CCC - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

CCC [CCC]

AKTUALNY KURS: 139,10 zł (-1,83%) 13-09-2019 17:00
Shatzay
Wpisów: 17
Wysłane: 14 października 2008 23:25:05 przy kursie: 40,00 zł
Tak sobie patrzę na tę spolke i dochodze do wniosku ze naprawde godna uwagi, a dosc mocno zapomniana. Mam na mysli dlugoterminowa inwestycje.

Przede wszystkim prosty biznes - handel butami. Filozofii tu wielkiej nie potrzeba, ważne tez to ze na produkty popyt bedzie zawsze. W koncu ludzie musza w czyms chodzic. Nawet w czasach recesji. Rynek butow rozdrobniony, a ng2 ma w nim calkiem spory udzial - cos kolo 7% (z tego co pamietam).

Po drugie prosty model rozwoju. Otwieranie nowych sklepow z butami. I tak az do znudzenia. Ale nie da sie ukryc, ze dziala. Odkad firma jest na gpw, przychodzy stale rosna i to wcale nie wolno. Suma przychodow za 4 kwartaly po IV kwartale 2004 wynosila 277996 tys, teraz (po II kwartale 08) jest 634172 tys. Ponad dwa razy wiecej w przeciagu niecalych 4 lat, a pod koniec roku powinno byc jeszcze lepiej. Co wazne za wzrostem przychodow idzie wzrost zysku - odpowiednio 20174 tys 4 lata temu, teraz 76652 tys. Z zapowiedzi prezesa wynika ze na koniec 08 zysk powinien wyniesc cos kolo 100 mln. Jest to prawdopodobne. Znamy przychody za lipiec, sierpien i wrzesien - w sumie ok 200 mln. Biorac przecietna rentownosc zysku netto na poziomie 11% (w poblizu sredniej z 4 ostatnich kwartalow) mamy 22 mln zysku za III kw wobec troche ponad 8 mln rok wczesniej. Dynamika imponuje. A IV kwartal jak zwykle najzyskowniejszy, w 07 bylo 18 mln. Przy zalozeniu 22 mln w III kw, zeby 100 mln rocznie sie ziscilo, potrzeba 30 mln w IV kw. Mysle ze do zrobienia.

Co do rentownosci - z reguly w granicach 10-14% (nie wiem czy to duzo czy malo w tej branzy). Ostatni rok mimo wiekszych przychodow nie przyniosl wzrostu zyskow przez duze koszty zwiazane glownie z presja placowa i zawirowaniami walutowymi. Teraz jak widac nadrabia to z nawiazka, bo przychody jeszcze wieksze niz rok temu a rentownosc powrocila do normalnego poziomu.

Corocznie przeplywy operacyjne dodatnie - firma wiec na siebie zarabia. Zadluzenie obecnie na poziomie ok 44 % pasywow, wiec na bezpiecznym poziomie.

Wskazniki - C/Z na poziomie ok 20, przy tej cenie i 100 mln zysku na koniec 08 bylby ok 16. ostatni raz tak nisko bylo zaraz po debiucie, w miedzy czasie mieszczac sie w wiekszosci w granicach 20-40. C/WK ok 6. Historycznie dosc nisko. tak wiec wskaznikowo spolka nie jest droga (historycznie)

I na koniec - prezes D. Miłek jest idealnym czlowiekiem na swoim stanowisku. Zaczynal od handlu butami na straganie. Czytalem z nim wywiad, mozna dojsc do wniosku ze jedynym celem w jego zyciu i jedyna radoscia jest otwieranie nowych sklepow obuwniczych- czy istnieje lepszy czlowiek na to stanowisko? Poza tym rozwoj firmy potwierdzil ze prezes zna sie na tym co robi - jak narazie wszystko idzie zgodnie z planem i nie zanosi sie zeby mialo przestac.

A wy jak sie na to zapatrujecie?
Edytowany: 14 października 2008 23:32

Snake
Snake PREMIUM
Wpisów: 400
Wysłane: 15 października 2008 01:04:54 przy kursie: 40,00 zł
Shatzay napisał(a):
Tak sobie patrzę na tę spolke i dochodze do wniosku ze naprawde godna uwagi, a dosc mocno zapomniana. Mam na mysli dlugoterminowa inwestycje.
(...)
A wy jak sie na to zapatrujecie?

Cieszę się, że ktoś założył wątek.
Ciężko mówić o sytuacji długoterminowej w obliczu ogólnego trendu na giełdzie, ale rzeczywiście: ccc zwróciło także i moją uwagę. Na razie podchodzę do tego bardzo nieśmiało i ostrożnie, bo nie wiadomo, którą stroną kurs wyjdzie z boczniaka. No ale od początku roku trzyma się ładnie.

robertus
Wpisów: 389
Wysłane: 15 października 2008 21:10:45 przy kursie: 40,00 zł
C/Z = 20, czyli teoretycznie 20 lat trzeba czekać aby inwestycja się zwróciła poprzez zyski...
Znajdziesz wiele spółek z lepszymi wskaźnikami. Oczywiście pamiętamy że wskaźniki to nie wszystko.

Robertus

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 15 października 2008 22:59:32 przy kursie: 40,00 zł
Fajna, wielka, zdrowa i zyskowna spóła. Dlatego taka droga, bo jakość kosztuje.
Zawsze w takich wypadkach zastanawiam się nad potencjałem dalszego wzrostu. Robi już ponad pół miliarda przychodu rocznie na butach. To można jeszcze więcej?
Wyczytałem właśnie, że średnie miesięczne wydatki na obuwie w Polsce wynoszą 9 Euro na osobę. To daje 378 zł rocznie. Znaczy, że CCC zaopatruje średnio 1,5 mln osób. To chyba nie jest jeszcze nasycenie, a znalazłem także, że udział CCC w rynku to około 7% - wartościowo, więc w sztukach będzie więcej, bo jej buty są pozycjonowane niskocenowo.
Ma zatem gdzie rosnąć, jednak na ten wzrost potrzeba inwestycji: w lokalizację, załogę i w kapitał obrotowy czyli towar na napełnienie nowych punktów sprzedaży i magazynów po drodze, czyli poszerzonego kanału.

Jeśli "normalny" w dzisiejszych czasach wskaźnik C/Z wynosi około 5, to znaczy że dwudziestka już dyskontuje czterokrotny wzrost zysku, a więc i podobny wzrost skali działania firmy. Nic, absolutnie nic nie kładzie się na niej cieniem. Jest prosta, solidna i zdrowa, i co najważniejsze - jak napisał Shatzay - ma oddanego szefa, maniaka butów.
Bo prawda jest taka, że każdy biznes trzeba umieć robić. Nawet taki co wygląda na prosty. Umieć znaczy kochać, kochać znaczy umieć. I tylko tyle.
(Wyczytałem gdzieś kiedyś, że 50% wszystkich skarg napływających do Inspekcji Handlowej jest właśnie na buty. Słabo, nie...? Ludzie reklamują je na potęgę!)

Osobom kwękającym na "dwudziestkę" przypomnę, że w połowie 2007 r. C/Z był prawie 50. Ale spółka jest nadal przewartościowana na tle rynku. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ryzykowność bierze się stąd, że kurs już dyskontuje zaplanowany rozwój firmy i wzrost jej wartości. Jeśli to z jakichś powodów nie będzie się udawać - czego nikomu nie życzę - kurs bardzo szybko się skoryguje. Na razie boczny trend (choć ze sporymi wahaniami) oznacza wyczekiwanie i niepewność. Wystarczy tylko iskra, żeby poleciał, a możliwości są jak zwykle dwie...
Edytowany: 15 października 2008 23:34

Shatzay
Wysłane: 16 października 2008 11:38:42 przy kursie: 39,20 zł
no własnie sam sie zastanawiam nad poziomem c/z. Bo jak napisal Robertus jest cala masa spolek ktore maja nizsze wskazniki, ale mozna na to patrzec w dwojaki sposob: niski wskaznik wiec okazja do inwestycji albo odwrotnie - niski wskzanik wiec spolka jest kiepska, byc moze dyskotnowane sa spodzeiwane obnizki zyskow. Sztuka jest znalezc dobra spolke z niskim c/z, ktora jest ewidentnie niedoceniona. W przypadku CCC jak pisalem, do konca roku powinno byc okolo 100 mln zysku. W przyszlym nie wiadomo, ale rozwoj na pewno bedzie dalej sie dokonywal wiec przychody powinny rosnac. Szczegolnie, ze wyzsze przychody nie biora sie np z sezonowych zmian cen surowcow czy inncyh ciezko przewidywalnych czynnikow, tylko sa spowodowane wyzsza sprzedaza - nowymi sklepami i nowymi klientami. Moim zdaniem jest to najzdrowsza przyczyna wzrotu przychodow z mozliwych, trudno sobie wyobrazic zeby nagle dokonal sie jakis dramatyczny spadek, szczegolnie ze siec sklepow ciagle sie zwieksza. No bo co moglyby byc przyczyna? Ludzie nagle przestana kupowac buty? Afera ktora uderzy w dobre imie firmy? To nie miesny, wiec splesnialych butow nie beda sprzedawac. Oczywiscie moga sie zdarzyc mniej udane kolekcje ktore ogranicza liczbe klientow ale to sa wszystko zjawiska przejsciowe - rok pozniej moze byc dokladnie odwrotnie. Dlatego mysle ze dlugoterminowy wzrost firmy jest niezagrozony. Co do nasycenia rynku - mysle ze na polskim rynku jest jeszcze duzo do zwojowania, a nie nalezy zapominac ze jest jeszcze rynek zagraniczny, na ktorym CCC jest juz zreszta obecny, chociazby w Czechac bodajze 50 salonow jest (albo ma byc do konca roku, nie pamietam). Jak pisalem wczesniej, Miłek sens swojego zycia odnalazl w rozwijaniu sieci sprzedazy, wiec jakikolwiek zastoj moze spowodowac u niego depresje o podlozu egzystencjalnym, dlatego mysle ze sobie na to nie pozwoli. Ambitny chlop z niego i mysle ze jesli dojdzie do wniosku ze w Polsce nie ma wiecej do zrobienia to pomysli o zagranicy.
Dla mnie to idealna spolka na dluzszy termin. Ja osobiscie na gpw tak preznie rozwijajacej sie, umiejetnie prowadzonej firmy nie znalazlem. No moze jeszcze Żurawie mnie zainteresowaly, ale dla mnie prowadza trudniejszy biznes do analizy.

Shatzay
Wysłane: 7 listopada 2008 09:17:37 przy kursie: 41,00 zł
no, niezle pojechali po bandzie - 27 mln zysku w III kw, wiecej niz ktokolwiek sie spodziewal.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 8 listopada 2008 01:32:41 przy kursie: 41,00 zł
Wyniki są luksusowe. Marża na sprzedaży spadła tylko ciut ciut, ale przychody poszły w górę znacząco. No i większość została zapłacona, bo należności wzrosły nieznacznie. Za to sporo podskoczyły zobowiązania, a to dlatego, że firma się potężnie zatowarowała: zapasy skoczyły ze 100 mln do 215 mln zł. Widać spodziewa się soczystego IV kwartału i z góry nakupiła towaru. Dlatego też przepływy operacyjne są ujemne, ale to sezonowa rzecz. Spłaciła też 43 mln zł kredytów krótkoterminowych i zaciągnęła 17 mln zł długoterminowych.
Spółka jest zdrowa jak rydz i poważnie zyskowna. A co więcej, mimo szybkiego wzrostu, potrafi trzymać koszty w ryzach.

Shatzay
Wysłane: 8 listopada 2008 12:38:54 przy kursie: 41,00 zł
no i przy okazji poznalismy wczoraj plany spolki na 2009 rok. W dalszym ciagu nowe sklepy i wzrost przychodow, do ok 1 mld zl wobec 760 mln planowanych w tym roku. Oprocz tego dywidenda za 08 i dzialania majace na celu zwiekszyc rentownosc. Jesli sie wszystko uda, bedzie pieknie. Poczytac mozna o tym np. tutaj
www.money.pl/gielda/wiadomosci...

Podoba mi sie jeszcze zdanie mowiace, ze spowolnienie gospodarcze nie tylko nie pogorszy, ale moze wrecz polepszyc sytuacje spolki. Tez wlasnie takim przeswiadczeniem kierowalem sie kupujac akcje.

Na parkiecie jest relacja z tej samej konferencji, ale komus sie cos chyba nie powiodlo bo przychody 1 mld sa anonsowane na biezacy rok ;] cytat: "Oczekuję, że w 2008 r. przychody spółki przekroczą 1 mld zł. Chcemy utrzymać 14-15-proc. rentowność w całym roku, więc byłbym rozczarowany, gdyby zysk netto nie przekroczył 100 mln zł" - powiedział Miłek podczas konferencji prasowej. <- przy takich zalozeniach to zysk chyba powinien byc na poziomie ok 150 mln :-# ale jak rozumiem zamiast 1 mld powinno byc 760 mln, wtedy sie zgadza.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 19 lutego 2009 21:53:06 przy kursie: 37,40 zł
Serce rośnie jak się patrzy, ile można zarobić na tanich butach.
Spółka idzie jak burza, jakby nie czuła kryzysu. Raport to same liczby, tak więc trudno jest odtworzyć zdarzenia biznesowe, dynamikę, zagrożenia i inne sytuacje wpływające na trwałość biznesu i rentowność. W grudniu po raz pierwszy od dawna pojawił się jakiś większy kredyt długoterminowy, wzrosło też zadłużenie krótkoterminowe. To idzie na fundowanie wzrostu, bo jednak towar w obrocie kosztuje. Sporo też przyrosły zapasy, jednak finanse prowadzone są zręczną ręką i firma zachowuje zdrową strukturę. Takie cuda kosztują: wycena metodą szwajcarską to 18,51 zł na akcję, a na rynku "trochę" drożej.

Cev
Wpisów: 13
Wysłane: 19 marca 2009 12:25:02 przy kursie: 29,70 zł
WatchDog napisał(a):
Takie cuda kosztują: wycena metodą szwajcarską to 18,51 zł na akcję, a na rynku "trochę" drożej.

@WD - mam nadzieję, że te 18,51 zł to tylko literówka i miało być o kilka złotych więcej d'oh!

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 19 marca 2009 17:25:53 przy kursie: 29,70 zł
Mea culpa!! Nie wiem skąd mi się wzięła ta kwota - d'oh! - prawidłowa to 21,34 zł na akcję.
Przypuszczam, że wziąłem dane z III kwartału do wyceny za IV kwartał. Solennie przepraszam.

Na rynku jest w każdym razie ciągle nieco drożej niż wycena. Różnicę można przypisać niesłychanemu sentymentowi do spółki. Wskaźniki AF też pokazują przewartościowanie. Spółka jest w każdym razie dobra, zdrowa i stabilna.
Edytowany: 19 marca 2009 17:26

afro87
Wpisów: 341
Wysłane: 2 maja 2009 15:05:44 przy kursie: 35,50 zł
Warszawa, 30.04.2009 (ISB) - Spółka NG2 miała po audycie

103,50 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom

jednostki dominującej w 2008 roku wobec 47,65 mln zł

zysku rok wcześniej,

podała spółka w raporcie rocznym w czwartek.

Zysk operacyjny

na poziomie grupy wyniósł 132,95 mln zł wobec 63,25 mln

zł zysku

rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 769,01 mln zł wobec

544,49 mln zł rok wcześniej.

We wcześniejszym raporcie kwartalnym podano, że wynik netto za cały

rok wyniósł 107,02 mln zł.

W ujęciu jednostkowym, w 2008 roku spółka miała 88,07

mln zł zysku netto

wobec 37,04 mln zł zysku rok wcześniej.

(ISB)
Pozdrawiam Kuba

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 243
Wysłane: 8 maja 2009 15:08:31 przy kursie: 39,00 zł
WatchDog napisał(a):
Spółka jest w każdym razie dobra, zdrowa i stabilna.

I potrafi (chyba) grać pod prąd, a na tym się najlepiej wychodzi, a nie podążaniu za owczym pędem.
Polecam artykuł w Forbes 05/2009 - "Złap mnie, jeśli potrafisz".
Pozdrawiam.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 14 maja 2009 23:33:01 przy kursie: 35,08 zł
Za I kwartał buciory wydeptały ładne przychody, większe niż kwartał wcześniej, chociaż z zyskownością ciężko. Potężnie wzrosły koszty sprzedaży, co by to nie było (rabaty, prowizje, marketing) to popsuło obraz spółki jako solidnie i regularnie zyskownej. Teraz tego zysku zostało niewiele, na co się jednak nie obrażamy, bo wahania są wszędzie. Jednak jak każdy biegacz, tak i ten trochę się zdyszał: spółka zwiększyła zadłużenie w bankach o 37 mln zł, natomiast zapasy wzrosły jej prawie o 50 mln. Może wie co robi, a może przesadziła z szacowaniem popytu.

Jarbas
Wpisów: 1 169
Wysłane: 15 maja 2009 00:06:57 przy kursie: 35,08 zł
Dodał bym jeszcze czynsze a te zwłaszcza w marketach są w euro a te po ile "stoi" każdy widzi.
Import też ma przez wzrost walut wpływ na wyniki.
Pociesza to że ludzie muszą jeść i w czymś chodzić.

mroman
Wpisów: 194
Wysłane: 24 lipca 2009 12:41:58 przy kursie: 44,00 zł
Wydaje sie ze powyzsze "problemy" szczegolnie wysokie kursy walut, istotne przy imporcie towarów i najmie po woli mijaja. Wykres technicznie wyglada całkiem obiecujaco i jezeli udałoby sie pokonac opory na poziomie 47-48 zł jest szansa na spory wzrost. Ja uzupelnilem portfel o ta spoleczke.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 24 sierpnia 2009 13:21:00 przy kursie: 43,50 zł
Przychody nadal rosną: kolejny kwartał i kolejny rekord. Rozkręcający się handel wymaga jednak inwestycji w kapitał obrotowy, który w tym roku sięga już 200 mln złotych. Ten wzrost, a także nadal trwające inwestycje są finansowane z rosnącego kredytu, ale struktura jest póki co zdrowa: równo połowa aktywów nadal jest pokryta kapitałem własnym. Ale zadłużenie będzie się jeszcze trochę powiększać, bo inwestują szybciej niż zarabiają, a np. na jesienną dywidendę na razie gotówki nie mają.
Taka duża, solidna, rosnąca i działająca w tanim detalu spółka, do tego regularnie wypłacająca dywidendę, powinna już dawno znaleźć się w portfelach OFE. Może jest im za drogo, bo wskaźniki pokazują spore przewartościowanie.

Zauważyłem jeszcze w zarządzie pojawienie się jakiś czas temu bardzo sensownego gościa:
www.goldenline.pl/piotr-nowjal...
Droga wojenna mówi wszystko. Dodatkowo ma doświadczenie na rynku czeskim (zdobyte w AB), gdzie CCC też mocno działa.
Edytowany: 24 sierpnia 2009 13:31

mkk
mkk PREMIUM
Wpisów: 479
Wysłane: 21 grudnia 2009 08:55:15 przy kursie: 48,56 zł
Forum o spółce umarło, a mnie w poniedziałkowy poranek wszystko świeci na "czerwono"... Skąd te 10-procentowy ruch w górę w piątek. Ciekawa rzecz? Początkowo myślałem, że tak, ale gdy zobaczyłem co dzisiaj dzieje się na spółce zapał mi opadł... Duże skoki, mizerne obroty. Tak to jest gdy się "perłę" znajdzie :)
Edytowany: 21 grudnia 2009 11:08

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 25 lutego 2010 19:55:05 przy kursie: 52,15 zł
Dziś jeszcze o NG2 ( www.stockwatch.pl/gpw/ccc,wykr... ). Też tylko raport kwartalny, więc z marszu.

Powiem krótko – ci ludzie robią pieniądze. Firma jest zyskowna i rośnie na wszystkich frontach. W detalu, hurcie, Polsce, Czechach, ilości placówek, metrażu. W detalu rośnie też średni przychód na metr kwadratowy. Zauważyłem tendencję do wycofywania się z franszyzy. Im firma większa, tym trudniej się tym zarządza i tym trudniej jest skoordynować działania takiej sieci. A do tego, jak ich liczebnie więcej, to są bardziej roszczeniowi. Wiem, bo widziałem. Pewnie franszyzobiorcy zaczęli dawać się P. Miłkowi we znaki :) A swoje, to swoje. Chciałem napisać coś o kapitale pracującym, ale widzę, że dane porównawcze za 2008 nie schodzą się z zeszłorocznym sprawozdaniem za rok, więc poczekam na pełny, roczny raport. Niemniej cash flow operacyjny wyszedł na +87,7m (wynik podwojony y/y).

Jeśli chodzi o finansowanie – spadł udział kapitału obcego (ostatnio rosnący z kwartału na kwartał). Zrefinansowano zadłużenie krótkoterminowe, wydłużając zapadalność. Kredyty przerolowano tak, że starczyło nawet na dywidendę :) Koszty finansowe pozostają w ryzach. Bezpieczniejsza struktura finansowania poprawiła rating ( www.stockwatch.pl/gpw/ccc,wykr... ), który jednak od dawna jest dobry i delikatnie się wspina.

Słowem jest dobrze. Ale zawsze jest jakieś ale…

To, co mi się nie podoba, to fakt, że wzrosły koszty sprzedaży i koszty zarządu – i to bardzo. Firma ma rentowność brutto na sprzedaży rzędu 50-55% i wielomilionowe, regularne zyski, więc jest z czego schodzić. Niemniej jednak powinni coś z tym zrobić, bo odbija się to znacząco na rentowności netto. Jak stwierdzili dziś w TV, nie można rosnąć bez końca. A więc przyjdzie kiedyś czas na optymalizację. Może to już teraz?

Dzisiaj Dyrektor Finansowy stwierdził, że firma wypłaci co najmniej taką dywidendę, jak rok temu (1zł na akcję): link Nie da się ukryć, że jest ok. thumbright
Powyższa treść przez 45 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 8 listopada 2010 17:42:14 przy kursie: 63,95 zł
Omówienie wyników za Q3’2010 Spółki NG2.
Wynik wygląda na bardzo dobry, gdyż jest porównywany do roku 2009. W dłuższym terminie nie odbiega od ogólnej tendencji.

Ale trzeba przyznać, że ta tendencja też jest dobra. Sprzedaż po raz pierwszy przekroczyła 700mln zł po Q3. To mocarny wynik do tej pory na miarę czterech kwartałów. Firma regularnie, z kwartału na kwartał poprawia obroty, w danych dwunastomiesięcznych widać jednak, że impet słabnie, a jego spadek jest płynny. Moim zdaniem daje o sobie znać wzrost skali działalności. Duży może więcej, ale często wolniej. Obecnie tempo wzrostu sprzedaży to ok. 12% r/r – to ciągle dużo.

Rentowność brutto na sprzedaży waha się pomiędzy 50, a 55%. Być może długoterminowo to docelowy poziom, jaki ta firma może osiągnąć. Trzeba przyznać, że jest to poziom mocny. Z drugiej strony muszę odnotować, że porównanie Q3/Q3 wygląda imponująco – prawie bezkosztowy wzrost sprzedaży. Ale coś za coś – odpowiednio rosną koszty sprzedaży. Poza tym to nie do utrzymania.

Warto zwrócić uwagę na zysk. Po bardzo dobrym roku 2008 i przeciętnym 2009, tym razem firma podąża gdzieś pomiędzy. Zysk operacyjny jest „ponad-”, ale jednak „przeciętny” :) ; zysk netto zaś bardzo dobry. Przyczyn różnicy należy upatrywać w raporcie za półrocze i podatku odroczonym z tytułu wyceny znaków towarowych (nota 11 i 12). W krótkim okresie "nadwyżkowy" zysk jest więc wirtualny, ale z uwagi na to, że firma jest trwale na plusie, kasa jest jak najbardziej do uzyskania.

Bilans.

O 29m r/r wzrosły rzeczowe aktywa trwałe; amortyzacja w tym czasie to 22m. Przy saldzie rzędu 200m powiedziałbym, że to reinwestycje. To w połączeniu ze wzrastająca sprzedażą świadczy o poprawiającym się wykorzystywaniu aktywów. W aktywach obrotowych rzuca się w oczy mocny wzrost należności. W tej chwili, patrząc na cash flow, można zrzucić to na karb sezonowości. Następny kwartał pokaże, czy to słuszne.

Jeśli chodzi o pasywa, to zwracam uwagę na „skrócenie się” sporej części kredytów. W tej chwili krótkoterminowe pożyczki i kredyty to 127m zł. Zakładam, że po dacie bilansowej firma musiała intensywnie popracować nad refinansowaniem, bowiem nigdy nie generowała takiej gotówki operacyjnej w czwartym kwartale, a następne trzy to wychodzenie z sezonowego dołka po q1. Tak więc nie wydaje mi się, aby możliwa była bezstresowa spłata w ciągu 12 miesięcy. Warto też pamiętać, że oczekuje się obecnie wzrostu stóp procentowych.

Przy okazji zwracam uwagę na następujące teksty w SF:
- str. 19: „Zgodnie z umową o kredyt długoterminowy zawartą z BRE Bankiem S.A. Spółka NG2 S.A. zobowiązana była do utrzymania marży operacyjnej na określonym w umowie poziomie. Spółka nie zrealizował powyższego warunku w okresie sprawozdawczym. Na dzień bilansowy Spółka nie korzystała z limitu kredytowego przyznanego przez BRE Bank SA.”
- str. 21: ”Zdarzenia po dniu bilansowym. W dniu 28 października 2010 Spółka NG2 S.A. zawarła umowę znaczącą z Powszechną Kasą Oszczędności Bank Polski S.A. Przedmiotem umowy jest kredyt w formie limitu kredytowego wielocelowego (zwanego dalej „limitem”) w kwocie 50.000 PLN (słownie: pięćdziesiąt milionów złotych, 00/100), w ramach którego PKO BP SA udziela Spółce kredytu w rachunku bieżącym oraz kredytu obrotowego odnawialnego do wysokości 100% limitu, na
finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności. (RB 49/2010).”

Ciekaw jestem, jak to będzie wyglądać po Q4.

Cash flow.

Operacyjny sezonowo słaby, choć jeszcze słabszy, niż zwykle, a to głównie za sprawą wspomnianego wyżej, mocnego wzrostu należności. W inwestycyjnym zwracam uwagę, że wydatki na środki trwałe to 47m zł. Nie zgadza się to z moimi wyliczeniami powyżej, ponieważ ja liczyłem na bazie 12-tu miesięcy (trailing-twelve-months, a nie year-to-date). W finansowym widać częściowe rolowanie kredytów. Jeszcze raz powtórzę, że ze sprawozdania wynika, iż struktura kredytów powinna być teraz w centrum uwagi zarządzających.

Reasumując:

Nasz automat pokazuje, że Spółka jest droga pod każdym względem: www.stockwatch.pl/gpw/ccc,wykr... , jednak wyniki po raz kolejny solidne i trzeba pamiętać o ciągłym wzroście. Patrząc z perspektywy - firma jakoś niespecjalnie przejęła się kryzysem, co świadczy o jakości zarządzania operacyjnego. Przed nami sezonowo dobry kwartał. Zwłaszcza gotówkowo, co powinno zmniejszyć stres dotyczący finansowania. Uczulam jednak właśnie na finansowanie (znowu!). Wielu patrzy tylko na kontrolkę z napisem „gearing”, ale jest też taka z napisem „zarządzanie kapitałem”. U mnie właśnie zamigała ta druga.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7