pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,53 zł (+0,00%) 17-02-2021 12:27
Ann
0
Wpisów: 703
Wysłane: 10 kwietnia 2013 21:31:12 przy kursie: 5,83 zł
Deweloperzy z GPW notują 14,5 % spadek sprzedaży mieszkań w I kwartale 2013

biznes.interia.pl/nieruchomosc...

Nie wiem dlaczego, autor artykułu uważa, że to niedużo Liar

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 10 kwietnia 2013 21:54:57 przy kursie: 5,83 zł
Bo to nie jest zły wynik jeśli uwzględni się parę czynników.

1. Duży wpływ Ganta na wynik, podsycany obawami o bankructwo spółki.
2. Zmienijszanie oferty
3. Wygaśnięcie RNS.
4. Wysoka baza

Jeśli tylko wyłączyć Ganta to spadek mamy ledwie 6% z uwzględnienim wpływu 2 i 3 czynnika. Z drugiej strony w roku poprzednim był wysyp ofert w związku z wejściem w życie od kwietnia obowiązku sprzedaży przez rachunek powierniczy(4).

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 10 kwietnia 2013 22:09:46 przy kursie: 5,83 zł
@INWESTORQ

Miałem podać ten sam link do bloga Michała Stopki, anty_teresa mnie uprzedził.

Trzeba wziąć też pod uwagę, że spora ilość mieszkań jest w rękach emerytów, którzy przeważnie przepisują te mieszkania na dzieci albo na wnuków, ale też znaczna część tych mieszkań jest w blokach z płyty i te bloki też mają jakąś żywotność, nie są najlepszej jakości.

Ja gdybym miał kupować mieszkanie to wybrałbym mieszkanie z rynku wtórnego ale w nowym budownictwie do remontu/odświeżenia. Można kupić takie mieszkanie w tej samej cenie co nowe, a z wykończoną kuchnią i łazienką, nie muszę zatem od razu mieć pieniędzy na kompleksowe wykończenie co pochłania kupę kasy... Mogę zmieniać pod siebie mieszkanie stopniowo.

Takie mieszkania są też często w lepszych lokalizacjach niż te z rynku pierwotnego budowane mówiąc brzydko na zadupiach. Ponadto budynek który ma np 5-10 lat już się usadowił, i choroby wieku dziecięcego są naprawione, przeciekające dachy, pękające rury, awarie instalacji to się często zdarza w zupełnie nowych blokach. itd.

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie odbiją jak podaż zostanie zjedzona, ale to będzie odbicie i powrót marż do normalności, nie ma to jednak nic wspólnego ze wzrostem rynku, demografia jest nieubłagana. Teraz to domy seniora ze specjalistyczną opieką trzeba budować...

EDIT

Cytat:
Sytuacje w Polsce mamy taka ze jest wzrost PKB coraz wiecej osob stac bedzie z czasem na kupno mieszkania, tak jak jeszcze 10-15 lat temu malo kto bylo stac na kupno samochodu

Nie do końca się zgodze, ja zauważam coraz większe rozwarstwienie społeczne, Jest coraz więcej biednych osób ale też coraz więcej zamożniejszych, klasa średnia powoli zanika. Nieco upraszczając z Polski wyjechało około 1,5 mln ludzi, oni z jakiegoś powodu wyjechali i na ogól był to brak pracy itd. gdyby nie wyjechali to bezrobocie zapewniam Cię, że byłoby dużo większe niż to obecne 14%, pewnie ponad 20%. Idziemy w kierunku Stanów, gdzie zdecydowana część majątku znajduje się w gronie wąskiego grona społeczeństwa.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 10 kwietnia 2013 22:32

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Miras
4
Wpisów: 296
Wysłane: 11 kwietnia 2013 16:17:37 przy kursie: 5,10 zł
Dyskusja się ciekawie rozwija.
W związku z tym myślę ,że warto zapoznać się, z najnowszym , jeszcze "gorącym" opracowaniem NBP na temat cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości -

nbp.pl/publikacje/rynek_nieruc...

Edytowany: 11 kwietnia 2013 16:18

bankrucik
54
Wpisów: 4 315
Wysłane: 11 kwietnia 2013 17:50:26 przy kursie: 5,10 zł
ucofb napisał(a):
@INWESTORQ

EDIT

Cytat:

Nie do końca się zgodze, ja zauważam coraz większe rozwarstwienie społeczne, Jest coraz więcej biednych osób ale też coraz więcej zamożniejszych, klasa średnia powoli zanika. Nieco upraszczając z Polski wyjechało około 1,5 mln ludzi, oni z jakiegoś powodu wyjechali i na ogól był to brak pracy itd. gdyby nie wyjechali to bezrobocie zapewniam Cię, że byłoby dużo większe niż to obecne 14%, pewnie ponad 20%. Idziemy w kierunku Stanów, gdzie zdecydowana część majątku znajduje się w gronie wąskiego grona społeczeństwa.

w pełni się z tym zgadzam, niestety tak się dzieje co nie jest dobre ani gospodarczo ani społecznie
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 11 kwietnia 2013 19:41:10 przy kursie: 5,10 zł
Ceny mieszkań wracaja powoli do normalnego poziomu, choć jeszcze troche czasu upłynie zanim "Kowalskiego" bedzie stać na zakup swoich 4 katów. Mam nadzieje że rodacy zmadrzeja, wyciągna wnioski z 1 kryzysu ekonomicznego w ich życiu i przestana sie kredytowac na poziomie 70-100% wartości mieszkania bo w ten sposób staja sie niewolnikami banków i napychaja kase deweloperom.

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 15 kwietnia 2013 11:09:01 przy kursie: 4,54 zł
ucofb napisał(a):
@INWESTORQ

Miałem podać ten sam link do bloga Michała Stopki, anty_teresa mnie uprzedził.

Trzeba wziąć też pod uwagę, że spora ilość mieszkań jest w rękach emerytów, którzy przeważnie przepisują te mieszkania na dzieci albo na wnuków, ale też znaczna część tych mieszkań jest w blokach z płyty i te bloki też mają jakąś żywotność, nie są najlepszej jakości.

Ja gdybym miał kupować mieszkanie to wybrałbym mieszkanie z rynku wtórnego ale w nowym budownictwie do remontu/odświeżenia. Można kupić takie mieszkanie w tej samej cenie co nowe, a z wykończoną kuchnią i łazienką, nie muszę zatem od razu mieć pieniędzy na kompleksowe wykończenie co pochłania kupę kasy... Mogę zmieniać pod siebie mieszkanie stopniowo.

Takie mieszkania są też często w lepszych lokalizacjach niż te z rynku pierwotnego budowane mówiąc brzydko na zadupiach. Ponadto budynek który ma np 5-10 lat już się usadowił, i choroby wieku dziecięcego są naprawione, przeciekające dachy, pękające rury, awarie instalacji to się często zdarza w zupełnie nowych blokach. itd.

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie odbiją jak podaż zostanie zjedzona, ale to będzie odbicie i powrót marż do normalności, nie ma to jednak nic wspólnego ze wzrostem rynku, demografia jest nieubłagana. Teraz to domy seniora ze specjalistyczną opieką trzeba budować...

