pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Utnapisztim

Utnapisztim

Ostatnie 10 wpisów
Cytat:
Naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy jednorazową emisją akcji w celu pozyskania kapitału od okresowej emisji akcji motywacyjnych?
Pierwsza nie jest kosztem dla spółki, choć oczywiście ma skutek dla wyceny jednej akcji przez rozwodnienie.


Naprawdę nie widzę różnicy. Podawałem przykład JJB gdzie ostatnio regularnie co kwartał dokonuje się takiej "jednorazowej" emisji poniżej ceny rynkowej w celu ratunkowego dokapitalizowania spółki, której znaczną część obejmuje osoba zarządzająca (ostatnio np. obejmowała po 2 zł i sprzedawała po 4,25 zł). I wg ciebie nie stanowi to kosztu spółki, a gdyby ta sama osoba obejmowała taką samą ilość akcji za taką samą cenę w emisji motywacyjnej to stanowiłoby to koszt. Absurd i brak logiki takiego rozwiązania uderza wręcz po oczach. Albo obie emisje są kosztem albo żadna.

Ja rozumiem, że regulacje nakazują traktować przyznane akcje motywacyjne jako swego rodzaju wynagrodzenie i w takim razie spółka jest zobowiązana uwzględniać to w RZiS jako czysto księgowy koszt, ale nie zmienia to faktu że z punktu widzenia finansowego spółka nie ponosi realnie żadnych innych kosztów niż w przypadku innych rodzajów emisji, o których przecież stwierdziłeś że "nie są kosztem dla spółki".

Dlatego nie rozumiem forumowych obiekcji wobec wypowiedzi prezesa Miechowskiego że zawiązane rezerwy mają charakter niegotówkowy (czysto ksiegowy) - żadne środki z tego tytułu ze spółki nie wypływają, tylko wprost przeciwnie, w kasie pozostanie jeszcze dodatkowo kilka mln zł z tytułu obniżonego podaku CIT. Takie jest moje zdroworozsądkowe zdanie ale oczywiście do Buffeta się nie umywam więc mogę się w tej kwestii mylić. Pozostanę mimo wszystko krytyczny i nieprzekonany.

Aha czyli jednak rozwodnienie kapitału nie ma tu kompletnie nic do rzeczy - jeden wydumany argument z głowy. To tylko jeszcze zauważę, że te przykładowe 10 mln stanowiace ekwiwalent ekonomiczny akcji/opcji/warrantów (w przypadku 11bit jest to kwota 13 mln) wpłacają do kasy spółki owi przykładowi zarządzający (w przypadku 11bit zarządzający i kluczowi pracownicy) bo nie dostają tych bonusów od spółki za darmo. Więc o jakim koszcie spółki mowa?? Dla mnie jest to koszt urojony - po stronie spółki oczywiście, po stronie akcjonariuszy tak samo. Realny koszt ponoszą wyłącznie obejmujący emisję motywacyjną.

mackopl napisał(a):
Wieled napisał(a):
jak myślicie na jakim poziomie otworzy się kurs redsów?

-8%. Jest jakaś nagroda? :)

Ja zaproponuję -18% z takim uzasadnieniem: skoro premiera jest przesunięta o 5 miesięcy to również zegary wzrostów pod premierę powinny zostać cofnięte o te 5 miesięcy wstecz (czyli w okolice 230PLN z sierpnia 2019 stooq.pl/q/?s=cdr&c=5m&... ). A jak już kurz opadnie to oczywiście będzie można kontynuować pompę przetartymi wcześniej szlakami.

KAŻDA EMISJA (nie tylko motywacyjna) powoduje rozwodnienie kapitału więc w takim razie zgodnie z prezentowaną tu dziwną logiką przy dowolnej emisji spółki powinny wykazywać jakieś wirtualne koszty. A skoro tak się nie dzieje to argument o rozwodnieniu upada.

Ależ jest podobna. W szczególnym przypadku można sobie wyobrazić sytuację że te same osoby obejmują tę samą ilość akcji w tej samej cenie i tylko z tego powodu, że emisja nie ma charakteru motywacyjego a ratunkowy spółka w takiej sytuacji nie będzie obciążona obowiązkiem zawiązania rezerw w celu wykazania fikcyjnego kosztu którego faktycznie nie poniosła. Absurd wynikający z MSR.

Co do braku cykliczności: to jest taka spółka na NC która urządza takie ratunkowe emisje powodujące postępujace rozwodnienie regularnie co kwartał (więc rozwodnienie kapitału nie jest żadnym argumentem). No ale nie prowadzi rachunkowości wg MSR więc nie ma tematu.

kunoj napisał(a):
Skoro firma o prawie miliardowej kapitalizacji nie jest w stanie kwartalnie zarobić oczekiwanych 3-4 milionów dwa lata przed kolejną premierą, jak jej się to ostatnio zdarza, to chyba nie w konsensusach problem.

Tyle a nawet więcej akurat zarabiają tylko te idiotyczne księgowe rezerwy na program motywacyjny to maskują - na szczęście jeszcze tylko przez 2 kwartały.

Cytat:
Emisje akcji do pracowników czy to w formie opcji czy warrantów uprawniające do objęcia akcji poniżej ceny rynkowej są były i będą kosztem pracowniczym


Takie pytanie: gdy spółka uchwala emisję nie motywacyjną tylko zwykłą (np. "ratunkową") z pozbawieniem akcjonariuszy pp i akcje z ceną znacznie poniżej ceny rynkowej obejmują osoby pełniące funkcje kierownicze i wybrani pracownicy to nie będzie to również w takim przypadku koszt pracowniczy? Sytuacja w gruncie rzeczy bardzo podobna.

baks napisał(a):
Ja osobiście stawiałbym na jeszcze jedną emisję akcji przed premierą.

To co piszesz to już na jakiś kompletny absurd zakrawa, spółki prawa handlowego nie są organizacjami non profit i powinny sie finansować z wpływów z działalności a nie robić emisję co kwartał żeby na wypłaty było i żeby prądu nie wyłączyli. Ta zapowiedziana to już CZWARTA emisja w ciagu 10 czy 12 miesięcy i za chwilę jeszcze miałalby być kolejna??? Choć zauważyć trzeba, że znaczną część akcji obejmował dotąd sam prezes, to duży pozytyw że się tak angażuje w ratowanie finansów spółki.

Ale że ty liczysz że przy tak nikłym zainteresowaniu na steam mogliby jakimś cudem sprzedać 250k kopii??? Zobacz np. w komunikatach Playwaya jakie społeczności i wishlisty miały ich gry i jaką potem osiągały sprzedaż. Naprawdę gra musiałaby mieć świetną jakość i grywalność, żeby się to zdarzyło, coś jak przy Green Hell od CRJ czy TWOM od 11B które miały wishlisty po ok. 30tys. w momencie premier i sprzedawały jedna bardzo dobrze a druga wprost znakomicie.

Patrząc na ostatni raport kwartalny te planowane 318 tysi wpływów z emisji pokrywa mniej więcej różnicę między przychodami a kosztami za 2 kwartały. Czyli przed upływem półrocza alternatywnie albo nastapi premiera nowego tytułu, albo pozyskanie finansowania od wydawcy, albo wykorzystanie kolejnej pozycji w alfabecie.

Kolejna emisja - J jak juju. Ale inwestorzy się pewnie się nie przejmą, bo skoro wierzą że gra ze społecznością na steam z prawie 900 członków ma się sprzedawać lepiej niż Frostpunk...

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 1 sierpnia 2017
Ostatnia wizyta: 17 stycznia 2020 20:41:45
Liczba wpisów: 436
[0,13% wszystkich postów / 0,48 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,550 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d