pixelg
PHOENIX - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

PHOENIX [PHO]

AKTUALNY KURS: 0,14 zł (-6,67%) 13-01-2014 16:49
debet
0
Wpisów: 259
Wysłane: 18 czerwca 2011 18:34:50 przy kursie: 3,79 zł
Ciekawy wywiad z Jagielskim z 2011 r:

wiecejtlenu.pl/2011/03/14/co-d...

Cytat:
To proszę mi zdradzić, jaką mamy inną realną alternatywę dla energetyki jądrowej? Powiem panu szczerze, demagogię uprawiają ci, którzy występują przeciwko budowie elektrowni atomowej. Jeśli ktoś uważa, że przy pomocy wiatraków, bądź jakichkolwiek innych elektrowni na energię odnawialną, jest w stanie zapewnić prąd dla dużych miast, kolei państwowych i hut, to ja mu gratuluję dobrego samopoczucia.

Cytat:
I naprawdę, wybijmy sobie w końcu z głowy marzenia o tym, że Polska będzie potentatem w produkcji energii słonecznej. Ile u nas można uzyskać energii z nasłonecznienia metra kwadratowego powierzchni? Średnio w ciągu roku będą to pojedyncze waty. Czyli dla Warszawy trzeba by zapełnić bateriami słonecznymi obszar kilkuset kilometrów kwadratowych. Baterie słoneczne są doskonałym źródłem energii do zasilania linii transmisyjnych w Australii. W Polsce energii słonecznej możemy używać co najwyżej do podgrzewania wody, a nie do zasilania kolei państwowych.

Jest nawet mowa o Czarnobylu i ofiarach, dla kolegi mymlaka i Scarry'ego.

noise
0
Wpisów: 280
Wysłane: 18 czerwca 2011 18:51:09 przy kursie: 3,79 zł
...jak nie piszą to przez miesiąc żadnego wpisu, a jak się rozpiszą to nie mogę znaleźć ostatniej czytanej strony...Angel

debet napisał(a):
Czy porównanie rozwoju elektrowni słonecznych do rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, internetu, komputerów i komórek jest prawidłowe?

debet, porónanie motoryzacyjne było dla Scarr'ego a sens był taki, że technologia która ma 30 lat (ogniwa) niekoniecznie musi być zła na przykładzie technologi/wynakazku który działa od 100 lat (silnik spalinowy).
Przykłady pozostałe, które podałem są takimi "ikonami" niedoszacowania potencjalnego popytu i w tym sensie je podałem. Fotovoltaika nigdy nie "urodzi" żadnego Microsofta czy innej Nokii (i dlatego jej sukces nie będzie tak spektakularny) bo to nie jest biznes oparty na pomyśle. Tu można być co najwyżej znaczącym graczem i mam nadzieję że Photon nim będzie.
Globalny trend w energetyce (OZE)jest oczywisty i nie ma co tu dyskutować. Bardziej martwi mnie jako akcjonariusza PHO, że jeszcze wiele rysunków, które wklejł bB ma podziałkę co 5 a nawet 10 lat...Silenced

bernie
0
Wpisów: 414
Wysłane: 18 czerwca 2011 18:57:06 przy kursie: 3,79 zł
chwile pogrillowałem a tutaj 2 strony natrzaskane love4 miło

nie ma to jak postawic absurdalna teze, obalić ją i uznac to jako swój argument przeciwko rozwojowi fotovoltaiki Dancing

można dyskutowac o efektywnosci paneli, bezpiczenstwie atomu, ofiarach czarnobyla, Jaworowskim, Japonii i Kaliforni i kazdy ma swoje racje jednak tendencja jest jedna od atomu sie odchodzi, PV rośnie w siłe w bardzo szybkim tempie (również kosztem atomu) jak ktos temu chce zaprzeczyć to ciężko będzie o merytoryczną dyskusje..przykro miblackeye

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Scarry
184
Wpisów: 4 920
Wysłane: 18 czerwca 2011 18:59:21 przy kursie: 3,79 zł
bB86 napisał(a):
Ja rozumiem, że bocian woli sobie uwić gniazdo na klasycznym słupie niż na wiatraku, ale jak "dokładnie" mają wiatraki wpływać na migracje?
Bo, że kilkadziesiąt czy kilkaset wiatraków w danym regionie na wysokości kilkudziesięciu metrów wpływa na prądy wietrzne, nawet lokalne, to raczej nie chce mi się wierzyć.

wiatraki wiążą się z niesłyszalnymi dla człowieka, ale bardzo drażliwymi dla prawie wszystkich ssaków ultradźwiękami. Powoduje to powolne wyjałowienie ekosystemu wokól elektrowni wiatrowych i dodatkowo bardzo pogarsza komfort życia ludzi.

tutaj niezwykle ciekawy raport o Syndromie Turbin Wiatrowych na samopoczucie ludzi: www.windturbinesyndrome.com/im...

(jest to wręcz zaskakujące że nikt na początku przy pierwszych instalacjach w Europie i USA nie zwracał na taki aspekt uwagi)

...elektrownie wodne, szczególnie te pracujące w skali przemysłowej, to z kolei zapory na rzekach rujnujące lokalne ekosystemy

nie jest prosto... ale i tak uważam że fotowoltanika rozwija się za wolno, choć to nie wyklucza tego że wyobrażam ją sobie w nastepnych odmianach (nano- i organicznych) jako przyszłość energii.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 18 czerwca 2011 19:04

Heyahpanama
0
Wpisów: 347
Wysłane: 18 czerwca 2011 19:23:07 przy kursie: 3,79 zł
wg. mnie fotowoltaika rozwija sie za wolno, bo w bogatych krajach ktore moglyby sobie na znaczacy rozwoj tej technologii np. w krajach europy zachodniej jest duzo gorsze naslonecznienie niz w krajach, ktore na to nie narzekaja ale nie maja pieniedzy na inwestycje.

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 19:25:30 przy kursie: 3,79 zł
Domel napisał(a):
Atom to b. droga i niebezpieczna technologia z której należy zrezygnować (co też świat czyni) , a zastąpić go może PHOTOWOLTAIKA+ inne OZE. Angel

No własnie z tego wywiadu wynika, że to jedynie mit. Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo:

Cytat:
-Dałby pan głowę, że nowe reaktory będą bezpieczniejsze?

-W tej chwili współczynnik awaryjności elektrowni jądrowych kształtuje się na poziomie jednej awarii na 10 tysięcy reaktoro-lat. A mówimy o reaktorach starszej, tzw. drugiej, generacji. Każda następna generacja będzie 10 razy bezpieczniejsza. Proszę zwrócić uwagę, że jak na razie mieliśmy tylko dwie poważne awarie w elektrowniach jądrowych. Przy czym tylko ta czarnobylska była tak spektakularna. Zapewniam pana, że technologia wytwarzania prądu w elektrowniach atomowych jest dalece bardziej bezpieczna, niż w elektrowniach innego typu.

-Podejdźmy do sprawy inaczej. Załóżmy, że wybucha wojna rakietowa. Jak się zachowa elektrownia atomowa trafiona rakietą?

-Elektrownie są projektowane tak, aby wytrzymać upadek samolotu pasażerskiego. Rozumiem, że o trafieniu rakietą z głowicą jądrową nie rozmawiamy. Kwestia promieniowania elektrowni schodzi wtedy na dalszy plan…

Jeśli chodzi o koszty:

Cytat:
-Energia jądrowa jest tania, bezpieczna, przewidywalna i nie podlega szaleństwom cenowym, wywoływanym przez państwa OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową – przyp. red.).

-Już pierwsza kwestia jest dyskusyjna. Energia jądrowa jest może i tania, ale budowa elektrowni jest horrendalnie droga.

-Nie powiem panu dokładnie, jakie koszty wchodzą w grę. Mówi się, że nowa elektrownia w Ignalinie o mocy 3200 MW ma kosztować około 5-6 mld euro. Taka moc w technologii wiatraków wymaga inwestycji na poziomie 11 mld euro. Proszę też policzyć ile kosztuje budowa analogicznej elektrowni opalanej węglem, plus koszty wydobycia węgla, transportu, 30 lat emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie środowiska. Nie wiadomo przecież, jak będą rosły koszty emisji dwutlenku węgla. Według amerykańskich danych z 2005 roku koszt produkcji jednej kilowatogodziny w elektrowni jądrowej wynosił wtedy 1,7 centa, w elektrowni opalanej węglem 2,21, opalanej gazem 7,51, a opalanej ropą 8,09. Energia jądrowa była już wtedy najtańsza. I najczystsza.

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 18 czerwca 2011 19:50:33 przy kursie: 3,79 zł
no do jasnej ciasnej, fotowoltaika a nie fotowoltanika :)

a co do wywiadow, nie wklejam wywiadow z ludzmi z branzy słonecznej, staralem sie na poprzedniej stronie jednak jak najwiecej dac danych twardych, sprawdzalnych

a nie wywiad z: *Prof. dr hab. Jacek Jagielski jest pracownikiem naukowym Instytutu Problemów Jądrowych i Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Poprzednia strona jest bardzo bogata w informacje, i absolutną nieprawdą jest, że branża rozwija się za wolno. Można mówić, że 2009-2011 to pewien przełom, a teraz to już naprawdę będziemy mieć do czynienia z take-off'em ze względu na grid parity w ciepłych krajach i potężne projekty na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie i geometryczny rozwój w USA.

Tłumaczyłem już czemu organika i nano nie jest potrzebne do tego, żeby solar stał się masowy. Nie mam pojęcia czemu się uparłeś na to. Nie rozumiem tego. Technologie o których wspominasz pchną solar na wyższy poziom w latach 2020ch, ale dziś nie są nam potrzebne do wprowadzenia masowości.

p.s. dzięki za info nt. wiatraków, chociaż nie wiem na ile to jest realne zagrożenie ponad bezpośrednią bliskość wiatraków. Można je stawiać w rejonach pustawych bądź na morzach.

p.p.s. noise, podziałka podziałką? Sytuacja wygląda tak, jak powtarzam, dachy bez dopłat w pasmie zwrotnikowym (m.in Azja/Australia) + południowe stany USA/Italia/Hiszpania/Grecja tego typu nasłonecznie etc,
duże instalacje ze stosunkowo niewielkim wsparciem finansowym w pasmie zwrotnikowym+kraje jak wyżej,
+ ew. duże instalacje w strefie umiarkowanej z umiarkowanymi dopłatami typu Niemcy.

To wszystko jest *dziś* zyskownym biznesem PHO. W Italii dopłaty są dużo wyższe niż potrzebujemy. To znowu są konfiturki. W sumie nawet dobrze, że tego nie ma więcej, bo mamy czas nabrać rozmiarów i naprawdę dużego bilansu i struktur międzynarodowych.
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •
Edytowany: 18 czerwca 2011 20:01

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 19:59:50 przy kursie: 3,79 zł
I jeszcze ostatnie słowo. Przypominam, że Francja posiada dziś zaledwie 59 reaktorów jądrowych, które dostarczają 78% energii dla całego kraju! Łatwo wyliczyć z proporcji, że aby było to 100%, potrzebują tylko 76 reaktorów. USA mają ponad 100 i już 1/5 energii dla całego kraju. A to dopiero początek rozwoju tej energetyki, bo ta dziedzina jest młodziutka. Dlaczego tylko u nas tak wszystko wolno? Dopiero za 10 lat pierwsza e. jądrowa? Tylko atom!

bernie
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 20:11:21 przy kursie: 3,79 zł
zagrożenie jak to zwykle bywa istnieje głownie w polsce enklawie milośnikow ptactwa a jedyne migracje o ktore ktos dba to te z kopertą w ręku w kierunku drzwi odpowiednich gabinetow ludzi odpowiedzialnych za wydanie decyzji

nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno posttawienie turbiny w PL nie jest wcale takie łatwe o tych ptakach tez slyszalem o ornitologu na etacie coprawda nie, ale o raportach na ten etmat za ktore trzeba zapłacic jak najbardziejblackeye

debet a nie wziales pod uwage w tej proporcji ze moce tych elektrowni są różne blackeye tak tylko pytam w zasadzie nie ma to wiekszego znaczenia bo nie wiem czemu maja służyć takie obliczenia poza ciekawostkąking
Edytowany: 18 czerwca 2011 20:20

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 20:21:14 przy kursie: 3,79 zł
No właśnie chyba nie ma za bardzo znaczenia, bo bierzemy pewną średnią.
A jeśli chodzi o to zdecentralizowanie jako zaletę... to nie wiem czy to jest aż tak dobre. W scentralizowanym systemie - jeśli reaktor czy jakieś łącza nawalą, to wszyscy tracą prąd, więc szybko zostanie to naprawione. A koszty mogą się rozkładać na wszystkich i być mniejsze (Tak mi tylko przeszło przez myśl)
Edytowany: 18 czerwca 2011 20:22

Scarry
184
Wysłane: 18 czerwca 2011 21:15:53 przy kursie: 3,79 zł
debet napisał(a):
I jeszcze ostatnie słowo. Przypominam, że Francja posiada dziś zaledwie 59 reaktorów jądrowych, które dostarczają 78% energii dla całego kraju! Łatwo wyliczyć z proporcji, że aby było to 100%, potrzebują tylko 76 reaktorów. USA mają ponad 100 i już 1/5 energii dla całego kraju. A to dopiero początek rozwoju tej energetyki, bo ta dziedzina jest młodziutka. Dlaczego tylko u nas tak wszystko wolno? Dopiero za 10 lat pierwsza e. jądrowa? Tylko atom!

ale tak po prawdzie to po kiego grzyba swoje deklaracje społeczne czy polityczne piszesz na wątku inwestorów Photona ?

To raczej nie jest miejsce na debate "świat kocha energię atomową", niezaprzeczalnie energia uzyskiwana dzięki fotowoltaice jest z roku na rok większa i dynamika ta rośnie. To tak naprawdę nas interesuje na wątku Photona. To nie jest wątek akcjonariuszy spółki prowadzącej eletrownie atomowe. Jak szybko rosnie fotowoltaika a nie czy Tobie pasuje atom czy nie. To nie ma znaczenia dla nas, to tak jakby na wątku Optimusa dyskutować o popularności symulatorów lotniczych. Też gry.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
Edytowany: 18 czerwca 2011 21:31

noise
0
Wpisów: 280
Wysłane: 18 czerwca 2011 21:31:52 przy kursie: 3,79 zł
bB86 napisał(a):

p.p.s. noise, podziałka podziałką? Sytuacja wygląda tak, jak powtarzam, dachy bez dopłat w pasmie zwrotnikowym (m.in Azja/Australia) + południowe stany USA/Italia/Hiszpania/Grecja tego typu nasłonecznie etc,
duże instalacje ze stosunkowo niewielkim wsparciem finansowym w pasmie zwrotnikowym+kraje jak wyżej,
+ ew. duże instalacje w strefie umiarkowanej z umiarkowanymi dopłatami typu Niemcy.

To wszystko jest *dziś* zyskownym biznesem PHO. W Italii dopłaty są dużo wyższe niż potrzebujemy. To znowu są konfiturki. W sumie nawet dobrze, że tego nie ma więcej, bo mamy czas nabrać rozmiarów i naprawdę dużego bilansu i struktur międzynarodowych.

bB, ja to wszystko wiem, chciałem tylko ostudzić "gorące głowy" potencjalnych czytaczy o świet(l)nych perspektywach PHO, że to nie jest "towar" na miesiąc czy 3-miesiące, bo wyjdzie jak poprzednio - w grudniu zlecenia K PKC a w lutym S PKC...blackeye

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 21:38:00 przy kursie: 3,79 zł
Cytat:
ale tak po prawdzie to po kiego grzyba swoje deklaracje społeczne czy polityczne piszesz na wątku inwestorów Photona ?

Nie wiem o co Ci chodzi, nie są o żadne propagandowe hasła, tylko fakty. Jak to się dzieje, że kraje intensywnie wspierające energetykę jądrową, są w pierwszej 10-ce krajów o najwyższym PKB? Nie należy odwracać przyczyny ze skutkiem (że ich stać). To własnie energetyka jądrowa zwiększa wydajność gospodarki. USA, Chiny, Japonia, Niemcy, Francja... nawet Rosja, Indie wszyscy są przed nami... tak oczywiście to przypadek. Tylko ślepy i głuchy by tego związku nie zauważył. Ee... czy Włochy już nie spadły w liście najbogatszych państw świata? Jesli wycofują się z energetyki jądrowej, to szybko zlecą. Polska jest tak daleko na liście państw bogatych, bo jest zacofana w technologii, m.in. w energetyce jądrowej.
Edytowany: 18 czerwca 2011 21:38

Scarry
184
Wysłane: 18 czerwca 2011 21:42:41 przy kursie: 3,79 zł
@debet
Faktem jest również że codziennie zachodzi słońce, co z tego? Dyskutuj o dynamice rozwoju fotowoltaiki , czy w tej chwili jest za słaba dla Ciebie do zakupu akcji? Odpowiednia? Żałujesz że nie kupiłeś? To jest temat firmy Photon a nie akcji spółki z reaktorami nuklearnymi.

@noise
używanie PKC na spółkach o niskiej płynności i z małym freefloat jest po prostu marnowaniem kasy ;) zawsze lepiej poczekać cierpliwie i patrząc na tygodniowe AT zakupić spokojnie większy pakiet na minimach przy aktywnym WUJ (tak jak sam zrobiłem akurat na Remedisie i tu na Photonie)..... tym bardziej że Photon to NC... a tu PKC/PCRO nie działa Angel
Edytowany: 18 czerwca 2011 21:53

wak
0
Wpisów: 41
Wysłane: 18 czerwca 2011 22:01:18 przy kursie: 3,79 zł
Cytat:
nuclear energy is in fact the only clean and safe energy available to protect the planet during the XXI st century.

Ostatnie wydarzenie w Japonii pokazuje, ze powyzsze zdanie do konca prawdziwe nie jest.

Mimo wszystko trudno sobie wyobrazic wspolczesny swiat bez energii jadrowej, ale jednak im mniej elektrowni jadrowych tym mniejsze ryzyko podobnych tragedii.

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 22:37:00 przy kursie: 3,79 zł
Cytat:
Ostatnie wydarzenie w Japonii pokazuje, ze powyzsze zdanie do konca prawdziwe nie jest. Mimo wszystko trudno sobie wyobrazic wspolczesny swiat bez energii jadrowej, ale jednak im mniej elektrowni jadrowych tym mniejsze ryzyko podobnych tragedii.

Widzę, że znowu kolejna osoba, która nie do końca rozumie co czyta lub nie czyta w pełnym kontekście. To że jest dużo katastrof lotniczych, to nie oznacza, że istnieją inne alternatywne możliwości przemieszczania się w porównywalnym czasie w dowolne miejsce, będące bardziej bezpiecznymi (z jednej wyspy na drugą). To raz. A dwa - idź do wywiadu, który zalinkowałem i cały przeczytaj - Energetyka jądrowa przeżywa kolejne generacje i z każdą jest 10x bezpieczniejsza.

Cytat:
nuclear energy is in fact the only clean and safe energy available to protect the planet during the XXI st century.
- Przeczytaj kilka razy to zdanie.

Faktycznie, nie ma co tematu ciągnąć. Ale ile razy można powtarzać i odsyłać do literatury. EOT
Edytowany: 18 czerwca 2011 22:37

Domel
0
Wpisów: 27
Wysłane: 18 czerwca 2011 23:22:04 przy kursie: 3,79 zł
debet napisał(a):
Ciekawy wywiad z Jagielskim z 2011 r:

wiecejtlenu.pl/2011/03/14/co-d...

Cytat:
To proszę mi zdradzić, jaką mamy inną realną alternatywę dla energetyki jądrowej? Powiem panu szczerze, demagogię uprawiają ci, którzy występują przeciwko budowie elektrowni atomowej. Jeśli ktoś uważa, że przy pomocy wiatraków, bądź jakichkolwiek innych elektrowni na energię odnawialną, jest w stanie zapewnić prąd dla dużych miast, kolei państwowych i hut, to ja mu gratuluję dobrego samopoczucia.

Cytat:
I naprawdę, wybijmy sobie w końcu z głowy marzenia o tym, że Polska będzie potentatem w produkcji energii słonecznej. Ile u nas można uzyskać energii z nasłonecznienia metra kwadratowego powierzchni? Średnio w ciągu roku będą to pojedyncze waty. Czyli dla Warszawy trzeba by zapełnić bateriami słonecznymi obszar kilkuset kilometrów kwadratowych. Baterie słoneczne są doskonałym źródłem energii do zasilania linii transmisyjnych w Australii. W Polsce energii słonecznej możemy używać co najwyżej do podgrzewania wody, a nie do zasilania kolei państwowych.

Jest nawet mowa o Czarnobylu i ofiarach, dla kolegi mymlaka i Scarry'ego.

pojedyncze waty - co za baran jakiś !

z jednego wata dobrego panela można uzyskać nawet 100W w naszych szer. geo.

widać ten profesórek w temacie fotowoltaiki zatrzymał się na etapie ery kamienia łupanego

kilkaset km kwadratowych ??? d'oh!

co do kosztów:

-Nie powiem panu dokładnie, jakie koszty wchodzą w grę. Mówi się, że nowa elektrownia w Ignalinie o mocy 3200 MW ma kosztować około 5-6 mld euro.

ma kosztować - zazwyczaj budżety na atomówki są grubo przekraczane, do tego dochodzą koszty transportu i składowania odpadów radioaktywnych

jeśli chodzi o elektrownie słoneczne to 1 MWp kosztuje ok. 6 mln zł przemnóżmy przez 3200 = 19,2 mld zł / 4 zł = 4,8 mld euro - taniej niż atomówka...
Edytowany: 18 czerwca 2011 23:27

Ponek
4
Wpisów: 194
Wysłane: 18 czerwca 2011 23:22:43 przy kursie: 3,79 zł
Szanse dla spółki widzę w 2018 roku kiedy wchodzi w życie dyrektywa o Efektywności Energetycznej Budynków. Tylko gdzie będzie wtedy spółka Photon?

Generalnie panele na dachu to jest przyszłość. Czy ktoś z Was zdawał sobie sprawę jaki jest stan sieci przesyłowych i ile marnuje się energii zanim dotrze ona do końcowego odbiorcy? O tym się jakoś nie mówi....

debet
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 23:52:48 przy kursie: 3,79 zł
Domel napisał(a):
jeśli chodzi o elektrownie słoneczne to 1 MWp kosztuje ok. 6 mln zł przemnóżmy przez 3200 = 19,2 mld zł / 4 zł = 4,8 mld euro - taniej niż atomówka...

I buduj 3200 elektrowni, żeby dostać to co można zrobić za jednym zamachem, dzięki jednej jądrowej. Czas, nieekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni - o czym my w ogóle mówimy? W dużej mierze, podane koszty przez Jagielskiego już uwzględniają przetwarzanie zużytych surowców.
Edytowany: 18 czerwca 2011 23:59

bernie
0
Wysłane: 18 czerwca 2011 23:55:58 przy kursie: 3,79 zł
ja juz nie wietm czy ty sobie żarty robisz czy poawznie piszesz?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35