to ma w małych bankach. Poza tym utworzył już pewne rezerwy celowe.
Czy 11 maja ma dla kursu akcji PKO znaczenie? Kurs akcji PKO obecnie przeskoczył notowania PZU.
Co to oznacza? Chyba fakt zamiaru buy-backu 10% akcji.
W mojej ocenie optymizm jest tu nadmiarowy bowiem przy obecnym rynku 29-32zł wydaje się poziomem adekwatnym, ale nie byłoby emocji na parkiecie gdyby to tak prosto leciało.

angry3 Zda się, że Zarząd siedzi pod czyimś butem. Gdy ów gość się obkupi lub wysprzeda i odejdzie da nam głos. Ale to już musztarda......
Czy to już dziś ? - oto jest pytanie.

angry3 Ktoś tu mocno ciśnie w dół, dziwne bo banki akurat odwrotnie. Wyraźny dysonans świadczy o spekulacji, chyba, że coś w trawie..... Zarząd chwali się świetną komunikacją z rynkiem, a wobec momentów
kiedy trzeba coś wyjaśnić, siedzi jak mysz pod...........
Jeśli nie ma dziury to ...... słoneczko wyjdzie tu zza chmur i to niebawem

angry3 Już od lat implementowane jest prawo UE dotyczące ochrony przyrody, ochrony środowiska, ochrony natury, wód, gospodarki odpadami. Wiem co piszę , bo tym się też zajmowałem. Dyrektywy i rozporządzenia Unijne są dość labilne i non stop zmieniane. W dodatku można je wdrażać bardziej lub mniej rygorystycznie. (Pamiętamy jak to u nas przetłumaczono -" do gaszenia pożarów musi być w każdym zakładzie wyznaczony strażak zawodowy" -co spowodowało zator w Wyższych Szkołach Pożarnictwa- a unijnym biurokratom wystarczył przeszkolony "worker" - pracownik- a nie koniecznie strażak). To taka dygresja.
Zatem walka o to, aby osoby prywatne, czy to ze społeczności lokalnej czy też z organizacji pozarządowych ekologicznych (zwykle pseudoekologicznych) mogły wstrzymywać i blokować inwestycje - to jest walka o zalegalizowanie jawnego sabotażu.
W sytuacja, gdy wykonawca ma kalkulacje i wycenę robót dość mocno napiętą, bowiem konkurencja to wymusza, robienie sztucznych przerw jest niedopuszczalne.
Dyć on ma terminy on ma rynek materiałów których ceny zwykle zwyżkują, on ma przede wszystkim ludzi, którym musi płacić.
Tu nie chodzi o coś normalnego, zdroworozsądkowego - tu chodzi np: o robienie tunelów i przejść dla ślimaków, żabek, dzików, czy innych zwierzątek i płazów za kwoty milionowe i coś więcej, których nie robiono nawet w bogatej Szwecji czy Szwajcarii gdy te kraje były na tym poziomie rozwoju (PKP/ pCap) co dzisiaj Polska.
Polska niestety to robi, być może -to jeszcze nie wystarczy. Jak wyglądają ogrodzenia dźwiękochłonne autostrad w lasach? Robi się prawo, aby obniżać konkurencyjność swoich konkurentów w Polsce, a najlepiej doprowadzać ich do upadłości jak to miało miejsce kiedyś przy budowie autostrad. Wszyscy pamiętają , którzy zainwestowali w budowlankę w owym czasie.
Tu wymaga się dyplomacji i wyważenia oczywistych racji. To wygląda jak przeciąganie liny - gdzie z jednej stony mamy czołg..

angry3 ...oj,oj domek wyskoczył z 10 zł już na 140 zł. I rewelacja - toć Div=10 zł (divsr=6), przy Eps=11,9 zł (Epssr=8,8). Adekwatna cena zda się Psz=76-117zł. Zatem pompa nadal nieźle tu pracuje.

angry3 Z wykresu wynika, że napompowano już na ful. Przy Eps=3,85 zł (Epssr=5,7) zaproponowano Div=7,62zł. (Divsr=3,4 ). Adekwatna cena to Psz=46-53 zł. Zatem pompa może pracować tu na 100.
Kto ryzykuje ten zyskuje, albo i traci.

angry3 ... i słusznie i niesłusznie , na ile jest wiadome -czy spółka w 2021r i 2022r nie poprawi znacznie wyników w stosunku do roku 2019 - i to jest pytanie?
Dywidenda 1 zł robi wrażenie przy obecnym kursie. Adekwatnym zda się być tu /opierając się na wynikach historycznych i obecnych/kurs akcji Psz=4,5-11,1 zł. Czas pokaże co w trawie ponadto jeszcze być może .

angry3 Jeśli 2,6 mld zł przeznaczone na dywidendy -teoretycznie- zostaje zatrzymane w spółce i Zarząd wypracuje z tego tytułu np. w 2023r zysku nie 3,4 a np. 4 mld zł - to niby dlaczego ma dziać się coś złego?
To żadna katastrofa.
Jeśli spółka postępuje etycznie i ma wiarygodny sposób pomnażania naszych kapitałów, to wcale mi nie spieszy się do dywidendy. W banku mamy dziś 0,01% + tax Belki. W PZU rentowność wynosi dziś
ROE = 8-15% a obecne ROI= 7-11%.
Zatem w przyrodzie nic nie ginie. Tylko czasem zmienia właściciela, ale o to należy tu zadbać.

angry3 Z Raportu rocznego Zarządu za 2019r wynika, że waga Ukrainy w bilansie PZU stanowi zaledwie 0,9%, Państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) 4,2%, Polska 94,9% -( w tym Banki PEO i ALR stanowią ok. 15%).
Wpływ Ukrainy na zyski PZU w 2021r są na poziomie praktycznie do zaniedbania.

angry3 Toczą tu się boje - nie wiadomo o co. Indeksy w Europie i Azji generalnie na plusach a tu bez oddechu ładuje jeden w drugiego nie oszczędzając bliźniego. Już udało się Niedźwiadkom wyszarpać 1% zniżki, ale co nuż wyłania się dolinka i Byczki tylko patrzeć i wyskoczą jak wilki - jak to zwykle już bywało.
Oczekiwana dywidenda jest przysmakiem nie celem w tych bojach. I to raczej na wakacje.
Czekałem na 32,61 ale chyba się nie doczekam. Oj, te cwaniaczki z doliny już są w akcji.

angry3 W rzeczy samej "Premium" wprowadza korektę-chyba bliższe prawdy- dane odnośnie OFE. Człek jest omylny.
Bowiem w OFE sytuacja diametralnie zmienia się od 2014 na niekorzyść OFE. Saldo wpływów i wypływów (Suwaka) jest ujemne - co jest sytuacją anormalną.
Saldo np. 2015 ok. -1,5 mld zł , 2016r ok. -0,65 mld zł , 2017r ok -2,7 mld zł (skok - ujemny - powrót do 65/60 wieku emerytalnego). Przenosi się to na następny rok, ale dalszych danych nie mam.
Dla ścisłości, należałoby tu uwzględnić przychody OFE z dywidend. Dla przykładu w 2016r choć saldo napływ składek i odpływ z Suwaka do ZUS było ujemne tj. ok(-0,65 mld zł)to przychody z dywidend OFE wynosiły ok 6 mld zł.
A więc tutaj to tylko sygnalizuje o jakościowym problemie a nie mam zamiaru robić dokładnych bilansów. To powinno być zrobione w uzasadnieniu zmian ustawowych.
Gdyby OFE nie traciło na kursach akcji a raczej zyskiwało to razem z dywidendami i wzrostem kursów akcji powinno zwiększać środki emerytów przy kapitale wyjściowym [150 mld zł - ok. 8 mld zł]-co roku o jakieś 10 mld zł, a wiec dziś posiadać kapitał na poziomie 200-220 mld zł.
Działając w ramach rezimu prawnego w zasadzie tylko na WGPW naiwnością by było takiego wyniku oczekiwać. Co będzie dalej czas pokaże.

angry3 Przepraszam i dziękuję, tu imć doktoraty i profesury robiąc i czasu wymagają i konsultacji (TSUE) , aczkolwiek mam wrażenie, że tworzy się (dyrektywą, uchwałę?) nowe prawo? - a czy ono w zamiarze ma działać także wstecz?

angry3 I znów powraca -sprawa Frankowiczów - jutro SN ma wydać wyrok. Jak wyżej pisałem jestem jak-najdalej od pozytywnej oceny tej sprawy przez sądy. Inwestor na giełdzie traci krocie i nie idzie do sądu, bo sam wie w co wchodzi. Jak widzimy sądy w Gdańsku będą za Frankowiczem a już dla przykładu we Wrocławiu po stronie Banku. I to w tej samej sprawie. Gdzie tu obiektywizm sądów.
Ktoś tu chce ugrać dwie pieczenie. Nie oszukujmy się. Nie wszyscy brali kredyty przy przeliczniku 2 zł.
Po drugie - Mieszkania od tego czasu chyba nieco na rynku zdrożały - o ile mi wiadomo to dziś m2 do 10 tys zł albo i wiecej (w centreach). Wtedy kupowano po ok. 6 tys zł./m2. Wprawdzie ChF zdrożał o 100% , ale kredyty brano na 10-30 lat i wiadomo, że kurs waluty ma swoje szczyty i dołki. I o tym owi ryzykanci zapewne powinni wiedzieć.
A co zrobią hipoteczni Złotówkarze dzisiejsi, gdy im Frankowicze tak urządzą wraz z Kancelaryjami Prawniczymi system finansowy w kraju, że nowa ekipa anty-Glapińskowa podniesie stopy procentowe na 5% a może i 8% twierdząc, że walczy z inflacją. Czy też będzie wędrówka do SN?

angry3 Tak niska dywidenda w SAN jest wymuszona przez organ regulacyjny UE . Według szablonu strategicznego powinna wynieść przynajmniej 0,5 zł. Zatem w 2022r jeśli nie "wmiesza się Regulator UE" z zewnątrz -> dywidenda oczekiwana w 2022r to Div=0,7-1,0 zł.

angry3
Jest faktem , że zarezerwowano na dywidendę 2,6 mld zł (a wiec 3 zł) ,
Jest faktem, że od środków własnych odjęto straty na bankach -raz w 2019r ponad 1 mld zł -dwa w 2020rn ponad 1 mld zł - ostatnio w 31 grudnia-zakładając kurs PEO Pm=61,1 zł a ALR Pm=16,97 zł.
Jest faktem, że na dziś poziom kursu PEO Pm =73 zł a ALR Pm=23,45 zł a wiec jest już znaczna różnica na korzyść 2022r, a powinna się zwiększać.
Jest faktem, że KNF dopuszcza wypłatę max Div= 3,8+1,1=4,9 zł a zarząd dopuszcza do 4 zł.
Co się odwlecze to nie uciecze.
Reakcja rynku jest przesadzona, bowiem patrzy na te 3 zł i odległość do jesieni.
Zatem ten trup niebawem ożyje.

angry3 Gdy ulica wychwala spółkę to wiadomo, że idzie południe i na odwrót. Wiadomo, że nie biznes nie dywidenda - lecz Zarząd i jego uczciwość z kim trzyma - z drobnica czy z rekinem czyli Spekułą.
Dziś W20 spadł na razie tylko -0,53% a ten trup PZU aż o -1,5 % z 34.09 na 33,52 zł.
Nie jestem pewny, czy "pseudo-strategia" i taniec zajęczy z wypluciem kwoty dywidendy i całe domysły ulicy będą treścią negacji. Tam gdzie Spekuła - to właśnie wszystko idzie na opak. Na szczęści na krótką metę. W dłuższym okresie ciążenie idzie do adekwatności. Chociaż ten czas czasem się znacznie wydłuża: patrz: KGH, JSW, CDR.

angry3 .. oj. Waści -toć dywidenda jest czynnikiem koniecznym, lecz nie decydującym o wartości akcji.
Prezes dał do zrozumienia, że jeśli za 2020r to div-max a wiec 3,15 zł. A dyć - w następnych latach ona będzie wyższa- a to jest istotniejsze. Można przewidywać, że w latach 2021-2023 Eps= 7-8zł a dywidenda
Div= 3,5 - 6 zł. Zatem obecna wycena akcji jest adekwatna do ich fundamentów.

angry3 .. a wiec mamy Eps=2,1; BVpS=11zł, CashpS=17,5 zł, DebtpS=34 zł Pm=12 zł n=22,97 ma, a zatem P/E=5,7; P/BV=1,1.
Jeśli spółka wypłaci dywidendę z zakresu Div=0,7-1,5 zł - to cena obecna jest adekwatna.
A o sabotażu UE i ekologów - to permamentny problem natury politycznej skierowany przeciwko Polsce (piasek w szprychy) i czynnik hamulcowy trzeba wkalkulować i jechać dalej.
Byłoby nie tylko karygodne, ale też niemoralne, aby w kryzysie covid-owym, gdzie każda działalność gospodarcza ( a ta na świeżym powietrzu w szczególności) jest pożądana dla kraju, UE i świata.
Róbmy swoje, a wsadzony klin, trzeba klinem wysadzać- robót w Polsce jest ci dostatek. A ostateczne
podsumowania zysków i korzyści czekają na decyzje. Już nam branża energetyczna coś dowiedzie.

angry3 Toć to fenomen kreatywności -co do nazwy firmy: Viagura, Devoran, Energial (HOME, HUBE),
a może użyć sprawdzonej nazwy MEW -Małe Elektrownie Wodne - wprawdzie nazwa zużyta, ale projekty i wizje -jak ulał podobne. Inaczej co do branż i sektorów. Oni trzymali się wody i tylko nią się posłużyli.
Tu mamy otwartą paletę, jak prawdziwy artysta malarz to sobie może wyobrazić.
Inwencja i elokwencja to miara sukcesu. A szkoda, że ten post zostanie zapewne usunięty.

angry3 ..... zda się w spółce za-chach-my-co-no aktywo ,które nagle wzrosło o 265 mln zł i spieniężono
go wykazując rezultat - zysk, nie wykazując sprzedaży. Ten dziwoląg to rewolucja księgowa. Faktem jest , że wypłacono 14,98 zł dywidendy w 2020r i z tego fenomenu wypłacą 12 zł w 2021r. -Razem ok. 27zł.
Przed tym fenomenem akcja wart była jakieś 5 zł . Problem w tym na ile ceniono w tym czasie to zachachmycone aktywo. Dajmy na to, że 10% uzyskanej wartości tj ok 26 mln zł. Oznacza to, że pozycie się fenomenu uszczupla dawną wycenę o 3,3 zł a wic Pm=5 zł - 3,3 zł =1,7 zł za akcje bez aktywa fenomena.
A ile jest wart to co pozostało na dzień dzisiejszy w spółce:
Pm=1,7zł (aktywa)+18,6 (gotówka)=20,3zł <==>BVpS=19,3 zł
Zatem po wypłacie Div=12 zł -Kurs akcji OPM opadnie do normalnego poziomu sprzed incydentalnego
fenomenu do poziomu Pm= 5-7 zł, jeśli nie wyciągną innego króliczka z kapelusza o ile takowego hodują.

angry3 ARC zagalopował się na południe - czy słusznie?

angry3 Któż zgadnie jaki potencjał tkwi w skoczku, nad którym zawieszono siatkę, aby wyżej nie podskoczył.
Zda się mamy tu EPS =9zł, przy wzroście cen miedzi o prawie 100% z 4,5 tys do 9 tys $/t. w 2020r.
A jaka dywidenda tu może być?-3zł a może 4,5 lub nawet 6 zł.
A jak to było w kilku latach ostatnich Eps= 7-8 zł a Div=1 - 5 zł
A gdyby ceny miedzi poszybowały jeszcze raz o 100% z 9 tys na 18 tys$ w 2021r
Zda się uzyskamy Eps= 10 zł
A jaka dywidenda wtedy może być? - 4zł a może 5 lub nawet 7 zł.
Gdyby nastąpił taki skok cen miedzi - to kurs akacji KGH powinien poszybować o 300%
do poziomu 180 zł na 540 zł
- dlaczego?
a no przez analogię historyczną z roku 2020 - 300% z poziomu 60 zł na 180 zł.
Przepraszam , ale dziś -to nie jest 1 kwietnia.

angry3 ... otórz prosty rachunek symulacyjny (bardzo ostrożny) ,- dotyczy jednostki dominującej:
-EAT w latach:
2019r -3,07 mld zł
2020r -1,9 mld zł
2021r - 2,2Fmld zł
2022r - 2,6F mld zł
2023r - 3,0F mld zł
2024r - 3,4F mld zł

.... i takie wielkości brałem do symulacji. Czy takie będą ? Czas pokaże.

angry3 ...i oto mamy poważny krok ku połączeniu się PKN z PGN . Sprawę ma rozstrzygnąć polski Urząd Antymonopolowy. Na zdrowy rozsądek to nie ma co tu rozpatrywać, bowiem spółki działają w różnych sektorach branży paliwowej. Jedna paliwa płynne druga gazowe. I tylko czyjaś zła wola mogłaby zastopować fuzję.
Pobieżnie licząc kapitalizację obecną spółek mających wejść do Koncernu Energetycznego Grupy PKN
daje to ponad 71 mld zł (ponad 15 mld Euro). . To ma już znaczenie na rynku UE. Dla porównania Santander rynek wycenia na ok. 50 mld Euro.

angry3 Oj,oj - Na początek-wczoraj zagrywka w górę na prawie 35 zł
dzisiaj zagrywka w dół na prawie 31 zł,
i falowanie i przewijanie trwa. Ciekaw jestem kiedy skoczy na 41-45 zł

angry3 ..a może śladem PKO - WZA zechce uchwalić ze 2 mld zł na buy-beck tj. skupić 10%akcji pod umorzenie i to samo w ALR - a tam wystarczy 0,3 mld zł. /wtedy mamy n= 237 i n=117 mln akcji/.

angry3 W rzeczy samej na PZU mamy niezłą huśtawkę kursu akcji. Raz to emocje i niedopowiedzenia co do dywidendy, dwa to falowanie całego rynku. W mojej ocenie zapisy są dość jasne. Zarząd nie chce się precyzyjnie określać, daje sobie czas. Ma na kupce z dwóch lat 4,55 mld zł (w tym z ostatniego 1,9 mldzł).
Zapewne z tego na kapitał zapasowy chciałby zatrzymać 0,9 mld zł . Akcjonariuszom chciałby wypłacić
50% tj 2,275 mld zł. Pozostaje mu jeszcze 1,375 mld zł i tą kwotą chce zadysponować albo, albo tj na potrzeby akwizycji lub na dywidendę.
Stąd mniemam, że można liczyć na dywidendę Div=2,6 zł z nawiązką od 0,0 zł do 1,59 zł- a wiec teoretycznie Div=3,4 zł.
A jak będzie to czas pokaże.
Kurs akcji PZU powinien doganiać do kursu akcji GPW.

angry3 Dyć chwila jest niekorzystna dla akcji i szczyt (pik) 3 fali p. i spada Wig20 i złotówka mar-nieje (a je cov) a jednak PZU ma jeszcze atuty. I muzyczka niebawem nam zagra - raz albo i nie raz.

angry3 Gdy dajesz swojemu psu misę z pokarmem a ten szczekając ujada i gryzie cię - to znaczy, że jest chory a może być wściekłym - trzeba się go pozbyć - leczyć lub uśpić.
Co czeka Agorę?
Czasu na leczenie już nie ma.
Władczość Sorosa tu nie wchodzi w rachubę.
Tylko jakaś metamorfoza i instynkt samozachowawczy.
Żaden ptak nie sra we własne gniazdo.
I po co OFE za emerycki grosz nabywały akcje tej spółki?

angry3 Oj , oj Kakaratto, to info jest istotne - nie skupią 125 mln akcji w cenie do 34zł, ale niech skupią 50mln szt. . Jeśli skupią maksa to pod warunkiem, że wagony są załadowane i stoją na peronie.
Oczywiście , że jest opcja, że SP nie weźmie udziału w sprzedaży akcji (tu przymusu być nie może).
Zatem jego udział w kapitale z obecnych 29,43% zwiększa się do 30,6% (przy skupie 50m) lub przy skupie maks -do 32,7%. (przy skupie 125m). Nie zmienia to wiele w zarządzaniu bankiem.

Jest raczej inna opcja, że w ten sposób SP wyciśnie dla siebie 1,2 mld zł gotówki i nadal będzie posiadał swoje 29,43%- albo jeszcze bardziej zwiększy ciśnienie i sprzeda cały pakiet 125 mln akcji po np. 32 zł ,skup dokona się na maksa, -SP wyciśnie dla siebie 4 mld zł, a jego udział w kapitale spadnie do 21,5%.
Czy będą wtedy obawy, że utraci kontrolę nad bankiem? - otóż nie bowiem w zarządzie państwowym niebawem dochodzą prywatne środki krajowe dawnych OFE.
Zatem moje dywagacje są jedynie teoretycznym aspektem możliwości obecnych decydentów.
Dla drobnicy zmniejszenie ilości akcji jest ekwiwalentem dywidendy- ma wymiar niefinansowy i niefiskalny i jest korzystny.

angry3 Tu mamy kontrolowany spych ceny - no bodaj do 5-5,6 zł. Rynek dziś temu sprzyja.

angry3 Z tą nacjonalizacją PEO to jakaś przesada. Toć PZU ma 20% PEO a SP ma 34% PZU i co z tego wynika? Rząd Norwegii poprzez Norgas Bank ma 3,77% akcji PEO i zarazem 0,85% akcji PZU i co to oznacza ?
Akcje OFE staną się środkami prywatnymi w zarządzie Funduszu FRD i co to oznacza ?
Prezes PKN publicznie stwierdził, że kapitał ma narodowość i co to oznacza? a co to oznacza dla niego samego?
Zatem biznes pożera skryta polityka, niemniej praw ekonomii to nie odmienia.
Kurs PEO w ślad za rynkiem, miejscem i czasem podąża i podążać będzie dziś 70,1 jutro kto wie ile - 66 a może 77 . A kiedyś tam przeskoczy zapewne 125 zł . Wszystko jest kwestią czasu i ceny pieniądza.

angry3 I oto bank wypluł z siebie nieco informacji i to jest dobre mimo, że wynik za 2020r nie jest budujący w ujęciu nominalnym. Przy oszacowanym wstępnie zysku EAT=2,645 mld zł mamy Eps=2,11 zł.
A więc wskaźniki: P/E=14,7; P/BV=0,83; P/TA=0,098. Można by spodziewać się średnio zaledwie div=1 zł no może wyjątkowo do 1,6 zł. Zatem ROE=5,8%; ROI=7% a najważniejsze DivOI= 3,3 - 5,2%.
Hipotek walutowych mają jeszcze na 23,5 mld zł z tym, że zabezpieczono rezerwę 0,9 mld zł.(stanowi to nadal 21% ogólnej puli hipotek -kredytów nieruchomościowych banku).
Bank się rozwija i mimo: Cov-19, Frankowiczów, Kar KNF - zda się - myśli też o akcjonariuszach. Wiadomo, że nad dzieleniem zysku trzyma łapkę KNF (to samo jest w UE).
Wbrew pojawiającym się głosom, jakoby buy-beck miał nacjonalizować bank, trzeba uznać za wielką przesadę bowiem nie zmienia on proporcji w akcjonariacie, jedynie zmniejsza ilość akcji spółki. Nawet gdyby go praktykowano przez 30 lat , pod warunkiem, że skupione akcje byłyby umarzane , o czym zapewnia spółka. W naturze ludzkiej jest tak, że ten sam ruch można uznać za bardzo korzystny lub uznać za coś potwornie fatalnego. Stąd zderzenie czasem sprzecznych poglądów ma jakiś sens.

angry3 W ujęciu globalnym wartość wytwarzanych produktów papierniczych rocznie można szacować na ponad 860 mld Euro. Dla porównania produkcję w UE na na ok. 180 mld Euro a w Polsce na ok. 8,5 mld Euro a w Niemczech na ok. 36,6 mld Euro).
Zaś -wartość wytwarzanych produktów papierniczych przez ARC szacuje się na ok. 0,6 mld Euro.

Widać tu wielkość rynku i siłę konkurencji -Chin, USA, Niemiec, Rosji .
Polska faktycznie z produkcją ok. 6 mta, przy wymianie zagranicznej rzędu 4 mta /import eksport/, jest mniej liczącym się graczem. W UE dominują Niemcy, Szwecja Finlandia.
Strategiczny ARC- T. Onstad (udział 68,13% akcji ARC) musi zapewne nieźle główkować bowiem przy P/BV=0,4
inwestowanie w biznes niesie niemałe ryzyko, a wiemy, że inwestowanie trwa.
W Polsce dotyczy to Z-dów Kostrzyn. Szuka się tu niszy na rynku produkcji papieru opakowaniowego, ale nie tak zwykłego, a takiego trendy - WBBiAPO / wysokobarierowy, biodegradowalny, przeciwbakteryjny i antygrzybiczny papier opakowaniowy/.
Projekt innowacyjny za 80 mln zł trwać ma od 2020-2023r. Ponoć ma on wyjść naprzeciw Dyrektywie plastikowej UE wchodzącej od 1 lipca 2021r.
Eko, Eko ponad wszystko a biznes musi się kręcić nie owijając czegokolwiek w byle-jaką bibułę.

angry3 Jeśli komuś to coś pomoże w ocenie ATC, to ceny masy celulozowej w 2021 mają wzrastać
NBSK 960$/t, a BHKP 760-->840 $/t.
www.parkiet.com/Przemysl/30225...
-

angry3 Dziś start 33,45 spada nagle do 33,03 i prawie jak tatarnik na 33,9 aby zamknąć na 33,79.pozostawiąjąc po stronie kupna 10k.
Znamiennym jest to, że Zarząd od pewnego czasu oniemiał z wrażenia i za-niemiał skuli tak mocnego naporu na akcje w zależności od pory dnia i kierunku wiatru z ruchem wciąż na północ, że nawet cokolwiek ukaże się w wynikach za IVQ - to rynek zrobi swoje, bo to samograj dla całej orkiestry a nie jedynego skrzypka. Dobrze byłoby gdyby Prezes zagrał wreszcie coś na skrzypkach. Nawet, gdyby fałszował, to tylko nieliczni to zauważyć raczą.
A struny 1,6; 2; 2,5; 3; 3,5; a nawet 4 zagrać tu można też na 0,0. Ktoś je musi jednak odpowiednio nastroić.

angry3 ATC- P/BVps=0,55; P/E=3,8; P/Div=20. Zatem spółka w większości zatrzymuje zysk, co oznacza rozwój , nakłady exps=1 zł. Zapowiedziana dywidenda Div=0,3 zł nie oszałamia, ale oznacza, że wschodzi słonko dla tego biznesu i fotowoltaika jej nie obca. Zapewne poziom kursu 6-8 zł tutaj nie powinien być przypadkowym wybrykiem.

#:angry3 Dziś atak na PZU był zajadły - start 33,35 zamk. 33,41 . Zmyła totalna. Wczoraj na kupnie w końcówce pozostało 15k , a rynek dzisiaj dołował praktycznie lądując nawet na 32,44 , odrobił w końcówce i na zamknięciu mamy 15k na sprzedaży. Takie oto buja się publikę- oczywiście Guru rządzi.

angry3 ...pytek21 - nie mam tego papieru i otwierają mi się oczy- bo każda gwiazda jest mile widziana -.szkopuł w tym, że dwie rekomendacje Santander i Ipopema wydają rekomendacje -cena docelowa 8 zł i 10,8 zł (kupuj). Ta druga z grudnia 2020r - toż mogli już coś wiedzieć i wydać rekomendacje - cena docelowa 26 zł. Tak to jest z tymi rekomendacjami, prawdopodobieństwa trafienia 50%.
Jeśli mamy ciąg dywidend: 0,66-0,32-0,17-0,24- 1,78F i jeśli forecast 0,89-0,89-0,89.....
to w rzeczy samej (na wiarę) 12-15 zł można ryzykować.

angry3 NeVes coś w tym jest - wyższa szkoła jazdy i wężykiem wężykiem powracamy na początek marca. Co tyczy stacji Lotosu, to praktyka jest taka, że Lotos ma pozbyć się konkretną liczbę stacji w Polsce na rzecz konkurencji, ale to nie oznacza, że za gotówkę, w grę wchodzą transakcje wymiany "aktywo za aktywo" to znaczy Orlen w ten sposób może zdobyć stacje za granicą. Zresztą prywatyzacja w Polsce też mogła być prowadzona w ten sposób, aktywo za pakiet akcji koncernu (np. TP sa za pakiet akcji Orange)

angry3 Jeszcze kilka spostrzeżeń:
1. Prawo o obrocie p.w. jest ułomne (nie prowadzi do sprawiedliwego i rzetelnego) rozliczenia się z drobnymi akcjonariuszami z przejmowanego majątku.
2. Grupa z Porozumienia (mając Plan) doskonale rozpoznała i rozpracowała luki w tym ułomnym prawie.
mają dwie drogi A lub B: - jedną z nich jest A- /chyba tą uznali za lepszą/:
A) Ogłosić wezwanie i ( to zrobili) i niezależnie czy skupią 17% akcji czy nie skupią żadnej akcji po tym ogłaszają WZA z punktem wyprowadzenia spółki z obrotu z giełdy (delisting). - oczywiście z całą drobnicą.
(Potem mogą tak manipulować emisjami akcji, że uzyskają 95% udziału w kapitale i zgłoszą w ciągu 3 m-cy
przymusowy wykup akcji (squeeze out).
B) Skupują z rynku akcje i w sumie uzyskują 95% głosów na WZA ( w pojedynkę lub w Porozumieniu) do 3-ch miesięcy zgłaszają do KNF i Giełdy zamiar przymusowego wykupu (squeeze out).
Ustalają "godziwą cenę" - prawnie to oznacza średnią z notowań z ostatnich 6 miesięcy notowań na parkiecie, lecz nie niższą niż średnia z ostatnich 3-ch miesięcy i nie niższą z ostatniego wezwania chyba jest to 26,76 zł.
Są tu takie haczyki, które ich mogą zatrzymać:
a). działanie niezgodne z uchwałami WZA w zakresie zapisów odnośnie celu skupu akcji własnych:
np. "Nabycie Akcji Własnych przez Spółkę na podstawie niniejszej uchwały nastąpić może wyłącznie
w celu ich umorzenia".

(a więc w celu umorzenia a nie wyprowadzenia spółki z giełdy)
b). sprzeciw na WZA odnośnie wyprowadzenia spółki z giełdy i zaskarżenia do sądu, tj nie dopuszczenie do delistingu.
c) przy dojściu do przymusowego wykupu -dochodzenie do (ceny godziwej) - zaskarżenie jeśli byłaby rażąco niesprawiedliwa. /w okresie cov-idowym jest ona znacznie zaburzona/
Jeśli uda im się delisting to ceny nie podniosą. Jeśli im się ta sztuczka nie uda to będzie następne wezwanie z ceną przynajmniej 4-5 zł wyższa od obecnej.

angry3 Dziś atak na PZU był dość mocny start 33,78 zamk. 33,35 . Bez żadnego konkretnego infa , zda się podążanie za wig20. Mamy infa dość dziwaczne, że tak powiem strategie dla PZU oznaczoną literami ESG, koresponduje to z innymi oznaczeniami dotyczącymi już całego rynku kapitałowego SRRK, ESMA i nowego Pełnomocnika od SRRK -K. Szwarc od 1.04.21r.
Czyżby zielony ład stał się znakiem rozpoznawczym na globalnym rynku finansowym i kapitałowym.

angry3 Hola, Hola , przyznaje, że nie uwzględniłem suwaka, za co przepraszam, ale nie jest to praca doktorska tylko luźna wymiana myśli. W dodatku nie jestem z branży ubezpieczeniowej i cyfry rzeczywiste też mogą się nieco różnic. Tak pobieżnie staram się oszacować ileż to OFE w sumie przekazywało rocznie do ZUS. W przybliżeniu wychodzi mi z szacunków ok. 2,5-4 mld zł/rok, a więc w okresie 9 lat z OFE wypłynęło raptem 22-36 mld zł, a wpłynęło ok. 147 mld zł. Po tej korekcie nadal nie widzę tej szalonej rentowności.
Tu uwaga: założyłem , że w rozpatrywanym okresie na emeryturę przechodziło 250 tys. osób rocznie.

Podobnie , niestety uwaga Elliota jest zasadna, że fundusz FRD mający mieć w zarządzie wszystkie IKE+
nie będzie miał zadekretowanych dopływów nowych środków natomiast odpływ środków jak najbardziej bowiem wraz odchodzeniem na emerytury ich ilość (IKE+) będzie ubywać z pozostawieniem suwaka. (z tym, że IKE+ ma być dziedziczone - tu jakoś brakuje mi spójności zważywszy , że suwak działać ma ponoć automatycznie).
Wygląda na to, że FRD ma się wygaszać (działając jako fundusz zamknięty) z przyspieszonym umarzaniem udziałów. W to miejsce ma wchodzić Program pracowniczy PPP i wszystko się zamyka.
Trochę się w tym zaplatałem , ale i materia jest zbyt surowa.
Nie chcę tego widzieć czarno, bowiem kolejna kompromitacja filaru kapitałowego emerytur byłaby katastrofą dla rynku kapitałowego w Polsce.

angry3 Dziś w Polsce niezależne myślenie jest wartością rzadką i deficytową. Stąd unikam wdawanie się w politykę definiowaną w patologiczny sposób.
Wolna konkurencja i niewidzialna ręka weszła na wyższy stopień rozwoju i dziś mamy walkę( a wręcz wojnę) kapitałów. Im silniejszy kapitał, tym więcej zgarnia z rynku wartości dodanej. W ujęciu globalnym nikt w Polsce tego jeszcze nie rozeznał i ja także. Omamieni idealistycznymi i teoretycznymi sloganami decydenci i budowniczowie kapitalizmu czekają na rzetelną ocenę historyków gospodarczych. To tyle odnośnie zasad działania wolnego rynku.
Ile procent przybywa środków rocznie w OFE? To dobre pytanie.
W 2013r było ich ok. 300 mld zł. Ekipa rządowa ówczesna przejęła do ZUS 150 mld zł w gotówce a pozostałe 150 mld zł w akcjach pozostawiono w OFE (w sunie).
www.money.pl/gospodarka/raport...
Dziś OFE posiada całego kapitału 148-150 mld zł (w tym w akcjach spółek ok. 115 mld zł ,a w gotówce ok. 35 mld zł). A przecież w latach 2013-2021 składki pracowników w liczbie 15,4 mln osób co miesiąc przekazywało ustalony procent składki emerytalnej do OFE - zakładając średnią wpłatę 100 zł/m-c daje to kwotę za 8 lat 147 mld zł (15,4x100x12x8). Oznacza to, że bez żadnych odsetek/ 0,0% dochodu/ - w OFE powinno dziś być kapitału MC= 150+147=297 mld zł.
Natomiast zakładając jedynie 3% zarobku na kapitale kwota ta powinna wynieść MC"=365 mld zł
a mamy ich:
-
www.money.pl/gielda/reforma-of...
-
A wiec średnio aktualnie na koncie klienta jest 9,68 tys. (suma 149 mld zł)
-www.pit.pl/aktualnosci/likwida...
A przy 0% zysku dać powinno 19,2 tys zł (a przy 3% zysku rocznie ok 24 tys zł srednio na koncie).
Faktem jest, że TK orzekł w 2013r, że kapitały w OFE to środki publiczne a nie prywatne.www.prawo.pl/podatki/tk-pienia...

I wreszcie czy rządowy fundusz FRD mający zarządzać kapitałem prywatnym IKE+ jest lepszy czy gorszy od kilku prywatnych i prywatno-państwowych funduszy OFE zarządzającymi kapitałem publicznym rozdzielonym na te fundusze.
Ze wskazanych wyżej wyników - widać całą katastrofę finansową OFE za co nikt dziś nie odpowiada, chyba twórcy podstaw prawnych organizacji OFE (ale to czysta złuda)
Siła kapitału Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie znacząca w regionie. Jeśli stworzy się podstawy prawne np na wzór Funduszu Norweskiego(to nie ta skala tam mamy ponad bilion euro)
a nasz zaledwie 0,033 biliona euro, ale od czegoś trzeba zacząć i próbować budowę zalążku kapitału krajowego.
Przepraszam, za tak długi wywód i nie łączyć tego z jakąś tam wydumaną polityką, Panem Obajtkiem i kimkolwiek i cokolwiek znaczyć to by miało, bo nie wszyscy myślą podobnie i w tym siła a nie słabość narodu.
-

angry3 Sanok - pogrąża się coraz bardziej, wyniki z roku na rok coraz słabsze, a to na giełdzie oznacza ucieczka inwestorów ze spółki. Jednak Sanokowi to raczej nie grozi, bo Akcjonariat w 65% to fundy (OFE)
a pozostałe 16,5 % to ff i 8% dwie Panie (M. i A.).
Czy SNK ma jeszcze głowę - oto jest pytanie.
Patrząc na trendy i możliwości wypłaty dywidendy to kursowi bliżej południe. Zakres możliwej tu dywidendy to 0,0- 1,5 zł . Obecny kurs, nie można uznać za adekwatny i stabilny.
Tu raczej kurs ciąży w zakres 15-20zł. O ile można mówić na giełdzie o racjonalności.
Natomiast- gdy wyłoni się w SNK jakaś głowa, bodaj w drugiej połowie tego roku, być może FRD z ramienia prywatnych środków IKE+, a dyć okrzepnie i uwiarygodni się , toć zbyt dużo niewiadomych co do rynku i co do samego papieru. Jak zwykle w takim razie spekuła realizuje marzenia tych bardziej naiwnych.

angry3 Tylko głupiec swoje gniazdo kala, a jak widać masz go jak na dłoni. Co do GCN -to Niemcowi. (Gerster 25%, kabel-10%-wart raptem 10 mln zł)- w wierze nie masz tu jasności. Zaś prawie 65% kapitału jest ff w rozproszeniu. Zatem wóz albo przewóz. Ktoś to może zebrać z rynku i wcale nie Gerstner, lub sam wygasi. A. Drzymała śpi albo drzyma tylko. Akcje GCN nim by do góry iść miały, imć ich ręce wzmocnione by stać się musiały. Dziś uśpione czekają na ruch. Czasem notariusz nie zna faktycznego stanu prawnego na dany moment nieruchomości a co dopiero Premier. Historycznie rzecz się zgadza, Kazimierz Wielki był wielkim królem a Drzymała Groclinu . A gdyby ci nie pozwolono na swoim polu zbudować domu kup Wóz Drzymały.
Co do elektro-mobilności to samo słowo od fundamentów Stomil Olsztyn, Dębica, Autosan, Ursus nie tylko brzmi podprogowo ale kłody rzucane wprost na marzenia w bezdrożnej przestrzeni czasowej nie do określenia.
Groclin to dziś niby powietrze, takie oto CO2, za które ktoś zapłacił i nieznane są faktyczne złe lub dobre jego elektro -zadziałanie.

angry3 XTB - spektakularny zysk - ano mając 888mln kapitału własnego wypracowują ponad 400 mln zł zysku -to istny cud, ale możliwy tylko incydentalnie.
Spółka od 2016r marniała na giełdzie aż do 2019r Tracąc na wycenie rynkowej - zjazd z Mc= 1,4 mld zł 2016r do ok.mc= 0,2 mld zł - bowiem i wyniki były takie sobie, że akcje można było wyceniać na 4 zł.
w 2020r (akurat covidowym) mamy wyskok - pokazują zysk 0,4 mld zł. Co tu jest grane. Gdyby nie fakt , że wiemy czym się pora ten biznes to widzimy , że mamy do czynienia z wykorzystaniem okazji, jakie dała przewałka na giełdzie. Panika i ruchy we wszystkie możliwe strony + dźwignie finansowe itp. Mam wrażenie , że ten wynik - to wypadek przy pracy i nie szybko zostanie powtórzony. Nie zagłębiałem sie w ich finanse, ale na zwykłą logikę - jeśli wypracują połowę tego w 2021 roku to będzie duży sukces. Dlatego na podstawie jednego roku, jednej sutej dywidendy nie można wyceniać spółki z odchyleniem niepewności 50-75% jej wartości.

angry3 Moim skromnym zdaniem - środki zgromadzone dotychczas w OFE (ok 150 mld zł) to nie ma znaczenia w stosunku do środków potrzebnych na wypłaty emerytów (szacuje na 4,5 bln zł). Zatem przeciętnie na dziś stanowią udział (0,15/4,5)100= 3,3% . A więc chodzi o średnio ok. 3% kwoty jaką przeciętnie emeryt otrzyma do końca życia w formie emerytur a dokładnie chodzi o 10 tys zł na osobę , których podobne jest dziś w OFE 15, 4 mln os.
A więc sprawa dla przyszłej emerytury jest dość jasna . Ważne są dwie sprawy:
- co dalej z rynkiem kapitałowym ?
- jak dalej ma funkcjonować IKE+ (to znaczy -czy nadal będzie zasilanie comiesięczne jak OFE?).
Jeśli poziom rozdziału kwot wypracowanych na emeryturę, będzie jak dziś - to nie ma żadnego zagrożenia w sposobie wyboru i ja osobiście wybrałbym IKE+. (Podejrzewam, że świadomie lub nieświadomie tak zrobi ponad 60% osób z OFE. Oznacza to, że 90-100 mld zł w akcjach trafi do IKE+ i ma być zarządzane przez jeden Fundusz. (Miejmy nadzieję, że profesjonalny na wzór Funduszu Norweskiego) . A skoro to mają być środki prywatne jest wadą , że mają być opodatkowane 15% i wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego, zaś zaletą, że będą dziedziczone i akcje nie będą mogły być nagle spieniężone.
Ponadto zaletą tego zarządzania musi być ewidentnie interes emeryta i interes krajowy - co w OFE było bardzo różnie (np. przypadek ELEKTROBUDOWY).
KĘTY są na dzień dzisiejszy zagrożone podobnie - brakiem właściciela. OFE nie są dobrym akcjonariuszem strategiczny. To jest labilny akcjonariusz pasywny - skłonny do nieprzewidzianych posunięć, bardziej w interesie macierzystej instytucji.
Wszystko rozbija się o rozwiązania prawne. Miejmy nadzieje, że w przypadku FRD nie powtórzą kardynalnych błędów OFE.
I pod takim warunkiem nie widzę zagrożeń. A co do upaństwowienia co po-niektórych spółek to zapewne obawy AGORY- gdzie właściciel ma 11% a resztę OFE - a dziś rządzi całością.
Z ok. 50mld zł w gestii ZUS i SP przecież 35 mld zł to żywa gotówka. pójdzie - a ok 15 mld zł w akcjach stanowi 15/150=10% udział w całości udziałach OFE. ,to akurat podatek od przejętych .akcji do IKE+. Trudno aby akurat w AGORZE (Gazeta Wyborcza) pozwolono rządzić SP mającemu kilku procentowy udział w kapitale. Natomiast środki FRD to będą środki prywatne bardziej umocowane niż w OFE. Stąd nie ma mechanizmu przejmowania przez państwo prywatnych firm, a jedynie namiastka repolonizacji interesu w tym biznesie można by się doszukiwać, ale po to się to robi aby Polak był lepiej chroniony.

angry3 Minęło ponad 10 lat od "zaklinowania" się ponad 700000 osób (tzw Frankowiczów) w kredytach opartych na parytecie CHF (gdy kurs oscylował w spadku klinowym 2 zł) . Dziś część tych inwestorów spłaciło a część spłaca kredyty hipoteczne (gdy kurs CHF przekracza już 4,1 zł). Faktem bezspornym jest, że "wyparowało" w sumie z kraju przynajmniej 50 mld zł wartości na zmianie "sprzedaży-kupna" Franka. Banki jako pośrednik w tej operacji ociągają się z zasypaniem tej kwoty, bowiem towary zakupione za sprzedawane franki mają Frankowicze (tj. lokale mieszkalne ,samochody). Biznes is biznes. Kto podejmuje decyzje inwestycyjne na giełdzie ten bierze ryzyko. Jeśli osoby sprowadzające straty na siebie i na kraj nie poniosą adekwatnych kosztów to nigdy nie nauczą się prawdziwej ekonomii. Jako "kury" bezmyślnie będą
funkcjonować w domu i w instytucjach w kraju dając ciała na kolejnych podstępnych zakusach tych sprytniejszych w finansach. Nauka musi kosztować. Sądy nie mogą zastępować racjonalnego myślenia.

angry3 Tu trzeba jeden usunąć (jak wyżej) , było zacięcie i poszło dwa razy.
Co do PWX - to przy n=30,9 , BVpS=2,6 a oczekiwane przypuszczalnie średnie EPS = 0,3 zł z tym , że za 2020 rok można oczekiwać najwyżej Eps=0,1 zł lub stratę. A dywidendy raczej nie wypłacą.
Zatem każdy może ocenić gdzie jesteśmy z kursem. Południe tu grozi i z innej przyczyny. Oto ORLEN w swoim żądaniu w sądzie podwyższa kwotę z 45 mln zł do ponad 67mln zł. Gdyby mu to przysądzono to PWX staje się omal bankrutem (pozostaje mu to co z emisji uzyskał). Z tego forum wynika, że nie ma tym papierem kto obracać, moje uwagi potraktować - do zaniedbania, bowiem zbyt dużo niejasności wokół tego biznesu - dziś to już biznes bardziej prawniczy.

angry3 Patrząc na akcjonariat Agory, widać jak na dłoni, że Właściciel zjechał z kapitałem 11% (plus 1%).
Zatem, kto tam wojenki toczy z Rządem (Obajtek) , dyć tu rzeczywiście OFE (Emeryt) powinien decydować. Jak widać z rozpędu nadal szabelki idą w ruch, a straty spółki idą na konto Emeryta. Czy rzeczywiści wykasować ktoś chce majątek Emeryta, jak to się stało w Elektrobudowie?
Czy nie jest to tak- wy nam dajcie kasę, a my Was tak urządzimy, że popamiętacie - co znaczy GW.

Informacje
Stopień: Wykładowca
Ostatnia wizyta: 16 czerwca 2021 14:32:41
Liczba wpisów: 1 229
[0,32% wszystkich postów / 0,29 postów dziennie]
Punkty respektu: 36

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,262 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło