pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Mc Dollar

Mc Dollar

Ostatnie 10 wpisów
Eksponują reklamy w galeriach, które teraz są praktycznie zamknięte.

Mam sentyment do tej spółki bo miałem ją w portfelu kilka lat jadąc od 135 przez szczyt do oddania nieco poniżej 270.

Szanse widzę w tym że:
1. Lider rynku w Polsce a ten zawsze ma łatwiej.
2. Kupują nowe brandy z inną (?) jakością a prawie na pewno Klientelą.
3. eObuwie ładnie rośnie jako "niezależny" kanał sprzedaży.

Widzę jednak kilka czynników ryzyka:
1. Spółka jest zależna od pogody a od kilku lat nie ma ochłodzenia we wrześniu, czasem pojawia się w IVQ, ale min. 2 razy było to już podczas wyprzedaży, więc mało kto kupował w "pierwszych cenach".
2. Wiele lat rosła im sprzedaż 30% lfl + wzrost powierzchni. Obecnie wg mnie marzą o 10% lfl, tzn. mówią o zwiększeniu rentowności z tego co jest. Pytanie jak, czy nie kosztem jakości.
3. Wg wielu opinii (nie mojej bo jestem klientem) w tym w sieci spadła jakość butów, choć nigdy nie była wysoka, na szczęście konkurencja nie jest zbyt prężna. Tu uciekają w nowe brandy co jest trochę ucieczką do przodu.
4. Żaden rynek zagraniczny nie okazał się dla nich drugą Polską, z drugiej strony nie ma wyjścia, trzeba się rozwijać. Moim zdaniem przy obecnym stopniu rozwoju firmy i rynku rozwój możliwy jest tylko jako silna marka międzynarodowa.
5. Mają duże zadłużenie co przy spadku zysku zaczęło rodzić ryzyko niewypłacalności, tu zagrali na czas emisją, ale problem pozostał.

I te ryzyka są i brak nadziei na skokową zmianę sytuacji. A głównym rozgrywającym jest pogoda.
P.S. Jest końcówka stycznia, nie pamiętam gdzie mam buty zimowe, kupione kilka lat temu. W 2019 roku nie ubrałem ich ani razu.

Pamiętam że w pierwszych miesiącach władzy PISu nieźle zarobiłem m. in. na PZU, które szło do góry z ceny poniżej 30 PLN. Z drugiej strony na spółkach SP jest w najlepszym przypadku stagnacja, bo to są zazwyczaj rozwinięte biznesy. W innych jak energetyka idzie w dół, ale tu czynników jest kilka, nie tylko własność, choć taki EdF uciekł z Polski...
W żaden sposób nie twierdzę, że to okazje rynkowe, ale też bym nie demonizował.
Jeśli chodzi o Orlen to na dziś nie widzę perspektywy wzrostu zysków +30% rdr, a to ma wpływ na zyski i bieżący kurs, niezależnie od formy własności spółki.
Moim zdaniem zakup Energi to niezły pomysł, kurs jest niski a to nie będzie wiecznie, mają dużo OZE a nie węgla, spory udział dystrybucji w wynikach a mimo zdania niektórych że to branża przebrzmiała prądu się nie wyłączy.
Ponadto pamiętam, że Obajtek był prezesem Energi, zna tą organizację i powołał ponad 400 osób na stanowiska decyzyjne.

Z definicji opłata handlowa w taryfie G wynosi 0zł. To co nazywasz opłatą handlowa to pakiet w którym zawiera się ubezpieczenie, elektryk a w innych firmach jeszcze gazownik i hydraulik dodawany przy okazji promocji
Np. na terenie Tauronu lepiej mieć cenę podstawową z umowy bez promocji ale i tych dodatków, bo wtedy średnia cena za kWh (liczone razem brutto / kWh) wychodzi niżej niż ta promocyjna. :-) (chyba że roczne zużycie przekracza 8 MWh)
Spotkałem się z sytuacjami gdy ktoś miał promocję i płacił opłatę 5 zł żeby mieć wyższą cenę niż taryfowa, to ta akurat spadła.

Czytam ten serial od ponad półtora roku. Wiem że to jedyna spółka na tym forum, której nie wolno skrytykować, choć z psychologii wiem, że jeśli jedynym dozwolonym głosem jest pochwała to nieco traci się realizm.
Co do spółki to porównywanie jej z PLW czy TSG nie ma sensu bo każda ma inną wizję rozwoju i ryzyka.
Dla mnie 11Bit to "snajper" który długo składa się do perfekcyjnego strzału w 10. Ryzykiem jest tu nawet trafienie 9, bo przygotowanie do kolejnego strzału to znów długi okres.
Z punktu widzenia dominujących tu długoterminowych akcjonariuszy to złota spółka która dała zysk (teoretyczny bo mają akcje nie cash) i ma szanse na dalszy rozwój przez P8, P9 P10 itd.
Natomiast dla akcjonariuszy z krótszym stażem w tym np. rocznym spółka potrafi być na -30% od szczytu maj 18 i z kilkoma falami, gdzie spadki następowały po kolejnych debiutach (gdyby ktoś liczył na powtórkę z Frostpunka). Entuzjaści słusznie podkreślą świetne monetyzowanie tego co jest i perspektywy P8 P9 i P10 ale oprócz tych oznaczeń i faktu że P8 sprzeda się lepiej niż FP a potem wykładnikowo każda lepsza niewiele wiadomo. Dla mnie to oznacza, że w cenie jest bardzo optymistyczny scenariusz rozwoju, a wyniki dobre i niższe to już obniżka perspektyw. Tak samo jakiekolwiek obsunięcie w czasie.
A tu bym się spodziewał obsunięć w trosce o jakość gier i małą liczbę w wydawnictwie w trosce o jakość gier.
Tyle że wycena nie jest za jakość gier, a za przewidywalny zysk w okresie.

Unimot w Ip19 był bardzo ekspansywny w energii elektrycznej, gdy wiele podmiotów w tym dużych państwowych graczy nie sprzedawało prądu (pisały o tym nawet gazety i branżowe portale internetowe).

Biorą stal z Huty im Sendzimira do Bochni. Jak Arcelor zamknie działalność w Krakowie (a mówi się że nie czasowo tylko na stałe) to będą musieli sprowadzać z własnej z Frydek Mistek. Rentowność...

Firma zarabia głównie na wydobyciu, w tym po pierwsze ropy, a ta w ostatnich dniach gwałtownie skoczyła.
Wahania kontraktów Y2020 na gaz w tym roku na TGE min-max wynoszą 20 - 25 %.
Obecnie za ropą i po ochłodzeniu w końcu zakręciło z niskich 84 na średnie 92.

Ja to widzę tak, że po wypadnięciu getBacku ceny w końcu spadły/powróciły do normy.
Nominalnie kupili jak w zeszłym roku tylko za ponad 100 mln taniej. Pytanie czy mogą obrobić większy nominał kupując więcej za tą kwotę co w zeszłym roku.
Nie ma informacji o jakości kupionego portfela a we wcześniejszych komunikatach było info, że teraz głównym kupującym jest Kruk, wiec sami sobie cen chyba nie zawyżą.
A Wonga to wg mnie pomysł na wejście w nowy rynek i szansa na rozwój, bo na rynku długu liderowi trudno spektakularnie poprawiać przychody i zyski.

Między innymi kwestia udokumentowania dochodów. W mojej okolicy w takich różnych przybytkach pożyczają np. pracujący w GB, zatrudnieni na niskich umowach + coś pod stołem i biznes niekoniecznie wykazujący pełne dochody, w banku bez większych problemów dostaną tylko Ci z umową na pełny etat i na czas nieokreślony. Choć nie jestem z branży, nie znam realiów windykacji i może to odosobnione sytuacje. :-)

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 30 marca 2020 12:06:07
Liczba wpisów: 18
[0,01% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,535 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d