pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

GDz

GDz

Ostatnie 10 wpisów
Cytat:
Gotówka pozostająca w JSW wyniosłaby 2-0,75= 1,25 mld zł . A więc jakiś bufor na niepewne czasy.
Zakupno za 1,49 mld zł , uszczupli gotówkę 2-1,49= 0,51 mld zł. Wprawdzie znacznie wzmacnia się moce wydobywcze JSW ale podcina jej skrzydła w tak istotnym aspekcie jak płynność finansowa. A czasy dla węgla w Polsce i na świecie są nadal mało przewidywalne.


Kolego le rom Cały deal będzie sfinansowany gotówką. W bilansie spółki jest dużo miejsca na zwiększenie udziału finansowania dłużnego. Trzeba też pamiętać o pozostałym planowanym CAPEXie na poziomie 1.9 mln PLN. Przy prawdopodobnym przepływie operacyjnym dochodzącym w porywach do 1 mld PLN i przy chęci utrzymania chociażby Cash Ratio na konserwatywnym poziomie 0.5 (jak dotychczas to miało miejsce - chociaż warunki rynkowe temu sprzyjały) w spółce na koniec 2014 pojawi się ponad 2 mld PLN długu.

Z drugiej strony cena kopalnie KW jest rzeczywiście wysoka ...

Kolego rottor, zdradź proszę gdzie można znaleźć takie ciekawe raporty...

Dzięki,
GDz

Tak szybko bym jeszcze nie wyrokował nt. KGHM International. W bilansie KGHMI większość aktywów to aktywa wzrostowe, głównie projekty górnicze - Sierra Gorda, Ajax Afton, Victoria i Maljmberg (Grenlandia - Molibden - aktualnie chodzi po ok. 20000 USD/t na LME) Dlatego też conajmniej w średnioterminowej perspektywie pojawią się solidne przepływy pieniężne. Także średni jednostkowy koszt miedzi w całej grupie istotnie się obniży.

Z drugiej strony fakt, otoczenie makroekonomiczne daje się we znaki. W związku z tym najbliższy czas nie będzie należał do łatwych. Tym bardziej, że nasz ukochany Skarb Państwa nie pozostaje dłużny mechanizmom ekonomicznym i sam postanawia dorzucić własne trzy grosze do już niełatwej sytuacji KGHu :)

Masz z dzisiaj z nocy PMI z przemysłu >50 w Chinach. W związku z czym można zauważyć ruch na północ na miedzi i srebrze, co pozytywnie wpływa na brak konieczności korekty tegorocznego budżetu, chociaż tymczasowo...

krzabr napisał(a):

Martwi mnie wzrost zaciągniętych pożyczek krótkoterminowych o ponad 35mln zł, oraz wzrost zobowiązań na towary i usługi o 53 mln zł które mimo spłaty prawie 30mln zł kredytów i zoobowiązań. zwiększyły zoobowiązania z 217mln do 277mln zł. Oraz zapasów 107mln wobec 85mln zł (co jednak dotyczy też innych spółek z sektora).


Nie jest to powód do zmartwień gdyż naturalnym jest wzrost kapitału obrotowego przy zwiększaniu sprzedaży.

rafal9 napisał(a):
Zastanawiam się nad rozpoczęciem akumulacji z perspektywą trzymania conajmniej 5 lat.
Czy stopa zwrotu w tym czasi włącznie z dywidendą ma szanse wynieść 10% rocznie?[/code]


Tutaj niestety trzeba wziąć pod uwagę szersze spektrum czynników aniżeli tylko regułę, która mówi, że na rynku akcyjnym w długim okresie uzyskamy dodatnią stopę wzrostu.

Abstrahując od czynnika chińskiego (w geograficznej strukturze przychodów nie jest to aż tak duża pozycja w KGHu, niemniej jednak ma obecnie kluczowy wpływ na kursy metali przemysłowych) dużą niepewnością obarczony jest projekt kopalni odkrywkowej w Chile. Z jednej strony istotnie obniży jednostkowy koszt wydobycia w skali całej grupy. Z drugiej jednak zobaczymy czy dodatkowa podaż w wysokości ok 150 tys. ton Cu da się w pełni uplasować na rynku.

Zastanowiłbym się też jak to będzie z tym wchodzeniem w rynek energii i partycypacją w projektach razem z polskimi grupami energetycznymi i jak to będzie się miało do posiadanego pakietu Tauronu. W średnim terminie (2-3 lat) wydaje mi się, że na korzyść KGHu nie będzie też działał kurs walutowy w związku z poprawą koniunktury i ponownym napływem kapitału na rynki wschodzące.

Warto też spojrzeć jak się ma obecna wycena spółki do globalnych "Peersów" właściwie z całego sektora wydobywczego i produkcji metali. Chociaż tutaj niestety ciąży słabość polskiego rynku i działania naszego ukochanego rządu w którego interesie jest chyba osłabienie pozycji naszej giełdy w regionie...

Cytat:
Żadna skrajność nie jest dobra. Tak więc ideałem nie jest ani gospodarka totalnie liberalna, ani totalnie centralnie planowana. Udział państwa jest do pewnego stopnia korzystny i wręcz niezbędny. Do jakiego stopnia i gdzie, to już zupełnie inny temat-rzeka.
Chodzi o to, żeby nie ubierać centralnego planowania w piórka gry rynkowej. A tu się tak usiłuje robić.


Pełna zgoda. Z drugiej jednak strony aktywność Skarbu Państwa jako akcjonariusza posiadającego pakiety kontrolne jest wysoce nieefektywna i jego działania często idą wręcz na przekór strategicznym planom spółek (tak jak tutaj w przypadku elektrowni Opole gdzie rzekomo w tle pojawia się interes społeczny... lub forsowanie istotnie wyższych dywidend w niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym - KGHM w 2012 r. kiedy to gotówka jest potrzebna bardziej niż zwykle).

Tak więc możemy doszukać się namiastki centralnego planowania :)

Nie uważam też, że węgiel jest zły. Na chwilę obecną jest to strategiczny dla Polski surowiec energonośny i jego potencjał powinien być jak najlepiej wykorzystany. Niemniej jednak stopniowo musimy się zwracać w stronę pro-technologicznych inwestycji kapitałowych, gdyż te wzmacniają efekty mnożnikowe patrząc z makroekonomicznego punktu widzenia i pozytywnie wpływają na atrakcyjność samego państwa jako miejsca ulokowania kapitału.


A jeszcze stosunkowo niedawno rząd firmował olbrzymi projekt polskiej energii atomowej na czele którego miało stać PGE (nie wiem czy jeszcze stoi i czy komukolwiek nadal zależy na tym zależy).

Absolutnie nie rozumiem jaki jest sens budowania kolejnej elektrowni opalanej węglem, chociażby w związku z coraz większą restrykcyjnością przepisów nt. zanieczyszczenia środowiska ze strony Unii.

Niewątpliwie skorzysta na tym KW (ma być partnerem w inwestycji) zapewniając swobie dodatkowy zbyt patrząc przez pryzmat zapasów jaki ukształtował się w spółce w 2012.

Druga sprawa to innowacyjność i opieranie rozwoju gospodarki na nowych lub chociaż relatywnie nowych technologiach a taką jest energia atomowa w stosunku do tej pozyskiwanej ze spalania węgla kamiennego, abstrahując już od kwestii bezpieczeństwa.

Nas, forumowiczów a zarazem i potencjalnych inwestorów interesuje raczej "big picture". Dlatego też jeden z kilkunastu zakładów produkcyjnych spółki wyróźniający się na tle innych, znacznie gorszych, nie zmienia postrzegania firmy, a i jego produkcja (ok 1,7 mln ton) to chyba niewiele w skali całej grupy.

Natomiast co do CAPEXu to równie dobrze mógł zostać przeznaczony na cele odtworzeniowe. W cashu widać, że na poziomie całej grupy nie przekracza on nawet amortyzacji...


Informacje
Stopień: Oswojony
Dołączył: 5 lutego 2013
Ostatnia wizyta: 26 kwietnia 2014 10:45:42
Liczba wpisów: 46
[0,01% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,551 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d