EDIT

Cytat:
Sytuacje w Polsce mamy taka ze jest wzrost PKB coraz wiecej osob stac bedzie z czasem na kupno mieszkania, tak jak jeszcze 10-15 lat temu malo kto bylo stac na kupno samochodu

Witam

1.Struktura mieszkan w Polsce w miastach to w duzej mierze bloki które okres swej swietnosci maja juz za soba i musza byc z czasem wymienione na nowe budynki /energochłonnosć starzenie sie budynków/
Nie wyobrazam sobie innej sytuacji jak zamiana ich na nowo wybudowane budynki z perspektywa czasowa 10-50 lat.

piszesz

Ja gdybym miał kupować mieszkanie to wybrałbym mieszkanie z rynku wtórnego ale w nowym budownictwie do remontu/odświeżenia. Można kupić takie mieszkanie w tej samej cenie co nowe, a z wykończoną kuchnią i łazienką,

Można tak samo jak kupic samochod 2-5 letni ktory jest znacznie tanszy i mozan bedzie nim dlugo pojeżdzic.

Możan sie tu dlugo rozwodzic nt jednej jak i drugiej opcji
Tych klientow ktorych bedzie stac kupia nowe -dlatego ze mozna je na nowo urzadzic wg wlasnego projektu i nie trzeba robic kosztownych remontow

Uważam natomiast że atrakcyjnosc nowego mieszkania jest bez porownania w stosunku do uzywanego
Z bogatej oferty mozan wybrac ciekawe lokalizacje czesto na uboczu aglomeracji z dognym dojazdem do miejsca pracy dlatego ocena atrakcyjnosci lokalizacji zmienia sie i jest troche indywidualna

2.Teza o zaniku klasy średniej jest nietrafna skoro coraz wiecej ludzi stac na zakup nowego samochodu /czesciowo na kredyt /
mozna tez zerknac na ten link
www.egospodarka.pl/50809,Rosni...">http://www.egospodarka.pl/50809,Rosni...

3.Placa realna w Polsce systematycznie rosnie i powoli wskazniki beda doganiac sytuacje z roku 2004 gdzie mozan bylo kupic za średnia krajowa najw w m2 udział.
Najbliższe lata to dalszy moim zdaniem wzrost realnej placy w Polsce i co za tym idzie tansze realnie /w ilosci pensji mieszkanie /

4.Teza o przesunieciu środkow do waskiej grupy bogatych ludzi nieznajduje takze odzwierciedlenia w wskazniku kosupmcji spoleczenstwa Polskiego ktory rosnie z powodu zakupu coraz wiekszej liczby dobr materialnych i spozywczych w przekroju calego spoleczenstwa

Ann
0
Wysłane: 15 kwietnia 2013 11:43:28 przy kursie: 4,54 zł
@INWESTORQ

Moim zdaniem zaklinasz rzeczywistość. Poniżej fragmenty z raportu dot sprzedaży mieszkań w 1 kwartale 2012 :

Cytat:
Jeśli chodzi o mieszkania, których realizacja rozpoczęła się w I kwartale 2012 roku, to wskaźnik ten wyniósł 15,2 tys. i tym samym był o 15,2 proc. wyższy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mieszkania, na które deweloperzy otrzymali pozwolenie na budowę w I kwartale br. to ponad 18,3 tys. inwestycji. Wskaźnik ten wzrósł o 18,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Cytat:
Popyt a nieruchomości mieszkaniowe w I kwartale br.

W I kwartale br. liczba transakcji na nieruchomości mieszkaniowe (liczona wyłącznie dla sześciu największych krajowych aglomeracji) wzrosła o niecałe 2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2011 roku i tym samym wysiosła 7,5 tys. Wynik ten jest wprawdzie o 5,5 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku.

Cytat:
W Krakowie i Wrocławiu propozycja wzrosła tak bardzo, że przy obecnym tempie absorpcji, potrzeba dwóch lat by sprzedać wszystkie mieszkania, które trafiły do oferty. W stolicy małopolski liczba nieruchomości mieszkaniowych, która trafiła do sprzedaży przekroczyła 10 tys. Dla porównania w Poznaniu, gdzie wielkość oferty w ciągu ostatniego kwartału zmniejszyła się, potrzeba aż 6,5 kwartałów by sprzedać mieszkania, które aktualnie czekają na nabywców

www.muratorplus.pl/biznes/rapo...

Czyli sytuacja jest taka, że w pierwszym kwartale 2012 roku :
- spadała sprzedaż w/s IQ2011
- oferta wzrosła tak, że potrzeba dwóch lat, by to sprzedać...
- w IQ2012 wzrosła o 18 % ilość pozwoleń na budowę

Mamy 2013 i już wiemy, że dynamika sprzedaży nie utrzymała się, a sprzedaż spadła. W międzyczasie wprowadzano nowe inwestycje do sprzedaży. Pytanie : Jaka jest w tej chwili nadpodaż ?
Drugie pytanie : Gdzie upatrywać potencjalny popyt ? ( popyt na dużą ilość :))

Wyż demograficzny obecnych 30 latków w większości ma już swoje M i swój kredycik, często przekraczający wartość nieruchomości...

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 15 kwietnia 2013 11:49:02 przy kursie: 4,54 zł
kierunek kursu sugeruje upadłość

INWESTORQ
0
Wysłane: 15 kwietnia 2013 13:31:38 przy kursie: 4,54 zł
Ann napisał(a):
@INWESTORQ

Moim zdaniem zaklinasz rzeczywistość. Poniżej fragmenty z raportu dot sprzedaży mieszkań w 1 kwartale 2012 :

Mamy 2013 i już wiemy, że dynamika sprzedaży nie utrzymała się, a sprzedaż spadła. W międzyczasie wprowadzano nowe inwestycje do sprzedaży. Pytanie : Jaka jest w tej chwili nadpodaż ?
Drugie pytanie : Gdzie upatrywać potencjalny popyt ? ( popyt na dużą ilość :))

Wyż demograficzny obecnych 30 latków w większości ma już swoje M i swój kredycik, często przekraczający wartość nieruchomości...

Patrzac na to od twojej strony to popyt powinien zniknac juz w 1 szym kwartale 2013 r
investmap.pl/wiadomosci/polska...
wyniki sprzedazowe pokazuja spadek jednak nie jest on tak duzy jak Wg Twoich danych powinien byc

Wyż demograficzny obecnych 30 latków w większości ma już swoje M i swój kredycik, często przekraczający wartość nieruchomości..

w latach 2009-2012 ilosc kredytow udzielanych sytematycznie spadała.
duzo ludzi nie bylo stac ze wzgledu na rygorytyczna polityke bankow woogule na kredyt
Obecnie to ulega zmianie i sa szacunki ze liczba kredytwo zacznei rosnac w tym i kolejnych latach

Uwazam ze wyz demograficzny wcale nie zalapal sie na poprzedni buum - lata 20006-2007 /byl przewaznie za mlody 20-26 lat to okrs studiow
a ma duzy potencjal w zblizajacych sie latach - osoby zaciagajece kredyt hopoteczny to osobyu przewaznei w przedziale wieku 30-50 lat

INWESTORQ
0
Wysłane: 15 kwietnia 2013 13:33:18 przy kursie: 4,54 zł
GRAF78 napisał(a):
kierunek kursu sugeruje upadłość

To tez widze
kłoci sie to natoamist z rozpoczynaniem nowych inwestycji -komunikaty ,oraz osttanimi zakupami insajderow
oraz ich wypowiedziami

www.parkiet.com/artykul/25,131...

arekw99
0
Wpisów: 103
Wysłane: 15 kwietnia 2013 14:09:31 przy kursie: 4,54 zł
na pbg tez dlugo wszytskich mamili inwestycjami itd. a kurs lecial na pysk dzien za dniem.

Ann
0
Wysłane: 15 kwietnia 2013 14:20:29 przy kursie: 4,54 zł
@INWESTORQ

Może bardziej precyzyjnie powinnam napisać "wyżu 30-35 latków".
Zakupy z ostatnich dwóch lat, to zakupy resztki tego wyżu.
Widzisz, że tendencja jest spadkowa...i tego nie zatrzymasz.
Jedynie spadek podaży mógłby zrównoważyć sytuację.
Dostępność kredytu jest istotna, ale najważniejsze jest to czy komuś to mieszkanie jest potrzebne czy też nie. Nie kupujesz mieszkania, bo jest tani kredyt, jest RNS, tylko dlatego, że go potrzebujesz.
Warto też zwrócić uwagę na to, że oprócz nadpodaży na rynku pierwotnym, jest cała masa mieszkań z rynku wtórnego, który też poniekąd konkuruje z pierwotnym.
Oczywiście popyt nie zniknie zupełnie...tak nigdy nie ma, ale gdy jest dużo mniejszy niż podaż, to wiadomo co się dzieje : presja na ceny i lecą marże. Podejrzewam, że będą bankructwa.

cad_man
0
Wpisów: 1 159
Wysłane: 15 kwietnia 2013 14:27:01 przy kursie: 4,54 zł
Parkiet: dodatkowy zastaw na Biotonie i Polnordzie

Cytat:
Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland odpowiedzialny za finanse, twierdzi, że mimo to firma nie utworzy w ciężar danych za I kwartał nowych rezerw. – Porozumienie z grudnia zeszłego roku ma otwartą i elastyczną formułę. Daje nam możliwość zabezpieczania się również na akcjach innych spółek giełdowych kontrolowanych przez Prokom Investments, czyli Biotonie, Petrolinveście i Polnordzie. Aktualizacja, uwzględniająca bieżące kursy rynkowe wymienionych spółek, dokonywana jest co kwartał. To gwarantuje, że wartość zastawu będzie utrzymana – mówi wiceprezes.

I teraz mam pytanie: czy to co widzimy w czasie notowań to jest "kierowane niewidzialną ręką" wyważanie wartości spółki czy też jest to związane z bardziej atrakcyjnym ilościowo (ilość akcji) podejściem do wspomnianego zastawu...? Chyba Polnord w tym zestawieniu jawi się jako najbardziej oczekiwany "zastaw"???
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

orestes84
0
Wpisów: 360
Wysłane: 15 kwietnia 2013 16:18:24 przy kursie: 4,54 zł
Problemem polnordu są nadmuchane wyceny i nierentowna działalność operacyjna. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że szykuje się tutaj specjalność Rysia z Gdyni czyli radosny dodruk rodem z biotonu czy petrola. Jest też taka opcja, że akcje stanowiły jakiś zastaw kredytu, ale wtedy wydaje mi się, że akcje podróżowałyby bardziej żwawo na południe. Tutaj mamy coś w rodzaju dogorywania.

INWESTORQ
0
Wysłane: 16 kwietnia 2013 15:19:48 przy kursie: 4,54 zł
Ann napisał(a):
@INWESTORQ

Może bardziej precyzyjnie powinnam napisać "wyżu 30-35 latków".
Zakupy z ostatnich dwóch lat, to zakupy resztki tego wyżu.
Widzisz, że tendencja jest spadkowa...i tego nie zatrzymasz.
Jedynie spadek podaży mógłby zrównoważyć sytuację.
Dostępność kredytu jest istotna, ale najważniejsze jest to czy komuś to mieszkanie jest potrzebne czy też nie. Nie kupujesz mieszkania, bo jest tani kredyt, jest RNS, tylko dlatego, że go potrzebujesz.
Warto też zwrócić uwagę na to, że oprócz nadpodaży na rynku pierwotnym, jest cała masa mieszkań z rynku wtórnego, który też poniekąd konkuruje z pierwotnym.
Oczywiście popyt nie zniknie zupełnie...tak nigdy nie ma, ale gdy jest dużo mniejszy niż podaż, to wiadomo co się dzieje : presja na ceny i lecą marże. Podejrzewam, że będą bankructwa.

1. wyz demograficzny mamy zakres lat od 1974-1986
po tym okresie nastapil znaczny spadek urodzen trwajacy z mala przerwa do dzis

Obecnie Ci ktorzy urodzili sie w 1983 r maja 30 lat ... w 2007 mieli 24 lata ...

2.Ja nic nie pisze o tendencji spadkowej
Temat ktory podjelas to zanik popytu zakupowego spowodowany konczeniem sie tego wyzu

wykazuje ze tak nie jest

3.Oczywiscie jest cala masa mieszkan ale w 2006 i 2007 tez byla cala masa mieszkan

za efekt tamtego buumu i ilosci sprzedazy odpowiada b korzystna polityka kredytowa bankow

analogia na chwile obecna moze byc taka ze za 1-3 lata znow mozemy miec korzystan polityke kredytowa bankow + niskie stopy

4.Popyt jest b silny ale wiekszosc ludzi nie ma zdolnosci kredytowej do zakupu mieszkania n obecnych warunkach kredytowych 2012 r to wydatnie pokazal

5.O skali głodu mieszkaniowego moze obraz dac ostatni program w telewizji TVN -bitwa o dom
link bitwaodom.tvn.pl/odcinki-onlin...

Skala zgloszen 3000 oraz motywacje ludzi pokazuja realne problemy i popyt
ktory jest tlumiony przez brak mozliwosci skredytowania wielu ludziom zakupu wlasnego mieszkania

INWESTORQ
0
Wysłane: 16 kwietnia 2013 15:22:11 przy kursie: 4,54 zł
orestes84 napisał(a):
Problemem polnordu są nadmuchane wyceny i nierentowna działalność operacyjna. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że szykuje się tutaj specjalność Rysia z Gdyni czyli radosny dodruk rodem z biotonu czy petrola. Jest też taka opcja, że akcje stanowiły jakiś zastaw kredytu, ale wtedy wydaje mi się, że akcje podróżowałyby bardziej żwawo na południe. Tutaj mamy coś w rodzaju dogorywania.

Zgadzam sie
Niemniej w publikacji - rekomendacji DI BRE pod koniec 2012 r mozan wyczytac iz ta Spolka ma realna sznase osiagnac rentownosc na dzialalnosci operacyjnej w 2014 r

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 16 kwietnia 2013 15:50:31 przy kursie: 4,54 zł
INWESTORQ napisał(a):

3.Oczywiscie jest cala masa mieszkan ale w 2006 i 2007 tez byla cala masa mieszkan

Chyba jednak nie do końca. W 2006 i 2007 był niezaspokojony popyt na mieszkania, których było na rynku brak. Była cała masa ofert, ale nie mieszkań. Oferty były typu dziura w ziemi i rozpoczynało się budowę mając sprzedaż na poziomie 90%

INWESTORQ napisał(a):

4.Popyt jest b silny ale wiekszosc ludzi nie ma zdolnosci kredytowej do zakupu mieszkania n obecnych warunkach kredytowych 2012 r to wydatnie pokazal

Rozumując w ten sposób, to mamy także bardzo silny popyt na mercedesy, własne wyspy itd. :)
Jak pokazałem wcześniej w obecnej chwili jest więcej mieszkań niż gospodarstw domowych. Analogia z mercedesem wcale nie jest głupia.

Ann
0
Wysłane: 16 kwietnia 2013 18:08:50 przy kursie: 4,54 zł
Cytat:
Jak pokazałem wcześniej w obecnej chwili jest więcej mieszkań niż gospodarstw domowych

Jak dla mnie to jedno zdanie anty_teresy zamyka kwestię.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 kwietnia 2013 11:37:52 przy kursie: 4,60 zł
INWESTORQ napisał(a):

Jak nie ma zdolności kredytowej i nie jest w stanie ze względów finansowych kupić mieszkania, to znaczy, że nie zgłasza popytu. Definicja popytu jest taka, że chce i może kupić. Jak nie może, to nie ma popytu.

salute

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32