pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

GDz

GDz

Ostatnie 10 wpisów
Cytat:
Gotówka pozostająca w JSW wyniosłaby 2-0,75= 1,25 mld zł . A więc jakiś bufor na niepewne czasy.
Zakupno za 1,49 mld zł , uszczupli gotówkę 2-1,49= 0,51 mld zł. Wprawdzie znacznie wzmacnia się moce wydobywcze JSW ale podcina jej skrzydła w tak istotnym aspekcie jak płynność finansowa. A czasy dla węgla w Polsce i na świecie są nadal mało przewidywalne.

Kolego le rom Cały deal będzie sfinansowany gotówką. W bilansie spółki jest dużo miejsca na zwiększenie udziału finansowania dłużnego. Trzeba też pamiętać o pozostałym planowanym CAPEXie na poziomie 1.9 mln PLN. Przy prawdopodobnym przepływie operacyjnym dochodzącym w porywach do 1 mld PLN i przy chęci utrzymania chociażby Cash Ratio na konserwatywnym poziomie 0.5 (jak dotychczas to miało miejsce - chociaż warunki rynkowe temu sprzyjały) w spółce na koniec 2014 pojawi się ponad 2 mld PLN długu.

Z drugiej strony cena kopalnie KW jest rzeczywiście wysoka ...

Kolego rottor, zdradź proszę gdzie można znaleźć takie ciekawe raporty...

Dzięki,
GDz

Tak szybko bym jeszcze nie wyrokował nt. KGHM International. W bilansie KGHMI większość aktywów to aktywa wzrostowe, głównie projekty górnicze - Sierra Gorda, Ajax Afton, Victoria i Maljmberg (Grenlandia - Molibden - aktualnie chodzi po ok. 20000 USD/t na LME) Dlatego też conajmniej w średnioterminowej perspektywie pojawią się solidne przepływy pieniężne. Także średni jednostkowy koszt miedzi w całej grupie istotnie się obniży.

Z drugiej strony fakt, otoczenie makroekonomiczne daje się we znaki. W związku z tym najbliższy czas nie będzie należał do łatwych. Tym bardziej, że nasz ukochany Skarb Państwa nie pozostaje dłużny mechanizmom ekonomicznym i sam postanawia dorzucić własne trzy grosze do już niełatwej sytuacji KGHu :)

Masz z dzisiaj z nocy PMI z przemysłu >50 w Chinach. W związku z czym można zauważyć ruch na północ na miedzi i srebrze, co pozytywnie wpływa na brak konieczności korekty tegorocznego budżetu, chociaż tymczasowo...

krzabr napisał(a):

Martwi mnie wzrost zaciągniętych pożyczek krótkoterminowych o ponad 35mln zł, oraz wzrost zobowiązań na towary i usługi o 53 mln zł które mimo spłaty prawie 30mln zł kredytów i zoobowiązań. zwiększyły zoobowiązania z 217mln do 277mln zł. Oraz zapasów 107mln wobec 85mln zł (co jednak dotyczy też innych spółek z sektora).

Nie jest to powód do zmartwień gdyż naturalnym jest wzrost kapitału obrotowego przy zwiększaniu sprzedaży.

rafal9 napisał(a):
Zastanawiam się nad rozpoczęciem akumulacji z perspektywą trzymania conajmniej 5 lat.
Czy stopa zwrotu w tym czasi włącznie z dywidendą ma szanse wynieść 10% rocznie?[/code]

Tutaj niestety trzeba wziąć pod uwagę szersze spektrum czynników aniżeli tylko regułę, która mówi, że na rynku akcyjnym w długim okresie uzyskamy dodatnią stopę wzrostu.

Abstrahując od czynnika chińskiego (w geograficznej strukturze przychodów nie jest to aż tak duża pozycja w KGHu, niemniej jednak ma obecnie kluczowy wpływ na kursy metali przemysłowych) dużą niepewnością obarczony jest projekt kopalni odkrywkowej w Chile. Z jednej strony istotnie obniży jednostkowy koszt wydobycia w skali całej grupy. Z drugiej jednak zobaczymy czy dodatkowa podaż w wysokości ok 150 tys. ton Cu da się w pełni uplasować na rynku.

Zastanowiłbym się też jak to będzie z tym wchodzeniem w rynek energii i partycypacją w projektach razem z polskimi grupami energetycznymi i jak to będzie się miało do posiadanego pakietu Tauronu. W średnim terminie (2-3 lat) wydaje mi się, że na korzyść KGHu nie będzie też działał kurs walutowy w związku z poprawą koniunktury i ponownym napływem kapitału na rynki wschodzące.

Warto też spojrzeć jak się ma obecna wycena spółki do globalnych "Peersów" właściwie z całego sektora wydobywczego i produkcji metali. Chociaż tutaj niestety ciąży słabość polskiego rynku i działania naszego ukochanego rządu w którego interesie jest chyba osłabienie pozycji naszej giełdy w regionie...

Cytat:
Żadna skrajność nie jest dobra. Tak więc ideałem nie jest ani gospodarka totalnie liberalna, ani totalnie centralnie planowana. Udział państwa jest do pewnego stopnia korzystny i wręcz niezbędny. Do jakiego stopnia i gdzie, to już zupełnie inny temat-rzeka.
Chodzi o to, żeby nie ubierać centralnego planowania w piórka gry rynkowej. A tu się tak usiłuje robić.

Pełna zgoda. Z drugiej jednak strony aktywność Skarbu Państwa jako akcjonariusza posiadającego pakiety kontrolne jest wysoce nieefektywna i jego działania często idą wręcz na przekór strategicznym planom spółek (tak jak tutaj w przypadku elektrowni Opole gdzie rzekomo w tle pojawia się interes społeczny... lub forsowanie istotnie wyższych dywidend w niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym - KGHM w 2012 r. kiedy to gotówka jest potrzebna bardziej niż zwykle).

Tak więc możemy doszukać się namiastki centralnego planowania :)

Nie uważam też, że węgiel jest zły. Na chwilę obecną jest to strategiczny dla Polski surowiec energonośny i jego potencjał powinien być jak najlepiej wykorzystany. Niemniej jednak stopniowo musimy się zwracać w stronę pro-technologicznych inwestycji kapitałowych, gdyż te wzmacniają efekty mnożnikowe patrząc z makroekonomicznego punktu widzenia i pozytywnie wpływają na atrakcyjność samego państwa jako miejsca ulokowania kapitału.

A jeszcze stosunkowo niedawno rząd firmował olbrzymi projekt polskiej energii atomowej na czele którego miało stać PGE (nie wiem czy jeszcze stoi i czy komukolwiek nadal zależy na tym zależy).

Absolutnie nie rozumiem jaki jest sens budowania kolejnej elektrowni opalanej węglem, chociażby w związku z coraz większą restrykcyjnością przepisów nt. zanieczyszczenia środowiska ze strony Unii.

Niewątpliwie skorzysta na tym KW (ma być partnerem w inwestycji) zapewniając swobie dodatkowy zbyt patrząc przez pryzmat zapasów jaki ukształtował się w spółce w 2012.

Druga sprawa to innowacyjność i opieranie rozwoju gospodarki na nowych lub chociaż relatywnie nowych technologiach a taką jest energia atomowa w stosunku do tej pozyskiwanej ze spalania węgla kamiennego, abstrahując już od kwestii bezpieczeństwa.

Nas, forumowiczów a zarazem i potencjalnych inwestorów interesuje raczej "big picture". Dlatego też jeden z kilkunastu zakładów produkcyjnych spółki wyróźniający się na tle innych, znacznie gorszych, nie zmienia postrzegania firmy, a i jego produkcja (ok 1,7 mln ton) to chyba niewiele w skali całej grupy.

Natomiast co do CAPEXu to równie dobrze mógł zostać przeznaczony na cele odtworzeniowe. W cashu widać, że na poziomie całej grupy nie przekracza on nawet amortyzacji...

bankrucik napisał(a):
w dłuższej perspektywie nawet bez działań unii nasze górnictwo jest przegrane... rosnące koszty ( nikt ich nie pilnuje, zarządy dbają o własne stołki zgadzając się na każde żądanie "strony społecznej",) ogromna korupcja, związkowcy żerujący na branży ( zakładają spółki i "robią" usługi dla spółek, ciekawe który prezes odrzuci "konkurencyjną" ofertę takiej firmy, coraz trudniejsze warunki geologiczne...
jedynym argumentem za istnieniem górnictwa w Polsce jest bezpieczeństwo energetyczne Państwa ale do tego to wystarczy wydobycie ok 55 mln ton, i uczciwie należy przyznać że dotujemy branże właśnie z tego powodu a resztę kopaln to zaorać i ukryte dotacje topione w górnictwie w tej chwili przeznaczyć na budowanie infrastruktury dla całej gospodarki czyli drogi, koleje, linie energetyczne itd

Gdyby faktycznie urzeczywistnić taki plan to na placu boju pozostałaby tylko Bogdanka (z obecnym wydobyciem 7,8 mln ton (2012) oraz ok. 9 mln w 2013 r. i docelowo 11,5 mln ton w 2015) jeżeli mówimy tylko o węglu energetycznym.

Wszystkie Śląskie kopalnie z cenami wyraźnie wyższymi od benchmarków (aby rekompensować sobie i tak już bardzo wysokie koszty, szczególnie stałe a i te też się zwiększają - głównie płace) nie mają szans na konkurowanie z tanim węglem z importu. Niestety nie ma i raczej nie będzie w Polsce rządu, który byłby na tyle odważny aby doprowadzić do porządku i uświadomić związkom górniczym, że Polska gospodarka od 20 lat funkcjonuje w charakterze wolnego rynku a nie centralnie sterowanego, zzamkniętego systemu.

Cytat:

Ani jedno, ani drugie nie ma ze spadkami KGH nic wspólnego. Na pysk lecą wszystkie firmy górnicze na całym swiecie: stricte miedziowe w rodzaju Antofagasta, "półmiedziowe" w rodzaju Kazakhmys czy Freeport- McMoran albo wielobranżowe typu BHP Billiton, Glencore-Xstrata, Rio Tinto itd.
Globalne fundusze inwestycyjne wyrzucają równo jak leci firmy górnicze, nie patrząc na ich specjalizację i to jest TEN powód tego, co dzieje się z KGH, a także z JSW czy Bogdanką.
To jest czyszczenie portfela o globalnej skali i jakies tam OFE czy raporciki są tu bez znaczenia.

Well said :) Z drugiej strony ja rozważałbym wręcz pakowanie się w sektor wydobycia węgla jako, że jest najbardziej koniunturalny z całęgo sektora wydobywczego.

Zdaje się też, że miedź czeka ciężki czas - narastające obawy o dalsze wykorzystanie maksymalnego potencjału wzrostowego chińskiej gospodarki co warunkuje wzmożony popyt na surowce przemysłowe. Kolejno - najprawdopodobniej wkrótce zakończy się cykl ultra ekspansywnej polityki monetarnej Fedu - na początek stopniowe ograniczanie programów luzowania ilościowego, później odpowiednie zwiększanie stopy procentowej.

Nie ma nic odkrywczego w tym co napisałem. Niemniej jednak to są wg mnie dwa kluczowe czyniki, które spowodują, że w conajmniej w średnim terminie kurs miedzi nie będzie rozpieszczał jej producentów, zakładając, że w między czasie nie stanie się nic nadzwyczaj pozytywnego.

Ja podkreśliłbym jeszcze fakt, że KGHM to cały czas spółka z kraju zaliczanego do grupy Emerging Markets. Dlatego też jej wahania w stosunku do jakiegokolwiek benchmarku będą wyraźnie wyższe niż chociażby Freeport-McMoran, Southern Copper (obie spółki z US).

Poza tym porównanie Cena Vs Cena na wykresie jest absolutnie niemiarodajne... rottor przyjrzyj się wskaźnikom rynkowym spółek pure-copperowych z zagranicy i jak w stosunku do nich ma sie KGH.

Wg mnie to byłyby spółki z jednorodnym produktem, realizujące sprzedaż na terenie jednego kraju (brak ryzyka kursowego i ewentualnego komplikowania się BS, P&La i CF), ze stosunkowo niewielką strukturą grupy kapitałowej.

PKO przejmuje Nordee za ok. 3 mld PLN... Dużo ciekawego dzieje się ostatnio w polskiej bankowości - BZWBK wchłonął Kredyt Bank, całkowity rebranding BRE i większy nacisk na detal...

Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy obecnie w dezinflacyjnym dołku cyklu a rynek węgla koksowego i jego pochodnych jest mocno zależny od koniunktury to może warto byłoby się temu walorowi dokładniej teraz przyjrzeć. Niemniej jednak wydaje mi się, że jeszcze trzeba nam trochę poczekać zanim cokolwiek zacznie się tutaj dziać...

karoldvl, właśnie o to mi chodziło. Thx za pozostałe sugestie.

Pozdro

Witajcie,

Czy mogę liczyć na waszą pomoc odnośnie rekomendacji dobrej literatury nt. rachunkowości finansowej. Byłbym również wdzięczny za przytoczenie krótkiej argumentacji "za" i może "przeciw" przy poszczególnych propozycjach.

Dzięki!

Varden, przede wszystkim na danych o jakiej częstotliwości chcesz pracować? Oczywiście reakcja będzie najwidoczniejsza na danych HFD (High Frequency Data), czyli w interwale minutowym, pięcio minutowym, do H4 włącznie.

Jakiś czas temu zbudowałem model ekonometryczny (Multiplicative Error Model) opisujący reakcję dowolnego instrumentu finansowego w odpowiedzi na publikację danych makro.

Mogę udostępnić Tobie materiały, razem z kodem w MATLABIE. Just message me.

Propozycja zarządu ws. dywidendy - 5,06 PLN / akcja, spodziewałem się nieco więcej... Biorąc pod uwagę chociażby dobieganie końca inwestycji mającej na celu udostępnianie pola Stefanów. Chociaż może pojawi się jakaś nowa koncepcja w strategii.

Proponowana dywidenda to 0,24 PLN. Chyba zatwierdzona przez walne. W dniu ustanowienia dawało to ok. 9% Dividend Yielda.

W przypadku liczenia wskaźników dla indeksów rzeczywiście jest potencjał co do różnorodności podejścia do tematu :)

Jeżeli na rynku jesteś w stanie znaleźć kilka firm o podobnej specyfice biznesu to z oszacowaniem Bety nie powinno być problemu. Niemniej jednak trochę liczenia będzie :)

1. Policzyć Betę dla każdej ze spółek (tzw. surowa Beta). Tutaj od razu można pokusić się o korektę stosowaną przez Bloomberga a mianowicie skorygowanie surowej Bety o założenie o jej dążeniu do 1 w długim okresie. Nie jest to jednak konieczne,
2. Oczyszczenie oszacowanych współczynników z ryzyka generowanego przez wielkość długu dla poszczególnych spółek,
3. Kolejno wyliczenie średniej zdelewarowanej Bety dla branży,
4. Ustalenie przeciętnej struktury finansowania w branży i skorygowanie o nią średniej branżowej Bety.

Generalnie i dłuższy horyzont przy szacowaniu tym lepiej.

Stopą wolną od ryzyka jest rentowność skarbowych papierów wartościowych, zazwyczaj 10 letnich i takim tenorem najlepiej jest aproksymować risk free rate. Niemniej jednak nie przeszkadza to użyć YTM papieru o krótszym terminie wykupu, adekwatnie do horyzontu inwestycyjnego. Na rynku masz cały czas dostępny papier o zapadalności 5 lat. Co do ostatniego, to risk premium jest taka sama dla wszystkich papierów wartościowych z tej samej klasy aktywów - patrząc przez pryzmat CAPM.

Chcąc policzyć premię dla akcji mamy na przykład:

Średnioroczna stopa zwrotu z indeksu WIG20 - 11,78%
Obecna rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych - 3,31%

Risk Premium = 11,78% - 3,31% = 8,47%

Jest to stusunkowo dużo. Zazwyczaj można zauważyć, że w analizach przyjmuje się premię za ryzyko na poziomie 5%.

Całkiem interesujące :)

Ja mam zysk narastająco za 4 kwartały: 1233,751 mln
Market Cap na 20-05-2013: 22074,06 mln

czyli P/E = 17,891827

Zgadza się, GPW liczy z zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej.

Fakt, niewątpliwie otoczenie rynkowe nie sprzyja... Tak samo sytuacja kosztowa w Polsce... Dobrze byłoby usłyszeć coś o dokładniejszym terminie uruchomienia wydobycia w Chile.

Niemniej jednak KGHM na chwilę obecną jest mocno przeceniony w stosunku do spółek "pure copperowych" (KGH chodzi przy P/E x6.1, "pure coppery" przy mniej więcej P/E x9).

Mając Betę możesz policzyć to czysto technicznie w oparciu o model CAPM. Niemniej jednak aby uzyskać sensowny wynik, oszacowana przez Ciebie Beta powinna być odpowiednio wysoka (start-up generuje o wiele większe ryzyko niż przeciętna firma notowana na giełdzie). Osobiście spodziewałbym się kosztu kapitału własnego na poziomie co najmniej 20%. Dlatego też podejście zaproponowane przez Watchdoga z wymaganą stopą zwrotu funduszu Venture Capital może być ciekawą alternatywą.

Być może nie wyceniałem start-upu ale robiłem to w przypadku spółek prywatnych. Niemniej jednak użytą procedurę można zastosować i w tym przypadku.

Przede wszystkim potrzeba nam kilka notowanych spółek o jak najbardziej zbliżonej strukturze przychodów i profilu działalności. Wyliczamy betę dla każdej ze spółek, delewarujemy, po czym uśredniamy i mamy gotowy średni dla branży rynkowy zdelewarowany współczynnik beta.

Tutaj można oczywiście dostosować uzyskaną betę do struktury finansowania wycenianej spółki. Niestety wypadałoby operawać na rynkowych wartościach kapitału własnego i długu, gdyż wartości księgowe nie zawierają w sobie informacji jak rynek postrzega dane aktywo w kategoriach ryzyka. Dlatego też proponuję co następuje: polecałbym założyć, że spółka docelowo będzie chciała finansować działalność odzwierciedlając branżowe średnie struktury finansowania. To założenie eliminuje też trudność z oszacowaniem WACC.

Pozdrawiam

Przy zrealizowanych cenach koksu niższych o ok. 30%, cenach węgla koksowego niższych o ok 30% i cenach węgla energetycznego niższych o ok. 11% w odniesieniu do Q1 2012, a nawet przy zrealizowanych cenach niższych w sotsunku do Q4 2012 - jest to i tak dobry wynik. Nadal nie widać poprawy na europejskim rynku stali (zarówno ceny jak i wolumen produkcji). Cieszy też redukcja zapasów.

Nic tylko czekać na urzeczywistnienie się scenariusza o rychłej poprawie koniunktury w europie.

Przy okazji, czy ktoś mógłby mi pomóc z następującym pytaniem:

Czy pozycja "Zmiana stanu produktów" korygująca koszty rodzajowe jest wynikiem sprzedaży zalegających w zapasach - koksu i węgla?

Jeżeli zgodnie z MSR 2 są one wyceniane wg FIFO (mogę się mylić), to czy w obliczu niższych zreazlizowanych cen w Q1 2013 spółka mogła odnotować stratę na tych operacjach? Oczywiście o ile zapasy są wyceniane wg ce sprzedaży netto.

Pozdrawiam

Sadovaya i Coal Energy to Ukraina... Dlatego też nie wydaje mi się aby był to dobry punkt odniesienia dla JSW. Nie wydaje mi się również aby w długim terminie nastąpił większego rozmiaru spadek kursu. Wygląda na to, że ceny węgla koksowego stabilizują się. Niemniej jednak dopiero gdy "corowe" dla koniunktury sektory przemysłu tj. samochodowy, budownictwo nie zaczną wykazywać wyraźnej poprawy dopóty nie będzie zwiększonego popytu na stal i przez to na węgiel koksowy i koks (w przypadku JSW dużo zależy od Arcelor Mittal). Poza tym jestem ciekaw jakie będą miały przełożenie nieznacznie wyższe ceny węgla w stosunku do ostatniego kwartału 2012 na wyniki I kwartału 2013.

1. Corporate Governance znajdziesz w sprawozdaniach zarządu z działalności spółki. Natomiast analiza akcjonariatu to dość szerokie pojęcie w zależności z czyjego punktu widzenia rozpatrujesz daną spółkę.
2. Nie można, chociaż mogę być w błędzie. Ustawowo, tylko akcjonariusze posiadający pakiety przekraczające próg 5% mają obowiązek do ujawnienia się.
3. Szczerze wątpie, jest to informacja poufna.
4. Wystarczy zajrzeć do historycznych raportów okresowych (sprawozdanie zarządu z działalności spółki - tam winna się pojawić ta informacja).

Pozdrawiam

Taka przecena CLE właściwie nie powinna dziwić a w dużej mierze jej przyczyną był raport bieżący o redukcji wydobycia w związku z ograniczonym popytem na węgiel a jako, że udział kosztów stałych jest wysoki to i efekt dźwigni operacyjnej nie działa tak jak należy przy obniżaniu się przychodów.

Pocieszeniem może być fakt, że najprawdopodobniej odpowiedzialny za tak duże spadki jest przede wszystkim kapitał spekulacyjny biorąc pod uwagę niski wolumen przy ostatnich spadkach.

Trzeba też zauważyć, że obecnie spółka jest relatywnie jedną z najtańszych na głównym parkiecie.

exter123 napisał(a):
do premiery coraz bliżej, kurs znów powyzej 27 zł, a DM IDMSA daje CIA w gronie swoich faworytówDancing

pulsinwestora.pb.pl/3018430,36...

Osobiście nie ufałbym opioniom tego podmiotu :)

W obliczu realnego zagrożenia jakim jest spadek konkurencyjności polskiego węgla na arenie międzynarodowej, rosnącego importu węgla zza wschodniej granicy oraz energetycznego potencjału łupków, górnicy w dłuższej perspektywie sami sobie zaszkodzą kiedy to kopalnie nie wytrzymają presji rynku węgla i zmuszone będą do przeprowadzenia głębszych restrukturyzacji kosztów - przede wszsytkim związanych ze świadczeniami płacowymi.

Z drugiej jednak strony coraz częściej rozmawia się o wydłużeniu tygodnia pracy (do 6 dni) w spółkach węglowych Skarbu Państwa , co być może w pewnym sensie tłumaczy dalsze rządania płacowe.

Zgadza się. Wpływ pieniężny jest operacją gospodarczą a takich chociażby w skali dnia jest dużo :)

Warto zapoznać się z poniższym dokumentem (sekcja nt. raportów bieżących):

isap.sejm.gov.pl/DetailsServle...

Faktycznie, jest to wręcz logiczne - jeżeli nie ma przesłanek obniżenia się przyszłych ekonomicznych korzyści aktywa to wartość pozostaje taka sama :)

Nie jestem na bieżąco z sektorem spożywczym ale być może to właśnie otoczenie biznesowe jest obciążeniem dla spółki i generalnie oczekiwania dotyczące perspektyw sektora w którym spółka funkcjonuje są gorsze. Indeks dla spółek spożywczych sunie do boku (przy dość szerokim range'u wahań) mniej więcej od połowy poprzedniego roku.

Wartość firmy amortyzujesz bądź testujesz pod kątem utraty wartości w zależności czy rachunkowość jest prowadzona wg polskiej Ustawy / MSR. Dlatego też jej regularny spadek jest czymś naturalnym bez kolejnych akwizycji.

Mała poprawka odnośnie możliwego zysku - 2013/2012 ok. 130% oraz 2014/2013 conajmniej 130% - zakładając zrealizowanie się zakładanego wydobycia.

Myślę, że dokonuje się równoważenie wyceny pomiędzy bardzo dobrą sytuacją fundamentalną (zysk 2013/2012 powinien wynieść 125%, natomiast 2014/2013 co najmniej 30% i atrakcyjna dywidenda) a rynkowym postrzeganiem na tle całego sektora wydobycia węgla i jego niepewna sytuacja w Polsce. Ważnym momentem mniej więcej w połowie roku powinna być publikacja strategii na lata 2014-2020.
Być może raport za 2012 w marcu coś ruszy :)

Z biznesowego punktu widzenia niewątpliwie ma Pan rację. Te dwa produkty na pewno nie są substytutami z patrząc przez pryzmat segmentu do jakiego należą, dlatego też Starcraft (głównie celuje w hardcorowych graczy poprzez wg mnie bezkonkurencyjny battle.net) nie zagraża krańcowemu przychodowi Snipera. Niemniej jednak dopatrywałbym się aspektu wizerunkowego. Premiery Blizzarda są czymś naprawdę spektakularnym. Nie oznacza to jednak, że nie kibicuję CIA :)

Warto też wspomnieć o niedawnej zapowiedzi PS4 przez Sony, chociaż tego czynnika bym się nie obawiał jako, że do właściwej premiery sprzętu poczekamy jeszcze kilka miesięcy :)

Pozdrawiam,
Grzesiek

O ile dobrze sobie przypominam to premiera Snipera w USA odbędzie się 12 marca. Ciekawym zbiegiem okoliczności jest on również dniem premiery StarCraft 2: Heart of the Swarm (Blizzard jest jedną z najbardziej cenionych marek w branży a sam StarCraft jest również lokomotywą światowego e-sportu) :) Obawiam się, że ten event może w dużym stopniu przyćmić CIA pomimo zapowiadanego uruchomienia olbrzymiej kampanii reklamowej tegoż dnia. Jestem ciekaw czy może to mieć zauważalny impact na Snipera.

bryndzal napisał(a):
Na elektronicznej podłodze jest zapowiedź jutrzejszego wywiadu z szefem CIA

"Wielokrotnie zapowiadał Pan, że liczy, że sprzedaż „Snipera 2" będzie lepsza niż pierwszej części gry, którą do tej pory kupiło 3 mln fanów.

Wszystko wskazuje, że tak będzie. Szykuje się duży globalny sukces. „Sniper 2" wzbudza olbrzymie zainteresowanie dystrybutorów i sieci handlowych na całym świecie a to przeważnie wynika z zainteresowania konsumentów. Cieszę się, że udało nam się zrobić grę o wiele lepszą od pierwszej części. To była ciężka praca całego zespołu, ludzi związanych od lat z naszą spółką oraz ludzi, którzy stosunkowo niedawno do niej dołączyli."thumbright

I rzeczywiście dzisiaj pojawił się krótki wywiad z prezesem zarówno na portalu jak i w gazecie:

www.parkiet.com/artykul/816441...

Jest mowa m.in. o zysku jednostkowym w wysokości 50 zł na jednej kopii.

Zastanawia mnie jaki impuls potrzebny jest Bogdance uważanej za najbardziej efektywną spółkę górniczą w Polsce ... Czy porusanie się w range'u 130-140 PLN od jakiegoś czasu może oznaczać oczekiwanie na aktualizację strategii na najbliższe lata po 2014, kiedy to produkcja osiągnie docelowy poziom 11,5 mln węgla? Implikuje to oczywiście osiąganie przychodów na poziomie 2,7 mld PLN i zysku netto przekraczającego 600 mln PLN od wspomnianego 2014 po ukończeniu wszystkich prac zwiazanych z udostępnianiem pola Stefanów. Obecna strategia zakłada politykę wysokiej dywidendy (spodziewałbym się DY 11-12%, czyli DPS ok. 14-15 PLN) po ukończeniu obecnych planów inwestycyjnych.

Wszystko to czyni spółkę niezwykle interesującą inwestycją abstrahując od niekorzystnej struktury kosztowej (koszty stałe sięgają ok 35% całkowitych kosztów operacyjnych) i rzekomej przynależności do jednej z bardziej koniunkturalnych branży na rynku. Niemniej jednak spółka cechuje się surowym współczynnikiem Beta na poziomie 0,58 i po odpowiedniej korekcie - 0,72, co czynni ją de facto walorem defensywnym i po prostu porusza się wolniej niż rynek...

Być może wycena spółki na poziomie 13,65 P/E i 1,96 P/BV (liczby te opierą się o moje Forecasty wyników za 2012 r.) jest uważana za zbyt wysoką przy obecnych warunkach rynkowych...

Kod:
mod: usunięto zdanie niezgodne z regulaminem

Ceny na konsole będą oscylować wokół kwoty 150 PLN. Natomiast na PC będzie to ok. 90 PLN. Czyli w przypadku konsol jest to cena o 25% wyższa w stosunku do pierwszej części. W związku z czym spółka powinna odnotować także wzrost na realizowanej cenie sprzedaży netto. Niemniej jednak jak napisał bryndzal, dopiero po raporcie półrocznym będziemy w stanie stwierdzić czy rzeczywiście produkcja okazała się sukcesem i mam wrażenie, że jeszcze do tego momentu w miarę publikacji przez spółkę cząstkowych informacji nt. bieżącej sprzedaży, jest szansa na kontynuowanie wzrostów.

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 26 kwietnia 2014 10:45:42
Liczba wpisów: 46
[0,01% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,571 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,29% +32 058,65 zł 52 058,65 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d