pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

bartekb125

bartekb125

Ostatnie 10 wpisów
Jasne, że możliwy jest wzrost kursu o 20-30%, a nawet więcej. Jest też możliwy spadek kursu o 20-30%, a nawet więcej tego przecież nie wiem ani ja, ani krewa, ani Ty.

Analiza techniczna wskazuje Ci pewne prawdopodobieństwo, że dane zdarzenie na podstawie historii i zaistnienia tego zdarzenia w przeszłości powtórzy się w przyszłości. Tylko prawdopodobieństwo, nawet jeżeli wynosi 99%, to i tak jest ten 1%, że dane zdarzenie się nie zrealizuje i tutaj sporo ludzi o tym zapomina, bo robią założenia, że skoro jest 99% prawdopodobieństwa wzrostu to na pewno to wzrośnie. Właśnie wzrośnie na 99%, co nie oznacza 100%.

Tak samo jest jak ktoś kupuje obligacje skarbu państwa i mówi, że one są bezpieczne i nie stracę. Nieprawda !!! Prawdopodobieństwo jest tylko niższe, ale nie jest zerowe bankructwo państwa.

Tutaj masz raport bieżący:
www.helio.pl/raporty/raporty-b...

Spółka rośnie, bo poprawia wyniki i to mocno, a Zarząd od jakieś czasu postanowił lepiej komunikować się z rynkiem. Wycena tez jeszcze niska, pomimo, że jak widzisz kurs już sporo wzrósł.

Czy dalej będzie kurs rósł to ja tego nie wiem, ale fundamenty ma dobre, do tego dochodzi umocnienie złotego, co korzystnie wpływa na Spółkę, bo taniej kupuje bakalie i przesypuje je w większego worka do mniejszego wot cały model biznesowy :).

Jak widać dużą kasę można zarabiać przesypując z wielkiego do małego worka :).

Po co w ogóle w zakrywać, tą analizę?

Jak tutaj jest prosta piłka silny trend wzrostowy, wskaźniki trendu linia trendu, średnie kroczące tam 20,50,100,200 w trendzie wzrostowym, oscylatory RSI itd. mocno wykupione... wot cała analiza.

Opór szczyty z 2010 roku, a wsparcie niepotrzebne :).

Po co to zakrywać, jak to wszyscy wiedzą :).

Chwila, chwila eMPe chcesz powiedzieć, że po rynku krąży plotka jakoby MIRB miałby mieć w 2016 r. ok. 80 mln zł zysku netto ?!

Cyferki w sprawozdaniach mogą być całkowicie oderwane od rzeczywistości. Nawet przy spółkach publicznych, nawet po sprawdzeniu przez audytora, nawet po sprawdzeniu przez KNF (teoretycznie) itd. toć Ci u nas nawet na GPW takich spółek, dostatek co potem okazywały się wielką klapą, i badali to audytorzy i RN itd. Więc to, że to nie są spółki publiczne to nie ma znaczenia za bardzo. Chodzi o to czy się wierzy w zarząd czy nie, bo zarząd może tak manipulować zyskami, że to przechodzi ludzkie pojęcie.

Takie kwiatki przysłowiowe wychodzą przy pierwszym kryzysie.
Zrób analizę spółek budowlanych w 2006-2008 roku to zobaczysz :) jak niektóre z nich przekręciły rynek.

Znaczy tak, są te ryzyka o których piszesz feniksZ popiołów. Tak one mogą pływać bardziej negatywnie na wycenę niż pozytywnie na wycenę. Ale jeżeli się przyjrzeć jak historycznie perform-ował MCI, gdzie też były emisje akcji to raczej byłbym spokojny o ta inwestycje.

Owszem zawsze to obniża wycenę akcji, ale wzrosty NAV-u wielokrotnie przewyższają drukowanie itd.

Co do dywidendy patrząc na historyczny track record to raczej jest to z punktu widzenia ekonomii informacja negatywna, ponieważ sądzę, że fundusz jak jego core biznes inwestowanie w spółki powinien skupić się na inwestowaniu, a nie na wypłacie dywidendy. Powinien robić to PEM jak stricte do tego powołana spółka. Chyba, że pieniądze z dywidendy będzie się reinwestowało w MC, po C/Wk=0,5 to tutaj można zrobić 2x pieniądze.

Ta dywidenda to raczej jest odpowiedź na postrzeganie MCI jako papierowych zysków i zarząd próbuje w ten sposób pokazać, że tak nie jest. Moim zdaniem bez wypłaty dywidendy tak nie jest, ale ok decyzje zarządu.

I powstaje pytanie takie psychologiczne w takim razie, jeżeli tam są papierowe zyski to niech mi ktoś wytłumaczy jak to się stało, że udało im się przez 17 lat ukrywać to i kurs od tamtego momentu wyraźnie wzrósł (może pomijając moment do 2003 roku). Moim zdaniem nie jest to możliwe ponieważ takie numery wychodzą już przy pierwszym głębszym kryzysie. A MCI przetrwało kryzys 2008 roku.

Podsumowując. Moim zdaniem MCI ma portfel spółek. Więc jeżeli na giełdzie nie będzie hossy to i nawet biznesy niepubliczne raczej też nie będą ogólnie rosły, czyli pomimo wydzielenia PEM, to i tak jak nie nadejdzie hossa to nici ze wzrostu kursu.
Z moim analiz wynika, ze zbliżamy się do mega hossy i jeżeli to się sprawdzi to za 3-5 lat będziemy widzieli MCI na niebotycznych poziomach.
Jest jedno bardzo duże ryzyko, jeżeli upadnie Deutsche Bank to nici z tego, bo będziemy mieli drugie Lehmana albo i lepiej :). Także wiecie zakład toczy się o Deutsche Bank.

PS. Przypominam, że pozycja Deutsche Banku na derywaty oparte na stopę procentową to jakieś 20x PKB Niemiec :). W takim razie jak to się przekręci, kto będzie się składał na ten bank?
A bo chyba nikt nie sądzi, że stopy procentowe będą niskie w nieskończoność :).

Pocieszające jest to, że Draghi powiedział na konferencji, że jest to już ostatni etap luzowania ilościowego, z tego wynika, że ma jakiś pomysł na Deutsche Bank, bo nie wyobrażam sobie jak ten bank się wywróci. A raczej Draghi zdaje sobie z tego sprawę jakie konsekwencje to przyniesie. Chociaż z drugiej strony to ufa politykom?

Moim zdaniem choć jak bardzo to kontrowersyjnie zabrzmi to to działania zarządu nic nie pomogą, gdy nie nadejdzie hossa i apetyt na ryzyko.

MCI jest funduszem, który z racji swojego modelu biznesowego TYPOWEGO dla funduszy charakteryzuje się duża betą, pewnie dochodzącą do 2. To rośnie jak na drożdżach kiedy jest hossa i spada mocno jak jest bessa. Ja tak rozumiem ten biznes i co więcej upatruje tutaj plusy, a nie minusy.

Teraz jest okazja kupić tanio wybitnie spółkę, którą pokazuje się z bardzo dobrej strony. Przecież gdy spółka poleci 400% do góry i się ją kupi już nie po dyskoncie to będzie się kupowało czy C/Wk=2, czyli już drogo, pewnie na górce :)) i potem nadejdzie bessa i będzie znowu po 0,5 to nikt tego nie będzie chciał.

Ta spółka bije WIG z lewa i z prawa
stooq.pl/q/?s=mci&d=201603...
Niech ktoś mi pokaże swoje wyniki inwestycyjne i powie, że pobił WIG w okresie np. 5 lat to będzie dobry wynik.

Dlatego moim zdaniem zalecam cierpliwość. Jestem młody mam czas, a MCI rośnie i rośnie.

PS. Przypominam, że około 70% funduszy różniej maści nie potrafi pobić benchmarku.

Cytat:
MCI wyszedł z inwestycji za ponad 200 mln zł. Fundusz zarobił na tym 1600 proc.
Fundusz MCI sprzedał za prawie 56 mln euro cały pakiet akcji Invia.cz – lidera na rynku turystycznym online w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W 2008 roku zapłacił za te udziały zaledwie 3,5 mln euro!

www.money.pl/gospodarka/wiadom...

Moim zdaniem tam jest błąd i zysk nie wynosi 1600% tylko 1500%. Ale to też nie jest prawda, ponieważ Czechowicz mówił na konferencji III kw., że są w fazie wypłacania dywidendy z Invii. Czyli zadłużają spółkę pod wypłatę dywidendy. EBITDA, która jest praktycznie gotówkowa to 7 mln euro, czyli dodatkowo 30 mln zł do wyceny.
I tutaj kluczowe pytanie do Czechowicza na konferencji ile wynosił dług netto/EBITDA w chwili przejęcia?

Jeżeli spółka jest wydrenowana z gotówki to realny przypływ do funduszu może wynieść nawet 300 mln zł (tak też wstępnie wynikało z moich analiz). (dlatego byłem lekko zaskoczony, że "tylko" 56 mln euro).

Kolejna sprawa to, że 1500% to jest stopa zwrotu w euro, a przecież my liczymy w PLN, a złotówka do połowy roku była mocna w 2008, czyli jeszcze większa stopa zwrotu.

I kolejne pytanie do Prezesa czy są jakieś zapiski w umowie, które mogą podnieść wycenę po spełnieniu się jakiś kryteriów?

P.S. Przypominam, że cap MCI to 670 mln zł.

Fajnie :)
Swoją drogą wycena MCI to jakiś (moim zdaniem) żart. Lekko licząc wycena Invii to jakieś min. 300 mln zł (tak wynika z wypowiedzi prezesa), ABC data 250 mln zł + Wp to wycena MCI.... A gdzie reszta aktywów i gotówki?? Są wyceniane przez rynek na 0...

PS. Ma ktoś info jak idzie sprzedaż Invii i kiedy może być finał?

Powiem tak,

Módlmy się, aby w najbliższych latach nie przyszedł średniej wielkości kryzys, bo system finansowy się zawali... Razem z naszym Championem Narodowym PKO BP na czele...
Wtedy to będzie dopiero kryzys. A po pieniądze oczywiście przyjdzie się do tych "złych" akcjonariusz.

Więcej pomysłów politycy dawajcie, więcej...

A tu się z Tobą zgadzam.
Banki powinny odpowiedzieć za klauzule niedozwolone, jak najbardziej.
W ogóle mnie to wszystko dziwi, gdzie jest UOKIK, KNF. Przecież umowy , kredytowe na mieszkanie, kupna mieszkania, samochodu, to jest podpisanie umowy z operatorem na abonament na 1 tys. rocznie, gdzie tam niech już jak tam umowa jest taka średnia i drogo płacę to przeboleje. Tylko w przypadku mieszkania chodzi o kredyty często na całe życie (30lat), tu się zgadzam, że KNF I UOKIK dały du... I te instytucje powinny być rozliczone.

Dlatego ja ZAWSZE czytam umowy, które mnie związują na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. A tam telefon to trudno jak mnie walną to mnie walną.

Ale dziwi się, że ludzie pakują się w kredyty na całe życie nie wiedząc, nawet pewnie niektórzy gdzie jest Szwajcaria...

Odpowiedzialność banków nie powinna być w taki sposób, przy hipotetycznym scenariuszu franka teraz po 1 zł, nikt by się nawet nie zająknął, że może płacę za mało. Dlatego nie żal mi tych ludzi (poza tym większość to bogaci ludzie.

Wracając do tych niedozwolonych klauzul. Mnie dziwi fakt, np. że prezydent podpisuje ustawę, a potem kieruje ją do Trybunału... To ja się pytam to wie, że może być coś nie tak i ją podpisuje ?!!! Przecież w KAŻDYM sądzie, na pytanie sędziego np. dlaczego jechał Pan po pijanemu? A wiedziałem, że mogę być złapany, ale to olałem i pojechałem.. Czyli co świadomie łamał prawo, czyli jest to na jego niekorzyść. Więc ja się pytam dlatego prawo nie jest równe wobec wszystkich tylko wobec wybrańców (poza politykami??).

Cytat:

To jest niestety tylko półprawda. Gdyby banki czuły się niewinne, już by na całą Europę krzyczały, że są okradane, strasząc Trybunałem w Strasburgu, prawda? A ambasadorowie krajów, gdzie są centrale - matki polskich oddziałów ("polskich banków") wydeptywali by korytarze URMu lobbując za swoimi bankami -córkami i straszyliby w kuluarach polski rząd....
Ktoś brał te kredyty walutowe licząc na zysk, prawda. Ale ktoś w umowach umieszczał tzw. klauzule niedozwolone, z czego strona detaliczna, najczęściej nie będąc prawniczo wykształcona, nie zdawała sobie sprawy...
Przykład takiej klauzuli w umowach? "Kurs przeliczeniowy franka ustalony będzie przez bank" (a nie przez rynek) i konia z rzędem temu, kto na podstawie treści umowy potrafi określić sposób ustalania przez bank tego kursu

Tak więc nikt tu nie jest czysty.

Banki tak jak każda inna instytucja działa w imieniu swoich właścicieli. Międzynarodowe arbitraże itd. nic nie dadzą patrz: Węgry no i co? To samo. Nikt się nie wychyla, tak samo z OFE węgierskie czy polskie. Każdy siedzi cicho, nie dlatego, że nie ma racji tylko dlatego, że wie, że politycy mogą zrobić wszystko. Boi się po prostu.

Moim zdaniem nie masz racji ponieważ nie uczysz ludzi ODPOWIEDZIALNOŚCI. Ja się przejechałem na giełdzie kilka lat temu, wyciągnąłem wnioski. Odpowiedziałem sobie na kilka prostych pytań m.in. po co pakowałem się w coś czego nie rozumiem? Teraz zanim zainwestuje w spółkę poznam jak najbardziej branże itd. (jestem świadomy tego ryzyka, nauczyłem się tego). A co z tymi frankowiczami? Czego oni są uczeni Moral Hazardu...

Czyli wg. Ciebie, jeżeli idę do sklepu po piątą mikrofalówkę nie powinni mi jej sprzedać? No bo dlaczego my Ci sprzedamy niepotrzebną mikfofalówkę, a potem powiesz oddawajcie kase bo mi nie jest potrzebna. Absurd.

Moim zdaniem to jest za bardzo ingerencja w wolność obywateli.
Regulowane powinny być rzeczy, które rażąco odstawiają od społecznej sprawiedliwości np. chwilówki oprocentowane na 2000% rocznie...

A kredyty brali z chęci zysku nic więcej i mówili po co Ci Głupcy płacą w słotówkach tak drogo, a co z tymi ludźmi?

Nie jestem za PIS-em, ale chciałbym Ci przypomnieć, że PIS to obniżyło podatki (tam coś tam jakieś koszty pracy, no i oczywiście PIT), natomiast PO NIE OBNIŻYŁO ŻADNEGO PODATKU, nawet SLD(choć tą poprawkę 90% to właśnie oni zaproponowali) obniżyło podatki (co jest partią lewicową i populistyczną! ), a Po uważa się za takich wolnorynkowców i co?

Co do trendu to raczej spadkowy, podwyżek stóp procentowych ,ani widu ani słychu a już przebąkuje się o obniżkach... (inflacja będzie pod presją przez ropę, dolara i ogólnie surowce).

Co do PIS-u to wydaje mi się, że wszyscy tak straszą PIS-em a jak rządzili to jakość giełdy dynamicznie rosły... Oni będą rozliczać Smoleńsk, a gospodarkę wydaje mi się, że zostawią w spokoju.

Oczywiście jak tych bzdurnych obietnic nie wprowadzą (już widać łagodzenie stanowiska odnośnie tych obietnic, 500zł nie na każde dziecko tylko 2,3 itd.)

Odnoszę dziwne wrażenie, że tak wszyscy (uogólniam) narzekali na Rostowskiego, ze kiepski minister itd. A czy nie powinien być teraz Bohaterem Narodowym??
Co jak co, ale sprzeciwiał się drukowaniu pieniędzy pod stołem (na taśmach to było słychać, pewnie po części poleciał za OFE, a pewnie na takie numery by nie pozwolił co się teraz dzieją).

A Szczurek ... Przemilczę temat tego księgowego (ok. były takie sugestie, że tak będzie, ale na litość boską są granice!) i po co była mu ta polityka? Zamieniał pensje 50tys. na 15 tys. i opinie z chyba dobrej (nie wiem jak tam w ING pracował) na fatalną.
Jestem ciekawy kto mu da pracę po Ministrze Finansów.

I dziwić się, że ludzie nie chcą płacić podatków, jak one są tak marnotrawione ...

Politycy.... i wszystko w tym temacie.

Zadziwiający jest fakt, że dzisiaj czytam artykuł Szczurek mówi, że nas nie stać na kwotę wolną od podatku 8k tys. Festiwal wyborczy (ale tylko za pieniądze innych (czytaj: banków -umorzenie czy tam jak to się nazywa kredytów, pensja minimalna - podwyżki oczywiście przerzucone na firmy itd.) a jest wielki problem z kwotą wolną, a chce przypomnieć, że relatywnie to jest mały udział w dochodach , a po drugie i tak 1/3 to sobie rząd płaci sam sobie zatrudniając coraz więcej urzędników).

I wstyd się przyznać, że 8 lat temu głosowałem na PO. Teraz (4 lata temu też) nie głosuję na NIKOGO, bo wiem, że będzie to 3some .

Dziwi mnie tutaj postawa Szczurka, który kategorycznie nie zaprotestował (sam pracował w ING ...), ale nie dlatego, że tam pracował, ale dlatego, że tworzy się precedens gdzie moral hazard będzie powszechny.

Czyli ryzyko 100%, zyski oczywiście moje, a jak będzie problem to idziemy, żeby nam dali i będzie po problemie:).

A i nie mam akcji banków, żeby nie było jakieś ale, że prywatą jadę. Ale za to akcje banków mają wszyscy Polacy, poprzez OFE :) I po co tutaj robić skok na część akcyjną jak można takie numery walić.

A i jeszcze mam pytanie dlaczego nie pomagamy kredytom w złotych, dlatego poniżamy i dyskryminujemy tych ludzi? Moim zdaniem należy umorzyć również kredyty w złotych.

A i jeszcze jedno PO miało być takie cydowne, takie europejskie, takie za wolnością gospodarczą, takie piękne a kolega TUSK pokazał nam co trzeba zrobić (emigracja, tylko za jaką kasę on emigruje), i co mnie rozbawiło najbardziej to już nic, że miałby być podatek liniowy, ale przez 8 lat rządów PO nie obniżyło żadnego podatku.... A podwyższyło i to dużo.

Pozdrawiam Panią Premier!

Skąd te wykresy z Bloomberga??
Może jest ten serwis dostępny bezpłatnie dla inwestorów indywidualnych?

Witam, anty_teresa pyt. do Ciebie i innych

Mamy pytanie jak to jest z tymi kontraktami FRA (notowania ile będzie wynosiła jakaś tam stopa za jakiś tam czas) czytaj stopami procentowymi. Jaki wpływ ma to na PZU i na banki?
Na banki to ma wpływ taki, że obniżając stopy proc. w szczególności stopę depozytową, że tam oprocentowanie kredytów nie może być wyższe niż 4x stopa ?? I to chodzi tylko o to? i to ma tak duży wpływ na wyniki?
Po drugiej stornie są pasywa w banku i obniżenie stóp w przypadku małych banków (nie zerowe rachunki oszczędnosciowe), też tak powoduje obniżenie kosztów (odsetek dla klientów)?

A na PZU bo jest znaczny pakiet obligacji?? i oczywiście podnosząc stopy proc. spadają ceny obligacji. Ok ale w jakiej pozycji w RZiS będę widział wartość spadku obligacji ? i tylko z grubsza to?

Dwa pozytywne infa.
83% redukcji GWP
pulsinwestora.pb.pl/4057244,45...

Kupuj MCI- rekomendacja.

www.stockwatch.pl/przeglad-pra...

tak??

A wg mnie jeden z głównych problemów w ogólne w inwestowaniu polega na tym po pierwsze monogości informacji, po drugie natomiast na źródłach informacji.

O lol!!

Dobrze, że białoczerwony jesteś:)) i mnie poprawiłeś :)

To jeszcze lepsza informacja, jeżeli po pierwsze jest opcja zakupu i wydaje mi się, że jest to ta opcja preferred, o którą pytałem jakiś czas temu (Ps. Pani Prezes Ogryczak nie odpisała mi niestety), po drugie przejęcie spółki Feedo.

Dla mnie osobiście najważniejszy jest potencjał spółki do długoterminowego rozwoju w szczególności jeżeli chodzi o rynek azjatycki. Patrząc naprawdę długoterminowo demografia w tamtych krajach powinna być po naszej stronie. Dodatkowo na jednej z konferencji Prezes Czechowicz mówił, że w Chinach czy ogólnie w Azji zagraniczne marki są lepiej postrzegane niż krajowe.

Jak tak się przyglądam tej spółce to jestem przerażony.

Amerykanie pokazują jak się robi biznes. Kilka odpisów zrobionych, żeby nie było kurs poleciał na łeb na szyję, żeby nie było za kolorowo i nie było jakiegoś ale, poprawiny emisją akcji (dwie nieudane) plus bajeczka o okazjach inwestycyjnych (szkoda, że zarząd tak się nie mądrzył 2-3 lata temu i nie akumulował kapitału) i zamiast kupować z premią to się kupuje po cenie rynkowej albo niżej.

Ah przepraszam prezes się zmienił, no cóż takie życie.

Można się wiele nauczyć. Ja się nauczyłem bardzo dużo nie wiem jak Wy.
Na szczęście nauka (w tym przypadku) mnie nic nie kosztowała.

Jakie miłe zaskoczenie :).

Szczerze to myślałem, że później będzie ten debiut, ale widzę, że DAX bijący rekordy działa na wyobraźnię :).

Książka na 31.21.2014 to 65 mln, a inwestycja MCI 35 mln. Czyli już na debiucie fajny IRR.
Wycena jak podał xlogic 500 mlb euro czyli ok. 2 mld złotych. Udział MCI 8,8% czyli 176 mln rachunek prosty.

Dodatkowo tak naprawdę cena na debiucie nie ma znaczenia, bo jeżeli będzie za niska to wycena z automatu do góry, a jak za duża to w dół, dla mnie ważne, że aktywo będzie notowane i jak będzie dalej DAX szalał, to może być ciekawie:).

Czyli , tak anty_teresa, żeby ułatwić sobie życie to zamiast liczyć co sprawozdanie finansowe Wk na akcje oraz EPS na akcje, trzeba patrzeć w sprawozdaniach finansowych na te wartości, ale rozwodnione? Wtedy zostaną w tych pozycjach uwzględnione rozwodnienia wynikające z obligacji zamiennych na akcje oraz programu motywacyjnego?

Wie ktoś jak to jest z tymi obligacjami zamiennymi na akcje??

www.privateequitymanagers.pl/r...

Znaczy chodzi mi na ile dokładnie akcji zostanie zamieniona jedna obligacja?

O co chodzi z tym zastrzeżeniem, które jest na początku komunikatu o debiucie tego germańca, czy to jakiegoś innego prospektu emisyjnego, że nie jest to oferta skierowana do inwestorów tam w USA, Australii, Japonii itd.

Domyślam się, że chodzi o jakieś zagadnienia prawne, ale może ktoś coś wie więcej na ten temat.

Co masz dokładanie anty_teresa na myśli mówiąc, że masz wątpliwości odnośnie pokazywania inwestycji i brak transparentności mógłbyś rozwinąć trochę szerzej temat? Jak wg Ciebie to powinno wyglądać?

W dzisiejszej tranzakcji pakietowej na GPW MCI sfinalizowało tranzakcję sprzedaży akcji Netii.

pies_lancuchowy napisał(a):
''Jest tu w ogóle szklany sufit??''

czy gdyby spółka o której mało wiesz staniała o 95% ,napisałbyś 'wydaje się tania' ?

Gdyby staniała o 95% to C/Z byłby na bardzo przyzwoitym poziomie. Ale tak, nie znam się za bardzo na tej branży dopiero co uczę się poznawania tej branży w szczególności projektów MCI. Ale też wiem, że ma prosty wskaźnik C/Z=50, a to oznacza, że spółka naprawdę dyskontuje dynamiki zysku netto na co najmniej poziomie 50% przez najbliższe kilka lat. Czy będzie po 300 zł nie wiem, czy po 5 złotych nie wiem, ale wiem, że wcześniej czy później ktoś za chwilę powie sprawdzam i się okaże czy to nie jest an wyrost. Poza tym jak powiedziałem na niej nie ma płynności, jak ktoś chce wrzucić 2k, może 5k to ok, ale większe sumy nie wchodzą moim zdaniem w grę.

I podsumowując mają wcześniej te akcje jego wiedza, bądź szczęście każdy niech sam oceni przesłanki inwestycji. Chodzi mi o to, że ja osobiście widzę inne okazje inwestycyjne. Ale wzrost jest imponujący to trzeba przyznać.

.... ta spółka wzrosła o 6000 %...

Jest tu w ogóle szklany sufit?? Teraz na dzień dzisiejszy jest wycena C/Z=50 czyli spółka dyskontuje już znacznie swoje przyszłe wyniki, chociaż nie wiem jaką miała i będzie miała spółka dynamikę zysków. Ale wydaje się droga i nie ma handlu na niej.

Szkoda, że nie ma jej MCI.

Kiedyś o tym pisał bialoczerwony. Chodzi mi o Windeln.
I o jego debitu planowany. Niektórzy analitycy wyceniają spółkę na 1-1.5 mld euro! Czyli 4-6 mld zł.

I teraz zakładając, (konserwatywnie), że MCI ma 5% (jak widziecie bardzo konserwatywne założenia, bo wątpię by Czechowicz zainwestował mniej), a wycenę weźmy tą 1 mld euro (dla mnie na ten moment też konserwatywnie spójrzmy na hosse, która jest teraz na DAX, tam ludzie się zabijają o akcje), to daje wycena pakietu MCI na 200 mln. Książka MCI to 65 mln. Czyli mamy jakieś lekko licząc 2-2,5 na akcje NAV.

A i jeszcze jedno wie ktoś jaka jest wrażliwość spółki na kurs EUR/PLN?? Prowadzą oni jakieś zabezpieczenia?

Wiadomo ile procent WP ma MCI? Bo wycena pakietu na 115 mln w MCI. Ale jaka część WP to jest?

Znalazłem coś na ten temat.
www.biznes.newseria.pl/news/mc...

Wychodzi z tego, że mają 20%. A z tego wynika, że pakiet jest warty zgodnie z wycena 200-250. To jak na wycenę MCI to konserwatywnie. Bo to połowa ceny. (zakładając, że nie będzie takiego bubla jak z Idea bank).

I niech mi ktoś wytłumaczy jak to się robi, że sklep który nazywa się morele.net i sprzedaje głównie tam elektronikę jest na pierwszym miejscu... :) Rozumiem gdyby sprzedawali owoce no i może tam warzywka to bym zrozumiał, ale pojąć nie mogę dlatego akurat morele... :). Czy marketingiem to można naprawdę wszystko załatwić?

To co na debiucie +20%??
Spodziewałem się większej stopy redukcji we wcześniejszym poście pisałem o 95%. Ale 90% też dobrze.
Co mnie zaskoczyło to to że "tylko" 1713 inwestorów indywidualnych ma te papiery... dla mnie to bardzo mało i w ogóle dla indywidualnych tylko ok 45 tys. akcji?! Jakoś tak mało mi się wydaje.

Co do ceny. Czy tanio nie wiem do końca, ale udany debiut jak będzie to od razu spowoduje większe rozpoznawanie spółki itd. Co w konsekwencji budowania długoterminowej wartości wyjdzie jej na dobre. Poza tym fundusze nie potrzebuje kapitału więc cena sprzedaży nie ma tutaj aż takiego znaczenia, chyba że patrzymy z punktu widzenia MCI to faktycznie, ale wspominałem, że to raczej długoterminowo będzie lepsze.

Średnio na akcjonariusza przypada 26 akcji :). A średni zapis to około 30 tys złotych.

Czy to będzie dobra inwestycja? Czas pokaże. Ale w hossie pewnie będzie mocno zyskiwała na wartości, natomiast w bessie mocno będą sypać fundusze, wiec trzeba będzie uważać.

Trzeba poczekać. A wziąłeś udział w ofercie PEM?
www.sii.org.pl/8744/aktualnosc...

Napisałem do Pani Prezes Ogryczak, mam nadzieję, że moja wiadomość zostanie odczytana i wyjaśniona.
Jak będę coś wiedział to podzielę się z tym na forum.

Prezentacja za 2014 r.
mci.pl/relacje-inwestorskie/pr...
slajd numer 15 i masz tam sposób wyceny np. answear.com wycena porównawcza + opcja preferred.
Moje pytanie jak wycenia się tą opcję modelem B-S?, ale jeżeli tak to jakie zmienne są w tym modelu i od czego zależy wartość tego modelu, czytaj wartość firmy.

Bialoczerwony widze, że jesteś ogarnięty. Mam pytanie do Ciebie. Wiesz jak wyceniana jest preferred option? Myślisz, że dzisiejszy wzrost to jest właśnie w odniesieniu do tej informacji?

Wie ktoś jak wyceniana jest opcja preferencyjna? (preferred option)

W sumie to rozumiem dlaczego na konferencji wynikowej nic nie powiedzieli na temat wyjścia z Netii. Bo gdyby się pojawiły takie plotki to kurs akcji pewnie by poleciał z 7,8% w dól. A takto IRR 19% całkiem całkiem.

Martwi mnie to, że Czechowicz powiedział, że ciężko jest coś sensownie kupić (teraz). Ale z drugiej strony oznacza to, że nie podpalają się i nie chcą przepłacać, co powoduje, że mogą być atrakcyjne stopy IRR.
Natomiast pocieszające jest to, że rynek jest w fazie gdzie można generować niezły zwrot z inwestycji, dlatego ciężko coś kupić, a poza tym wyceny w CEE spółek internetowych są rozsądne.

Aha wychodzą z Netii??

Trochę tego nie rozumiem, macie jakieś plotki na temat tego dlaczego opuszczają akcjonariat Netii??

O ile dobrze mi wiadomo to mają sporo gotówki plus do tego za akcje Netii wszytko ok jak mają jakieś ciekawe projekty inwestycyjne, a jak nie to kicha, bo PEM będzie miał mniej aktywów w zarządzaniu jak i MCI nie będzie generowało dla akcjonariuszy wartości.

Kto wziął udział w ofercie publicznej PEM?
Bo jak tak. Spodziewam się bardzo dużej redukcji około 95%.
Moje spostrzeżenia sa następujace. Szanse: potencjalnie duże możliwosci rozwoju, w skali globalnie mały fundusz,stosunkowo niska wycena (porównawcza do innych TFI(trochę inny model działania), bardzo dobry i zdeterminowany zarząd, i BARDZO WYSOKI zwrot z inwestycji IRR=23% ?! na przestrzeni tam 15 lat chyba ( w tym duży kryzys finansowy) i tam pewnie jeszcze coś czego nie pamiętam lub nie wiem, że to dobry czynnik.
Zagrożenia: oprócz typowych dla tych biznesów nie będę pisał tam o koniunkturze bo to wiadomo, ale tak ryzyko podatkowe ( tak optymalizują mocno, a to może się skonczyć w październiku bo tam te spółki komadytowo-akcyjne będą chyba płaciły "normalnie" podatek dochody, pytam się kogoś ogarniętego może mi ktoś wytłumaczyć po co im tyle długu, jak na fundusz?? Chodzi o pokrycie tych weksli na MCI ? Co tam jeszcze. Chyba tyle.

Czy to będzie dobra inwestycja? Czas pokaże.
POzdrawiam

WatchDog napisał(a):
No właśnie. PEM jest wydzielony z MCI, czyli czy PEM to MCI? czy coś mniej?
Nie umiem rozwiązać równania:
PEM + x = MCI
x = MCI - PEM
x = ???

Mi się wydaje, że w rekomendacji jest to opisane umową Trójstronną, gdzie głównym klientem PEM jest MCI, umowa jest podpisana do 2023, z możliwoscią przedłużenia o 10 lat. Czyli ja to rozumuje po pobieżnym przejrzeniu, że w MCI są AKTYWA, które są powierzone w zarządzanie do PEM.

Ale właśnie chodzi mi o to, żeby zajrzał to prospektu i rekomendacji, ktoś z doświadczeniem i rozwiał moje i innych wątpliwości.

A jeszcze wydaje mi się w tej rekomendacji to jakieś niskie założenia analityk dał co do dynamiki przychodów (jeżeli chodzi oczywiście o nadchodzącą hosse na rynku oraz historyczne stopy z funduszy, które ta spółka zarządza), oczywiście w bessie pewnie te dynamiki będą znowu zbyt ambitne chociaż chociaż. Natomiast jezeli chodzi o koszt kapitału to moim zdaniem jest on za mały... Nie wiem jak oni to liczą, ale dla mnie ten biznes powinien mieć wyższy koszt kapitału. Dodatkowo płacą atrakcyjną dywidendę (potencjalną) zakładając nawet 75% div payout ratio.

Witam,
Co sądzicie o inwestycji w PEM, w mojej ocenie jeden z lepszych funduszy (porównywalny lub lepszy niż QRS i ALI), przeglądałem raport Brokera Noble Sec., a także prospekt), ogólnie fundusze są ryzykowniejsze niż "normalne" spółki, ale wg mnie perspektywy dobre, niskie koszty działalności, doświadczony i rzetelny zespół, szczególnie mógłbym prosić o oponię Deograciasa i anty_terese.
Pozdrawiam

Dzięki serdeczne za fachowe wyjaśnienie sprawy. Teraz w pełni rozumiem jak działa ta branża.
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że bardzo opłacalne dla TFI jest kupowanie jednostek BEZPOSREDNIO w TFI co wynika z Twojej analizy. Tak sobie teraz myślę, w jaką stronę będzie to wszytko zmierzało, bo tak wśród młodych ludzi internet nie stanowi problemu i możliwe jest w jakiejś dalszej przyszłości, aby ludzie kupowali jednostki uczestnictwa bezpośrednio w TFI, z korzyścią dla akcjonariuszy, a nie w bankach gdzie muszą mniej/więcej oddać 3/4 przychodów dla dystrybutorów. Drugi argument to pogłębiająca się wiedza o ekonomi i finansach społeczeństwa.

Jeszcze raz dzięki za informację.
Pozdrawiam

Witam,
Potrzebuje uporządkować wiedzę. Moje długie pytanie, do doświadczonego analityka.
Jak rozliczana jest wplata klienta na rzecz funduszu? Przykład klient u dystrybutora np. banku wplaca 100 zł. Bank pobiera opłatę dystrybucyjną np. 5% to do funduszu trafia 95zł jako aktywa. W rachunku fundusz\u nic się nie dzeje przychody 0 zł. Ale jeżeli klinet wpłaci do funduszu bezpośrednio to te 5% oplaty dystrybucyjnej idzie do przychodów jako 5 zł? Tak? Potem kolejno 95 zł pracuje w funduszu, który pobiera np. stalą oplate za zarządzanie 5%, czyli 5% dzielimy przez liczbę dni w roku sesyjnych i tyle dziennie codziennie jest pobierane i jako oplata i trafia to na przychody. Ale czesto jest tak, że dystrybutor (bank) bierze 50% opłaty za zarządznie czyli mamy 95zł*0,05 przychody ale tutaj będą koszty bo bank bierze 50% czyli koszty 95zł*0,05*0,5 ? Ale jeżeli kupuje bezpośrednio u Quercusa jednostki uczestnictwa, wtedy nie płaci sie polowy opłaty bankowi tylko idzie to wszytko do Quercusa? Tak? (w jakiej najczęciej pozycji sa koszty jakie płąci się dystrybutorom z tytułu oplaty za zarządzanie na ich rzecz) i kolejne pytanie taki sam case z opłatą za zarządzanie zmienna? Czy może w tym przypadku nie ma pobieranej opłaty ?
Pozdrawiam

Witam,
Pytanie do ogarniętego gości analityka z doświadczeniem/prawnika. Co w praktyce dla wyników spółki oznacza nowa ustawa o upadłości konsumenckiej? Czy przede wszytkim jest to niekorzystne bo kiedy kruk kupi wierzytelność a konsument powie, że korzysta z upadłości konsumenckiej to znaczy, ze KRUK zaksięguje to jako stratę?

Witam,
Pierwszy mój post. Od razu przejdę do konkretów.

Pytanie do ludzi cierliwych i ogarniętych :)).
Otóż co jest z tą spólką i spólkami zaleznymi?? (jakie główne ryzyka są, że kurs nie rośnie?)

Bo jak przeglądałem prezentacje to wszytko było w porządku. Wysokie technologie potencjalnie duże zyski, wszytko ładnie i pięknie tylko, że jakoś to nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Informacje
Stopień: Obeznany
Ostatnia wizyta: 7 stycznia 2018 20:34:18
Liczba wpisów: 51
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,794 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,00% +31 999,59 zł 51 999,59 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło