pixelg
BOGDANKA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

BOGDANKA [LWB]

AKTUALNY KURS: 23,85 zł (+0,63%) 07-05-2021 17:00
gucio
0
Dołączył: 2010-11-01
Wpisów: 314
Wysłane: 13 lipca 2011 20:29:55 przy kursie: 113,80 zł

kliknij, aby powiększyć


Sorrki ale nie wszedl do poprzedniego mojego postu.

wasilewski
0
Dołączył: 2009-08-20
Wpisów: 324
Wysłane: 16 lipca 2011 14:01:19 przy kursie: 115,50 zł
Rekomendacje nigdy nie biorą pod uwagę analizy technicznej. Instytucje szukają wartości wewnętrznej akcji, w tym i wielu przypadkach dyskontując przyszłe przepływy pieniężne. Kurs historyczny nie ma znaczenia a porównuje się tylko cenę za jaka można dokonać transakcji z tą, która "wyszła" z analizy fundamentalnej czy DCF. Tego kiedy cena rynkowa zrówna się z "wewnętrzną" nie wiadomo - równie dobrze może to nastąpić za 10 lat.

Co do samego kursu - nie wybijemy się ze stagnacji dopóki cały nasz rynek będzie robił obroty po 500 mln dziennie... wakacje i już Shhh
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)
Edytowany: 16 lipca 2011 14:02

gucio
0
Dołączył: 2010-11-01
Wpisów: 314
Wysłane: 20 lipca 2011 22:17:57 przy kursie: 114,20 zł
Tu wszystko jest mozliwe.

kliknij, aby powiększyć


sober
0
Dołączył: 2011-02-07
Wpisów: 105
Wysłane: 21 lipca 2011 09:19:18 przy kursie: 112,90 zł
A przed nami coraz lepsze, jak sądzę, raporty i dywidenda. Ceny węgla rosną, umowy się podpisują. Doprawdy, ciężko się doszukać choćby jednego powodu, dla którego LWB miałoby się skierować w dół Think

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 21 lipca 2011 10:03:03 przy kursie: 112,90 zł
Cytat:
A przed nami coraz lepsze, jak sądzę, raporty i dywidenda. Ceny węgla rosną, umowy się podpisują. Doprawdy, ciężko się doszukać choćby jednego powodu, dla którego LWB miałoby się skierować w dół

Ceny węgla, akurat od pół roku nie rosną. To, że rdr zysk będzie się poprawiał, to wiedzą wszyscy. Rynek już to dawno zdyskontował i wycenił. Pytanie brzmi w jakiej fazie cyklu gospodarczego jesteśmy. Czy to koniec zwyżki surowców? Jeśli tak to potencjału do poprawy wyników nie ma... I tak spółka nie jest wyceniana nisko... Negatywny sentyment także Bogdankę ściągnie w dół.

Pan Inwestor
0
Dołączył: 2011-07-17
Wpisów: 8
Wysłane: 24 lipca 2011 18:57:03 przy kursie: 113,30 zł
Cytat:
Pytanie brzmi w jakiej fazie cyklu gospodarczego jesteśmy. Czy to koniec zwyżki surowców?


W przypadku Bogdanki większość wydobywanego surowca (w ostatnim czasie nawet całość) idzie do zakontraktowanych długoletnimi umowami odbiorców z branży energetycznej. A chociażby ze względu na niemiecką awersje do atomówek zbyt na energię jest i będzie rosną. To powoduje również że w przypadku dobrej koniunktury i wzrostów cen surowców Bogdanka zyskiwać będzie mniej na wartości od innych surowcowych spółek. Po to jednak inwestuje w zwiększenie wydobycia i otwarcie nowej ściany by móc i z takiego rozwoju wydarzeń korzystać.

Ogólna sytuacja gospodarcza i wynikająca z tego koniunktura na giełdzie ma przeniesienie na wartość akcji Bogdanki, ale gdybym miał wskazywać spółki surowcowe najbardziej odporne na koniunkturalne zawirowania to właśnie Bogdanka otwierała by listę, później długo długo nic.

A że spółka ciągle ma zapas do zrostów najlepiej widać po tym, że przy rekordowych nakładach inwestycyjnych udaje jej się wypracować rekordowe zyski.
Znany również jestem w internecie jako "Pan srebrnooka"

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 24 lipca 2011 20:08:51 przy kursie: 113,30 zł
Cytat:
W przypadku Bogdanki większość wydobywanego surowca (w ostatnim czasie nawet całość) idzie do zakontraktowanych długoletnimi umowami odbiorców z branży energetycznej.

Umowy są co prawda w dużej części długoletnie, ale indeksacja cen ma miejsce znacznie częściej. Ostatnimi czasy z tendencją do kontraktów kwartalnych.
Cytat:
A chociażby ze względu na niemiecką awersje do atomówek zbyt na energię jest i będzie rosną. To powoduje również że w przypadku dobrej koniunktury i wzrostów cen surowców Bogdanka zyskiwać będzie mniej na wartości od innych surowcowych spółek

Owszem, Niemcy są największym konsumentem w EU, ale ze względu na przemysł stalowy, a nie energetyczny. Po to także budują gazociąg północny, aby mieć tani gaz z Rosji. Mniej emisji Co2...
Do tego wszystkiego są rynkiem gdzie bardzo dynamicznie rozwijają się OZE. Wiatr i fotowoltaika...
Jakby tego było mało, to cena zależy także od podaży. Ta była mniejsza ze względu na powodzie w Australii, czyli największego producenta węgla.

Cytat:
Ogólna sytuacja gospodarcza i wynikająca z tego koniunktura na giełdzie ma przeniesienie na wartość akcji Bogdanki, ale gdybym miał wskazywać spółki surowcowe najbardziej odporne na koniunkturalne zawirowania to właśnie Bogdanka otwierała by listę, później długo długo nic.

To chyba kolega zapomniał o PGN. Tam marża nie zależy istotnie od koniunktury, bo ceny są regulowane. W znaczącej większości przypadków cena regulatora podąża za ceną za gaz. Można powiedzieć, że to spółka wręcz anty cykliczna. A Bogdanka ma dość wysoki poziom kosztów stałych - patrz socjal i poziom zatrudnienia.

Cytat:
A że spółka ciągle ma zapas do zrostów najlepiej widać po tym, że przy rekordowych nakładach inwestycyjnych udaje jej się wypracować rekordowe zyski.

Ma jeśli ceny będą stabilne, a takiej gwarancji nie ma... Nakłady inwestycyjne nie przekładają się istotnie na wynik. To ma miejsce tylko z gotowych instalacji w formie amortyzacji rozłożonej na długie lata. Nie należy też zapominać, że wydobycie z głębszych pokładów jest droższe, ale tym akurat bardzo bym się nie przejmował, bo Australijczycy fedrują jeszcze głębiej i tak się to opłaca.

kozalesz
0
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 79
Wysłane: 27 lipca 2011 14:46:22 przy kursie: 108,60 zł
Od wczorajszego kursu zamknięcia zostało odcięte prawo do dywidendy w wysokości 1,40 zł na akcję.
Ale w małym stopniu tłumaczy to słabe zachowanie kursu w dniu dzisiejszym.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 4 września 2011 16:52:52 przy kursie: 107,90 zł
Omówienie sprawozdania GK LW Bogdanka S.A. za I półrocze 2011 r.

Na początek zawsze warto rzucić okiem na wyniki w dłuższym okresie czasowym.


kliknij, aby powiększyć


Przychody spółki rosną na co wskazuje nachylenie linii regresji liniowej, choć ostatni kwartał wykazuje tendencję spadkową do wcześniejszego okresu. Mieści się to jednak w kanale fundamentalnym wyznaczonym przez dwukrotność odchylenia standardowego z przychodów do końca 2010r. Spadek kwartalny widać na poniższym wykresie:


kliknij, aby powiększyć


Mniejsze przychody w tym kwartale są efektem mniejszego wolumenu sprzedaży. Spadek ilościowy wyniósł w II kwartale 11%, co związane jest ze zmniejszonym wydobyciem, które wynikało z mniejszego o 10% potencjału niż w roku ubiegłym.
Potencjał jak podaje zarząd jest w części pochodną procesów inwestycyjnych w grupie. Jak się można domyślać, skoro maleje wydobycie to maleje rentowność. Tak faktycznie się dzieje. Marża zysku brutto na sprzedaży odchyliła się od średnich 32% do 18% w ostatnim kwartale.


kliknij, aby powiększyć


Spadek rentowności odbywa się pomimo wzrostu cen węgla, w związku z czym można oczekiwać większego jednostkowego kosztu produkcji. Policzymy go jako iloraz kosztu własnego sprzedaży oraz wolumenu sprzedanego węgla. Wprowadza to opóźnienie o cykl rotacji zapasów, ale to nie jest duże, bo wspomniany cykl dla Bogdanki wynosi raptem 21 dni. Tak zdefiniowany koszt jednostkowy wydobycia rośnie o 20% do poziomu 173PLN/tonę
Wzrost wydaje się duży. Prześledźmy zatem co się działo w kosztach rodzajowych bo to powinno dać odpowiedź na przyczynę wzrostu kosztu jednostkowego.

Amortyzacja wzrosła o 10%, zużycie materiałów i energii o 15%, natomiast koszt usług obcych aż o 22%, przy spadku świadczeń pracowniczych o 3%. Zmiana kosztów wygląda na związaną z inwestycjami grupy. Amortyzacja rośnie bo część środków trwałych, w tym nakładów na korytarze zostaje oddana do użytku, ale nie prowadzi się jeszcze z tych miejsc wydobycia. To samo dotyczy kosztów energii i materiałów oraz usług obcych związanych z pracami przygotowawczymi. Najważniejsza pozycja kosztowa, czyli świadczenia pracownicze uległa nawet spadkowi. To co w pierwszej chwili można uznać za utratę efektywności, po analizie można uznać za czasowe zwiększenie kosztów związanych z inwestycjami grupy, które powinny w przyszłych okresach przełożyć się na większą sprzedaż a tym samym zyski dla grupy.

Koszty sprzedaży pozostały na tym samym poziomie co w pierwszym półroczy zeszłego roku, ale mamy jednostkowy wzrost kosztu sprzedaży tony węgla, który na szczęście nie jest duży. Pamiętać należy, że spadł wolumen sprzedaży.
Koszty ogólnego zarządu wzrosły o 15% do poziomu 37M. W tym miejscy dochodzi do pewnego zgrzytu i nieścisłości w notach. W sprawozdaniu rocznym w nocie 19 punkt b czytamy:

- rezerwę na niektóre roszczenia prawne wniesione przeciwko Grupie przez klientów oraz
dostawców. Kwota rezerwy jest wykazywana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszty administracyjne.

Co niejako miało wytłumaczyć wzrost kosztów zarządu, bo utworzone rezerwy na ten cel były naprawdę spore

rezerwę na niektóre roszczenia prawne wniesione przeciwko Grupie przez klientów oraz dostawców. Kwota rezerwy jest wykazywana w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów w pozycji „Koszt sprzedanych produktów, towarów i materiałów”.

Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości

W skonsolidowanym śródrocznym skróconym sprawozdaniu finansowym przestrzegano tych samych zasad (polityki) rachunkowości i metod obliczeniowych, co w ostatnim rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Jak więc jest teraz? Gdzieś popełniono błąd, ale gdzie? Być może to mój własny interpretacyjny, ale sprawozdanie powinno dawać jasny obraz, a takiego w tym punkcie nie ma. Koszty rezerw ujęte w rachunku wyników były mniejsze niż w pierwszym półroczu. Kwota zawiązanych była podobna, ale rozwiązano większą ilość w tym półroczu, oraz odsetki obciążyły wynik w mniejszym stopniu.
To miałoby się nijak do wzrostu kosztów zarządu. Ten jak napisano w notach wynika ze wzrostu kosztów ubezpieczenia, ochrony i utrzymaniem nowych inwestycji, mając na myśli prawdopodobnie Pole Stefanów. To tłumaczenie chyba pasuje do tego co się dzieje.

W pozostałych przychodach mamy w tym półroczu wyraźnie większy wynik, który związany jest z rozwiązaniem rezerw. Spółka wyodrębnia pozycję pozostałe zyski straty netto, gdzie mamy w tym półroczu niższe obciążenia, co wynika z mniejszych ujemnych różnic kursowych. Sumarycznie koszty operacyjne poza kosztami własnymi były mniejsze o 11%.
Zysk operacyjny spadł o 44% przy rosnących cenach węgla. Wydaje się to absurdem, ale większość wzrostu kosztów ma uzasadnienie nowymi inwestycjami, które dają obecnie tylko koszty, natomiast nie ma z nich przychodów. Nieco dziwi fakt, że uzyskano większy wynik na działalności finansowej. W końcu gotówka przeznaczona na inwestycje się w spółce kurczy, a w związku z tym odsetki powinny być mniejsze. Poziom kredytów pozostała mniej więcej stały w związku z czym obciążenia powinny być podobne. Tutaj kłania się kapitalizowanie kosztów finansowych na aktywach.

Pomimo tego, że raportowany zysk netto jest dużo mniejszy przepływy z działalności operacyjnej wzrosły w stosunku do raportowanych w odpowiadającym okresie poprzedniego roku. 167M vs. 160M. To efekt zmian w kapitale obrotowym. W tym półroczu uwolniono 28 milionów, natomiast w okresie porównywalnym ugrzęzło 19,5. Większa też była obecnie amortyzacja i mniejszy podatek dochodowy.

W bilansie spółki widać ciągły wzrost aktywów trwałych, co oczywiście ma związek z inwestycjami.


kliknij, aby powiększyć


Wzrost aktywów finansowany jest gotówką pozyskaną z emisji akcji. Poziom kredytów nie zwiększa się. Zmienia się jedynie struktura. Coraz więcej staje się krótkoterminowe, ale i tak większość zostaje w zobowiązaniach długoterminowych.

Bogdanka wydaje się dobrze zarządzaną spółką w której dba się o koszty oraz ma wizje rozwoju. To niewątpliwe dużo bardziej efektywne przedsiębiorstwo od JSW, o czym świadczy jednostkowy koszt wydobycia. Ponadto z większym potencjałem rozwoju:
Ma to oczywiście odzwierciedlenie w we wskaźnikach finansowych:


Spółka wydaje się potencjalnie dużo droższa, ale to wynika z większej efektywności i słabszych wyników tego półrocza które wydają się być przejściowe. Oczywiście kluczem do raportowanych wyników jest cena węgla. Spółka spodziewa się w drugim półroczu lekkiego spadku cen, natomiast w 2012 wzrostu.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bankrucik
52
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 306
Wysłane: 4 września 2011 22:49:47 przy kursie: 107,90 zł
kozalesz napisał(a):
Od wczorajszego kursu zamknięcia zostało odcięte prawo do dywidendy w wysokości 1,40 zł na akcję.
Ale w małym stopniu tłumaczy to słabe zachowanie kursu w dniu dzisiejszym.


słabe wyniki, niby wszyscy wiedza ze teraz beda słabe wyniki bo inwestycje i rozruch a potem ma byc dobrze ale nie wszyscy wierzą w to "potem"

teraz ludzie kupują tylko to co jest tu i teraz a nie to co bedzie w przyszłości:-))
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com


kozalesz
0
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 79
Wysłane: 16 września 2011 19:57:21 przy kursie: 112,90 zł
Bogdanka trzyma się nadzwyczaj dzielnie na tle całej giełdy. Inwestycje w końcu pozwolą na wzrost wydobycia. Ale trzeba pamiętać, że 7 czy 8 grudnia tego roku miną dwa lata od przydziału akcji pracowniczych. Jest to 3,2 mln akcji, czyli 9% wszystkich akcji. Zobaczymy jak rynek wchłonie nową podaż.

kozalesz
0
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 79
Wysłane: 24 października 2011 10:10:31 przy kursie: 109,60 zł
Termin wprowadzenie akcji pracowniczych może się lekko przesunąć, bo spółka nie przygotowała prospektu dla nich.
www.parkiet.com/artykul/110705...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 10 listopada 2011 01:58:57 przy kursie: 113,00 zł
Omówienie sprawozdania GK LW Bogdanka za okres III kwartału 2011r.

Minione 9 miesięcy jest zdecydowanie gorsze dla Bogdanki, ale w wynikach pojawiły się pierwsze jaskółki poprawy. Zacznijmy jednak od początku.


Przychody spółki w porównaniu do odpowiadającego kwartału ubiegłego roku spadły o 20%, co nadal mieści się w szerokim kanale wzrostowym. Za spadek przychodów odpowiada mniejsza produkcja w bieżącym okresie. Prezentowany w sprawozdaniu potencjał wydobywczy był o 17,6 procenta mniejszy w relacji q/q.(1296 vs 1573) Jeśli dobrze rozumiem to obecny potencjał wydobywczy jest mniejszy z powodu prowadzonych prac inwestycyjnych. Nie pomagają także mniejsze niż w roku poprzednim uzyski.
Eksploatowane obecnie złoża są mniej jednorodne, ale jak mówił Prezes w jednym z wywiadów to powinno się zmienić w przyszłych latach.

Jaskółką poprawy sytuacji jest wzrost rentowności brutto na sprzedaży w porównaniu do drugiego kwartału obecnego roku. Cały czas jednak jest to mniej niż przed rokiem:


kliknij, aby powiększyć


Marża nominalnie wyniosła 21,6 procenta wobec 37,6 przed rokiem i 17,93 % w poprzednim kwartale. Jest nadzieja, że dołek rentowności został osiągnięty i nie będzie się już pogłębiał. Byłoby to nawet zbieżne z wypowiedziami Pana Mirosława Tarasa. Kolejnym argumentem jaki może za tym przemawiać jest fakt częściowego uruchomienia pola Stefanów. Pod koniec sierpnia zakończyły się regulacje wyciągu, natomiast na początku października uruchomiono kompleks ścianowy ze kombajnem strugowym w szybie 2.1. Osiągnął on na razie 10 tyś ton węgla na dobę, ale podobne urządzenia notowały w innych krajach przerób znacząco większy przerób. Za spadek marży odpowiada także opisany wcześniej malejący uzysk.

Spadek zysku brutto wygląda dość dramatycznie(54%), ale to efekt mega dobrego kwartału porównawczego. Koszty sprzedaży wyniosły 10,7M, czyli o 3,5M więcej, ale nie należy tego raczej rozpatrywać osobno, bo zmienia się charakter zawieranych kontraktów. W zależności od umowy to spółka może być odpowiedzialna za dostarczenie węgla lub kontrahent. Koszty administracyjne pozostały na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym. To należałoby uznać za pewien postęp, bo w okresach dziewięciomiesięcznych Bogdanka wzrost tłumaczy między innymi kosztami pracowniczymi oraz ubezpieczeniem nowego majątku. Pozostała działalność operacyjna zabrała znacząco mniej z wyniku niż miało to miejsce przed rokiem, ale dla wyniku są to pozycje prawie nie istotne. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, że saldo rezerw jest spore. Nie do końca wiadomo gdzie w kosztach spółka pokazuje zawiązania pewnych rezerw, o czym wspominałem w poprzednim omówieniu, ale w bieżącym okresie stało się coś ważnego. Wśród tych rezerw znajdują się te zawiązane na podatek od nieruchomości od wyrobisk górniczych. We wrześniu Trybunał konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie jest niezgodne z obecnymi przepisami prawa. Istnieje więc szansa, że spółka rozwiąże rezerwy na kwotę 47 milionów złotych, które przejdą przez rachunek wyników. Nie wiadomo tylko przez którą jego część.

Wracając do wyników to rosnące koszty spowodowały spadek zysku operacyjnego o 70% do poziomu 31 milionów złotych. To nadal mało w porównaniu do poprzednich kwartałów, ale więcej niż w poprzednim.

Spółka pokazuje nam rachunek rodzajowy dzięki któremu więcej wiemy. Poniżej przedstawiam w dwóch częściach czasowe przebiegi poszczególnych pozycji.

kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Duże koszty to przede wszystkim koszty pracownicze, usługi obce oraz materiały i energia i w mniejszym stopniu amortyzacja.
Wyraźnemu trendowi wzrostowemu ulegają usługi obce. To ma związek z prowadzonymi inwestycjami i wytwarzaniem aktywów trwałych. Widać to np. w wartości świadczeń wykonanych na własne potrzeby która wyniosła obecnie 100 milionów, a przed rokiem tylko 76.
Zużycie materiałów i energii po odchyłkach w IV i I kwartale wróciło do stabilnego poziomu. Niestety nieporównywalne są wydatki pracownicze, bo spółka zmieniła sposób prezentacji i płatności tych świadczeń. W zeszłym roku „Barbórkę” i „czternastkę” płacono
w czerwcu oraz grudniu. Natomiast obecnie jeśli dobrze rozumiem notę, prezentuje się je wraz z RMK w zmianie stanu produktów. To chyba lepsza prezentacja, ale zabiera nam możliwość porównania. Widać także rosnącą amortyzację. Coraz więcej aktywów w budowie jest konwertowana do aktywów trwałych, lub normalnie pisząc coraz więcej elementów nowej inwestycji zostaje ukończonych przez co rozpoczyna się okres ich amortyzacji pomimo iż de facto nie stanowią jeszcze aktywów produkcyjnych.
Pozostałe koszty nie były w tym okresie istotnymi kosztami.

Sporo mniejsze są w tym kwartale przychody z działalności finansowej, co wynika z dużo mniejszego średniego poziomu gotówki. W zeszłym roku było to prawie 550 milionów natomiast obecnie tylko 200 w dodatku nie wiemy czy wydatkowane były pod koniec kwartału czy raczej na początku.
Zysk netto ostatecznie wyniósł niecałe 26M w porównaniu do 86M przed rokiem.

Przepływy za to wyglądają znacznie lepiej od zysku. Z działalności operacyjnej uzyskano 70 milionów wobec 123 przed rokiem. Nie mamy co prawda szczegółowo rozpisanych pozycji, ale wiadomo z rachunku rodzajowego, że amortyzacja była obecnie o 7 milionów większa, więc pozostałe czynniki korekcyjne były nominalnie zbliżone. Na działalności finansowej mamy spory minus, co związane jest z wypłatą dywidendy oraz spłatą 9 milionów kredytów. W inwestycjach widać nadal olbrzymi nakłady finansowe. Przez ostatni rok spółka wydała ponad 700 milionów na nowe aktywa.

W porównaniu z sytuacją przed rokiem spółka znacząco polepszyła swoją efektywność. Cykl konwersji gotówki jest jeszcze bardziej ujemny i wynosi 69 dni. Spółka szybciej ściąga należności i wolniej reguluje zobowiązania. Zapasy spadają, wraz ze swoim cyklem rotacji, co jest efektem cały czas dużego popytu.
Przynajmniej teoretycznie pogorszyła się sytuacja finansowa spółki. Kapitał obrotowy jest ujemny i w związku z tym wskaźniki płynności mają mało satysfakcjonujące poziomy. Od razu zauważył to rating który spadł na BBB. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę, że udział długu w kapitale to raptem 30%, dodatni CF z działalności operacyjnej, oraz wysokie roczne EBITDA, to spokojnie kilkaset milionów kredytów spółka może zaciągnąć i to pewnie z nie dużą marżą.

Wyceny spółki musiały spaść po tak słabszym na wyniku kwartale i oczywiście się to stało:
www.stockwatch.pl/gpw/bogdanka...

Automat nie wie jednak, że spółka jest w fazie mocnych inwestycji, które okresowo zgodnie z planem pogorszyły wyniki. Modele są konserwatywne i zakładają powtarzalność wyniku. Jeśli uwarunkowania makro, rozumiane przez popyt i cenę węgla się istotnie nie pogorszą to istnieje szansa na spory wzrost wyników, który skompensuje teoretyczne przewartościowanie. Kluczem jest słowo „jeśli”, bo co się stanie za rok, to nie jestem przekonany czy ktokolwiek jest w stanie powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem.

Tak czy owak, Bogdanka to jednak z technologicznie najbardziej rozwiniętych spółek górniczych, do tego efektywna i płacąca mała, bo małą, dywidendę. Minusem i zagrożeniem dla kursu jest podaż akcji pracowniczych, ale to akurat z wartością wewnętrzną nie ma nic wspólnego. Jeśli w 2010 roku spółka zarobiła na czysto 230 milionów, a program inwestycyjny zakłada podwojenie wydobycia w roku 2014, to nawet bez żadnej poprawy efektywności i rentowności dałoby to na dziś dzień po zdyskontowaniu około 3 miliardów kapitalizacji. Biorąc pod uwagę, że wydobycie powinno być tańsze, bo bardziej efektywne spółka dochodowo jest wyceniana w pobliżu swojej obecnej wartości wewnętrznej. Jednocześnie oznacza, to że powinna dawać roczną stopę zwrotu około 12%, bo taką przyjąłem stopę dyskontową w tych papierowych wyliczeniach. Oczywiście wszystko przy założeniu, które nie musi być prawdziwe, że ceny węgla będą zbliżone do tych z roku 2010, co wcale nie musi być założeniem prawdziwym.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Milek
0
Dołączył: 2010-06-07
Wpisów: 110
Wysłane: 1 lutego 2012 13:13:49 przy kursie: 123,80 zł
Nie ma info jeszcze na SW więc wrzucam..
Bogdanka: Erste wydało rekomendację "kupuj"

Analitycy Erste rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji kopalni Bogdanka od poziomu "kupuj" i ustalili cenę docelową na 155 zł, wynika z raportu datowanego na 1 lutego.
Przy sporządzaniu rekomendacji uwzględniono cenę z zamknięcia notowań w poniedziałek, 30 stycznia, wynoszącą 123,7 zł. W środę ok godz. 11. kurs wynosił 124,0 zł, po spadku o 0,40%

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 27 marca 2012 11:09:01 przy kursie: 128,00 zł
Spółka nie cieszy się dużym zainteresowaniem na forum, więc będzie krótko.
Cały rok wypada pod względem wyników ciut gorzej od 2010r. W zależności od linii rachunku wyników jest ot zmiana rzędu 5-10%. To wszystko jednak nie jest istotne, bo liczy się tak naprawdę IV kwartał.

W listopadzie uruchomiono wydobycie z pola Stafanów. Od razu widać to w zwiększonym wydobyciu, a tym samym większej sprzedaży własnego węgla przez Bogdankę. W porównaniu z ubiegłym rokiem wydobycie netto wzrosło o 42% do poziomu 2 milionów ton i to przy niepełnym kwartale pracy. Jeśli zerkniemy do informacji publikowanych przez spółkę to pierwszy kwartał będzie prawdopodobnie jeszcze lepszy. Po dwóch miesiącach wydobyto netto 1,45 M tony węgla.

Wynik IV kwartału jest naprawdę bardzo dobry. Przychody wyniosły 435 milionów, czyli o 47% więcej niż w okresie porównywalnym. Prawdopodobnie mamy jednak pewne sezonowe przesunięcie ze względu na ciepłą zimę. W całym drugim półroczy wzrost przychodów wyniósł niecałe 11%.


kliknij, aby powiększyć


Wynik brutto osiągnął pierwszy raz w historii spółki poziom 200 milionów złotych, co stanowi wzrost w stosunku do porównywalnego kwartału ubiegłego roku o 118%. Tutaj jednak trzeba dodać, że prawdopodobnie koszty własne sprzedaży zostały pomniejszone przez zdarzenie jednorazowe, którym było rozwiązanie rezerw na podatek od nieruchomości dotyczący wyrobisk górniczych. Po eliminacji tego czynnika mamy niemal identyczny wynik brutto na sprzedaży, co przy niższych cenach węgla w IV kwartale trzeba uznać za wynik co najmniej przyzwoity.

EBIT jest prawie trzykrotnie wyższy niż w roku ubiegłym, natomiast po usunięciu z wyniku zdarzeń jednorazowych wzrost wynosi około 100%.

Na skutek mniejszego poziomu gotówki, mamy mniejsze przychody finansowe, w związku z czym dynamika zysku brutto jest troszkę mniejsza.

Przepływy nie potwierdzają wyniku. Bogdanka wygenerowała tylko 75 milionów gotówki, w porównaniu do 85 w roku poprzednim. Nie mamy szczegółowych not do sprawozdania za III kwartał, ale jak wspomniałem, bardzo możliwe, że mamy do czynienia z przesunięciem szczytu sprzedażowego. Potwierdza to także dużo wyższy poziom należności na koniec okresu. Można oczekiwać, że wzrósł kapitał obrotowy i stąd mniejszy CF z działalności operacyjnej.

Jeśli zerknąć do not, to nie jest to koniec inwestycji spółki. W tym roku oddano do użytkowania aktywa za około miliard złotych, natomiast w bilansie widać jeszcze 300 milionów aktywów trwałych w budowie.

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych trzeba brać po uwagę cykliczność branży. Podstawa do generowania lepszego wyniku w przyszłym roku jest, pytaniem pozostaje czy pozwolą na to ceny węgla.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 600
Wysłane: 11 maja 2012 00:16:15 przy kursie: 127,00 zł
Krótko o wynikach:

Wyniki po raz kolejny są wyśmienite, ale właśnie takich należało oczekiwać po rozpoczęciu wydobycia na polu Stefanów. Przychody wyniosły 477 milionów złotych, czyli jeszcze więcej niż miało to miejsce w IV kwartale(435M). Wynik brutto jest co prawda niższy niż w ostatnim kwartale poprzedniego roku, ale wynika to prawdopodobnie ze zdarzeń jednorazowych zaprezentowanych na koszcie własnym sprzedaży, czyli rozwiązaniu rezerw na podatek od nieruchomości.
Spadkiem marży z 46% na 37 nie należy jeszcze się przejmować. To i tak znacznie więcej niż notowano w poprzednich kwartałach.

kliknij, aby powiększyć

W relacji do pierwszego kwartału poprzedniego roku wzrosty przychodów i zysku brutto ze sprzedaży wyglądają bardzo konkretnie. Pozytywnie zaskakują koszty korporacyjne. Pomimo tak znaczącej inwestycji jak Stefanów, koszty zarządu wzrosły jedynie o 2,5M PLN, a koszty sprzedaży pozostały praktycznie na tym samym poziomie.

Pewnym zaskoczeniem jest zawiązanie rezerw(25M) na kontrakt z Mostostalem i puszczenie tego przez rachunek wyników. Można się było już prędzej spodziewać miłej niespodzianki w postaci kary umownej za niedotrzymanie terminu z winy wykonawcy w zakładzie przeróbki. Prace dodatkowe, bo tak określił to zarząd w komentarzu do wyników były najprawdopodobniej naprawą środków trwałych, a nie ulepszeniem, w związku z czym nie dało się tego skapitalizować na aktywach trwałych. To tylko moje przypuszczenia, które postaram się potwierdzić u sporządzającego sprawozdanie. Linia finansowa(różnice kursowe) dołożyła 4 miliony do wyniku operacyjnego w kwocie 120 milionów PLN, dzięki czemu finalnie zysku netto zaprezentowano 99M.(Gdyby nie rezerwa, byłoby 120)

Miła niespodzianka miała miejsce w innej części sprawozdania, a dokładniej Rachunku Przepływów. Do kasy spółki z działalności operacyjnej wpłynęło ponad 200 milionów złotych. Przypomnę, że zawiązanie rezerwy jest kosztem, ale nie powoduje wypływu gotówki, a amortyzacja też jest nie mała ->78M

Problemem spółki jest oczywiście bieżąca koniunktura i wynikający z niej popyt na węgiel. Ten niestety zmalał, co objawia się także w rosnącym zapasie, dla statystycznie dobrego okresu sprzedażowego(41->60M). Na razie to przy tych przychodach i tak jest nie dużo. Można powiedzieć, że to i tak nie jest dużo, jeśli weźmiemy skalę wzrostu wydobycia i przychodów.
Dzięki dobremu kwartałowi poprawiły się oczywiście wskaźniki, choć nadal większość metod wycen wskazuje na przewartościowanie spółki. Z drugiej strony do poprawy wyniku są jeszcze dwa kwartały bez Stefanowa, które powinny nadal zmniejszać mnożniki.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bankrucik
52
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 306
Wysłane: 27 września 2012 23:34:50 przy kursie: 125,40 zł
- W mojej opinii to dlatego, że nie przystałem na korupcyjną propozycję oraz na propozycję ustawiania przetargów – powiedział „Parkietowi" Mirosław Taras.

www.parkiet.com/artykul/128375...

odwołali Prezesa widać, że chłop nie pracował na Ślaśku w górnictwie.. to by się tak nie dziwił "propozycjom"Think
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

deejay
0
Dołączył: 2009-01-17
Wpisów: 11
Wysłane: 28 września 2012 07:24:31 przy kursie: 125,40 zł
chciał coś zrobić dla firmy a tu wyszła cała prawda o naszym kraju - budowlanka, górnictwo itp wszystko łapówkami stoi i wał goni wała

Johnny Bravo
Johnny Bravo PREMIUM
14
Dołączył: 2010-10-19
Wpisów: 300
Wysłane: 4 października 2012 19:44:48 przy kursie: 121,80 zł
Mirosław Taras złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do CBA:
Cytat:
Do Prokuratury Okręgowej w Lublinie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożone wcześniej do CBA przez byłego prezesa Kopalni Bogdanka Mirosława Tarasa. Został on odwołany z funkcji prezesa kopalni w zeszłym tygodniu.

Zawiadomienie od byłego prezesa Bogdanki wpłynęło do lubelskiej Prokuratury Okręgowej w czwartek po południu, tuż przed zakończeniem jej godzin pracy. Prokuratura nie ujawnia na razie, czego dokładnie dotyczy to doniesienie.

"Zawiadomienie jest obszerne. Szczegółowe informacje o tym, czego dotyczy, prokuratura ujawni po analizie tego dokumentu"

cały artykuł

ciekawe komu prezes blokował wejście w górniczy biznes...

GDz
0
Dołączył: 2013-02-05
Wpisów: 46
Wysłane: 8 lutego 2013 08:27:47 przy kursie: 135,00 zł
Zastanawia mnie jaki impuls potrzebny jest Bogdance uważanej za najbardziej efektywną spółkę górniczą w Polsce ... Czy porusanie się w range'u 130-140 PLN od jakiegoś czasu może oznaczać oczekiwanie na aktualizację strategii na najbliższe lata po 2014, kiedy to produkcja osiągnie docelowy poziom 11,5 mln węgla? Implikuje to oczywiście osiąganie przychodów na poziomie 2,7 mld PLN i zysku netto przekraczającego 600 mln PLN od wspomnianego 2014 po ukończeniu wszystkich prac zwiazanych z udostępnianiem pola Stefanów. Obecna strategia zakłada politykę wysokiej dywidendy (spodziewałbym się DY 11-12%, czyli DPS ok. 14-15 PLN) po ukończeniu obecnych planów inwestycyjnych.

Wszystko to czyni spółkę niezwykle interesującą inwestycją abstrahując od niekorzystnej struktury kosztowej (koszty stałe sięgają ok 35% całkowitych kosztów operacyjnych) i rzekomej przynależności do jednej z bardziej koniunkturalnych branży na rynku. Niemniej jednak spółka cechuje się surowym współczynnikiem Beta na poziomie 0,58 i po odpowiedniej korekcie - 0,72, co czynni ją de facto walorem defensywnym i po prostu porusza się wolniej niż rynek...

Być może wycena spółki na poziomie 13,65 P/E i 1,96 P/BV (liczby te opierą się o moje Forecasty wyników za 2012 r.) jest uważana za zbyt wysoką przy obecnych warunkach rynkowych...

Kod:
mod: usunięto zdanie niezgodne z regulaminem
Edytowany: 8 lutego 2013 09:23

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,318 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło