pixelg
pytanie do maklerów - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

pytanie do maklerów

tastyfriedchicken
0
Wpisów: 15
Wysłane: 21 marca 2011 11:01:26
czy orientuje sie ktos jakie tablice mozna stosowac na egzminie na maklera, szukałem ale nigdzie nie moge takiej informacji znalezc. Z góry dziekuje za odp.

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 21 marca 2011 11:41:36
Tablice dostajesz od KNFu.

tastyfriedchicken
0
Wysłane: 23 marca 2011 14:00:58
a wiesz moze jakie informacje zawierają tablice albo czy sa udostępnione w internecie, chciałbym się z nimi "obyć" w trakcie nauki do egzaminu

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 23 marca 2011 14:58:49
Z tego co pamiętam, to mnożnik wartości obecnej/przyszłej i mnożnik wartości obecnej/przyszłej renty.

EDIT:
Mniej więcej tak to wygląda.
Edytowany: 23 marca 2011 15:01

tastyfriedchicken
0
Wysłane: 23 marca 2011 15:03:47
ok, czyli tylko mnożniki, dziekuje za odpowiedz

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 23 marca 2011 15:08:21
Tak tam są mnożniki do rent, dyskontowania i procentu składanego.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 2 maja 2011 18:12:37
Jestem ciekaw, czy uda się uzyskać zgodę KNF-u na publikację zadań. Swego czasu dość pilnowali swoich zadań. Jeżeli uda się Wam coś zdziałać w tym temacie, to dajcie znać.

Maklerspl
0
Wpisów: 44
Wysłane: 2 maja 2011 19:18:59
cieszę się, że serwis się podoba.

Bezpośrednio z rozporządzenia MF wynika, że egzamin jesienny zarówno na MPW jak i DI zostanie zorganizowany bez zmian. Jest to też potwierdzone w samym KNF.

Sytuacja mniej więcej wygląda tak: KNF nie chce mieć podwójnego nadzoru, gdyż jak jest jakiś nieetyczny makler czy doradca i jego "działalność" pozostaje niewykryta i przynosi dochody firmie inwestycyjnej to nie ma problemu i wszyscy są zadowoleni. Jak szum o nieetycznym zachowaniu trafi na rynek, instytucja wywala delikwenta z pracy, jednocześnie zrzucając na niego całą odpowiedzialność, a KNFowi pozostaje zajmować się takimi ciekawostkami jak badanie listy obecności w pracy, itp. a także wytoczenie procesu samej licencjonowanej osobie, itp., itd. KNF dąży do tego by znieść tzw. podwójny nadzór i koncentrować się na rozliczaniu instytucji. Sama instytucja byłaby odpowiedzialna za dobór kadry wg własnych kryteriów. Ciężko odmówić KNFowi logiki działania...

Ale... Sam system licencjonowania zawodów MPW/DI wprowadzony na początku lat 90-tych i zrobione na te potrzeby egzaminy, okazał się bardzo dobrym pomysłem, gdyż wykształcił dobrej jakości kadry. Wysoka trudność i związana z tym niska zdawalność egzaminu, odsiewa przypadkowe osoby, a także nie jest żadną barierą dostępu do zawodu, gdyż przy odpowiedniej determinacji wszystkie zainteresowane osoby są w stanie zdać ten egzamin (piszę o MPW). Jednocześnie przy pożal się... doradcach tzw. finansowych - MPW ma niebagatelnie większą wiedzę, a dzięki zapisom w ustawie o obrocie, ma prawo również do czynności doradztwa inwestycyjnego, czyli poza czynnościami stricte maklerskimi, może analizować, wydawać opinie, sprzedawać również akcje, obligacje, opcje, czy kontrakty terminowe. Natomiast sam proces przygotowań do MPW, podnosi własną wiedzę z zakresu inwestycji giełdowych. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w przypadku DI. Czesi podawani jako przykład nie mają licencji. Na zasadzie również ustawy o obrocie, przy zastosowaniu unijnej dyrektywy, przez kilka lat w PL działała firma Capital Partners, Bohemia, na gruncie licencji czeskiej. Kto się spotkał z tą firmą to wie o co mi chodzi. W każdym razie sprzedawano akcje przez telefon, delikatnie mówiąc.

Projekt KNF został poparty przez Ministerstwo Gospodarki (ministerstwo PSL), które delikatnie mówiąc trudno podejrzewać o chęć rozwoju rynku kapitałowego. Zostało to zablokowane przez Ministerstwo Finansów (ministerstwo PO), które argumentowało, że nie ma instytucji gotowej przejąć system dobrych egzaminów na siebie (pozostawiając np. certyfikowanie). Takie ambicje ma GPW/IRK, które w styczniu 2011 zaczęło organizować kursy maklerskie. KNF z wielką przyjemnością zgodziłoby się "oddać egzaminy" do GPW/IRK, które prawdopodobnie przekształciłoby z czasem licencje MPW/DI w certyfikacje, po zmianach w ustawie o obrocie. Moim zdaniem to właśnie w tym kierunku będzie szło. W Niemczech Deutsche Boerse też certyfikuje lub licencjonuje swoich maklerów. Podobnie może być w przyszłości w Polsce. Obecnie znowu temat likwidacji licencji wrócił, za sprawą projektu złożonego przez posłów PO (projekt poselski omija konsultacje społeczne) i ponoć jest rozwiązanie, inne niż proponowane przez KNF. Jakie? Nie wiem - pewnie okaże się za jakiś czas.

"Polskie" podejście do tematu zmian legislacyjnych tradycyjnie mnie osłabia (podobnie jak np. z atomówkami, drogami, etc.). Najpierw kilka lat gadania, a potem i tak nie wiadomo co z tego wyjdzie. Obywatelom natomiast pozostaje życie w niepewności... Póki co - to co jest pewne to to, że egzaminy jesienią 2011 odbędą się.

Pozdrawiam tych, którzy dotrwali do końca tekstu ;)

mariusz
Edytowany: 2 maja 2011 19:30

del-20111116
0
Wpisów: 155
Wysłane: 14 czerwca 2011 07:33:56
Mam pytanie.
Czy mogę zapisać się na pda w zapisie dodatkowym posiadając pp kupione podczas notowan na sesji, a nie przyznane mi do akcji zwykłych?

majner
0
Wpisów: 3
Wysłane: 31 października 2011 20:48:25
Chciałbym zdać egzamin na maklera i mam pytanie dotyczące rachunku. Czy po zdaniu takiego egzminu nie pracując jako makler obowiązują mnie i mój rachunek takie same przepisy jakie dotyczą mpw wykonujących zawód i ich rachunków? np. co do 34 paragrafu kodeksu etyki maklerów(1. Zlecenia składane przez maklerów i doradców, dotyczące transakcji na ich rachunkach własnych, powinny być potwierdzone pisemnie) jak wygląda takie pisemne potwierdzenie transakcji?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość