pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

m_ikolaj

m_ikolaj

Ostatnie 10 wpisów
Wygląda nieźle (lepiej niż się spodziewałem), ale gdzie tu jest to osławione AR? :D

Generalnie podtrzymuję jednak zdanie, że jedyna szansa na sukces tej mobilki jest jej wydanie wraz z hajpem na 2 sezon serialu od Netflixa. Inaczej zginie w czeluściach AppStore'a bez potężnego budżetu na marketing... ;)

Bannery na PSStorze i Xboxie przy okazji premiery i ewentualne streamy na twitchu - wydaje mi się, że przy grze pokroju GH będzie to w zupełności wystarczająca reklama.

Jak słusznie koledzy wyżej zauwazyli - pozostałe formy reklamy przy takiej produkcji byłyby przerostem formy nad treścią.

Najbardziej naturalny (i chyba pożądany) bieg zdarzeń, moim zdaniem wygląda następująco:

- Premiera z bannerami na sklepach
- Wysokie noty serwisów branżowych
- Transmisje wersji konsolowych "poczytnych" streamerów na Twitchu

Wydaje mi się to najlogiczniejszą drogą promocji, wspomagającą, wymieniony wyżej, marketing szeptany.

anty_teresa napisał(a):
Może dlatego, że sprzęt ma ograniczenia? Może stare konsole też mają ograniczenia i to jest problem? Stare konsole, które odpowiadały za 70 proc. wolumenu sprzedaży w pierwszym roku W3

Pamiętajmy, że W3 debiutował, gdy PS4 było jeszcze stosunkowo młodą konsolą. Wiesiek debiutował w maju 2015, a premiera konsoli PS4 to był grudzień 2013 roku o ile mnie pamięć nie myli. Wiadomym więc było, że całe siły trzeba było rzucić na port na PS4 (trochę "naciągnę" ale wyobraźmy sobie, że W3 miałby wyjść również na PS3... ;)). Sam posiadałem wtedy leciwego PC, który W3 by nie pociągnął, a będąc posiadaczem PS4, miałem gwarant, że tytuł będę mógł ograć bez problemu. Stąd sukces wersji konsolowej (90% moich znajomych ogrywało W3 na konsolach, bo PC mieli zbyt słabe). Dodatkowo fakt, że PS4 był hitem sprzedażowym nie pozostaje bez znaczenia.

Cyberpunk debiutował w BARDZO nie korzystnym terminie pod kątem konsolowym - w podobnym okresie premierę miała nowa generacja konsol. Przy wszystkich zawirowaniach z produkcją CP i jej wymaganiach na PC - przygotowanie wersji na poprzednią generację musiało się wiązać z ostrymi cięciami graficznymi (pamiętajmy, że PS4 w momencie premiery CP był 7 letnią konsolą!). Oczywiście nie usprawiedliwia to CDR z tego jak potraktowali/oszukali graczy starszych konsol, bo ta gra była po prostu w czasie premiery niegrywalna.

Dlatego większe nadzieje pokładam w wersji na PS5 i XSX. To pozwoli ocenić faktyczne podejście studia i "dopracowanie" tytułu. Jednak wynik sprzedażowy będzie też ściśle skorelowany ze sprzedażą nowych konsol, (przypomnę, że PS4 w latach 2014-2020 sprzedało się w liczbie ~110 mln egzemplarzy, gdy PS5, według danych z końca lutego, sprzedał się w ilości ~5 mln).

Konkluzja - nie spodziewam się fenomenalnych wyników sprzedażowych CP w tym roku. Powtórzę to co napisałem wcześniej - w tym roku po prostu nie ma pod co grać, bo ten rok upłynie pod łataniem CP, wypustem na nowe konsole i MOŻE ogłoszą pierwszy duży dodatek do CP do końca roku (z premierą minimum na 2022).

DJ1910 napisał(a):

A ja to widzę tak, że można już być pewnym, że wszystko co złe na CDR już jest za nami. I zaczynamy zabawę od kursu z ostatnich rekomendacji.

Poza tym - teraz zacznie się gra pod wyniki finansowe i pod powrót gry do PS Store - co powinno mieć miejsce w mojej ocenie w najbliższych tygodniach.

Ale jakie pozytywne informacje mogą "wypłynąć" w tym roku pod które może być gra?

CP i W3 na nowych konsolach
"Final" fix dla CP
Witcher: Monster Slayer
Wyniki finansowe za 4Q 2020
Powrót do PS Store

Każdy kto ma rozum powinien widzieć, że to trochę mało, żeby usprawiedliwić kapitalizację z takiego listopada 2020, a nawet chwilę po premierze.

Rynek oczekiwał konkretnego planu działania i wydawniczego wraz z ogłoszeniem strategii, a otrzymaliśmy tylko trochę ogólników.

Żeby nie było - mam akcje spółki (pakiet jeszcze od poziomu 10zł, ostatni dokupywałem przed premierą za 320zł - generalnie ciągle jednak na plusie na spółce), ale moja strategia inwestycyjna jest mocnym longtermem. Przekazana strategia pod kątem długofalowej inwestycji była ok, ale w krótkim i średnim terminie to tutaj się za wiele nie wydarzy. Dalej obstawiam konsolę na poziomie 200-250 zł z pojedyńczymi wyskokami w dół lub w górę w zależności od komunikatów. Dopiero ogłoszenie planu wydawniczego i jakiś informacji o nowych produkcjach pozwoli na grę "pod coś".

Dostępny raport:

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Moderator:
podmiana na link wewnętrzny

Prezentacja strasznie biedna. Takie "wszystko i nic". Żadnych konkretów.

Widać, że próbują pokazać, że wyciągnęli wnioski z premiery CP - czy wyciągnęli? Czas pokaże.

Z plusów:
- Zakup studia Digital Scales (podejrzewam, że mają być wsparciem w modułach multiplayer)
- Pozostanie i rozwój uniwersum CP (powtórzę - dla mnie uniwersum jest świetne i bardzo perspektywiczne. Uważam, że z jego monetyzacji mogą wyjść naprawdę ładne pieniążki)
- Ogłaszanie nowych projektów bliżej premier (a nie 8 lat przed)
- Działania PR w oparciu o rzetelniejsze materiały (dema i materiały produkcyjne)
- Nacisk na gry mobilne (nie obraziłbym się na takiego "Fishing Clasha" z uniwersum Wieśka :P)

Z minusów:
- Brak strategii wydawniczej
- Baaardzo mało konkretów
- Mało informacji dla inwestorów (zero - podkreślę ZERO liczb odnośnie planowanych przepływów finansowych, podziałów środków i zespołu pomiędzy różne projekty, oraz projekcji przychodów itp.)

Z neutralnych (bo uważam, że to ważne):
- Równoległa praca nad kilkoma projektami AAA

Dlaczego ważna ? CDR zawsze działali w oparciu o model "one game at a time" i o ile przy Wieśku to się sprawdzało, CP pokazało, że nie jest ich "złotym środkiem". Jeżeli chcą naraz pracować nad dwoma tytułami to spore wyzwanie dla nich i dla testerów. Jak to wyjdzie ? Niewiem. Mogą wypuszczać dochodowe produkcje równolegle i jedna, może uzupełniać drugą w przychodach, ale skoro cały zespół nie dopilnował CP2077 to niewiem co będzie przy 2 grach naraz...

Z pozostałych rzeczy. Odnośnie modułu multiplayer do CP bym się nie napalał. Sami mówili o prezentacji nowych projektów bliżej daty ich wydania, więc gdyby triumfalnie ogłosili prace nad multi do CP dzisiaj, to ludzie by ich, moim zdaniem zjedli, przy obecnym stanie Cyberpunka. Wolę, żeby dłubali go sobie w spokoju, powoli wrzucali jakieś "moduły multiplayer" do Cyberpunka i zobaczyli jak to wychodzi. Pełnoprawny multiplayer to duże wyzwanie i, ponownie, nieznane wody dla CDR'ów. Dlatego byłbym z tym ostrożny.

@AndrzejLiczydlo

Trafne jeżeli chodzi o korelację wartość spólki-sentyment graczy :) nie porównuje broń boże IP obu spółek, bo to, jak słusznie zauważyłeś, porównanie Dawida z Goliatem. Porównanie cen akcji - bezcelowe. Na chwilę obecną CDR ma kapitalizację ~ 5,5 mld USD, podczas gdy Acti-Blizzard ponad 75mld USD. Chodzi o to że sentyment gracza nie równa się wycenie spółki :)

Akcje ActivosionBlizzard są na historycznych poziomach, dzięki temu, że Chiny kupują na potęgę rzeczy związane z WoWem i HS - kogo to obchodzi, że poziom poleciał na ryj, a ich premiery to ostatnio żaden event w branży. Firma dowozi wyniki finansowe i tylko to się liczy. A ,że każde call of duty jest gorsze od poprzedniego ? Przecież się sprzedaje... ;)

Tak, zgadzam się, że premiera CP była totalnym niewypałem i ktoś w Zarządzie podjął bardzo złą decyzję. O ile gra na PC by się jako-tako bronila (ale i tak nie spełniła by oczekiwań, które owszem - były kosmiczne), tak to co zrobili z graczami konsolowymi to po prostu oszustwo. Z tym się nie kłócę. Chodzi mi o to, że mimo to, jeżeli CDR znajdzie drogę do wykazywania zysków z tego uniwersum, jak i potencjalnie kolejnych - bardzo szybko wróci do łask inwestorów. A gracze niech tylko kupują ;)

@igen

Tak, prasa wokół CP jest tragiczna na chwilę obecną. Czy do odwrócenia? Wszystko da się zrobić. Pytanie ile zaparcia i pomysłów mają w głowie. Uniwersum ma ogromny potencjal sprzedażowy, szkoda się go pozbywać. Łaska gracza i klienta na pstrym koniu jeździ i założę się, że gdyby wydali np. CP2078, które już by "dowiozło" wide Wiesiek 3, to ludzie będą mieli w pompie chryje przy poprzedniej części i będą wychwalali Redów ponownie pod niebiosa.

Ale jak zaznaczyłem we wcześniejszym poście. Teraz od akcji trzymałbym się daleko. Stawiam na konsole w przedziale 200-250, ale tutaj może pójść w każdą stronę w najbliższym czasie :)

400 zł w "krótkiej" perspektywie to czcze mrzonki. Jeżeli w tym roku liźniemy 300zł to uznam to za sukces.

Obecnie spółka ma bardzo złą atmosferę w okół siebie i podobnie jak kiedyś, określana była jako mesjasz gier wideo, vide Blizzard za czasów świetności, tak totalnie to skaszaniła CP. Nie mnie oceniać co poszło nie tak - gra nie spełniła oczekiwań, dodatkowo będąc obarczona niedopuszczalną liczbą błędów i brakiem optymalizacji. Koniec z truizmami mam nadzieję :D

Strategia może być małym krokiem, który zacznie oczyszczać atmosferę wokół spółki, ale nie spodziewam się przełomu. Raczej posypią głowę popiołem, przedstawią nową road mapę + plan fixów CP. Gdyby zaczęli gadać o Wieśku 4, dla mnie strzeliliby sobie w kolano, bo oznaczałoby to wylanie dziecka (CP) z kąpielą.

Cyberpunk jest bardzo dobrą franczyzą. Jeżeli chcą coś z niej wycisnąć, muszą rzucić ogrom sił na dopieszczenie produkcji + DLCki z nową zawartością, która zawróci nowych graczy i spełni ich oczekiwania (baza jest, i to bardzo dobra - Night City) - trzeba sfiksować to co jest + zapełnić nową zawartością. Praca na min. 2 lata moim zdaniem. Multiplayer w dopracowanej grze (zaznaczam - DOPRACOWANEJ) MOŻE być game-changerem. Ale to również melodia przyszłości. Pytanie czy CP będzie chciało przeznaczyć ogromne środki na te projekty ?Dzisiaj raczej się tego nie dowiemy ;)

W mojej ocenie kurs będzie się kisił w konsoli 220-250 zł przed dłuższy czas. Ciągle osobiście mam pozytywny sentyment do CDP (nie miałem żadnych oczekiwań do CP więc i się nie zawiodłem - poza zrobieniem w konia ludzi ze słabszymi konsolami), więc w longtermie zakładam dobrą inwestycję (3-4 lata).

Dlaczego ? Uważam, że w tym roku uda im się w pełni spatchować CP + wypuszczą sporą liczbę darmowych DLC oraz jeden płatny dodatek z nowym kontentem. Przyszłościowo wydaje mi się, że szarpną się o multi, ale dopiero jak prasa wokół CP zmieni się na pozytywną. Odpowiedni tytuł multi w tym uniwersum może być gamechangerem dla zysków spółki (niech to będzie nawet ułamek GTA Online).

Gdybym miał podejmowac decyzję jednak, na chwile obecną trzymałbym się od tych akcji z dala. Chyba, że bym się bawił w DT. Poczekałbym do raportu, strategii i spełnienia obietnic patchowania gry.

Kakarotto napisał(a):
m_ikolaj napisał(a):
Dzięki wyciszeniu wokół tej afery oraz plotce o inwestorach spółki wracają na swoją pozycję względem wartości księgowej.

To że szukają inwestora to plotka nie jest. Zaprosili kilka funduszy żeby im pogrzebały w papierach i sprawdziły sobie czy warto dosypać monet czy nie warto.
Uważam że dla jakiś zagranicznych funduszy kupienie sobie gotowca banku chociaż ze sporymi problemami to i tak gratka. W naszym kraju idzie to teraz w przeciwnym kierunku, to SP chce odkupywać to co wcześniej sprzedał.

Bardziej miałem na myśli, że nie poszedł oficjalny komunikat z banku o zainteresowaniu inwestorów - oczywiście z informacji o dopuszczeniu fundów do due dilligence to jasno wynika :)

Co do zasadaności kupienia banku - moim zdaniem też znacznie lepszą gratką jest wziąć na warsztat istniejący bank z wyrobioną marką (chociaż afera KNF i kredyty frankowe troszkę napsuły) i infrastrukturą niż budować coś od nowa.

Powód do optymizmu zdecydowanie jest - pytanie czy jest to powód do hurra optymizmu ;)

Pozdrawiam.

Widzę, że hurra optymizm udzielił się nawet tutaj na forum ;) Niektórzy, nawet bawią się w lekką spekułę blah5

A tak serio, mam nadzieję, ze spółki LC powoli wracają do swoich wartości - umówmy się, że po aferze z KNF taki holding według ceny akcji był wart jej ułamek. Dzięki wyciszeniu wokół tej afery oraz plotce o inwestorach spółki wracają na swoją pozycję względem wartości księgowej.

Nie pociesza fakt, że bez porządnej restrukturyzacji działań grupy LC sytuacja dalej nie jest kolorowa - ale pojawiło się światełko w tunelu.

Dziękuję za odpowiedzi :) Specjalnie nie wymieniałem nazwy Petrola ,zeby po jakimś czasie nie było to wiązane z jedną tylko spółką, dlatego wszystko starałem się przedstawiać w formie iksów i igreków ,gdyż chodzi mi ściśle o teorię , a nie o konkretną spółkę Angel
Zdążyłem już zauważyć ,że Petrol jest bardzo nietypową spółką i pod żadnym pozorem nie pisałem tego ,bo chce w niego wejść Shame on you Po prostu zaciekawiło mnie to co opisałem powyżej i chciałem uzyskać odpowiedź jak się to ma w teorii.

Pozdrawiam :)

Witam,

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.

Otóż dzisiaj zauważyłem ,że pomimo podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji kurs pewnej spółki spadł b. mocno. Mimo iż wszyscy spodziewali się innej informacji , to wydawało mi się , że taka informacja o podwyższeniu kapitału zakładowego ma pozytywny wpływ na kurs.

Jestem bardzo młodym inwestorem i chciałbym to pytanie zadać tutaj , gdzie znaczna większość użytkowników jest dużo bardziej doświadczona.

Załóżmy taką sytuację:
Mamy spółkę X , która jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie. Cena akcji wynosi, załóżmy 10 złotych, jednak wartość przedsiębiorstwa przypadająca na jedną akcję to 5zł ,a liczba akcji wynosi 100.000.000.
Spółka planuje nową inwestycję na którą potrzebuję dofinansowania i załóżmy ,że główny akcjonariusz ma spółkę zależną (firma Y) , która jest w stanie ów dofinansowania udzielić.
Na WZA zostaje podjęta decyzja o emisji akcji serii B dla tego właśnie podmiotu zależnego (firmy Y) w celu uzyskania kapitału na inwestycję.

I tutaj:

Wariant I:
Decyzja o emisji 50.000.000 akcji po cenie 5 zł dla firmy Y.
Wariant II:
Decyzja o emisji 25.000.000 akcji po cenie 10zł dla firmy Y.
Wariant III:
Decyzja o emisji 12.500.000 akcji po cenie 20zł dla firmy Y.

I mam pytanie , jak teoretycznie mógłby kształtować się kurs akcji w przypadku tych wariantów. Oczywiście , jeżeli jakikolwiek wariant jest niemożliwy to proszę o poprawkę, gdyż jak zaznaczam , jestem młodym inwestorem binky i zdaję sobię sprawę , że rynek rządzi się swoimi prawami , ale chodzi mi o teorię.

Ewentualnie czy korzystniejsza dla kursu jest sytuacja większego dofinansowania ,ale po niskiej cenie emitowanych akcji (dużo tanich akcji) , czy mniejsze dofinansowanie , ale wysoka cena akcji.

Pozdrawiam :)

Bardzo możliwe , nie znam się na wierceniach , przytoczyłem jedynie to co przeczytałem wcześniej w jakimś komunikacie , chociaż wydaje mi się ,że możliwe jest oszacowanie pojemności skał w których znajduje się ropa i na tej podstawie oszacowanie potencjalnego złoża (ropy/wody cy czegokolwiek Angel . Jeżeli się mylę to oczywiście bardzo przepraszam i proszę mnie poprawić.

Mieszko napisał(a):
Nie wiem skąd przypuszczenie, że złoże zawiera 30 mln baryłek - nie wiem nawet skąd przypuszczenie, że jakiekolwiek złoże w ogóle tam jest? Czy mamy jakiekolwiek pewne dane? Coś więcej niż plotki dziennikarzy gazety, której wiarygodność jest bardzo wątpliwa?
A zakładając, że faktycznie trafiono na ropę, to wciąż tzreba czekać na opinię ekspertów i testy geologów, żeby wiedzieć czy to wartościowa ropa, ile jej jest, czy jej wydobycie będzie łatwe czy trudne, etc. W końcu mogą znaleźć małe złoże niskowartościowej, zanieczyszczonej ropy uwięzionej w nieprzepuszczalnych skałach. Wtedy zarobek 10 mld złotych będzie na powrót tylko marzeniem.

Przypuszczenia co do obecności ropy mogą znaleźć potwierdzenie w tym ,że odnotowano zagazowanie płuczki wiertniczej w takim stopniu jaki odpowiada zbliżaniu się do pokładów ropy w skałach zbiornikowych, było to podane w jakimś komunikacie , niestety nie przypominam sobie w którym , zaś wielkość złoża oszacowano na podstawie prób sejsmicznych, jednak to nie świadczy o tym ,że ropa tam jest. Nie jest nawet pewne ile w tych komunikatach prawdy i jak sytuacja na Shyrak'u ma się w tym momencie , no chyba ,ze ktoś siedzi przy odwiercie w Kazachstanie Angel

Moim zdaniem jak pójdzie informacja o potwierdzonej obecności ropy kurs spokojnie w krótkim czasie podbije do ok. 40zł (jak w mediach pojawia się tylko zestaw słów ropa+petrol to spekuła od razu winduje kurs w górę) , 90% ludzi nie obchodzi co to za ropa , czy pokłady są tak duże jak zakładano i czy wydobycie w ogóle będzie opłacalne. Będą po prostu czekali aż kurs poszybuje i pozbędą się tego balastu (mowa oczywiście o tych któzy kupili taniej) , bo na tym papierze naprawdę można stracić nerwy.

Jedyna sensowna rada chyba brzmi "cierpliwości, czas pokaże" , bo to wszystko to tylko przypuszczenia :)

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 30 kwietnia 2021 09:43:38
Liczba wpisów: 16
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 4

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,442 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło