pixelg
PULAWY - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

PULAWY [ZAP]

AKTUALNY KURS: 92,60 zł (+2,89%) 13-12-2019 13:34
daber
Wpisów: 60
Wysłane: 26 września 2008 14:52:26 przy kursie: 85,40 zł
Witam,

jestem nowy na forum i zauważyłem ze nie ma jeszcze wątku dotyczącego Zakładów Azotowych w Puławach, więc postanowilem go założyc :glasses7:

Według mnie Puławy warte są obserwowania, szczególnie teraz, gdy cena wydaje sie atrakcyjna. Ja jak na razie widzę prawie same plusy: dywidenda, wysokomarżowe produkty, plany odgazowywania węgla itp. Długoterminowo powinna dać zarobic. Co Wy o niej sądzicie?
Edytowany: 26 września 2008 15:11

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 604
Wysłane: 30 października 2008 19:09:54 przy kursie: 55,75 zł
Wrzuciłem dane z raportu za III kwartał.
Firma miała niezły kwartał. mimo nieco gorszych przychodów niż rok wcześniej, wykazała ładny zysk operacyjny i duży zysk brutto. Jest to potwierdzone dużymi dodatnimi przepływami operacyjnymi. Rating ma najwyższy poziom AAA, a wskaźnik Z"-score ciągle się poprawia. Ta firma po prostu potrafi regularnie generować gotówkę czyli przynosić faktyczne zyski.
Wskaźnikowo spółka nie jest droga, ale jej skala nie rośnie. Już jest to ogromny podmiot i możliwe że wyczerpał potencjał wzrostu. Aby przyciągnąć inwestorów powinien zacząć płacić dywidendę większą i częściej niż to robił dotychczas.

Chalmi
Wpisów: 86
Wysłane: 17 listopada 2008 20:23:20 przy kursie: 50,00 zł
Spółka niezła, wskaźnikowo jeszcze szoku nie ma ale wygląda całkiem nieźle.

Na 25.XI planowane jest ZWZ o czym będą obradować można przeczytać tu:
www.zapulawy.pl/attach/projekt...

między innymi chcą trochę groszem sypnąć i jak przejdzie wniosek to będzie to 4,3zł na akcję,
to wcale nieźle bo patrząc na cenę akcji 50zł to mamy ok 8,5%.

Proponowany dzień dywidendy to 5.XII

terminy nieodległe więc warto obserwować spółkę.

Na razie euforii nie widać.

Domi
Wpisów: 27
Wysłane: 18 listopada 2008 09:21:26 przy kursie: 48,00 zł
Moze Skarb Panstwa w akcjonariacie odstrasza inwestorow ?

Szczerze watpie zeby w czasie zawirowan na rynkach wyplacili dywidene az w takiej wysokosci. Nie zdziwilbym sie gdyby zostawili gotowke na przejecia. Tak jak wyzej jest napisane jest to juz na tyle duza spolka ze niekoniecznie ma jeszcze potencjal wzrostowy, chyba ze zacznie przejmowac inne podmioty co moze byc calkiem realne ze wzgledu na duzo nizsze ceny.

opennetpr
Wpisów: 688
Wysłane: 18 listopada 2008 14:59:21 przy kursie: 48,00 zł
Spółki chemiczne są dobre do obserwacji, to jest przyszłość, z tego co widzę to jeszcze okiem amatora muszę zlecieć, z powodu erroru myślenia funduszy, ale przyjdzie taki czas, że i o 5% zysku będą się biły fundusze, na ten czas trza czekać.

Chalmi
Wysłane: 18 listopada 2008 17:48:31 przy kursie: 48,00 zł
Nie jest strasznie długie to wkleję:

=================
ZA PUŁAWY SA propozycja zmiany uchwały w sprawie podziału zysku netto

Raport bieżący 53/2008
Zarząd Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. zawiadamia, że w dniu dzisiejszym (18 listopada 2008r.) otrzymał od ING Powszechne Towarzystwo Emertyalne S.A. pismo informujące, iż na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zwołanym na 25 listopada 2008 r. w Warszawie, akcjonariusz Spółki ING OFE wystąpi z propozycją zmiany uchwały w sprawie podziału zysku netto za okres od 01.07.2007 r. do 30.06.2008 r., ustalenia dnia dywidendy oraz terminu jej wypłaty poprzez zwiększenie kwoty przeznaczonej na dywidendę dla akcjonariuszy z proponowanej kwoty 82.194.500,00 zł do kwoty 166.300.500,00 zł i przyjęcie uchwały w następującym brzmieniu:

"Na podstawie art. 395 § 2 pkt 2), art. 348 § 3 Kodeksu spółek handlowych oraz § 55 ust. 1 pkt 3) Statutu Spółki, po zapoznaniu się z wnioskiem Zarządu co do podziału zysku netto oraz oceną tego wniosku przez Radę Nadzorczą, Zwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. z siedzibą w Puławach uchwala co następuje:
§1
1. Z kwoty zysku netto za rok obrotowy trwający od 1.07.2007 do 30.06.2008 w wysokości 330.820.573,50 zł wyłączyć od podziału między akcjonariuszy kwotę 164.520.073,50 zł i przeznaczyć ją na:
- uzupełnienie kapitału zapasowego 148.027.086,40 zł,
- nagrody z zysku dla pracowników Spółki 13.176.987,10 zł
- odpis na ZFŚS 3.316.000,00 zł
2. Pozostałą kwotę zysku netto w wysokości 166.300.500,00 zł przeznaczyć na dywidendę dla akcjonariuszy, w wysokości 8,7 zł na każdą akcję.
§2
1. Ustalić dzień dywidendy, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za rok obrotowy trwający od 01.07.2007r. do 30.06.2008r., na 05.12.2008 r.
2. Ustalić dzień wypłaty dywidendy na 19.12.2008 r.
§3
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia."

kom espi zdz/mln/

=================

Myślicie, że jest jakaś realna szansa, że to przejdzie.... :alien:
Edytowany: 18 listopada 2008 18:39

Domi
Wpisów: 27
Wysłane: 18 listopada 2008 20:18:51 przy kursie: 48,00 zł
Jak zobaczylem ta wiadomosc to zwatpilem, zwlaszcza, ze nie wierze w dywidende 4,30 zl na akcje. Pracownicy spolki beda pewnie chcieli powiesic za drogocenne klejnoty przedstawiciela ING na walnym za probe drenowania spolki. Z drugiej strony SP bardzo chetnie by wyplacil taka kwote.
Zastanawiam sie czy czasami ING nie musi sprzedac akcji i wierzac w to, ze drobnica zacznie jutro zbierac, on bedzie wywalal po wyzszych cenach niz obecnie ?

Chalmi
Wysłane: 18 listopada 2008 20:53:47 przy kursie: 48,00 zł
Również się zastanawiałem czy dywidenda na poziomie 4,3zł faktycznie będzie miała miejsce.
A tu pomysły żeby w drugą stronę suwak przeciągnąć...
Z jednej strony dziwne, z drugiej strony główny udziałowiec to Skarb Państwa, a więc ekonomia może przybrać trochę inne oblicze angel4 .Łatwy pieniądz, a w wydaniu SP powiedzenie pieniędzy nigdy nie za wiele jest nad wyraz prawdziwe :-"
Może ING w dobrą nutę zagrało.
Edytowany: 18 listopada 2008 20:55

JAG
Wpisów: 533
Wysłane: 18 listopada 2008 21:06:30 przy kursie: 48,00 zł
Kilka słów o branży chemicznej. Niestety czarne chmury przed tym sektorem się zbliżają. Najbliższe kilka miesięcy raczej chemia będzie spadać niż rosnąć. Firmy z tej branży zajmują się produkcją nawozów, półproduktów np kaprolaktam, polioksymetylen, alkohole oxo itd. Branża ta zaczyna cierpieć jako jedna z pierwszych w przypadku spadku koniunktury. Popyt i ceny na nawozy spadły w ostatnim okresie znacząco. Półprodukty chemiczne również cienko przędą. Kaprolaktam np używany jest głównie w przemyśle samochodowym jako składnik potrzebny do wytworzenia plastików. A firmy produkujące samochody przędą cieniutko. Generalnie słabo widzę wzrosty na chemii a prędzej będzie spadać.

Co do dywidendy Puław to wg. mnie dla ING jest to inwestycja długoterminowa i jedynym sposobem na zarobek w tym momencie to dywidenda. Chcą wydrenować firmę z kasy nie biorąc pod uwagę olbrzymich potrzeb i planów inwestycyjnych tego przedsiębiorstwa. Czy im się uda zależy od stanowiska MSP i pozostałych finansowych.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 19 listopada 2008 19:32:12 przy kursie: 52,30 zł
Gratuluje dobrego nosa, tudzież wybornej znajomości branży.

Wyborcza napisał(a):
Jeszcze niedawno wydawało się, że światowy kryzys ominie zakłady. Przed miesiącem informowały, że rozpoczynają nowy rok obrotowy z zyskiem 157 mln zł, czyli czterokrotnie większym niż przed rokiem.
Jednak od piątku zakład wyłączył część urządzeń, produkcja spadnie o blisko 30 proc. - Już od kilku tygodni odbieraliśmy informacje o znaczących ograniczeniach produkcji przez światowych potentatów chemicznych oraz firmy krajowe - wyjaśnia prezes spółki Paweł Jarczewski. Wyraża jednak nadzieję, że ograniczenia są konieczne tylko na kilka tygodni. Uważa, że rynek nawozowy jest w dobrej kondycji, a popyt spadł wyłącznie u dilerów, którzy nie robią dużych zakupów poza sezonem. (...)

wyborcza.pl/1,82244,5962825,Pu...

Tylko gdzie jest efektywność rynku i o co chodzi, że w takich okolicznościach kurs robi dzisiaj +9%?
Edytowany: 19 listopada 2008 19:32

Cheed
Wpisów: 136
Wysłane: 19 listopada 2008 20:45:02 przy kursie: 52,30 zł
Dotychczasowa historia dywidend w bessie nie nastraja pozytywnie - przemyślcie jeszcze raz dokładnie czy to się wam opłaca.
Inwestycje Giełdowe - blog o skutecznym pomnażaniu pieniędzy

Makusek
Wpisów: 6
Wysłane: 26 listopada 2008 23:22:54 przy kursie: 52,50 zł
I jak myślicie, warto wejsc jutro w Puławy grając pod chwilowe wzrosty przed dywidendą?

PS. Skoro perspektywa na najbliższą przyszłość dla tej branży nie nastraja zbytnim optymizmem...

opennetpr
Wpisów: 688
Wysłane: 26 listopada 2008 23:56:48 przy kursie: 52,50 zł
Z wykresu to mi wynika, że jakby skoczyło do 54, to nadawało by się do inwestycji na średni termin. Z dywidendą jest tak, że zaraz po dniu D akcje spadają zazwyczaj, tyle że spółka jest solidna, nie dowartościowana i to byłby pierwszy sygnał kupna od dłuższego czasu, oczywiście nikt nie zagwarantuje, że nie zleci, nie mniej jednak przynajmniej dla mnie, na taki średni termin akcje by mówiły kup mnie. Ale to tylko mój pogląd odosobniony pewnie, mało czytam o perspektywach więc nie bardzo mnie one interesują, interesuje mnie tylko co powiedzą kupujący albo sprzedający bo to oni decydują o perspektywach wyceny akcji. Nie zaglądałem też ostatnio do wyników spółki, więc wyjątkowo subiektywny jestem w tej ocenie, nie znam więc zagrożeń rynku tego realnego, a przypuszczam, że zagrożenia wirtualne mogą się gdzie niegadzie pojawiać jak chociażby w postaci różnych publikacji prasowych, którymi raczy nas tak obficie prasa profesjonalnego dziennika puls biznesu. Tyle, że z dywidendą tak jak pisałem, zwykle po D spadają akcje, inwestorem dużym nie jestem więc nie mogę obiecać, że duży gracz zapakuje się po same uszy na lata i utrzyma kurs, oni mają w końcu swoich analityków i swoją logikę, a drobny ciułacz giełdowy ma swoją :binky:

Makusek
Wpisów: 6
Wysłane: 27 listopada 2008 00:10:38 przy kursie: 52,50 zł
Ok dzięki za odpowiedź > to, że cena tych akcji spadnie po wypłacie dywidendy to logiczne, dlatego myśląłem o zagraniu pod to pompowanie i windowanie w górę kursu akcji. Być może większosć wchodzących faktycznie nabędzie te papiery myśląc o średnioterminowym czasie inwestycji. W końcu zawsze to gotówka bigsmurf + akcje, które mogą pomnożyć zyski :D tylko w jakiej perpsektywie czasowej ;] ....

Cheed
Wysłane: 2 grudnia 2008 14:50:55 przy kursie: 56,70 zł
Cytat:
Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 25 listopada wyznaczyli rekomendację dla Zakładów Azotowych Puławy na poziomie "kupuj" i obniżyli cenę docelową do 125,0 zł, wynika z raportu odtajnionego we wtorek.

W dniu wydania rekomendacji akcja spółki kosztowała 52,3 zł, zaś we wtorek ok. godz. 13:00 kurs akcji wyniósł 56,05 zł, po wzroście o 0,90%.

Analitycy zwracają uwagę, że ostatnie zawirowanie na globalnym rynku towarowym paradoksalnie tworzy rzadką szansę dla spółki na zanotowanie rekordowych wyników w bieżącym roku obrotowym.

"Z jedną z najlepszych sieci sprzedaży na rynku nawozów w Europie, osiągając wzrost EBITu r/r większy od czołowych, w pełni zintegrowanych globalnych producentów nawozów (Yara, Potash, Mosaic) w III kw.'08, skokowo rozwijając sprzedaż AdBlue, Puławy wydają się być tak mocne jak nigdy przedtem. Jeśli którejś krajowej spółce chemicznej uda się wyjść mocniejszym z obecnej zapaści rynkowej, to z pewnością będą to Puławy" - czytamy w raporcie.

Analitycy DM BZ WBK prognozują, że przychody grupy wyniosą 2,55 mld zł w 2008/09P roku wobec 2,50 mld zł w poprzednim roku. Zysk netto wyniesie odpowiednio 314,6 mln zł wobec 330,8 mln zł.

raul07
Wpisów: 198
Wysłane: 2 grudnia 2008 16:54:58 przy kursie: 56,70 zł
hmm rekomendacja kupuj ?? dziwne ,skoro spółka prawie nie zwiększy przychodow a zysk jej spadnie, naprawde swietna inwestycja

Cheed
Wysłane: 2 grudnia 2008 17:11:19 przy kursie: 56,70 zł
Przy spodziewanym spadku dynamiki wzrostu PKB o blisko połowę w odniesieniu do tego roku utrzymanie takich wyników było by świetną informacją. Czy im się uda? Nie wiem, szczerze wątpię. Wkleiłem, ponieważ tak optymistycznej rekomendacji dawno nie czytałem ;-)

Dodam jeszcze to:

Cytat:
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. przypomina, że w dniu 3.12.2008 akcje spółek APATOR i PULAWY będą notowane pierwszy dzień bez dywidendy. W związku z tym kursy odniesienia dla akcji powyższych spółek na sesję w tym dniu wyniosą: APATOR - 10,64 zł, PULAWY - 52,40 zł.
Edytowany: 2 grudnia 2008 17:11

Cheed
Wysłane: 5 grudnia 2008 16:03:06 przy kursie: 55,00 zł
Cytat:
Zakłady Azotowe Puławy we współpracy z niemiecką firmą BASF instalują nowe katalizatory, które pozwolą o co najmniej 80 proc. zredukować emisję gazu cieplarnianego, podtlenku azotu, powstającego w instalacji wytwarzającej kwas azotowy.

Ograniczenie emisji podtlenku azotu spowoduje, że Puławy będą mogły sprzedawać tzw. jednostki redukcji emisji (ERU) do państw przekraczających limity. Spółka szacuje, że może to przynieść jej przychody przekraczające 22 mln euro rocznie do 2012 r.

Obecnie zakłady emitują do atmosfery 9 kg podtlenku azotu na tonę wyprodukowanego kwasu azotowego. Po zainstalowaniu nowych katalizatorów emisja spadnie do poziomu poniżej 1 kg tego gazu na tonę kwasu - powiedział rzecznik Puław, Grzegorz Kulik.

Kulik dodał, że pierwszy katalizator już działa na jednej linii produkcyjnej, na pozostałych trzech liniach będą one uruchomione jeszcze w tym roku.

Inwestycja realizowana jest we współpracy z niemiecką firmą BASF, która dostarczyła katalizatory oraz aparaturę do precyzyjnego mierzenia i ewidencjonowania wielkości redukcji emisji.

Inwestycja nie wymaga od Puław ponoszenia nakładów finansowych.

Koszty pokrywa firma BASF, która w zamian będzie otrzymywać 11 proc. jednostek ERU i będzie mogła je sprzedawać - powiedział Kulik.

Puławy jako pierwsze zakłady w Polsce wdrażają nową technologię redukcji emisji podtlenku azotu niemieckiego koncernu. Dotychczas została ona sprawdzona w europejskich instalacjach koncernu BASF i w Japonii.

Zgodnie z Protokołem z Kioto 141 państw zobowiązało się do redukcji o 5,2 proc. emisji gazów powodujących efekt cieplarniany. To porozumienie umożliwia obrót jednostkami emisji zredukowanej przez 5 lat, od 1 stycznia tego roku. Podtlenek azotu przyczynia się do ocieplania klimatu, a jest szczególnie szkodliwy, ze względu na długi czas rozkładu w atmosferze.

Mądry zarząd i widać to po dzisiejszym zachowaniu kursu.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 26 grudnia 2008 14:54:44
Przesiewałem spółki pod kątem różnych wskaźników i parametrów (testując nowy screener - za parę dni będzie udostępniony) i stwierdzam, że Puławy są jedną z ewidentnie niedowartościowanych spółek, tj. niskie wskaźniki cenowe plus bardzo dobre wskaźniki stabilności i rentowności. Warunek 1: wiara w sektor chemiczny, Warunek 2: długi termin inwestycyjny. Na rynku mogą być jeszcze duże spadki, więc nikomu nie zalecam teraz kupowania na dłużej. Ale Puławy warto mieć na obserwacji.
Edytowany: 26 grudnia 2008 14:54

JAG
Wpisów: 533
Wysłane: 26 grudnia 2008 18:41:05
Puławy rzeczywiście są niedowartościowane ale jeszcze bardziej niedowartościowany jest Ciech.
A czarnym koniem z branży chemicznej na GPW będzie Tarnów. Trzymałbym się z daleko od Polic.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7