pixelg
analiza porównawcza - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

analiza porównawcza

lilh
0
Wpisów: 6
Wysłane: 24 marca 2011 19:21:34
Witam.

jestem adeptem/hobbystą zagadnień z zakresu inwestycji i giełdy. po przestudiowaniu paru źródeł chciałem sprawdzić wiedzę w praktyce.

Mam małe pytania odnośnie użycia wskaźnika P/BV (C/WK).

Mając uśrednioną (a może lepsza jest mediana od średniej) wartość wskaźnika (C/WK) spółek porównawczych. pytanie jak z tego wskaźnika uzyskać wartość spółki którą wyceniam(przez co podzieli/pomnożyć/dodać)?

i pytanie drugie. Wiedząc że dana spółka wyemituje akcje o przewidywanej ich ilości i wartości emisji jaki to ma wpływ na wycenę porównawczą? jak to uwzględnić w takiej wycenie?

pozdrawiam

Frog
6
Wpisów: 5 488
Wysłane: 24 marca 2011 20:14:00
Proponuję w pytaniu podać konkretne przykłady, bo tak na sucho to... szczerze mówiąc ciężki jest zrozumieć o co tak naprawdę pytasz. Think
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

lilh
0
Wysłane: 25 marca 2011 00:36:50
sory jeżeli nieskładnie napisałem ale pierwszą wersje skasował mi błąd ( jak nacisnąłem "podgląd" przy zakładaniu tematu wszystko się wyczyściło) a drugi raz pisać było irytujące, szczególnie jak się jest chorym...

pytanie 1:
przykład (inny wskaźnik):

obliczanie ceny akcji:
EV/EBITDA - biorę średnią tego wskaźnika ze spółek(które wybrałem) z tego samego sektora co spółka którą, chcę wycenić (nazwijmy ją "Xa"). Żeby obliczyć wartość jednej akcji spółki "Xa" obliczoną średnią mnożę razy EBITDA spółki "Xa" i odejmuję dług netto spółki "Xa". otrzymany wynik dzielę przez ilość akcji "Xa" i mam cenę za jedną akcję spółki "Xa".

pytanie jak podobna procedurę przeprowadzić dla wskaźnika P/BV? może to trywialne pytanie ale gielda to moje małe hobby i jestem samoukiem co może skutkować "złym programem nauczania".
pytanie poboczne: czy do porównań lepiej brać średnią czy medianę wskaźników porównywanych spółek?

pytanie 2 (problem generalnie rozwiązałem ale i tak proszę o odowiedz):
wartość emisji z nowych akcji dla spółki to (zalicza się do) zysk, przychód czy coś innego?

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 26 marca 2011 14:42:44
Cytat:
pytanie jak podobna procedurę przeprowadzić dla wskaźnika P/BV?

Analogicznie. Tylko tu od razu w wyniku masz equity (wartość kapitałów własnych), a nie Enterprise Value, więc nie musisz nawet odejmować.

Odnośnie problemu średnia/mediana - różne są szkoły. Średnia jest mocno wrażliwa na wartości skrajne, ale w praktyce i tak powinieneś odrzucić outliery z analizy, więc wyjdzie prawie na to samo.

lilh
0
Wysłane: 26 marca 2011 23:35:58
przy okazji chciałem zapytać o wskaźnik P/S. w źródłach podaje się różne wzory do obliczeń:

1st P/S = Kapitalizacja rynkowa / przychody

2nd P/S = Cena akcji / Sprzedaż na akcje (SPS)

który wzór jest właściwy? wyniki z tych samych danych wyjściowych dosyć odbiegają od siebie.

Frog
6
Wpisów: 5 488
Wysłane: 27 marca 2011 09:23:58
Oba wzory są poprawne i pod warunkiem wpisania poprawnych danych wejściowych powinny dać ten sam wynik.

kapitalizacja = cena akcji * ilość akcji
sprzedaż na akcję = przychody / ilość akcji

Podstaw to do obu wzorów i zobaczysz że po skróceniu oba dają to samo.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 651
Wysłane: 27 marca 2011 10:16:18
Drugi wzór otrzymasz dzieląc licznik i mianownik przez liczbę akcji

lilh
0
Wysłane: 27 marca 2011 17:08:55
cały czas podkładam biorąc dane z jednego raportu i wyniki różne wychodzą. również wyniki z przekształceń wzorów wychodzą inne niż te co są w raporcie obliczone przez DM. stąd moje banalne pytania.

karoldvl
0
Wysłane: 27 marca 2011 22:35:54
Niemniej to jest to samo. Może byłbyś w stanie podać przykładowe dane, na których operujesz? Wiadomo będzie, co jest nie tak.
Edytowany: 27 marca 2011 22:36

lilh
0
Wysłane: 28 marca 2011 05:13:36
z tym podkładaniem to już sobie poradziłem - sprawdziłem na raportach z innych DM i tam jest ok.

nasunęło mi się następne pytanie dotyczące EV (Enterprise Value). czy EV mogę otrzymać ze wzoru EV = (Cena akcji*ilość akcji) - dług netto - środki pieniężne?

co się kryje pod pojęciem "środki pieniężne"?
Edytowany: 28 marca 2011 05:36

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 28 marca 2011 10:26:23
lilh napisał(a):

pytanie 2 (problem generalnie rozwiązałem ale i tak proszę o odowiedz):
wartość emisji z nowych akcji dla spółki to (zalicza się do) zysk, przychód czy coś innego?

Ani zysk ani przychody. Wchodzi to na wartość kapitału akcyjnego i zapasowego/rezerwowego.

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 28 marca 2011 10:26:55
lilh napisał(a):
z tym podkładaniem to już sobie poradziłem - sprawdziłem na raportach z innych DM i tam jest ok.

nasunęło mi się następne pytanie dotyczące EV (Enterprise Value). czy EV mogę otrzymać ze wzoru EV = (Cena akcji*ilość akcji) - dług netto - środki pieniężne?

co się kryje pod pojęciem "środki pieniężne"?

zazwyczaj gotówka love4

karoldvl
0
Wysłane: 28 marca 2011 12:24:29
lilh napisał(a):

Nie, EV to wartość, którą należałoby zapłacić za przejęcie całego biznesu (a nie tylko udziałów w spółce). Spłacamy po kolei akcjonariuszy (market cap/kapitalizacja rynkowa), wierzycieli (dług), a to co zostanie (środki pieniężne), to de facto obniża nam ilość środków potrzebną do przeprowadzenia takiej operacji.

Enterprise value @ Wikipedia

W uproszczeniu w tym wypadku będzie EV = (Cena akcji*ilość akcji) + dług netto

Dług netto to już z definicji dług - środki pieniężne.

W środkach pieniężnych masz zazwyczaj też ekwiwalenty. Zwykle chodzi o lokaty/bony skarbowe. Z Krajowych Standardów Rachunkowości:
Cytat:
Ekwiwalenty środków pieniężnych - są to te aktywa pieniężne, nie zaliczane do środków
pieniężnych oraz inne aktywa finansowe, które charakteryzują się jednocześnie:
1) wysokim stopniem płynności, to jest łatwością wymiany na określoną kwotę środków
pieniężnych,
2) nieznacznym ryzykiem utraty wartości oraz
3) krótkim terminem płatności lub wymagalności, nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia ich
otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (lokaty);

lilh
0
Wysłane: 3 kwietnia 2011 21:43:18
dziękuję za powyższe odpowiedzi - były pomocne.

by nie zaczynać kolejnego tematu mam pytanie:

co oznacza odnośnik "przypadający na akcjonariusza jednostki dominującej" np. przy zysku netto? tą wartość się bierze przy obliczaniu wskaźników czy "zwykły" zysk netto?

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 4 kwietnia 2011 14:16:55
Wskaźniki oblicza się z całkowitego zysku netto spółki lub grupy kapitałowej.

Część zysku przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej dotyczy jedynie grupy kapitałowej. Sprawa jest skomplikowana, więc się rozpiszę king

Z grupą kapitałową jest tak, że tworzymy ją także łącznie ze spółkami, w którymi nie mamy 100% udziału. Jak nie mamy 100% udziału, to nie mamy prawa do 100% zysku. Czyli jeśli będziemy zysk z takiej spółki zależnej wypłacać w formie dywidendy, to jej część trzeba oddać akcjonariuszom mniejszościowym (tak jak nam indywidualnym na giełdzie). Czyli jak akcjonariusz większościowy spółki podejmuje decyzję o dywidendzie, to musi ją wypłacić także akcjonariuszom mniejszościowym. Tę część wykazujemy jako część zysku grupy przypadających akcjonariuszom mniejszościowym.

Nawet jak nie mamy tego 100% udziału w spółce, to jej dane finansowe możemy konsolidować, czyli tworzyć właśnie grupę kapitałową. Czyli całość zysku spółki zależnej dodajemy do naszej spółki matki (podmiotu dominującego). Wynika to z konceptu wykazywania aktywów spółki jako naszych, bo sprawujemy nad nimi kontrolę. Można by powiedzieć, że powinniśmy wykazywać tylko 60$ tych aktywów, jeśli mamy 60% udział. Ale robimy inaczej.

Dobrym przykładem są tutaj rozliczenia Hutmen - Impexmetal - Boryszew opisane na odrębnym wątku.

Jeśli są dalsze pytania lub zbyt mocno zamieszałam, to proszę pisz!

Bartosz
0
Wpisów: 364
Wysłane: 16 lipca 2014 13:56:39
Mam pytanie techniczne do danych w serwisie:

Czy przy obliczaniu wartość EV do analizy wskaźnikowej w serwisie brane są pod uwagę tylko kredyty i pożyczki czy wszystkie zobowiązania spółki? Czy może jeszcze inaczej?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 651
Wysłane: 16 lipca 2014 19:10:24
Kredyty pożyczki i leasingi, na razie jeszcze niestety bez uwzględniania udziałów mniejszości.
Edytowany: 16 lipca 2014 19:10

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość