pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

dirk444

dirk444

Ostatnie 10 wpisów
Własnie tu jest problem co dalej. Mam obligacje kupione za małą kwotę z ostatniej serii kończącej się w 2022 roku. Od 2020 do 2021 roku w każdym kwartale jest jakiś wykup i zastanawiam się czy ta firma da radę to wszystko skupić i czy na 2022 będą jeszcze mieć jakiekolwiek pieniądze. Mam jakiś tam zysk już wypracowany i zastanawiam się nad sprzedażą.

Też jestem początkujący i zadaje sobie jedno pytanie. Kupujemy wysoko oprocentowane obligacje niezbyt pewnych/bezpiecznych emitentów aby zarobić więc akceptujemy większe poziomy ryzyka w zamian za większy zysk. I to jest jasne.

Ale weźmy na ten przykład obligację GPW0122 obligacje.pl/pl/narzedzia/kalk... , której RENTOWNOŚĆ DO WYKUPU NETTO wynosi 1.63% . Przecież w tym momencie banki oferują lepiej oprocentowane roczne lokaty. Więc moje pytanie jaki jest sens kupować obligacje korporacyjne dużych i stabilnych firm takich jak chociażby GPW czy PKN skoro lepszy i pewniejszy zysk jest na lokacie. Po uwzględnieniu inflacji która wynosi 2,4% najlepsze jest to, że nic nam nie zostaje bo cały zysk zjada inflacja. Chciałbym zacząć swoja przygodę z obligacjami aby jakoś ulokować swój kapitał na emeryturę ale jak zobaczyłem takie rentowności to stwierdziłem ze może lepiej otworzyć lokatę. Może mi ktoś to wytłumaczyć jaki jest sens kupowania takich obligacji?

Zastanawiam się nad kupnem na catalyst obligacji 5,5% z października 2019. Przy emisji redukcja o 33%, można przypuszczać, ze inwestorzy mimo tego ogromu złych informacji ze spółki i jej otoczenia nie widzą tragedii. Warto wejść w Rokitę czy lepiej poczekać jeszcze i zobaczyć jak się sytuacja rozwinie (ceny prądu, pensje , spadek sprzedaży, nowy konkurencyjny zakład na Węgrzech)?

witam, ma ktoś obligacje BEST 0222 lub inne? Widziałem, że transakcje są zawierane po 90% ceny nominalnej, jak myślicie inwestorzy szykują się na bankructwo? czy będzie drugi GetBack? Ma ktoś jakieś przemyślenia/ obserwacje co do tej spółki i jej przyszłości?

Moderator:
Spółka ma swój dedykowany wątek na forum obligacyjnym Treść przenoszę, ten wątek zamykam

www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...

Dzięki wielkie za pomoc i cenne uwagi :)

Witam, Mógłby ktoś zerknąć i sprawdzić czy sobie dobrze policzyłem zysk z kupna obligacji? Zrobiłem to obliczenia na podstawie artykułów w https://obligacje.pl i nie chciałbym się dowiedzieć czy dobrze go zrozumiałem.

Przykładowa obligacja, którą znalazłem SBK1020 od Krakowski bank spółdzielczy
Cena nominalna 1000 zł
Kurs ostatniej transakcji 100%
Prowizja maklerska 0.19% ( minimum 3 zł)
odsetki skumulowane na dzień obliczenia 14.10.2019 = 26,97 zł
Oprocentowanie w bieżącym okresie 5,79%
Liczba okresów odsetkowych 20
Numer okresu odsetkowego 18 – rozumiem, że tego który teraz trwa,
Liczba wypłat w ciągu roku 2

1) aby kupić taka obligacje muszę zapłacić:

1000 zł cena zakupu bo kurs jest 100%.
26,97 - odsetki skumulowane - biorę z kalkulatora catalyst
3 zł prowizja maklerska

Razem 1029,97zł – za tą kwotę nabywam obligację

2) Liczę teraz zyski:

w moim pierwszym okresie odsetkowym, w którym kupiłem papier:
odsetki wynoszą 28,95 zł tj. (1000 zł *5,79%)/2 . Od tego odejmuję 19% podatku Belki to daje mi 23,45 zł.
Od obliczonej kwoty 23,45 zł jeszcze odejmę odsetki skumulowane dla sprzedającego: 23,45-26,97 zł = (-)3,52 zł. Wyjdzie mi ze w pierwszym okresie odsetkowym jestem w plecy. Ale to oczywiste bo za kilkanaście dni będzie zamknięcie aktualnego okresu.

Liczę teraz zyski dla dwóch ostatnich okresów odsetkowych (czyli jednego roku):
1000*5,79% = 57,90 zł . Od tego odejmuję podatek Belki 19% = 46,90 zł – tyle otrzymuję w ostatnim roku przed wykupem obligacji.

Podsumowując:
Wydałem - 1029,97zł

Otrzymałem:
1000 zł przy wykupie przez emitenta,
46,90 zł w ostatnim roku
-3,52 zł strata za pierwszy okres
Sumarycznie 1043,38 zł

Czyli po 3 okresach zarobiłem 13,41 zł czyli 1,30 % - idąc dalej zarobiłem 1,30% z zainwestowanej kwoty czyli i tak inflacja zjadał wszystko wiec realnie nic nie zarobiłem.

to co w takiej sytuacji ? Ani nie sprzeda tej obligacji bo nie może ani nic z nią nie zrobi. Czyli co kolega nie może do końca świata zamknąć swojego konta maklerskiego?

Informacje
Stopień: Ostrożny
Ostatnia wizyta: 1 listopada 2019 21:59:20
Liczba wpisów: 7
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,196 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,44% +27 688,68 zł 47 688,68 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d