pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,53 zł (+0,00%) 17-02-2021 12:27
Ann
0
Wpisów: 703
Wysłane: 27 maja 2013 22:57:27 przy kursie: 7,10 zł
Jest dużo taniej, to prawda.
Przychylę się również do tego co pisze Majama - niechęć do zadłużania się.
Kryzys spowodował, że ludzie teraz trzy razy się zastanowią zanim pójdą do banku.
Atmosfera niepewności jutro, mocno nagłaśniana w mediach robi swoje.

@Szutnik
Kredyty są bardziej dostępne dla "przeciętnego człowieka " niż np. w 2009, ale znowu mniej niż w 2007 d'oh!

@INWESTORQ
Nadpodaż mieszkań na rynku i demografia są faktem.

Generalnie, najpierw musi mocno wzrosnąć popyt, by "przemielić" nadpodaż.
Tak jak wcześniej napisałam, widzę od powiedzmy miesiąca, półtora większy ruch.
Być może jak pisze @mindek jest to dno.
Nie widzę jednak szans na wzrosty cen ( nieruchomości ) w tym roku ( za dużo stoi po stronie sprzedaży ). Być może kursy akcji deweloperów zdyskontują co będzie za 18 miesięcy.
Mimo wszystko są tacy, którzy nawet teraz sobie jakoś radzą, ale w tych czasach naprawdę trzeba umieć to robić.

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 29 maja 2013 09:14:18 przy kursie: 7,51 zł
Witam
cytat:
"Nadpodaż mieszkań na rynku i demografia są faktem."
a
Jak to jest z ta nadpodażą

jeszcze neidawno brakowalo nam od 1-2 mln mieszkan nagle to wyparowało z poczatkiem tego roku ...
Czy 1-2 mln mieszkan /niedoboru moze tak nagle wyparowac???

Moim zdaniem to dostepnosc kredytow raz mniejsza raz wieksza jest faktem i czynnikiem decydujacym o nadpodazy
wyobrazmy sobie na moment ze znow mozemy wziasc kredyt an 40 lat na 130% wartoci inwestycje i to w euro frankach z taimi samymi warunkami jak w 2007 -2008 roku ?

Jak wtedy by byla nadpodaz i na jak dlugo by ona sie utrzymywala ???

Piszesz demografia jest faktem

wezmy inna branze samochody w przedziale cenowym o 60-250 tys /czyli nie najtansze/
Dlaczego mimo ze jest kryzys ten segment rynku rosnie i dlaczego skoro jest demografia faktem to tych samochodow sprzedaje sie wiecej i prognozy mowia o dalszym wzroscie tego rynku ?

a teraz zestawmy te dane z mieszkaniami na rynku pierwotnym
Kto je kupuje - wcale nie najbiedniejsze wartwy spoleczenstwa natomaist te ktorych na to stać i czasami kupuja nie 1-no a wiecej mieszkan

Czy demografia moze byc jedynym czynnikiem ktory w plytkiej analizie ktos uwzglednia ?
Bo mnie sie tak nie wydaje -)

Kolejny temat zwiazany z demografia to faktyczny target kupujacyh wiekowo

zastanwailiscie w jakim przedziale wiekowym ludzie najwiecej kupuja NOWYCH MIESZKAN od deweloperow

To nei sa 20 latkowie ...ba nawet 30 latkow nei ma tak duzo ...

Najczestszym klientem ktory kupuje nowe mieszkanie to klient miedzy 35 a 50 rokiem zycia

i teraz pytanie
Czy czasami wyz lat 80 tych nie bedzie wchodzic na rynek z takim wlasnie wiekiem w obecnych latach ?

i czy czasami ten wyz juz cesto nie wraca z zachodu aby wrocic na stale do Polski i za zarobione na obczyznie pieniadze wreszcie zalozyc rodzine nabyc mieszkanie i zyc w Polsce ?

Zapraszam do polemiki -)

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 29 maja 2013 09:54:28 przy kursie: 7,51 zł
poprawka do postu wyzej ma byc

Najczestszym klientem ktory kupuje nowe mieszkanie to klient miedzy 32 a 40 rokiem zycia

Edytowany: 29 maja 2013 09:58

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 29 maja 2013 12:21:21 przy kursie: 7,51 zł
INWESTORQ napisał(a):

Jak to jest z ta nadpodażą
jeszcze neidawno brakowalo nam od 1-2 mln mieszkan nagle to wyparowało z poczatkiem tego roku ...
Czy 1-2 mln mieszkan /niedoboru moze tak nagle wyparowac???

Niedawno? To było 13Lat temu! Podawałem już tutaj dane i odnosiłem się do tych brakujących milionów... Wszystkie prognozy czynione były na bazie spisu powszechnego z 2002 roku. W marcu były w końcu dane z tego robionego w 2012 i dane są jakie są. Jest większa ilość mieszkań na rynku niż gospodarstw domowych.

Można też zerknąć na prognozę ludności w Polsce, gdzie dane wskazują na spadek w latach po 2015.
www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/g...

INWESTORQ napisał(a):

Moim zdaniem to dostepnosc kredytow raz mniejsza raz wieksza jest faktem i czynnikiem decydujacym o nadpodazy

Jest jednym z czynników, ale nie decydującym. Popyt na mieszkania zależy od wielu czynników:
1. Potrzeby. Decyzja o tym, czy przenoszę się z nowego mieszkania 4 pokojowego do 5 pokojowego, bo brakuje mi gabinetu ma inne podłoża niż decyzja o tym czy mieszkam w dwie rodziny w jednym mieszkaniu. W pierwszym relatywnie potrzeba jest znacznie mniejsza niż w drugim. Ten drugi czynnik przez spadek gospodarstw domowych nam się niestety dla deweloperów zmniejszył. I mamy taką sytuację, że mieszkań jest więcej na rynku niż gospodarstw domowych. Pozostaje pytanie jak duży jest popyt z pierwszego powodu i dodatkowo jaką ten segment ma siłę nabywczą.
2. Siła nabywcza to zasoby oszczędności plus dostępność kredytów. I ten czynnik jak wspominasz będzie napędzał popyt, przez wzrost dostępności kredytu. Rynek po pewnym czasie wchłonie tę nadwyżkę, ale czy ceny wzrosną i pozwolą osiągać odpowiednie marże?

Ann
0
Wpisów: 703
Wysłane: 29 maja 2013 12:31:17 przy kursie: 7,51 zł
Cytat:
wyobrazmy sobie na moment ze znow mozemy wziasc kredyt an 40 lat na 130% wartoci inwestycje i to w euro frankach z taimi samymi warunkami jak w 2007 -2008 roku ?

Odpowiem Ci cytatem :

Cytat:
Marcin Drogomirecki, ekspert portalu nieruchomości Domy.pl:

- Spadek liczby i wartości kredytów hipotecznych wskazuje na szereg zjawisk społeczno-ekonomicznych, z jakimi mamy do czynienia od pewnego czasu. Jak wynika z analiz prowadzonych przez portal Domy.pl, pożyczamy w bankach mniejsze kwoty, gdyż nauczeni doświadczeniem (swoim lub swoich bliskich) z czasów boomu, unikamy ryzykownego zadłużania się ponad miarę. Dokonujemy racjonalnych zakupów, wybierając mieszkania mniejsze i za kwoty, co do których mamy mocne przekonanie, że będziemy w stanie je spłacać.

kds-bestpolska.pl/klucze-do-mi...

Piszesz, że od deweloperów kupują osoby w wieku 32-40 lat.
Być może jest to prawdą. Trzeba jednak sobie zadać pytanie Czy to ich pierwsze mieszkanie ?
Nie wiem jak wyglądają dane statystyczne w tej kwestii, ale bardzo często na pierwsze mieszkanie wybierane jest tanie mieszkanie z rynku wtórnego ( np. szara płyta ).
Jak dla mnie spora grupa nabywców mieszkań deweloperskich ( wiek 32-40), to osoby mające mieszkanie np. w szarej płycie, które chcą sobie poprawić standard.

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Wpisów: 2 304
Wysłane: 29 maja 2013 12:59:43 przy kursie: 7,51 zł
To jest "wielka płyta" ( Wikipedia ). ;)

Cytat:
czy czasami ten wyz juz cesto nie wraca z zachodu aby wrocic na stale do Polski i za zarobione na obczyznie pieniadze wreszcie zalozyc rodzine nabyc mieszkanie i zyc w Polsce

Skąd ten wniosek?
Mnie się wydaje, że wręcz przeciwnie. Ci, co tu zostali, chcą wyjechać. Gdzieś ostatnio był o tym jakiś program czy artykuł. A ci, co nieopatrznie wrócili, szybko wyjeżdżają ponownie. Sam znam takich. Na reemigrację bym nie liczył.

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 29 maja 2013 18:41:20 przy kursie: 7,51 zł
Napiszę w inny sposób, rynek nieruchomości po boomie po prostu znormalniał. Nie będą już wszyscy rośli jak kiedyś, przetrwają najlepiej zarządzani, mający mieszkania w dobrych lokalizacjach, oferujących fajne, funkcjonalne mieszkania w stosunkowo dobrych cenach.

Każdy już niemal wie, że jest nadpodaż mieszkań nowych, ilość mieszkań jest większa niż gospodarstw domowych itd.

Podsumowując, poradzą sobie na rynku mądrze zarządzane firmy, czy Polnord do nich należy? Moim zdaniem nie.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 30 maja 2013 10:01:57 przy kursie: 7,51 zł
Dla zainteresowanych:
Na końcu ostatniego omówienia po wyjaśnieniach ze spółki dałem mały update. Pragnę także nadmienić, że odpowiedzi na zadane pytania były wyczerpujące. To naprawdę godne uwagi

stefanek
0
Wpisów: 134
Wysłane: 13 czerwca 2013 00:20:39 przy kursie: 9,37 zł
Można prosić o AT tego dewelopera, od kilku tygodni systematycznie kurs się podnosi, prawie odrobił, to co stracił od początku b.r. Myślicie, że przy poprawiającym się rynku i odbiciu gospodarki - ma szansę wrócić na sensowne poziomy, warto się zainteresować tym papierem?

krewa
krewa PREMIUM
436
Wpisów: 8 128
Wysłane: 13 czerwca 2013 07:09:03 przy kursie: 9,37 zł

kliknij, aby powiększyć

Od ostatniej dekady kwietnia trwa odreagowanie wcześniejszych mocnych spadków, któremu towarzyszy wzmożona akumulacja waloru. Impet dwumiesięcznej zwyżki zaczyna delikatnie słabnąć za sprawą zbliżenia się do istotnych oporów - 200-okresowej EMA oraz poziomowi 10 zł. Na wskaźnikach obowiązują daleko nie świeże zalecenia kupna - MACD powyżej poziomu równowagi, RSI >50, cross EMA20 i EMA50. Linia DT przebiega na poziomie ca. 12 zł. W związku ze sporym wykupieniem oczekiwałbym w najbliższym czasie korekty przynajmniej do poziomu EMA20.

Emil
0
Wpisów: 103
Wysłane: 13 czerwca 2013 20:13:05 przy kursie: 9,25 zł
Ceny gruntów Polnordu wcale nie sa zawyżone w bilansie spółki jak próbował wmawiać Anty-teresa. Porównywanie cen gruntów wilanowskich bez rozróżnienia działek przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne jest tak błędną analizą jak wycenianie wilanowskich gruntów Polnordu podczas dobrej koniunktury na conajmniej miliard złotych. Przypominam o sporym zainteresowaniu zagranicznych inwestorów branżowych spółką w czasach znacznie droższego kredytu hipotecznego. Obecnie pojawiły się na forach wyceny (np.:Anty-teresy) mocno poniżej wycen rzeczoznawców. Na wycenach bezstronnych rzeczoznawców opierają się wyroki sądowe przyznające Polnordowi setki milionów złotych za niewielkie skrawki wycenionych na forum gruntów.
Spółka zainwestowała kilkaset milionów złotych, gdyby nie to zadłużenie byłoby na niskim poziomie w porównaniu do innych firm z branży i przy tak dużej skali działalności.Shame on you
Edytowany: 13 czerwca 2013 20:14

Emil
0
Wysłane: 13 czerwca 2013 20:40:30 przy kursie: 9,25 zł
Proszę też nie stwarzać takiego mylnego wrażenia, że Polnord buduje głównie na cudzych gruntach bo to jest nieprawda. Polnord co do zasady buduje na własnych gruntach a zawate umowy z partnerami (umowy,które były głośne medialnie) świadczą jedynie o dążeniu do zwiększenia wolumenu budowanych mieszkań a tym samym zwiększeniu w bardzo krótkim czasie skali działalności.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 13 czerwca 2013 21:21:26 przy kursie: 9,25 zł
Emil napisał(a):
Ceny gruntów Polnordu wcale nie sa zawyżone w bilansie spółki jak próbował wmawiać Anty-teresa. Porównywanie cen gruntów wilanowskich bez rozróżnienia działek przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne jest tak błędną analizą jak wycenianie wilanowskich gruntów Polnordu podczas dobrej koniunktury na conajmniej miliard złotych. Przypominam o sporym zainteresowaniu zagranicznych inwestorów branżowych spółką w czasach znacznie droższego kredytu hipotecznego. Obecnie pojawiły się na forach wyceny (np.:Anty-teresy) mocno poniżej wycen rzeczoznawców. Na wycenach bezstronnych rzeczoznawców opierają się wyroki sądowe przyznające Polnordowi setki milionów złotych za niewielkie skrawki wycenionych na forum gruntów.
Spółka zainwestowała kilkaset milionów złotych, gdyby nie to zadłużenie byłoby na niskim poziomie w porównaniu do innych firm z branży i przy tak dużej skali działalności.Shame on you

1. Ja nic nikomu nie wmawiam. Patrzę tylko na ceny w necie i to co jest w bilansie. Każdy może sobie tutaj podstawić to co chce i co uzna za stosowne. Wycenić grunty Polnordu to sztuka, bo sam tam bardzo duże działki, dla których nie ma porównawczych transakcji. Zarzut o błędzie nie do końca do mnie przemawia. Zerknij jakich działek użył sporządzający operat szacunkowy uprawniony rzeczoznawca do zabezpieczenia emisji obligacji.
2. Skoro w czasach dużo wyższych stóp procentowych było zainteresowanie innych podmiotów, to co się z nimi stało teraz jak spółka była historycznie najtańsza podobnie jak kredyt w PLN?
3. Poproszę o linki do komunikatów o prawomocnych wyrokach sądowych przyznających setki milionów odszkodowania. Ja znam jeden i to chyba nieprawomocny.

Proszę też o bardziej cywilizowaną formę wypowiedzi.
Edytowany: 13 czerwca 2013 21:27

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 13 czerwca 2013 21:29:43 przy kursie: 9,25 zł
Emil napisał(a):
Proszę też nie stwarzać takiego mylnego wrażenia, że Polnord buduje głównie na cudzych gruntach bo to jest nieprawda. Polnord co do zasady buduje na własnych gruntach a zawate umowy z partnerami (umowy,które były głośne medialnie) świadczą jedynie o dążeniu do zwiększenia wolumenu budowanych mieszkań a tym samym zwiększeniu w bardzo krótkim czasie skali działalności.

Ale tych gruntów spółka ma naprawdę dużo. Dlaczego zwiększa ilość budowlanych mieszkań na czyimś terenie, a nie na swoim? W końcu jeśli rynek wycenia grunty taniej, to należałoby pozbyć się ich jak najszybciej odzyskać gotówkę i skupić własne akcje, które są znacznie poniżej wartości księgowej. Takiej stopy zwrotu jak na własnych akcjach to nie uzyska na żadnym projekcie deweloperskim.

pio355
0
Wpisów: 237
Wysłane: 13 czerwca 2013 22:02:41 przy kursie: 9,25 zł
kto może żyrować twoje dobre intencje anty-teresa?
mój post był neutralny
czyżby krewa to twoje alter ego?
eliminujesz moje wpisy prawem kaduka?
dlaczego?

Piękne słowa nie zawsze są prawdziwe, a prawdziwe nie zawsze są piękne...
Edytowany: 13 czerwca 2013 22:05

Emil
0
Wysłane: 13 czerwca 2013 22:14:39 przy kursie: 9,25 zł
Miasto Warszawa złożyło kasację do NSA, która została oddalona i nie przysługuje już odwołanie od tego wyroku. Wyrok jest więc prawomocny i zajmując się analizą spółki Polnord Anty-tereso nie powinieneś mieć co do prawomocności wyroku żadnych wątpliwości, ponieważ powinno być to podstawą do Twojej oceny kredytowej spółki. Co do takiego a nie innego zabezpieczenia obligacji to mogli pożyczyć drożej bez zabezpieczeń, ale po co drożej?Eh?

Wyrok NSA dotyczył działek na warszawskim Wilanowie, których wartość Polnord szacował na 222 mln zł. Jak podano w komunikacie, suma opiera się na niezależnych wycenach sporządzonych w oparciu o ceny transakcyjne na warszawskim rynku, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM DZIELNICY WILANÓW.

Anty-teresa napisał:
Ale tych gruntów spółka ma naprawdę dużo. Dlaczego zwiększa ilość budowlanych mieszkań na czyimś terenie, a nie na swoim? W końcu jeśli rynek wycenia grunty taniej, to należałoby pozbyć się ich jak najszybciej odzyskać gotówkę i skupić własne akcje, które są znacznie poniżej wartości księgowej. Takiej stopy zwrotu jak na własnych akcjach to nie uzyska na żadnym projekcie deweloperskim.

Polnord zwiększa ilość budowanych mieszkań w ogóle a nie tylko na cudzych gruntach i to już napisałem w poprzednim wpisie. Nie może pozbyć się gruntów szybko bo nieruchomości nie są przeciez szybko zbywalne. Nie sprzedaje tanio gruntów bo niedługo na nich bardzo dobrze zarobi budując na nich nowe,tanie, energooszczędne mieszkania, na które przy jeszcze niższych stopach jak obecnie może być znaczny pobyt.
Edytowany: 13 czerwca 2013 22:28

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 13 czerwca 2013 22:25:45 przy kursie: 9,25 zł
pio355 napisał(a):
kto może żyrować twoje dobre intencje anty-teresa?
mój post był neutralny
czyżby krewa to twoje alter ego?
eliminujesz moje wpisy prawem kaduka?
dlaczego?

Post był nie na temat spółki. Wpis Ucofb'a łamał regulamin, więc go wyciąłem. Jeśli tamten wyciąłem to Twój odnosiłby się do niczego... więc też poleciał.

Jeśli zaś chodzi o moje dobre intencje to nikt nie może tego poświadczyć, ale teoria kupy się nie trzyma. Gdyby przykładowo chciałbym swoją pozycje na forum wykorzystać do spekulacji to czy logicznym byłoby szacowanie wartości spółki znacząco ponad wartość rynkową?

Krewa to nie moje alterego. Przeczytaj teksty pisane przez niego i przeze mnie to zobaczysz, że znacząco różnią się językiem.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 13 czerwca 2013 22:29:06 przy kursie: 9,25 zł
Drodzy Wszyscy. Bitwa słowna, spory, rozbieżne opinie: tak, ale rozmawiajmy o spółkach, nie o Użytkownikach.

pio355
0
Wpisów: 237
Wysłane: 13 czerwca 2013 22:34:44 przy kursie: 9,25 zł
anty_teresa napisał(a):
Wpis Ucofb'a łamał regulamin, więc go wyciąłem.

to nieprawda
nakłaniał do złamania regulaminu ( raczej nieświadomie), ale go nie łamał
Piękne słowa nie zawsze są prawdziwe, a prawdziwe nie zawsze są piękne...
Edytowany: 13 czerwca 2013 22:36

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 13 czerwca 2013 23:02:25 przy kursie: 9,25 zł
anty_teresa napisał:

Cytat:
EDIT: Po wyjaśnieniach ze spółki chciałbym dodać parę kwestii
1. Wartość i wielkość gruntów w Wilanowie.
Polnord na koniec pierwszego kwartału posiadał:
a) 12,4h gruntów na zapasie wycenianych średnio 1375/m2
b) 39,1h gruntów w nieruchomościach inwestycyjnych wycenianych średnio 1291/m2

Zakładając, że dane są prawdziwe to wychodzi upraszczając, że średnio 1 m2 to 1300 zł.
Informacja jednak na niewiele się zda jeśli nie będziemy mieli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku gdy go nie ma warunków zabudowy dla tych działek.

Z tego co się orientuje Wilanów to dzielnica ze stosunkowo niską zabudową tj. max 4-5 kondygnacji naziemnych. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Dodatkowo przypuszczam, że aby wybudować "zgrabne" nie zatłoczone osiedle to max współczynnik powierzchni zabudowy dla działek to max 35%.

Wyjdzie, że sama ziemia stanowi 30, a może nawet 40% kosztu wybudowania 1 m2 PUM.
To bardzo dużo.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34