pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

whynot1001

whynot1001

Ostatnie 10 wpisów
dzięki za analizę!

P/BV już poniżej 1. Dywidenda na poziomie prawie 10%. P/E na poziomie 6. Czy to jest perła (w sensie wyceny oczywiście, bo w sensie segmentu biznesu bliżej jej raczej do "dojnej krowy"), czy rynek widzi coś (np. ryzyko dużych odpisów na kontraktach w toku, ryzyko braku nowych :-), inne) co powoduje, że wycena jest tak niska?? Aynone?

Nie prawda. Pierwszy w kolejce jest BPS, który już ma komisarza. Drugi SGB, trzeci KBS. Potem Idea do przejęcia za 1 PLN. Wystarczy

Z całym szacunkiem, ale pisanie o braku fundamentów w momencie wejścia globalnego inwestora do spółki trupa to lekka przesada. Ta spółka regularnie ląduje na widłach i jeżeli nic nie zatrzyma postępującego przejęcia, to powinna być znacznie wyżej. Spekulacja w tym oczywiście uczestniczy, ale nie możemy abstrahować od 180 stopniowej zmiany sytuacji tej spółki.

"Oni" nie mają problemu z plasowaniem obligacji, ponieważ to nie tak działa. Monetyzacja (zwana też QE) długu polega w skrócie na tym, że sami ustalają wartość emisji zwiększając bazę monetarną i dług a następnie sami (via pośrednicy typu banki etc.) je obejmują - w efekcie są w stanie kontrolować coraz mniej "rynkowe" stopy procentowe na bliskim 0 poziomie, pompują swój (NBP) bilans i zapewniają płynność. To, że to jest droga w 1 stronę jest nawet jasne dla jankesów, którzy od dobrych 2 lat praktycznie wyłącznie sami sobie sprzedają swoje nic już nie warte lśniące od AAA obligacje (Chiny praktycznie przestały przyjmować zapłaty w obligacjach USA od 2018 r.). A że to się skończy inflacją - jasne. Przecież kraje z OECD nie mogą sobie zrobić prostego defaulta jak jakaś Argentyna. Więc odciążą się z niespłacalnego długu poprzez inflację - moim zdaniem dojdziemy do ca 8-15% inflacji od 2022 w USD co zarazi cały świat.

To jest szerszy temat - inwestowanie nadwyżek finansowych lub kasy z prawie darmowych kredytów/ obligacji w skup akcji własnych w celu podbicia wskaźników ergo wypłaty bonusów dla zarządów w USA pozostawiło masę spółek z pustą kasą i z modlitwą o rolki + zerowe stopy. Tam już zaczęły się upadłości - JCP, FC, setki w kolejce a z nimi kolejne tysiące bezrobotnych. Do tego zafałszowanie obrazu wzrostów poprzez kosmiczny udział FAANG w indeksie SP500 (już ponad 20%) - odważony SP500 jest znacznie niżej niż ten "oficjalny", stosowany jako benchmark. W makro jest mega źle, bo monetyzacja długów na taką skalę nie była jeszcze (poza Japonią) grana na taką skalę i konia z rzędem temu, który przewidzi, czy to się skończy mega inflacją, dewaluacją czy innym sposobem zrzucenia lewara obligacyjnego, który już dzisiaj jest nie do spłacenia. Ba, niedługo odsetki będą nie do obsłużenia jeżeli stopy wzrosną powyżej 3-4% ... Poza jednym pewnikiem czyli koniecznym wzrostem cen realnego złota (nie mylić z papierowym śmieciem w postaci kontraktów) cała reszta to jedna wielka enigma. Jak to mówił Kevin Spacy w "Magin Call" - "Remember this day boys, remeber this day".

Tgolik
Nowy nie nowy. Nie rozmawiamy o przeszłości, tylko o spekulacji na rynku obligacji. Dla mnie to zabawa dla zarządzających fundami a nie fachowców od gier. Tyle.

Poduszka płynnościowe na koszty 3Y, to duża przesada szczególnie w świetle CP, która już generuje rezerwacje a za chwilę zarzuci CDP wyższą lub niższą, ale nadal górą kasy. W takiej sytuacji, albo masz plan na inne duże produkcje, albo wchodzisz w inny równoległy segment z np grami mobilnymi etc., albo akwirujesz w UE/ USA/ Azji, albo płacisz dywidendę. A to możesz zrobić najsensowniej to zadłużyć się teraz w walucie na bazie stałej stopy z dobudowanym CIRSem. Nie wiem, kto im doradza, ale wiem, że pośrednicy (brokerzy, banki) zarabiają na takich ruchach dobre upfronty. Uważam, że znaleźli się w takiej sytuacji płynnościowej trochę przypadkiem (Witcher, Netflix = nieplanowany revival starego Wiedźmina), nie mają doświadczenia w takiej sytuacji i zrobili duży błąd. Jeszcze raz - w takiej sytuacji zaciąga się dług na stałej stopie - im dłuższy tym lepszy np emitując bondy w PLN/USD/EUR/ JPY/ ... a nie spekuluje się na całkowicie nieogarniętym i piekielnie wolatylnym od 09.19 rynku rynku bondów.

Wracając do wątku obligacji - może niewiele rozumiem z prawideł rynku, ale kupowanie obligacji i to jeszcze na (ograniczanym co prawda) ryzyku kursowym w okresie zerowych stóp procentowych wygląda mi na kompletną bezradność zarządzających i ich CFO. Jeżeli kupili stałą stopę, to będą na tych dealach na grube miliony w tył. Jeżeli na zmiennych, to znaczy, że liczą na inflację (sądzę, że słusznie, ale dopiero w 2021). A jeżeli tak, to nawet zmienne oprocentowanie ich nie uratuje, bo będzie rosło wolniej niż inflacja, która raczej wystrzeli doprowadzając do dewaluacji kilku znamienitych walut. Ergo - kupili sobie masę ryzyk na rynku, którego nie rozumieją (bo znają się na grach). Bardzo dyskusyjny ruch. A tak BTW, jeżeli nie wiedzą na co wydać taką górkę kasy w swojej branży, to mamy drugą czerwoną flagę. Ja na razie podziękuję.

Zastanawiam się tylko na ile przyszłość notowań Torpolu uzależniona jest od samej spółki, a na ile od gasnącej w oczach GPW ...

Kolejne wezwanie, tym razem 20 PLN.

www.bankier.pl/wiadomosc/PSC-I...

13/3-15/4; sporo czasu, żeby Hitachi się zreflektowało ;-))) albo inni dołączyli

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 25 lutego 2012
Ostatnia wizyta: 11 czerwca 2021 09:04:49
Liczba wpisów: 11
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 1

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,500 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło