pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Fenris

Fenris

Ostatnie 10 wpisów
@RighDruadh świetna robota, dzięki salute Oby jak najwięcej takich merytorycznych wpisów się tutaj pojawiało thumbright

Co do kursu MRC to wygląda na to, że reakcja na wyniki była trochę zbyt histeryczna i teraz następuje szukanie jakiegoś rozsądnego poziomu bazowego. Pytanie na jakim poziomie się ostatecznie zatrzymamy i czy znowu wejdziemy w konsolidację. Być może wyczekując na ogłoszenie tego nowego przedsięwzięcia (mieli ogłosić do 2-3 tyg. jeśli dobrze kojarzę).

Hello wave Ktoś tu jeszcze został?

Kurz opadł po IPO i Huuuge całkiem ładnie odrabiał straty, przynajmniej do dzisiaj.

Wczoraj pojawiły się wyniki:

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

www.stockwatch.pl/wiadomosci/h...

Cytat:

Zysk operacyjny wyniósł 66 tys. USD wobec 8,1 mln USD zysku rok wcześniej. EBITDA w IV kw. ub.r. wyniosła 1,53 mln USD wobec 8,64 mln USD rok wcześniej, a skorygowana EBITDA wyniosła 57,27 mln USD wobec 24,79 mld USD rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 89,19 mln USD w IV kw. 2020 r. wobec 72,1 mln USD rok wcześniej.

W całym 2020 r. Huuuge odnotowało 82,6 mln USD skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 4,27 mln USD zysku rok wcześniej. Największą pozycję kosztową w omawianym okresie stanowiły koszty finansowe (109,3 mln USD) i związane były z wyceną akcji klasyfikowanych jako zobowiązania długoterminowe.

Zysk operacyjny wyniósł 50,18 mln USD wobec 14,21 mln USD zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 53,51 mln USD wobec 16,24 mln USD rok wcześniej, a skorygowana EBITDA wyniosła 3,07 mln USD wobec 15,54 mld USD rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 332,72 mln USD w 2020 r. wobec 259,39 mln USD rok wcześniej, co oznacza wzrost o 28,3 proc. r/r. Skonsolidowana marża EBITDA w ub.r. wzrosła o 7,6 pkt proc. r/r i wyniosła 17,2 proc.

Przyjęcie raczej dość chłodne, dzisiaj na otwarciu -5%. Wzrost przychodów fajny ale całkiem spora strata netto Think Jakie są Wasze wrażenia?

Jak obstawiacie, kiedy można się spodziewać szacunkowych wyników? Chyba w tym tygodniu powinny się już pojawić?

Ciekawe, że kurs aktualnie jest w dolnym zakresie konsolidacji, czyli nie ma tu raczej żadnej gry pod wyniki. Nie wiem czy to dobrze, czy źle Think

Piękny comeback dzisiaj, z -8% na prawie +3% w tym momencie, obrót ponad 17 mln... Anxious

Trochę nieprzewidywalna ta spółka...

Swoją drogą czy ktoś wie kiedy mają być oficjalne wyniki za 2020? Czy terminarz wyników nie powinien być opublikowany w raporcie bieżącym? Nie widzę nic takiego, na stronie też żadnego kalendarium czy coś. No chyba, że tu znowu jest jakieś specjalne traktowanie...

Pograłem w to demo chwilę na PS4 i szczerze mówiąc wcale mnie jakoś nie zachwyciło... Powiedziałbym nawet, że pierwsze wrażenie było kiepskie. Sporo niedoróbek, bardziej przypomina to betę niż demo.

Ale ogólny odbiór w społeczności graczy jest chyba pozytywny więc nie ma co narzekać.

Elliott napisał(a):
No dobra, ale takie instytucje jak Credit Suisse Securities, J.P. Morgan i Kora Management chyba by nieinwestowały tak dużej kasy w "bankruta", więc widzą jakąś wartość.
Ujawniono rozliczenia z IPO. Poza tym taki Kora Mgmt nawet zwiększył zaangażowanie.

Właśnie zastanawiam się jak to interpretować. Z jednej strony chyba dobra informacja, stabilny akcjonariat itp. Z drugiej strony zastanawiam się czy jest możliwe, że te instytucje nabyły akcje w celu ich późniejszego "pożyczania" funduszom na shorty?

Cytat:
To jest ta sama historia - historia budowy relacji z inwestorami. Nie można na podstawie kilkudziesięciu minut, w czasie których kurs osiągał wspomniane przez Ciebie poziomy, oceniać dnia debiutu w czasie którego obrót przekroczył 13 milionów.

Chyba wolumen, obrót to był ponad 681 mln ;)

Z tego co znalazłem 7% akcji nie było objętych lockupem - niecałe 6 mln akcji. To chyba musi być główna przyczyna zwiększonej podaży. Biorąc pod uwagę, że pewnie nie wszystkie te akcje będą sprzedawane oraz to jakie były obroty na trzech ostatnich sesjach to wydaje mi się, że powoli sytuacja powinna się normalizować. No chyba, że coś jeszcze jest na rzeczy o czym nie wiemy.

Cytat:
No chyba kazda krotka sprzedaz powinna byc zarejestrowana i dostepna publicznie.
Rejestr krotkiej sprzedazy na GPW jest tutaj, i na razie Huuuge na liscie nie ma:
https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/

Cytat:
W Rejestrze Krótkiej Sprzedaży podawana jest pozycja krótka netto > 0,5 %.
Jeśli fundusz ma pozycję netto poniżej 0,5% to nie jest ujawniana.
KNF publikuje ten rejestr z opóźnieniem.

Tak, ja wiem, że normalnie tak to działa. Pytam, bo może w tym konkretnym przypadku nie jest normalnie ze względu na to Delaware Think

Pytanie techniczne - czy fundusze grające na spadki Huuuge mają obowiązek zgłaszać to do rejestru KNF (po przekroczeniu progu)? Czy tutaj też jest jakiś wyjątek?

Swoją drogą to jest trochę absurdalne, że spółka zagraniczna notowana na GPW nie podlega polskiemu prawu i KNF. Skoro chcą być na polskiej giełdzie to powinno ich obowiązywać polskie prawo (w zakresie związanym z obrotem akcjami, raportowaniem itp.). Nie ogarniam.

https://stooq.pl/n/?f=1405727

Cytat:
W dwóch piątkowych transakcjach pakietowych właściciela zmieniły 22.218.124 akcje Huuuge. Obrót wyniósł ok. 1,11 mld zł.

toa napisał(a):
I to jest moim zdaniem odpowiedź czemu spada. Lock jest po 1 dniu - czyli dziś sprzedawali managerowie bo potem mają lock.

Po przeprowadzeniu oferty spółkę, jej dyrektorów, akcjonariuszy sprzedających oraz niektórych innych akcjonariuszy obowiązywać będzie umowa ograniczająca możliwość zbywania papierów wartościowych po dniu pierwszego notowania.

Dziwne to trochę. Czy ktoś się z czymś takim spotkał już? Wydaje mi się to niepoważne, w stylu "robimy lockup ale dajmy sobie jeden dzień na sypanie akcjami"... ale może się mylę i to jest normalna praktyka.

Z drugiej strony, paradoksalnie to by była w zasadzie dobra informacja i oznaczałaby, że podaż zostanie mocno ograniczona w poniedziałek.

Może się dogadali nieoficjalnie z funduszami, które nie dostały w IPO tyle ile chciały, że w ten pierwszy dzień sobie dokupią po cenie praktycznie identycznej thumbright Ktoś w końcu skupował te spore ilości akcji.

kholat napisał(a):
olekj32 napisał(a):
Fenris napisał(a):

Tak sobie myślę, że taki debiut może wynikać po części z braku dostępności, bo nie każdy DM oferuje akcje, co na pewno się przekłada na mniejsze zainteresowanie wśród indywidualnych (nie każdy będzie zakładał specjalnie konto w innym DM).

Myślę, że to może być bardzo istotna przyczyna słabego debiutu. Nawet nie fakt, że nie można składać zleceń przez urządzenia mobilne (sam robię to od wielkiego dzwonu) ale to, że część "detalicznych" domów maklerskich (Pekao, ING, Santander, Alior z tych większych) nie pozwala w ogóle na zakup akcji.

jakoś podaży to nie przeszkadza... nawet sprzedaż po cenie poniżej emisyjnej... Think blackeye

No to akurat nic dziwnego, bo jeśli ktoś z indywidualnych miał akcje na debiucie tzn. że już musiał mieć konto w odpowiednim DM, żeby w ogóle na IPO się zapisać... Chodziło bardziej o brak dopływu "świeżej krwi" dla popytu wśród indywidualnych - czyli ludzi, którzy nie weszli w IPO i mogliby kupić po debiucie (ale może nie zależy im na tyle, żeby specjalnie zakładać konto w innym DM).

Aczkolwiek, patrząc na obroty to raczej indywidualni nie grają tu jakiejś istotnej roli w tym momencie blackeye

@robertkk

Ale przecież nikt nie pisał o redukcji 97% w instytucjonalnych. Natomiast zainteresowanie spore było, bo jeśli dobrze kojarzę to zwiększali nawet pulę dla instytucjonalnych, a i księga popytu została błyskawicznie pokryta.

www.pb.pl/fundusze-rzucily-sie...

Cytat:

Księga popytu na akcje producenta gier, której budowa rozpoczęła się w środę rano, bardzo szybko została pokryta.

Przedział cenowy na potrzeby budowy księgi popytu w ofercie publicznej akcji spółki Huuuge Games, producenta gier mobilnych, został ustalony na 40-50 zł. Niedługo po rozpoczęciu book buildingu prowadzący podał, że została ona pokryta w całości w podanym przedziale cenowym, co oznacza, że duzi inwestorzy zgłosili już chęć zakupu wszystkich oferowanych akcji.

Tyle było płaczu jaka to okropna redukcja i nie opłaca się brać udziału... no to teraz jest okazja, żeby dobierać po cenie zbliżonej do IPO blackeye Nic tylko korzystać, o ile ktoś faktycznie wierzy w biznes i myśli w dłuższym terminie, a nie tylko wszedł "na pałę" w IPO, bo "przecież na pewno będzie +50% na debiucie" d'oh!

Fakt faktem, sam też spodziewałem się większych fajerwerków ale trochę mnie śmieszą katastroficzne wizje głoszone po 5 minutach od otwarcia, jakby conajmniej się otworzyło na -50% Think

Tak sobie myślę, że taki debiut może wynikać po części z braku dostępności, bo nie każdy DM oferuje akcje, co na pewno się przekłada na mniejsze zainteresowanie wśród indywidualnych (nie każdy będzie zakładał specjalnie konto w innym DM).

Cóż to za wystrzał dzisiaj? Jakieś przypuszczenia ktoś coś?

Kardif napisał(a):
@fenris

chodzi o to zapewnienie:
twitter.com/CDPROJEKTRED/statu...

Cytat:
To our ex employees: As of this moment, we don't possess evidence that any of your personal data was accessed. However, we still recommend caution (i.e. enabling fraud alerts).

W sumie potwierdzili, że na tamtą chwile, no ale to też pokazuje ich niewiedze na temat własnego wycieku...

Ok, dzięki.

No faktycznie to sformułowanie było dość zachowawcze. Ale z drugiej strony trudno się dziwić, w takich przypadkach nie zawsze jest łatwo dojść do tego co dokładnie wyciekło, a przynajmniej potrzeba na to trochę czasu.

@Scarry

Tak dla ścisłości to w komunikacie była konkretna informacja, że nie wyciekły dane graczy i użytkowników usług CDR. Nie było nic wspomniane na temat pracowników ani tego że „żadne dane osobowe i dane wrażliwe nie wyciekły” - to już jest Twoja (nad)interpretacja.

To czy to było celowe zagranie z ich strony to już zupełnie inna kwestia.

Cytat:
[…]to our best knowledge - the compromised systems did not contain any personal data of our players or users of our services.[…]

Chyba, że powołujesz się na jakieś inne źródło niż ten komunikat to podaj je proszę.

cmc napisał(a):
Wyciekły nic nie znaczące dane
Jeśli wyciekło by coś znaczącego, zapłacili by okup, w porozumieniu z policją

Bzdura.

Po pierwsze policja nie ma nic do tego i na pewno by nie pośredniczyła w płaceniu okupu. Od tego są specjalne firmy, które "negocjują" warunki z cyberprzestępcami (dzięki temu zlecający, czyli w tym przypadku CDR umywa ręce, że oni nie negocjowali).

Po drugie, negocjować można w przypadku ataku typu ransomware (zaszyfrowane dane, trzeba wykupić klucz, żeby uzyskać dostęp). Tutaj niby coś zaszyfrowali ale w komunikacie CDR pisali, że mają backupy więc to nie ten case. Natomiast nikt nie będzie negocjował z atakującym tego, żeby nie upubliczniał materiałów (jeśli jakieś zostały wykradzione), bo nawet jakby im zapłacili to nie mają absolutnie żadnej pewności, że materiały i tak nie zostaną upublicznione.

Po trzecie, gdyby zdążyli już zweryfikować, że nic istotnego nie wyciekło to by na pewno o tym poinformowali i zdementowali te informacje o kodzie źródłowym.

Ale widzę, że Ty już zweryfikowałeś więc luz, CDR może spać spokojnie.

Biedny ten CDR, cały czas piaskiem w oczy...

Dziwi mnie, że opublikowali w całości tą wiadomość od atakującego, zamiast ograniczyć się do samego oświadczenia Think Być może po ostatnich doświadczeniach nie chcą być posądzeni o ukrywanie istotnych informacji przed inwestorami. A może łatwiej było w ten sposób "poinformować" o totalnym fackupie jakim jest wyciek kodu źródłowego wszystkich produkcji (zamiast przyznać to oficjalnie w oświadczeniu). Ciekawe jest to, że nie odnieśli się do tego wycieku kodu w żaden sposób, czyli też nie zaprzeczyli. Więc albo faktycznie wyciekły takie dane albo jeszcze sami nie wiedzą co wyciekło. Tak czy inaczej, kolejna wtopa.

Swoją drogą, sądząc po tej wiadomości, atakujący ma chyba 12 lat.

www.bloomberg.com/news/article...

Cytat:

The manic ride in GameStop Corp. sparked by American amateur traders on Reddit has inspired some Malaysians to form a similar group targeting shares of glove makers -- one of Asia’s hottest pandemic trades in 2020.

The online community by the name of Bursabets was created on Thursday and is already boasting more than 4,800 members. The moderators of the group have defined it as the “Malaysian version” of Reddit’s WallStreetBets forum, to discuss stocks listed on Bursa Malaysia. The discussions so far have centered on glove makers and calls to rally against institutional investors who have kept valuations of the sector low.

Shares of Top Glove Corp. jumped as much as 15% before paring those gains to close 8.5% higher. Rival Hartalega Holdings Bhd. surged 5.4% while Supermax Corp. climbed 3.7%. The benchmark FTSE Bursa Malaysia KLCI Index fell 0.9%, capping a third week of losses.

Glove makers have been among the most-shorted stocks in Malaysia since the nation lifted a ban on short selling at the start of 2021. Vaccine rollouts have also sapped the appeal of these pandemic winners.

Link do wspomnianego w artykule subreddita: https://www.reddit.com/r/bursabets/

Ciekawe czy to będzie miało jakieś przełożenie na MRC.

cmc napisał(a):
Ale moli zarobić znacznie więcej, patrz Gamestop ;)

Jeszcze zobaczymy ilu z tych gamestopowiczów zostanie bez kąpielówek, gdy przyjdzie odpływ - parafrazując pewnego znanego inwestora ;)

To co się tam wyprawia to z jednej strony fascynujące zjawisko ale równocześnie skrajna głupota i nieodpowiedzialność, tych którzy się naiwnie w to pakują na podstawie "rekomendacji" z reddita. Wielu z nich nie zdąży się w porę ewakuować.

Fajnie się to ogląda z boku zajadając popcorn i można się cieszyć, że "pokazali fundom gdzie ich miejsce" ale trzeba pamiętać, że na koniec to będą ludzkie dramaty. Oczywiście wtedy podniesie się larum, że "system" ich oszukał ale prawda jest taka, że będą sami sobie winni.

Ja tylko jestem ciekaw jak daleko to jeszcze pójdzie zanim muzyka przestanie grać Boo hoo!

Co nie zmienia faktu, że Ci którym się uda w porę wyjść pewnie nie będą żałować ;)

Być może mały off-top ale wie ktoś dlaczego na XTB nie da się shortować Allegro? Tak z ciekawości popatrzyłem na CFD na akcje Allegro i widzę, że krótka sprzedaż jest wyłączona.

Nie mam zupełnie doświadczenia z CFD (ani z XTB w sumie), więc nie do końca wiem jak to działa ale z tego co widzę na innych spółkach shorty są dostępne. Czyli co, broker sobie dowolnie wybiera kiedy można, a kiedy nie można w zależności od sytuacji na rynku (tj. kiedy im się opłaca)? Czy to zależy od jakiś innych czynników?

Ile czasu mają fundy na zgłoszenie zmian w krótkich pozycjach do KNF?

Strona już działa i póki co nie widać, żeby coś się zmieniło na CDR. Ostatnia modyfikacja z 25.01 (data wpisu w KNF czyli pewnie faktyczna zmiana nastąpiła kilka dni wcześniej).

A Rejestr Krótkiej Sprzedaży na KNF padł haha

https://rss.knf.gov.pl/index.html

Cytat:
KNF Applications - TEST

Cytat:
System niedostępny z uwagi na przerwę serwisową.

Chyba serwery nie wytrzymują wave

Pięknie będą fundy uciekać w podskokach z shortów salute

Coś mi się wydaje, że zaraz będziemy mieli (albo już mamy) efekt kuli śnieżnej.

Chociaż nie powiem, jestem trochę zaskoczony aż taką dynamiką wzrostów, biorąc pod uwagę, że nie było jakiegoś silnego impulsu (patch 1.1 to dobre info ale jakiejś rewolucji chyba nie przyniósł).

Ciekawe, że na kursie PCF ta informacja nie zrobiła jakiegoś większego (negatywnego) wrażenia. Zazwyczaj info o przesunięciu premiery gry nie jest zbyt dobrze odbierane przez inwestorów. Zwłaszcza, że to już kolejna obsuwa. Może ma na to wpływ przypadek cyberpunka i teraz już przesunięcie premiery nie wydaje się taką złą opcją thumbright

Inna sprawa, że to tylko dwa miesiące i w międzyczasie wyjdzie demo więc nie ma tragedii.

Osobiście uważam, że to nawet lepiej, zw względu na zapowiedziane na styczeń/luty duże patche do cyberpunka. Tak jak już kiedyś tu pisałem, mógłby to być niefortunny moment na premierę (nakładający się na potencjalny wzrost zainteresowania cyberpunkiem).

Czy pojawiło się jakieś nowe info uzasadniające dzisiejszy mocny wzrost (na chwilę obecną +12%)? Czy to raczej gra pod zbliżające się szacunkowe wyniki za q4? Przypuszczam, że raczej to drugie.

Szacunkowe wyniki za q3 były chyba 10 października więc prawdopodobnie w przyszłym tygodniu już można się chyba spodziewać wyników za q4.

Fajnie, że w końcu mamy jakieś mocniejsze wybicie.

Vox napisał(a):
Tak bo redukcja była kosmiczna. CDPROJEKT spada 20% i lekko licząc te 20% na PCF zabrał... no ale to gdybanie.

Nie "lekko licząc" tylko "wróżąc z fusów", bo z liczeniem to nie ma nic wspólnego ;)

Nawet sam prezes PCF mówił, że w tym roku nie rusza jeszcze w pełni kampania marketingowa (mimo, że premiera blisko) ze względu na to, że nie miałoby to sensu w kontekście premiery CP. Nie zdziwiłbym się gdyby decyzja o przełożeniu premiery na luty też była z tym powiązana.

Więc oczywiste jest, że liczą się z tym jaki wpływ może mieć CP na ich premierę. Czy komuś się to podoba czy nie, CP będzie miał wpływ na sytuację w branży.

Co nie znaczy oczywiście, że Outriders będzie klapą. Na pewno celuje w trochę inne grono odbiorców.

BTW. Nie liczyłbym na to, że PCF będzie wydawał jedną grę na rok. To też nie ten model. Cykl produkcji gier AAA trwa o wiele dłużej.

W kontekście sytuacji z CDR, tak sobie myślę, że termin premiery Outriders nie jest zbyt fortunny.

O ile nie sądzę, żeby CDR jakoś bardzo negatywnie wpłynął na sam debiut PCF, tak jeśli chodzi o nieco dłuższy termin i samą premierę Outriders to już mam pewne wątpliwości.

Konkretnie chodzi mi o zapowiedziane przez CDR patche #1 i #2 do Cyberpunka, które idealnie zbiegają się z premierą Outriders. Pierwszy patch ma być w styczniu, a drugi w lutym. Z zapowiedzi wnioskuję, że nie będą to zwykłe hotfixy i drobne poprawki (takie będą pojawiać się na bieżąco) tylko znaczące usprawnienia (przynajmniej takie jest założenie).

Gdyby faktycznie okazało się, że te patche (wraz z wcześniej wydanymi hotfixami) znacząco poprawiają wrażenia z gry na konsolach, to istnieje ryzyko (z punktu widzenia PCF), że nastąpi kolejna fala zainteresowania CP (albo raczej zintensyfikowanie zainteresowania) i powrót graczy. Do tego szum medialny i być może wzmożony marketing ze strony CDR. Co może przełożyć się z kolei na gorszą premierę Outriders.

Dodatkowo, istnieje ryzyko, że wraz z tymi patchami pojawi się np. docelowa wersja na konsole next-gen. Wiadomo, że nad tym pracują i ma się ona pojawić w przyszłym roku. Nie wiem na ile to jest prawdopodobne, że pojawi się już w lutym ale zawsze jest taka opcja.

Co o tym myślicie?

Czy ktoś mógłby przybliżyć na czym dokładnie polega taki skup akcji, w jaki sposób przebiega i jakie to ma konsekwencje dla akcjonariuszy (pozytywne lub negatywne)?

Czy był podany cel skupu akcji? Nie widzę takiej informacji w ostatnim komunikacie spółki. Jeśli dobrze rozumiem, to najkorzystniejsze dla akcjonariuszy byłoby umorzenie skupionych akcji?

Zwróćcie uwagę, że szczyt popularności przypada każdorazowo w okolicach 14-16 UTC więc trzeba porównywać wartości w tych przedziałach godzinowych.

Fajnie, że nie chowają głowy w piasek, najwyższy czas na jakieś oświadczenie. Zastanawia mnie jedynie czy taka bezwarunkowa polityka zwrotów (zwłaszcza w przypadku pudełek) nie jest trochę zbyt ryzykowna. Coś czuję, że będzie wielu "Januszy biznesu", którzy przejdą całą grę, a później zwrócą.

Gra na PS4 to jest TRAGEDIA i kropka. Na pewno nie wygląda "bardzo dobrze", nie wygląda też nawet "ok". To jest zdecydowanie najbrzydsza gra tej generacji w jaką grałem (a mam podstawową wersję PS4 praktycznie od początku).

Momentami mam wrażenie, że cofnąłem się o jakieś 20 lat i gram na PS2.

Uprzedzając niektóre "argumenty", które pojawiają się na forach:

1) "Eeee ale to jest next-gen!"

No to wyjaśnijmy to sobie raz na zawsze. Od kiedy ta gra jest niby next-genem? Może w 2013 roku była next-genem, kiedy zaczynała się (pre)produkcja? No w sumie była, tyle, że wtedy next-gen oznaczał PS4/X1... No to może w 2016 kiedy zaczynała się już faktyczna produkcja? Już wtedy robili next-gena, kiedy generacja PS4/X1 była w środku swojego cyklu, a o kolejnej nawet nie było mowy? Nie? To idźmy dalej, może w kwietniu 2020 roku kiedy miała być pierwotna premiera, a nowe konsole nawet nie były jeszcze oficjalnie zapowiedziane? Jakby wyszła wtedy to też były by głosy, że "to przecież next-gen"?

No więc nie, to nie jest next-gen. Na next-geny wyszła "z przypadku" i "przy okazji", bo nie zdążyli z premierą. W dodatku działa tylko na zasadzie wstecznej kompatybilności, bo nie ma predefiniowanej wersji na nowe konsole, więc nie pojmuje jak ktoś może twierdzić, że to jest next-gen...

2) "No ale przecież będzie działać na PS5, kup se"

Skoro producent wydaje grę na PS4 to oczekuję, że po pierwsze będzie ona prawidłowo działać na PS4 (duh!), a po drugie będzie spełniać jakieś określone standardy, które zostały nakreślone przez inne gry tej generacji.

I co to za durna logika w stylu "no przecież możesz kupić sobie PS5"? To co, klient ma najpierw wydać 270 zł na grę, a potem jeszcze 2k na nową konsole, żeby zagrać? Pogięło kogoś? To nie jest żadne usprawiedliwienie. A może nie każdy ma potrzebę kupować nową konsolę albo nie każdego stać?

3) "No chyba nie spodziewałeś się, że na takim starym sprzęcie jak PS4 będzie wyglądać/działać tak jak na high-endowym PC"

NIe, nie spodziewałem się. To czego się spodziewałem i czego miałem prawo oczekiwać to, że będzie przynajmniej wyglądać i działać tak jak inne gry AAA na tę konsolę. A biorąc pod uwagę, że to jest końcówka generacji to powinna reprezentować nawet wyższy poziom niż wcześniejsze produkcje. Tymczasem mamy tu ogromny regres.

To tyle jeśli chodzi o moje odczucia jako klienta. Szczerze to nie dziwię się, że oceny na metacritic (wersji konsolowych) są takie jakie są. Ludzie mają prawo czuć się oszukani. Nie chodzi tu o żaden hejt i płacze tylko po prostu trzeba uczciwie przyznać jakie są fakty, czy nam się to podoba czy nie.

Jako inwestor mam oczywiście nadzieję, że sprzedaż i tak będzie na dobrym poziomie. Ale niesmak pozostaje.

User reviews na metacritic dla PS4 1.8/10. WOW. Spodziewałem się, że będzie źle ale bez jaj. Co prawda na razie tylko 800 ocen ale mimo wszystko niezbyt dobry start...

Tak jak pisałem wcześniej, cud, że to wypada akurat na weekend, bo jutro by się chyba notowania nie otworzyły. Pytanie czy do poniedziałku się poprawi? A może to już i tak jest uwzględnione w cenie i nie wiele zmieni?

Pobieram właśnie patch 1.04 na PS4. Ciekawe czy to będzie jakaś znacząca zmiana czy tylko kosmetyka.

szco napisał(a):
Jestem pewny, że spora część sfrustrowanych klientów tylko czeka aż na Metacritic pozwolą pisać komentarze. Nie spodziewam się niczego dobrego. Pytanie czy rynek już to zdyskontował? Wg mnie negatywne opinie są oczywiste. Największe emocje w tej chwili dotyczą sprzedaży na konsolach i to jest rozgrywane.

Na pewno na początku będzie sporo negatywnych recenzji, bo w pierwszej kolejności będą dodawać właśnie Ci sfrustrowani. Myślę, że z czasem będzie się to poprawiać, tak jak to się dzieje na steam. Przynajmniej tak zakładam dla PC. Konsole to inna bajka, tutaj niestety mam złe przeczucia.

Całe szczęście, że to wypada akurat na weekend. Po pierwsze jest szansa, że te skrajne początkowe oceny zostaną trochę zbalansowane, a po drugie może inwestorzy trochę ochłoną. Jakby jutro była sesja to by było ciężko.

szco napisał(a):

Jeśli na podstawie 8mln preorderów można było szacować sprzedaż w ciągu roku pewnie na jakieś 40mln, to odliczając sporą stratę na konsolach można się pewnie teraz spodziewać 30mln. O ile myślę, że PCtowi klienci nie są do końca straceni, to tu tak niestety może być :(.

30 mln w rok to by był i tak świetny wynik, to jest chyba mniej więcej górna (optymistyczna) granica szacunków z wcześniejszych rekomendacji.

Wiadomo, że premiera nie była wymarzona i w niektórych aspektach mogła rozczarować. Spadki są po części zrozumiałe ale zastanawiam się czy to co się dzieje teraz nie wynika bardziej z paniki niż chłodnej kalkulacji?

Przed premierą prognozowano zysk netto za 2020 na ponad 2 mld zł. DM BOŚ np. w rekomendacji z października szacował na 2,2 mld. Oczywiście wtedy założenia odnośnie sprzedaży były huraoptymistyczne ale nawet jak przyjmiemy 30% mniej (czyli chyba dość konserwatywnie) ze względu na gorszą sprzedaż na konsolach to mamy ~1,5 mld. Założenie chyba realne biorąc pod uwagę ilość preorderów.

Przy obecnej kapitalizacji na poziomie 32 mld, mamy w takim przypadku C/Z w okolicach 21. Czyli przy aktualnym kursie chyba są całkiem niezłe perspektywy? Czy to nie powinno wkrótce uaktywnić strony popytowej? Zwłaszcz, że całe IP cyberpunka może być jeszcze przez kolejne lata mocno eksploatowane.

Oceny na steamie powoli rosną. Dzisiaj wieczorem zaczną się pojawiać user reviews na metacritic i to też będzie kluczowe. Najbardziej obawiam się ocen i recenzji branżowych wersji na PS4 (i w ogóle stare konsole). Wydaje mi się, że od tego będzie zależało otwarcie w poniedziałek.

Sam kupiłem grę na PS4, nie wiele co grałem więc nie chcę jeszcze oceniać ale na pierwszy rzut oka gra wygląda conajmniej średnio i nie ma się co oszukiwać. Gry wydawane kilka lat wcześniej na tę konsole wyglądały o wiele lepiej więc coś jest na rzeczy.

A najgorsze jest to, że nie ma (chyba) jakiś konkretnych wypowiedzi z CDR, które by się ustosunkowały do tego zamieszania ze starymi konsolami. W którymś wywiadzie Prezes się wypowiadał, że bugi wynikają z różnorodności konfiguracji PC-tów i że będą pracować nad optymalizacją. Przy czym odnosił się właśnie tylko do PCtów ale jakoś dziwnie ani słowa o konsolach. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że recenzentom też nie dali wersji konsolowych oraz że tak na prawdę nie pokazali za dużo gameplay'a z podstawowych wersji konsol przed premierą to wygląda to na zaplanowane działanie, co budzi mój niepokój. Być może zdają sobie sprawę, że nie wiele więcej mogę zdziałać. Obym się mylił.

szco napisał(a):
Nie rozumiem powyższej analizy.

Przecież wiemy ile sprzedało się preorderów, co tu jeszcze patrzeć? Na szybko można sobie przemnożyć przez jakieś 140zł-150zł/szt. (może bardziej 140zł albo nawet odrobinę mniej uwzględniając duży udział Azji). Można też więcej czasu spędzić i liczyć to dokładnie - mi wychodziło bodajże 145zł/grę.

Czyli z preorderów powinno być jakieś 1.1-1.2mld zł. Koszty się prawdopodobnie zwróciły w samych preorderach, nawet zakładając bardzo duże sumy przekazane na marketing.

W sumie racja blackeye Ale tu też dość istotny będzie chyba właśnie udział GOG w sprzedaży vs reszta platform ze względu na prowizję. Tego niestety nie podają.

twitter.com/CDPROJEKTRED_IR/st...

Ponad 50 mln dolarów przychodu na steam - stan na dwa tygodnie temu.

$40 mln po odjęciu prowizji steam.

Do tego trzeba doliczyć ostatnie 2 tyg. gdzie hype i działania marketingowe były największe.

Do tego cała sprzedaż na GOG, gdzie nie ma prowizji.

Do tego wersje fizyczne, których udział wyniósł 26% w preorderach.

To nam daje dopiero samą sprzedaż na PC-ty, których udział wynosił 59%.

Jak dla mnie wygląda nieźle thumbright

No jakby była taka różnica to by było bardzo dobrze. Spodziewałem się raczej różnicy rzędu kilku procent (przynajmniej na początku, bo im bliżej debiutu nowych akcji tym bardziej by się te ceny zbliżały).

Jak myślicie, czy różnica w cenie PDA vs akcje istniejące (z puli instytucjonalnych) będzie znacząca w okolicach debiutu? Czy może ze względu na duży popyt PDA będzie w zbliżonej cenie?

aircanada15 napisał(a):
Fenris napisał(a):

Dziś o 20 jest też wydarzenie premierowe na Polsat Games (...) może właśnie dzisiaj? Jak obstawiacie, bliżej premiery czy raczej w późniejszym terminie?

Krzysztof Ibisz miałby podawać liczbę preorders ? Ciekawy pomysł...

Nie Krzysiu tylko przedstawiciele studia, którzy mają być jako goście, tak jak już pisałem.

Co prawda wcześniej musieliby chyba taką informację opublikować w raporcie bieżącym ale samo ogłoszenie pod cele "medialne" mogło by być w programie. Ale to tylko takie gdybanie.

Dzisiaj o 12 zaczęły pojawiać się pierwsze stream'y graczy.

Na samymy twitchu aktualnie ok. 900 - 950 tys. widzów łącznie: www.twitch.tv/directory/game/C...

Nie znam realiów twitcha ale to chyba całkiem sporo? ;)

Niestety nie mam teraz czasu dokładniej śledzić tego ale tak pobieżnie rzuciłem okiem i gra wygląda bardzo dobrze. Ciekawe czy Ci co streamują grają już z tym day 1 patchem czy to ta sama wersja, którą ogrywali recenzenci.

Kurs akcji trochę odbił więc może to reakcja na te streamy? :) Ja póki co zamierzam trzymać do jutra, chociaż ryzyko jest duże. Ciężko przewidzieć, w którą stronę to pójdzie. Myślę, że w głównej mierze zależy to od tego jakie jutro się będą pojawiać oceny graczy na metacritic + te recenzje, które się wstrzymały z oceną do premiery (ktoś już wspominał wyżej).

Dziś o 20 jest też wydarzenie premierowe na Polsat Games, mają być ludzie z CDR, po cichu mam nadzieję na jakąś niespodziankę w ich stylu ;) Dodatkowo, zastanawiam się kiedy podadzą liczbę pre-orderów, może właśnie dzisiaj? Jak obstawiacie, bliżej premiery czy raczej w późniejszym terminie?

Abstrahując od przyczyn tego dziwnego zjazdu dzisiaj, to czy ktoś zauważył rozbieżności w notowaniach podawanych na XTB w stosunku do innych źródeł?

Na XTB (wykres D1) pokazuje mi, że minimum dzisiejszego dnia (czyli maksymalny zasięg zjazdu) był na poziomie 412 zł. Natomiast inne źródła (DM ING, stooq) wskazują na okolicę 401 zł.

Co tu jest grane? Czy ktoś z kontem na XTB może potwierdzić?

Nie wiem czy to jest jednostkowy przypadek czy takie przekłamania notowań na XTB to jest norma (jestem tam od niedawna)? Ale jeśli tak to jest to bardzo niepokojące Think

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 30 kwietnia 2021 16:50:15
Liczba wpisów: 45
[0,01% wszystkich postów / 0,28 postów dziennie]
Punkty respektu: 7

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,812 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,81% +33 962,76 zł 53 962,76 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło