Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

musztarda

musztarda

Ostatnie 10 wpisów
anty_teresa
Z tego co zapewniał zarząd w wywiadach: spółka nie udzieliła żadnej pożyczki PBG (zarząd zarządem, dlatego bym prosił o źródło, o ile jeszcze posiadasz). Co do tych 160 mln za akcje Energomontaż - tutaj też nie jestem do końca pewien, czy Rafako już nie dostało tej kwoty. Jeżeli sąd wydał nakaz zwrotu całej sumy - to stawiam, że to nie wchodziło w masę upadłościową. Wspólne konrakty były praktycznie znikome - praktycznie wcale nie współpracowały te dwie spółki. Dopiero od niedawna bardziej ucieślono współpracę.

i co do drugiej kwestii:
"To czy zostaną przeniesione na jednego czy wielu wierzycieli będzie pewnie zależało od indywidualnej sytuacji. To z pewnością odbije się na spółce B."

Ktoś zna podobne przypadki 'historyczne'? Z chęcia bym prześwietlił, jak to wyglądało w innych spółkach.

stoqq
Nie zrozumiałeś mojego pytania. Ja się nie pytam, co się dzieje z akcjami spółki upadłej. Ja się pytam, co się dzieje z akcjami, która spółka upadła ma w innej spółce (jest akcjonariuszem większościowym w spółce, która dobrze prosperuje i dalece jej do bankructwa).

Ktoś może się odnieść do pytania?

WatchDog
Punkt 47,60 z 14 maja, to była czysta gra pod dywidendę, która asseco 15 maja wyplacał. Nie wiem, czy zrobiona tak sztucznie dywergencja też się wlicza w czystą AT. Stąd też uważam, ze to zwykła 3-miesieczna konsolidacja, a nie trend wzrostowy, jak to mialeś odwagę nazwać. Trend spadkowy trwa od 5 lat. Nazwać to trendem wzrostowym bym się nie odważył.

Zwykły kanał konsolidacyjny. Może się zamieni w trend wzrostowy.

ps. niby nie ma podziału na czystą i 'brudną' AT, ale mi tu to nie pasuje.

PBG posiadało 66% akcji HBP oraz posiada 66% akcji Rafako.

Z HBP był ten problem, że wystawiła poręczenia na zobowiązania PBG (duże sumy) stąd między innymi upadła. 26% akcji HBP poszły pod zastaw, więc przed upadłością również zmieniły właściciela.

Jak to się ma w takim razie do Rafako? Żadne poręczenia na zobowiązania PBG, należności PBG dla Rafako nie było i nie ma: pożyczek Rafako również PBG żadnych nie udzielił. Akcje Rafako również nie są zastawione.

W takim razie rozumiem, że w przypadku Rafako możliwy scenariusz będzie zmiana akcjonariusza większościowego. Jeżeli spółka A upada, to oddziałuje na spółkę B tylko i wyłącznie, jeżeli były jakieś większe powiązania biznesowe. Biorąc pod uwagę przykład podany przez ciebie: dla Rafako spór między PBG, a jego wierzycielami będzie miało drugorzędne znaczenie? W przypadku przeniesienia własności akcji Rafako na inną spółkę (pakiet kontrolny - chyba, że zostanie oddana tylko część akcji) będzie z drugiej strony również pozytywną wiadomością - brak właściciela bankruta.

Jakie scenariusze pominąłem w takim przypadku? Jeżeli bierzemy upadłość likwidacyjną: akcje zostają sprzedane przez syndyka, czy następuje 'tylko' przeniesienie akcji na wierzyciela/wierzycieli? Jak to się odbywa - komuś wiadomo? Jakoś nie widzę przeniesienia akcji na wielu wierzycieli - chyba nikt by nie był zainteresowany akcjami, które nie stanowią pakietu kontrolnego. W takim razie wnioskuję, że zostają przeniesione do jednego właściciela (choć ten wariant dla mnie dziwny jest), lub sprzedane przez syndyka?

WatchDog
Możesz streścić? Hydrobudowa miała akcje w PBG i Rafako? Czy mówisz o PBG, które ma 66% Rafako? Tylko z tego co wiem w przypadku PBG nie doszło jeszcze do ugody z wierzycielami, więc chyba nie o tym mówisz?

Jest wniosek likwidacyjny dla spółki A - spółka ta posiada swój majątek między innymi w postaci 70% akcji w innej, spółce B.

Co się dzieje z tymi akcjami spółki A w spółce B? Muszą zostać od razu sprzedane? Czy zostają "przeniesione" dla wierzycieli? Ma ktoś wiedzę na ten temat?

I co się dzieje zazwyczaj z tymi akcjami, jeżeli spółka ogłasza upadłość układową. Mogą akcje zostać przeniesione do wierzycieli? Czy jak to się (zazwyczaj) odbywa? Oddziałuje jakoś upadek spółki A na spółkę B? Domyślam się, że tak?

Przykład trochę z kosmosu:

Azoty Tarnów upadają. Mają oni 66% akcji w Zakładach Chemicznych Police. Wierzyciele składają wniosek o upadłość. Sąd uznaje upadłość układową za lepszą. Wierzyciele w tym momencie zazwyczaj ustalają sprzedaż tych akcji? Police wtedy lecą (mimo, że bardzo dobrze prosperują) na łeb i na szyję w notowaniach? Jak to się w praktyce odbywa?

Chodzi mi o dwa warianty, co się dzieje z takimi akcjami w innej spółce (jeżeli jest różnica):
a) w upadłości likwidacyjnej
b) i w upadłości układowej

Dzięki.

ps. zastanawiałem się w jakim dziale mogę to pytanie zadać - uznałem ten dział za najbardziej właściwy (choć właściwego działu do pytań niestety nie ma, a szkoda). Chociaż z tego co teraz widzę, to pytania są zadawane głównie w "Warsztacie", więc przepraszam.

Zgadza sie. Zdziwilem sie wczoraj jak uslyszalem, ze Pekao sie wylamalo. Zobaczymy pewnie lada dzien, co chcieli ugrac. Watpie, zeby akurat Pekao chcialo wniesc wniosek o upadlosc.

Jak pisalem - trzymam dalej. Kazda nowa negatywna informacja nie zbija kursu, wiec mysle, ze wszystko jest juz w cenie. Niedlugo pewnie dowiemy sie, kto wykupuje te akcje (200 mln akcji kupic praktycznie jednym lotem, to nie lada wyczyn).

Tfu, wyzej podalem obrot, a nie wolumen. Zostalo juz przemielone 70 mln akcji.

Myślę, że emisji nowych akcji nie będzie (choć kto to wie). Problem pewnie polega właśnie na nieuzyskaniu 50 mln z akcji N2 (lub między innymi). Stąd pewnie chcą teraz sprzedać ocynkownię w Siedlcach. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia na ile jest wyceniana. Wiem tyle, że to dosyć spora fabryka (choć istniejąca kilkadziesiąt lat).

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 18 lipca 2013 14:24:54
Liczba wpisów: 23
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,060 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d