Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Mc Dollar

Mc Dollar

Ostatnie 10 wpisów
Biorą stal z Huty im Sendzimira do Bochni. Jak Arcelor zamknie działalność w Krakowie (a mówi się że nie czasowo tylko na stałe) to będą musieli sprowadzać z własnej z Frydek Mistek. Rentowność...

Firma zarabia głównie na wydobyciu, w tym po pierwsze ropy, a ta w ostatnich dniach gwałtownie skoczyła.
Wahania kontraktów Y2020 na gaz w tym roku na TGE min-max wynoszą 20 - 25 %.
Obecnie za ropą i po ochłodzeniu w końcu zakręciło z niskich 84 na średnie 92.


Ja to widzę tak, że po wypadnięciu getBacku ceny w końcu spadły/powróciły do normy.
Nominalnie kupili jak w zeszłym roku tylko za ponad 100 mln taniej. Pytanie czy mogą obrobić większy nominał kupując więcej za tą kwotę co w zeszłym roku.
Nie ma informacji o jakości kupionego portfela a we wcześniejszych komunikatach było info, że teraz głównym kupującym jest Kruk, wiec sami sobie cen chyba nie zawyżą.
A Wonga to wg mnie pomysł na wejście w nowy rynek i szansa na rozwój, bo na rynku długu liderowi trudno spektakularnie poprawiać przychody i zyski.

Między innymi kwestia udokumentowania dochodów. W mojej okolicy w takich różnych przybytkach pożyczają np. pracujący w GB, zatrudnieni na niskich umowach + coś pod stołem i biznes niekoniecznie wykazujący pełne dochody, w banku bez większych problemów dostaną tylko Ci z umową na pełny etat i na czas nieokreślony. Choć nie jestem z branży, nie znam realiów windykacji i może to odosobnione sytuacje. :-)

Według reklamy z Piotrem Fronczewskim RRSO w Wonga to 19,95%, wysoko, ale widzę różnicę od 200% czy rekordowych 2857% z ofert chwilówek.

Wraca finansowanie skrośne.
Cena dla detalu sztucznie stoi w miejscu, za to cena dla biznesu poszła pod 400 zł i pytanie o c.d.
Patrząc na wpływ kosztów energii na gospodarkę zrobiłbym dokładnie odwrotnie.
Biznes powinien być globalnie konkurencyjny, żeby eksport stanowił koło zamachowe gospodarki i możliwości wzrostu płac (co wyrównałoby fizycznym wzrost kosztów ee), a tak to mamy marną kiełbasę pod wybory i co najmniej lekko przyduszone firmy.
A jak podniosą ceny półproduktów i produktów to presja na wynagrodzenia przydusi firmy z drugiej strony, a odpływ Ukraińców na Zachód też nie pomoże...
Do tego stygnąca koniunktura globalna i mamy plombę z każdej strony.

Z kilku powodów mam inne zdanie
Po pierwsze cena na TGE zależy po pierwsze od ceny na rynkach europejskich w tym zwłaszcza Niemiec i Holandii + koszty transportu do RP, aby zneutralizować ryzyko importu a PGNiG do 2022 ma take or pay.
Nie znam cen zakupu od USA i Rosji, za to czytam komunikaty prasowe z tym związane. Był okres gdy podobno płaciliśmy Rosji 500 USD a LNG w USA kosztował 70-100 USD (bez transportu i kosztów rozprężenia). Różnica jest obiecująca. moim zdaniem to był też powód dla którego np. wpuszczono Orlen do złóż łupkowych w USA za barter dostępu do złóż w RP - inna potencjalna cena zbytu.
Dylematem jest czy ponosić koszty dywersyfikacji czy rozmawiać tylko z jednym dostawcą. Tu osobiście uważam, że dywersyfikacja choćby potencjalna jest jedną z przyczyn dla których Niemcy kupują o ok. 20% takiej niż RP. A jak nie masz wyboru to nie licz na niskie ceny...
Co do kosztów energii nadmiernie nie polemizuję, ale węgiel jest passe, a nowe źródła od projektu trwale nierentowne z tendencją in minus. Gaz pozwala produkować elastycznie - szczytowo lub w połączeniu z rosnącym OZE, co dla węgla jest niemożliwe. Mam tu pewną wiedzę hipotezy co może być dalej ale nie czas i branża.
Co do rentowności ATT to zwracam tylko uwagę, że w ciągu roku cena gazu poszła ponad 70% do góry, czego nikt się jeszcze nawet w lutym nie spodziewał. Pytanie czy będą w stanie odzyskać rentowność i w jakiej perspektywie czasu.

Nie wiem czy interesuję się Grupa Azoty bo nigdy nie miałem ich akcji, choć teraz kurs długoterminowo kusi.
Czytałem że zmiana ceny gazu wpłynie na wynik 2019 w wysokości 350 mln, zmiana cen energii elektrycznej w wysokości 210 mln a uprawnień CO2 75 mln i węgla 45 mln. Cisza na temat wpływu w 2018 roku, ale to widać w bieżących wynikach.
Czy to historycznie wysokie ceny gazu to trudno mi powiedzieć, na pewno w 2014 była cena 12,xx gr/kWh. Nie pamiętam co było wcześniej, raczej taniej, ewentualnie mogło być max 13-14 gr. Potem do I 2016 spadało do nawet poniżej 7 gr gdy ropa leciała ze 150 do 26 USD. Od tego czasu powoli, systematycznie w górę.
Oficjalny cennik hurtowy PGNiG SA dla 25 największych Klientów w Polsce w zeszłym był ok. 9 gr, w tym roku podniesiony do 11,256 a od X 18 do 15,156.
Moim zdaniem trudno takiej firmie jak Azoty w tak krótkim czasie przenieść taką zwyżkę kosztów na Klientów kupujących nawozy, bo można po prostu nie kupować, ze względu na zbyt wysoki koszt w stosunku do potencjalnie zwiększonych przychodów z upraw.
Nie mam rozeznania jak im idzie w tworzywach, gdzie też mocno grają, ale tam podobno większa konkurencja oraz lepsza rentowność i perspektywy rozwoju.

trzy sprostowania:
Cena gazu na 2019 rok (pasek) spadła w październiku ze 116 do 110, choć szczyt był na 123
(Max roczny 125 we wrześniu).
Mają trzyletnią umowę z PGNiG, ale na cenę giełda + marża PGNiG, więc zmiany cen gazu odczuwają od razu.
Wprawdzie nie liczyłem tego statystycznie, ale obserwuję, że kurs akcji wykazuje odwrotną korelację z ceną gazu ziemnego.

Kwestia poglądu czy powinna zmuszać. Może lepiej budować szeroką bazę graczy i keszowac w oparciu o mikropłatnosci za reklamy (bo to darmowe dla graczy) + płatności dla upartych niż twarde wymaganie płatności.
Pisze były gracz w Hearthstone,

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 18 maja 2018
Ostatnia wizyta: 16 sierpnia 2019 12:16:45
Liczba wpisów: 11
[0,00% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,309 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d